PDA

View Full Version : Presidenti Iranian mohon holokaustin


lirik
19-05-09, 15:42
Pra disa kohe kur i gjith izraeli po perkujtonte holokuaustine 6 miljon viktimave te kohes se fashizmit ne europė presidenti irnaina ne nji konferencė nderkombtare ne organizaten ekombeve te bashkuara tha se nuk kishte ekzistuar holokaust mbi izraelin dhe izraelitet ne luften e dyt botrore ai mohoi dhe injrooi holokaustin me qka i lendoj jashtzakonisht shtettin dhe kombin izraelit te ciliet kishin dalur per t e perkujatuar viktimat e nazizmit ne perudhen eluftes se dytė botrore nga dikatura hitleriane -
ky skandal ku shum shtete te perendimit nuk moren pjesė ne konferencė te ok b s
si shenj proteste sepse aty ishte presidenti irianian Mahmud Ahmadinejan -
Izraeletitet qe ne lindje te diellit kishin dalur te perkujtojn viktimate tyre ku udhheqsit e tyre i perkujtonin popullit viktimat dhe holokaustin ndersa per sjelljen e presidentitt
e iranit

u tha nga ana eudhheqse te shtetit izraelit
se sillet po ashtu si hitleri dikurė
i cili mohon viktimizmin e hebrejve
dhe nuk esht e larget dita thonė udhheqsit izraelit kur irani po mendon te praktikoj te njejtiun holokaust me hebrej si dikur hitleri
dhe nuk guxon te harrohet as e kaluara e cila me ndohet se do te sjell te njejten duke aluduar keshtu ne iranin-

sipas udhheqsve izraelit se parashihet kur do te ndodhė
ajo qe ka ndodhur para gjashtdhjet e ma teper vitesh me hebrejt-
ndersa presidenti iranian u prit si hero ne iran me thirrjet vdekje hebrejve vdekje amerikes -
ne te ardhemen tha prsidenti iranian do te merr pjes ne te gjitha konferencat nderkombtare ne botė duke akuzuar izraelin si nji shtet fashist -
Kjo shkaktoj nji revoltė te madhe ne izrael ku armiqsia thelloj antipatinė ne mes te dy vendeve edhe ma teper presidenti iranian u prit me brohori ne popull ku dallohej thirrja per fshirjen eizraelit nga harta dhe vdekjen e amerikes mendoj se po ashtu keto thirje jan fashiste dhe skandaloze

lirik
19-05-09, 16:10
gjat konferences nderkombtare kunder rracizmit mbi 23 vende europiane leshuan sallen

per shkak te daljes ne foltore te presidentit iranian te cilin e akuzuan per retorikė te krisur dhe fjalė absurde qe emohon holokaustin dhe per nxitje te urrejtjes-
ndersa presidenti iranian equajtri izraelin vend i urrejtjes vend i se keqes dhe rracizmit
ku megjithat amerikanet me gjith vrejtjet dhe mospajtimet e presidentit iranian
u shprehen se prap se prap do te bejn perpjekje dialogu me iranin-
demostrativisht sallen e lshoj me nje reagim te fuqishem kryeministri francez brenard kushner
i cili e quajti fjalimin e presidentit iranian fjalim te krisur rracist dhe te paarsyeshem
kriza ne mes te iranit dhe perendimit sa vjen e thellohet perkunder shum peprjekjeve te perendimit qe te zhvillohet dialogu i mirkuptimit ndersa amerikanet ja terhoqen vrejtjen prsidentit irianian qe
fjalime te tilal te mos pereseriten
shum shtete than se pikrisht per shkak te presidentit iranian dhe fjalimit te tillė konferenca kunder rracizmit ne gjenevė nuk doli e sukseshme por megjithat bernard kushner tha se ky esht fillimi i suksesit -
mosnjohja e viktimave te liftes sedytė botrore nga ana epresidenint iranian dhe akuza te renda ndaj izraelit ishin shkaqet e bojkotit te konferences se rendesishme te gjeneves kunder rracizmit-
megjithat edhe pse konferenca nderkombtare kunder rracizmit pretendon te vihet ne binarė ne sherbim te civilizimit dhe dialogut penges a te tilla siq ben presidenti iranian i cili nuk len me hy ne binarė zhvillime ma te favorshme te konferences nuk duket si veprim i menqur dhe nji agresivitet i tillė nji gjuhė e tillė natyrisht do ti iritoj shtetet perendimore -
situata paraqitet ne nji gjendje jo te lakmueshme sidomos kur parashihet qe ne te ardhemn konferenca ndeerkombtare kunder rracizmit te jet edhe ma e rendeishme per vlerat dhe bashkpunimin e civilizimit
-----------------