PDA

View Full Version : Ende nuk dihet mėnyra e bartjes sė H1N1 ...


Jana
15-06-09, 18:49
Gripi A (H1N1) ėshtė formė e re e gripit human qė pėr herė tė parė ėshtė zbuluar nė prillin e kėtij viti nė Amerikėn Veriore.
Virusi i gripit A (H1N1) mė herėt ėshtė emėrtuar si “gripi i derrave”, mirėpo ky virus ka veprim serioz te njerėzit dhe jo te derrat.

Pėrkundėr orvatjeve tė vazhdueshme tė Qeverisė amerikane dhe shkencės, ende nuk ėshtė zbuluar mėnyra e bartjes dhe pėrhapjes sė kėtij virusi.

Ėshtė e njohur se ky virus nuk mund tė bartet me anė tė ushqimit ose konsumimit tė mishit tė derrave.

Dhe po ashtu dihet se virusi bartet ndėrmjet njerėzve (nga njė njeri te tjetri), megjithatė ende nuk dihet mekanizmi i saktė i bartjes sė tij.
Ndėrkohė, kompania zvicerane “Novartis” ka njoftuar se e ka gati pėr testim vaksinėn kundėr kėtij virusi, i cili ka infektuar afėr 30.000 njerėz nė mbarė botėn