PDA

View Full Version : Noshta jo akcident


Fshatari
01-06-09, 15:22
Arrestohet vrasėsi i Pukaniqit

Nga Express mė 01.06.2009 nė ora 10:44
Policia e Beogradit arrestoi mbrėmė Zhelko Millovanoviqin, tė dyshuarin kryesor pėr vrasjet e pronarit tė javores kroate "Nacional" Ivo Pukaniq dhe agjentit tė tij tė marketingut Niko Franjiq.
Millovanoviq ėshtė arrestuar nė lagjen Dorqoll tė Beogradit dhe ka qenė i armatosur me revole, lajmėroi ministri serb i Punėve tė Brendshme, Ivica Daēiq.
Ky ėshtė arrestimi i dytė i lidhur me vrasjen e Pukaniqit gjatė dy ditėve tė fundit.
Policia kroate dyshon Millovanoviqin se mė 23 tetor tė vitit tė kaluar ka vendosur eksploziv para selisė sė javores "Nacional". Gjatė aktivizimit tė tij humbėn jetėn gazetari kroat Ivo Pukaniq dhe agjenti i marketingut Niko Franjiq.
Menjėherė pas vrasjeve, Millovanoviqi ka qėndruar nė rajonin e Dobojit, por policia e entitet serbo-boshnjak nė BeH, Republika Serpska, nuk arriti ta arrestojė.
Njė pjesė e mediumeve kroate, gjatė hetimit, publikuan se Millovanoviqi ndoshta ka marrė pjesė edhe nė atentatin mbi presidentin e Maqedonisė, Kiro Gligorov, tė vitit 1995.
__________________________________________
Kanė nisur kėrkimet pėr aeroplanin e zhdukur tė Air France

Nga Express mė 01.06.2009 nė ora 14:27
Forca ajrore braziliane ėshtė duke kėrkuar pėr njė avjon pasagjerėsh tė linjės ajrore franceze Air France i cili ėshtė zhdukur pas tre orėsh nga nisja.
Aeroplani udhėtonte nga Rio de Xhaneiro pėr nė Paris.
Fluturimi me numėr AF447, me njė avjon tė tipit Airbus 330 me 228 vetė nė bord pritej tė mbrinte nė aeroportin Sharl dė Gol pak pas orės 11 tė mėngjesit.
Avjonė tė forcave ajrore braziliane tė pėrfshirė nė kėrkim janė nisur nga ishulli Fernando de Noronha rreth 400 kilometra nga bregdeti verilindor i Brazilit.
Air France ka ngritur njė qėndėr pėr krizėn pėr tė afėrmit e udhėtarėve.
Njė ministėr francez i tha radios France Info se avjoni ishte zhdukur si nga radarėt ushtarak ashtu dhe ata civil dhe se aktualisht do ti kishte mbaruar karburanti.

__________________________________________________ _________________________
Fronti Amerikanojugor
Pėr shkak tė presionit tė Washingtonit dhe Londrės, njė grup shtetesh tė Amerikės Jugore mund tė deklarojnė njohjen pėr pavarėsinė e Kosovės nė njė konferencė ndėrkombėtare qė mbahet tė martėn dhe tė mėrkurėn nė Honduras. Kėtė e ka paralajmėruar Ministri i Jashtėm serb, Vuk Jeremic. Nė konferencė do tė marrė pjesė edhe Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton.
__________________________________________________ _____________________
Nė pamje te parė kėto tri ngjarje nuk kane asgje te perbashket. Pra ua kam "hak" nje shpjegim te shkurter:
Nė vitin 1995, presidenti i maqedonise, gligorov, u shnderrue ne pluhur nga shperthimi i nje bombe ne avionin qe transportonte mba malin Igman, ne Bosnje.Autor atentati qenka pra ky serbi, millovanoviē.
Avjoni i kompanisė Air France Airbus 330 i takon serise se avioneve te pasagjerve me te sigurte te aviacionit civil sot ne bote. Dy pilotet dhe tekniku kryesor i ekuipazhit kane qene nder pilotet me te eksperimentuar(komandanti me 11 mije ore fluturimi; kopiloti me 7 mije ore) te kompanise franceze Air France. Eksperte te aviacionit civil francez kane avancue sot ne mengjes hipotezen e nje atentati me bombe brenda ketij avijoni.Ata nuk besojne aspak ne hipotezen e "rrufese", siē pohon kompania zyrtare franceze."Zhdukjen brutale" te avijonit nga radaret civil e ushtarak mund te kete "provokuar vetem nje shperthim i fuqishem nga jasht", pohonte sot ne mengjes nje ekspert i aviacionit, ish pilot i rryer ne pension.
Brazili jo vetem qe nuk e ka njohur pavaresine e Kosoves po edhe mbeshtet dhe legjitimon serbine ne Hage.
Avioni ishte nisur nga Rio de Zhanairo(Brazil) ne drejtim te Parisit.
Ne Ameriken latine ndodhet sot, rastesisht, ministri i jashtem serb, jeremiē.
Ja se ēfare ka thene ky kendezi i shumadise:
"Pėr shkak tė presionit tė Washingtonit dhe Londrės, njė grup shtetesh tė Amerikės Jugore mund tė deklarojnė njohjen pėr pavarėsinė e Kosovės nė njė konferencė ndėrkombėtare qė mbahet tė martėn dhe tė mėrkurėn nė Honduras. Kėtė e ka paralajmėruar Ministri i Jashtėm serb, Vuk Jeremic. Nė konferencė do tė marrė pjesė edhe Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton".
Pra shihet qarte se kush perpiqet te pengoje njohjen e pavaresise se Kosoves nga nje grup vendesh te Amerikes latine; kush mund te kete kurdisur atentatin ne avijonin francez...

Guri i madh
01-06-09, 16:36
Arrestohet vrasėsi i Pukaniqit

Nga Express mė 01.06.2009 nė ora 10:44
Policia e Beogradit arrestoi mbrėmė Zhelko Millovanoviqin, tė dyshuarin kryesor pėr vrasjet e pronarit tė javores kroate "Nacional" Ivo Pukaniq dhe agjentit tė tij tė marketingut Niko Franjiq.
Millovanoviq ėshtė arrestuar nė lagjen Dorqoll tė Beogradit dhe ka qenė i armatosur me revole, lajmėroi ministri serb i Punėve tė Brendshme, Ivica Daēiq.
Ky ėshtė arrestimi i dytė i lidhur me vrasjen e Pukaniqit gjatė dy ditėve tė fundit.
Policia kroate dyshon Millovanoviqin se mė 23 tetor tė vitit tė kaluar ka vendosur eksploziv para selisė sė javores "Nacional". Gjatė aktivizimit tė tij humbėn jetėn gazetari kroat Ivo Pukaniq dhe agjenti i marketingut Niko Franjiq.
Menjėherė pas vrasjeve, Millovanoviqi ka qėndruar nė rajonin e Dobojit, por policia e entitet serbo-boshnjak nė BeH, Republika Serpska, nuk arriti ta arrestojė.
Njė pjesė e mediumeve kroate, gjatė hetimit, publikuan se Millovanoviqi ndoshta ka marrė pjesė edhe nė atentatin mbi presidentin e Maqedonisė, Kiro Gligorov, tė vitit 1995.
__________________________________________
Kanė nisur kėrkimet pėr aeroplanin e zhdukur tė Air France

Nga Express mė 01.06.2009 nė ora 14:27
Forca ajrore braziliane ėshtė duke kėrkuar pėr njė avjon pasagjerėsh tė linjės ajrore franceze Air France i cili ėshtė zhdukur pas tre orėsh nga nisja.
Aeroplani udhėtonte nga Rio de Xhaneiro pėr nė Paris.
Fluturimi me numėr AF447, me njė avjon tė tipit Airbus 330 me 228 vetė nė bord pritej tė mbrinte nė aeroportin Sharl dė Gol pak pas orės 11 tė mėngjesit.
Avjonė tė forcave ajrore braziliane tė pėrfshirė nė kėrkim janė nisur nga ishulli Fernando de Noronha rreth 400 kilometra nga bregdeti verilindor i Brazilit.
Air France ka ngritur njė qėndėr pėr krizėn pėr tė afėrmit e udhėtarėve.
Njė ministėr francez i tha radios France Info se avjoni ishte zhdukur si nga radarėt ushtarak ashtu dhe ata civil dhe se aktualisht do ti kishte mbaruar karburanti.

__________________________________________________ _________________________
Fronti Amerikanojugor
Pėr shkak tė presionit tė Washingtonit dhe Londrės, njė grup shtetesh tė Amerikės Jugore mund tė deklarojnė njohjen pėr pavarėsinė e Kosovės nė njė konferencė ndėrkombėtare qė mbahet tė martėn dhe tė mėrkurėn nė Honduras. Kėtė e ka paralajmėruar Ministri i Jashtėm serb, Vuk Jeremic. Nė konferencė do tė marrė pjesė edhe Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton.
__________________________________________________ _____________________
Nė pamje te parė kėto tri ngjarje nuk kane asgje te perbashket. Pra ua kam "hak" nje shpjegim te shkurter:
Nė vitin 1995, presidenti i maqedonise, gligorov, u shnderrue ne pluhur nga shperthimi i nje bombe ne avionin qe transportonte mba malin Igman, ne Bosnje.Autor atentati qenka pra ky serbi, millovanoviē.
Avjoni i kompanisė Air France Airbus 330 i takon serise se avioneve te pasagjerve me te sigurte te aviacionit civil sot ne bote. Dy pilotet dhe tekniku kryesor i ekuipazhit kane qene nder pilotet me te eksperimentuar(komandanti me 11 mije ore fluturimi; kopiloti me 7 mije ore) te kompanise franceze Air France. Eksperte te aviacionit civil francez kane avancue sot ne mengjes hipotezen e nje atentati me bombe brenda ketij avijoni.Ata nuk besojne aspak ne hipotezen e "rrufese", siē pohon kompania zyrtare franceze."Zhdukjen brutale" te avijonit nga radaret civil e ushtarak mund te kete "provokuar vetem nje shperthim i fuqishem nga jasht", pohonte sot ne mengjes nje ekspert i aviacionit, ish pilot i rryer ne pension.
Brazili jo vetem qe nuk e ka njohur pavaresine e Kosoves po edhe mbeshtet dhe legjitimon serbine ne Hage.
Avioni ishte nisur nga Rio de Zhanairo(Brazil) ne drejtim te Parisit.
Ne Ameriken latine ndodhet sot, rastesisht, ministri i jashtem serb, jeremiē.
Ja se ēfare ka thene ky kendezi i shumadise:
"Pėr shkak tė presionit tė Washingtonit dhe Londrės, njė grup shtetesh tė Amerikės Jugore mund tė deklarojnė njohjen pėr pavarėsinė e Kosovės nė njė konferencė ndėrkombėtare qė mbahet tė martėn dhe tė mėrkurėn nė Honduras. Kėtė e ka paralajmėruar Ministri i Jashtėm serb, Vuk Jeremic. Nė konferencė do tė marrė pjesė edhe Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton".
Pra shihet qarte se kush perpiqet te pengoje njohjen e pavaresise se Kosoves nga nje grup vendesh te Amerikes latine; kush mund te kete kurdisur atentatin ne avijonin francez...
QE DY jav esht burgos qaj shkavi qe e ka vrae at gazetarin kroat ne zagrebthuj ksaj gazete qenke vonu ne informata

Makresh
01-06-09, 17:13
Avioni ishte nisur nga Rio de Zhanairo(Brazil) ne drejtim te Parisit.

Po thojn qe Reja e gjujti, garant, jan kon t'nemt.

shfletuesi_
01-06-09, 17:14
Ne politike kurr nuk ndodhin rastesi qdohere jan parapergatitje...

Fshatari
01-06-09, 18:52
Ja intervista e nje piloti te aerokompanise franceze, AirFrance, e publikuar tash ne ora 19:08 minuta, ne te perditshmen franceze "Le Figaro":
"Nje bombe mund te kete shkaktuar ekspodimin e avijonit".
Ne kete interviste, piloti ne fjale hedh kategorisht posht mundesine e zhdukjes se ketij avijoni nga rrufeja sepse nje mundesi e tille pothuaj nuk ekziston ne ditet e sotme.Keshtu shprehet piloti , i sigurte ne ate ēfare thot.
Pyetja e fundit dhe pergjigjeja e fundit ku flitet per atentat sqarojne shume bukur se gjithe avijonin e ka shkaterrue "momentalisht" shperthimi i nje bombe te madhe keshtuqe "...aparati(avijoni) nuk ka pas kohe te dergoje kurfare sinjali" ne drejtim te radarve.

Lexo intervisten e plote ne kete adrese:
http://www.lefigaro.fr/actualite-france/2009/06/01/01016-20090601ARTFIG00375-une-bombe-peut-tres-bien-avoir-fait-exploser-l-avion-.php

Dani11
01-06-09, 20:26
| 01.06.2009 | 19:00 UTC Air-France-Flugzeug mit 228 Menschen abgestürzt


PARIS: Der auf dem Flug von Rio de Janeiro nach Paris über dem Atlantik verschollene Airbus der französischen Gesellschaft Air France ist höchstwahrscheinlich abgestürzt. Unter den 228 Menschen an Bord waren nach Angaben eines französischen Ministers 26 Deutsche. Das Auswärtige Amt in Berlin konnte diese Zahl bislang nicht bestätigen. - Der französische Präsident Nicolas Sarkozy erklärte, es gebe kaum noch Chancen, Überlebende zu finden. Air-France-Chef Pierre-Henri Gourgeon sprach von einer Luftfahrtkatastrophe. Wie ein Sprecher der Fluggesellschaft mitteilte, wurde der Airbus wahrscheinlich von einem Blitz getroffen, als er eine Gewitterfront durchflog. Die Maschine sei in schwere Turbulenzen geraten, elektrische Systeme seien ausgefallen, so der Air-France-Sprecher weiter. Suchaktionen der französischen und brasilianischen Luftwaffe nach dem Flugzeug blieben ergebnislos.

Makresh
01-06-09, 22:40
Ja intervista e nje piloti te aerokompanise franceze, AirFrance, e publikuar tash ne ora 19:08 minuta, ne te perditshmen franceze "Le Figaro":
"Nje bombe mund te kete shkaktuar ekspodimin e avijonit".
Ne kete interviste, piloti ne fjale hedh kategorisht posht mundesine e zhdukjes se ketij avijoni nga rrufeja sepse nje mundesi e tille pothuaj nuk ekziston ne ditet e sotme.Keshtu shprehet piloti , i sigurte ne ate ēfare thot.
Pyetja e fundit dhe pergjigjeja e fundit ku flitet per atentat sqarojne shume bukur se gjithe avijonin e ka shkaterrue "momentalisht" shperthimi i nje bombe te madhe keshtuqe "...aparati(avijoni) nuk ka pas kohe te dergoje kurfare sinjali" ne drejtim te radarve.

Lexo intervisten e plote ne kete adrese:
http://www.lefigaro.fr/actualite-france/2009/06/01/01016-20090601ARTFIG00375-une-bombe-peut-tres-bien-avoir-fait-exploser-l-avion-.php


Hipoteza, dhe vetėm hipoteza perderisa nuk e gjejn at "koferin e zi"

Fshatari
12-06-09, 17:38
Incident i ri i “Air France” nė Beograd

Nga Express mė 12.06.2009 nė ora 15:40
Incidenti i Erbas-it tė aviokompanisė franceze "Air France", qė duhej tė fluturojė nga Beogradi pėr nė Paris, ndodhi sot gjatė fluturimit nga aeroporti "Nikolla Teslla" nė Beograd, transmeton mediat serbe.
Fluturakja e "Air France" gjatė fluturimit ka goditur me krahun e majtė urėn pranė ndėrtesės sė aeroportit. Mediumet serbe lajmėrojnė se kapiteni nuk i ka parė markerėt qė i ndihmojnė gjatė drejtimit nė pistė.
"Gjatė goditjes sė aeroplanit nė urė ėshtė dėmtuar gondola e motorit. Askush nuk ėshtė lėnduar, ndėrsa udhėtarėt as qė e kanė vėrejtur incidentin. Fluturimi ėshtė anuluar, ndėrsa aeroplani ėshtė dėrguar pėr kontroll", shprehet njė burim anonim pėr mediumet serbe.
________________________________________________
Koincidence e ēuditshme!
Serbi eshte popull kriminel e terrorist.