PDA

View Full Version : Serbia burgos mysliman "terrorist"


pirro
04-07-09, 18:54
Serbia burgos myslimanė “terroristė“


Nga Express mė 04.07.2009 nė ora 15:43

Dymbėdhjetė myslimanė qė cilėsohen tė jenė radikalė dhe qė u arrestuan kryesisht nė rajonin jugor tė Sanxhakut nė Serbi janė burgosur nėn akuzat se po komplotonin sulme ndaj njė imami dhe disa tė tjerėve.

Udhėheqėsi i tyre, Senad Ramoviē, u dėnua me 13 vjet burgim pėr akte terroriste dhe mbajtje armėsh dhe eksplozivėsh pa leje.

Njėmbėdhjetė tė akuzuarit e tjerė morėn dėnime nga 8 vjet deri nė 6 muaj, dy u liruan dhe njė pėrballet me njė proces tė ri gjyqėsor.

Tė gjithė u deklaruan jo fajtorė kur gjyqi i tyre filloi nė Beograd nė Janar 2008.

Policia solli si fakte armė qė tha ishin grumbulluar nga grupi. Prokurorėt thanė se ata kishin planifikuar tė sulmonin njė stacion policie, tė vrisnin njė klerik mysliman dhe se ata kishin lidhje tė ngushta me islamistė tė tjerė nė vendet fqinje si dhe nė Arabinė Saudite.

Gjatė gjyqit, Ramoviē i tha jurisė prej tre gjykatėsish: "Ne nuk duam tė sulmojmė askėnd. Ne jemi thjesht myslimanė qė i jemi dedikuar Allahut." /bbc/

pirro
04-07-09, 18:57
http://www.gazetaexpress.com/images/gexGallery/10737/cache/6123288264a4e3fb7b16f0802569835_extreme-490x320.jpg

Fshatari
04-07-09, 19:28
Ja aktakuza e prokurorve:
"Prokurorėt thanė se ata kishin planifikuar tė sulmonin njė stacion policie, tė vrisnin njė klerik mysliman dhe se ata kishin lidhje tė ngushta me islamistė tė tjerė nė vendet fqinje si dhe nė Arabinė Saudite".

Paskane planifikuar te sulmonin...e gjykohen e denohen edhepse nuk kane sulmuar.
Ne vendet totalitare nuk guxon as te endrrosh te keqen se denohesh qe e ke endrruar.

Per bashkimin evropjan, "serbia i permbush kushtet ne aspektin juridik..."!
Shyqyr qe shteti i Kosoves ben pjese ne kontinentin e Amerikes veriore se vertet ky kontinenti i pleqve ta ēon "gerdine".

hasanmehmeti
07-07-09, 20:36
All-llahu subhanhu we teAla i ruajt keta vellezer te besimit nga kurthat e pabesimtareve qe po ngrihen nga cepi ne cep pa deshmi nen kauzen me arome coftine "terrorizmit".

Veq se kjo fjale do i bej te flas me vete pjellesit e tyre.

Koha do e haj kashten.

Nuk do i shkoj large serbis plake dhe do shkaterrohet nga bijet e vet, per te cilen serbi shume shqiptare kane keqardhje,fatekeqesisht.

Makresh
08-07-09, 07:58
Keshtu u dėnuan edhe 3 vllezėrit shqiptar ne Amerik. 11 shqiptar te Luginės ne dhjetor 2008 dhe atakimet ne Brodec te Maqedonis. Kjo pun shkon keshtu, Me supozime eliminohen te supozuarit.

Kam pershtypjen qė gjithcka eshte organizuar per t'krijuar tensione te reja mes sėrbis dhe shqiptareve tė ballkanit (bashk me ata te Sanxhakut).

lirik
13-07-09, 14:37
serbia esht aleatja ma e madhe e fundamentalizmit islamik se bashku me rusinė

Makresh
13-07-09, 19:13
serbia esht aleatja ma e madhe e fundamentalizmit islamik se bashku me rusinė


Xhelo, me vjen keq po me keto fjal nuk je aspak me i mir se keta qe i kan burgosur keta musliman per hater t'amerikes.

E din cfar ka then Putini per islamiket ?... nese jo kerko ne youtube, dhe tani bindu se kush eshte armik i kujt.

E din cfar perkujtonin ne bosnje keto dit ?

Un te kisha lutur qe mos t'ja futesh kot me, se nuk i ben nder Islamit, perkundrazi, je duke e luftuar kete per hater t'Amerikes !

lirik
13-07-09, 20:28
Xhelo, me vjen keq po me keto fjal nuk je aspak me i mir se keta qe i kan burgosur keta musliman per hater t'amerikes.

E din cfar ka then Putini per islamiket ?... nese jo kerko ne youtube, dhe tani bindu se kush eshte armik i kujt.

E din cfar perkujtonin ne bosnje keto dit ?

Un te kisha lutur qe mos t'ja futesh kot me, se nuk i ben nder Islamit, perkundrazi, je duke e luftuar kete per hater t'Amerikes !

--------------------------
makresh rusija esht aleat shum i afert i iranit pse nuk e pranon ket fakt se vet rusija ka thėnė nese amerika sulmon iranin te nderhyj ushtarakisht dhe do te jet kjo lufta e tretė botrore aleanca brirė nuk ka islami e ka lidhur ngusht me rus

Makresh
13-07-09, 21:16
--------------------------
makresh rusija esht aleat shum i afert i iranit pse nuk e pranon ket fakt se vet rusija ka thėnė nese amerika sulmon iranin te nderhyj ushtarakisht dhe do te jet kjo lufta e tretė botrore aleanca brirė nuk ka islami e ka lidhur ngusht me rus
Sipas teje, cfar duhet t'bej shteti "fundamentalist islamist"nese sulmohet nga USA?

premium
13-07-09, 23:12
Ah more burr- mos i ngrit aq lart Amerikėn ..... si njėri e si tjetri ndaj shteteve Islame kanė mendimin dhe qėllimin e njėjtė... e sidomos Amerika ma shumė se Rusia ka pushtu me agresion shtetet Islame.
Pėr mendimin tim , pa dallim janė si njėri e si tjetri tė quajtura '' Krishter'' armiku Islam .

lirik
14-07-09, 11:09
Ah more burr- mos i ngrit aq lart Amerikėn ..... si njėri e si tjetri ndaj shteteve Islame kanė mendimin dhe qėllimin e njėjtė... e sidomos Amerika ma shumė se Rusia ka pushtu me agresion shtetet Islame.
Pėr mendimin tim , pa dallim janė si njėri e si tjetri tė quajtura '' Krishter'' armiku Islam .
---------------

ky esht paragjykim i juaji
rusija dhe kina mund te ken qellime armiqsore ndaj islamit por kurr jo amerika-
ju po gaboni aq shum aq rend ne ket drejtim amerika ka krejt qellime tjera ne lindjen e afert -
amerika ka qellime miqsore aleancash me muslimanet ajo dion te afrohet me ta dhe nuk ka qellime armiqsore kurrsesi

lirik
14-07-09, 11:20
Sipas teje, cfar duhet t'bej shteti "fundamentalist islamist"nese sulmohet nga USA?
----------------------------

pergjigju ma parė qka duhet te beni kunder rusve qe jan duke dhunuar qeqeninė

e kunder kinezve qe i ka hy tash zullumit kunder muslimanizmit
ne kinė-
ne kinė ka tridhjet perqind musliman e ne indi perse nuk flsini per dikriminet andej
por i gjuheni aq shum amerikes sepse ju ka trullosur kina dhe rusija me propagandat e tyre kunder amerikes

ja pra se si a jan heshtur e shtypur muslimanet ne kinė e ne indi e ne rusi -
e sa per muslmanet ne serbi ne sangjak kan mbetur disa ndersa nga mbrndija e serbis ata jan pastruar para nji shekulli

po per muslimanet ne rumani ne ukrainė ne rusi pse nuk ankoheni

por vetem kunder amerikes pse

amerika nuke ka bė nje vperim te tillė d eri tani qe ti shuaj muslimanet ne trolin esaj siq kan vepruar kina e rusija nji veprim i till nuk esht bė
ne amerikė
dhe esht tolerante amerika ndaj muslimanve ne truallin e saj-
e ku do ne botė ajo i trembet ma se tepermi se mos mos bota islame po kalon ne aleanca me rusinė e kinen me indinė prandaj po nderhyn q e ti kthej muslimant nerrugene drejt te aleancave bashk kunder kulqedrave ruso kineze qe duan me ja msy botes

a e shihni se si e kolonizon kina tibetin perse nuk po dini asgje per daljen gjithnji ma te rrezokshme te kines ne skenė shqiptart dhe muslimant jan ne rrezik prandaj duhet te bashkohen me mqis e alencė me ameriken sepse te gjith jemi ne rrezik nga kina indija ukraina bellorusia greqia serbia india -
po ne greqi ku i keni muslmanet pse nuk qani per ta sa shum i ka pastruar greku -
gjithnji ju ka que dreqi peshė vetem kunder amerikes-
ndaluni pak mendon dhe dalloni ku esht rreziku njeriu duhet me dit ksuh esht armiku i vertetė

Makresh
14-07-09, 11:35
----------------------------

pergjigju ma parė qka duhet te beni kunder rusve qe jan duke dhunuar qeqeninė

Lirik,

Ketu nuk je duke folur me baban tend. Ndrysho tonin pakes. Tani, Cka te bej un ? Pse duhet te bej un ? Mos ke has ne ndonje shkrim timin qe jam deklaruar pro-Rus, iranian apo edhe Kinez ?

Mos ja fut kot, un nje pyetje te thjesht ta bera e ti s'je as ne gjendje qe t'me pergjigjesh.

Pse Amerika duhet ta sulmoj Iranin dhe ne, ta perkrahemi Ameriken ?

lirik
14-07-09, 15:52
O makresh ti fare nuk kutpon nga gjeostrategjia dipolmacia as politika -

as nga kahjet e aleancave-

strategjitė e ndarjeve ne sfera te interesit

bota qendron nen ndikimine sferave te interesit dhe te tregjeve te sferave
gjeopolitike e mardhenjeve tjera-

ne iran interesat ruso amerikane jan shum te forta ky esht bastioni i fundit-

qe duhet te bie
irani


mvaret dhe shum me rendesi esht se kah do te rreshtohet irani


ne aleancė politike ushttaraka e te mardhenjeve te pergjithshme me ameriken apo me rusinė ketu percaktohet nji rendesi e veqant shum strategjike ne lindjen e mesme ku irani esht me shum rendesi
per ameriken-

me ty o makresh esht shum veshtirė me bisedu sepse ti gjithka e identifikon me islamin e jo me politiken dhe aleancat tregjet interesat-
feja perdoret vetem si mjet manipulimi mbrenda te cilave mshefen qellimet tjera ti nuk ke haber nga kjo botė o makresh dhe nuk esht ashtu si thua ti te sulmohet irani por ne pyetje jan ndikimet e mdha te superfuqive -
amerika thoshte kosova esht inetres jetik i amerikes dhe do te nderhynė vetem po qe se paraqitet nevoja dhe ajo do ta bente ket pse sepse kishte interesa gjeostrategjike ne europė -

lirik
14-07-09, 15:55
ne kuader te ktyre interesave nga ekspertet
pastaj analizohen se cila rrugė e kombit esht ma e mira
ne shqiptart per shembull ishim ne rrezik
asimilimi

nga serbet -ne zhdukje e siper

kur e krahasojm at rrezik me rrezikun amerikan
ky esht per ne ma i vogel -per ne
pra duhet dalluar se mbrenda aleancave deri ku mund te luftosh per nji pozicion ma te mirė sepse mbrenda aleance mundesh me kundershtu e me kerku gjithnji diqka ma shum e mbrenda serbie ne nuk kishim as gjasa te dilnim nga kthetrat e tyre a merr vesh o njeri
se me superfuqi nuk ke gjasa me u shty

ato jan superfuqi e ne jemi popuj te vegjel -

dhe te shuajn me dashtė prej faqes se dheut

por duhet me dit se qka te garanton njeni e qka tjetri
sepse bota esht interes zhvillim gjeostrategji
ndarje interesash qe nuk mund ta ndryshosh as ti as un o makresh

Makresh
14-07-09, 16:17
O makresh ti fare nuk kutpon nga gjeostrategjia dipolmacia as politika -

as nga kahjet e aleancave-

strategjitė e ndarjeve ne sfera te interesit

bota qendron nen ndikimine sferave te interesit dhe te tregjeve te sferave
gjeopolitike e mardhenjeve tjera-

ne iran interesat ruso amerikane jan shum te forta ky esht bastioni i fundit-

qe duhet te bie
irani


mvaret dhe shum me rendesi esht se kah do te rreshtohet irani


ne aleancė politike ushttaraka e te mardhenjeve te pergjithshme me ameriken apo me rusinė ketu percaktohet nji rendesi e veqant shum strategjike ne lindjen e mesme ku irani esht me shum rendesi
per ameriken-

me ty o makresh esht shum veshtirė me bisedu sepse ti gjithka e identifikon me islamin e jo me politiken dhe aleancat tregjet interesat-
feja perdoret vetem si mjet manipulimi mbrenda te cilave mshefen qellimet tjera ti nuk ke haber nga kjo botė o makresh dhe nuk esht ashtu si thua ti te sulmohet irani por ne pyetje jan ndikimet e mdha te superfuqive -
amerika thoshte kosova esht inetres jetik i amerikes dhe do te nderhynė vetem po qe se paraqitet nevoja dhe ajo do ta bente ket pse sepse kishte interesa gjeostrategjike ne europė -

Pe bejm nje paus t'vogel duke i len dallaveret (strategjo-politike) anash.

http://www.youtube.com/watch?v=FwV1KF2FyLM

Tash e ke edhe shyretin kunder teje :D

Pupi
14-07-09, 16:39
Pe bejm nje paus t'vogel duke i len dallaveret (strategjo-politike) anash.

http://www.youtube.com/watch?v=FwV1KF2FyLM

Tash e ke edhe shyretin kunder teje :D

Menquri qe besa!

More ti pse dėgjo muzik e qaraveshesh me femra, po devijon ti dalngadal nga .....:wink:

Makresh
14-07-09, 16:50
Menquri qe besa!

More ti pse dėgjo muzik e qaraveshesh me femra, po devijon ti dalngadal nga .....:wink:

He pup cka bene ? A ishite kujt hekrishtat a jo ?

Pupi
14-07-09, 16:52
He pup cka bene ? A ishite kujt hekrishtat a jo ?

Valla bre a , jan bo gjinja t'meqem, spo mun ja n'shon sot njeri kujt, as edhe nji fmije t'vogėl (sa makreshi)

Makresh
14-07-09, 16:54
Valla bre a , jan bo gjinja t'meqem, spo mun ja n'shon sot njeri kujt, as edhe nji fmije t'vogėl (sa makreshi)

E kur t'bohesh ti sa Makreshi, ja lshon kujt don :biggrin:

Pupi
14-07-09, 16:56
Badihava,

Edhe pse nė Serbi sundon nipi i Pozderacve, ai prap se prap nuk mundi tu ndihmoj si duket vllezerve tė tijė nga besimi sa duhet. Me gjas do tė ketė intervenime nga Hamenei tek Putini qė tia zbus pak zemren Tadicit. (pėr inati t'amerikes).

lirik
15-07-09, 09:26
serbia ne nje anė denon fundamentalist per ti hy ne hater europes

ne anen tjeter i mson dhe i financon kunder europes dhe perendimit amerikes

serbia serbi ma dihet neper shekuj kshtu ka vepruar

edhe turqit sullatnėt i bente dhėnduer -

serbia e rusija jan ne bashkpunime ilegale me radikalizmin islam dhe kinez

e me te gjitha llojet e fashizmit ne botė qe grryejn themelet e perendimit e te shqiptarve