PDA

View Full Version : Bota Mendon Shqip, E Flet Nė Dialekte


27-06-09, 07:58
Nezir Myrta / BOTA MENDON SHQIP, E FLET NĖ DIALEKTEHistoria e botės, duket e madhe dhe ėshtė e madhe e lashtė aq sa vet bota e njeriu, kur filloi belbėzimet e para tė gjuhės sė parė. Por, vėrtet, siē mund tė spjegohet shkurtimisht, ėshtė njė kohezion diturie e njohurie i shpėrndarė kudo nėpėr botėn tonė, qė ka specifikat e veta interesante tė ngjashmėrive linguistike, nėpėr gjuhėt e sotme tė botės, veēanerisht, nė gjuhėt e grupit Kentum Perėndimor - por edhe te grupi Lindor Satem, e qė neve nuk na ka ra tė lexojmė e gjurmojmė thellė lashtėsinė historiografike tė botės, pėr disa arsyera:

a) Ngase Shqipja jonė, si Arbanishtja e lashtė e Ama e saj Illirishtja , e deri tek Pellgasishtja shumė e stėrlashtė, aq sa vet bota e njeriu e gjuha e parė edhe kjo Shqipja jonė dihet se deritash ishte nėn ndikimet e politikave tė kolones sė kohėrave, aq tė zeza e tė tmerrshme, sa qė edhe vet Shqipen tonė tė bukur e quajten gjuhė barbare, me epitetin mė tė neveritshėm!

b) Ngase, pushtimet e robėritė shekullore e mbi tremijėvjeēare, vetėm kėto tė fundmet robėritė tona, tė illirisė sė vonė, qė kishte njė gadishuul ballkanik territor tė vetin ''det e m'det - ishja zot e mbret vet'' Kaspik e Adriatik - Egje e deri tek lumi Hiller, nė zemėr tė Gjrmanisė, ishte territori madhor illirian, qė nė Antikė njihet BOTA ILLIRE.

c) Ngase, kėto tremijė vitet e fundit, ishin tmerri e zhbimja e plotė e njė Historiografie illirike, ku prej gjith asaj perandorie botėrore, prej tė gjitha atyre fiseve e shteteve tė mėvonshme, tė shtrira, pothuaj nė gjith Europen, nė Apenine e deri nė Pirineje dhe u zhduken tė gjitha shkrimet e tekstet historike e shkencore tė njė bote antike illire pellgasike, nga pushtimet barbare, qė poata me dhunė na pushtuan edhe vet na quajten barbarė!

d) Epoka greko-bizantine e latino-romake, vuri mbulesė tė fortė, kapak tė hekurt mbi njė historiografi illire, duke pėrvehtėsuar e falsifikuar gjith arsenalin historik e shkencor illirik tė antikes e Antikuitit tė hershėm - u shtrinė mbi gjuhėn e kulturen illiro-pellgasike. Nuk ka askush pse tė preket a dėshprohet, apo tė vuaj nė vete, se realiteti historik ėshtė ky dhe njė ditė e njė kohė, do tė dihet e vėrteta historike e jovetėm terriotit historiko-linguistik europian, poer edhe mė gjėrė, tej Mesdheut antik e deri tek THOTI SKIPE tash e 12 mijė vjet ma parė.

e) Nisur nga faktet historike, mbetja e gjith asaj perandorie tė lashtė Hillirike, tė njė bote tė tėrė tė atėhershme, aq sa ishte e shtrirė gjuha e kultura njerėzore trekontinentale azio-afriko-europiane - jemi vetėm na shqiptarėt ballkanik, tė copėtuar ideologjikisht, politikisht, e shpirtėrisht, nėpėr pesė shtete ballkanike, qė nga neve pritet shpėtimi i njė gjuhė e kulture e historiografike antike tė njė bote tė lashtė.

f) Po si rrodhi koha e studimeve e diturive shqiptare derisot, pas pushtieve turke, bizantine, romake, sllave e deri tek pushtimet edhe egjyptase mbi tokat tona qe nga Remziu III, ku sot toka e gjuha e kultura jonė ėshtė plot shenja, tė mos themi plot njolla e gjurmė pushtuese, sepse ishin pushtime afatgjata shekullore, ku kur mendon shqiptari ynė sot - kah kemi ra - mirė jemi nda, e befasi ėshtė si ka mundur ky popull shqiptar tė mbijetojė sot pas gjith atyre robėrive shfarosėse, ku asnjė popull e fis tjetėr illirian, nuk mundi tė iu pėrballojė, por u zhduken, u asimiluan, u tjetėrsuan me gjuhė e kultura tė pushtuesve, qė sot shohim shtete illirike, tė shndėrruara nė gjuhė e kultura sllave, tė tėhuajsuar, deri tek edhe armiqėsia, me popullin shqiptar, qė askujt nuk i bėri asnjė dėm historik - vetėm vetvetes sė tij, deri me kėto vitet e fundshekullit 20., e fillet e shek. 21.

g) Studimet shqiptare albanistike tė derisotme u bėnė mė shumė nga tė huajt dietarė e shkencėtarė, filolog e linguist, e deri tek edhe disa vizitorė tė thjeshtė, tė cilėt na lanė edhe vet dokumentet e para tė shkrimit shqip... Kjo lshtė skandaloze, ku sot nuk gjindet asnjė shkrim as libėr as faqe e shkruar illirishte e pastėr, por vetėm si tjetėrsime linguistike nė greqishten e lashtė e latinishten. Ku a kah shkoi gjith ajo gjuhė, kulturė, shkencė e historiografi e perandorisė illire? Si ta lėshoi toka humbi njė gjuhė e histori illire! Po si foli Hyllius 1250 PK, Bardhylli, Agroni, Theuta, Gentsi e tjerėt para e pas tyre nė historinė e botės - vetėm Shqip-arbanisht-illirisht folen e shkruan mbretėri tė tėra illire.

h) Historia e botės ėshtė krejt e lidhur nė hallka linguistike e shkencore, si njė qafore e artė, por e kėputur epokave historike dhe ato hallka tė kėputura, dikush duhet tė gjejė e t'i lidhi pėrsėri - sepse kėshtu mbetet prore e errtė e pakuptim vet Historia e Botės! E kush mund t'i gjejė e t'i lidhii ato hallka historike tė kėputura nga antikuiti e antika botėrore? UdhA ĖSHTĖ E HAPUR PĖR TĖ GJITHĖ! por, njė dihet se pėrderisa 'Hetimi i kultit te Osiride (egjipt) ka nxjerr ne pah ngjarje qe lidhin 4 anet e botės me kėtė personazh, kulti i te cilit nis 4 mijė vjet me pare dhe i ka fillesat ne Abido 2300 B.C.

Emri i kėtij zoti vjen nga emri i zotit arjan Asari i njohur ndryshe edhe si Asar, (rrjedh nga gjuha fenikase Asir dhe nga gjuha scandinave Aser qe do tė thot ASA banues i ASAR= azia antike).

ASAR= Osiride ėshtė heroi i njė drame qe zhvillohet ne 1 ishull, ku dhe do kryqezohet dhe coptohet fizikisht nga i vellai SET=Tifon.
Zeusi (x greket antik)=Giove (x romanet) lufton me Tifonin (Typhon) 1 gjarper mbi malin Casio= (Sinai i sotėm).

Pėr Ittiti, Hurriti e Sumeret bėhet fjale x zotin e “gjemimit” Teshub qe luftoi tundra gjarperit Yanka '' e deri tek zotat egjyptas, qe nga zoti RA - AMON_RA, mund tė spjegohet shqip, RA DIELLI - DIELLI RA, qė vetėm shqip pushon kuptimi i foljes RA, me ra - pėr tė rėnė, ku shihet nga shkrimi 'Amon-Ra ishte zoti i diellit, kryesori i Egjiptit, biri i PTAH krijuesit, qe kishte ngritur e bonifikuar tokat pas permbytjes se madhe, dhe kishte ardhur ne Egjipt nga toka te tjera te largėta (Crom?).
Ptah iu shfaq mbretit Menfi me karron qiellore dhe i urdhėroi clebrimin e pervjetorit te mreterise se tij "pėr 6 here 100 mijė vjet".

Pėr Greket ishte Hephaistos qe me pas iu bashkangjit Sokaris (zot i te vdekurve) i perfiguruar me koken e skifterit. Perendesha me e rėndėsishme ishte Hator, e ardhur nga Atfih, periguruar me brire lope midis te cileve qėndronte dielli ne perėndim. Ishte rivale me Mut qe kishte kokė luani, e adhuruar ne Tebe, perendeshe e luftės dhe bashkeshorte e Amun. Perendeshe tjetėr e luftės ishte Sachmet, edhe ajo me kokė luani, perendeshe e Menfi qe nxirrte zjarr mbi armiqtė. Demi ishte i adhuruar ne Eliopoli i njohur si Mnevis, i quajtur ndryshe nga Egjiptianet "ON".

Mbret dhe zot i qytetit ishte Harachte, me kokė skifteri i perfiguruar nga disku diellor me krahe, por me shumė i njohur si Horus ose Horo (bir i Osiriede dhe Iside i quajtur "mjek i shtepise se RA").
RA, dielli, drita e krijuar nga Atum (hynija me antike kozmike) qe u ul mbi 1 grumbull dheu nga ai vet nxjerr nga uji ( e famshmja koder primordiale) pėr ti dhėnė drite botės.
U perzie me RA duke i dhėnė jetė RA-ATUM (simbol i jetės dhe i shpetimit), mori shembelltyrat e 1 zogu Bennu dhe fluturoi mbi Benben.''

Poashtu, duke u lidhur historikisht sipas shprehjes linguistike, nga spjegimet shqipe tė zotave egjyptian e deri tek spjegime linguistike nė Pirineje e tej epokave historike, ashtu sikur shprehet Rigelsi, janė hallka historike edhe shumė ma tė hershme, qė kalojnė mbi 15 mijė vite '' po ashtu kohet e fundit flitet per nje qytet qe eshte permbytur nga deti mesdhe.ai qytet quhet atlas qe d.m.th. ati i lashte.thuhet qe kane pas jetuar shqiptare dhe pas nje termet tektonik ne gjilbratar u permbyt nga ujerat e oqeanit atlantik. Keshtu qe shqiptaret u perhapen ne te tere brigjet e mesdheut.p.sh.ne spanje eshte populli i baskeve.ne gjuhen e tyre "escuera" ne shqip d.m.th. "e shkuara". Shumica e fiseve sshqiptare rane ne hasmeri me njei-tjtren keshtu qe pas permbytjes ata u larguan nga njeri-tjetri.kjo beri qe te ndryshoje gjuha zakoni etj. Per iliret di qe kane qene nje popull guximtar luftarak dhe me besim ne shume perendi. Ne Kroaci eshte gjetur nje si shpelle nen toke dhe brenda saj gjendej nje statuje e nje gruaje.kroatet thone qe eshte nje si perendi qe ata qe kane pas jetuar ne kete toke i kane pas besuar. Po ashtu kam lexuar dhe nje artikull tjeter ku thuhej qe ne kohen kur iliret u dynden per me poshte ballkanit nje pjese e tyre udhetoi per ne apenine ne italine e sotme.emri i ketij fisi quhej "etrusk"qe mendohet qe te kene qene "tosket" e sotem.besoj se kaq jane te mjaftueshme per te thene qe shqiptari ka nje te kaluar te madhe.jane nga popujt me te hershem.Thuhet qe kane pas jetuar qe 15.000 para lindjes se krishtit. Kjo nuk eshte pak,por ne shumicen e rasteve keto gjera qe nuk i dine te tere shqiptaret jane punime te te huajve.Shume pak shqiptare punojne per kete ēeshtje.shqiptaret duhet te interesohen me shume per te kaluaren e tyre.sepse popujt e tjere i vetesojne gjerat qe i perkasin atyre.''

Shqipja ka fatin e madh tė spjegoj historinė e botės dhe tė dokumentoj vėrtetėsisht, se njėmend BOTA MENDON SHQIP, E FLET NĖ DIALEKTE!

Murgesha
27-06-09, 13:57
Po i referohem vetem titullit te temes.

Titulli: Bota Mendon Shqip, E Flet Nė Dialekte

Para disa ditesh me nje kolege ne pune (ajo daneze) me tha qe i ka do mendime po nuk po i kupton. Nuk dita cfare spjegimi me i dhone. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Te falemnderit per ket teme [email protected] se tani do ti them asaj qe per ti kuptuar mendimet e veta duhet ta dije gjuhen shqipe.

Virti
27-06-09, 14:08
Bota i paska fajet!!!
Bota, duke menduar shqip, na i paska vjedhur te gjitha mendimet dhe paskemi arsye qe s'dijme te mendojme!

Idila
27-06-09, 15:39
Me siguri e ka patur fjalėn pėr botėn shqiptare ose thėnė mė mirė e mė kjartė tek cdo njeri fshihet njė "botė"!

panta_rhei
27-06-09, 16:17
Po kafshėt?
Edhe ato me dialekte flasin?

Nejse. Nėse vėrtetė do tė vėrtetohet kjo teori, atėherė me siguri krejt bota do tė punojė ditė e natė vetėm pėr t'ua mundėsuar shqiptarėve qė tė flejnė nė gjumė tė rehatshėm edhe nja 30 000 vjet tė tjera.

Sipas asaj qė kam lexuar unė diku, mendohet se para 15 mijė vitesh Ilirėt i kanė pasur nga dy duar e nga dy kėmbė... sot nė Kinė dhe nė Australi janė gjetur njerėz qė i kanė pikėrisht dy duar e dy kėmbė, njisoj si ilirėt. Kjo ka domethėnje tė madhe pėr ne si komb, por normal qė duhet tė punojmė shumė mė tepėr qė tė gjejmė edhe disa ngjashmėri tė tjera me kombet e qytetėruara. E jo veq pėrrallat.

27-06-09, 20:36
rilexoni pak me vemendje shkrimin, e flisni...