PDA

View Full Version : Derrezohet serbia


Fshatari
30-06-09, 09:51
Nė Serbi, 11 tė infektuar
Nė Serbi ėshtė regjistruar rasti i njėmbėdhjetė i gripit tė derrave. “Nė atė moment kur me virusin A H1N1 tė infektohen pesė persona nė vendin tonė, do tė shpallet transmisioni lokal”, deklaroi dr. Branislav Tiodorovic, anėtar i Grupit Punues pėr luftimin e pandemisė.

Nga Express mė 30.06.2009 nė ora 10:32
Nė Serbia janė regjistruar edhe gjashtė raste tė reja tė gripit tė ri A H1N1, kėshtu qė numri i pėrgjithshėm i tė infektuar ka rritur nė njėmbėdhjetė. Rastet e reja u zbuluan nė Beograd, Novi Sad dhe Nish.
Profesor dr. Branislav Tiodorovic, anėtar i Grupit Punues pėr luftimin e pandemisė, pohoi se tre persona ndodhen pėr shėrim nė spitalet nė Beograd, Novi Sad dhe Nish, ndėrsa shtatė tė tjerėt janė nė izolim nė shtėpitė e tyre, gjegjėsisht iu ėshtė pėrshkruar terapia dhe po shėrohen nė shtėpi.
“Tetė tė sėmurė nga gripi janė infektuar jashtė vendit, kurse dy raste gripin e kanė marrė nė vend nga persona tjerė qė mė parė qėndruan jashtė vendit. Nė atė moment kur nė vendin tonė tė evidentohen pesė persona tė infektuara me virus, do tė shpallet transmisioni lokal, siē edhe ėshtė paraparė me rregulloret e WHO. Kjo praktikisht nėnkupton shtimin e masave tė sigurisė. Po ashtu, nė kėtė moment s’mund tė dihet numri i saktė i personave qė kanė kontaktuar me tė sėmurėt, sepse kjo varet nga rrethanat sociale tė tė infektuarve. Aktualisht po e pėrcjellim gjendjen shėndetėsore tė tė gjithė personave me tė cilėt tė sėmurėt pohuan se kishin kontakt, ndėrsa Grupi Punues vazhdon tė punojė nė zbulimin e rasteve eventuale”, sqaroi dr. Tiodorovic.
Sipas tij, ditėve tė ardhshme mund tė priten raste tė reja, tė cilat do tė rriten, duke u shndėrruar nė njė valė tė butė tė pandemisė.
“Qytetarėt do tė duhet t’iu pėrmbahen kėshillave tė zyrtarėve shėndetėsorė, gjegjėsisht, ta mbajnė higjienėn personale, gjatė teshtitjes tė shfrytėzojnė faculetė, dhe tė ajrosin hapėsirat. Nė atė moment qė i vėrejnė simptomat duhet tė kontaktojnė me epidemiologun kujdestar, i cili do tė ndėrmerr masat e nevojshme. Nėse ishin nė kontakte me ndonjė tė sėmurė, duhet tė dinė se periudha e inkubacionit tė virusit ėshtė tri ditė, ndėrkaq periudha e infektimit, kur edhe mund tė bartin infektimin, ėshtė shtatė ditė. Nė shėrim mjekėsor mbahen vetėm personat me simptome mė tė rėnda, siē ėshtė kallja e mushkėrive. Kurse, izolimi shtėpiak nėnkupton tė gjitha masat e nevojshme tė mbrojtjes sikur pacienti tė ishte nė spital”, sqaroi dr. Tiodorovic.
Sipas gazetės ‘Politika’, nė qendrėn klinike tė Vojvodinės, nė Novi Sad, janė konfirmuar dy raste tė gripit. Janė kėta nėnėn e bir qė kthyen nga Kanadaja, pėrmes Aeroportit tė Beogradit, dhe qė ndodhen nė klinikėn infektive tė qytetit. Njėkohėsisht, nėn vėzhgimin e pandėrprerė tė mjekėve janė edhe dy anėtarė tė familjes sė tyre.
Nė Nish, gjegjėsisht nė klinikėn infektive tė qytetit, ndodhet njė i ri i infektuar, i cili erdhi te tė afėrmit e tij nga Australia. Aktualisht, i sėmuri 22-vjeēar ėshtė nė gjendje tė mirė shėndetėsore, organizmi i tij reagon ndaj terapisė, dhe ai tė martėn ose tė mėrkurėn do tė lėshohet pėr shėrim shtėpiak. Ndėrkohė, nė spitalin e Valevės ėshtė pranuar njė vajzė 2-vjeēare, tė dyshuar se ėshtė infektuar me gripin e ri A H1N1. Strishat e vajzės janė dėrguar nė Institutin Torlak, ku duhet tė vėrtetohet nėse bėhet fjalė pėr virusin e gripit tė ri. Ndėrkohė, mjekėt ia kanė stabilizuar temperaturėn dhe ajo ndjehet mirė. Ndryshe, ajo ėshtė nga Beogradi, dhe nė Valevė bashkė me prindėrit ndodhet pėr vizitė tek tė afėrmit.
Rasti i parė i gripit tė derrave nė Beograd ėshtė regjistruar mė 24 qershor, dhe ai pacient, megjithėse ende ndodhet nė klinikėn infektive, ndjehet shumė mirė dhe pėr disa ditė do tė lėshohet nė shtėpi. I sėmuri ėshtė njė beogradas 29-vjeēar, i cili mes datave 18 dhe 22 qershor qėndroi nė Argjentinė.
(Politika)

Punėtorėt e transportit urban – me maska
Nė Beograd u shfaqėn tė hėnėn edhe maskat e para mbrojtėse, pėr shkak tė gripit A H1N1. Ato po i bartnin tre punėtorė tė Transportit Urban (GSP) tė qytetit, tė cilėt shesin bileta mujore nė sportelin nė Zeleni Venac, nė Beograd. Siē i thanė agjencisė Tanjug, maskat e bartnin me vetiniciativė, sepse janė nė kontakt me njė numėr tė madh njerėzish, kėshtu qė dėshirojnė ta ulin rrezikun nga ndonjė infektim me gripin e ri
.
Menaxheri pėr marrėdhėnie me publikun nė GSP, Slavica Stevanovic, pohoi se kjo ndėrmarrje nuk ka sugjeruar kurrfarė masash mbrojtėse nga gripi H1N1, dhe as nuk ka marrė ndonjė instruksion nga institucionet epidemiologjike nė vend.
Qėndrim zyrtar nė GSP rreth kėsaj ēėshtjeje ėshtė qė tė gjithė punėtorėt qė ndejnė nevojėn pėr bartjen e maskave mbrojtėse kėtė edhe mund ta bėjnė, sepse janė nė kontakt me njė numėr tė madh njerėzish, theksoi Stevanovic.
Epidemiologu dhe udhėheqėsi i Grupit Punues tė Ministrisė sė Shėndetėsisė sė Serbisė, Predrag Kon, deklaroi se maskat mbrojtėse nuk kanė ndonjė rol tė madh, dhe sqaroi se mundėsia e infektimit tė punėtorėve tė GSP ėshtė tejet e vogėl. Megjithėse, Kon tha njė akt tė tillė nuk mund ta cilėsojė si pėrhapje tė panikut, e as qė tė kėrkojė prej tyre tė mos i bartin maskat , sepse ato, siē theksoi, pėr ata persona kanė njė efekt tė rėndėsishėm psikologjik.
"Bartja e maskave mbrojtėse ėshtė e obligueshme vetėm nė hapėsira tė mbyllura dhe atė vetėm nėse dikush ka kontakt me personin pėr tė cilin ėshtė konfirmuar se ėshtė i infektuar me virusin H1N1”, sqaroi Kon.
______________________________________
Express

Arb
30-06-09, 16:12
Qyri ky gjaku i shkaut. Ne nje teme e kah nga dhimbja qe ka qe do cetnike kane gjujt do ministra cetnike. E ketu po i dhimben Shkijet qe u ka ra gripi i thive...

Shpati
02-07-09, 08:02
Qyri ky gjaku i shkaut. Ne nje teme e kah nga dhimbja qe ka qe do cetnike kane gjujt do ministra cetnike. E ketu po i dhimben Shkijet qe u ka ra gripi i thive...

Ky informacion nuk esht i parendesishem por me rendesi jetike per popullin Shqiptar.

Mortaja ka mbrri deri te Fqinjet.
Edhe pak me te funksionue Rradaka duhet te lutesh qe Fqinjet te kan sukeses.
Perndryshe!
Mortaja/Epidemia vjen te na, e mandej e kupton qka don te thot.