PDA

View Full Version : 7 te vdekur ne Iran.


pirro
16-06-09, 12:46
<H2><H2>Teheran: 7 tė vdekur nė protestat

Mediat shtetėrore iraniane raportuan se shtatė njerėz e kanė humbur jetėn dhe disa tė tjerė janė plagosur nė protestat e djeshme nė Teheran qė u mbajtėn kundėr rizgjedhjes sė presidentit Mahmoud Ahmadinejad. Persona tė armatosur tė hėnėn raportohet se kanė hapur zjarr ndaj disa protestuesve, tė cilėt siē njoftohet ishin pėrpjekur tė hyjnė nė ndėrtesėn e njė milicie radikale islamike nė kryeqytetin Teheran.

Demonstruesit thanė se planifikojnė protesta edhe pėr sot.

Qindra mijė njerėz morėn pjesė nė protestat nė Teheran, qė u pėrshkrua si tubimi mė i madh kundėr qeverisė qė nga koha e Revolucionit Islamik.

Pėrkrahėsit e reformatorit Mir Hossein Mousavi thonė se zgjedhjet presidenciale janė tė kurdisura.

Udhėheqėsi suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamanei, i cili mė herėt e mirėpriti fitoren e Ahmadinejadit, tė hėnėn i urdhėroi Kėshillit tė Gardės, i cili i certifikon votimet, t’i shqyrtojė pohimet pėr mashtrime nė zgjedhjet. /REL/
</H2></H2>

pirro
16-06-09, 12:47
Qysh po shihet populli i Iranit ka vendos me e largu diktatorin nga pushteti

Makresh
16-06-09, 12:56
Jo 7, po edhe 7'000 le ti vrasin,.. se kryetar si Ahmadinexhadi nuk kan me per te par !

Sipas disa analisteve iranian, as Mir. Husein Musavi nuk eshte me i mir se Ahmadinexhadi sa i perket politikes se jashtme dhe mardhenieve me Ameriken, bile thuhet qe Ahmadinexhadi eshte me i drejt n'ket aspekt, Musawi preferohet dhe eshte "zgjedhur" si president i republikes vetem pershkak politikes se mbrendshme ! Kurse Ahmadinexhadi, vazhdon punen e tij si kryetar i Shtetit me mandat te ri :-)

Fshatari
16-06-09, 13:11
Ne viziten e pare te tij pasi u rizgjodh, Ahmadinexhadi deklaroi dje ne Moskė se "imperializmi ka vdekur".Per ata qe nuk e dine, iu perkujtoj se moska eshte kryeqytet i rusise imperialiste ndersa irani i Ahmadinexhadit province e nenshtrueme e rusise cariste.

pirro
16-06-09, 13:24
Ne viziten e pare te tij pasi u rizgjodh, Ahmadinexhadi deklaroi dje ne Moskė se "imperializmi ka vdekur".Per ata qe nuk e dine, iu perkujtoj se moska eshte kryeqytet i rusise imperialiste ndersa irani i Ahmadinexhadit province e nenshtrueme e rusise cariste.

Po tash paramendo me kend eshte lidhur Irani, me Rusi edhe Venezuele. Me keto dy shtete suksesi eshte i garantum.

Dani11
16-06-09, 14:36
Mendoi qe keto trazira jane te organizuara nga perendimi, sigurisht do te ndodhin edhe gjera shume me te kqija, ndoshta edhe nje lufte civile.Qe te kene nje alibi per nderhyrje nderkombetaret si rasti i Irakut.Perendimi me qdo kusht don ta ndaloi programin berthamor te Iranit.

legjionari
18-06-09, 23:10
Jo 7, po edhe 7'000 le ti vrasin,.. e po vrasja e 7 personave eshte krim ndersa vrasja e 7000 personave eshte hic me shum se statistike... no comment...


... se kryetar si Ahmadinexhadi nuk kan me per te par ! e vertet nuk mun ja gjan shoqin, te ēmendurit nuk kan brirė...


Mendoi qe keto trazira jane te organizuara nga perendimi, sigurisht do te ndodhin edhe gjera shume me te kqija, ndoshta edhe nje lufte civile.Qe te kene nje alibi per nderhyrje nderkombetaret si rasti i Irakut.Perendimi me qdo kusht don ta ndaloi programin berthamor te Iranit.

Ahmadinexhad e vuri ne arrest shtepie Mir Husein Musavi menjeher pasi "fitoi" zgjedhjet, trazirat ishin te pa shmangshme dhe vetem ndonje i krisur nuk do te i parashihte.
Me nje njeri te tille si Ahmadinexhad Irani do te shkaterrohet njelloj sikur u shkaterrua Persia e vjeter pas vdekjes se Darit.

Makresh
19-06-09, 07:14
Protestat u kryen Legjionar Aga, u kry !
Ahmadinexhadi eshte thuajse i vetmi kryetar ne bot i cili i reziston rendit te ri boteror, dhe nuk tuprohet asnjeheret tua thot te verteten sionisteve ke ku ke ! Po te kishte presidenta si Ahmaedinexhadi vendi yn, moti... mooooti vakt do ti kishim kaluar keto koherat e tranzicionit qe zgjasin me dhjetra decenie !

pirro
19-06-09, 07:34
Shtohet pjesėmarrja nė demonstratat nė Iran
Grupe tė mėdha protestuesish janė mbledhur nė qendėr tė Teheranit pėr njė demonstratė tjetėr kundėr rezultatit tė zgjedhjeve presidenciale nė Iran, ndėrkohė qė Kėshilli i Plotfuqishėm i Klerikėve po kėrkon dialog me kandidatėt e opozitės.
Dėshmitarėt thonė se aktivistėt e opozitės kanė mbushur Sheshin Imam Khomeini, nė demonstrata tė pėrditshme nė rritje qė morėn shkas nga rizgjedhja e presidentit Mahmoud Ahmadinejad.

Kandidati kryesor i opozitės qė humbi zgjedhjet, Mir Hossein Mousavi, u bėri thirrje pėrkrahėsve tė tij tė mblidheshin nė shesh, tė veshur me tė zeza pėr tė respektuar ata qė u vranė nė dhunėn paszgjedhore.

Tė paktėn 7 protestues u vranė nga milicia proqeveritare nė Teheran tė hėnėn.

Kėshilli i Plotfuqishėm i Klerikėve qė mbikėqyr zgjedhjet nė Iran, e ka ftuar Mousavin dhe dy kandidatėt e tjerė tė opozitės pėr njė takim tė shtunėn, ku do tė diskutojnė shqetėsimet e tyre.

Njė zėdhėnės i Kėshillit tha se ai ka filluar shqyrtimin e 646 ankesave pėr parregullsi nė votimet e 12 qershorit.

Rezultatet zyrtare tregojnė se Presidenti Ahmadinejad fitoi zgjedhjet me njė diferencė tė theksuar votash. Akuzat e opozitės pėr manipulimin e votave kanė shkaktuar trazirat mė tė mėdha nė Iran qė nga Revolucioni Islamik nė vitin 1979. /VoA/

Dani11
19-06-09, 08:11
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh
Mendoi qe keto trazira jane te organizuara nga perendimi, sigurisht do te ndodhin edhe gjera shume me te kqija, ndoshta edhe nje lufte civile.Qe te kene nje alibi per nderhyrje nderkombetaret si rasti i Irakut.Perendimi me qdo kusht don ta ndaloi programin berthamor te Iranit.


Ahmadinexhad e vuri ne arrest shtepie Mir Husein Musavi menjeher pasi "fitoi" zgjedhjet, trazirat ishin te pa shmangshme dhe vetem ndonje i krisur nuk do te i parashihte.
Me nje njeri te tille si Ahmadinexhad Irani do te shkaterrohet njelloj sikur u shkaterrua Persia e vjeter pas vdekjes se Darit.

--------------------------------


Sa per informat Legjionar e paske nderru autorin kete e shkrova une dhe jo Makreshi.

pirro
19-06-09, 22:02
Ajatollahu e mbėshtet Ahmedinejadin

Nga Express mė 19.06.2009 nė ora 16:42
Lideri Suprem i Iranit, Ajatollah Ali Khamenei, tha se njerėzit e Iranit kanė zgjedhur atė qė kanė dashur pėr president nė zgjedhjet e javės sė kaluar nė Iran.

Khamenei tha se nuk ka pasur mashtrime nė zgjedhjet e 12 qershorit, nė tė cilat, sipas autoriteteve, me shumicė votash ka fituar presidenti Ahmadinejad.

Khamenei iu drejtua kombit gjatė faljes sė xhumasė.

Zgjedhjet presidenciale nė Iran u pasuan nga protesta masive tė opozitės, pėr shkak tė rizgjedhjes president tė Ahmadinejadit.

Protestuesit kanė thėnė se janė bėrė mashtrime gjatė zgjedhjeve dhe kanė kėrkuar mbajtjen e zgjedhjeve tė reja.

Hamnei tha se protestat duhet tė ndalen, pėr shkak se, sipas tij, pėr rezultatin e zgjedhjeve ėshtė vendosur nė kutitė e votimeve dhe nuk mund tė vendoset nė rrugė.

Ai theksoi se liderėt politikė do tė pėrgjigjėn pėr ēfarėdo lloj dhune.

Lideri Suprem tha se armiqtė e Iranit po pėrpiqen tė dėmtojnė besimin e njerėzve nė sistemin shtetėror, duke e vėnė nė pikėpyetje rezultatin e zgjedhjeve. (REL)

Shpati
21-06-09, 12:16
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh
Mendoi qe keto trazira jane te organizuara nga perendimi, sigurisht do te ndodhin edhe gjera shume me te kqija, ndoshta edhe nje lufte civile.Qe te kene nje alibi per nderhyrje nderkombetaret si rasti i Irakut.Perendimi me qdo kusht don ta ndaloi programin berthamor te Iranit.


Ahmadinexhad e vuri ne arrest shtepie Mir Husein Musavi menjeher pasi "fitoi" zgjedhjet, trazirat ishin te pa shmangshme dhe vetem ndonje i krisur nuk do te i parashihte.
Me nje njeri te tille si Ahmadinexhad Irani do te shkaterrohet njelloj sikur u shkaterrua Persia e vjeter pas vdekjes se Darit.

--------------------------------


Sa per informat Legjionar e paske nderru autorin kete e shkrova une dhe jo Makreshi.

Irani dallon nga Shqiperia dhe Kosova.Ku ben qka te don dhe me ne fund si jep askuj pergjigje.
Un mendoj se ky far Opozitari i cili ka marr me pak se Ahmadinegjati 11 milion vota dhe perpiqet te shkaktoj kriz do te perundon ne Litar ,me siguri nuk do te arrij te ik...
Ajo qka shifet neper Media te huaja esht vetem montim,tentim me TV /Media te nxisin Qytetaret e Iranit qe kete vend ta destabilizojn.
Rezultati do te jet i kundert!

shfletuesi_
21-06-09, 12:18
E perballojn keta jan kallabllak...

pirro
21-06-09, 14:52
Po me doket deri qitu e paska pas presidenca e Ahmadinexhadit, nuk mbahet pushteti me vrasje te protestuesve ( deri tani 19 te vrar).

Shpati
21-06-09, 16:48
Po me doket deri qitu e paska pas presidenca e Ahmadinexhadit, nuk mbahet pushteti me vrasje te protestuesve ( deri tani 19 te vrar).

Ahmadinegjatin ket mandat e kan Iranianet edhe ja pashin hajrin, 65% votash Kryetaret e Shteteve te tjeret nuk i shofin as ne enderr.

pirro
21-06-09, 19:03
Ahmadinegjatin ket mandat e kan Iranianet edhe ja pashin hajrin, 65% votash Kryetaret e Shteteve te tjeret nuk i shofin as ne enderr.

hahaahhaa jo valla nuk i shohin se smuj i vjedhin votat, se me pas kan edhe kta ne poziten e tije i kishin pa edhe 75%

legjionari
21-06-09, 21:18
Protestat u kryen Legjionar Aga, u kry !
Ahmadinexhadi eshte thuajse i vetmi kryetar ne bot i cili i reziston rendit te ri boteror, dhe nuk tuprohet asnjeheret tua thot te verteten sionisteve ke ku ke ! Po te kishte presidenta si Ahmaedinexhadi vendi yn, moti... mooooti vakt do ti kishim kaluar keto koherat e tranzicionit qe zgjasin me dhjetra decenie !


jo makresh aga protestat nuk jen kry e nuk e kan as ne plan me u kry mdoket pa e qit ne kanop ahmetinegjadin jo.
percjelli mediat nderkombetare, numri i te vrarve nga ushtria e kasapit ahmedinegjad eshte ne rritje e siper, e kjo do te shkaktoj nje rremuj ne Iran qe po me doket nje re e madhe pluhuri ka me e mbulu tehranin se shpejti. (ishalla jo).

PS
Dani 11, me fal qe i kam perzi shkrimet e tua me te makreshit, po ska gajle se ju dy njesoj shkruni, bile kajhere me doket si me kan nje dore krejt , edhe njehre te kerkoj falje, per kete lapsus.

Shpati
21-06-09, 21:42
hahaahhaa jo valla nuk i shohin se smuj i vjedhin votat, se me pas kan edhe kta ne poziten e tije i kishin pa edhe 75%


Qeshtja e votave dihet se ka fituar Ahmadinegjati edhe ate me nje shume absolute mbi 65% te votave.

QKA PO NDODHE VERTET NE IRAN!
Kjo qka po ndodhe ne Iran disi mund te spjegohet me konfliktin ne Kuvendin e LDK ku nje grup i cili humbi filloj me grushta.

Konkurentet e Ahmadinegjatit jan Njerz qe kan qen ne pushtet viteve te tetedhjeta dhe nentedhjeta.
Por!
Para kater viteve Ahamdinegjati ka arrit ket Elit ta mundi/ largoi nga pushteti.
Por!
Siq duket kjo ish Elit ka pikpamje te tjera me Ligjin -moto e Luigjit te XIV Shteti jam une.
Pra!
Edhe me 30% te votave deshiron te behet Kryetar.Protestat po nxiten edhe nga faktori i huaj .
Si do te rrjedhin ngjarjet?
Irani esht nje Shtet Religjios i themeluar me Revulicion ,ndryshimet atje jan te pamundeshme.
Vet skema e ndertimit te pushtetit esht e komplikuar ne form te nje Kodi i cili nuk mund te kapet!

Shpati
22-06-09, 10:41
Vertet qka po ndodhe ne Iran esht veshtir te dihet!
Pasi vendete Perendimore kan bllokuar faqet zyrtare te shtetit Iranian.
Informatat qka lansonhen ne opinion ndoshta sjan fare te verteta.

Makresh
22-06-09, 11:05
Mos keni dert, dhe fleni te qet.

Kjo qe po incistoni ne ekranet e juaja televizive eshte nje lloj demokracie qe po e toleron Ahmadinexhadi per ti treguar botes "demokratike" qe kur ndokush luan me zgjedhje,, populli ka te drejt te protestoj e jo si ne usa kur bushi u zgjodh dy her me pa te drejt, popullata heshti per ti treguar botes qe shumica e keti shteti gjigant, jan injoranta.

Sic e dini, mjafton te flet Ajatollahu (Qe ka uruar Ahmadinexhadin) per ti ndaluar keto protesta pasi atij i takon fjala e fundit dhe gjithcka mbaron me PIKĖ-n e tij.

E shihni sa thjesht eshte ?

valiii
22-06-09, 11:24
Mos keni dert, dhe fleni te qet.

Kjo qe po incistoni ne ekranet e juaja televizive eshte nje lloj demokracie qe po e toleron Ahmadinexhadi per ti treguar botes "demokratike" qe kur ndokush luan me zgjedhje,, populli ka te drejt te protestoj e jo si ne usa kur bushi u zgjodh dy her me pa te drejt, popullata heshti per ti treguar botes qe shumica e keti shteti gjigant, jan injoranta.

Sic e dini, mjafton te flet Ajatollahu (Qe ka uruar Ahmadinexhadin) per ti ndaluar keto protesta pasi atij i takon fjala e fundit dhe gjithcka mbaron me PIKĖ-n e tij.

E shihni sa thjesht eshte ?
10 fsha ajetollahin mu ne mes te gojes se palare qe e ka me gjithe 12 imamet e tij... Po hiēu atyne flliqesirave o Makresh. E hongshin kryt e vet po ēka po t bohet dert ... Edhe ti ja ki nis qetash "per inati t'nuses..." :D

eksperti 1
22-06-09, 11:47
vali si duket ia ek lakmine iranit

eshte i vetmi shtet qe funksionon perfekt, vjedh te pritet dora ,vret vritesh, ben dallavere e han mutin

nuk eshte sikur sistemet tuaj te pista ,ku per te ardhe ne pueshtet vllau e vret vellaun e gruaja burrin ,babi femijen e vet,

ti mund te shajshe alatollahat e krejt me radhe pasi qe me kete e shpreh ate inatin tend qe ke ne shiprt,

dhe se fundmi cfar ju intereson juve te europes dhe amerikes se si rrjedhin punet ne iran?, kush ua ka dhene kete mandat

u kisha preferuar qe me mire te kapni kriminelet,hajdutet dhe vrasesit neper qeverite tuaja se sa te mereni me punet e huaja

legjionari
22-06-09, 12:00
Mos keni dert, dhe fleni te qet.

Kjo qe po incistoni ne ekranet e juaja televizive eshte nje lloj demokracie qe po e toleron Ahmadinexhadi per ti treguar botes "demokratike" qe kur ndokush luan me zgjedhje,, populli ka te drejt te protestoj e jo si ne usa kur bushi u zgjodh dy her me pa te drejt, popullata heshti per ti treguar botes qe shumica e keti shteti gjigant, jan injoranta.

Sic e dini, mjafton te flet Ajatollahu (Qe ka uruar Ahmadinexhadin) per ti ndaluar keto protesta pasi atij i takon fjala e fundit dhe gjithcka mbaron me PIKĖ-n e tij.

E shihni sa thjesht eshte ?


Ajo qe shifet ne ekranet televizive boterore dhe ajo qe shfaqet nga mediat Iraniane jan shum relative, problemi eshte se kur qendron me koke poshte krejt bote te duket mbrapsht. ndersa krahasimin qe ke bere me zgjedhjet ne USA eshte jashtzakonisht i pa pershtatshem sepse sado qe pushteti ne USA eshet jo tolerant protestat nuk jan ndaluar asnjeher bile as atehere kur zhvillohej lufta e Vietnamit, e kur lufta e ftohet ishte ne piken mete nxeht te saj, perkunder asaj qe ne Iran demokracia dhe liria e te shprehurit nuk ben pjese as ne enderr eshte me keq se ne kohen e Shqiperise se Enver Hoxhes.
se sa eshte i paster Ahmedinexhad dhe pushteti i tij duket mjaft mire ne nivelin e jetes se qytetarve te thjesht.

eshte e vertet Z. Makresh qe eshte shum e thjesht, vetem se duhet ta shofim me nje sy kritik te pa anuar.
Pastaj, kush eshte Ajotullah qe te uroj/ bekoj Ahmetinegjadin ??? mbron Sheriatin is cili edhe pse eshte ligj i shenjt (te pakten ashtu proklamohet) prap nuk eshte i barabart per te gjith, ketu vjen ne pyetje se kush eshte ligji Ajotullahu, Ahmetinexhadi, apo Sheriati.
Ketu me se miri i pergjigjet pjesa nga komedia 14 vjec dhenderr,
kush eshte Maliqi --- Ligji,
po ligji kush eshte --- Maliqi

Rrnoft Revolucioni ...:tongue: :tongue: :tongue:

pirro
22-06-09, 12:02
Ne Iran nuk po ndodh asgje e veqant.
Po ndodhin procese qe zakonisht.Kur mblidhen paknaqesit, ato shperthejn ne diten e veqanta, ne kete rast pas zgjedhjeve. Eshte e pakuptim qe nje "humbes" zgjedhjeve te mund te bej revolt dhe eventualisht te rrezoj pushtetin. Sigurisht duhet te kete diqka me shume te opozita qe i ka shtyr per rreth 2 milion banore te qohen kunder pushtetit.

Makresh
22-06-09, 12:32
10 fsha ajetollahin mu ne mes te gojes se palare qe e ka me gjithe 12 imamet e tij... Po hiēu atyne flliqesirave o Makresh. E hongshin kryt e vet po ēka po t bohet dert ... Edhe ti ja ki nis qetash "per inati t'nuses..." :D
:biggrin: lol nasht bre, le tua marin mendja qe po thojn dicka ahahahahahaaa

Makresh
22-06-09, 12:34
Ajo qe shifet ne ekranet televizive boterore dhe ajo qe shfaqet nga mediat Iraniane jan shum relative, problemi eshte se kur qendron me koke poshte krejt bote te duket mbrapsht. ndersa krahasimin qe ke bere me zgjedhjet ne USA eshte jashtzakonisht i pa pershtatshem sepse sado qe pushteti ne USA eshet jo tolerant protestat nuk jan ndaluar asnjeher bile as atehere kur zhvillohej lufta e Vietnamit, e kur lufta e ftohet ishte ne piken mete nxeht te saj, perkunder asaj qe ne Iran demokracia dhe liria e te shprehurit nuk ben pjese as ne enderr eshte me keq se ne kohen e Shqiperise se Enver Hoxhes.
se sa eshte i paster Ahmedinexhad dhe pushteti i tij duket mjaft mire ne nivelin e jetes se qytetarve te thjesht.

eshte e vertet Z. Makresh qe eshte shum e thjesht, vetem se duhet ta shofim me nje sy kritik te pa anuar.
Pastaj, kush eshte Ajotullah qe te uroj/ bekoj Ahmetinegjadin ??? mbron Sheriatin is cili edhe pse eshte ligj i shenjt (te pakten ashtu proklamohet) prap nuk eshte i barabart per te gjith, ketu vjen ne pyetje se kush eshte ligji Ajotullahu, Ahmetinexhadi, apo Sheriati.
Ketu me se miri i pergjigjet pjesa nga komedia 14 vjec dhenderr,
kush eshte Maliqi --- Ligji,
po ligji kush eshte --- Maliqi

Rrnoft Revolucioni ...:tongue: :tongue: :tongue:


O legjionar, Irani nuk eshte shtet diktatorial cka je kaflet pash pirron ?

Revolucioni ka ndodhe qysh moti :biggrin:

pirro
22-06-09, 12:45
O legjionar, Irani nuk eshte shtet diktatorial cka je kaflet pash pirron ?

Revolucioni ka ndodhe qysh moti :biggrin:

Eshte e vertet Makresh qe nuk eshte shtet diktatorial, bile ne nje shkrim ne Washington post nje analist e quajti Iranin Demokracia e dyte ne rajon. Mirepo kjo nuk e liron nga ajo qe ka pasur vjedhje te votova.

Mos fol palidhje pash danin11 haahahhaaa

legjionari
22-06-09, 13:07
O legjionar, Irani nuk eshte shtet diktatorial cka je kaflet pash pirron ?

Revolucioni ka ndodhe qysh moti :biggrin:

Nese Irani nuk eshte shtet Diktatorial atehere termi diktatur duhet te hiqet nga fjalori.
pastaj ky termi revolucion zakonisht ka ngjyr te kuqe se keshtu ka ndodh gjithnje, edhe gati gjdo shtet eshte turperu nga revolucioni i tij, duke u nise nga Franca, e tuj vazhdu masnej me Rusine, etc etc.

kisha pas qef me e dit se qysh knohet Internacionalja Persisht :tongue:

Makresh
22-06-09, 13:33
Eshte e vertet Makresh qe nuk eshte shtet diktatorial, bile ne nje shkrim ne Washington post nje analist e quajti Iranin Demokracia e dyte ne rajon. Mirepo kjo nuk e liron nga ajo qe ka pasur vjedhje te votova.

Mos fol palidhje pash danin11 haahahhaaa

Po ani more, vjedhje ka pas edhe n'Amerik, franc, shqipni e kosovo e cka tani ?! Keto mbesim probleme te mbrendshme ! Pasha ty po !

Makresh
22-06-09, 13:36
Nese Irani nuk eshte shtet Diktatorial atehere termi diktatur duhet te hiqet nga fjalori.
pastaj ky termi revolucion zakonisht ka ngjyr te kuqe se keshtu ka ndodh gjithnje, edhe gati gjdo shtet eshte turperu nga revolucioni i tij, duke u nise nga Franca, e tuj vazhdu masnej me Rusine, etc etc.

kisha pas qef me e dit se qysh knohet Internacionalja Persisht :tongue:

Nga revolucioni francez kan dalur disa ligje te cilat ti, je i detyruar ti respektosh !
Nese kjo nuk eshte diktatur ? At here duhet hequr nga fjalori :tongue:

legjionari
22-06-09, 14:05
Nga revolucioni francez kan dalur disa ligje te cilat ti, je i detyruar ti respektosh !
Nese kjo nuk eshte diktatur ? At here duhet hequr nga fjalori :tongue:

e ke humb arsyen.
cdo levizje sjell te mirat dhe te kqijat qe popujt i trashegojne me vone, mirpo, asnje revolucion nuk ka qene i suskseshem dhe i pa mposhtur bile edhe me keq ka perfundu i turperuar. e nejta ka ndodh ne edhe ne Argjentine, Bolivi, Venezuele, Panama, e nejta po ndodh edhe sot ne Kube pas shum vitesh qeverisje te nje sistemi te kuq te dal nga revolucioni. Shiqo se si ndihen vet Francezet kur flasin per Revolionin e Parisit, cfar te mire i ka sjell Rusise Revolucioni i tetorit.
Edhe Irani eshte nje sistem komunist fund e krye, ndersa ngjyren e kuqe e ka te mbuluar me sheriat, qe vet pushteti eshte imun nda ketij ligji.

Viva el revolucion ... :confused:

valiii
22-06-09, 14:09
vali si duket ia ek lakmine iranit

eshte i vetmi shtet qe funksionon perfekt, vjedh te pritet dora ,vret vritesh, ben dallavere e han mutin

nuk eshte sikur sistemet tuaj te pista ,ku per te ardhe ne pueshtet vllau e vret vellaun e gruaja burrin ,babi femijen e vet,

ti mund te shajshe alatollahat e krejt me radhe pasi qe me kete e shpreh ate inatin tend qe ke ne shiprt,

dhe se fundmi cfar ju intereson juve te europes dhe amerikes se si rrjedhin punet ne iran?, kush ua ka dhene kete mandat

u kisha preferuar qe me mire te kapni kriminelet,hajdutet dhe vrasesit neper qeverite tuaja se sa te mereni me punet e huaja

Prej krejt ketije shkrimi bosh vetem aty ku e kam nenvizu ja ki qellue, sepse bash kur permendet emri i shijave te flliqet mua me kap njefar neverie shpirterore qe me loēke t zemres po te them se me perpara banoje nen nje kulm me amerikanin ose europianin se sa te pi nje kafe me keta shijat e flliqt qe ne krahasim me te paret keta e bejne shirkun haptazi dhe me vetedije ( e kupton ti dallimin baba hoxhe apo friksohesh qe do te pakesohet talli ne tyrbe ).
Per ēfare sheriati je ka flet oj shkoze, po ti "per ilaē" nje xhami sunite nuk e gjene ne tere Teheranin "sheriatik"... Keta nuk kane lidhje me Islamin vetem thiren ne te dhe botes dhe perendimit i konvenon devijimi i tyre pasi qe gjithmon i kane perdore kunder islamit te vertete. Keta fundrrina jane qe gjithmon kane bere aleance me armiqet e islamit e edhe sot vazhdonje te njejten muzike duke u bere aleat me pushtuesin ne Irak keshtu duke luftuar Islamin e paster. Kthehu ne kohen kur Islami lulzonte dhe Bagdati ishte kryeqendra e botes, ishin prap keta flliqesira qe ne ate kohe lidhen aleance me pushtuesin famekeq mongol te cilet mrenda 24 oreve masakruan mbi 70 mije musliman me akide te pastert .

pirro
22-06-09, 14:50
Po ani more, vjedhje ka pas edhe n'Amerik, franc, shqipni e kosovo e cka tani ?! Keto mbesim probleme te mbrendshme ! Pasha ty po !

Po mire, po e lajna qe ka pas vjedhje edhe ne keto shtete qe i permende. Mirepo ne keto shtete askund nuk u quan 2 milion banor qe ti kontestojne.
Ne keto shtete nuk u vran shtetasit e vet.
Ajo ka qene edhe do te jet qeshtje e brendshme e Iranit, mirepo askush nuk mund ta ndal nje medium anglez apo Amerikan qe te shkruaj apo te shfaq pamje nga Irani, apo analist te ndryshem te japin komente, sikurse qe Iranianet mund ta bejn kete gje per zgjedhjet Amerikane.

Makresh
22-06-09, 14:55
Po mire, po e lajna qe ka pas vjedhje edhe ne keto shtete qe i permende. Mirepo ne keto shtete askund nuk u quan 2 milion banor qe ti kontestojne.
Ne keto shtete nuk u vran shtetasit e vet.
Ajo ka qene edhe do te jet qeshtje e brendshme e Iranit, mirepo askush nuk mund ta ndal nje medium anglez apo Amerikan qe te shkruaj apo te shfaq pamje nga Irani, apo analist te ndryshem te japin komente, sikurse qe Iranianet mund ta bejn kete gje per zgjedhjet Amerikane.

Kjo nuk eshte arsye qe te bish ne kurtha te Washington Post-it o pirro.
Mediat perendimore jan duke i dhen nje perkrahje morale duke i detyruar burrshtetasit e ndryshem ti thon dy a tri fjal rreth ngjarjeve te fundit. Ishte lufta ne Gaza, askush asgje nuk tha ?! PSE ?

eksperti 1
22-06-09, 20:13
Prej krejt ketije shkrimi bosh vetem aty ku e kam nenvizu ja ki qellue, sepse bash kur permendet emri i shijave te flliqet mua me kap njefar neverie shpirterore qe me loēke t zemres po te them se me perpara banoje nen nje kulm me amerikanin ose europianin se sa te pi nje kafe me keta shijat e flliqt qe ne krahasim me te paret keta e bejne shirkun haptazi dhe me vetedije ( e kupton ti dallimin baba hoxhe apo friksohesh qe do te pakesohet talli ne tyrbe ).
Per ēfare sheriati je ka flet oj shkoze, po ti "per ilaē" nje xhami sunite nuk e gjene ne tere Teheranin "sheriatik"... Keta nuk kane lidhje me Islamin vetem thiren ne te dhe botes dhe perendimit i konvenon devijimi i tyre pasi qe gjithmon i kane perdore kunder islamit te vertete. Keta fundrrina jane qe gjithmon kane bere aleance me armiqet e islamit e edhe sot vazhdonje te njejten muzike duke u bere aleat me pushtuesin ne Irak keshtu duke luftuar Islamin e paster. Kthehu ne kohen kur Islami lulzonte dhe Bagdati ishte kryeqendra e botes, ishin prap keta flliqesira qe ne ate kohe lidhen aleance me pushtuesin famekeq mongol te cilet mrenda 24 oreve masakruan mbi 70 mije musliman me akide te pastert .

----------------------------------------------------

nuk te kuptoj tash ,ti po flet apo po pjerdh,

ti flet per deshirat tuaja personale ,apo per nje realitet qe zdoni te pranoni.

thjeshte dikujt nuk i shkon ne favor fitorja e ahmedinexhadit dhe tani pellasin si gomare neper gazerta dhe televizione se gjoja jane vjedhur votat

pune e madhe,po nuk vidhen votat vetem ne iran?? uu te shohish sa vjedhin evropjanet eeeeiii te thajne

tani ju le te qete te mendoni se cfar do shani dhe ofendoni

valiii
22-06-09, 21:34
----------------------------------------------------

nuk te kuptoj tash ,ti po flet apo po pjerdh,

ti flet per deshirat tuaja personale ,apo per nje realitet qe zdoni te pranoni.

thjeshte dikujt nuk i shkon ne favor fitorja e ahmedinexhadit dhe tani pellasin si gomare neper gazerta dhe televizione se gjoja jane vjedhur votat

pune e madhe,po nuk vidhen votat vetem ne iran?? uu te shohish sa vjedhin evropjanet eeeeiii te thajne

tani ju le te qete te mendoni se cfar do shani dhe ofendoni
O vlla une ju drejtova Makreshit dhe ai me kuptoje shume mire, nuk po te kuptoje pse po kcen. Une kam qene i vetedijshem per ate qe e thash dhe qendroje ne ato fjale deri ne diten e kijametit.
Nese te intereson opinioni im per ahmedinselakin une te them se ato forre tina per zhdukjen e izraelit nga harta jane certana balum baluma sepse edhe ai njejte sikur bin ladeni e milloshi e deri tek gorbaqovi kane qene/jane kukulla te CIA-s. Edhe ky skenar qe eshte ka ndodhe aktualishte ka qene i gatuar qysh kohe me pare . Tash ti vlersoje vet apo foli apo pjerdhi ... Qati ajetollahit i kisha pjerdh nihere mu ne mes te mysteqeve te ndryshkta (normal nese ty ste mbetet hatri) sepse ia kam lexuar disa "fetwa" ku ne njeren prej tyre thote :"kush vret nje suni e ka xhennetin e garantuar" :D...
Saber vlla ... Saber valid eshte ai qe praktikohet ne kohen e goditjes sepse mbas 2-3 ditve ski qarre pa bere saber . Une e shkruaj ate qe e mendoje dhe nuk shkruaj ketu per inati te ndonje nofke apo per hater te nje nofke te caktuar .
Me (prek njerez ne moral) shajt nuk e kam zakon kurse ofendimeve personale i iki sa t muj e nese une i shaj shijat ti je i mireseardhur te vish e t'i mbrosh tek forumi perkates.

sherri
22-06-09, 22:07
A po pshtoni a jo?!qysh more me u perla dostat keshtu ncncnccnncncnc lene more Iranin,jatollahat,e ahmadgjanat,se jeni vllazni edhe musliman,nuk bane keshtu........
mire e paska pas njani qe tha 12 sekte te forta i ka muslimanizmi e kurr rahat skan me kane mes veti(po lutna qe ka rrejt qai njani ;))

Shpati
22-06-09, 22:17
Ne Iran nuk po ndodh asgje e veqant.
Po ndodhin procese qe zakonisht.Kur mblidhen paknaqesit, ato shperthejn ne diten e veqanta, ne kete rast pas zgjedhjeve. Eshte e pakuptim qe nje "humbes" zgjedhjeve te mund te bej revolt dhe eventualisht te rrezoj pushtetin. Sigurisht duhet te kete diqka me shume te opozita qe i ka shtyr per rreth 2 milion banore te qohen kunder pushtetit.

Ne cilin vend te botes nuk ka njerz te paknaqur?
Askund.
Kam pershtypjen se sherbime te huaja jan perpjek me ndimen e mediave te nxejn ,nxisin Iranianet ashtu siq i nxenin Shqiptaret ne vitet e nentedhjeta.
Nje shume prej dy milionesh po e lexoj tek ti se tjeter kund sesht ndigjuar.
Sot lexova ne nje Teletext se kan protestuar diku 1000 persona. Ndoshta edhe kaq skan qen.

valiii
22-06-09, 22:28
A po pshtoni a jo?!qysh more me u perla dostat keshtu ncncnccnncncnc lene more Iranin,jatollahat,e ahmadgjanat,se jeni vllazni edhe musliman,nuk bane keshtu........
mire e paska pas njani qe tha 12 sekte te forta i ka muslimanizmi e kurr rahat skan me kane mes veti(po lutna qe ka rrejt qai njani ;))
sherr, fletorja, fleta e midisit, a ēkyhet a shkoqet ???

Dani11
23-06-09, 09:10
jo makresh aga protestat nuk jen kry e nuk e kan as ne plan me u kry mdoket pa e qit ne kanop ahmetinegjadin jo.
percjelli mediat nderkombetare, numri i te vrarve nga ushtria e kasapit ahmedinegjad eshte ne rritje e siper, e kjo do te shkaktoj nje rremuj ne Iran qe po me doket nje re e madhe pluhuri ka me e mbulu tehranin se shpejti. (ishalla jo).

PS
Dani 11, me fal qe i kam perzi shkrimet e tua me te makreshit, po ska gajle se ju dy njesoj shkruni, bile kajhere me doket si me kan nje dore krejt , edhe njehre te kerkoj falje, per kete lapsus.

hahahahha........valla drejt me te thane me vjen mire qe nder shqiptare ka njerez si Makreshi, e di qe ti dhe ndoshta edhe disa te tjere mendoin qe eshte nje person me dy nofka prandaj te tregova qe jo nuk eshte nje por jemi dy njerez te ndryshem.

KLM

Shpati
23-06-09, 09:20
Kjo nuk eshte arsye qe te bish ne kurtha te Washington Post-it o pirro.
Mediat perendimore jan duke i dhen nje perkrahje morale duke i detyruar burrshtetasit e ndryshem ti thon dy a tri fjal rreth ngjarjeve te fundit. Ishte lufta ne Gaza, askush asgje nuk tha ?! PSE ?

Pse a?
Pse i kan thone vet m'qoj edhe njeher e si te nderrohet Kryetari i Amerikes kishe po e ndrrojm Politiken edhe po behna Burra te mir.

Makresh
23-06-09, 09:25
Pse a?
Pse i kan thone vet m'qoj edhe njeher e si te nderrohet Kryetari i Amerikes kishe po e ndrrojm Politiken edhe po behna Burra te mir.

... , dhe ashtu ndodhi !

Shpati
23-06-09, 10:17
... , dhe ashtu ndodhi !

E po qekjo kriz financiare Dhelpnos ja ka thar Zorret.
E Dhelpna pi thon Sorres e kie zonin e mir demek nisja e kendo. Dhelpnos sosht ka i intereson zoni i Sorres por mos pe leshon Djathin.
O osht tash per tash shume e uritur Dhelpar bre.

legjionari
23-06-09, 14:03
Kjo nuk eshte arsye qe te bish ne kurtha te Washington Post-it o pirro.
Mediat perendimore jan duke i dhen nje perkrahje morale duke i detyruar burrshtetasit e ndryshem ti thon dy a tri fjal rreth ngjarjeve te fundit. Ishte lufta ne Gaza, askush asgje nuk tha ?! PSE ?


Nese Washington Post, CNN, Herald Tribune, BBC, CNBS, etj etj etj, jan vende ku nuk pasqyrohet e verteta, a ka mundesi qe ti Z. Makresh me na dhan disa preferenca se cilat media me i percjell per te kuptu te verteten qe po ndodh ne Iran, ose te pakten na sjell ndonje shkrim ku ne fund te shkrimit ceket edhe burimi informativ, e pastaj mund te ndryshojme mendjen, per ndryshe nuk kemi arsye me besu se ato foto qe shfaqen ne I-report te CNN ato incizime qe shfaqen ne mediat boterore nuk jan te verteta.

eksperti 1
23-06-09, 15:11
Nese Washington Post, CNN, Herald Tribune, BBC, CNBS, etj etj etj, jan vende ku nuk pasqyrohet e verteta, a ka mundesi qe ti Z. Makresh me na dhan disa preferenca se cilat media me i percjell per te kuptu te verteten qe po ndodh ne Iran, ose te pakten na sjell ndonje shkrim ku ne fund te shkrimit ceket edhe burimi informativ, e pastaj mund te ndryshojme mendjen, per ndryshe nuk kemi arsye me besu se ato foto qe shfaqen ne I-report te CNN ato incizime qe shfaqen ne mediat boterore nuk jan te verteta.

------------------------------------

ndjeke AL XHAZIREN ndash ne arabisht ndash ne anglisht

do shohish pislleqet e BBC ,CNN WASHINGTON POST DHE TE GJITHE pisave tjere

vec mos thuaj se keta te xhazires genjejne ,se e keni zakon te beni nje gje te tille

pirro
23-06-09, 20:06
Nese Washington Post, CNN, Herald Tribune, BBC, CNBS, etj etj etj, jan vende ku nuk pasqyrohet e verteta, a ka mundesi qe ti Z. Makresh me na dhan disa preferenca se cilat media me i percjell per te kuptu te verteten qe po ndodh ne Iran, ose te pakten na sjell ndonje shkrim ku ne fund te shkrimit ceket edhe burimi informativ, e pastaj mund te ndryshojme mendjen, per ndryshe nuk kemi arsye me besu se ato foto qe shfaqen ne I-report te CNN ato incizime qe shfaqen ne mediat boterore nuk jan te verteta.

Krejt Amerika e i ka fajet, ske cka mee lyp fajtor tjeter

Shpati
24-06-09, 08:46
Krejt Amerika e i ka fajet, ske cka mee lyp fajtor tjeter

Gjynah esht me ja lon kret fajot se veten ska qen.

Makresh
24-06-09, 09:38
Nese Washington Post, CNN, Herald Tribune, BBC, CNBS, etj etj etj, jan vende ku nuk pasqyrohet e verteta, a ka mundesi qe ti Z. Makresh me na dhan disa preferenca se cilat media me i percjell per te kuptu te verteten qe po ndodh ne Iran, ose te pakten na sjell ndonje shkrim ku ne fund te shkrimit ceket edhe burimi informativ, e pastaj mund te ndryshojme mendjen, per ndryshe nuk kemi arsye me besu se ato foto qe shfaqen ne I-report te CNN ato incizime qe shfaqen ne mediat boterore nuk jan te verteta.

Legjionar i nderum,

Jo vetem CNN, washington post etj qe i ke cituar por ketu perfshi edhe foxnews, euronews, newyork times etj,. qe jan media sioniste e qe kan perqellim, shkatrrimin e pushtetit iranian me shpres qe nje Shah i dyt do tua plotson deshirat per zgjerimin e "shtetit" izraelit.
Un mund te nxnjerr incizime edhe me shokuese nga masakrat e fundit ne Sri-lanka nga tigrat tamul, por ēuditrisht asnje shtet nuk reagoi ! E besom qe aty jo 7, por mbi 7mije kan qen te masakruar.

legjionari
24-06-09, 09:44
Legjionar i nderum,

Jo vetem CNN, washington post etj qe i ke cituar por ketu perfshi edhe foxnews, euronews, newyork times etj,. qe jan media sioniste e qe kan perqellim, shkatrrimin e pushtetit iranian me shpres qe nje Shah i dyt do tua plotson deshirat per zgjerimin e "shtetit" izraelit.
Un mund te nxnjerr incizime edhe me shokuese nga masakrat e fundit ne Sri-lanka nga tigrat tamul, por ēuditrisht asnje shtet nuk reagoi ! E besom qe aty jo 7, por mbi 7mije kan qen te masakruar.

more krejt ne rregull se me keto termet Rendi i Ri Botror, Sionizmi, Kafka dhe Kocka, etj etj etj u msum tash, po nuk po e gjej nje pergjigjje ne lidhje me pytjen qe parashtrova...


......tua plotson deshirat per zgjerimin e "shtetit" izraelit.
Nuk po na thu ndonje arsye zotri i nderuar pse dikush po dojka me e zgjeru Izraelin.... ???

po e perseris pyetjen po pate mundesi me na sjell ndonje link qe te besueshem qe sjell lajme nga Irani, do te isha mirnjohes.

Me respekt
Legjionari.

Makresh
24-06-09, 09:59
more krejt ne rregull se me keto termet Rendi i Ri Botror, Sionizmi, Kafka dhe Kocka, etj etj etj u msum tash, po nuk po e gjej nje pergjigjje ne lidhje me pytjen qe parashtrova...


......tua plotson deshirat per zgjerimin e "shtetit" izraelit.
Nuk po na thu ndonje arsye zotri i nderuar pse dikush po dojka me e zgjeru Izraelin.... ???

po e perseris pyetjen po pate mundesi me na sjell ndonje link qe te besueshem qe sjell lajme nga Irani, do te isha mirnjohes.

Me respekt
Legjionari.

Nuk egziston nje media e pavarur sot, sepse njera tjetren e kopjon ne lajm, kjo nuk eshte dicka e re shiqo lajmet ne rtk per tu bindur per idiotsirat qe na shesin.

Pse dikush po dojka ? Sepse bibla e shenjt u ka premtuar kete tok, dhe kjo tok eshte synimi, apo si te them, vet esenca e jetes per ta rifituar ter gadishullin arabik! izraeli i sotem, nuk eshte as 1 e katerta e asaj qe iu eshte premtuar. Pra e kupton se pse nuk do t'ndalen kolonizimet dhe pse nuk do t'ket paqe ne rajon. Rregulla e artė : Drejtsi = Paqe.

pirro
24-06-09, 10:07
Ta shofim Shpati, veq ne nje vend ku perdoret dhuna pas zgjedhjeve nuk besoj qe do te ndahet mire-paqesisht.

legjionari
24-06-09, 11:23
Nuk egziston nje media e pavarur sot, sepse njera tjetren e kopjon ne lajm, kjo nuk eshte dicka e re shiqo lajmet ne rtk per tu bindur per idiotsirat qe na shesin.

Pse dikush po dojka ? Sepse bibla e shenjt u ka premtuar kete tok, dhe kjo tok eshte synimi, apo si te them, vet esenca e jetes per ta rifituar ter gadishullin arabik! izraeli i sotem, nuk eshte as 1 e katerta e asaj qe iu eshte premtuar. Pra e kupton se pse nuk do t'ndalen kolonizimet dhe pse nuk do t'ket paqe ne rajon. Rregulla e artė : Drejtsi = Paqe.

More Makresh, ti nuk u beson mediave, (edhe mire bene), po kur po i kundershton lajmet qe marrim nga mediat, ne cfar informacione bazohesh? Apo perdor vetem logjjiken tende (gjdo lajm eshte prodhim i SIONISTAV), gjdo problem ne lindjen e mesme eshte nje komplot i Kristianzmit kunder Islamizmit.
Izraelitet ishin aty para Bibles, mos harro qe nga koha Hazreti Muses (Mojsiu) jan aty.

Makresh
24-06-09, 12:45
More Makresh, ti nuk u beson mediave, (edhe mire bene), po kur po i kundershton lajmet qe marrim nga mediat, ne cfar informacione bazohesh? Apo perdor vetem logjjiken tende (gjdo lajm eshte prodhim i SIONISTAV), gjdo problem ne lindjen e mesme eshte nje komplot i Kristianzmit kunder Islamizmit.
Izraelitet ishin aty para Bibles, mos harro qe nga koha Hazreti Muses (Mojsiu) jan aty.

O legjionar, perdore trurin per t'kuptuar qe dicka nuk eshte ne rregull atje ! Dhe lajmet qe na ofrohen, konsistojn vetem per t'na bindur qe e keqja gjindet tek Ahmadinexhadi, e me sa din ti dhe un,.. ahmadinexhadi nuk vrau asnje njeri perkunder qeveris Amerikane ? Pra ku eshte e keqja sipas teje ? Prap te ahmadinexhadi ? Po a nuk eshte duke u perseritur e njejta sken sikurse me irakun 8 vite me par a ?

Izraelit e hazreti Muses nuk ishin sionista ! Po sidoqoft, hajrli koft ! Te krishteret dhe jehudit jan miq mes veti, e siduket ti bashk me ta. Dhe po, edhe un po te them qeperderisa nje i krishter apo jehudi nuk e pranon Muhamedin si tė Derguar te Zotit, ai eshte armik i perbetuar i Islamit !

legjionari
24-06-09, 13:48
..., e me sa din ti dhe un,.. ahmadinexhadi nuk vrau asnje njeri perkunder qeveris Amerikane ? Pra ku eshte e keqja sipas teje ? Prap te ahmadinexhadi ? Po a nuk eshte duke u perseritur e njejta sken sikurse me irakun 8 vite me par a ?


mire shum atehere pra duhet te presim derisa te ndertoj Bomben Atomike dhe pastaj te provojme ta heqim.

mos harro se irani ose then ndryshe Ajotollahi dhe Ahmetinexhad jan duke provokuar njeshkatrrim qe do te harrohet Iraku, sepse mos harro qe Izraeli ka sulmuar edhe shtet qe ka pas njelloj miqesie me to si psh Francen ne vitet 80 kur furnizonte Irakun me Plutonium, e leje ma Iranin i cili i kercnohet haptazi se do ta zhduk nga harta.
Kjo logjike e te berit shtet shum perandori i ka sjell ne shkatrrim total.

Makresh
24-06-09, 13:55
Per momentin, izraeli eshte nje cop trotuar por ne te njejten kohe njihet edhe si shteti i 53 i USA.

Iranianet jan per tu urrejtur jo pershkak races tyre, por pershkak besimit te superdevijuar te tyre.

Nga Irani pres vetem kete, shkatrrimin e shtetit Nazist t'izraelit.

legjionari
24-06-09, 14:03
ketu qendron ndryshimi mes ne te dy, se don shkatrrimin e Izraelit nga Irani ndersa unė nuk dua shktrrimin e asnjeres, mirpo mos harro se nuk do ket shkatrrim te nje anshem, po filloj shkatrrimi, do te jet tmerri qe nuk ka parė bota me sy ende deri me sot.

... dhe Izraeli nuk eshte nje cope trotuar...

Makresh
24-06-09, 15:02
ketu qendron ndryshimi mes ne te dy, se don shkatrrimin e Izraelit nga Irani ndersa unė nuk dua shktrrimin e asnjeres, mirpo mos harro se nuk do ket shkatrrim te nje anshem, po filloj shkatrrimi, do te jet tmerri qe nuk ka parė bota me sy ende deri me sot.

... dhe Izraeli nuk eshte nje cope trotuar...

Iranianet i urrej thuajse njesoj si izraelitet, por duhet pranuar nje fakt qe as historia, as ti e askushi sun e mohon !
Iranianet jan asi budall, qe askujt hiq nuk i frigsohen vet fjala assasin rrjedh nga shiitet keshtu qe jahudit i kan arsyet e tyre qe nuk flejn dot rehat. Izraelitet e humben luften kunder hezbollahut, e sun po e hupin kunder iranit. Le ti hedhin jehudit bombat atomike lirisht mbi iranin, do ti vrasin 1, 2, hajde 10 milion,... po tani atyre 70 tjer ? Qfar po i ben kunder 6 milion jehudi ???

GjIlAnAsI_cSi
24-06-09, 15:34
A eshte vend musliman , duhet me fshi prej hartes se botes fare , se keta kurr mend s'mbushen.

Shpati
24-06-09, 20:37
A eshte vend musliman , duhet me fshi prej hartes se botes fare , se keta kurr mend s'mbushen.

E sonte shkofsh te Rugova , se e ke pas marak .
Amin
Qka hamamin po te pengojn Muslimanet?

legjionari
25-06-09, 14:44
ooo Po me dhimesh se je ka bon debat koti, me fol me Makreshin osht ma ran se me fol vet me vete.

Po leje se nuk e ka kalu cakun hala Irani se e sheh terr permby iran krejt, kujton qe u bo Kiamati.


e qa je tuj ba ti tash? :tongue:


Iranianet i urrej thuajse njesoj si izraelitet, por duhet pranuar nje fakt qe as historia, as ti e askushi sun e mohon !
Iranianet jan asi budall, qe askujt hiq nuk i frigsohen vet fjala assasin rrjedh nga shiitet keshtu qe jahudit i kan arsyet e tyre qe nuk flejn dot rehat. Izraelitet e humben luften kunder hezbollahut, e sun po e hupin kunder iranit. Le ti hedhin jehudit bombat atomike lirisht mbi iranin, do ti vrasin 1, 2, hajde 10 milion,... po tani atyre 70 tjer ? Qfar po i ben kunder 6 milion jehudi ???

nuk po me doket llogaritje me mire kjo ...

me gjith ate nese mbarojne problemet boterore me shkatrrimin e Iranit dhe Izraelit atehere le te shkaterrohen qysh sonte..... mirpo nuk me duket problemi kaq i thjesht.

Makresh
25-06-09, 15:49
nuk po me doket llogaritje me mire kjo ...

me gjith ate nese mbarojne problemet boterore me shkatrrimin e Iranit dhe Izraelit atehere le te shkaterrohen qysh sonte..... mirpo nuk me duket problemi kaq i thjesht.

Sipas disa politologeve, Irani do te prokurohet me arme nukleare duke e percjell ate arabia saudite dhe egjipti, pas cka, i ter orienti do t'armatoset dhe e keqja eshte, apo vie dita kur amerika leshon izraelin, leshon tamam si nje mi ne mes te macave dhe o i pari, o i dyti do ta perdor armen per ti dhen fund kesaj tiranie qe zgjat me shekuj. Du me then nga kjo, qe izraeli nuk e din se ku eshte futur saktesisht ?! Mos ta harrojm edhe nje detal te rendesishem, ne tora hebrenjt i mallkon Zoti. Kjo tradit jehudite, siduket do te del e vertet.

legjionari
25-06-09, 19:11
Jo sipas disa politikokologve por me nje logjike fare te thjesht gjdo shtet i pavarur e ka mundesine e prodhimit te armeve nukleare, e prodhimi i tyre nuk paraqet problem per ate shtet, problemi paraqitet me standardet e mirmbajtjes se tyre, sepse piksepari arma e shkatrrimit ne mase, qofte nukleare, biologjike, rrezikon meseshumti shtetin qe e ka prodhuar dhe kerkon standarde speciale per mirmbajtje.

pika tjeter qe nuk me duket se i ke bere hesapet mire eshte se, Amerika nuk e mban Izraelin sot per ta leshuar neser sepse nuk behet loje ēobanesh me politikat boterore, jo qe me perpara duhet ta llogarisesh se kush ke e mban sepse perkrahja, mbrojtja ne mes te shteteve si Amerika, Gjermania, Franca, Anglia, Izraeli, e disa tjera eshte nje qeshtje shum relative.

dhe pika tjeter me e rendesishme qe nuk duhet harruar eshte se dy shtete armike mes vehte sic jan India dhe Pakistani, qe te dyja jan fuqi nukleare dhe perkunder nje kohzgjatje relativisht te madhe te konfliktit mes tyre ende nuk ka ndodh as edhe nje kercnim per perdorimin e ketyre armeve.
ta kam thene edhe ne nje shkrim me siper, nese keto arme fillojne te perdoren nuk do te ket deme vetem njera pale por qe te dyja duke perfshire edhe demet tjera te njohura si dame Kolaterale.

GURI SYLAJ
25-06-09, 19:48
More e keqja eshte se ju nuk po i shihni te vraret tjere jeni mbete te numri shtate e atje e ka kalu 70!
Rrespekt pak edhe per keta tjeret!
Zullumi kputet pej se trashi ,mos e paqi dite!!

teutaA
25-06-09, 19:54
http://www.youtube.com/watch?v=JykkvYbNsk0&feature=related

legjionari
25-06-09, 19:59
More e keqja eshte se ju nuk po i shihni te vraret tjere jeni mbete te numri shtate e atje e ka kalu 70!
Rrespekt pak edhe per keta tjeret!
Zullumi kputet pej se trashi ,mos e paqi dite!!

more une kta po e shoh po qa me ba qe tema u nise me 7, po ani se nuk ka gajle se makreshi i ka lyp 7000 me i vra, e me doket se eshte kah i plotesohet lutja.
edhe aty u trash moti zullumi tash veq ja ka nise me u kpute po nuk po e lshon krejt pernjehere ....

lirik
25-06-09, 23:28
Ne iran sunitet nuk kan te drejta elementare AS LIRI FJALE E USHTRIM TE LIRSė FETARE '
dhe jan shum te diskriminuar qe perbejn rreth njizet miljon banorė te vendit -

e vetem ne teheran jan afro 500000 sunit-


diktatura ne iran dhe diskriminimi kunder sunitve esht i madh -

ne iran lejohen faltore t e tjerve per shembull te zarastritve te hindusve te krishterve e te shum te tjerve por jo gjamija te suntive-

edhe pse kryetari aktual i iranit e ngriti pak nji perfaqsues te sunitve kohet e fundit-
po ky esht thjesht nji mashtrim formal-
sa per sy e faqe diktatura dhe diskrimini i fjales se lirė vazhdon -

dhe irani mbetet shum vend antiamerikan-
dhe diktatorial -
antiperendimorė-

qka kjo perben nji shqetsim te madh per perendimin .

pastaj vrasjet e fundit po ashtu paraqesin shqetsim -pamvarsisht se irani perpiqet te paraqes arsyet se ndalon nderhyrjet amerikane ne iran-

ne fakt bashkpunon dhe lejon perkrahjen ruse dhe antimerikanizmin e shtrinė ne masat e gjera te popullates deri ne masen ma te madhe dhe me nji urrejtje teper ekstreme edhe -

kunder izraelit-

me qka irani disa her kercnohet me shuarjen e izraelit si shtet si komb si gjeografi -

e kjo nuk i takon kohes se modernizmit dialogut dhe demokracisė -

por nji radikalizmi qe perben shqetsim te madh per paqen -

nji radikalizem i tillė nuk shkon ne dobi te paqes e stabilitetit ne lindjen e mesme-

dhe irani duhet te bej reforma
me erdhi shum keq per viktimat e ktyre ditve ne iran dhe mendoj se dialogu iran perendim duhet te tregoj ma shum afrim e mirkuptim

Makresh
26-06-09, 07:21
more une kta po e shoh po qa me ba qe tema u nise me 7, po ani se nuk ka gajle se makreshi i ka lyp 7000 me i vra, e me doket se eshte kah i plotesohet lutja.
edhe aty u trash moti zullumi tash veq ja ka nise me u kpute po nuk po e lshon krejt pernjehere ....

Jo 7'000, por 700'000. E heren e ardhshme nese shkruaj, do e ngris numrin ne 7milion e heren e ardhshme, do ia shtoj edhe sia zero ati milioni.

legjionari
26-06-09, 07:26
E paske vendos me e Disloku Token ne Hapsire dhe ne Kohe...

Makresh
26-06-09, 07:38
E paske vendos me e Disloku Token ne Hapsire dhe ne Kohe...

:biggrin: nuk eshte "reform" nese ia bejm qejfin vetem njeres pal.

legjionari
26-06-09, 07:40
Ambassadori Iranian ne Meksikė Mohammad Hassan Ghadiri, akuzon CIA-ne per vrasjen e Neda Agha-Soltan, 26 vjeēare, vajza qe sipas videoincizimit shifet qarte se eshte qelluar ne gjoks.
Sipas ketij ambasadori vajza eshte qelluar nga prapa me nje plumb qe llojet e tilla te plumbave nuk perdoren ne Iran, ai mohon se vajza eshte vrare nga ushtria Iraniane ndersa hedh dyshime ne grupe te ndryshme terroriste, apo organizata tjera informative, mirpo posaqerisht hedh dyshimin mbi CIA-ne.

marrė nga CNN

Dani11
26-06-09, 07:47
Ambassadori Iranian ne Meksikė Mohammad Hassan Ghadiri, akuzon CIA-ne per vrasjen e Neda Agha-Soltan, 26 vjeēare, vajza qe sipas videoincizimit shifet qarte se eshte qelluar ne gjoks.
Sipas ketij ambasadori vajza eshte qelluar nga prapa me nje plumb qe llojet e tilla te plumbave nuk perdoren ne Iran, ai mohon se vajza eshte vrare nga ushtria Iraniane ndersa hedh dyshime ne grupe te ndryshme terroriste, apo organizata tjera informative, mirpo posaqerisht hedh dyshimin mbi CIA-ne.

marrė nga CNN

Legjionar fshati qe duket kallauz nuk don, e gjithe kjo eshte nga perendimi!

lirik
26-06-09, 07:54
bota ka marr ngjyrime fetare radikale shum te rrezikshme dhe kjo nuk i sherben sigurisė ne teardhmen as civilizimit-sepse ne kokat e disa njerzve po formohet absolutja absolutizmi i pa alternativ egoizem i vetvetes per te sunduar mbi tjetrin por po mungon te menduarit global dhe -
te emnduarit njerzorė i baraspeshave dhe rrrespektit ndernjerzorė i bashkpunimit global kunder sklalvrimit dhe kunder ekstremeve -
bota ka shum ide dhe shum larmi mjafton dy parti te kunderta njera me tjetren qe ta shkatrrojn se le
gjith kto ide e larmi fe e parti grupore klanore kombtare etj -
per ket ekziston gjithnji nji shkallė ma elartė dhe ai esht kompromisi per diqka ma te lartė ne glob e ai esht ideali njerzorė qe shum pak po perfilllet bota dhe njerzit duhet t ejetojn ne paqe dhe ne siguri -
te gjith kan te drejtte jetojn pa e rrezikuar njeri tjtetrin

legjionari
26-06-09, 08:20
Legjionar fshati qe duket kallauz nuk don, e gjithe kjo eshte nga perendimi!

te lutem, CIA nuk eshte nje Agjencion amatoresh qe te kryej nje vrasje te tille dhe te le gjurme te tilla si psh perdorimi i municionit. nuk eshte e veshtire qe te sigurohet municion te cilin e perdot ushtria Iraniane, andaj deklarimi i ketij zoteri Ambasadori eshte shum i pa menduar.
a ka mundesi qe vrasja te jet kryer nga vet sherbimi sekret i Iranit ne menyre qe te akuzoj perendimin per trazirat ne Iran?

pjesa tjeter qe tregon se ky ambasador eshte shum i pa informuar e tregon fakti qe, sipas deklarimit te tij Vajza eshte goditur me plumb nga prapa, ndersa videoja qe ka shokuar boten rreth dyzetsekondeshe vrehet fare mire qe vajza nuk eshte goditur nga prapa por ne gjoks dhe ate drejt ne zemer.

Dani11
26-06-09, 08:42
te lutem, CIA nuk eshte nje Agjencion amatoresh qe te kryej nje vrasje te tille dhe te le gjurme te tilla si psh perdorimi i municionit. nuk eshte e veshtire qe te sigurohet municion te cilin e perdot ushtria Iraniane, andaj deklarimi i ketij zoteri Ambasadori eshte shum i pa menduar.
a ka mundesi qe vrasja te jet kryer nga vet sherbimi sekret i Iranit ne menyre qe te akuzoj perendimin per trazirat ne Iran?

pjesa tjeter qe tregon se ky ambasador eshte shum i pa informuar e tregon fakti qe, sipas deklarimit te tij Vajza eshte goditur me plumb nga prapa, ndersa videoja qe ka shokuar boten rreth dyzetsekondeshe vrehet fare mire qe vajza nuk eshte goditur nga prapa por ne gjoks dhe ate drejt ne zemer.

Legjionar une aspak nuk po i referohem rastit ne fjale, te terhiqemi dhe te shikoim gjerat prej se larti, te shikom pak zanafillen dhe thelbin e ketije problemi.
Irani eshte duke prodhuar bomben atomike, Izraelit i tha do te zhduk nga harta botrore, mandej i pame reagimet e perendimit.Tani kjo eshte forma e perdorur nga perendimi qe te ndaloi pasurimin me atom te Iranit, te rrezoi nga pushteti Ahmadi Nexhadin qe eshte njeriu kryesr ne qeshtjen e pasurimit te Iranit me bomb atomike.Une besoi qe perpjekja e perendimit per ta bllokuar kete proces nuk do te ndaloi dhe do te vazhdoi deri ne lufte te hapur kunder Iranit.

Shpati
26-06-09, 09:02
te lutem, CIA nuk eshte nje Agjencion amatoresh qe te kryej nje vrasje te tille dhe te le gjurme te tilla si psh perdorimi i municionit. nuk eshte e veshtire qe te sigurohet municion te cilin e perdot ushtria Iraniane, andaj deklarimi i ketij zoteri Ambasadori eshte shum i pa menduar.
a ka mundesi qe vrasja te jet kryer nga vet sherbimi sekret i Iranit ne menyre qe te akuzoj perendimin per trazirat ne Iran?

pjesa tjeter qe tregon se ky ambasador eshte shum i pa informuar e tregon fakti qe, sipas deklarimit te tij Vajza eshte goditur me plumb nga prapa, ndersa videoja qe ka shokuar boten rreth dyzetsekondeshe vrehet fare mire qe vajza nuk eshte goditur nga prapa por ne gjoks dhe ate drejt ne zemer.

Perendimi jo se ka ndimuar por ket e ka kurdis gogja moti.
Po si funksionoi.
Nepermjet videos nuk arrihet te behte expertis.
Asnje njeri nuk mund te di a kemi te bejm me maskim, foto te ber diku ne Indi ose Shirilank.
Vet forma aktiave e Perendimit ne Iran ne perkrahje te dhunes dhe te Kandidatit qe ka humbur por edhe pasive ne Shirilank -ku Qeveria beri Gjenocid kunder Tamileve ,tregon se me Perendimin nuk esht diq ne rregull.

Shpati
26-06-09, 09:27
Legjionar une aspak nuk po i referohem rastit ne fjale, te terhiqemi dhe te shikoim gjerat prej se larti, te shikom pak zanafillen dhe thelbin e ketije problemi.
Irani eshte duke prodhuar bomben atomike, Izraelit i tha do te zhduk nga harta botrore, mandej i pame reagimet e perendimit.Tani kjo eshte forma e perdorur nga perendimi qe te ndaloi pasurimin me atom te Iranit, te rrezoi nga pushteti Ahmadi Nexhadin qe eshte njeriu kryesr ne qeshtjen e pasurimit te Iranit me bomb atomike.Une besoi qe perpjekja e perendimit per ta bllokuar kete proces nuk do te ndaloi dhe do te vazhdoi deri ne lufte te hapur kunder Iranit.

Keq e kie Kusheri,
Irani nuk ka then se po prodhon Bombe Atomike por Energji nga Atomi.
Une i besoj.
Ne princip Hajni si beson askuj se vet i rren te gjith.
Pasi i rren te gjith i njeti mendon se te gjith rrejn.
Ne princip te gjith nuk rrejn ,por keshtu mendon Hajni.

Deklerata e Ahmadinegjatit esht thjesht Taktik!
Keshtu vepron edhe Korea Veriore !
Duke then se ne do tju shkaterrojm ,Izraeli te i pergjigjet ne kemi Bomb Atomike...
Ateher kur te pranon Izraeli posedimin e Armeve Atomike.
Shtrohet pyetja tjeter kush ia ka dhen ato?
Pergjigja esht e thjesht ia kan dhen ata qka i kan nenshkruar Konventat per mos shprendarje ta Armeve Atomike.
Bota do te gjendet para dilemes sa veljn Konventat nderkombtare?
Dhe a duhet te vlejn Konventat nderkombtare vetem per disa e per disa jo.

Pergjigjes tende deri ne nje luft te hapur !
Nuk esht e pamundur por realisht nuk besoj edhe pse ka indicie!
Psh:
1.Instalimi i Bazave Franceze ne Emiratet e Bashkuara Arabe.
2. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Nje fjale e ka pas thon Rramon Morina diqka po zihet ...
Nje Lufte e hapur deri ne pushtim te Iranit por edhe disa sulme te vogla,
vetem shkatrrime te caktuara do te nxisnin Koflikte te cilat do te merrnin karatkter te nje Lufte Boterore.
Pse?
Shembull ndikimi i Iranit !
Turqia e ka humb luften nga Irani pasi vet Turqit me besim shit skan desht te luftojn Iranin.
Nje sulm kunder Iranit do te mund te shkaktoj lufte ne mbar Boten (nuk du te progonozoj ne cilat vende do te plas lufta).
A ka zgjedhje?
Po.
Obama ka then se do te respektoj te tjeret ateher le ta respekton edhe Iranin.

legjionari
26-06-09, 09:30
Perendimi jo se ka ndimuar por ket e ka kurdis gogja moti.
Po si funksionoi.
Nepermjet videos nuk arrihet te behte expertis.
Asnje njeri nuk mund te di a kemi te bejm me maskim, foto te ber diku ne Indi ose Shirilank.
Vet forma aktiave e Perendimit ne Iran ne perkrahje te dhunes dhe te Kandidatit qe ka humbur por edhe pasive ne Shirilank -ku Qeveria beri Gjenocid kunder Tamileve ,tregon se me Perendimin nuk esht diq ne rregull.

perderisa Ambasadori i Iranit ne Meksike e ka konfirmuar vrasjen e kesaj vajze ne Tehran (shif deklararen e tij ne CNN/World) atehere kot ta dikutojme vendin e ngjarjes.

si po mendon ti per tigrat tamil,
sipas logjikes sate me drejtesin e Tigrave tamil atehere nje situat e ngjashme do te duhej te sillej me organizatat serbe ne pjesen veriore te Kosoves si Garda e Car Llazarit apo SOAP.

Shpati
26-06-09, 09:42
perderisa Ambasadori i Iranit ne Meksike e ka konfirmuar vrasjen e kesaj vajze ne Tehran (shif deklararen e tij ne CNN/World) atehere kot ta dikutojme vendin e ngjarjes.

si po mendon ti per tigrat tamil,
sipas logjikes sate me drejtesin e Tigrave tamil atehere nje situat e ngjashme do te duhej te sillej me organizatat serbe ne pjesen veriore te Kosoves si Garda e Car Llazarit apo SOAP.

Momentalisht kemi perhapje masive te informacioneve te rrejshme nga Perendimi .
Me shpres se ndoshta mos po ngulen Iraniasit ashtu siq u ngulen Rumunet (gjat rrximit te Qaushefskut u pat perhap ljami se u vran 200000 Njerz),ose te Shqiptaret.
Shembull :
Para tri diteve Agjenci perendimore me qellim kan perhap lajmin e rrejshem se Keshilli i Rojeve ose Keshilli i Siguris ka verejt 3 milion vota ku ka pas parregullesi.
Nje dite me von u pranua se ky lajm ska ardhe fare nga Irani.
Suma Sumarum ne fund te fundit kur te ka kesi koh ma se miri esht me mbyll kret TV ,Radion, Internetin ,se osht ber berllog.
SHBA per dit po Bombardojn -Fshatra ,Qytete mbysin femij, gra ,pleq -me qindra e mijra e CNN se bon te madhe, e konga bo kjameti per nje Vajze ku nuk dihet vertet qka ka ndodhe.

Dani11
26-06-09, 10:47
Keq e kie Kusheri,
Irani nuk ka then se po prodhon Bombe Atomike por Energji nga Atomi.
Une i besoj.
Ne princip Hajni si beson askuj se vet i rren te gjith.
Pasi i rren te gjith i njeti mendon se te gjith rrejn.
Ne princip te gjith nuk rrejn ,por keshtu mendon Hajni.

Deklerata e Ahmadinegjatit esht thjesht Taktik!
Keshtu vepron edhe Korea Veriore !
Duke then se ne do tju shkaterrojm ,Izraeli te i pergjigjet ne kemi Bomb Atomike...
Ateher kur te pranon Izraeli posedimin e Armeve Atomike.
Shtrohet pyetja tjeter kush ia ka dhen ato?
Pergjigja esht e thjesht ia kan dhen ata qka i kan nenshkruar Konventat per mos shprendarje ta Armeve Atomike.
Bota do te gjendet para dilemes sa veljn Konventat nderkombtare?
Dhe a duhet te vlejn Konventat nderkombtare vetem per disa e per disa jo.

Pergjigjes tende deri ne nje luft te hapur !
Nuk esht e pamundur por realisht nuk besoj edhe pse ka indicie!
Psh:
1.Instalimi i Bazave Franceze ne Emiratet e Bashkuara Arabe.
2. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Nje fjale e ka pas thon Rramon Morina diqka po zihet ...
Nje Lufte e hapur deri ne pushtim te Iranit por edhe disa sulme te vogla,
vetem shkatrrime te caktuara do te nxisnin Koflikte te cilat do te merrnin karatkter te nje Lufte Boterore.
Pse?
Shembull ndikimi i Iranit !
Turqia e ka humb luften nga Irani pasi vet Turqit me besim shit skan desht te luftojn Iranin.
Nje sulm kunder Iranit do te mund te shkaktoj lufte ne mbar Boten (nuk du te progonozoj ne cilat vende do te plas lufta).
A ka zgjedhje?
Po.
Obama ka then se do te respektoj te tjeret ateher le ta respekton edhe Iranin.


Valla bre Kuesh me kane qe nuk e ka ndermend me prodhu bomb atomike, nuk i kishe perzane nga vendi mbikqyrsit nderkombetar!

Dani11
26-06-09, 14:31
Teherani: Nuk kishte vjedhje nė zgjedhje
Trupi supreme i jurisprudencės nė Iran ka bėrė tė ditur se nuk ka pasur vjedhje nė zgjedhje.
E premte, 26 Qershor 2009 08:21

Trupi supreme i jurisprudencės nė Iran, Kėshilli i mbrojtjes sė kushtetutės, ka bėrė tė ditur se nuk ka pasur vjedhje nė rizgjedhjen e presidentit Mahmud Ahmedinexhad.

Agjencia Irna citon zėdhėnėsin e kėtij trupi, Abaz Ali Kadhodaje, tė ketė thėnė se "nė zgjedhjet presidenciale nuk ka pasur kurrfarė manipulimesh".

Kadhodaje ka pohuar se pos disa parregullėsive tė vogla qė paraqiten nė ēdo votim, parregullėsi nė zgjedhjet e 12 qershorit nuk ka pasur.

Kandidatėt presidencial Mir Husein Musavi dhe Mehdi Karubi kontestojn rezulltatet e zgjedhjeve dhe kėrkojnė anulimin e tyre pėr shkak tė parregullėsive.

Kėshilli mbrojtės i kushtetutės tė martėn ka hedhur posht mundėsinė e anulimit tė zgjedhjeve.

bert
26-06-09, 17:04
ndryshoje temen pasi numri i te vrareve shkoi ne 30 tani

Guri i madh
26-06-09, 17:07
Teherani: Nuk kishte vjedhje nė zgjedhje
Trupi supreme i jurisprudencės nė Iran ka bėrė tė ditur se nuk ka pasur vjedhje nė zgjedhje.
E premte, 26 Qershor 2009 08:21

Trupi supreme i jurisprudencės nė Iran, Kėshilli i mbrojtjes sė kushtetutės, ka bėrė tė ditur se nuk ka pasur vjedhje nė rizgjedhjen e presidentit Mahmud Ahmedinexhad.

Agjencia Irna citon zėdhėnėsin e kėtij trupi, Abaz Ali Kadhodaje, tė ketė thėnė se "nė zgjedhjet presidenciale nuk ka pasur kurrfarė manipulimesh".

Kadhodaje ka pohuar se pos disa parregullėsive tė vogla qė paraqiten nė ēdo votim, parregullėsi nė zgjedhjet e 12 qershorit nuk ka pasur.

Kandidatėt presidencial Mir Husein Musavi dhe Mehdi Karubi kontestojn rezulltatet e zgjedhjeve dhe kėrkojnė anulimin e tyre pėr shkak tė parregullėsive.

Kėshilli mbrojtės i kushtetutės tė martėn ka hedhur posht mundėsinė e anulimit tė zgjedhjeve.dan lej pollavrat se edhe gjat kohes se enver hoxhes nuk ka pas vjedhje

legjionari
26-06-09, 19:44
Momentalisht kemi perhapje masive te informacioneve te rrejshme nga Perendimi .
Me shpres se ndoshta mos po ngulen Iraniasit ashtu siq u ngulen Rumunet (gjat rrximit te Qaushefskut u pat perhap ljami se u vran 200000 Njerz),ose te Shqiptaret.
Shembull :
Para tri diteve Agjenci perendimore me qellim kan perhap lajmin e rrejshem se Keshilli i Rojeve ose Keshilli i Siguris ka verejt 3 milion vota ku ka pas parregullesi.
Nje dite me von u pranua se ky lajm ska ardhe fare nga Irani.
Suma Sumarum ne fund te fundit kur te ka kesi koh ma se miri esht me mbyll kret TV ,Radion, Internetin ,se osht ber berllog.
SHBA per dit po Bombardojn -Fshatra ,Qytete mbysin femij, gra ,pleq -me qindra e mijra e CNN se bon te madhe, e konga bo kjameti per nje Vajze ku nuk dihet vertet qka ka ndodhe.
sa i perket lajmeve te rrejshme qe ndryshe quhen dezinformata, shteti kunder te cilit eshte leshu dezinformata e ka per detyre mee demantu. e ne kete rast po flasim per nje deklarim te Ambasadorit Iranian ne Meksike, keshtu qe nuk kemi te bejme me nje dezinformate, po me nje deklarim prej budallai qe ja fut kot.
Kshilli i rojeve apo Sigurise edhe sikur te i kish vrejt 300 milion vota te pa rregullta nuk kish me i raportu se fort mire Guri i Madh ta ka krahasu me kohen e Enver Hoxhes.
Sa i perket "dezinformates" ne lidhje me vrasjet ne Rumani ne kohen e trazirave per rrezimin e Qausheskut kete nuk mund ta vertetoj se kam qene i vogel ne ate kohe mirpo edhe nese ka qene nje dezinformate e tille ka qene shum me vend, nje njeri qe ka merituar me keq se Ekzekutimin.

Viktor Ostrovski thot "Armiku mundet duke e mashtruar".

Nuk u bo kiameti per nje Vajze qe eshte vra por shum shpesh gjat historise ka ndodh qe jan ba masakra te tmerrshme ne qindra e mijra njerz e nuk ka ndodh asgje pas saj perveq se eshte krijuar nje statistike, mirpo shum shpesh vrasja e nje personi ka ndrru rrjedhen e Historise.

Shpati
26-06-09, 22:32
sa i perket lajmeve te rrejshme qe ndryshe quhen dezinformata, shteti kunder te cilit eshte leshu dezinformata e ka per detyre mee demantu. e ne kete rast po flasim per nje deklarim te Ambasadorit Iranian ne Meksike, keshtu qe nuk kemi te bejme me nje dezinformate, po me nje deklarim prej budallai qe ja fut kot.
Kshilli i rojeve apo Sigurise edhe sikur te i kish vrejt 300 milion vota te pa rregullta nuk kish me i raportu se fort mire Guri i Madh ta ka krahasu me kohen e Enver Hoxhes.
Sa i perket "dezinformates" ne lidhje me vrasjet ne Rumani ne kohen e trazirave per rrezimin e Qausheskut kete nuk mund ta vertetoj se kam qene i vogel ne ate kohe mirpo edhe nese ka qene nje dezinformate e tille ka qene shum me vend, nje njeri qe ka merituar me keq se Ekzekutimin.

Viktor Ostrovski thot "Armiku mundet duke e mashtruar".

Nuk u bo kiameti per nje Vajze qe eshte vra por shum shpesh gjat historise ka ndodh qe jan ba masakra te tmerrshme ne qindra e mijra njerz e nuk ka ndodh asgje pas saj perveq se eshte krijuar nje statistike, mirpo shum shpesh vrasja e nje personi ka ndrru rrjedhen e Historise.

Normal se Irani ka demontuar informacionet e tilla por informata te tilla skan arrit deri te Qytetari i rendomt.
Pse?
Informacionet e tilla kan qen te bllokuara neper shumicen e vendeve te Botes.
Thuj Ostrovskit ket her spaten sukeses me Mashtim me fitue.

Ti po ja fute TOTALISHT KOT!
Ahmadinegjati si Qytetar i thjesht ka arrit te zgjedhet Kryetar dhe ate se ka penguar askush as Keshilli i Rojeve.
Ndersa ky tipi qka ka humbe tash zgjedhjet ka qen Kryeminister ne Iran ne vitet e tetedhjeta.
Pra Keshilli i rojeve ska pas arsye te favorizoj njerin ose ta pengoj tjeterin.

Ne nje mesazh me lart kam shkruar se ish-Elita qe ka humbur pushtetin para kater viteve ,ka tentue edhe ilegalisht me marr pushtetin tash por ska pas sukeses.

Shpati
26-06-09, 22:36
dan lej pollavrat se edhe gjat kohes se enver hoxhes nuk ka pas vjedhje

Normal se ska pas vjedhje.
Ajo qka po ndodhe tash ne Iran ,ka ndodhe ne Shqiperi ne vitin 1946.
Ne zgjedhjet e vitit 1946 Vatikani dhe Shtetet perendimore kan tentue me te gjitha mjetet te ndikojn ne zgjedhje.
Por skan pas sukeses.
Shko meso pak Historin.

GURI SYLAJ
27-06-09, 05:20
Kan dicka te perbashket Shqiperia e '46 dhe Irani sot .Edhe ne rastin e pare e edhe ne te dytin Rusia ka qen lojtari kryesor!
Para pak dite A.Nexhad ishte ne Moske dhe me sa mora vesh interesohej per kthimin e Tolstoit ne Islam !!!!!!????

legjionari
27-06-09, 19:15
Kan dicka te perbashket Shqiperia e '46 dhe Irani sot .Edhe ne rastin e pare e edhe ne te dytin Rusia ka qen lojtari kryesor!


Kjo eshte shum e vertet, eshte kryekput nje politike ruse qe vetem se po i ndryshon ngjyra...

4peace
27-06-09, 22:14
Normal se ska pas vjedhje.
Ajo qka po ndodhe tash ne Iran ,ka ndodhe ne Shqiperi ne vitin 1946.
Ne zgjedhjet e vitit 1946 Vatikani dhe Shtetet perendimore kan tentue me te gjitha mjetet te ndikojn ne zgjedhje.
Por skan pas sukeses.
Shko meso pak Historin.

Shumė larg paske shkuar ti me "Shqipėrinė e 46-shes". Vjedhje shumė mė tė mėdha kanė ndodhur nė Shqipėri, Kosovė, Maqedoni...e madje edhe nė vet SHBA-tė, ky Bushi fitoi dy herė radhazi me vota tė vjedhura 20 viteve tė fundit e deri sot. Pra, kur vidhet nė ato vende ku vetėquhen qe njė dyzinė deceniesh "demokratike", s'ėshtė larg mendjes tė ndodhin vjedhje nė vendet e reja demokratike.
Problemi ynė qėndron tek hunda "e vogėl", ashtuqė i shohim mire vjedhjet nė Iran e gjetiu, kurse ato tonat jo. Ndaj, ne, nga "menēuria" e tepėrt nuk dalim nė rrugė tė protestojmė kundė vjedhjeve qė na ndodhin neve vet.

Lidhje me kete teme kemi folur edhe me 2006. Persona te caktuar, sic po e verej, nuk paskan ndryshuar, gjgjs nuk paskan mesuar gjė. Paskan mbetur te njejtit.

Irani, Shqiperia, Afganistani, Spanja apo kushdoqofte ka te drejte te posedoje energji nukleare njesoj sikur SHBA, Rusia, Izraeli... Sepse te drejtat e njeriut jane edhe te drejtat e shteteve.

Sic kam cekur edhe para disa ditesh Irani eshte i interesuar te posedoje energji (central) berthamore kurse per arme nukleare. Kete s'mund ta deshmoje askush pos qe mund te pandeh, kryesisht nga frika dhe natipatia qe kane ndaj ketij vendi.

Nuk duhet harruar: Irani, i keq apo i mire, eshte i vetmi shtet ne rajon, i cili nuk iu eshte gjunjezuar perendimoreve/amerikaneve. Amerikanet kane llogari te vjetra me Iranin. Sepse kane deshtuar atehere kur kan dodhur "Revolucioni Islamik". Para ketij "revolucioni" perendimoret kane ladruar neper Iran si ne shtepi te veten.

Ajo cka eshte me kryesore me kete rast e qe disa qe s'mund te shohin me larg se hunda, prapseprap amerikanet jane me prezent ne Iran. Kete e deshmuan disa gazetare investigativ (/hulumtues) [jo si Jeta Xharra, sepse ajo ende sE ka mesuar zanatin]...
Keta gazetaret pastaj pyesnin: Amerikanet po kerkojne nga ne qe t'i permbahemi sanksioneve ndaj Iranit, kurse ata vet jane me prezent se kurre atje "Si eshte e mundur kjo"?

Keshtu e ka politika dhe, ashtu e ka ekonomia. Kurse ju ēani derrasa ne te thate tash!!!


***

Shpati
27-06-09, 22:24
Kan dicka te perbashket Shqiperia e '46 dhe Irani sot .Edhe ne rastin e pare e edhe ne te dytin Rusia ka qen lojtari kryesor!
Para pak dite A.Nexhad ishte ne Moske dhe me sa mora vesh interesohej per kthimin e Tolstoit ne Islam !!!!!!????

Vetem po ja rras kot nga mos dija, apo me qellim ,sesht e rendesishme, por sje kerkund.

Nje her nje Uke i kish ber tre Kije/QE shoke.
Por si e kish pas kap uria Ukin, i njeti ju kish pas then Shokeve Kije/Qe, pe ha qeto, se osht Plak edhe po na pengon rruges.
Pak me von te dytin e dikur edhe te tretin.
Pra ngjashmeri ka .
Ne vitin 1946 sia arriten qellimit ne Shqiperi e as tash ne Iran.
Si ndodhi me Shqiperin dihet.
Zoti i ka dhen qdo krijese fiqir ,dikuj me shume e dikuj me pake,disi te mbrohet.
E kish thirr tash Nato -Rusin ...

GURI SYLAJ
28-06-09, 10:30
Pra ngjashmeri ka .
Ne vitin 1946 sia arriten qellimit ne Shqiperi e as tash ne Iran.
Si ndodhi me Shqiperin dihet.
Zoti i ka dhen qdo krijese fiqir ,dikuj me shume e dikuj me pake,disi te mbrohet.
***********************************...dhe ju po gezoheni qe ne vitin 1946 nuk ia arriten qellimin ne Shqiperi!????
eu sikur mos te ia arrinin qellimin as ne vitin 1999 dhe ju do te gezoheshit edhe me shume!
Megjithate ju pershendes!

Shpati
28-06-09, 13:41
Pra ngjashmeri ka .
Ne vitin 1946 sia arriten qellimit ne Shqiperi e as tash ne Iran.
Si ndodhi me Shqiperin dihet.
Zoti i ka dhen qdo krijese fiqir ,dikuj me shume e dikuj me pake,disi te mbrohet.
***********************************...dhe ju po gezoheni qe ne vitin 1946 nuk ia arriten qellimin ne Shqiperi!????
eu sikur mos te ia arrinin qellimin as ne vitin 1999 dhe ju do te gezoheshit edhe me shume!
Megjithate ju pershendes!

Ketu ne dallojm.
Ti je ai qka i gezohesh dhe perkrah ate qe te ben nderrimeve me dhune.
Une kundershtoj te tillet.
Une nuk perkrahi dhunen as ndaj popullit tim as ndaj te tjereve.
Me kalimin e kohes ti e kthen bigen edhe thua une skam then , skam perkrah...
Une skom nevoj per diq te till.

GURI SYLAJ
28-06-09, 14:37
Ketu ne dallojm.
Ti je ai qka i gezohesh dhe perkrah ate qe te ben nderrimeve me dhune.
Une kundershtoj te tillet.
Une nuk perkrahi dhunen as ndaj popullit tim as ndaj te tjereve.
Me kalimin e kohes ti e kthen bigen edhe thua une skam then , skam perkrah...
Une skom nevoj per diq te till.

E ktu e keni mire .Une e perkrahi edhe ndrrimet me dhune por kur duhet te kundershtohen te dhunshmit,pushtuesit ,ata qe dhunojn popuj!!!
Gjeje nje shkrim timin te cilit nuk do t'i qendroj edhe sot besnik mandej flasim!!
Por debati i till eshte i lodheshem !

pirro
29-06-09, 06:53
Vdekje organizatorėve tė protestave


Nga Express mė 27.06.2009 nė ora 20:28

Njė ndėr klerikėt mė tė lartė iranianė, Ajatollah Ahmed Khatami ka kėrkuar dėnim me vdekje pėr udhėheqėsit e protestave si dhe i ka fajėsuar ata pėr vdekjen e Neda Agha-Soltan, vajzės qė u bė simbol i protestave tė opozitės.

“Ata qė nxisin protestat duhet ta dinė qė kombi iranian nuk vihet nėn presion dhe tė pranojė anulimin e rezultatit tė zgjedhjeve tė 12 qershorit. Unė u kėrkoj gjyqtarėve qė dėnimi i kėtyre njerėzve tė bėhet njė shembull pėr gjithė tė tjerėt”- tha Ajatollah Ahmed Khatami gjatė lutjeve tė sė premtes cituar nga media shtetėrore iraniane.

“Demonstruesit janė fajtorėt e vėrtetė tė vdekjes sė Neda Agha-Soltan, ngjarje tė cilėn media e shfrytėzoi pėr tė bėrė propagandė antiqeveritare”- shtoi mė tej kleriku i lartė.
Deklarata e Ajatollahut i ėshtė drejtuar Gjykatės sė Posaēme, e krijuar pėr tė gjykuar tė ndaluarit e protestave paszgjedhore.

Obama: Mussavi i frymėzoi iranianėt

Presidenti i Shteteve tė Bashkuara, Barack Obama e ka lėvduar Mir Hosein Mussavin, kandidatin opozitar nė zgjedhjet e kontestuara presidenciale tė Iranit, duke thėnė se ai i ka frymėzuar iranianėt qė tė interesohen pėr hapjen e Iranit ndaj botės.

Pas takimit me kancelaren gjermane, Angela Merkel, Obama foli edhe pėr trimėrinė e protestuesve tė Iranit pėrballė dhunės fyese tė mbėshtetur nga autoritetet.

Obama gjithashtu i hodhi poshtė akuzat pėr ndėrhyrje nė Iran, tė thėna nga Mahmud Ahmadinejad, i cili u shpall fitues zyrtar i zgjedhjeve tė 12 qershorit.

Obama tha se Shtetet e Bashkuara nuk janė pėrzier dhe shtoi se nė vend tė kėsaj, Ahmadinejad duhet tė mendojė se si t’u pėrgjigjet iranianėve tė cilėt pėsuan nė trazira.

Ndėrkohė, aktivistėt pėr tė drejtat e njeriut thanė se autoritetet e kanė gjymtuar lėvizjen protestuese kundėr rezultateve tė zgjedhjeve, duke arrestuar disa qindra aktivistė, gazetarė, profesorė dhe studentė nė mbarė Iranin.

Ahmadinejad pėrsėri e akuzon Obamėn

Mirėpo, menjėherė pas kėtyre deklaratave tė presidentit Obama, presidenti i Iranit, Mahmud Ahmadinejad e ka pėrsėritur akuzėn e tij se presidenti i Shteteve tė Bashkuara po “pėrzihet” nė Iran rreth zgjedhjeve tė kontestuara presidenciale.

“Ai qė flet pėr reforma dhe ndryshime, pėrse pėrzihet dhe komenton nė atė mėnyrė qė nuk e pėrfill traditėn dhe mirėsjelljen”, citon Ahmadinejadin, agjencia shtetėrore e lajmeve, IRNA .

Irani dėnon deklaratėn e G8-s

Teherani dėnon qėndrimin e ministrave tė Jashtėm tė G8-s si 'ndėrhyrje nė ēėshtjet e brendshme iraniane'.

“Ne dėnojmė ndėrhyrjet dhe qėndrimin qartėsisht tė pamatur nga ministrat e Jashtėm tė G8-s nė Trieste pėr zgjedhjet”- tha zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme iraniane, Hassan Ghashghavi.

Ministrat e Jashtėm tė G8-s nė njė deklaratė tė pėrbashkėt gjatė mbledhjes nė Trieste tė Italisė, kėrkuan ndaljen e dhunės nė Teheran dhe zgjidhjen e krizės nė rrugė demokratike, me anė tė dialogut.

lirik
29-06-09, 13:16
Gjithnji kam thėnė dhe kam menduar dhe them -


si ne irak ashtu edhe ne iran-

ndikimi ruso pansllav dhe i te tjerve ARMIQ TE AMERIKES -

qe jan kryekput nen ndikimin e -
shtytjeve dhe motivimet armiqsore anti perendimore -


per ndikime dhe bojkote KUNDER AMERIKES-

DHE IDEALEVE TE SAJA TE LIRISė -

DHE RENDIT MODERN BOTRORė -

ne ato zona-NE ATO SHTETE E RAJONE NE ATO VENDE

ushtrohet agjenturė ruse pansllave per bllok per grupim politik dhe ushtarak-

kunde r perendimit-


dhe popullit shqiptarė -

populli shqiptar natyrisht dhe natyralisht esht properendimorė-

dhe aleat i pa ndashem i bllokut amerikė europė turqi australi kanada angli zelandė-

dhe natyrisht jemi kunder bllokut me mullahve iranian te negjat radikalit fundmentalisttit shiit -


por rus pro sllav i cili fund e krye esht kunder amerikan anti europian dhe anti shqiptarė -


i gjith problemi ktu qendron se kah esht qeveria iraninae e rreshtuar ne cilin bllok aleat -


krye kput qeveria iraniane esht ne anen e rusve -

dhe serbve sllav kjo le dihet-

prandaj un si shqiptar ma teper e perkrahu opoziten ne iran-

e cila esht ma teper e hapur per amriken dhe perendimin -

e cila i garanton njerzimit liri te fjales liri te modernizmit liri fetare dhe garancion kunder pushtimeve te skllavris ndaj popujve te vegjel -

un e quaj amerika e lirisė-

dhe mbrojtsja e popujve te vegjel-

dhe jam kunder shtypjes e sklavrimit -

jam per fe i rrespektoj ato-

por ato nuk guxojn te ken ndikim ne shtet ne modernizma -
ne liri demokraci duhet te jen te ndara nga shtetit dhe nuk guxojn te rrezikojn rendin botrorė e jeten civile ne glob -

per shkak te bindjeve te tyre -

liria fetare gjithsesi por feja duhet ta dij rrolin e vet kufizues qe e ka ne shoqeri-

ajo nuk guxon te jet as shtetrore as nxitse e armiqsive nder kombe e popuj-f
eja duhet me ken e kontrolluar nga shteti e shoqeria sepse esht e rrezikshme -
por jo feja ta kontrolloj shtettin e kombet-
prandaj me pelqen ideali i lirisė amerikane-

sepse garanton paqe ne botė mdernizem jetė njerzore te drejta te secilit e qetsi dhe harmoni -

nderfetare si dhe standarde moderne nderkombtare -

tek e fundit amerika esht garancion i lirisė se popujve te vegjel dhe modernizmit-

sikur te na detyronin te veshem me harrna e tekstile si radikalėt islamik me fanatizem e me gjybe te zeza ne pik te vapes -
vaj halli per ne - te civilizimit europian-
keto mbrapambeturi i takojn shekujve te mesjetes-

por ne duhet te mendojm se ne qfar shekujsh bashkkohorė jetojmė-
prandaj ne duhet te percaktohemi per idealet e jetes moderne -
ne nuk jemi as arab as pers as taliban-

por jemi popull i lasht ilir euroian me taban e rrenj ilire ne europė ne perendim -
perse irani nuk e njeh kosoven -

sepse esht nen ndikimin rus dhe aleancen e tij antiperendimore anti shqiptare -
pra nji qeveri kundershtare e interesave shqiptare

hasanmehmeti
29-06-09, 13:38
Problemi i juve me siper Lirike nuk eshte pansllavizmi irako-iranian por eshte kendveshtrimi juaj qe bije ne kundershtime me kauzen Islame dhe qe e shpreh me poshte:


liria fetare gjithsesi por feja duhet ta dij rrolin e vet kufizues qe e ka ne shoqeri-

ajo nuk guxon te jet as shtetrore as nxitse e armiqsive nder kombe e popuj-f
eja duhet me ken e kontrolluar nga shteti e shoqeria sepse esht e rrezikshme -
por jo feja ta kontrolloj shtettin e kombet-


Islami nuk ka role kufizues per besimtarin ne shoqeri , por merre rolin e rendit dhe sistemit te nje shoqerie.

Ky eshte edhe problemi se Amerikes dhe kopilave te sistemit te saj nuk i pelqen sistem tjeter pos ai i tyre , e kush mendon ndryshe do te denigrohen qoft permes ngritjes se genjeshtrave duke i marre si argumente akuze ,lufte direkte , apo sankcione.Kush si takon sistemit te tyre , i takon atehere bllokut tjeter pansllavist , por qe nuk eshte e vertet , pasi edhe vet amerika bene aleanca me sllavet dhe ka bere gjithenje, dhe per nje aleanc bashkepunimi ne nje fushe te caktuar nuk futet ne these se ka perputheshmeri sistemesh ne mes te atyre vendeve.

Ne Amerike vdesin si pasoj e dhunes policore qindra ne vite, dhe nuk behet gje, madje vrahen femije e pleq ne palestine nga aleati i saj izraelit pro sistemit Ilirik , dhe heshtin shurdhanet, heshtin se nuk i pelqen te flasin , siq heshti deri me sot Liriku per gjumin amerikan ne kohen e masakrave palestineze nga izraeli...dhe vazhdon te hesht anipse aty u vrane me mijra njerez te pafajshem... sa te drejte qe jemi.Per Sahanlepiresat


Ah sahanlepiresa he sahanlepiresa,
lepini lepini me gjuhen epsharake,
pa menduar fare nbarkun tuaj cfare shtini.
Gjuhe ka dhe lopa qe eshte vetem nje kafshe,
por se ka zakon ate gjuhe gjithekund me rrase.

GURI SYLAJ
29-06-09, 14:06
Dhe mos harroni se e tere kjo lufte me se paku bazohet ne besim e fe dhe nuk eshte lufte qe ka fillu sot por shume shume me heret !
Dhe ,kurr ,ne histori nuk jan bere luftar per me e nda Zotin por Token dhe te mirat e kesaj bote kurse fen dhe Zotin i kan pas vetem vegla per te mashtru apo trimeru at ushtarin e shkrete!
Konflikti ne Iran eshte shumedimenzional duke fillu nga pozita strategjike ,armiqesite me shtete fqinje e deri te interesi i superfuqive qe te dominojne ne ate pjese te Azise Qendrore!
Rruga qe ka zgjedhe kryetari aktual eshte rruga me e veshtire dhe me e damshme per popullin Iranian .Ne konflikt me fqinjet e qe ky konflikt eshte i vjeter sa vet Besimi Islam ,e deri te kokefortesia se ai mund te beje gjithecka qe i teket me popullin e vet e edhe me boten !!
Roli i Iranit ne Irak ,ne Afganistan ,ne Liban e Palestine eshte fillim e mbarim negativ dhe jo per te luftu ameriken por per te shkatrru ata qe nuk e pranun Alin si trashegimtar te Muhamedit a.s!!
Edhe Amerikanet e edhe Ruset pse jo edhe kinezet ket ndarje e perdorin shkelqyeshem per interesat e veta ne ate rajon!!
Te dklarosh se po lufton per hir dhe ne emer te Zotit eshte sikur te thuash -po i dal krah Zotit se Ai nuk po mun i kryen punet vet!!

Llapjani_HH
29-06-09, 16:55
Obama financon elementet anti-qeveritare nė Iran

Presidenti i SHBA-ve Barak Obama po ri-pėrsėrit epokėn e Bushit pėr tė financuar elementet anti-qeveritare tė bazuara nė Iran pėrmes njėsive tė brendshme dhe tė jashtme, thuhet nė njė raport.

USA TODAY raporton se Shtėpia e Bardhė mė sa duket ka miratuar fonde multi milionėshe pėr tė ndihmuar Iniciativėn Rajonale pėr Lindjen e Afėrt e cila merret me ēėshtjet nė kėtė rajon.

Gjithashtu edhe Agjencia e SHBA-ve pėr Zhvillim Ndėrkombėtar (USAID), qė promovon politiken e jashtme tė vendit, ka paraqitur njė kėrkesė pėr njė grant 20 milion dollarėsh pėr grupet qė janė kundėr qeverisė Iraniane.

Duke folur pėr "shqetėsimet pėr sigurinė", agjenti nga Departamenti i Shtetit nuk deshi tė pėrmend emrat e pranuesve tė kėtyre fondeve.

Pėr tė promovuar kėtė veprim, USAID ėshtė arsyetuar me ndihmėsen pėr "demokracinė, tė drejtat e njeriut dhe sundimit tė ligjit nė Iran." Agjencia do ta merr pėrgjigjen pėrfundimtare pėr kėrkesėn e saj brenda disa ditėve.

Mė parė gjatė kėtij muajit presidenti ri-zgjedhur Iranian Ahmedinexhad ka sulmuar "stilin e demokracisė liberale perėndimore", duke thėnė se kjo ka rezultuar nė pasoja shkatėrruese nė mbarė botėn.

"Nėn flamurin e liberalizmit, shumė kanė kryer barbarizma kundėr njerėzimit, pa u pėrballur me dėnimin meritor."
Kjo ishte si shtesė ndaj kritikave tė tij tė vazhdueshme ndaj qėndrimit perėndimor pėr ndėrhyrje nė punėt e Iranit."/presstv
Mesazhi.com

Dani11
01-07-09, 06:59
CIA dhe plani pėr Iranin
Gjenerali Pakistanez, Beig: CIA ka shpėrndarė 400 milion dollarė brenda Iranit pėr tė shkaktuar revolucion.
E shtunė, 27 Qershor 2009 23:16

Ish Gjenerali i Ushtrisė Pakistaneze Mirza Aslam Beig thotė se Agjencioni Qendror i Inteligjencės (CIA) ka shpėrndarė 400 milion dollarė brenda Iranit pėr tė shkaktuar revolucion.
"Ka fakte pėr ekzistencėn e inteligjencės Amerikane nė Iran", tha Beig nė njė intervistė pėr Radio Pashto.

"Disa dokumente tregojnė se CIA ka shpenzuar 400 milion dollarė brenda nė Iran pėr tė mbėshtetur njė revolucion qė do tė pasonte pas zgjedhjeve," shtoi ai.

Ai gjithashtu tha se SHBA-tė donin tė ērregullojnė situatėn nė Iran dhe tė sjellin nė pushtet njė qeveri pro-Amerikane.

Ai pėrgėzoi presidentin Ahmedinexhad nė rizgjedhjen e tij tė dytė, duke thėnė marrėdhėniet Iraniano Pakistaneze janė pėrmirėsuar gjatė qėndrimit tė tij 4-vjeēar si president. /pakalert/

--------------------------------


SHIFNI KUSH E TRAZOI IRANIN!

Makresh
01-07-09, 08:29
Sionistėt, mue thjesht me vie keq qe ne mesin e shoqeris shqiptare (muslimane) gjinden viktima te tilla.

legjionari
01-07-09, 21:29
nje popullui te shtypur nga Diktatura nuk i duhen 400 milion dollar per te bere revolucion, atyre thjesht ju duhet nje moment, dhe ne Iran momenti ju ka ardh e nese nuk e shfrytezojne tash do tu duhet te presin nje kohe te gjat per shancen tjeter (nese nuk u a afron dikush nga jasht).

Shpati
01-07-09, 21:50
nje popullui te shtypur nga Diktatura nuk i duhen 400 milion dollar per te bere revolucion, atyre thjesht ju duhet nje moment, dhe ne Iran momenti ju ka ardh e nese nuk e shfrytezojne tash do tu duhet te presin nje kohe te gjat per shancen tjeter (nese nuk u a afron dikush nga jasht).

Irani nuk esht Diktatur ,por Shtet Demoktarik.
Kur te nxjerr perqindjen e 10 milķon banorve te Tehranit, mund te ket edhe me shum!
Me 1000 protestues, ateher mund te vjen ne perfundim se sa jan vertet kunder Shtetit Iranian.

lirik
03-07-09, 19:19
Sionistėt, mue thjesht me vie keq qe ne mesin e shoqeris shqiptare (muslimane) gjinden viktima te tilla.-----------------------------

Ne shqiptarėt nuk mund te bėhemi fundamentalist musliman ekstremista siq e kerkon ndjenja ejuaj o makresh dhe po na akuzoni si cionist-
kjo akuzė e jotja esht akuzė kot e pa bazė-ti aspak nuk e kupton strategjinė kombtare te shqiptarve as nevojat tona jetike te intergimeve sikur te pyeteshit ju do ta shtynit kombin drejt katastrofave-
dallimi ne mes nesh esht se ju nuk keni komb nuk keni atdhe pasuri kombtare te vlerave te kombit pasuria juaj shpirtrore esht aziatiku kultura e tij veshja e tij veset e tij eklstremizmi i tij shkretira e tij feja e tij dhe gjithqka e ti qka per ne shqiptart te gjitha kto jan te huaja kombi shqiptarė esht i yni dhe kombin shtetin atdheu nuk ma garanaton regjimi fundamentalist i ahamadinegjadit -
prandaj mos na shtyj ne te tjerve andej nese ju veq keni rreshqitur -
po vlelzerve shqiptarė katolik qka te ju be4jm qe i kemi te gjakut tonė e vlelzerve shqiptarė ortodoks-
ju thoni q ete shklrihemi ne komb musliman te harrojm gjuhene bukur shqipe te perqahemi fetarisht me vlelzrit e gjakut tonė shqiptart e krishter katolik ne veri e ortodoks ne jug-
dhe pse thoni ashtu vetem se pertej sektit tuaj nuk shihni asgje tjeter asnji vlerė tjeter-

NE SHQIPTAR
duHet te jemi tplerant dhe modern esht kushti i vetem ie kezstences kombtare perndryshe me fusdnamentalizma rrezikojm shembjen e shqipes te atdheut tokes dhe emrit shqipni shtetit ahqiptarė qe ruajten te paret me mund neper shekuj-

perndryshe ne na dhimbset kombi dhe kultura kombtare shqipja dhe vllezrit tanė te nji gjaku ata i kemi vllezer e iraniant e tu o makresh nuk i kemi farė as fis ather ortodokst shqiptarė sipas feje paskan te drejt ta perkrahin s serbinė ne mskrat qe ajo beri kunder shqiptarve te kosoves si thu ti hė -
ju o makresh keni sharruar me ka krejt ne iranizma arabizma dhe e keni dhėnė kombin
nuk jeni ma shqiptarė lirisht shkruani dhe shprehuni iranisht arabisht se feja e tyre ju qoj deri atje serbia ne mesjetė nepermes fesė ortodkse ka asmilu shum shqiptar po thuajse krejt mali i zi me origjinė shqiptar jan fise shqiptare te cilt nepermes kishes u asimiluan ne serb sakrifikuan kombin nga mos dija
shqipnija etnike
e cila esht ne rrezik ma shum se e qdo komb tjeter-
sepse i ka specifikat ma te rrezikshme i ka tri fe dhe nuk guxon me pasė kurfar funsdamentalizmi e pozicionimi i saj per te ekzsituar mund te jet vetem ne perendim-qdo lloj taborri tjeter e shkatrron ne themel sepse katolikt nuk pajtohen as ortodokst shqiptarė dhe rrenohet shqipnija shuhet ,e farė e me fis e me fe-

ju po ja futshit kot per nji fe po e jepshit seciln atdhe ashtu ka shum me mija e mija patriot qe nuk pajtohen kuptojeni njiher se bota ehst endryshme nuk esht si ju-


nuk ka atdhe qe esht aq ne rrezik si atdheu i shqiptarve-me tri fe bombė me sahat i cili mund te shembet ne qdo sekond nga ekstremizmat fetarė

prandaj politika ime startegjija ime flet keshtu mbi bazat patriotiike dhe te rrshtimit ne perendim sepse dua qe kombi im e shqipnija entike te lulzoj e jo te shembet un jam per atdhe e jo per fe - e mos na quaj cionist se nuk esht ashtu hiq as nuk qendron hiq ajo qka po thue ti aspak sepse ju nuk keni as dashuri kombtare as formim kombtarė

per nji gjami e feregje e gjybe veshje evese aziatike e jepni ju wahabt -

e talibant shqipninė etnike ne qdo cep-

me krejt kilometrat katarorė qka i ka -

te till jeni ju sepse per patriotizem e per dheun e te parve
ju nuk e njihni as dhimbjen as lotin -

per krejt pasurinė botes nuk ta jepi kulturen shqiptare artin muziken veshjen e trojet etrnike nuk ti jap me ma fal krejt boten se per fe hiq se hiq -

a e kuptove tash makresh se me ju bukur zor esht mbasi qe atdhe e komb nuk keni e mos na quani cionista se cionizmit nuk duam me ja pa bojen -
dhe te thash e po te them nuk jemi kunder iranit as popullit te tijj as asaj feje qe ekan ata por ata duhet te dijn ku e si te pozicionohen pozicionimet tona neper alenca po na ndajnė vetvetiu ne kahje dhe interesa
ne shqiptart duhet te jemi te kujdesshem dhe modern e per kah feja feja e shqiptarit esht shqiptaria feja tjeter qoftė ajo katollike ortodokse muslimane ne treojet shqiptare nuk guxon ne vendin tonė me dalė asnji hap jasht kishe e gjamije se le ma me pas ndikim ne shtet e me shkaktu trubullira kombatare -
a e kuptove tash o makresh muslimani
nese ne shfaqim dhe splaosim fundamentalizma si t i e shpati o makresh ne ather lendojm vllezrit shqiptarė dhe rrezikojm shqiperinė etnike atdheun e dashur e te shtrejt qe na elan te paret