PDA

View Full Version : Si po e shkruejne historine sllavo-maqedonasit ?!


Fshatari
16-06-09, 18:04
Maqedonėt, popull antik?!
Nė Maqedoni ėshtė promovuar libri me titull “Historia e Popullit Maqedonas”, nė tė cilin, sipas ditores shkupjane ‘Dnevnik’, pohohet se maqedonėt e sotėm janė mė shumė pasardhės tė maqedonėve antikė sesa tė sllavėve.
“Maqedonasit e sotėm janė pėrzierje e maqedonėve antikė dhe sllavėve, me ē’rast etnosi antik ka mbizotėruar nė simbiozėn e dy popujve”, thekson gazeta citatin nga libri.
Nė libėr thuhet se epoka e Aleksandrit III duhet tė quhet “maqedonizėm”, e jo “helenizėm”, dhe se fiset sllave nuk kanė qenė aq tė numėrta sa tė mund tė asimilonin popullatėn vendase.
Librin “Historia e Popullit Maqedonas”, nė gjuhėn maqedonase dhe angleze, i botuar nga Instituti pėr Histori Kombėtare nė Shkup, pėrmban ndryshime tė rėndėsishme krahasuar me botimet e mėhershme tė kėtij institucioni shtetėror. Libri, i financuar nga Qeveria e Maqedonisė, do t’u shpėrndahet Ambasadave tė huaja nė Shkup.
__________________________________________________ ___________________

Vertet keta sllavet e jugut kane probleme te renda identiteti; nuk dine as kush jane, as nga vijne, e edhe me pak "quo vadis"(kah ja kane mesy)! E gjithe "historia kombtare" serbe mbeshtetet ne perrala e sajime te ngjashme sikur keto te bullgarve maqedonas. Pra tash e tutje nuk kemi me aresye ti cilesojme si sllave nje pjese te banorve te ish republikes jugosllave te Maqedonise: kane fillue me i lakmue shqiptaret si pasardhes te drejteperdrejte te ilirve, e maqedonasit, siē e paskane kuptue gligorovat, jane nje nga fiset ilire. Bile kete ide ua kane sugjerue kohe me pare edhe shqiptaret qe kishin propozue me kohe qe ky toponim te quhet Iliradė.
Sido qe te ndodh, kjo popullesi e ka kuptue me ne fund qe ka probleme te medha identiteti po instituti i historise nuk ka te drejte te uzurpoje identitetin e shqiptarve...!

~AnnA~
17-06-09, 00:50
Po ku kan histori sllavet aman.Ato jan vetem kopje e dobet e serbve
Ai gjysem shteti nuk respekton Marreveshjen e Ohrit qe vet e nenshkroi pas nje lufte qe vet e solli.
Greqia ka te drejte per ceshtjen e emrit! Ata qe mbrojne sot emrin Maqedoni, ne te ashtuquajturen republiken e Maqedonise, ata jane sllav. Nderkohe qe maqedonasit kane nje histori te lashte para ardhjes se sllaveve ne keto territore. Sllavet duan te vetquhen maqedonas, nderkohe qe nuk jane. Eshte sikur te dalin ca tipa nga Ēeēenia e te thone: shih se ne jemi shqiptare, se keshtu na pelqen! Nuk ka komb maqedonas, eshte shtet multietnik....

lirik
25-06-09, 23:56
Po ku kan histori sllavet aman.Ato jan vetem kopje e dobet e serbve
Ai gjysem shteti nuk respekton Marreveshjen e Ohrit qe vet e nenshkroi pas nje lufte qe vet e solli.
Greqia ka te drejte per ceshtjen e emrit! Ata qe mbrojne sot emrin Maqedoni, ne te ashtuquajturen republiken e Maqedonise, ata jane sllav. Nderkohe qe maqedonasit kane nje histori te lashte para ardhjes se sllaveve ne keto territore. Sllavet duan te vetquhen maqedonas, nderkohe qe nuk jane. Eshte sikur te dalin ca tipa nga Ēeēenia e te thone: shih se ne jemi shqiptare, se keshtu na pelqen! Nuk ka komb maqedonas, eshte shtet multietnik....
-------------------------------------------------------------------------------------

Maqedonasit e vjeter njihe n per her te parė ne shekullin e tetė 8 para eres se re njihen me emrin e matia emathia -

disa etimolog dhe dijetar shqiptarė e spjegojn ket me emrin e madhja e mathja matja siq quhet sot mati krahinė ne shqiperi -
ma vonė ata shendrrohen ne maqedonas mathja me makja make makedonia
makaj ne kemi disa mbiemra maka smaka makashi -
por ma vonė perfundimisht maqenosit e lashtė ne vitin 330 para eres se re perfundimisht bien ne ndikimin e kultures helene dhe helenizohen pjesa e poshtme sidomos rreth egjeut -
siq e dijm ne viset ku jetojn sot bullgaret kan jetuarthrakasit evjeter pran tyre kan jetuar peonet fis ilir ne maqedonine sotme ndersa ne maqedoninė e egjeut kan jetuaur
maqedonasit e vjeter-
peonasit fis ilir krahinė ilire fqinj me dardanet ilir kan jetuar ne treven ku shtrihet sot maqedonija -
ma vonė ne shekullin eshtatė te eres s e re erdhen fise sllave bugarake tunguze peqeneke avare nga stepat e karpatet ne gadishullin e ballkanit te perziera me fiset sllave dhe bugaraket peqeneket u vendosen ne zonat e lidnjes ku shtrihet bullgaria e sotme dhe duke u shty u shtrinė ne trojet e peonisė deri ne pellagoni te fiset dasarete ilire afer liqenit te ohrit -
pra peqenkete bugaraket u sllavizuan ne ardhje e siper me fiset sllave dhe pervetsuan kulturen ssllave apo ishin te sllavizuar ather kur ishin akoma ne stepa e pertej karpateve -
keto fise pastaj u vendosen ne masė te madhe ne ballkan duke shty fiset ilire drejt perendimit dhe detit adriatik ndersa peqeneket dhe bugaraket e zhduken thrakinė-
dhe po thuajse krejt peoninė ndersa ne maedoninė eposhtme te egjeut nuk kan arrritte vendosen e ta pushtojn pasi qe bizanti ishte gjithmonė i fortė dhe mbeti andej emri i maqedonasve te vjeter te cilet jan te asimiluar nga helenet-
keshtu u zhvillua historia e asaj ane dhe tyre viseve-
ne edijm se ne ballkan erdhen fise te mdhaja sllavo bullgare peqeneke te perziera peqenket ishin gjysm tunguz te ardhur nga zonate sllavizuara me origjinė mongole -
ne fytyrene bullgarve dhe te maqedonasve dihet edhe ndikimi i tunguzve peqenek dhe pamja mongoloide -
ndersa vendasit e lashtė ilir ndryshojn nga keta te gjtih shqiptari ka pamje te jashtme e cila esht vertetuar shkenctarisht vazhdimsia dhe lashtsia e tij ne trojet e ballkanit-
invazionet ndodhen nga lindja kjo dihet shkrimtaret historianet e e mesjetes se hershme deshmojn per fiset e ardhura nga lindja dhe karpatet ne masė te madhe ata ne kronikate tyre shkruajn se erdhen shum fise te mdha buagarake peqneke ugre kroate serbe ne ballkan dhe kjo mjafton qe te percaktohet e te dihet historia se si ka rrejdhur -