PDA

View Full Version : I.Kadare: ndoshta nobeliti i pare shqiptar


Fshatari
24-06-09, 14:22
I hapet rruga drejt Nobelit
Shkrimtari shqiptar Ismail Kadare ėshtė shpėrblyer me ēmimin letrar tė Spanjės Prince of Asturias tė mėrkurėn, duke u vlerėsuar pėr angazhimin social nė veprėn e tij.
Lajmin e kanė bėrė tė ditur agjencitė spanjolle tė lajme, por po ashtu edhe agjenci tė tjera botėrore.
Duke e pėrshkruar atė si njė prej autorėve mė tė mėdhenj tė letėrsisė botėrore, organizatorėt e ēmimit kanė thėnė se Kadare ‘pėrfaqėson kulmin e letėrsisė shqiptare dhe pa i harruar rrėnjėt e tij, ka kaluar kufij pėr t’u ngritur si zė universal kundėr totalitarizmit.’
Ēmimi i vitit 2009 i shpallur tė mėrkurėn ėshtė njė prej tetė ēmimeve Asturias tė ndarė ēdo vit nė fusha si artet, shkencat, bashkėpunimi dhe komunikimi ndėrkombėtar etj.
Veprat e Kadaresė sė pari kanė zgjuar vėmendjen gjatė viteve tė regjimit shtypės komunist tė Enver Hoxhės.
Romancier, eseist dhe poet, vepra e tij ka arritur famė ndėrkombėtare pasi qė i ishte pranuar azili politik nė Francė nė vitin 1990.
Ai ėshtė lindur nė vitin 1936 nė Gjirokastėr tė Shqipėrisė, qyteti jugor ku ishte lindur edhe Enver Hoxha. Nė mesin e romaneve mė tė popullarizuara tė Kadaresė janė edhe “Gjenerali i ushtrisė sė vdekur”, “Pallati i ėndrrave”, “Koncert nė fund tė dimrit” etj.
Kandidat i rregullt pėr ēmimin Nobel pėr letėrsi, Kadare ka fituar ēmimin e parė Man Booker International nė vitin 2005. librat e tij janė pėrkthyer nė mė shumė se dyzetė gjuhė.
Ēmimi Asturias ka vlerė prej 50 mijė euro si dhe njė skulpturė tė artistit Joan Miro. Ēmimi ėshtė i emėruar sipas princit Felipe tė Spanjės, titulli formal i tė cilit ėshtė Princ i Asturias, rajon i Spanjės veriore.
Vitin e kaluar kėtė ēmim e kishte fituar shkrimtarja kanadeze Margaret Atwood.
___________________________________________
Gazeta Express
Nga Alfred Beka mė 24.06.2009 nė ora 15:11

shfletuesi_
24-06-09, 15:59
Bravo Bravo te lumte Patriot ne Dhe te Huaj je... :P

Makresh
24-06-09, 16:03
Shpresoj te mos e fitoj kete ēmim ky bir ēeni !


http://photos-d.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v1975/200/2/1208012448/n1208012448_30032739_9699.jpg

Idila
24-06-09, 16:06
Pse jeni kundėr Ismail Kadaresė, c`tė keqe ka bėrė ky shkrimtar?:rolleyes:

shfletuesi_
24-06-09, 16:07
Shpresoj te mos e fitoj kete ēmim ky bir ēeni !


http://photos-d.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v1975/200/2/1208012448/n1208012448_30032739_9699.jpg


Leje njerin rahat , din me shkru halall i koft , pse e quan qen... veq qe nuk eshte Patriot aa...

shfletuesi_
24-06-09, 16:08
Pse jeni kundėr Ismail Kadaresė, c`tė keqe ka bėrė ky shkrimtar?:rolleyes:

sepse eshte njeri nder shkrimtaret me dallavergji qe ka pasur ndonjehere letersia shqiptare...

Makresh
24-06-09, 16:11
Leje njerin rahat , din me shkru halall i koft , pse e quan qen... veq qe nuk eshte Patriot aa...

Jo pse din me shkru, por sepse eshte qen bir qeni.

Ja: buzė lumit ra e qetė nata,
u ndezėn yjet, fryri fllad’ i lehtė.
Nė njė lėndinė ku pushoi brigada
njė partizan mbi shkėmb me bajonetė
skaliti atje emėrin « Stalin ».

Kaluan vjetė lufte... dhe njė ditė,
kur frynte er' e pastėr ne liri:
i biri i tij me sytė gjithė dritė,
duke shtrėnguar plot me dashuri
kalemin; shkruan emėrin « Stalin ».

Baba dhe bir... Te dy ata njė emėr
skalitėn pėr gjith'jetė mu nė zémėr.

Ismail Kadare
“Frymėzimet djaloshare” (Lirika), 1954
Ndėrmarrja Shtetrore e Botimeve

Ju thash qe ky eshte qen ?
Ky pra eshte qen ! Dhe quhet Kadare !

Idila
24-06-09, 16:17
Nuk e paskam ditur, gjithsesi romanet e tij i kam lexuar dhe lexoj me ėndje...!

GURI SYLAJ
24-06-09, 18:05
Jo pse din me shkru, por sepse eshte qen bir qeni.

Ja: buzė lumit ra e qetė nata,
u ndezėn yjet, fryri fllad’ i lehtė.
Nė njė lėndinė ku pushoi brigada
njė partizan mbi shkėmb me bajonetė
skaliti atje emėrin « Stalin ».

Kaluan vjetė lufte... dhe njė ditė,
kur frynte er' e pastėr ne liri:
i biri i tij me sytė gjithė dritė,
duke shtrėnguar plot me dashuri
kalemin; shkruan emėrin « Stalin ».

Baba dhe bir... Te dy ata njė emėr
skalitėn pėr gjith'jetė mu nė zémėr.

Ismail Kadare
“Frymėzimet djaloshare” (Lirika), 1954
Ndėrmarrja Shtetrore e Botimeve

Ju thash qe ky eshte qen ?
Ky pra eshte qen ! Dhe quhet Kadare !

Makresh nese te shtroj nje pyetje besoj se do te me kuptoni drejt!!

Muhameti a.s kishte disa femije.Cilet ishin emrat e tyre dhe ku gjente frymzimin per keta emra!!

Neferta
24-06-09, 18:15
sepse eshte njeri nder shkrimtaret me dallavergji qe ka pasur ndonjehere letersia shqiptare... eshte fjala per Ismail kadare i cili po nuk je i barabart me veprat e tija nuk ke far logjike ta mohosh

pirro
24-06-09, 19:24
Njerzit e mdhenje kan gjithnje kundershtar.

Ismail Kadare i ka tejkaluar te gjithe shkrimtaret Shqiptar qe kane qene ndonjehere, tani me ai ben gara ne letersine europiane dhe Boterore.

shfletuesi_
24-06-09, 19:28
Njerzit e mdhenje kan gjithnje kundershtar.

Ismail Kadare i ka tejkaluar te gjithe shkrimtaret Shqiptar qe kane qene ndonjehere, tani me ai ben gara ne letersine europiane dhe Boterore.

Si Karrierist po....

panta_rhei
24-06-09, 19:36
Sepse ky i ka thanė qosjes je i sėmurė edhe duhet me tė mbyllė nė ēmendinė... kjo, gjatė debatit ku qosja thotė se shqiptarėt i takojnė qytetėrimit lindor, pra turko-arab... Kadare argumenton qė shqiptarėt gjithmonė kanė qenė e duhet tė jenė djep i qytetėrimit properėndimor europian...

Kjo ėshtė historia pse disa shqiptarė e urrejnė gjeniun shqiptar tė letėrsisė botėrore.

p.s. ēka e pengon "Gabo" Markezin tė jetė gjeni dhe nobelist nė letėrsinė botėrore... kush e pėrmend miqėsinė e tij qė edhe sot ashiqare e ka me Kastron!?

pirro
24-06-09, 21:39
Si Karrierist po....

Paj suksesi sebashku me karrier shkojn shfletues. Pastaj nuk mendoj besoj ( besoj qe edhe ju nuk mendoni) qe dhjetra e dhjetra cmime qe i ka fituar ne europe i ka marr me dallavere apo me te " njofshem" . Vertet une nuk shoh arsye te kritikohet Kadare

krijuesiii
24-06-09, 22:21
...Shqipetaret kane pasure shume nobelista kjo thenje " I.Kadare: ndoshta nobeliti i pare shqiptar" eshte bere bajat dhe ekzistone qe ne fillim vitet e 90-jeta, Shqipetaret kane pasur njerze te permasave botrorer qe i tejkalon permasat e nje cmimi absurd qe e kane fituar edhe kriminelet dhe barbaret si Ivo Andriqi i shkive e qe quhet cmim nobel dhe ndahet nga nje klube njerzish te krishter dhe ipet ne shume raste njerzev qe i kontribojne nje "kulture" te till te permasave egocentrike...


...eshte me rendesi te fitohet cmimi dhe dashuri e njerzev te kombit tend, se vlersimi i te haujve duke mohuar Vlerat e shumta Kombetare sic bene Kadare eshte nje asgje, nje absurd i radhes...

Makresh
25-06-09, 10:19
Makresh nese te shtroj nje pyetje besoj se do te me kuptoni drejt!!

Muhameti a.s kishte disa femije.Cilet ishin emrat e tyre dhe ku gjente frymzimin per keta emra!!


Muhamedi a.s. nuk ishte njeri i cili fliste nen ndjenjat e pasioneve te tia sic flasin njerezit e thjesht. Ate a.s., Zoti vet e ka frymezuar.

Makresh
25-06-09, 10:20
Sepse ky i ka thanė qosjes je i sėmurė edhe duhet me tė mbyllė nė ēmendinė... kjo, gjatė debatit ku qosja thotė se shqiptarėt i takojnė qytetėrimit lindor, pra turko-arab... Kadare argumenton qė shqiptarėt gjithmonė kanė qenė e duhet tė jenė djep i qytetėrimit properėndimor europian...

Kjo ėshtė historia pse disa shqiptarė e urrejnė gjeniun shqiptar tė letėrsisė botėrore.

p.s. ēka e pengon "Gabo" Markezin tė jetė gjeni dhe nobelist nė letėrsinė botėrore... kush e pėrmend miqėsinė e tij qė edhe sot ashiqare e ka me Kastron!?


Kjo eshte gjithashtu historia se pse gjithashtu disa shqiptar e admirojn.

Pra jemi te ndar ne dysh !

Muslimanet vs Kristianet.

E gjith kjo, si pasoj e ideve mesjetare t'kadares.

Dani11
25-06-09, 10:26
Thot nje fjale popullore: "Armikut mbaja inat po hakun mos ia ha", ne kete kontekst do ta perdorja kete shprehje per njeriun ne fjale.Mendoj qe si poet dhe si njeri ne profesionin e tije eshte mjafte i afte dhe per lakmi, sa i perket profesionit qe ka. Ne qoftese marrim qdo njeri dhe e studiojm ne hollsi, mendoi qe secili do te dale qe ka ane negative dhe defekte te ndryshme, nuk ka njeri perfekt.Prandaj me mire eshte me e marre nje njeri me emrin Ismail Kadare qmimin Nobel ku e shefe tane bota, sesa kjo bote te shef nje njeri tjeter me emer shqiptare qe u denua ose u nzu me pune te liga.
Edhe une edhe shume te tjere kemi kendu dhe e kemi dashte Enver Hoxhen sepse e kemi dashte Shqiprine, mirepo u pa qe kishim qene gabim.

Fshatari
25-06-09, 10:40
Thot nje fjale popullore: "Armikut mbaja inat po hakun mos ia ha", ne kete kontekst do ta perdorja kete shprehje per njeriun ne fjale.Mendoj qe si poet dhe si njeri ne profesionin e tije eshte mjafte i afte dhe per lakmi, sa i perket profesionit qe ka. Ne qoftese marrim qdo njeri dhe e studiojm ne hollsi, mendoi qe secili do te dale qe ka ane negative dhe defekte te ndryshme, nuk ka njeri perfekt.Prandaj me mire eshte me e marre nje njeri me emrin Ismail Kadare qmimin Nobel ku e shefe tane bota, sesa kjo bote te shef nje njeri tjeter me emer shqiptare qe u denua ose u nzu me pune te liga.
Edhe une edhe shume te tjere kemi kendu dhe e kemi dashte Enver Hoxhen sepse e kemi dashte Shqiprine, mirepo u pa qe kishim qene gabim.
Cili eshte gabimi ketu: qe e kemi dasht E.Hoxhen a Shqiperine ?!
Shqiperine e kemi dasht dhe e duam hiē pa ngurrim e pa gabim. Enver Hoxhen ka qene kryetar i Shqiperise gjat nje periudhe te neveritshme dhe te nenshtruar. Kjo periudhe ben pjese tanime ne historine shqiptare dmth ne te kaluaren e saj.
"eshte mjaft i madh e per lakmi..."!
Ndajfolja "mjaft" shpreh relativitet more dan. Nuk eshte "mjaft" po eshte shume i madh : renditet ne mesin e shkrimtarve me te medhenje boteror te shekullit 20 dhe 21. Sikur te kishe fol keshtu do te besoja se nuk ke tendeca me ia "hanger hakun kurkujt"!

Dani11
25-06-09, 11:01
Cili eshte gabimi ketu: qe e kemi dasht E.Hoxhen a Shqiperine ?!
Shqiperine e kemi dasht dhe e duam hiē pa ngurrim e pa gabim. Enver Hoxhen ka qene kryetar i Shqiperise gjat nje periudhe te neveritshme dhe te nenshtruar. Kjo periudhe ben pjese tanime ne historine shqiptare dmth ne te kaluaren e saj.
"eshte mjaft i madh e per lakmi..."!
Ndajfolja "mjaft" shpreh relativitet more dan. Nuk eshte "mjaft" po eshte shume i madh : renditet ne mesin e shkrimtarve me te medhenje boteror te shekullit 20 dhe 21. Sikur te kishe fol keshtu do te besoja se nuk ke tendeca me ia "hanger hakun kurkujt"!

Fshatar dihet qe e pata fjalen per Enver Hoxhen qe ishim gabim, Shqiperia ishte ,eshte dhe do te mbetet pergjithmon atedheu yne, dhe se Atedheu duhet.
Po me vjen keq qe me lavdatat qe ia kame bere Ismail Kadares, nuk e paskam ngopur oreksin tende, prandaj te luse qe aty ku e shef ti zbrazti mbushe me tituj, emra dhe fjale miradije, per mua do te jene te mirseardhura.

KLM

jadore
25-06-09, 11:35
I hapet rruga drejt Nobelit
Shkrimtari shqiptar Ismail Kadare ėshtė shpėrblyer me ēmimin letrar tė Spanjės Prince of Asturias tė mėrkurėn, duke u vlerėsuar pėr angazhimin social nė veprėn e tij.
Lajmin e kanė bėrė tė ditur agjencitė spanjolle tė lajme, por po ashtu edhe agjenci tė tjera botėrore.
Duke e pėrshkruar atė si njė prej autorėve mė tė mėdhenj tė letėrsisė botėrore, organizatorėt e ēmimit kanė thėnė se Kadare ‘pėrfaqėson kulmin e letėrsisė shqiptare dhe pa i harruar rrėnjėt e tij, ka kaluar kufij pėr t’u ngritur si zė universal kundėr totalitarizmit.’
Ēmimi i vitit 2009 i shpallur tė mėrkurėn ėshtė njė prej tetė ēmimeve Asturias tė ndarė ēdo vit nė fusha si artet, shkencat, bashkėpunimi dhe komunikimi ndėrkombėtar etj.
Veprat e Kadaresė sė pari kanė zgjuar vėmendjen gjatė viteve tė regjimit shtypės komunist tė Enver Hoxhės.
Romancier, eseist dhe poet, vepra e tij ka arritur famė ndėrkombėtare pasi qė i ishte pranuar azili politik nė Francė nė vitin 1990.
Ai ėshtė lindur nė vitin 1936 nė Gjirokastėr tė Shqipėrisė, qyteti jugor ku ishte lindur edhe Enver Hoxha. Nė mesin e romaneve mė tė popullarizuara tė Kadaresė janė edhe “Gjenerali i ushtrisė sė vdekur”, “Pallati i ėndrrave”, “Koncert nė fund tė dimrit” etj.
Kandidat i rregullt pėr ēmimin Nobel pėr letėrsi, Kadare ka fituar ēmimin e parė Man Booker International nė vitin 2005. librat e tij janė pėrkthyer nė mė shumė se dyzetė gjuhė.
Ēmimi Asturias ka vlerė prej 50 mijė euro si dhe njė skulpturė tė artistit Joan Miro. Ēmimi ėshtė i emėruar sipas princit Felipe tė Spanjės, titulli formal i tė cilit ėshtė Princ i Asturias, rajon i Spanjės veriore.
Vitin e kaluar kėtė ēmim e kishte fituar shkrimtarja kanadeze Margaret Atwood.
___________________________________________
Gazeta Express
Nga Alfred Beka mė 24.06.2009 nė ora 15:11

Me ne fund-a , hajde bre se na qiti fare per kete titull ...

hasanmehmeti
25-06-09, 12:04
[quote=panta_rhei] gjatė debatit ku qosja thotė se shqiptarėt i takojnė qytetėrimit lindor, pra turko-arab...quote]

Kjo eshte shpifje per Akademik Qosen, ai nuk e ka thene keshtu, e ke lexuar me pakujdese debatin dhe librat e Qoses, ai ka thene : se nuk i takojmi vetem(siq thote i dyti ne teorin e tij) njerit taborr te kultures por te dyve.

Me t'mira,
Hasani.

Dani11
25-06-09, 14:17
Duke u nisur nga fakti qe nuk ka njeri pa te meta dhe se dikush i ka te medha e dikush me te vogla une si te mete kryesore te Ismail Kadarese e shof qe: Per hire te emrit Ismail nuk gjene kohe dhe te lexoi pak per fene e vet. Jam shume i bindur qe qdo gje do te rregullohej dhe do te binte ne binaret e vete, do te evitoheshin edhe deklarimet pompoze dhe do te kishte respekt per religjionin qe i takon.Keshtu ne radhe te pare do ti bente ndere dhe respekt vetit dhe pastaj edhe mbare njerezimit pa dallim race dhe feje.

Makresh
25-06-09, 15:53
Dan, po ata musliman te cilet quhen Kastriot, si mendon qe duhet sillur ? ... rendesia e emrit nuk luan kurfar roli ketu, Ismail Kadareja eshte Armik i deklaruar i fesė sė 90% te shqiptareve, vetem 10%-shi i mungon per ti ngjar shkive t'zi !

Dani11
25-06-09, 16:56
I nderuari Makresh, mendoi qe nuk kemi nevoi qe te ngjitemi per figura te njohura shqiptare, kemi mjaft pune per te bere gjer e gjat vendit tone.Me se paku shqiptaret kane nevoi per ndasi, prandaj ti leme temat e nxehta, thot nje fjale popullore: "Nuk kallet jorgani per nje plesht".Me rendesi eshte qe te ngritet vetedija fetare nder Kombin tone, kjo eshte ajo parsorja, qe njerezit te filloin ti vejne gishtin kokes.