PDA

View Full Version : Vargje Nga Autori "afrim Sokoli"


Afrimi_17
22-06-09, 22:23
Une jom afrim sokoli krijues i kesaj teme
dhe shpresoj tju pelqejn poezit e
krijuara nga une , nga zemra ime,
mga ndjenjat e mija, dhe shpresoi qe njemend
njemend te egzistoi nje bote ku egziston paqja
e meshirushme ..siq e kam cekur ne shum prej poezive
te mija.
Ju faliminderit pere mirekuptim.
Shpresoi tju pelqen poezit
dhe ta knaqni shpirtin dhe ta sheroni mendjen.
me Respekt.

Afrimi_17
22-06-09, 22:25
PLAKU I MENQUR
Ne mengjes ne lindje t'diellit
aty takova nje njeri,
Ishte mbushur plot me lot
dhe po qante si femije.

U afrova dhe e pyta
zoteri pse po qan,
Me shikoi dhe mu pergjigj
po rinin time ku e kam.

Une skuptova q'ishte puna
dhe isha kurioz ta di,
Prap e pyta zoterin plak
se q'pom thoshte per rini.

Me perqafoi dhe filloj
historin te ma tregoi,
Se Si filloi ne rini
Si perfundoi ne pleqeri.

Tha degjo or Bukurosh
qofsh i lumtur sa te rrosh,
Se ne jete ish Lumturia
asgje fare pasuria.

Jeta vrapon si nje kali
mbet Besimi mbet Morali,
T'jesh i mire dhe Human
asgje fare ste pengon.
Autor: Afrim Sokoli

Afrimi_17
22-06-09, 22:27
JETA
Njė jetė pa kuptimė
pa fillim pa perfundimė,
Kush smė njeh as se njohė
nė njė kohė tė pakohė.

Tė jeshė apo t'mos jeshė
tė tregosh apo tgėnjeshė,
Trimėri apo tfrigohesh
nė acar apo te ngrohesh.

Tė vdesėsh apo tjetosh
tė stoposh apo tvazhdosh,
Tė qėllosh apo tgabosh
tė krijosh apo tmendosh.

Tė Gėzohesh apo tvajtoshė
tė krenohesh apo te psoshė,
Drejtėsi a Padrejtėsi
menquri a qmenduri.

Te urresh a dashurosh
ne nje jete me pak liri,
Te kujtosh a tradhetosh
nje mendim per lumturi.
Nese je duhet te jesh

ate qe do duhet te kesh,
Ne rini ne pleqeri
me trimeri dhe krenari.
Autor:Afrim Sokoli

Afrimi_17
22-06-09, 22:29
PSE
Pse une ty ste nderoi
pse gjithmon une dua keq,
Pse kjo sdu t'perfundoi
pse keshtu dua te jete.

Pse une ty te mundoi
pse ti s'mund te zhvillohesh,
Pse une ty te nenqmoi
pse ti s'mund te krenohesh.

Pse ti je ne erresire
pse se shef driten e diellit,
Pse ti sdua tjesh i mire
pse te dua n'rrug te ferrit.

Pse une s'dua te ndryshoi
pse ti mua sme mungon,
Gjithmon ty te keqtrajtoj
endrren tuaj ta roberoi.

Por tash dua te mendoj
kete qellim une ta ndryshoi,
Nese ne jemi armiq
neser dua t'jemi miq.

Edhe nese me mundon
s'dua t'shoh te roberuar,
Kjo liri ty te takon
dua t'shoh te gezuar.

Une te dua ti me do
dashuri deri ska mė,
Une vdes ti egzisto
tash ne dy jemi njė

Zbashku dua te jetojm
nė njė jetė me lumturi,
Lirin zbashku ta gėzojm
Pleq ,Rini dhe fėmiri.

Autor:Afrim Sokoli.

Afrimi_17
22-06-09, 22:30
JETA
Q'do njeri lindė pėrė tė vdekur
edhe dielli lindė dhe perendon,
Njė margaritarė pa shpresė i etur
me zė tė lartė tradhėti shqipėton.

Menquria ka shumė rrugė
shumė rrugė perė tė menduar,
Qmenduria ka njė rrugė
vetėm atė pėrė tė luftuar.

Pasuria ka shumė rrugė
shumė rrugė pėrė tė krijuar,
Varfėria ka njė rrugė
vetėm atė pėrė tė jetuar.

Mirėsia te ngrit ne Qiellė
bashkė me yje tė vallėzosh,
Tradhėtia stė le kund derė
dhe kurrė nė jetė smund tė lulėzoshė.

Mundohu tė jeshė i mirė
se pra kjo na qenka jeta,
Tė jeshė i keqė nuk ėshtė vėshtirė
nė fundė triumfon e vėrteta.

Autor: Afrim sokoli

Afrimi_17
22-06-09, 22:31
DREJTESIA
Ke fillim pa perfundimė
ke kenaqėsi pa hidhėrimė,
Ke miqėsi ke Dashuri
ke magji ke Bukuri.

Ke Vlerėn ke Besimin
ke Moralin ke Arsimin,
Ke Kombin ke Fenė
ke Vetėvetėn ke Atėdhenė.

Ke tė gjitha ke dhe Qiellin
ke dhe Token ke dhe Diellin,
Ke njė Zemėr me shumė Zemra
ke njė Emėr me shumė Emra.

S'te urrejn te Dashurojnė
s'te largojn porė te ofrojnė,
s'te harrojn porė te mendojnė
s'do te vdesesh dot kujtojnė.

Autor: Afrim Sokoli

Afrimi_17
22-06-09, 22:32
KOHA
Ne jemi koh
koha eshte ne,
ajo para ne prapa
ecim bashk me te.

Koha dallon vitet
dallon gjeneratat,
Koha dallon ditet
nga erresira dhe nata.

Koha te zhvillon
koha te meson,
Koha te shfrytezon
koha te ndryshon.

Koha ka kohen
pra ka veteveten,
Koha ka vdekjen
pore ka edhe jeten.

Koha ti tregon
Gabimet e tua,
Koha te ndryshon
ty edhe mua.

Nese ec me kohen
ajo te tradheton,
Ti duhet te ndalesh
ajo prap vazhdon.

Autor:Afrim Sokoli.

Afrimi_17
22-06-09, 22:33
VENDI IM
Atje qeshnim atje qanim
atje pinim atje hanim,
Ty te dua moj fole
se je vendi ku kam le.

Ku u rrita ku veprova
rinin time ku e kalove,
Pere her tpar ku thirra nene
shokt e mi ku i kam lene.

Atje tash me nuk jame
por ne mendje ty te kam,
Dua ta krijoj nje bindje
se do kthehem ne Vendelindje.

Te Vleresoi Te enderroi
gjithmon n'mendje te kujtoj,
Me ty lidha Besa-Bes
Atje do kthehem Atje do vdes.

Autor: Afrim Sokoli

Afrimi_17
22-06-09, 22:34
LINDJE E RE
Nje lule nė saksi
njė shpresė pėrė ardhmeri,
Njė shpresė pėrė lumturi
pėrė paqė dhe harmoni.

Njė lule e papar
njė lule e pandar,
Njė lule e bashkuar
me shpirt dhe truall.

Tashe lindi nje fėmijė
me emrin Kosovė,
Verdh,bardh dhe kaltersi
simbol shtetėrorė.

Njė Kosovė Shqipėrore
me bashkime shpirtėrore,
Nje Shqipėri Kosovare
me bashkime qytetare.

Autor: Afrim Sokoli

Afrimi_17
22-06-09, 22:35
TOKA
SHkenc,Jetė,Vdekje
opsione jetėsore,
Natyrė,Oqean,Det
fenomene tokesore.

Verdh,Bardh,Zi
ngjyra natyrale,
Ujė,Ajrė,Tokė
bukuri neutrale.

Qiellė,Ujė,Shi
spekter te gjithėsisė,
Bimė,Kafshė,Njeri
zbukurim i magjisė.

Tokė pa pėrfundimė
gjithmon ne vazhdimė
pėrė njė kėrkimė
tė iluzionit timė.

Autor: Afrim Sokoli

emine
22-06-09, 22:38
DREJTESIA
Ke fillim pa perfundimė
ke kenaqėsi pa hidhėrimė,
Ke miqėsi ke Dashuri
ke magji ke Bukuri.

Ke Vlerėn ke Besimin
ke Moralin ke Arsimin,
Ke Kombin ke Fenė
ke Vetėvetėn ke Atėdhenė.

Ke tė gjitha ke dhe Qiellin
ke dhe Token ke dhe Diellin,
Ke njė Zemėr me shumė Zemra
ke njė Emėr me shumė Emra.

S'te urrejn te Dashurojnė
s'te largojn porė te ofrojnė,
s'te harrojn porė te mendojnė
s'do te vdesesh dot kujtojnė.

Autor: Afrim Sokoli

suksese:smile:

Afrimi_17
23-06-09, 00:26
FLm shum emine Edhe
Per ty shum suksese ne te
Ardhmen si njet ne profesion
dhe ne te gjitha profilet
tung klm.

Afrimi_17
23-06-09, 00:28
KU JE TI
Ku je ti ku je tretur
Ku ke humbur ku ke mbetur,
Gjith Familja te kerkojm
endrrat tona ti bashkojm.

Ku ke shkuar ku ke vajtur
q'ke pranuar qke refuzuar,
Qke leshuar e qke mbajtur
ke tentuar a je dorezuar.

Ke vazhduar apo ke mbetur
per rreth teje qka egziston,
Ke pir uj apo je etur
tash je nisur apo Qendron,

Je ne kemb apo je shtrir
me sy hapur a me sy mbyll,
E ke leht apo veshtir
ti thuash rrethit lamtumir,

Nese zemra te reagon
nese syri te shikon,
Nese kemba te punon
treni fundit tash kalon

Te pret Vellau te pret motra
te pret nena te pret votra
Te pret babai me Pasion
familja jote ketu Qendron.

Autor:Afrim sokoli.

Afrimi_17
23-06-09, 00:32
KURE SHPIRTI FLET

Kurė shpirti flet
hėna ndriqon,
Yjet tė rrin pranė
por si mikrofon.

Kurė shpirti flet
natyra liron,
Lumturin e ėmbel
Nė qiell tfluturon.

Kurė shpirti flet
dielli ndriqon,
Natyra nga gjumi
zgjohet te dėgjon.

Kurė shpirti flet
shtrihet Padrejtesia,
Zgjohet e verteta
zgjohet mirėsia.

Kurė shpirti flet
Natyra perkund,
Gėnjeshtren e idhėt
Te bie ne Gjumė.

Kurė shpirti flet
tradhėtia flet kot,
Nga toka nė qiell
Nga qielli nė toke.

Autor:Afrim Sokoli.

Afrimi_17
03-07-09, 18:54
PA FATE
pse kemi lindur pa fate
pse gjithmon ne hezitojm
pse bashk sjemi ne kete nate
pse lumturin smund ta kerkojm.

pse une smund te jeme me ty
pse une ty smund tjem besnik
pse une smund te shikoj ty
pse njeri-tjetrin ne kemi frik.

pse rrim larg kur zemrat duhen
zemrat tona pse si degjojm
zbashku zemrat me mire ruhen
si dy lule te lulezojn.

Pse prape te dua kur sjam me ty
pse nuk mundem ty te tharroj
ndoshta kame lindur per ty
dhe kete smundem ta kuptoj.

Pse smund ta shijoj bukurin
pse smund te jem mbret ne kete bote
pse smund ta shijoj menqurin
qe ta fali i madhi zote.

Pse ulur rrim ne largesi
ste prek doren ste ledhatoj
ste kam afer te te tregoj
ty te dua te admiroj.

PSe,,,,,,!

Autor:Afrim Sokoli.

Qika^Me^Kule
03-07-09, 18:57
PA FATE
pse kemi lindur pa fate
pse gjithmon ne hezitojm
pse bashk sjemi ne kete nate
pse lumturin smund ta kerkojm.

pse une smund te jeme me ty
pse une ty smund tjem besnik
pse une smund te shikoj ty
pse njeri-tjetrin ne kemi frik.

pse rrim larg kur zemrat duhen
zemrat tona pse si degjojm
zbashku zemrat me mire ruhen
si dy lule te lulezojn.

Pse prape te dua kur sjam me ty
pse nuk mundem ty te tharroj
ndoshta kame lindur per ty
dhe kete smundem ta kuptoj.

Pse smund ta shijoj bukurin
pse smund te jem mbret ne kete bote
pse smund ta shijoj menqurin
qe ta fali i madhi zote.

Pse ulur rrim ne largesi
ste prek doren ste ledhatoj
ste kam afer te te tregoj
ty te dua te admiroj.

PSe,,,,,,!

Hmmmmmm Suskese shum poezi te mira e sidomos kjo..........:frown:

Afrimi_17
03-07-09, 18:58
NJEREZIMI
Njerezimi lind dhe zhvillohet
te gjithe ndryshe nga njeri tjetri,
Ndokush shum nalt ndokush rrezohet
ndokush ne shpresa ndokush ne mbreteri.

Jo te gjith qellime tnejta
te dorezohen dhe te vdesin,
Ndokush me mendje shum te shenjta
qe nket bote hero te mbesin.

Ndokush ntynell e shef driten
ndokush humb ne erresire,
Ndokush i qete ndokush me britmen
ndokush shum leht ndokush veshtire.

Por nje gje kan te perbashket
te gjith litarin do ta presin,
Human paqesor dhe te ashper
rend me rend te gjith do vdesin.

vdekja e jetes le mesazh
te gjith njejt le te mbesim
te gjith miresis ti kontribojn
te gjith se bashku prape te vdesim.

Autor:Afrim Sokoli.

Afrimi_17
03-07-09, 18:59
[ Vetemia
Ti Ne Liri Une Ne Vetemi
Ti N'kthjellesi Une Ne Tym
Ti N'krijim Une N'shkaterrim
Ti Ne Lindje Une N'perfundim.

Ti Ke Endrrat Dhe Deshirat
Une N'vetemi Rri Pa Azgje
Ti Ke Paqen Dhe Meshirat
Une Vetemin Te Vetmen Gje.

Ti Ke Mundesin Ke Arsimin
Pere Mua Jan Vyshkur Ato Lule
Ti Ke Shpresen Dhe Besimin
Une Qendroj Ne Kater Mure.

Ti Ke Mbrapa Lumturin
Une Kam Vuajtje Fatkeqesi
Ti I Sheh Te Gjitha Ngjyrat
Une Shoh Vetem Bardh E Zi.

Ti Sheh Shpresa Te Krijimit
Une As Driten E Agimit
Ti Shef, Degjon Ne Fush Te Gjelber
Une I Mbyllur, Shurdher Dhe I Verber.

Ne Vetemi Me S'duroj Dote
Shume Kam Vuajtur Derdhur Lote
Gjithmone Endrrat Mu Ndaluan
Gjithmone Fjalet Mu Copetuan.

Lamtumire Moj Vetemi
Bashk Me Ngjyrat Bardh E Zi
Me More Me Vete Ne Rini
M'dergove Ne Vdekje Ne Burreri

Autor:afrim Sokoli.

Afrimi_17
03-07-09, 19:03
Flm" qika me Kule " shum.... Pom Vjen Mire qe pot Pelqejn.. Sepse kur
dikush pelqen vargjet e mija me jep motiv shtes te punoj me shum ne kete drejtim..
Klm

Qika^Me^Kule
03-07-09, 19:05
Flm" qika me Kule " shum.... Pom Vjen Mire qe pot Pelqejn.. Sepse kur
dikush pelqen vargjet e mija me jep motiv shtes te punoj me shum ne kete drejtim..
Klm
Pa dyshim se dhe vet i dua poezit,,,, e SIDOMOS ATO QE RJEDHIN NGA THELLSIA E SHPIRTIT::: TE NJERIUT.....:frown:

Vetem vazhdo se super je .....

Afrimi_17
03-07-09, 19:28
Po shum mire eki "Qika me kule" Se ma fell te futesh ne zemer Aq ma shum do te gjesh elemente qe
do te avancojn perpara ne jete ..
Dhe nje fakt interesant per keto poezit e mia :Te gjitha keto poezi i kam realizuat perafersiht ne ora 2,3ose 4 te mengjesit .. Mirepo kohve te fundit i kom jep vetes pushim pak per gjume a hauhuahuahuha
Ndoshta ma mire Se Tajshi um shkojke Dita Si Konga e Sinan Vllasaliut -Krejt Mbrapsht hauhauahuahuahuah
Klm te PErgezoj je shum emire.....veq vazhdoo

Murgesha
04-07-09, 11:40
Poezi tė bukura Afrim tė lumtė pėr talentin..

P.S Mė vjen keq por prap se prapė titujt e temave i ke katastrofė pėr nga drejtshkrimi i tyre. http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon9.gif

Afrimi_17
05-07-09, 02:44
Flm murgesh..
Sa i perket titujve kisha thon qe:Ska sen qe nuk rregullohet ne kete jete
Qdo rpoblem e ka nje zgjedhje...!

Po e kom ni kritik une tek ty se jena bo si "Sterjos Pases" me kto kritika veq NEisee...
PSe spe hjek qet foto nprofil qe eke Hiq se kom nzemer Sdi pse.. e tharbt shum kjo far plaka na e shkurtove ymrin me to sa here pe shoh hahauha POm Doket ka Jep shpirt eshte qajo far plake hauahuahuahau Edhe nja 1 vjet ma shum srron ajo sma merr mendja hauhauha
klm

Afrimi_17
15-07-09, 15:30
RRUGA JONE
Ruuga jone e dashuris
nje rrug e shtruar me gur te mermert
si nje liqen ku takohen peshqit
dhe kan daljen ne nje dete te pafund
nje rruge ku guret puthin njeri tjetrin
deri atje ku malli per ty me mundon
deri aty ku mungesa jote qdo dite e me teper me shtohet
por athua qe nje dite kjo rruge do te shendrrohet
do te jete nje kopsht me lule
me lule te bukura qe sibolizojn bashkimin
e dashuris se embel qe kishim ne te dy
apo kjo rruge do te jete vend ku
kalova qastet me te mira te jetes
dhe do te jete nje vend ku prehen lotet e rinis time
por sidoqoft ishte nje rrug qe bashkoi dy detra
por i ndau ata prap nga vapa e madhe dhe mungesa e ujit
por prape bie shi dhe prap detrat formohen
por athua nje dite do te bashkohen perseri
me te njejten thellesi me te njejtat batica dhe zbatica
por sidoqofte kjo rrug eshte shpreselenese
sepse ka me vete nje pikepytje ...

Afrimi_17
15-07-09, 15:32
Deshperimi

I ulur ne kete nate rri
pa deshir dhe pa shpres,
Sja i fundit as i pari
qe nmoment dua te vdes.

PSe me mundon keshtu jeta
pse sjam aj qe dua tjem,
Pse kam vetem dite te shkreta
pse skam ate qe dua tkem.

Pse tash me jeten se dua
pse per mua me ska shprese,
Pse dielli per mua u shua
pse sdua tjetoj por dua tvdes.

Pse shikimi mu ndalua
pse tash smund te ndegjoj,
Pse ska gjymtyr me per mua
ndoshta pse me s'egzistoj.

A thua kam ikur nga mjerimi
po shkoj drejt rruges nga shpetimi,
Kjo qe historia ime-njerezimi
Kjo qe jeta ky Perfundimi.

Afrimi_17
15-07-09, 15:40
SFIDIMI
Edi se te mudon jeta
edi se eshte veshtir te mbijetosh
por duhet besim te vetevetja
qe ti jeten ta sfidosh

Edi eshte veshtir te jetosh
edi eshte veshtir te krijosh
po edhe me veshtir eshte te stoposh
Keshtu qe zgjohu duhet te vazhdosh

Edi qe jeta eshte e veshtir
pse qellimit nuk mund tja dalim
pse jetojm ne erresire
pse kete mallkim ne smund ta ndalim.

Ti duhesh te jesh i fort
edhe une kete kam kaluar,
Kam duruar e derdhur lote
derisa kjo ka perfunduar.

JEta te sjell e te mundon
Por ti mos thuaj me harron
Se ajo nje dite te mendon
POr me arsyje qe tperfundon.

Qe ti ikesh perfundimit
ti duhet tash te zgjohesh
qe te jesh pjes e fillimit
Dhe gjithmon te perkujtohesh.

Afrimi_17
15-07-09, 15:41
KUPTIMI I JETES
Jeta eshte makin qe te gjuan per toke
qe tsjell e te tsjell e tmos le te vdesesh,
As tmos jesh i lumtur si thote i madhi zot
qe tben te vajtosh e jo te buzeqeshesh.

Qe tluan me ty si maca me miun
ajo tjet pronare ta caktoj drejtimin,
Kur ajo do bor qe ngri kur ajo do shiun
kur ti te mendosh ajo ndal mendimin.

Kur ti te vraposh ajo te ndalon
kur ti don te jesh ajo tperfundon,
Kur ti do te blesh ajo te hargjon
kur don te nuhatesh ajo stle arom.

Kur ti bie posht ajo te ngrit nalt
kur ti don te ngritesh ajo te ul posht
Kur don te kesh driten ajo ta ben nate
qe tmos lej hapesir por ta bie ngusht.

Don tluftoj me ty deri nperfundim
qe tmos le mendim qe ke per qellim,
Qe te humb mendimet qe te humb deshirat
qe ti fut te kqijat ne tbardhat dhe tmirat.

Jeten ke armikun me te madh ne jete
ti sduhesh derzohesh por tjesh i vertet,
Tash zgjohu nga gjumi se teper ke fjet
ti dhe rezistimi behuni shok tvertete.

Afrimi_17
15-07-09, 15:42
JETA DHE VDEKJA
Njeriu lind me duar te mbyllura
sepse mendon qe ka gjdogje,
Pore ai vdes me duar te hapura
qe me vete nuk merr azgje.

Ku mbet vullneti dhe deshira
kush i fiku te gjitha dritat,
Perpara me doli erresira
mu fiken shpresat dhe dinamikat.

Pse eshte jeta krejt kontrast
pse ska fillim pa perfundim,
Pse rri ne heshtje e nuk bertas
kur vdekja kaplon trupin tim.

Ta ngris zerin e pafund
qe ky ze te shkoi dikund,
Te degjoj Bota te degjoj Jeta
s'dua te vdes eshte e verteta.

Afrimi_17
15-07-09, 15:43
SHFAJESIMI
Ty te lutem te tme falesh
tmos vazhdosh ketu te ndalesh
e kuptoj qe kam gabuar
kete shum von e kam kuptur.

edi se tkam munduar
jeta jote p'soj rrotullim
vete jeta mua mka penguar
zbashku tkemi nje fillim.

kjo nuk ishte rruga ime
rrugen tjeter ma bllokuan
nga ti kerkoj vetem shfajesime
nketo ujra jeta na ka derguar

deshirat jeta mi ka mohuar
zgjedhjen jeta ma ka roberuar
edi se veshtir ke per ta kuptur
por ne kete det un kam qelluar.

Nje rruge e re te krijohet
me ne te gjith te krenohen
nje penges te shkaterohet
Te verteta te zbulohen.

Shum te luten deri ne qiell
te lutem nhen te luten ndiell
kjo qe jeta me kupto
falja tek ne te egzisto.