PDA

View Full Version : Mungesa e gjumit dhe hipertensioni ...


Jana
19-06-09, 10:57
Personat tė cilėt flenė njė orė mė pak sesa rekomandimi ditor (personave tė rritur u rekomandohet tė flenė shtatė deri nėntė orė brenda 24 orėve) janė tė rrezikuar pėr 37% qė tė kenė probleme me shtypjen e rritur tė gjakut, paralajmėrojnė shkencėtarėt amerikanė.


Studimi pesėvjeēar i realizuar nga Universiteti i Chicagos, nė tė cilin janė pėrfshirė 578 pjesėmarrės me moshė mesatare 40 vjeē, ka treguar se shkurtimi i kohės sė gjumit ėshtė i lidhur me rritjen gjithnjė mė tė madhe tė rrezikut pėr hipertension.

Nga ana tjetėr studimet e realizuara te fėmijėt, kanė treguar se mungesa e gjumit ėshtė e lidhur me prirjen mė tė madhe pėr mbipeshė dhe depresion nė jetėn e mėvonshme.

Ndėrsa personat e moshuar tė cilėt flenė pak janė tė rrezikuar nga rrėzimi.

daniel00
19-06-09, 11:05
Fle pak ai qe ka ēfare te mendoje shume