PDA

View Full Version : Patologji...


Jana
17-05-09, 19:03
Ēka paraqesin edemet?
Edemet paraqesin zmadhimin e tepėrt tė lėngjeve nė inde dhe hapsirat trupore.
2.Cilat janė llojet e edemeve?
Varsisht se ku paraqiten edemet marin emer te ndryshėm:
Hidrothorax-nė shprazėtirėn torakale,
Hidrosalpinx-nė tuba uteria,
Aseit-nė peritoneum, etj.
3.Cilat janė llojet e edemeve?
Edeme kardiale, pulmonale, hipostatike, komprensive, renale, ascitet, alergjike, kahektike, gjat ndezjeve, limfatike.
4.Ndryshimet morfologjike tė edemeve?
Edemet me tė shpeshta janė ato nėnlekurore, lėkura ėshtė e tendosur dhe gjat shtypjes gropėzohet. Organet e mbrendėshme tė edemuara bėhen mė tė rėnda kurse indin e kanė tė lagur. Nėse paraqitet nė tru atėher ritet shtypja intercraniale dhe vjen deri te tė vjellurit, dhimbja e kokės, gėrēeve, humbja e vetėtijes dhe nė fund deri tek vdekja.
5.Ēfar paraqet dehidrimi dhe si paraqitet?
Paraqet zvoglimin e sasisė se ujit nė organizėm, kjo behet nė 2 mėnyra:
a) gjat mospranimit tė ujit tė duhur
b) humbja e ujit
6.Morfologjia e dehidrimit?
Gjat dehidrimit mukozat janė tė thata, sytė e gropuar, lėkura e humb tonusin, fėmitė ne fytyrė marin pamje pleqėrore.Kemi edhe 2 ndryshime funksionale tė cilat paraqiten me humbjen e ujit gjithashtu edhe kryprave minerale.
7.Prej cka mvaret fuksioni normal i organizmit?
Shfrytzimi i oksigjenit, materieve ushqyse dhe largimin e produkteve te metabolizmit dhe dioksidi i karbonit nga indet.
8.Si mund tė jet ēregullimi i qarkullimit tė gjakut?
Nė disa mėnyra:
Hiperemia, gjakderdhja, shoku, ēregullime me anė tė zėnies(tromboza, embolija, ishemia dhe infrakti).
9.Llojet e gjakderdhjeve?
Arteriale, venoze dhe kapilarike
10.Gjakderdhjet e jashtme?
EPISTAXIS, HAEMOPHTYSIS, HAEMOOPTODE, HAEMATHEMISIS, MFELENA, HAEMATHURIA, MENORRHAGIA, METRORRHAGIA.
11.Gjakderdhjet e mbrendshme?
PETECHIE, ECHYMOSIS, PURPURA.
12.Pasojat e gjakderdhjes?
Nvarsisht nga vendi dhe sasia pasojat janė tė ndryshme, gjakderdhjet e vogla nė qendrat e vogla tė trurit bien deri te pasojat mė tė mėdhaja, si dhe vdekje.Gjakderdhjet e medha sjellin deri te shkatrimi i indit dhe humbjen ose zvoglimin e funksionit tė organit.

13.Ēka paraqet SHOK-u?
Shoku paraqet cregullim tė qarkullimit tė gjakut ku kemi humbje dhe zvogėlim akut tė vollumentit tė gjakut qė qarkullon, a kjo bie deri tek mosfurnizimi i indeve dhe organeve me sasi tė nevojshme gjaku.Shoku mund tė ndodh pėr shkak tė zvogėlimit tė gjakut absolut si psh: gjakderdhjet. Ose zvogėlim i gjakut relativ si psh: pergjat zgjerimit tė eneve tė gjakut nė perfieri.!
14.Ēshte Etiopatogjenizia e shokut?!
Shkaqet tė cilat sjellin deri tek shoku janė tė shumta, psh: gjakderdhjet, traumat, djegiet,intervenimet kirurgjike tė rėnda, infeksione tė rėnda bakteriale, obstrukcioni I zorėve,infarkti,etj.
15.Pėrmendi llojet e shok-ut:
Llojet e shok-ut janė: Shoku HEMORAGJIK, shoku TRAUMATIK, shoku HIRURGJIK, shoku I shkaktuar nga DJEGIET dhe shoku nga HUMBJA E LENGJEVE.
16.Ceshte Tromboza?!
Kuagulimi I gjakut paraqet mehanizėm mbrojtės tė organizmit prej gjakderdhjeve.Por gjatė proceseve patologjike mund tė vijė deri nė kuagulimin e tepėrt dhe zėnien e enės sė gjakut, e kjo bie deri nė crregullimin e qarkullimit tė gjakut deri nė ndėrprerjen e tij pėr shkak tė zėnies sė eneės sė gjakut dhe kjo ėuhet TROMBOZĖ.
17.Pėr cka shėrben antikuagulizmi?!
Antikuagulizmi paraqet procesin e kundėrt tė kuagilzmit me crast mbahet baraspesha pėrgjat gjakderdhjes dhe trombozės.
18.Etiologjia e Tromobzės:
Pėr paraqitjen e trombozes te rėndėsishme janė 3 elemente kryesore:
*gjendja e murrit tė enės sė gjakut
*qarkullimi normal I gjakut
*pėrbėrja e gjakut
19.Llojet e Trombeve?
Trombet e bardha – prejt Tombociteve dhe fibrines
Trombet e kuqe – prej Eritrociteve
Trombet e pėrzier – prej te dyja grupeve
20.Ku mund te ndodhen Trombet dhe si quhen?
Sa i pėrket vendit ku ndodhen mund tė jenė: venoze, arterial

Jana
17-05-09, 19:04
Ēėshtė Embolia?
Embolia quhet bartja e ndonjė materie tė huaj apo formacionin patologjik me rjedhėn e gjakut kur trombusi lėviz ai arinė degė mė tė ngushta tė sistemit qarkullues, ku mbyll enėn.
22.Pėrbendi llojet e Embolisė.
a) Trombo Embolia
b) Embolia Ajrore
c) Embolia yndyrore
d) Embolia Tumoroide
e) Embolia Parazitore
f) Embolia e shkaktuar nga trupat e huaj
23.Ēparaqet ishemia?
Ishemia paraqet ēregullimin e qarkullimit tė gjakut me zvogėlimin ose ndėrprerjen e gjakut nė njė pjesė tė trupit, indit ose organit.
24.Cilat janė shkaktarėt e ishemise:
Shkaktarėt mė tė shpeshtė tė ishemisė janė:
- Zėniet jo tė plota dhe tė plota tė enėve tė gjakut me tromb, embolus, atereosklerozė, ndezjet e arterijeve, etj.
25.Ēėshtė infrakti?
Paraqet nekrozė tė lokalizuar tė indit, pjesės sė organit apo tė tėrė organit e shkaktuar nga mbyllja e arteries shkaku mė i shpeshtė ėshtė anfarktit, mbzllja e menjėhershme e arteries dhe kur qarkullimi anėsorė nuk ka mundesi ta furnizojė indin e pėrfshirė me infarkt.
26.Cilat janė etapat e infarktit:
a) Vdekja e indit te cilit nuk i arin gjak
b) Autoliza e indit tė nekrotizuar
c) Paraqitja e ndezjes nė indin pėrreth
d) Fagocitimi i indit tė vdekur nga ana e fagociteve
e) Zhvillimi i init lidhorė tė ri
k) Indi i ri lidhor kalon nė cikatris
27.Cilat janė pasojat e infraktit?
Pasojat nga infarkti nvaren nga madhesia, vendi dhe organi ku ata ndodhen. Pra infraktet e vegjel bien nė ēregullimet e funksionit tė organit pėrgjgjės dhe infraktet e mėdhej bien deri nė vdekje.
28.Ēėshtė ndezja(inflamacio)?
Paraqet reaksion tė dobishėm tė organizmit tė gjallė me qėllim qė tė shkatėron, neutralizon, lokalizon dhe largon agjensin e dėmshėm.
29.Shkakėtarėt e ndezjeve:
Agjenset tė cilat shkakėtojė inflamim janė tė ndryhsėm dhe mund tė jenė:
-Biologjik [Bakteriet,viruset,rikeciet,etj.]
-Fizk [temp. e lartė ultė, elektriciteti, energjia e dritės, etj.]
-Kimik [urina, lėngu pakreatik, etj.]
-Traumatik.
30.Terminologjia [emėrtimi]
Bėhet duke iu shtuar prapashtesa ITIS si psh:
a) Miocarditis
b) Meningitis
c) Hepatitis.
31.Klasifikimi I infelmacionit?!
Bėhet sipas:
-Zgjatjes dhe intezitetit
-Eksuadit I cili dominon nė procesin infolmator
-Shkakėtarėt e inflomacionit.
32.Ējane ndezjet akute?!
Ndezjet akute fillojnė shpejtė dhe me fillim tė vrullshėm dhe tė shkurtė, me tė gjitha karakteristikat e inflamimit qė dallohen si simptome locale dhe tė pėrgjithsme tė ndezjeve.

Jana
17-05-09, 19:04
33.Cilėt janė simptomet e pėrgjithshme?!
-Rritja e temp. trupore qė shkakėtojnė ethe.
-Rritja e nr. Tė leukociteve.
-Zmadhimi I SE tė gjakut.
34.Siptomet locale:
-Skuqja [rubor]
-Ajtja [tumor]
-Dhembja [dolor]
-Nxehtėsia [calor]
-Humbja e funksionit.
35. Llojet e ndezjeve:
Nė praktikėn klinike dhe nė anatominė patologjike, lloji I ndezjes acute gjendet sipas eskuadit, ndezjet mund tė jenė: seroze, fibrinoze,etj.
36.Ēėshte Inflamimi seros?!
Te ndezjet acute tė mbėshtjellsave seros[pereteniumi, pleura, perikardi,etj.] nė shprastirat tė cilat I mbėshtjellin ato paraqitet njė sasi e madhe e eksudatit.
37.Si ndahen inflamimet seroze?!
a) Ndezja seroze
b) ndezja fibrinoze
c)ndezja sero fibrinoze
d)ndezja purolente
dh) inflamimi hemoragjik.
e)inflamimi gangrenoz.
38.Pasojat e ndezjeve acute tė serozave:
Te ndezjet e serozave tajohet njė sasi e madhe e lengut ma shumė e pasur me fibrinė kurse mė pakė me leukocite tė cilat marrin pjesė nė zbėrthimin e indit.
39. Ēparaqesin ndezjet e mukozave?!
Mukoza normale ėshtė e mbuluar me epitel tė hollė, njė grup qelizash dhe gjėndrash tė kėtij epiteli tajojnė jarget. Jargėt kanė funksion mbrojtės tek ndezja e mukozave rritet tajimi I jargėve qė parqet mekanizėm plotėsues mborjtės.
40.Llojet e ndezjeve:
-Ndezje katerale
-Ndezja membranoze
-Ndezja pseudomembranoze
-Ndezjet ulcerative
-Ndezjet eurozive.
41.Cilat janė llojet e ndezjeve tė indeve kompakte?!
-Ndezja flegmonoze.
-Abcesi.
-Furunculus.
-Carbunculus.


42. Ē’ėshtė respiracioni!?
Respiracioni quhet procesi I reaksionit tė njė indi lidhės me agjensėt dėmtues, ky process shpesh shkon paralelisht me procesin e inflamimit dhe karakterizohet me reaksion tė Fibrociteve dhe makrofageve.
43.Ē’paraqet rregjenerimi?!
Paraqet shėrim komplet nė pėrttrirjen e vetive anatomike dhe funksionale tė indit rregjenerimi ėshtė proces biologjik qė paraqitet nė cdo organizėm tė gjallė.
44. Ē’janė ndezjet kronike?!
Ndezjet kronike ėuhen ndezjet qė zgjasin disa javė, muaj ose vite, mė teper se ato acute.
Fillimi I ndezjeve kronike ėshtė mė I qetė dhe me reaksione mė tė dobta ndezėse.
45.Etiopatogjeneza:
Faktorėt etiologjik janė tė njejtė me ata tė ndejzes acute:
Biologjik,Fizik dhe Kimik.
46.Ndezjet granullomatoze specifike:
Ndezjet kronike ku procesi I ndezjės bie deri tek formimi I granulomeve quhet ndezje: granullomatoze, ndezjet granullomatoze ku granulomet janė karaktersitike pėr shkakėtarėt e ndezjės quhen ndezje granullumatoze specifike.
47. Ē’paraqet Tuberkuloza:
Tuberkulozi ėshtė sėmundje infektive e shkakėtuar nga bacilli mukobakterium tuberkulozis, I njohur si bacilli I kochut. Sipas ndryshimeve qė ndodhin nė inde tuberkulozi paraqet ndezje granulumatoze specifike.
48.Testi I tuberkulunit:
Pjesėt e turbekuluproteinave si qė ėshtė tuberkulumi dhe derivati I pastėr proteinik do tė jepen nė mėnyrė intrakutane dhe ky test quhet si test I MANATOUS. Testi pozitiv se personi ėshtė I sėmurė apo ka qenė I sėumrė nga tuberkulozi.
49.Burimet e infektimit tė tuberkulozės:
Burimi mė I shpeshtė I infeskionit ėshtė njeriu I sėmurė me tė ashtuquajturėn Tuberkulozė e hapur e mushkėrive, kėta tė sėumrė kanė tuberkulozė konvernoze, ka lidhje me brohnet.
50.Faktoret qė karakterizojnė zhvillimin e Tuberkulozit?!
Mvarrėsisht nga hyn ato ndahėn nė:
-Dyert hyrrėse tė infeksionit [rrugėt respiratore, tomzilet, zorrėt, etj.]
-Virulenca dhe nr. I bakterieve [Tipi human ka virulencė tė lartė]
-Rrezistenca natyrore [ kjo mvarret prej mė shume faktorė:mosha, ushqimi, profesioni,etj.]
51.Cilat janw ndryshimet patoanatomike te Tbc-sw?
a) Ndezja e tuberkulozit proliferative wshtw formw mw e shpeshtw e ndezjes nga Tbc-ja kjo krijohet me prohimeracionin(?) e qelizave ndezwse duke formuar granulom tw quajtur TUBERKULUM, prej ku edhe tuberkulozi e ka mar emrin. Fromimi dhe pwrbwrja e tuberkulumit menjwher fillon me hyrjen e bavilit tw Tbc-sw nw ind dhe paraqet reaksion ndezws.
b) Ndezja tuberkulum exudative kjo ndezje vjen me ndezjen e mbwshtjellsave tw mukozes, pleures, periteniumit, nyjeve, etj.
52.Ēka paraqet tuberkuloza primare?
Tuberkuloza primare paraqet ndezje qw krijohet gjat infeksionit tw parw nw organizwm me bacile tuberkuloze. Kjo ndodh me shpesh tek femijwt.Lokalizimi I tuberkulozws primare mvaret prej derws hyrse tw infeksionit, lloji I procesit ndezws dhe shpwrndarja mvaret prej: virulencws, numrit tw bakterieve dhe rezistenca e pwrgjithshme e organizmit.
53.Komplikacionet e Tbc-sw ne mushkwri?
a) Ritja e gjwndrave limfatike nw hillus dhe kwshtu vjen deri te shtypja e bronheve, kjo mund tw sjell deri te ndwrprerja e njw pjese tw mushkwrive nga funksioni
b) Pwrhapja e infektimit me gjwndrat limfatike dhe tw gjakut
54.Ēparaqet Tuberkuloza sekondare?
Tuberkuloza sekondare paraqitet me infektimin e perseritur te bacileve Tbc dhe kjo ndodh mw shpesh tek tw riturit. Ka karakter mw shum exudativ sesa proliferativ. Gjithashtu mw shpesh vjen nga infektimi ekzogjen.