PDA

View Full Version : Qegevaristet tamil te shri lankes -


lirik
19-05-09, 21:01
Shri lanka vend i pergjakjeve ku u vranė mbi shtatdhjet mij vet-
ku guerilet tamil luftuan per pamvarsinė e tyre nga shrilanka-
revolucioni shumvjeqarė i tamilve si dhe tigrat tamil qe luftuan per pamvarsinė e tyre nga shrilanka udhheqsi dhe formuesi i tyre prabhakaran
i cili edhe ne matiren e djalit te tij nuk e hoqi uniformen
ishte qegevara i fundit ne boten e revolucionit

pas 26 vitesh luftime te pergjakshme guerilet e tamilit tigrat e pranojnė humbjen edhe pse analitiket mendojnė se ata do te vazhdojnė ne njisi te vogla luftarake per shkeputjen e pjesve te tamilve nga shrilanaka-
disa thonė se tamilet u sollen ne ceilon nga anglezet te cilet ishin te varfer dhe erdhen si krah pune disa thonėse tamilet sihin ne shri lankė si do qoftė lufta epergjakshme per shkeputjen e tyre nga shrilanka ishte e ashper -
vrasja e udhheqsit te tamilve phabkhakaran si dhe krahut te tij te djatht te ti

udheqsit se marines luftarake
qe ishte informatori kryesorė i prijsit te tamilve prabhakaran dhe puto amman
ku ne nji makinė te ndihmes se shpejtė u vra nga ushtria
si duket ka imponuar pranimin e humbjes s e tamilve dhe ky esht fudni i nji revolucioni tash per tash siq besojnė analistet -
prijsi i tamilve ishte i gatshem ne vetvrasje dhe kishte gjithmonė tableten e shpejtė rreth qafe per vethelmuar te mos bie ne doren e armiqve kundershtarė
ndersa te specializuar i kishte njisitė speciale vetevrasese me bomba

lirik
19-05-09, 21:14
tamilet ndjeheshin te margjinalizuar nga shumica sengale dhe ne vitet e e shtatdhjeta qegevaraisti
phabhakharan themeloi njisin prej dhjet mij vetesh per reszistenecė luftaraka
ne vitet 1975 u akuzua per disa vrasje nder to edhe te kryetarit t ekomunes
per qka u ndodq edhe nga interpoli

prabhakaran e krijoj edhe kultin e mundimit pra te mundonte armikun kultin e tortures
qka per vete ishte gjithnji ne gatishmeri ne gjendje per vetvrasje ne rast se e kapte armiku

ishte me duket fmiu ma i vogel ne familje i cili u rrit dhe u edukua ne fyrmen e revolucionit dhe si
idol e kishte qegevaren e amerikes latine luftarin q e gjith jeten e kaloj neper revolucione

prabhakaran udhheqsi i tigrave tamil akuzohet edhe per atentatin e presidentit te indisė ragjiv gandi-
ne mbarė indinė ishte ne at kohė ne kerkim nga interpoli

lirik
19-05-09, 21:16
me gjithat mendohet se tamilet nuk kan te drejta ne shrilankė pasi ata erdhen si argat sespe tamilet jan ne jug te indisė por ne shrilankė konsiderohen si ardhacak ku anglezet i sollen si krah pune i lirė ku pastaj ata kerkuan shtettin e tyre me anė te luftes