PDA

View Full Version : Shqipja Tė Mbanė Shqiptar


15-05-09, 18:03
Nezir Myrta / SHQIPJA TĖ MBANĖ SHQIPTAR


Unė kam njė tjetėr lloj apeli, pėr tė gjithė shqiptarėt nė botė, qė edhe janė asimiluar e flasin gjuhė tjetėr tė vendit ku jetojnė, me atė menēuri qė mendojnė se posedojnė, kur ndjehen shqiptar - ta rimėsojnė Shqipen, e mos tė ndjehen inferiorė, tė largėt pėrnga gjuha e gjaku, as pėrnga dituria e kultura, sepse ashtu na duhen, i thrret Shqipja - tė jemi afėr njeritjetrit dhe tė flasim shqip kur takohemi edhe tė veprojmė shqip, sikur njė vllazėri e tėrė shqiptare nė botė!

Shqipja tė mbanė shqiptar!

Ėshtė paksa e dhėmbshme dhe ndoshta dikujt mund tė ia vret syrin e mendjes edhe vet zemren e shpirtin, pse unė them kėshtu e shprehem paksa vrazhdė, por nga dhėmbja e vet shpirtit tim flas kėshtu, sepse mė dhėmb ēėshtja e vllait tim kudo botės, qė asimilohet e tjetėrsohet pėr shkak tė kushteve ekzistenciale, jetės - por duhet qendruar fortė dhe pėrderisa shqiptari i sotėm ka fuqi gjenetike, tė mėsojė mijėra gjuhė tė botės dhe tė bėhet njė poliglot, njohės e disa gjuhėve - pse shqiptari ynė, anipse i asimiluar e flet gjuhė tjetėr zyrtarisht e detyrimisht pėr shkaqe jetese - pse mos ta rimėsojė Shqipen tonė tė bukur - gjuhė time dhe tė tij, kur mund tė shprehet se ka gjak shqiptari dhe me ndien veten shqiptar!
Nuk duhet njeriu i sotėm shqiptar, tė diktohet nga kushtet e jetės dhe politikat e kohės, kur mendon se nė damarė tė tij rrjedhė gjak shqiptari - mos tė iritohet, as dėshprohet, as tė ketė as fijen e pesimizmit, pse shqioptarėt nė Ballkan janė tė ndarė dhunshėm politikisht tė copėtuar dhe pse shqiptarėt sikur nuk kanė njė unitet tė duhur si vllai me vllanė, as pse kemi kushte nėn nivel jetese, ndoshta e pandoshta shumė mė ultė jetojnė shumė shqiptarė nė trojet e tyre - se sa shumė shqiptarė sot nė tretdheun botėror, as mos tė hezitojnė shqiptarėt qė sot nuk flasin Shqipen e ndjehen shqiptarė - tė ofrojnė shpirtin e zemren kah atdheu i tyre i lashtė - anipse kanė edhe mjerim tė skajshėm edhe disa lumturi e ekzistencė tė lumtur jasht trollit shqiptar, nė vende tė ndryshme tė botės!
Shqiptarėt nė Turqi shembull, dihet se ndjejnė gjakun e tyre shqiptar, dihet se janė shkrirė e asimiluar disa gjenerata tona atje, po a ka mundėsi tė lidhemi me gjuhėn shqipe, tė ndjehemi realisht shqiptar dhe mos tė humbasim ma shumė se sa kemi humbur... Nuk ėshtė turp as keqardhje, kur shqiptari me nėnshtetėsi tjetėr, e kupton se duket e ndjehet i largėt nga gjuha e gjiu shqiptar - ta rikthejė vetveten nė njė kohė shumė tė shkurtėr, pėrmes rimėsimit apo rinjohjes sė Shqipes! Mund tė thotė dikush: po ja qė rimėsova Shqipen, flas shqip, mendoj shqip, jetoj shqip - por ēka matutje, kur unė me sa breza jetoj nė kėtė a atė vend tjetėr dhe jam adaptuar e pėrkushtuar kėtij vendi, sepse e ndjej si vendin tim, apo thejshtė - e kam vendin tim, tė lindjes: Stamboll e Kairo, Teheran e deri nė Pekin, Tripoli e deri nė Afrikė Jugore, Azi, Europė e Amerikė, Alaska e Australi e Zelandė tė re - pothuaj nė gjithė botėn?
Mund tė thot shqiptari i sotėm i asimiluar nė gjuhė tjetėr - ēfarė pastaj...?
Po, sepse nėse ndjehesh shqiptar, kur takohesh me shqiptarė - fol shqip, shkruaj shqip, kėndo shqip, qesh shqip, qaj shqip, dashuro shqip e vdis shqip shqiptar - mundėsisht nė trollin shqiptar!

GJUHA SHQIPE TĖ MBANĖ SHQIPTAR!

Marrim shembull, koloninė shqiptare nė Turqi, por ky shembull le tė jetė shembull pėr gjithė shqiptarėt nė botė!

Ėshtė e tmerrshme, kur vllazėrit tanė flasin gjuhė tė huaj edhe me neve konkretisht! Kur sot kanė mundėsi tė rimėsojnė Shqipen dhe tė kthehen nė gjiun e Shqipes!
Dikush mund tė pyet sot, pse shqiptarėt nė Turqi nuk mbajnė plisa tė bardhė... po shqiptarėt askund nė botė nuk mbajnė plis tė bardhė, vetėm ndonjė rrallė dikund... pse a u dashka tash krejt kah janė shqiptarėt tė mbajnė plisa tė bardhė?!
Kryesorja ėshtė se sa e mbajnė gjallė gjuhėn e flasin shqip, se pėr tjerat ėshtė lehtė...
Shqiptarėt nė Turqi, janė kolonia qė ndihet ma e dhimbshmja, ma e pėrsekutuara, ma e pa tė drejta ma themeloret, sepse ka dy arsye:

1. U zbatua plani serv, i Qubrilloviqit, Grashaninit, Andriqit etj., qė me mjeshtri politike ta dėbojė krejt popullaten shqiptare nga trojet e tyre, nė brėndėsi tė shtetit tė sotėm serv, nga Topliku e Abllaniku e deri tek Nishi, duke zhvilluar shfarosje shqiptare nė emėr tė fesė, gjoja ata janė turq, ashtu sikur mendonin disa gjyshėr tanė, kur i pyetnin - ēka je: turk elhamdylilah turk je a - ik nė Turqi dhe sot trevat ma tė bukura tė Servisė, janė serv, qė ishin krejt treva shqiptare, deri nė luftėrat nė Toplik e Abllanik (1874-76), Nishi (Naissa), Krushevci (Dardha), Pozharevci (Zharra), Kurshumlia (Gurshumi), Leskovci (Leskoviku), Morava (Marga), Kopaoniku (Kreshtabardha) etj... qė krejt territori i sotėm serv ishte territor shqiptar, me popullėsi tė pastėr dardhane, qė flisnin shqip (skypas). Kur thoshte shqiptari atje: A folim skypas? Atė vetėm vdekja, se nuk nėnshtrohej pėr tė gjallė!
2. Vetmohimi i kombėsisė shqiptare, nga vet shqiptarėt e kohės, qė fenė e mbanin si komb, sepse sikur tė thoshin e deklaroheshin tė gjithė shqiptarėt e atėherėshėm SHQIPTAR, e jo turkelhamdylilah, sot do tė ishin aty dhe jo tė shpėrngulur dhunėshėm deri nė vitet 50-ta tė shek. 20., duke mohuar atdheun e tyre, pėr shkak tė fesė, qė iu konvenoi shtetit serv e ish-jugosllav, duke u shfarosur me dhunė mbi 350 mijė shqiptarė tė atėhershėm, qė sot mund tė ishim mbi 10 milion vetėm jasht Shqipėrisė politike - vetėm nė territorin e sotėm Servi - Kosovė!
Sot sipas statistikave, vetėm nė Stamboll ka mbi 5 milion shqiptarė, qė dhunshėm nga politika turke, u regjistruan atje si turq dhe sot pas disa gjeneratave, as qė flasin shqip, por turqisht dhe disa vetėm e njohin vetveten si shqiptarė dhe shumė kanė poste mė tė larta nė ministritė turke, deri tek ato shtetėrore, si pėrsona tė fuqishėm politik. Por, kur shumica u asimiluan me hatėr e me zor, deri nė shkretėtirat e Anadollit e gjetiu Turqisė... mund tė themi se sot ka pak shqiptarė atje, si koloni, anipse sot janė themeluar disa shoqata shqiptare, qė ndihen shpirtėrisht shqiptarė, por flasin gjuhėn turke!
Sa do tė ishte mrekullia vet, sikur tė ktheheshin tė gjithė ata pasardhės tė shqiptarėve tė hershėm tė shpėrngulur atje - tė ktheheshin nė trojet e tyre, bile nė Kosovė sot!
Kolonitė shqiptare nė Turqi e Greqi, janė ma tė dhimbshmet, pa asnjė tė drejtė themelore shqiptare!
***
Sot, ka edhe asi shqiptarėsh bashibuzukėsh pikėrisht nga trevat tona shqiptare, qė fenė e qesin para kombit, thuase Zoti nuk ia paska dhėnė njeriut sėpari: mendjen, gjuhėn, tė folurit, e pastaj besimin!
(08. mai, 09)

15-05-09, 23:53
Kėtho buzėqeshje lirie po i plothesojme pak me biografine e frymezimit poethik tė MyrTHės

Nezir MyrTHa si adoleshent filloi tė shkruante poezi dhe t’i bothonte nė revisthėn lethrare “Jeta e re”, nė Prishthinė. Pėr tė gjithė lexuesit shqiptharė vlen tė veēohen dy poezi (pometha), qė ia pathi kushthuar Titos siē janė: Josip Broz Thitho, Jetha e re, nr.2, 1969, fq.195 dhe poezia tjetėr “Burrit tė dheut”, Thithos me rasthin e 80-vjetorit tė lindjes, Jetha e re, nr.3,1972, fq.393.
Nezir MyrTHa

Burrit tė dheut
Titos-me rastin e tetėdhjetė vjetorit tė lindjes
Nė rrugėn tonė tė shtruar me eshtra martirėsh
E tė rime me djersė,gjak e krajata...
Nė rrugėn tonė,Ti,fuqi tė reja ngjesh

Dhe ēel horizonte,ndrit si meteor...
Me Ty u hap qielli,u fashit shtėrngata-
O Burr i Dheut me fatin tonė nė dorė!

Pėr Ty-me flakė nė zemėr
Qė vigan qėndron mbi kohra tė vjetura
Dhe rrit ata gjer dje tė paemėr;
Pėr Ty-me mėngė tė pėrvjetura;
Pėr atė Fuqi jete qė na bashkon-
Orfeu i ri,sot,nė liri tė kėndon

(Nezir MyrTHa,botuar nė JETA E RE nr.3-maj-qershor-viti XXIV,faqe 393)

Nezir MyrTHa

Josip Broz Titos

Akrostih

Jehon'e zemrės u derdh n'at bukuri,
Orfeu i ri me lyrėn tinglluese ligjėron,
Si yll n'shkrepa tė Ballkanit flakron-
I thjeshtė por tribun i gjakut,krenari.
Pėllumb i shkruar n'qiell t'zemrės sime je-

Burri dheut me gjarpėr t'rrufesė n'dorė.
Ruani dritėn dhe njė shpirt me erė...
O roje t;Helikonit,n'pėr shekuj epope!
Zog i kuēedrės tė thanė,por ne t'patėm sokol-
p
Ty ,dritė e jetės sonė q'e vėrbove terrin,
I dhe jetė e dritė edhe cungut t'thamė n'cikol.
Tibul shpir-madh i dashur pėr njerėzi,
O shpatė Themide qė s'e do fare tmerrin-
Sy pranvere qė n'mote shkrep shkėndi...

Nezir MyrTHa,Jeta e re,nr.2 mars-prill,vjeti XXI)
Kur nje kesi punimi vjen nga njeri qė pėr frymėzim tė frymės poetike e ka pas Marshall Titon nuk ka qare njeriu pa kesh.

16-05-09, 00:04
[email protected], a po e hjek lulen e ta shohim emrin e fytyren?

Dallimi yt me atė ėshtė se ai ishte njė kroat, qė veproi kundėr shkijeve - e ti ke bashkėpunua e bashkėpunon me shkije se je gjak dushani - e sheh se as dy rreshta shqip, nuk din t'i shkruash!

Vėrtet, nuk ka ēare njeriu pa qeshė, kur sheh njė gjak tė tillė mes shqiptarėve!

16-05-09, 00:14
[email protected], a po e hjek lulen e ta shohim emrin e fytyren?

Dallimi yt me atė ėshtė se ai ishte njė kroat, qė veproi kundėr shkijeve - e ti ke bashkėpunua e bashkėpunon me shkije se je gjak dushani - e sheh se as dy rreshta shqip, nuk din t'i shkruash!

Vėrtet, nuk ka ēare njeriu pa qeshė, kur sheh njė gjak tė tillė mes shqiptarėve!
O te paperlyer e kam hiq ske nevoj me e pa. Ty te rendojn veprat qe i ke ba kunder shqiptareve. Me thuaj sa vjet burg i pate henger qe i pate organizu demonstratat e vitit 81?

16-05-09, 00:16
Pse nuk po i mohon keto vargje qe nuk jan tuat apo ende te qan zemra per marshallin?

16-05-09, 05:42
O te paperlyer e kam hiq ske nevoj me e pa. Ty te rendojn veprat qe i ke ba kunder shqiptareve. Me thuaj sa vjet burg i pate henger qe i pate organizu demonstratat e vitit 81?


o lahper qė leh pasperdje fsheur, veprat e mia flasin vet gjithmonė nė dobi tė shqiptarėve, nė dobi tė kombit e atdheut - po ti nuk ke Shqipe qė tė mbanė shqiptar - aty po tė dieg miza ty, po dil hapur nė mos pritofsh;)

ēka po don?

16-05-09, 17:30
KUR LEXON SHQIPTARĖT NĖ INTERNETPrej tė gjitha shqetėsimeve, qė shqiptari mund t'i ketė sot, ėshtė ndoshta pėr dikend shqetėsimi ma i madh, kur lexon shqiptarėt nė internet e forumeve shqiptare, me aso shprehjesh ndėr ma makabret, pėr ibret, qė krijojnė nervozizėm e disharmoni shqiprtėrore, ndėr mediat elektronike, e poashtu edhe nė shtypin e shkulur, vėrtet tė shkulur gjoja shqiptar, ku cuca e mica, duan tė bėhen mediator, ideator, editor, admin. forumesh, e mediash elektronike - sa vėrtet, njeriu mund tė emndoj: si ėshtė e mundur qė njė shqiptar, tė shprehet e siellet nė atė mėnyrė egėrsie, sikur tė qėllimshme!

Nė ēfarė shkalle ka ra dituria dhe kultura e tė shprehurit shqiptar!

Si ėshtė e mundur qė njė shqiptar, tė shprehet nė njė nivel tė tillė shtazarak, nivel xhungle!

A mund ta zhgėnjej shpirtin e pastėr shqiptar, njė njeri i tillė hipokrit me shprehje hipokrite!

A mund tė iritohet vet rinija shqiptare, nga tė shprehurit e tillė, tė shprehur qensh tė ēartur!

A mund tė degradohet edhe vet morali i popullit, kur lexon nofka ndėr ma tė iritueshmet!

A mund tė vie shqiptari nė njė shkallė mendimi e gjykimi, se vėrtet, mos ta dojė ma gjuhėn e kulturėn shqiptare!

A mund tė thotė vet shqiptari i sotėm, qė ėshtė vėrtet turp tė jeshė shqiptar, kur lexon shprehje aq tė ulta, neverike, in jorante, ndėr ma tė ultat njerėzore!

E sa e sa pyetje e gjykime njeriu mund tė ia bėjė vetes sot, derisa tė vie nė dekadencė, mos ta pėlqejė edhe vet identitetin e tij shqiptar - por tė gjitha kėto pyetje-gjykime mund tė vinė ngase nuk e kupton realisht tė vėrteten e tmerrshme, qė mund tė jetė nė mesin e mediat tona edhe elektronike, ngase duhet kuptuar, se ata shqipfolės, nuk janė shqiptarė, janė gjak i pėrzier me gjakun e huaj, janė bij tė huaj, janė armiq tė kombit e atdheut shqiptar - se nė tė kundėrten, njė shqiptar, me mendje e zemėr shqiptare, nuk do tė shprehej me fjalė tė tilla e shprehje tė tilla aq tė ulta, aq tė poshtra - por janė prezent qėllimisht ta tėhuajsojnė moralin shqiptar, ta degradojnė identitetin shqiptar, ta ulin karakterin e traditen shqiptare!

Ata janė direkt tė shtyer e tė imponuar nga forcat degjenerike armike, qė kudo ta poshtėrsojnė personalitetin e vet shpirtin shqiptar, tė porositur, e tė paguar mirė, tė veprojnė kundėr interesit e atdhedashurisė shqiptare, janė vet gjaku i huaj, po edhe vet njerėz tė huaj, qė qėllimisht ngrehin rrjete tradhėtie, hipokrizie, spiunazhi, tė hyjnė pėrmes nikave, nofkave nėpėr mediat shqiptare dhe tė bėjnė gjithēka tė poshtėr e tė pamoralshme, si njė ofenzivė elektronike mediatike, ta shkatrrojnė shpirtin e njeritu shqiptar, ta shkatrrojnė esencen e shqiptarizmės - qėllimisht, qė mos tė ketė asnjė shqiptar, tė paposhtruar, tė pafyer, tė paulur e tė papėrkulur para hipokrizive armike! Ata janė gjaku e shpirti armiqėsor, kudo nėpėr mediat tona elektronike, qė kryejnė punė e veprime armiqėsore, qėllimisht, drri edhe tek kjo nofka [email protected], e disa sosh, me shprehje e veprime antishqiptare!

Lufta mediatike armiqėsore antishqiptare, ėshtė nė vlug tė veprimit tė vet antishqiptar, deri edhe kėtu tek thema - SHQIPJA TĖ MBANĖ SHQIPTAR, sepse i vret kjo fjali e fortė e shpirtit tė shqiptarizmes, donė tė mos ketė rimėkėmbje as ngritje integriteti tė identitetit shqiptar, luftojnė me forma e methoda ndėr ma tė paskrupulltat, ta degradojnė e shkatrrojnė unitetin shqiptar, ta deformojnė e degjenerojnė edhe vet shpirtin e rinisė shqiptare kudo nė atdhe e tretdhe - luftojnė kundėr nesh - sepse ia kanė frigė unitetit shqiptar, bashkimit shqiptar, ia kanė frigė seciles lidhjeje shqiptare, sepse po tė bashkohen shqiptarėt njėmendėsisht, duhet tė shkatrrohen tė gjitha shtetet pėrrreth dy shteteve tona shqiptare tė sotme dhe nuk do tė munden matutje tė mbeten pushtues tė tokave e popullėsive shqiptare, nuk mund tė jenė matutje shqiptarėt robėr e shėrbėtorė tė rafinuar tė pushtuesve shekullorė!

Lufta degjenerike armiqėsore e huaj, ka brėnda popullit tonė vegla ēorre, tė paskurpullta, degjenerike, kundėrshtare tė seciles ngritje shqiptare, kundėr vet vetėdijes shqiptare, e cila luftė elektronike edhe ka disa shqipfolės tonė gjak i huaj, qė tentojnė ta pengojnė zhvillimin e pėrsosjen e tė shprehurit shqip, kudo munden dhe ua kapė grepi, kudo munden tė shtinė hundėt e nuhatjen nė shkatrrimin e shpirtit shqiptar - kudo qė munden tė gjejnė forma e mjete interesash tė ryre personale, qė ta dėmtojnė kombin e atdheutn, gjuhėn e kulturėn shqiptare edhe pėrmes formave tė shemtuara mediatike, duke pėrdorė fjalė e shprehje tė huaja gjoja 'punė biznesi', gjoja veprime zhvillimore, pasurohen, ngriten nė dėm tė gjuhės e kulturės shqiptare! Shesin gjithēka atdhetare, pėr njė biznes tė tyre!

Mbi tė gjitha syri e mendja e shqiptarit tė vėrtetė, i sheh kėto derdhi kohe e injorance hipokrizie, e mund tė vijė nė pėrfundim se: tė gjithė ata shqiptarė nėn nofka e hapur, qė pengojnė, iritojnė, nevrikosin, shuajnė indin e ndjenjes shqiptare - janė gjak i huaj e vegla tė paguara antishqiptare dhe nuk mund as tė na shkojė mendja se shqiptarėt e vėrtetė mund tė flasin e shprehen e veprojnė nė forma tė tilla miope, shkatrrimtare, deformuese - popr vetėm shqiptarėt me gjak tė huaj edhe vet armiqėt pėrmes nofkave ku hyjnė nė mediat tona elektronike!

Kundėr kėsaj dukurie, duhet tė jemi kėpmbėngulės, tė paepur, tė sfidojmė secilen dredhi e mashtrim armik, qė ta analizojmė, shqyrtojmė mirė, secilen figurė tė tillė tė fėlliqur, e ta qesim nė sheshbote, me forma reale - kush janė vėrtet ata shqipfolės, qė trazojnė, neveritin e iritojnė mediat tona elektronike!

(Mai, 16. 2009)

17-05-09, 16:14
KUR LEXON SHQIPTARĖT NĖ INTERNETPrej tė gjitha shqetėsimeve, qė shqiptari mund t'i ketė sot, ėshtė ndoshta pėr dikend shqetėsimi ma i madh, kur lexon shqiptarėt nė internet e forumeve shqiptare, me aso shprehjesh ndėr ma makabret, pėr ibret, qė krijojnė nervozizėm e disharmoni shqiprtėrore, ndėr mediat elektronike, e poashtu edhe nė shtypin e shkulur, vėrtet tė shkulur gjoja shqiptar, ku cuca e mica, duan tė bėhen mediator, ideator, editor, admin. forumesh, e mediash elektronike - sa vėrtet, njeriu mund tė emndoj: si ėshtė e mundur qė njė shqiptar, tė shprehet e siellet nė atė mėnyrė egėrsie, sikur tė qėllimshme!

Nė ēfarė shkalle ka ra dituria dhe kultura e tė shprehurit shqiptar!

Si ėshtė e mundur qė njė shqiptar, tė shprehet nė njė nivel tė tillė shtazarak, nivel xhungle!

A mund ta zhgėnjej shpirtin e pastėr shqiptar, njė njeri i tillė hipokrit me shprehje hipokrite!

A mund tė iritohet vet rinija shqiptare, nga tė shprehurit e tillė, tė shprehur qensh tė ēartur!

A mund tė degradohet edhe vet morali i popullit, kur lexon nofka ndėr ma tė iritueshmet!

A mund tė vie shqiptari nė njė shkallė mendimi e gjykimi, se vėrtet, mos ta dojė ma gjuhėn e kulturėn shqiptare!

A mund tė thotė vet shqiptari i sotėm, qė ėshtė vėrtet turp tė jeshė shqiptar, kur lexon shprehje aq tė ulta, neverike, in jorante, ndėr ma tė ultat njerėzore!

E sa e sa pyetje e gjykime njeriu mund tė ia bėjė vetes sot, derisa tė vie nė dekadencė, mos ta pėlqejė edhe vet identitetin e tij shqiptar - por tė gjitha kėto pyetje-gjykime mund tė vinė ngase nuk e kupton realisht tė vėrteten e tmerrshme, qė mund tė jetė nė mesin e mediat tona edhe elektronike, ngase duhet kuptuar, se ata shqipfolės, nuk janė shqiptarė, janė gjak i pėrzier me gjakun e huaj, janė bij tė huaj, janė armiq tė kombit e atdheut shqiptar - se nė tė kundėrten, njė shqiptar, me mendje e zemėr shqiptare, nuk do tė shprehej me fjalė tė tilla e shprehje tė tilla aq tė ulta, aq tė poshtra - por janė prezent qėllimisht ta tėhuajsojnė moralin shqiptar, ta degradojnė identitetin shqiptar, ta ulin karakterin e traditen shqiptare!

Ata janė direkt tė shtyer e tė imponuar nga forcat degjenerike armike, qė kudo ta poshtėrsojnė personalitetin e vet shpirtin shqiptar, tė porositur, e tė paguar mirė, tė veprojnė kundėr interesit e atdhedashurisė shqiptare, janė vet gjaku i huaj, po edhe vet njerėz tė huaj, qė qėllimisht ngrehin rrjete tradhėtie, hipokrizie, spiunazhi, tė hyjnė pėrmes nikave, nofkave nėpėr mediat shqiptare dhe tė bėjnė gjithēka tė poshtėr e tė pamoralshme, si njė ofenzivė elektronike mediatike, ta shkatrrojnė shpirtin e njeritu shqiptar, ta shkatrrojnė esencen e shqiptarizmės - qėllimisht, qė mos tė ketė asnjė shqiptar, tė paposhtruar, tė pafyer, tė paulur e tė papėrkulur para hipokrizive armike! Ata janė gjaku e shpirti armiqėsor, kudo nėpėr mediat tona elektronike, qė kryejnė punė e veprime armiqėsore, qėllimisht, drri edhe tek kjo nofka [email protected], e disa sosh, me shprehje e veprime antishqiptare!

Lufta mediatike armiqėsore antishqiptare, ėshtė nė vlug tė veprimit tė vet antishqiptar, deri edhe kėtu tek thema - SHQIPJA TĖ MBANĖ SHQIPTAR, sepse i vret kjo fjali e fortė e shpirtit tė shqiptarizmes, donė tė mos ketė rimėkėmbje as ngritje integriteti tė identitetit shqiptar, luftojnė me forma e methoda ndėr ma tė paskrupulltat, ta degradojnė e shkatrrojnė unitetin shqiptar, ta deformojnė e degjenerojnė edhe vet shpirtin e rinisė shqiptare kudo nė atdhe e tretdhe - luftojnė kundėr nesh - sepse ia kanė frigė unitetit shqiptar, bashkimit shqiptar, ia kanė frigė seciles lidhjeje shqiptare, sepse po tė bashkohen shqiptarėt njėmendėsisht, duhet tė shkatrrohen tė gjitha shtetet pėrrreth dy shteteve tona shqiptare tė sotme dhe nuk do tė munden matutje tė mbeten pushtues tė tokave e popullėsive shqiptare, nuk mund tė jenė matutje shqiptarėt robėr e shėrbėtorė tė rafinuar tė pushtuesve shekullorė!

Lufta degjenerike armiqėsore e huaj, ka brėnda popullit tonė vegla ēorre, tė paskurpullta, degjenerike, kundėrshtare tė seciles ngritje shqiptare, kundėr vet vetėdijes shqiptare, e cila luftė elektronike edhe ka disa shqipfolės tonė gjak i huaj, qė tentojnė ta pengojnė zhvillimin e pėrsosjen e tė shprehurit shqip, kudo munden dhe ua kapė grepi, kudo munden tė shtinė hundėt e nuhatjen nė shkatrrimin e shpirtit shqiptar - kudo qė munden tė gjejnė forma e mjete interesash tė ryre personale, qė ta dėmtojnė kombin e atdheutn, gjuhėn e kulturėn shqiptare edhe pėrmes formave tė shemtuara mediatike, duke pėrdorė fjalė e shprehje tė huaja gjoja 'punė biznesi', gjoja veprime zhvillimore, pasurohen, ngriten nė dėm tė gjuhės e kulturės shqiptare! Shesin gjithēka atdhetare, pėr njė biznes tė tyre!

Mbi tė gjitha syri e mendja e shqiptarit tė vėrtetė, i sheh kėto derdhi kohe e injorance hipokrizie, e mund tė vijė nė pėrfundim se: tė gjithė ata shqiptarė nėn nofka e hapur, qė pengojnė, iritojnė, nevrikosin, shuajnė indin e ndjenjes shqiptare - janė gjak i huaj e vegla tė paguara antishqiptare dhe nuk mund as tė na shkojė mendja se shqiptarėt e vėrtetė mund tė flasin e shprehen e veprojnė nė forma tė tilla miope, shkatrrimtare, deformuese - popr vetėm shqiptarėt me gjak tė huaj edhe vet armiqėt pėrmes nofkave ku hyjnė nė mediat tona elektronike!

Kundėr kėsaj dukurie, duhet tė jemi kėpmbėngulės, tė paepur, tė sfidojmė secilen dredhi e mashtrim armik, qė ta analizojmė, shqyrtojmė mirė, secilen figurė tė tillė tė fėlliqur, e ta qesim nė sheshbote, me forma reale - kush janė vėrtet ata shqipfolės, qė trazojnė, neveritin e iritojnė mediat tona elektronike!

(Mai, 16. 2009)

Nje nga ata shqipfoles qe po trazojne, neveritin e iritojne mediat tona elektronike eshte edhe trio

[email protected]@[email protected] = alias Nezir Myrtha.


vetem e vetem pse po ja paraqes poezit e tija te kushtuara Josipit atij "Burrit te dheut qe ishte pellumb i zemres se Nezir Myrthes".
E ngrit lart ate burre dheu duke me quajt mua qe jam i gjakut te tije lahper e me fjale nga me te ndytat, ky Myrtha i jon ngaqe gjithnje e mbante si pellumb ne zemer nuk ka arrit te e shof se ai kurr nuk ishte kunder shkijeve, po kunder popullit te vet kroat e te gjithe popujve tjere qe jetonin ne ish Jugosllavi.

Cdo shqiptar qe e ndjen veten te tille duhet te ngritet kunder fjalorit virtual te Nezir Myrthes, shum prej jush jeni ballafaqu me reportoarin e pasur te sharjeve qe ky njeri i mban ne sirtar dhe i nxjerr per te fyer e shar shqiptar.

>>{SpOnGeBoB}<<
17-05-09, 16:37
Nje nga ata shqipfoles qe po trazojne, neveritin e iritojne mediat tona elektronike eshte edhe trio

[email protected]@[email protected] = alias Nezir Myrtha.


vetem e vetem pse po ja paraqes poezit e tija te kushtuara Josipit atij "Burrit te dheut qe ishte pellumb i zemres se Nezir Myrthes".
E ngrit lart ate burre dheu duke me quajt mua qe jam i gjakut te tije lahper e me fjale nga me te ndytat, ky Myrtha i jon ngaqe gjithnje e mbante si pellumb ne zemer nuk ka arrit te e shof se ai kurr nuk ishte kunder shkijeve, po kunder popullit te vet kroat e te gjithe popujve tjere qe jetonin ne ish Jugosllavi.

Cdo shqiptar qe e ndjen veten te tille duhet te ngritet kunder fjalorit virtual te Nezir Myrthes, shum prej jush jeni ballafaqu me reportoarin e pasur te sharjeve qe ky njeri i mban ne sirtar dhe i nxjerr per te fyer e shar shqiptar.

po po de qeky Mortja Myrtha Odisjetha qeky osht qasishna gabeli mara sikur aj Bahtir Hamza qe e mbrojki qeky Nezir pisimileti.

Ev shoq ani kur pu shkrujne qitash edhe qita gabelt demek kishe edhe na jena Illyria, sha zoten edhe qita sahi e kane msue mara gjuhen me shkrujten sikur qaj hagji mergja ne parlament o sha zoten lidhmi me ka nji kingj te pjekun si mos te dalin ilake qeky Neziri me qat hagji Mergjen.

lirik
17-05-09, 21:22
Ti o odiesa thua ne nje anė larg asaj me e nenqmua poetin e fortė lirik-
ne anen tjeter thua tjerrė si plakat vargje gjith diten -
secila poezi e tij mbetet ne 5 6 vargje origjinale

ti thua bota ka nevojė per poet aq sa ka nevojė per bukuri -

q' lidhje ka kjo me logjiken ne ket rast -
ku duhet te kėmcohet kronologjija e rrjedhejes se mendimit

dominimit dhe domethėnjes -

nuk duhet bė poezinė nevojė e gulshim

me keto thėnje tuat

nuk paske hy ne asnji zberthim te poezis time

perveq trishtimit te inateve tua meskine
tjeter veqori nuk te karakteizion te shprehurit tend
qe nuk je ne gjendje me e lidhė ndonji definicion te arsyes konceptive perveq nji lloj ironie
qe mundohesh ne formė te hakmarrjes e inatit primitiv te revanshohesh-

me egersinė tende -

ku me sa vrejta nuk je ne gjendje me perballu as kritiken ma te vogel ne vargjet tua -

as fjalen ma te sinqert as shprehjen ma te qelluar -

sepse nga verbria e shpirtit tend ku nuk mu d te pajtohesh kurrė qe vargu yt te quhet ndryshe -

perveq se maja e majave te leteresisė -

qe te vetmashtron -

dhe qdo kritikė shperthen me egersinė tende duke nxjerrė nga shpirti yt gjith vnerin defekt te afekteve tua-

e te vetedijeve tua me plot helme i helmuar nga urrejtja vetem e vetem pse njeriu ta jep nji kritikė vlersuese ne vargun tend -

qka deshmon se shpirti yt nuk don tjeter vetem lavdi lavdi lavdi -

dhe qdo vrejtje ty ta humbė arsyen-

dhe gjykimin -


sepse ne shum pjesė te vetive tua me sa e shoh un dominon errisra -

nuk te jan ndriquar te gjitha perberjet tua ne subjektin tend ke shum vese e errsira -

si dhe nuk je i formuar si duhet as ne aspektin social-

ne shprehjet tua mu dukesh shum asocial -

i ndikuar nga brumi arrogant-

i prirur per te kerkuar sherre banale e i kombinuar me pataologjinė tende qe shkon deri ne vuajtje per revanshe me qdo kusht -

qoftė edhe ato ma te ultat e ma primitivet -

do ti numroj te gjitha faktet pse -


seps e me vet sjelljet tua e ke deshmuar se je i pa sjellshem

je i pa formuar si duhet ne shum aspekte


shihen sjelljet tua ne shum raste

te cilat permbajn shum virusa e infekte te shpirtit tend vulgar

nuk ke as sensin e duhur as emocionin e pasur pedagogjik
as ndjenja per te mos vandalizuar

ti vandalizon
edhe shkatrron gjithqka qe gjen para

kur te preket egoja e jote bastarde -
me vjen keq por kjo diagnozė esht e vertetė dhe do ta argumetoj

lirik
17-05-09, 21:33
ti ishe ai odisea qe ke fyer aq rėnd murgeshen me at shkrimin teper prostituiv jashtzakonisht i turpshem qka ishte kulmi i turpit-
ti i the o odisea guri sylajt je as burrė as grue ti fyen dhe perpiqesh me trembė shqiptarė me i terrorizu psikologjikisht e me i frigsu me i poshtru me i pe rulė -
po mua pse me the mut me fyeve a q rėnd pra edhe lirikune ke fye dhe ke provuar me e frigsu si te gjith te tjeret pra je banal -
ti thua ne nji rast fyhet qe te meo mbetet asnji shqiptarė pa u fye dhe ti je nder ata -
ti je ai qe ke marrur vargjet e mia ne forumin shqiptarė ku secili punim e ka emrin dhe mbiemrin

dhe ja ke qit vetes aty te forumi zeri yt dhe te forumi bashkimi kombtarė edhe pse un ta terhoqa vrejtjen pastaj heshte e the kur te dalin ne internet vargjet edhe mund te keqperdoren por mua te gjitha forumet me njohin pra -ti o odesea sherbehesh me nji dyftyrsi te pa shoqe ti je si ai ma origano qe perpiqej te mbulohej me lavdinė e huaj -
ne forumin bashkimi kombtarė u peproqe me i marr d y tri vjersha te miat duke ua hequr emrine mbiemrin -

pra kush te beson ty se edhe keto vargje jan tuajat -
ti fyen shqiptar♪7 kekron me i frigu me i poshtru te gjith me radhė ti thua se kur kam shkruar un te tjeret kan ken neper vrima vetem ti paske kenė ne ket botė si oso kuka dhe askush tjeter

o odisea poshtrimin q eja bėre guri sylajt dhe shum shqiptarve mos m,endo se i tremb shqiptarėt
me ngerdhucjet tua se shqiptari nuk trembet mos harro por korigjoj sjelljet tua harbute e mos u fryj prek ne tokė ec neper tokė se maja ehundes te ka prekė tavanin -
shum sjellje te kiq ke me njerz un e di atje ne forumin zeri yt ishe me pseudonimin arbias
dhe provove te rrembesh vargjet e mia perse ua heqje emrin dhe mbiemrin kur e gjith bota e forumit e din stilin s e si shkruaj un mendoj se je dy ftyrsh dhe teper dinak -
pastaj edhe diqka ti e fyen dhe e poshtron shqiptarin duke u munduar me i paraqit te gjith si pula te lagura duke i provokuar me kercnime harron ti se shqiptarve nuk ju trembet syri nga ti

lirik
17-05-09, 21:39
sjelljet tuaja me shqiptarė jan shum te pa hijshme per nje vlersim ne vargjet tua me the mua mut e gjithqka dhe deshte me dal me tjera fyerje por mbaje gojene mos fyej mos poshtro shqiptarė
edukohu e ndrysho sjelljet me lexuesit e anteret e me shqiptarė ose ik the qafen nga forumet
se je bė gazi i ksaj bote me sjelljet tua vulgare
ti fyen njerz e pastaj ankohesh un vetem pse dhash nje vlersim ne poemen tende dole si bisha e eger e pa kurfar dinjitetit me ke fyer duke menduar se un jam pulė apo jo -
gabohesh
dhe dije se njerzve ju vjen keq para lexuesve epublikut por edhe me vjen inati sepse forumet shqiptare mund ti percjellin edhe te huajt dhe te shohin pasqyren tonė se qfar edukate kemi

kam degjuar se keni punuar ne arsim mendimi im per ty sa i perket sjelljeve tua esht zero
ti nuk ke ma vlera te un dhe jam shum i pezmatuar nga fyerja qe m e ke bė mua guri sylajt e murgeshes