PDA

View Full Version : 600-800 ujgurė janė vrarė - VIDEO


Makresh
09-07-09, 07:45
Sekretari i pėrgjithshėm i Kongresit Botėror tė Ujgurėve tha se shumė ujgurė janė linēuar nga kinezėt.

http://mesazhi.com/images/news/12130.jpg
Foto: Kinezėt nė "gjueti" tė Ujgurėve muslimanė


Lideri i ujgurėve tė Kinės nė ekzil tha se, nė bazė tė raporteve tė dėshmitarėve pėrmes telefonit, numri i vdekjeve gjatė trazirave nė Urumqi ka arritur nė 800.

Sekretari i pėrgjithshėm i Kongresit Botėror tė Ujgurėve, Dolkun Isa, tha se shumė ujgurė janė linēuar nga kinezėt.

Ai tha se ėshtė shumė vėshtirė tė konfirmohet numri i saktė i viktimave nė Ksinjang, por se sipas telefonatave tė zhvilluara me dėshmitarėt, numri i ujgurėve tė vrarė "sillet prej 600 deri nė 800".

"Ne mund tė themi me siguri se kanė qenė disa qindra", tha Isa.

Qeveria e Kinės tha se nga trazirat e sė dielės nė Urumqi janė vrarė sė paku 156 njerėz, ndėrsa janė plagosur rreth 1080 tė tjerė.KUJDES!!! Videoja e mė poshtme ka skena tė vrasjeve tė dhunshme tė punėtorėve Ujgur nga ana e Kinezėve.

6uN32RSb92w&feature=PlayList&p=9A74450E871409F9&playnext=1&playnext_from=PL&index=7

Makresh
09-07-09, 07:49
Turqia dėnon vrasjet e Ujgurėve
Kryeministri Turk Tajip Erdogan tha sot se vendi i tij do tė kėrkojė nga Kėshilli i Sigurisė sė OKB-sė pėr tė diskutuar mėnyrėn pėr tė pėrfunduar dhunėn nė Turkistanin Lindor tė kontrolluar nga Kina.

Turqia ka ulėse tė pėrkohshme nė Kėshillin e Sigurimit. Ujgurėt janė popull Turk qė ndajnė lidhje kulturore dhe gjuhėsore me Azinė qendrore.

Policia Kineze ka burgosur pėrmbi 1400 Ujgurė dy ditė pas vrasjes sė 156 prej tyre dhe plagosjen e mė shumė se 1000 tė tjerėve prej se Ujgurėt filluan protestat nė kryeqytetin Urumqi pas sulmeve nga Kinezėt Han qė fillimisht kishin vrarė 2 dhe plaguar 118.

"Ne do tė dėrgojmė ngjarjet nė regjionin e krahinės Ksinjang tė Ujgurėve nė agjendėn e Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė," tha Erdogan gjatė njė takimi nė Kėshillin Kooperues tė Gjirit Arabik nė Stamboll.

Ne do tė pėrcjellim incidentet nga afėr me mėrzi dhimbje, merakosje dhe shqetėsim tha Erdogan.

Kreu Fetar Turk kėrkon kujdesie pėr Ujgurėt


Kreu i Departamentit pėr Ēėshtje Fetare Ali Bardakoglu tha se Turqit janė tė brengosur pėr masakrat qė po ndodhin nė Turkistanin Lindor.

Ai tha: "Shpresojmė, qė njerėzimi qė po mobilizohet pėr jetėrat e balenave, do tė kujdesėt pėr jetėrat e mijėra njerėzve."

"Ėshtė vend i largėt, por zemrat tona nuk janė larg tė tyreve. Populli jonė po pėrcjell ngjarjet qė po ndodhin me Ujgurėt dhe ndjen dhembje, dhe lutet pėr ta, por gjithashtu ne jemi tė mėrzitur qė nuk mundemi tė bėjmė ndonjė gjė-tha Bardakoglu.

http://www.mesazhi.com/images/news/12129.jpg

Makresh
09-07-09, 07:56
BOYCOT dyqaneve Kineze Gjithēka 2€ !

Njeriu lind me nje te drejt te pathyeshme, e ajo eshte e drejta e jetesės ! Gjė qė popullsia kineze nuk e respekton kete as para syve te botes ! Ti themi STOP gjdo brutaliteti anti-njerzor !

Dani11
09-07-09, 08:01
Allahu ju ndihmoft dhe te vraret i shperbleft me Xhenet, ja o njerez se ne qfar gjendje gjenden Muslimanet, ja se si mbyten ne menyre me barbare.Ja se si urrehet ky DIN i Allahut, vriten njerezit vetem se jane Musliman!

Dani11
09-07-09, 08:01
BOYCOT dyqaneve Kineze Gjithēka 2€ !

Njeriu lind me nje te drejt te pathyeshme, e ajo eshte e drejta e jetesės ! Gjė qė popullsia kineze nuk e respekton kete as para syve te botes ! Ti themi STOP gjdo brutaliteti anti-njerzor !

PAK ESHTE SHUME PAK!

Makresh
09-07-09, 08:06
http://www.lefigaro.fr/medias/2009/07/07/20090707PHOWWW00149.jpg

Hansit - etni mazhorante ne Kinė kan zbritur ne rruge qe nga dita e martė. Te armatosur me sopata, drunj dhe gjithka qe iu ka ra ne duar, ata nisen ne rrugen e betejes kunder Ujgurėve. Armata kineze ka tentuar ti ndaloj keta te fundit gjithe duke i shtypur Ujgurėt qe mendohet te jen diku 9 milion dhe qė Kina me ēdo kusht tenton ti lidhe ujgurėt me terrorizmin internacional. Hic me pak se dy vite, Shqipėria strehoi 5 ish te burgosur nga Guantanamo me origjin Ujgure, gje qe si kishte pelqyer aspak Kinės komuniste !

Dani11
09-07-09, 08:36
Ky eshte nje fakte qe keta qe ta shajne Muhamedin a.s. dhe fene Islame ne pergjithesi me ju ardhe ne kuti krejtve qeshtu na e bajne!

KETE MOS E HARRONI!

Makresh
09-07-09, 09:01
PAK ESHTE SHUME PAK!


Me mir pak se hic tash, ideja e bojkotit mund te kete efekt me te madhe ne shtetet perendimore duke bojkotuar bizneset kineze.

Dani11
09-07-09, 09:22
Me mir pak se hic tash, ideja e bojkotit mund te kete efekt me te madhe ne shtetet perendimore duke bojkotuar bizneset kineze.

Po i nderuar shume mire e ke, mirepo kur po i shikon njeriu keto video rrenqethese zemra po te plase.

Allahu te Shperbleft Ty.

Makresh
09-07-09, 13:28
Po i nderuar shume mire e ke, mirepo kur po i shikon njeriu keto video rrenqethese zemra po te plase.

Allahu te Shperbleft Ty.

Allahu shkatrroftė ēdo popull Zullumqarė !Ujgurėt konfrontohėn me policinė kineze pas dhunės sė kryer ndaj tyre ku mbeten tė vrarė qindra persona
Ne tjetren an, Hansit (civilėt kinez) pėrgaditėn pėr sulme tė reja.
Gjykojeni vet :

5tVdzvoUYms&feature=player_embedded

lirik
10-07-09, 20:52
Ky eshte nje fakte qe keta qe ta shajne Muhamedin a.s. dhe fene Islame ne pergjithesi me ju ardhe ne kuti krejtve qeshtu na e bajne!

KETE MOS E HARRONI!
------------

jo jo vazhdoni ju vazhdoni antiamerikanizmin -
askush si amerika nuk e shte intresuar per timbrojtur muslimanėt por jo radikalėt islamik qe e urrejn ameriken-
vet muslimanet duhet te mobilizohen kundrer atyre muslimanve qe e urrejn ameriken-
hajt se ju mbrojnė nji miliard e treqind milion kinez me sopata -
pastaj rusia sa te vjenne fuqi e do ta merr neper kembe erzin islam -
si ne qeqeni qe po i dhunojke ushtria shoveniste e krishter ortdokse ruse femrat qeqene e po i lente lakuriq te dhunuara para dyerve te tyre ne sokak para dere para familjeve te tyre te qnjerzuara -
hajtni baco hajtni se ekeni perbuzur te miren kulturen butesinė njerzore dhe civilizimin -
e perednimit e ameriken duke ja kthyer shpinen aleatit ma te mirė ne botė te islamit e te njerzimit e te demokracisė ne vend se nji miliard islamik te mbeshteten te amerika e te behen miq me amerikant duke i bashkuar fircat ata pjesa ma e madhe po shkojn kah rusia e kina hajt se keni me fitu se vetem ddisa shtete te menqura islame diten te rreshtohen kah amerika ndersa disa tjera jan duke gabuar akoma nuk edijn se
me qfar ujqish kinezoorus kan punė qe nese hyjn ne duar te tyre do te behen pishman qe jan le.
ndersa amerika e anglia ua garanton te drejtat fetare e kombtare sa te jet toka e dielli islamikve -
talluni ju me amerken e kthejani shpinen se do ta keni ne shpinė kinen e rusinė e pastaj do te dini te dalloni se cilt jan ma te mirė e ma njerzorė-
ME AMERIKAN E ANGLEZ NJERIU MUND TE MERRET VESH TE DIALOGOJ ATA JAN NJERZ TE ZHVILLUAR DHE E KUPTOJN DIALOGUN DHE TE DREJTEN NDERSA KINEZI E RUSI TE HANė TE GJALLė A NUK U DESHMUA GJENOCIDI QE ATA BEJN MBI POPUJ-
AMERIKA KERKON VETEM DISA KUSHTE TE VOGLA QE TE HEQET DORė NGA RADIKALIZMI ISLAM QE AI TE MOS JET REGJIM SHTET KERCNUES I RREZIKSHEM ASGJE MA TEPER NUK KERKON NDERSA SLLAVT KEKROJN ASIMILIM TE ISLAMIT NE SLLAV POASHTU KINEZET DO TA SHUANIN ISLAMIN

lirik
10-07-09, 21:01
Islami Edhe Fmija I Djepit Duhet Te Kerkoj Paqe E Miqsi Me Amerikan Dhe Ameriken-
Ruset Dhe Kinezėt Njihen Per Brutalitetin E Tyre Barbar -

Neper Shekuj -


Kinezėt E Kan
Traditen E Tyre Te Veprimit Te Eger Sadist -

Te Varrosjes Se Njerzve Per Se Gjalli

Ndersa Sllavt Masakren Dhunimin E Femrave Sakatosjet E Kufomave Foshnjeve -

Ndersa Amerikanėt Nuk E Kan Shpirtin E Tillė Brutal -
As Nuk Kan Smundje Te Tilla Shpirtrore As Europa E Perendimit -

Sepse Aty Dominon Butsija Njerzore Shpirti Kulturorė Njerzorė Human E Civilizues -

Amerikane T Nuk Kan Urrejtje Ndaj Islamit Perkundrazi Kan Rrespekt Te Madh Me Perjashtim Te Talibanve Ekstremist Dhe Modeleve Te Ngjajshme Radikale -
Dhe Un Mendoj Se Fundamentalizmi Dhe Islami Ja Dy Qe Nuk Jan Te Njejta -
Amerika I Trembet Radikalizmit Islam-
Por Jo Islamit Paqsorė Per Te Cilin Jam I Bindur Se Ka Rrespekt T E Madh -
Disa Vende Islamike Si Irani Per Shembull
Nuk Dijn Ti Zgjedhin Aleatet Nese Kina Dhe Rusija Do Ta Pushtonin Iranin Merreni Me Mend Se Qka Do Te Ndodhte Aty Shum Ma Zi Se Ne Qeqeni -
Ndersa Amerika Do Ta Bente Dubai

premium
10-07-09, 22:07
Kinezet jane njė popull pa din e pa iman , njė milet jasht kallupit njrzor , janė virusi i Botės komuniste.
Per veti ket milet me se shumti i urrej organisht tė krijuara sikur bubrecat e kuqe qė kanoset rreziku i tokės nga keta viruset komunist.

krijuesiii
10-07-09, 22:29
...e terrshme cfare po ndodhe me Umetin e Muhamedit a.s. mjerish Umeti ka sot udheheqet me te dobte qe ka pasure ndonjeher ne historin e tij, shih vendet arabe as nuk protestojn ne OKB a gjetiu katastrofe...

...une do ti bojkotoj aq sa mundem prodhimet bajate te kines edhe ne Kosove duhet bere thirrje per debimin e tyre qe ka nise me leshue rrenje, duhet me jave kalle nja dy shitore edhe skane nevoj me ardhe me...
tungiii

krijuesiii
10-07-09, 22:42
Islami Edhe Fmija I Djepit Duhet Te Kerkoj Paqe E Miqsi Me Amerikan Dhe Ameriken-
Ruset Dhe Kinezėt Njihen Per Brutalitetin E Tyre Barbar -

Neper Shekuj -


Kinezėt E Kan
Traditen E Tyre Te Veprimit Te Eger Sadist -

Te Varrosjes Se Njerzve Per Se Gjalli

Ndersa Sllavt Masakren Dhunimin E Femrave Sakatosjet E Kufomave Foshnjeve -

Ndersa Amerikanėt Nuk E Kan Shpirtin E Tillė Brutal -
As Nuk Kan Smundje Te Tilla Shpirtrore As Europa E Perendimit -

Sepse Aty Dominon Butsija Njerzore Shpirti Kulturorė Njerzorė Human E Civilizues -

Amerikane T Nuk Kan Urrejtje Ndaj Islamit Perkundrazi Kan Rrespekt Te Madh Me Perjashtim Te Talibanve Ekstremist Dhe Modeleve Te Ngjajshme Radikale -
Dhe Un Mendoj Se Fundamentalizmi Dhe Islami Ja Dy Qe Nuk Jan Te Njejta -
Amerika I Trembet Radikalizmit Islam-
Por Jo Islamit Paqsorė Per Te Cilin Jam I Bindur Se Ka Rrespekt T E Madh -
Disa Vende Islamike Si Irani Per Shembull
Nuk Dijn Ti Zgjedhin Aleatet Nese Kina Dhe Rusija Do Ta Pushtonin Iranin Merreni Me Mend Se Qka Do Te Ndodhte Aty Shum Ma Zi Se Ne Qeqeni -
Ndersa Amerika Do Ta Bente Dubai...o le se edhe amerikes i fryne fllad prej kines te kallxoj edhe nja 20 vite, qa kane me bo qita qafira kineze, amerika i shtine te tjeret me luftue i mane vete durte e paqta politike eshte kjo...


...edhe perendimi e ka pranue Turqine moti ne NATO kur kishte frike e i frynte prej rusis dhe paktit te varshaves, ndersa ne EU i pranoj rumunine magjupte e Turqin qe sa vite e rrejne e nuk e pranojne edhe me shqipetare te tille jane kta perendimorte serbis po ja liberalizojne vizate qe i ka shkatute me se 1 miljon viktima gjate luftarve te fundite dhe i ka nise 4 luftra e kurrrr as falje publike skane kerkuar per gjithe ato masakra qe i kane bere, a po e paftyre eshte edhe evropa e perendimi...


...veq te Amerika eshte pak shprese se mos me kane amerika kurrr se kishe pranue evropa Kosoven shtet...tungiii

lirik
11-07-09, 07:56
po ne glob nuk ka aleat tjeter ma te fortė me te cilin njerzit mund te lidhin siguri-
bota esht e pa sigurt popujt e vegjel nuk mnijetojn dot te mos shikojm ne zvicrren holanden keta jan popuj franqez e gjermanik jan kompromise ne me ste franqezve dhe gjermanve-
qe i i mbrojnkto shtesa pakica te veta mbrapa te cilave kta qendrojnė-
nepüer shekuj ne nuk kemi ditė te bejm püolitikė as te kalkulojm me interesa asepse gjithfar lloj koktrashi e kiishte timonin tonė neper shekuj ne dorė-
ne nuk kemi ditė ti shfrytzojm situatat e favorshme ne histori e te bejme aleanca dhe plane te mshefta -
as te luajm rrole te cilat do te shkonin ne favor te kombit tonė -
europa esht fetare krisitiane dhe kryesisht as sa esht pro ruse aq esht edhe proamerikane -
nuk ka kush qe i bie ne fije dhelprisė se sajė por me sa e shoh shqiptart nuk kan aftesi te perfitojn nga situatat dhe vonohen tragjikisht ne secilin hap te historisė-
secli shans qe na vjen po thuajse shqelmohet nga mos dija as nuk diujm ti shfrytzojm rrethanat politike as ti bejm lojrat politike ne situata-
politika esht nje mashtrim fund e krye art dhe trik lojė te cilet duhet luajtur dhe ne ket teater duhet me i qit aktort ma elastik ma te talentuar dhe ambiciozt me te mdhej -
kshilltar e njerz qe secilin rast e perfitojn -
ne nuk arrijm nuk dijm te perfitojm nga interesat dhe grupimet botrore-
ne nuk punojm ilegalisht ne nuk e shfrytojm potencialin tonė kombtarė seclin njeri-
ne nuk i shfrytzojm sa e sa shtete e njerz privat te kombeve te ndryshme per lobime e interesa -
ne e hudhim njeriun tonė ne balt me grindje te pa kuptimta dhe inate primitive -
ne nuk diijm ti bashkojm interesat dhe kompromiset ne nuk dijm ti sherbejm atdheut as me punė as me politikė as me strategji-
ne kohrat sot nje popull kaq i vogel mu ne mes te gojve te armiqve qe nuk kemi vlla siq e ka zvicrra gjermanin e fuqisheme pjesa tjeter franqezin e fuqishem-
kur dihet edhe specifika e jon me fe e sa e sa te tjer na kan lanė ne balt ne duhet te perfitojmė tash eshte mundur te perfitojmė duke orhanizuar lobin shqiptarė ne botė nje rrjet i ngjajshem si i judejve dhe ne principin te gjith per nji nji per te gjith-
NE AT LOBI TE SHFYRTZOHET SECILI NJERI DHE SECLI TE PUNOJ DIQKA ILEGAL SEKRET-
NE FAVOR TE ATDHEUT KU SECLI SHQIPTARė DUHET TA GJEJ NJE NJERI PRIVAT NJE TE HUAJ QE TA PERVETSOJ-
KUR TA PERVETSON AT TE HUAJ DAL NGADAL DUKE ME JA THITH ATIJ TE HUAJI POTENCIALIN DHE ME E DREJTUE NE SHERBIM TE ATDHEUT TONė SHQIPTARė -
NESE NJI SHQIPTARė PER SHEMBULL E PERVETSON NJI GJERMAN PASANIK ATE DUHET TA SHFRYTZOJ NE INTERES TE SHQIPTARVE QE NEPERMES TIJ KY SHQIPTARI TE AFTESOHET-
PASTAJ QE TE INVESTOJ NE ATDHE APO DIKU TJETER POR GJITHNJI TI MBAJė ;LIDHJET ME ATDHE DHE TE JET NE SHERBIM TE ATDHEUT -
PER SHEMBULL NE LUFTEN ME SRBIN KOSOVA KISHTE PROBLEME PER FURNIZIM ME ARME KY PROBLEM DO TE DUHEJ TE ZGJIDHEJ ME LEHTESI -
NGA JASHT DO TE DUHEJ TE FUNKSIONIN LIDHJET E PERSOSURA-
SI DHE AFTESITė TJERA KU DO TI SHKAKTOHEJ DėM ARMIKUT-
PRA KA ME MIJA EMIJA HAPSIRA E METODA SE SI MUND TE VEPROHET POR DUHET ME E PERDOR KOKEN

lirik
11-07-09, 07:58
Ne nuk dijm ti shfrytzojm as islamikt as japonezt as malejzinė as te frocojm poziten politike as ushtarake as nuk dijm sepse nuk dijmm .-
per te siguruar miq e lidhje duhet punė e fuqishme lidhjet jan art i vertetė dhe duhet diplomaci emenquri e persosur -
pastaj menquria ma e madhe esht qe ata ti drejtojm ne dobbi te interesave te atdheut

lirik
11-07-09, 08:01
ne nuk po dijm ti shfrytzojm biznesmenet tanė miliarderat shqiptarė qe jan te fuqishem te hatashem -disa -
ka mionera shqiptarė qe kanikur nga egjipti e jan ne dubai jan me orifjinė shqiptare-
ka miliardera shqiptarė ne turqi ne amerikė ne itali me origjinė shqiptare e ku do -
ne nuk po dijm ta shfrytzojm as bhegjet pacollin qe e kemi ne grusht mbrenda ne koosvė-
sepse nuk ka artsita politik e mejshtra -
ne nuk dijm ti sherbejm interesit madhorė dijm vetem te qajmė kur te na rrahin pushtuesit-
keshtu jemi mesuar por qe te punojm me shekuj ne sherbim te vetvetes dhe kombit nuk dijmė dhe jemi te pa organizuar te pa kordinuar

lirik
11-07-09, 08:07
te sigurohesh sot ne botė esht nji art i veqant e i vertetė-
te sigurohesh qe te mos ndodhin tragjeditė varfritė pushtimet deh talljet me ty esht art i vertetė dhe aftesi speciale -armiku serb ka sa e sa vite neper botė qe ka siguruar miq-
arti i ish jugosllavisė qe siguroj miq nepermes te renegatit tito vegles se serbve te rusve -
por ishte edhe vegel kompromisi pjesrisht e perendimit ky tito -
me artine tij ky krijoj miq ne kinė ne egjipt ne libi ne irak ne indi ne shrilankė ne paris ne shtetet arabe e ku do pasojat e asaj miqsi elegale eilegale qe ne nuk edijm se cilat jan ato ilegale -
i vujatem dhe po i vuajm ne shqiptart sot-
sikur te zgjatke politika e tillė e titos jugoslalvia do te siguronte pozicion edhe shum ma te favorshem se e kishte-

lirik
11-07-09, 08:14
Ne shqiptart nuk po dijmė te bejm organizime kur serbi e humbi emrin e tij ne botė pas ketyre luftrave dhe masakrave qe beri ne kosovė ne bosnje -

ne esht dashur te botojm me mija e mija libra revista ne gjuhet e huaja e fakte qe ti sherpnsdajmė neper botė e ti tzregojm botes se kush jan kta sllavt pansllav te zi secili prej nesh ka mundur ta kryej ket detyrė qe sa ma mshum ti sheprndajė -

te gjitha kanibalizmat e terrorit serb dhe dhunimet e femerave e terrorit serb ne kosovė-

e ti sheprndajm falas neper botė ka shum sponzor pasanik ne botė qe do ta sponzorizonin ket pe plot deshirė -ne duhet ta kthejm boten kah interesi ynė i shqiptarve aq sa mundemi te pervetsojm njerz -
ne do te duhej te shperndanim revista ne gjuhe te huaja te perkthyera per komplet zullumin eshekujve qe beri serbia e sllavizmi qe nga shuarja e kulutres ilire deri me sot dhe rrenate mashtrimet e ti
si revista te perkthyera ne gjuhė te huaja-ti shperndajm qe ti informojm popujt-

pastaj nepermes nji te vertete qe ka ndodhur te ne ti kapim pikat neper botė .
e ujin ta drejtojm ne mulliirn tonė kombtarė

lirik
11-07-09, 08:24
te mbijetosh sot para bishave te tilla po e shifni se edhe nji amerikė nuk po ja del shum te na mbrojė-
ndersa ne jemi shum parazit ne nuk kemi arritur as nga miliarderet islamik te sigurojm miqsi a ndoj pare
qe te investojm ne vendin tonė gjėrat duhet te behen krejt ilegale ne heshtje ndersa forcat ilegale shqiptare duhet te ekzistojn te gatshme kunder sabotatorve ne atdhe -
qe puna te ecė pa pengesa gjithmonė ne sherbim te kombit-
keto akrobacione duhet organizuar te organizuar me nji sistem special ku te gjith duhet te jen te mbrojtur-
nji shqiptar ne hungari ka arrit ta pervetsoj nji hungarez te pasur dhe ai sot luan rrol ne shqiperi-
ja pra keshtu behen punet lidhjet dhe perkrahjen qe e ka siguruar ai shqiptarė nga ai hungarez nuk ka problem per gjith jeten por ai shqiptari ka sot mbeshtetje tjera te fuqishme-
por edhe ja ka pa hajrin shum kush ne shqiperi-
po ashtu nji shqiptart tjeter qee ka siguruar lidhjen me nji grup italianesh shum te pasur e te fuqishem-
edhe ai e ka bė nji objekt prodhimi ne shqiperi-
pastaj nji shqiptart tjeter po ashtu qe un e ka njohur kur ishte shum i varfer ka krijuar lidhje me jasht me italian dhe ka arrit qe te marr dy miljon euro kredi per nji hotel shum te bukur ne shqipri-
ja pra keshtu perparohet atdheu dhe sigurohen lidhjet e jo te grindemi ne mes vete jo thaqi jo haradinaj jo ky jo ai e te bllokojm njeri tjetrin por te organizohemi e te kordinohemi mbi parimin sqhiptari e ndihmon shqiptarin perndryshe si do te mbijetojm ė ne ket lukuni ujqish ne botė kur ne nuk kemi perkrahje ashtu siq ka pjesa gjermanee e franqeze e zvicrees ose e belgjikes ne kemi pozicion krejt tjeter -
dhe duhet ti shfrytzojm hapsirat ne menyrat e format ma ilehale te mudnshme me artin politik dhe organizativ e special kordinativ mjeshtria dhe politika jan art te cilet duhet me dit te luhen me persosmeri gjithmonė duke mos e nda mendjen ne sherbim te atdheut ashtu siq arriten judejt me menquri ta ken sot boten ne dorė edhe ne duhet ta perdorim menqurinė

lirik
11-07-09, 08:29
ujguret duhet perkrahur ma shum ne menyrė qe kina te te mos jet aq e madhe dhe e fuqishme -
sepse paraqet shum rrezik per intersat tona shqiptare ajo esht kembe ekrye lidhur me sllav -
dhe ka krijuar aleanca te rrezikshme anti shqiptare -


kryeveper do te ishte sihkur te modernizoheshin arabet dhe me ndihmene amerikes dhe turqisė
te krijonin nji bllok te fortė anti ruso kinez ne at bllok natyrisht rroline vet do ta luanin edhe shqiptarėt modern -keshtu mbijetohet neket situata lukinishė te ujqve qe hanė popujt e vegjel

lirik
11-07-09, 09:10
urrejtja ndaj ujgurve filloj me ardhejen e nji dinastie kineze ne vitet 1643 kur ajo erdhi ne -
fuqi ndryshoj gjithqka qe ather per islamin ne kinė dhe ujguret deri ather islami ne kinė lulzonte-
edhe ujguret dhe grupettjera islamike kishin perparime pastaj gjithqka ndryshoj

Dani11
11-07-09, 09:29
Kinezet jane njė popull pa din e pa iman , njė milet jasht kallupit njrzor , janė virusi i Botės komuniste.
Per veti ket milet me se shumti i urrej organisht tė krijuara sikur bubrecat e kuqe qė kanoset rreziku i tokės nga keta viruset komunist.

Raca e verdh herdo kure do ta shkatrroin boten, me perjashtim te muslimaneve!

premium
12-07-09, 09:02
Ėshtė e mundshme tani ky racė tė jetė sundimo-shkatrimtare tė Tokės sonė , mbasi ėshtė e shkrume ne librin e Shenjtė .
Shifni se janė pėrhap nė tėrė globin Toksor ..
Ma herėt i mura njė shembull sikur tė ngacmon larvėn e bubrrecave ku shkepen

pirro
12-07-09, 13:51
Mbyllen xhamitė nė Urumēi


Nga Express mė 10.07.2009 nė ora 12:13

Kina ka urdhėruar mbylljen e tė gjitha xhamive nė qytetin Urumēi nė provincėn veriperėndimore Xianjiang (Shinxhan).

Nė kėtė qytet ka pasur pėrleshje mes banorėve ujgurė, qė janė myslimanė, dhe kinezėve tė grupit etnik han.

Mijėra ujgurė pritej tė merrnin pjesė nė faljen e sė premtes.

Por, zyrtarėt vunė disa shpallje jashtė xhamive, ku besimtarėt udhėzoheshin qė tė faleshin nė shtėpi.

Korrespondenti i BBC-sė nė Urumēi thotė se atmosfera ėshtė e tensionuar.

Trupat e ushtrisė dhe forca tė shumta tė policisė kanė zėnė pozicion nė disa pika tė qytetit.

Mė shumė se 150 vetė vdiqėn gjatė pėrleshjeve ditėn e diel.(BBC)

lirik
12-07-09, 18:30
Mbyllen xhamitė nė Urumēi


Nga Express mė 10.07.2009 nė ora 12:13

Kina ka urdhėruar mbylljen e tė gjitha xhamive nė qytetin Urumēi nė provincėn veriperėndimore Xianjiang (Shinxhan).

Nė kėtė qytet ka pasur pėrleshje mes banorėve ujgurė, qė janė myslimanė, dhe kinezėve tė grupit etnik han.

Mijėra ujgurė pritej tė merrnin pjesė nė faljen e sė premtes.

Por, zyrtarėt vunė disa shpallje jashtė xhamive, ku besimtarėt udhėzoheshin qė tė faleshin nė shtėpi.

Korrespondenti i BBC-sė nė Urumēi thotė se atmosfera ėshtė e tensionuar.

Trupat e ushtrisė dhe forca tė shumta tė policisė kanė zėnė pozicion nė disa pika tė qytetit.

Mė shumė se 150 vetė vdiqėn gjatė pėrleshjeve ditėn e diel.(BBC)SE SHPEJTI KINEZėT DO TE UA NDALOOJN EDHE FALJET NE SHTEPI UJGURVE
DHE TE GJITH MUSLIMANVE MUSLIMANT DO TA KERKOJN AMERIKEN TE GJITH -

“NDERSA RUSET E KINEZET SERBET DO TE UA BJEN MA ZI SE QEQENVE

POPUJVE TJERė -

KUR RUSET USHTART RUS NE QEEQENI UA DHUNOJN FEMRAT MUSLIMANE SHUM FAMILJEVE QEQENE -

E TE DHUNUARA UA KTHEJN LAKURIQ NE OBORR TE SHTEPISė
FAMILJEVE E SHUM HER I DHUNOJN NE PREZENCENE FAMILJEVE-
NESE HYN KINA E RUSIJA NE EUROPė
E TE PUSHTOJ DIKEN

MJER AI VAJ HALLI QE E PUSHTOJN KETA NJERZ TE PA MSHIRė EKSTREMIST SHOVENIST

QE DHUNOJN SECILEN FE

TJETERE KOMB TE PA FAJSHEM MJER AI QE HYN NE KTHETRAT RUSO KINEZE

NDERSA INDIANT PO ASHTU INDIA ESHT NE ANENE RUSVE DHE KINEZVE

PRA GJYSMA E BOTES GATI MENDOJ SE KJO DUHET TI ALARMOJ TE GJITH BOTEN ISLAME
QE TI KTHEHEN EM ALEANCė AMERIKES


PRANDAJ UN GJITHNJI THEM AMERIKA DHE BOTA DEMOKRATIKE DUHET TE BASHKOHEN KUNDER SERBVE RUSVE DHE KINEZVE TE CILET PO E RREZIKOJN NJERZIMIN

lirik
12-07-09, 18:39
RREZIKU ma i madh vjen nga lindja jo nga perendimi lidnja esht me plot helme nacionaliste shoveniste
sunduese tiranike pushtuese me gjenocid-
qka mendoni nese hyjn ruset ne kosovė femer mbi dhe shqiptare nuk do te mbetet pa u dhunaar prandaj mbledhni mendet e mios e perbuzni ameriken kanadanė australinė zelanden anglinė europen djhe vendet e civilizuara m os merrni anen e lindjes se dhunuesve masakruesve -
ata e shemtojn civilizimin se nuk kan kulturė perndryshe sikur te ishin njerz nuk ua ndalojn njerzve fenė islame sikur po ua bejn ujgurve te mjerė te cilet aq shum vuajn -
ne kinė vuuajn shum kombe nga dikatura i vetmi vend rreze e lirisė e sht amerika dhe sistemi isaj demokratik e populli i i kulturuar qe nuk ushtron dhunė mbi kombe e mbi fe

krijuesiii
12-07-09, 20:29
RREZIKU ma i madh vjen nga lindja jo nga perendimi lidnja esht me plot helme nacionaliste shoveniste
sunduese tiranike pushtuese me gjenocid-
qka mendoni nese hyjn ruset ne kosovė femer mbi dhe shqiptare nuk do te mbetet pa u dhunaar prandaj mbledhni mendet e mios e perbuzni ameriken kanadanė australinė zelanden anglinė europen djhe vendet e civilizuara m os merrni anen e lindjes se dhunuesve masakruesve -
ata e shemtojn civilizimin se nuk kan kulturė perndryshe sikur te ishin njerz nuk ua ndalojn njerzve fenė islame sikur po ua bejn ujgurve te mjerė te cilet aq shum vuajn -
ne kinė vuuajn shum kombe nga dikatura i vetmi vend rreze e lirisė e sht amerika dhe sistemi isaj demokratik e populli i i kulturuar qe nuk ushtron dhunė mbi kombe e mbi fe


...a more lirik ti ishe si ai treni akropolis i ktyneherit qe su nalke kerkun edhe ti kur po ja nisshe spo dishe me u ndale...


...Po hajte se Myslimanev jave ka dhene Allahu shpirtin dhe ai jave merr e as kina e as rusi e as amerike si nje mu.. jane te gjitha, qe masakojne njerzimin nuk mund ti frikesojn Myslimanet se ata kane DINE BESE edhe veti njerzore nuk jane me epshe shtazarake si amerikante ruste e kinezte, se edhe ketyne derrrav ju vije fundi i dhimbshem kishte me pare edhe faraona e hamoma te gjithe njesoj perfundoj si derr ne zjarre...


tungiii

lirik
13-07-09, 13:35
...a more lirik ti ishe si ai treni akropolis i ktyneherit qe su nalke kerkun edhe ti kur po ja nisshe spo dishe me u ndale...


...Po hajte se Myslimanev jave ka dhene Allahu shpirtin dhe ai jave merr e as kina e as rusi e as amerike si nje mu.. jane te gjitha, qe masakojne njerzimin nuk mund ti frikesojn Myslimanet se ata kane DINE BESE edhe veti njerzore nuk jane me epshe shtazarake si amerikante ruste e kinezte, se edhe ketyne derrrav ju vije fundi i dhimbshem kishte me pare edhe faraona e hamoma te gjithe njesoj perfundoj si derr ne zjarre...


tungiii


AH MORE KRIJUES PO SI NUK PO E KUPTONI SE MUSLIMANIZMI ARDHMERINė AM TE MIREN ME AMeRIKEN E KA PO A I KENI SYTė NE BALLė ME PA QFAR JETE PRRALLORE PO BEN DUBAI I CILI KURFAR PROBLEMESH NUK KA - PERSE NUK DONI TA FITONI GJENETIN MBI TOKė POR SHKONI KAH GJEHNEMI SI NE KET BOTė SI NE AT BOTė PO HIQNI RADIKLAIZMIT EKSTREMIZMIT E PERQARJEVE -
DHE MODERNIZOHUNI REFORMOHUNI E BEHUNI TOLERANT EBEHUNI ME AMERIKEN-
DHE DO TA KENI BOTEN E JETEN SI DUBAI NE TE CILIN E GJITH BOTA LAKMON E SHKON -
PO QKA PO JU DUHET TE MENDUARIT PER RAKETA E ARME BERTHAMORE SI IRANIT -
LIDHUNI ME AMERIKEN DHE DO TA KENI JETEN LUKSOZE PER BUKURI ASKUSH NUK UA NDALON FENė O TE MJERė QE AQ SHUM PO TREMBENI PER TE PO A PO E SHIHNI SE JU MBYTI FEJA EKSTREME SHIHENI IRAKUN SE QFAR GJėMIMESHE FERRI PO JETON MBI DHE KU MU NE MES TE GJAMIJAVE NGA BIMBAT SHKOJN NE AJR COPAT E NJERIUT E PSE -
PSE TE JETOHET KJO JETė KU SHETETET ISLAME MUND TE JETOJNė TE GJITHA SI DUBAI IRAKU IRANI E TE GJITH PO QKA JENI QUE PESHė KSHTU MENDONI SE PAKU PER HIR TE FMIJVE TUAJ PER HIRė TE FESė E TE JETES -
PO DUBAI KA FE KA MODERNIZEM KA JETė KA KNAQSI I KA TE GJITHA ASGJE NUK I MUNGON DHE E KA JETEN NE BINARė E KA BEKUE ZOTI ME MENQURI JETON E IRAKU IRANI ME LOT ME DIKTATURė ME VUEJTJE ME FRIGė ME TRAUMA TE FMIJVE ME FEREGJE NE PIKė TE VAPES PO PSE JETė I THONė KSAJ O JU JENI DUKE EPERJETUAR FERRIN MBI DHE PER SE GJALLI JU ISLAMIKT RADIKAL FANATIK EKSTREM TE PA TOLERANCA REFORMOHUNI -
NJIHER DHE MSONI QKA KA THANė MUHAMETI O TE GJORė E EJO TI SHKELNI GJITHMONė FJALT E TI E PARIMET E TI MUHAMETO VET FJALEN ISLAM E THOT QETSI BUKURI JETE JETESė PAQE MIQSI ME POPUJ AI KA THėNė SE KATOLIKET TE KRISHTERET E I NJEH SI VLLEZER TE JETES DHE TE VEPRES TE BASHKJETETESES MBI TOKė DHE DO TE HIDHROHET NESE KUSH FYEN PER TA E MENDON KEQ PER TA OSE I NGACMON ATA -
ATAJ VLLEZIR T E MI NE KET JETė E NE AT JETė E JU RADIKALT I KENI SHKELUR TE GJITHA APRIMET EMUHAMETIT DHE MODERNIZMAT E REFORMAT E TIJ-
DHE E KENI SHKATRRUAR ISLAMIN DHE VETEN JU -

JU JENI RADIKAL DHE KENI SHKATRRUAR JETEN E POPULLIT DHE FESė ISLAME DHE KENI DALUR NGA ISLAMI NUK PO MENDOJ NE TY POR NE RADIKALET ISLAMIK -
NE RRYMEN MA TE RREZIKSHME TE ISLAMIT QE NDIKOJ NE BINDJET PERENDIMORE PER TI NRDYHUAR BINDJET PER KOMPLET ISLAMIN DHE TE MARR VENDIME TJERA-
SHERRIN ISLAMI UA KA PA RADIKALVE TE EGER E TE PRAPAMBETUR TE CILET NUK DUAN TE REFORMOHEN E TE MODERNIZOHEN SI MUSLIMAN AS NUK DUAN TA NDEGJOJN POROSINė E MUHAMETTIT PER VLLEZRIT E KRISHTERė QE EDHE ATA JAN NJERZ DHE PJESė E KSAJ JETE E BOTE SIKUR TE MOS KSIHTE DASHUR ZOTI QE TE KRISHTERET TE JETOJNė MBI DHE DO TI KSIHTE SHUAR VET POR AI DESHTI NDERSA RADIKALI ISLAMIK NUK DON QE MBI DHE TE JETOJ I KRISHTERI PSE KSHTU PERSE RADIKALI KAQ RADIKAL -
KUNDER ZOTIT KUNDER MUHAMETTIT KUNDER NJERZISė KUNDER TE GJITH VE PERSE
DHE VETEM TE VUANI PERSE E BOTES TI SHKAKTONI VUAJTJE PER SE EDHE VETVETTES
MODERNIZOHUNI SI MUSLIMAN TJETER RRUGė NUK KA ARDHMERIA JUAJ DHE VETEM NES E BEHENI SI DUBAI JETA JUAJ KA KUPTIM TE TJERAT JAN VUAJTJA E JUAJ JU MUND TE JETONI SI NE PRRALLA NE LUKS E PERPARIME POR NUK DONI DONI VETEM TE VUANI DHE TE SHKAKTONI TE TJERVE VUAJTJE E QKA DREQIN JU QOJ ME HY NE ALEANCA ME RUS E ME KINEZ

Makresh
13-07-09, 22:45
AH MORE KRIJUES PO SI NUK PO E KUPTONI SE MUSLIMANIZMI ARDHMERINė AM TE MIREN ME AMeRIKEN E KA PO A I KENI SYTė NE BALLė ME PA QFAR JETE PRRALLORE PO BEN DUBAI I CILI KURFAR PROBLEMESH NUK KA - PERSE NUK DONI TA FITONI GJENETIN MBI TOKė POR SHKONI KAH GJEHNEMI SI NE KET BOTė SI NE AT BOTė PO HIQNI RADIKLAIZMIT EKSTREMIZMIT E PERQARJEVE -
DHE MODERNIZOHUNI REFORMOHUNI E BEHUNI TOLERANT EBEHUNI ME AMERIKEN-
DHE DO TA KENI BOTEN E JETEN SI DUBAI NE TE CILIN E GJITH BOTA LAKMON E SHKON -
PO QKA PO JU DUHET TE MENDUARIT PER RAKETA E ARME BERTHAMORE SI IRANIT -
LIDHUNI ME AMERIKEN DHE DO TA KENI JETEN LUKSOZE PER BUKURI ASKUSH NUK UA NDALON FENė O TE MJERė QE AQ SHUM PO TREMBENI PER TE PO A PO E SHIHNI SE JU MBYTI FEJA EKSTREME SHIHENI IRAKUN SE QFAR GJėMIMESHE FERRI PO JETON MBI DHE KU MU NE MES TE GJAMIJAVE NGA BIMBAT SHKOJN NE AJR COPAT E NJERIUT E PSE -
PSE TE JETOHET KJO JETė KU SHETETET ISLAME MUND TE JETOJNė TE GJITHA SI DUBAI IRAKU IRANI E TE GJITH PO QKA JENI QUE PESHė KSHTU MENDONI SE PAKU PER HIR TE FMIJVE TUAJ PER HIRė TE FESė E TE JETES -
PO DUBAI KA FE KA MODERNIZEM KA JETė KA KNAQSI I KA TE GJITHA ASGJE NUK I MUNGON DHE E KA JETEN NE BINARė E KA BEKUE ZOTI ME MENQURI JETON E IRAKU IRANI ME LOT ME DIKTATURė ME VUEJTJE ME FRIGė ME TRAUMA TE FMIJVE ME FEREGJE NE PIKė TE VAPES PO PSE JETė I THONė KSAJ O JU JENI DUKE EPERJETUAR FERRIN MBI DHE PER SE GJALLI JU ISLAMIKT RADIKAL FANATIK EKSTREM TE PA TOLERANCA REFORMOHUNI -
NJIHER DHE MSONI QKA KA THANė MUHAMETI O TE GJORė E EJO TI SHKELNI GJITHMONė FJALT E TI E PARIMET E TI MUHAMETO VET FJALEN ISLAM E THOT QETSI BUKURI JETE JETESė PAQE MIQSI ME POPUJ AI KA THėNė SE KATOLIKET TE KRISHTERET E I NJEH SI VLLEZER TE JETES DHE TE VEPRES TE BASHKJETETESES MBI TOKė DHE DO TE HIDHROHET NESE KUSH FYEN PER TA E MENDON KEQ PER TA OSE I NGACMON ATA -
ATAJ VLLEZIR T E MI NE KET JETė E NE AT JETė E JU RADIKALT I KENI SHKELUR TE GJITHA APRIMET EMUHAMETIT DHE MODERNIZMAT E REFORMAT E TIJ-
DHE E KENI SHKATRRUAR ISLAMIN DHE VETEN JU -

JU JENI RADIKAL DHE KENI SHKATRRUAR JETEN E POPULLIT DHE FESė ISLAME DHE KENI DALUR NGA ISLAMI NUK PO MENDOJ NE TY POR NE RADIKALET ISLAMIK -
NE RRYMEN MA TE RREZIKSHME TE ISLAMIT QE NDIKOJ NE BINDJET PERENDIMORE PER TI NRDYHUAR BINDJET PER KOMPLET ISLAMIN DHE TE MARR VENDIME TJERA-
SHERRIN ISLAMI UA KA PA RADIKALVE TE EGER E TE PRAPAMBETUR TE CILET NUK DUAN TE REFORMOHEN E TE MODERNIZOHEN SI MUSLIMAN AS NUK DUAN TA NDEGJOJN POROSINė E MUHAMETTIT PER VLLEZRIT E KRISHTERė QE EDHE ATA JAN NJERZ DHE PJESė E KSAJ JETE E BOTE SIKUR TE MOS KSIHTE DASHUR ZOTI QE TE KRISHTERET TE JETOJNė MBI DHE DO TI KSIHTE SHUAR VET POR AI DESHTI NDERSA RADIKALI ISLAMIK NUK DON QE MBI DHE TE JETOJ I KRISHTERI PSE KSHTU PERSE RADIKALI KAQ RADIKAL -
KUNDER ZOTIT KUNDER MUHAMETTIT KUNDER NJERZISė KUNDER TE GJITH VE PERSE
DHE VETEM TE VUANI PERSE E BOTES TI SHKAKTONI VUAJTJE PER SE EDHE VETVETTES
MODERNIZOHUNI SI MUSLIMAN TJETER RRUGė NUK KA ARDHMERIA JUAJ DHE VETEM NES E BEHENI SI DUBAI JETA JUAJ KA KUPTIM TE TJERAT JAN VUAJTJA E JUAJ JU MUND TE JETONI SI NE PRRALLA NE LUKS E PERPARIME POR NUK DONI DONI VETEM TE VUANI DHE TE SHKAKTONI TE TJERVE VUAJTJE E QKA DREQIN JU QOJ ME HY NE ALEANCA ME RUS E ME KINEZ

A thua kujt Xhela ju drejtua keshtu ? Vllezėr me te krishtere, dhe Armik me muslimane keshtu mendon antiliriku se do ti pelqej Muhamedit a.s. ?

Tash po e kuptoj se pse Bexhet Pacolli te ka refuzuar. Do kisha ber te njejt ne vendin e tij.

lirik
14-07-09, 00:16
A thua kujt Xhela ju drejtua keshtu ? Vllezėr me te krishtere, dhe Armik me muslimane keshtu mendon antiliriku se do ti pelqej Muhamedit a.s. ?

Tash po e kuptoj se pse Bexhet Pacolli te ka refuzuar. Do kisha ber te njejt ne vendin e tij.


----------------------------------
Ja pra se perseri dezinformon njerzit jan vlelzer si me fe si me te drejta te ekzistimit -
un as inkuzicionin kishtarė ekstrem nuk e kam lavdruar -
sa keq qe po ngjet pse po ngjet un shprehem vetem kunder radikalizmit-
sa i pa aft ne tru po tregohesh e qellim keq-
un e theksova deklraimin e Muhametit i cili i merrte nen mbrojtje te krishteret-
dhe ky fjalim i tij ka dalur ne te gjitha gjuhet botrore i perkthyer -
tash makreshi me akuzon mua perseri e pse vetem pse e dua tolerancen
por jo ekstremizmin vetem pse nuk jam kriminel i eger fetarė qe per shkak se tjeterri ak tjeter fe ta shuaj me qka ka nga faqja e dheut a thot ndonje fe kshtu-
pse un po gjykohem pa drejtesisht kaq keq nga makreshi qe i shtrembron fjalet-
un flas per modernizmin e ky ma dredhė ndryshe me qellimin ma te keq dhe me qdo kusht me shpallė njeri kundr islamit makresh a ke zot bre burrė e ke perjtue ndojher te verteten qe ate te mos e shtrembrosh asnjiher e ke shkue ndoj her ne gjami-
pse e kshu msohesh ti me u falė e me folė shtremt -
qfar njeriu je ti qe devijon te verteten -

un jam kunder antimodernizmit dhe radikalizmit bre jaran -

a din shqip ti por ne esencė jo kunder islamit as kunder krishterimit as kunder asnji
feje pse po dezinformon kshtu me ket cektesi naive te mendjes s e ku asaj po jep kahje vetem sipas qejfit tend qfar fetari qenke ti qe veq po shtrembron

uck_aksh
14-07-09, 00:33
shum me vje keq qka i ndosh nje popullate te pa mbrojtur nje popull i cili esht nen sundimin e nje terrorri mos te harrojm se edhe ne ishim keshtu ne vendin ton po te shkelur pse populli musliman esht gjithka ne rruzullin toksor i vuajtur,
ae ky popull gjithmon e lufton at qe mundohet ti ndimoj e behet mik me armikun
po sikur populli musliman te jet mik me Ameriken athu tash do ta sundonin boten pergjegja ime esht PO
shumica e vendeve muslimane kan mardhenie te mira me Rusin duke e ditur se ruset po e malltretoj masakrojn perdhunoj nje shtet komplet musliman behet fjal per Ēeqenin , po shiqo qka po ndosh edhe me popullin musliman ne Kin i vetmi Shtet musliman qe po reagon ne qdo vend ku ka musliman esht Turqia ku jan shtetet tjera muslimane o ju musliman kthehuni e banu mik me Ameriken e sundone boten e jo nje Izrael sa p...... ta sundoj gjitha vendet muslimane

Makresh
14-07-09, 00:43
Me dy rreshta te kundershtova, pjesa me e madhe eshte pjesa e cituar ku tregon fytyren e ekstremistit injorant.
Shiqo sa ofendimi eshte ne mesazhin tend "tolerues e paqesor" karshi Fčs islame.

Ti edhe poe din qe ne fe nuk ka dhune edhe ia atribon keto dukuri Fčs Zotit.
Ti nete vertet je ai radikali ne fjal qe e urren kaq shum.
Lexo me shpesh kuran, nue sūre e ter i eshte kushtuar poeteve.

lirik
14-07-09, 00:48
AH MORE KRIJUES-

PO SI NUK PO E KUPTONI SE MUSLIMANIZMI ARDHMERINė MA TE MIREN ME AMeRIKEN E KA -

PO A I KENI SYTė NE BALLė ME PA QFAR JETE PRRALLORE PO BėN DUBAI-

I CILI KURFAR PROBLEMESH NUK KA -E PSE IRANI TE VUAJ E AFGANISTANI E IRAKU -
PER SHKAK TE KOFORTESISė EKSTREMISTE RADIKALE ANTIAMERIKANE

PERSE NUK DONI TA FITONI GJENETIN MBI TOKė-

POR SHKONI KAH GJEHNEMI-

SI NE KET BOTė SI NE AT BOTė -

PO HIQNU RADIKLAIZMIT EKSTREMIZMIT E PERQARJEVE FETARE -


DHE MODERNIZOHUNI -REFORMOHUNI- E BEHUNI TOLERANT E BEHUNI ME AMERIKEN-

DHE DO TA KENI BOTEN E JETEN SI NE DUBAI -Qė ESHT GJENETI MBI TOKė E MBI DHE

NE TE CILIN E GJITH BOTA LAKMON E SHKON -

PO QKA PO JU DUHET TE MENDUARIT PER RAKETA E ARME BERTHAMORE SI IRANIT -


LIDHUNI ME AMERIKEN NE MIQSI TE PERHERSHME


DHE DO TA KENI JETEN LUKSOZE PRRALLORE AMERIKA NUK NGACMON ASKEND NE FE AS NUK I PERZIHET ASKUJ NE FE

DHE DO TE JETONI TE GJITH MUSLLIMANT

PER BUKURI-

ASKUSH NUK UA NDALON FENė O TE MJERė -

QE AQ SHUM PO TREMBENI PER TE -


PO A PO E SHIHNI SE JU MBYTI FEJA EKSTREME-DHE VEPRIMET EKSTREME

SHIHENI IRAKUN SE QFAR GJėMIMESH E FERRI PO JETON MBI DHE ME GJAK ELOT EANTIAMERIKANIZEM PA ARSYE Q TE KEQE I SJELL AMERIKA ISLAMIT KURFARE HIQ

VETEM MIRSI E SIGURI
AMERIKA SHPETOJ MUSLMANET E KOSOVES NGA ASGJESIMI DHE ATA TE BOSNJES

NDERSA IRAKU PO VUAN NGA EKSTREMIZMAT ARMIQSORė FETARė

KU MU NE MES TE GJAMIJAVE NGA BOMBAT SHKOJN NE AJR COPAT E NJERIUT E PSE -


PSE TE JETOHET KJO JETė ME LOT E RENKIME -

KU SHETETET ISLAME MUND TE JETOJNė TE GJITHA SI DUBAI -NE PAQE E ME FE


IRAKU IRANI E TE GJITH QKA JAN RADIKAL JENI QUE PESHė ME ANTIAMERIKANIZEM PREJ SE MIRAVE -

KSHTU MENDONI SE PAKU PER HIR TE FMIJVE TUAJ-MA MIRė ESHT TE JETOHET SI DUBAI

PER HIRė TE FESė E TE JETES KU DO TE KET VETEM PAQE NJERZORE E BUKURI JETE E FEJA NUK DO TI PREKET ASKUJ -

PO DUBAI KA FE

KA MODERNIZEM -

KA JETė LUKSOZE KA KNAQSI JETSORE IRAKU DHE IRANI VUAJNė NE VARFRI PER SHKAK TE ANTIAMERIKANIZMIT -

DUBAI ALEATI I AMERIKES I KA TE GJITHA-

ASGJE NUK I MUNGON-

DHE E KA JETEN NE BINARė

E KA BEKUE ZOTI ME MENQURI JETON SI NE PRRALLA PA GJAK E LOT MJERIM VARFRI RENKIME E TRAGJEDI -

E IRAKU IRANI ME LOT ME DIKTATURė
ME VUEJTJE -

ME FRIGė ME TRAUMA TE FMIJVE-

ME FEREGJE NE PIKė TE VAPES-

PO PSE JETė I THONė KSAJ ė -

O JU JENI DUKE E PERJETUAR FERRIN MBI DHE PER SE GJALLI-

PER SHKAK TE RADIKALIZMIT FANATIK EKSTREM TE DISA GRUPEVE TE PA TOLERANCA -
PRANDAJ REFORMOHUNI -

NJIHER


DHE MSONI QKA KA THANė MUHAMETI O TE GJORė

E JO TI SHKELNI GJITHMONė FJALT E TI

E PARIMET E TI

MUHAMETI VET FJALEN ISLAM E THOT QETSI BUKURI JETE JETESė PAQE MIQSI ME POPUJ

AI KA THėNė SE KATOLIKET TE KRISHTERET E I NJEH SI VLLEZER TE JETES

DHE TE VEPRES

TE BASHKJETETESES MBI TOKė TE PAQES

DHE DO TE HIDHROHET NESE KUSH I FYEN E FLET KEQ PER TA E MENDON KEQ PER TA
OSE I NGACMON ATA TE KRISHTERET PRA -
ATAJ SHOKET DHE MIQT E MI MI NE KET JETė E NE AT JETė THO T MUHAMETI PER TE KRISHTERET

E JU RADIKALT I KENI SHKELUR DISA PARIME T E MUHAMETIT SEPSE ME RADIKALIZMIN TUAJ I URRENI TE KRISHTERET DHE KENI DALUR NGA UDHZIMET -
DHE E KENI SHKATRRUAR ISLAMIN DHE VETEN JU ME LLOJIN E EKSTREMIT -

JU JENI RADIKAL EKSTREM TE ASHPER

DHE KENI SHKATRRUAR JETEN E POPULLIT DHE FESė ISLAME ME ASHPERSINė TUAJ E DISA NGA JU SHUM I URRENI TE KRISHTERET QKA ESHT NE KUNDERSHTIM ME RREGULLAT FETARE SEPSE FEJA NUK URREN JETė E SHPIRTA NJERZISH QOFSHINATA TE KRISHTERė APO QFARE DO


DHE KENI DALUR NGA ISLAMI JU DISA RADIKAL EKSTREMISTNUK PO MENDOJ NE TJERė POR NE RADIKALET ISLAMIK -

DHE ATA DIHEN SE CILT JAN EKSTREMISTAT FUNDAMENTALISTAT


NE RRYMEN MA TE RREZIKSHME TE ISLAMIT PO MENDOJ ATA JAN EKSTREM DHE JAN RRYMė E VEQANT POR JO TE GJITH KUPTOHET JAN NJI RRYMė E ASHPER FUNDAMENTLALISTE

QE NDIKOJ NE BINDJET PERENDIMORE

PER TI NRDYSHUAR BINDJET PER KOMPLET ISLAMIN

DHE TE MARR VENDIME TJERA-KUNDEER KREJT MUSLIMANIZMIT


SHERRIN ISLAMI UA KA PA RADIKALVE FUNDAM;ENTALIST

NI NUMRI PRA DISA EKSTREMIST TE EGER QE SULMUAN KULLAT BINJAKE NE AMERIKė

RRYMA E NEJRZVE TE TILLė PERHAPė RREZIK DHE MOSBESIM NE BOTėN E KRISHTERė-
E PASTAJ KETA TE KRISHTERET I TREMBEN KOMPLET ISLAMIT

DIA FIUNDAMENTALIST JAN
TE PRAPAMBETUR -

TE CILET NUK DUAN TE REFORMOHEN

E TE MODERNIZOHEN -

SI MUSLIMANAS NUK DUAN TA NDEGJOJN POROSINė E MUHAMETTIT

PER NJERZIT E KRISHTERė QE KAN FE TJERA

QE EDHE ATA JAN NJERZ DHE KAN NEVOJė PER JETė E PAQE


DHE JAN PJESė E KSAJ JETE E KSAJ BOTE

SIKUR TE MOS KSIHTE DASHUR ZOTI QE TE KRISHTERET TE JETOJNė MBI DHE


DO TI KISHTE SHUAR VET NUK DO TE KISHTE PAS NEVOJė TI SHUAJ ISLAMI ASKSUH TJETER

POR AI DESHTI QE EDHE TE KRISHTERET TE JEN PJESė E JETES DHE EBOTES E NJERZIMIT


NDERSA RADIKALI ISLAMIK NUK DON QE MBI DHE TE JETOJ I KRISHTERI
MUSLIMANI PAQSORė MODERN I FESė SE MUHAMETTIT I MODERUAR NUK MENDON KESHTU

POR FUNDAMENTALISTI

PSE KSHTU PERSE RADIKALI KAQ RADIKAL -


KUNDER ZOTIT

KUNDER MUHAMETTIT

KUNDER NJERZISė

KUNDER TE GJITH VE PERSE


DHE VETEM TE VUANI PERSE- E BOTES TI SHKAKTONI VUAJTJE PER SE--- EDHE VETVETTES-
MODERNIZOHUNI SI MUSLIMAN-
TJETER RRUGė NUK KA ARDHMERIA JUAJ-

DHE VETEM NES E BEHENI SI DUBAI-

JETA JUAJ KA KUPTIM -

TE TJERAT JAN VUAJTJA E JUAJ -

JU MUND TE JETONI SI NE PRRALLA NE LUKS-PA VARFRI

ME PERPARIME

POR NUK DONI DONI VETEM TE VUANI -

DHE TE SHKAKTONI MOSBESIM TE TJERVE NE BOTEN E KRISHTERė QE TE TREMBEN NGA EKSTREMIZMI JUAJ
JU DONI VUAJTJE ANTIAMERIKANIZEM PSE -

AMERIKA DO TE NJOH SHTETIN PALSETINEZ DHE DON ALEANCė ME ISLAMIN

QE TE JU KUNDERVIHENI BASHK RUSVE E KINEZVE

E QKA DREQIN JU QOJ ME HY NE ALEANCA ME RUS E ME KINEZ DISA RRYMMA TUAJA SE JO TE GJITH MUSLIMANT NUK JAN ALEAT TE KINES E RUSISė POR DISA RRYMA PO

Makresh
14-07-09, 00:50
Zoti yne eshte i Gjithepushtetshem.

Si frigohem as amerikes, as rusis, as kines e as indis.

Kjo eshte forca e besimit qe ben qe muslimanet ti qendrojn ketyre pushtuesve zullumqar.

Fitorja eshte e sigurt.

Makresh
14-07-09, 00:54
Bota e materializimit, e lakmis ta paska zevendsuar modestin dhe kenaqesin e te jetuarit per Allah.

Lexo kur"an e pendohu per keto fjal fyese.

lirik
14-07-09, 00:57
shum me vje keq qka i ndosh nje popullate te pa mbrojtur nje popull i cili esht nen sundimin e nje terrorri mos te harrojm se edhe ne ishim keshtu ne vendin ton po te shkelur pse populli musliman esht gjithka ne rruzullin toksor i vuajtur,
ae ky popull gjithmon e lufton at qe mundohet ti ndimoj e behet mik me armikun
po sikur populli musliman te jet mik me Ameriken athu tash do ta sundonin boten pergjegja ime esht PO
shumica e vendeve muslimane kan mardhenie te mira me Rusin duke e ditur se ruset po e malltretoj masakrojn perdhunoj nje shtet komplet musliman behet fjal per Ēeqenin , po shiqo qka po ndosh edhe me popullin musliman ne Kin i vetmi Shtet musliman qe po reagon ne qdo vend ku ka musliman esht Turqia ku jan shtetet tjera muslimane o ju musliman kthehuni e banu mik me Ameriken e sundone boten e jo nje Izrael sa p...... ta sundoj gjitha vendet muslimane


--------------------------------
JU FLISNI DREJT DHE PAANSHEM

VERTET ANALIZė E SAKT -POR KTA TE TRASHTė NE
KOKė -

NUK KUPTOJNė -

QIFTI I MAKRESHIT QE PO MI DEZINFORMON FJALėT-

KUR UN FLAS PER ATA TERRORISTAT E NJIMDHJET SHTATORIT NE AMERIKė

EKSTREMISTAT FUNDAMENTALIST QE EDHE VET ISLAMI DISTANCOHET PREJ TYRE -

DHE I KA PERKRAHUR -
QE TMERRUAN BOTEN ME SULMET VETVRASESE TERRORISTE -
NGA TE TILLET TREMBET AMERIKA DHE CIVILIZIMI

POR JO NGA TE GJITH MUSLIMANT-

AMERIKA NUK I URREN ASPAK MUSLIMANT POR I DON SI ALEAT

POR PIKRISHT MAKRESHI ME QELLIM MUA ME KUALIFIKON SI ANTI MUSLIMAN -

DHE I JEPO KAHJE QELLIMKEQE DISKUTIMIT TI M E QELLIMIT

QE ASNJIHER DIQKA DREJT NUK KUALIFIKOJNė

POR DEVIJOJNė

DHE I JAPIN KAHJE TJETER KUPTIMIT TE DISKUTIMIT

DHE ME AKUZOJN MUA SI ANTI MUSLIMAN PRA UN DYSHOJ NE KTA NJERZ QE SILLEN KSHTU DHE NDOSHTA JAN PIKRISHT KTA Q E JA DUAN TE KEQEN ISLAMIT

UN JA PER ATA QE FEJA TE NDAHET NGA SHTETIT DHE KJO ESHT NORMALE POR NUK JAM
KUNDER FESė DISA NJERZ ME AKUZOJN MUA KOT SEPSE JAN ANAKLABET THJESHT NUK JAN TE AFT TE KUPTOJN ASGJė

lirik
14-07-09, 01:01
Zoti yne eshte i Gjithepushtetshem.

Si frigohem as amerikes, as rusis, as kines e as indis.

Kjo eshte forca e besimit qe ben qe muslimanet ti qendrojn ketyre pushtuesve zullumqar.

Fitorja eshte e sigurt.
------------------------------------


O MAKRESH ME KETO SJELLJE TI PO DEL ANTISLAMISTI MA I MADH QE JA DO TE KEQEN ISLAMIT-
PO PSE PO E LARGON ISLAMIN NGA ALEANCA ME AMERIKEN KUR KINA E RUSIJA JAN ATO QE PO I SHKELIN TE DREJTAT E ISLAMIT-
DHE PSE PO FLET NE EMER TE ISLAMIT KUR ME MILIONA ISLAMIK KAN DESHIRė TE JEN ALEAT ME AMERIKEN -
GABIMI I AMERIKES ISHTE SE NUK E ZGJODHI PROBLEMIN EPALESTINES KET GABIM E KA -
POR AMERIKES I DUHEJ IZRAELI KUNDER RUSISė PRANDAJ U VONUA DHE UN JAM I BINDUR SE PROBLEMI I PALESTINES DO TE ZGJDIHET POR I UJGURVE JO PA LUFTė NDERSA TIBETIN DO TA SHKATTROJ KINA DHE TE GJITH ISLAMIKT E KINES KA PER TI SHAKTRRUAR ASHTU SI RUSIJA

Makresh
14-07-09, 01:06
Ti ose je antimusliman, ose je lindur dje qe se din numrin e civileve musliman pas 11 shtat. Qe jan vrar Nga amerikanet. Ti o i nderuar mendon qe muslimanet jan pa ndjenja dhe vrasjet e malltretimet e ndyta para syve tbotes mund te falen ?ju ndoshta po, por viktimat ne fjal as ne varr nuk do ją falin amerikes anti- islamiste!

Falja serbis po pate at guxim ne zemer!

lirik
14-07-09, 01:06
Pse O Makresh Po Me Quani Mua Antiislamist

Kur Un Kjartė Po Deklarohem Vetem Kunder Rrymes Radikle

Dhe Asaj Rryme fetare ekstremiste Qe Don Te Marr Pushtetin

Shtetin me ligje islamike te sheriatit te rrept -
mua ne me pelqen asnji fe qe perzihet ne shtet as rryma radikale jo fundmantalizmi

me fe hyhet ne besim e jo me shpatė o makresh me shpatė esht haram

E Un Kam Ide Tjera

Feja Esht Fe E Shteti Shtet

A Per Ata Jam Un Antisilamist A -

Jo O Makresh

Aspak Nuk Qenke Ne Tokė Te Bukes hiq


Shtetti Esht Shtet Gjamija Gjami jan te ndara feja e politika

Un Nuk Edua Asnji Shtet Fetarė ndersa ato fe qe jan te ndara nga shteti po kam rrespekt

Jo Pse Kam Diqka Kunder Feje

Por Ashtu me ken secila fe shtet Permbyest Bota

Dhe Prishen Ekulibret E Rendit Botrorė
Por Kjo Nuk Do Te Thot Nese Un Terhqi Nji Vrejtje Se Po Urrejkam Fe -


Jeni Dezinformues O Makresh
Kunder Meje #dhe po bėni mekat


Dhe Un Pse Kam Deshirė Ta Shoh Islamin Aleat Te Amerikes
Komplet


Ju Me Urreni Mua

Dhe Me Quani Kunder Islamit
Vertet Vetem Djalli Din Kshtu Me Dredh E Me Perdredhė

Makresh
14-07-09, 01:08
------------------------------------


O MAKRESH ME KETO SJELLJE TI PO DEL ANTISLAMISTI MA I MADH QE JA DO TE KEQEN ISLAMIT-
PO PSE PO E LARGON ISLAMIN NGA ALEANCA ME AMERIKEN KUR KINA E RUSIJA JAN ATO QE PO I SHKELIN TE DREJTAT E ISLAMIT-
DHE PSE PO FLET NE EMER TE ISLAMIT KUR ME MILIONA ISLAMIK KAN DESHIRė TE JEN ALEAT ME AMERIKEN -
GABIMI I AMERIKES ISHTE SE NUK E ZGJODHI PROBLEMIN EPALESTINES KET GABIM E KA -
POR AMERIKES I DUHEJ IZRAELI KUNDER RUSISė PRANDAJ U VONUA DHE UN JAM I BINDUR SE PROBLEMI I PALESTINES DO TE ZGJDIHET POR I UJGURVE JO PA LUFTė NDERSA TIBETIN DO TA SHKATTROJ KINA DHE TE GJITH ISLAMIKT E KINES KA PER TI SHAKTRRUAR ASHTU SI RUSIJA
Tka ardhe gjumi o mik, spo din as vźt cka po flet tani.

Makresh
14-07-09, 01:11
Pse O Makresh Po Me Quani Mua Antiislamist Kur Un Kjartė Po Dekalrohem Vetem Kunder Rrymes Radkilae Dhe Asaj Rryme Qe Don Te Marr Pushtetin Shtetin E Un Kam Ide Tjera Feja Esht Fe E Shteti Shtet A Per Ata Jam Un Antisilamist A -
Jo O Makresh Aspak Nuk Qenke Ne Tokė Te Bukes
Shtetti Esht Shtet Gjamija Gjami Un Nuk Edua Asnji Shtet Fetarė Jo Pse Kam Diqka Kunder Feje Por Ashtu Permbyest Bota Dhe Prishen Ekulibret E Rendit Botrorė Por Kjo Nuk Do Te Thot Nese Un Terhqi Nji Vrejtje Se Po Urrejkam Fe -
Jeni Dezinformues O Makresh Kunder Meje Dhe Un Pse Kam Deshirė Ta Shoh Islamin Aleat Te Amerikes Komplet Ju Me Urreni Mua Dhe Me Quani Kunder Islamit
Vertet Vetem Djalli Din Kshtu Me Dredh E Me Perdredhė
SubhanAllah, me ke po flas edhe un!

lirik
14-07-09, 01:18
Ti ose je antimusliman, ose je lindur dje qe se din numrin e civileve musliman pas 11 shtat. Qe jan vrar Nga amerikanet. Ti o i nderuar mendon qe muslimanet jan pa ndjenja dhe vrasjet e malltretimet e ndyta para syve tbotes mund te falen ?ju ndoshta po, por viktimat ne fjal as ne varr nuk do ją falin amerikes anti- islamiste!

Falja serbis po pate at guxim ne zemer!

------------

Ti je musliman prosllav antiamerikan i perbetuar -

dhe je ne kundershtim me 60 ose 70 perqind te muslimanve te botes qe jan ne anen e amerikes pra je kunder interesave jetike aleate te muslimanve dhe amerikanve -

Dhe mos e shiko nje regjim te iranit se 70 per qind e muslimanve t e iranit e duan ameriken e ata nuk te pyesin ty hiq o makresh -
do te vie dita kur palestina te shpallet shtet e islami do te jet komplet ne anen e amrikes -
injoranca e jote nuk paka fund ne irak njerzt vriteshin per radiaklizma
fetarė sunit dhe shiit amerikani aty nuk ka vra shum ma shum jan vra ushtar amerikan-
dhe amerika nuk ka hy me vra musliman ne irak o
njeri sakat me arsim por ka hy me erxxu regjimin pro rus te irakut sadam hysein hajvanin

qe i ka betonuar popullin e tij per se gjalli amerika i ka shptuar nga dikatatura ne irak shum njerz jan te varrosur per se gjalli enukmdihet nga klika e sadamit -
perse po ua hjedh faijn amerikanve sa ushtar amerikan u vranė ne irak dhe te gjitha armet vinin prej rusvve e pagesat e ata qe benin terrorizem ne irak nuk ishin irakian por vinin te paguar nga rusija terroist ekstrem radikal qe nuk kan apsak lidhje me fe islame

por kirmt i benin ne emer te fesė islame

lirik
14-07-09, 01:22
sllavet dhe kinezet po i perdhunojn muslimanet
qeqenia esht poshtuar me gjithqka ka e jan dhunuar me mija femra islame -
ndersa kinezt duan ti shuajn islamiket tani deri ne njeriune fundit-
amerika jo amerika don ti afroj afer vetes dhe ti mbrojė nga ekeqeja e rusve ekinezve -
pra ti o makresh nese nuk ua don te miren emerikanve qe duan ta shpetojn e ta mbrojn islamin je vertet kunder islamit

lirik
14-07-09, 01:32
vetem se doli nji regjim islamik ne iran e po e kundershton ameriken po mendoni se e gjith bota islame jan kunder amerikes jo asnjiher ka shum islamik qe e njohin si aleat ameriken dhe qellimi i amerikes ehstqe me anen e islamit qe islamin ta ket krah e mik ti perballoj kinė e rusi qe pikrisht islamine kan msy -
dijeni me kohė anene kujt po e merrni se nese msynė kina e rusija ne islam -
do te jet shum vonė pastaj do t ebehen masakra ma te kqija se te serbve ne bosnje qe jan bė kunder muslimanve e amererika perfundimisht ka me ua kthye shpinen -
dhe jam i bindur ne diqka rusija dhe kina dhe disa shtete tjera vetem nuk kan guxim prej amerike -
se do ta shuanin islamin nga faqja e dheut e sidmos turqinė e afganistanin e shum vende tjera -
rrespektojeni rrezen elirisė ameriken dhe dijani per faleminderit per ket mbrojtje qe ja bėn islamit dhe bėhuni aleat me ameriken se rrugė tjeter nuk ka sepse kina e rusija po pregatiten pikrisht kunder islamit do te shihni se qfar gataje do te bejn ata pastaj shum ma zi se ne bosnje -
amerika nuk ben kurr veprime te tilla qnejrzore sespe ka ideale tjera te lirive fetare dhe demokracisė ne botė e rusija e kina e dijm ne se qfar ideshė kan ato -
prandaj ti makresh po ja don te keqen islamit me antiamerikanizmin tend sepse sot me dalė ne referndum bota islame 70 per qind jan me ameriken per miqsi e aleanca dhe nuk jan per armqisi me ameriken vetem ti po makresh qenke armik i
vertet i amerikes

uck_aksh
14-07-09, 01:57
mua nuk me vie qudi prej disa personave qe shkruajn keshtu se krejt mvaret se nga kush e meson fen si duhet ne ish jugosllavi librat fetar na vinin nga rusia tash po na vin nga ata qe nuk ia dojn te miren njeriut edhe ne si Shqiptar dihet vetem per interesa personale se disa mafioz nga vatikani e disa nga arabia vin ketu na japin te holla per ti ndegjuar ne ata dhe per tna treguar ata fjalet e zotit qka ka than po ju vetem ndaluni per 2 minuta qetsohuni dhe mendoni ne vetvete se keta njerz ka e ben gjith ket pasuri qe po ju japin juve vetem e vetem per ti ndegjuar ata dhe per ti perkrahur

o Shqiptart e mir kuptojeni se duheni ta respektoni njani tjetrin e jo ta respektoni diken qe nuk e kem pas as komb as fis po i kem pas gjithmon armiq
largohuni nga vatikani e medina po bashkohuni te Tirana e Prishtina

Makresh
14-07-09, 07:26
sllavet dhe kinezet po i perdhunojn muslimanet
qeqenia esht poshtuar me gjithqka ka e jan dhunuar me mija femra islame -
ndersa kinezt duan ti shuajn islamiket tani deri ne njeriune fundit-
amerika jo amerika don ti afroj afer vetes dhe ti mbrojė nga ekeqeja e rusve ekinezve -
pra ti o makresh nese nuk ua don te miren emerikanve qe duan ta shpetojn e ta mbrojn islamin je vertet kunder islamit


A je bre normal ti ? :confused:

lirik
14-07-09, 10:44
A je bre normal ti ? :confused:

secili musliman qe esht kunder amerikes esht kunder muslimanve dhe kunder shqiptarve
dhe un jam i bindur qe 80 perqind e muslimanve e dijn se amerika mund ti shpetoj nga rreziku rus e kinez prandaj pse je ti makresh kunder amerikes
pse
pse pse pse psepsepsepspepsepspepasepse dhe vetem pse nese je kunder amerikes je kunder 80 perqind te muslimanve sigurisht pra je veq per interesa personale kush nuk edon ameriken nuk ja don te miren as islamit-se e vetmja amerika qe nuk esht kunder
muslimanve -
e vetmja qe ta dini pra

lirik
14-07-09, 10:50
mua nuk me vie qudi prej disa personave qe shkruajn keshtu se krejt mvaret se nga kush e meson fen si duhet ne ish jugosllavi librat fetar na vinin nga rusia tash po na vin nga ata qe nuk ia dojn te miren njeriut edhe ne si Shqiptar dihet vetem per interesa personale se disa mafioz nga vatikani e disa nga arabia vin ketu na japin te holla per ti ndegjuar ne ata dhe per tna treguar ata fjalet e zotit qka ka than po ju vetem ndaluni per 2 minuta qetsohuni dhe mendoni ne vetvete se keta njerz ka e ben gjith ket pasuri qe po ju japin juve vetem e vetem per ti ndegjuar ata dhe per ti perkrahur

o Shqiptart e mir kuptojeni se duheni ta respektoni njani tjetrin e jo ta respektoni diken qe nuk e kem pas as komb as fis po i kem pas gjithmon armiq
largohuni nga vatikani e medina po bashkohuni te Tirana e Prishtina

-----------------------------
natyrisht qe nuk jam as me vatikanin as me medinen as me meken as me pekinin a s me mosken por jam me shqiptari-
por po me nervozojn disa qe ne emer te fesė islame po dalin kunder amerikes dhe shqiptarizmit
te gjith ne e dijm se shqiptart shpetuan nga amerika nga asgjesimi i plotė dhe i jam mirnjohs amerikes qe na shpetoj e qee e kam pa token e kosoves ne liri pas shum vjetesh duke e puthur e duke qa me lot -
por vetem duke i fakenderuar zotit e amerikes s e aeroplanve te natos -
e ky makreshi e do qudira tjera qe ne fillim e kan ne maje te gjuihes menjher urrejtjen ndaj amerikes po baben tem nuk e duroj me ma urrejt ameriken shpetimtarebn tonė qe na shpetoj prej gjenocidi te sigurt prej shfrasosjes sot edhe durrsi do te flsite serbisht -
e millosheviqi do te silelj neper tiranė po kta jan hajvan taliban ma te zi se kjoftlargti ve he dreqi i marrt te gjith i kisha qu ne taliban me ecė rrugve dhe pluhurit te shkretirave atje po as atje nuk kan vend se afganistani po lufton per perparim shoqrorė-
e emancipim reformim po kta mu ne mes te europes na kan dalė ma te zi se ahmedin ne gjadi i iranit e e hanė buken e kosoves qe trolli quhet europė he ju mbett ne fyt ktyre armiqve te kombi t shqiptarė e amerikes

lirik
14-07-09, 10:54
500 miljon her i thash nuk jam kunder muslimanizmit modern qe nuk perzihet ne shtet e ne politikė por thuaj kot ktyre kungujve perseri me gjuajn me fjalė se un po e urrejkam islamin-
un jam per modernizem per at fe muslimane te shqiptarve qe nuk perzihej ne shtet por ishte e civilizuar dhe gjamijat kishinarkitektur tjeter ndersa ky mugjahedini makreshi menjiher eagoi
dhe e shpalli ate anti fe un jam per muslimanizmin modern nuk jam per kulturen talibanit-
shqiptart ater kishin pamje europiane shkonin ne gjami dhe kjo nuk i pengonte askuj ndersa per boten e civilizuar kishin mirkuptim dhe integroheshin shum leht ne te -
ndersa keta duian te na sjellin pelhura te zeza nga shklretirat e azisė q ete veshemi me to e te dalim si wehab e taliban-
mu ne mes te europes thua se ne nuk kemi identitet tonin as veshje civile e kombtare
as kurfar koke te menduarit veq po u dashka te na drejtojn ata qe vijn nga talibani

lirik
14-07-09, 10:58
keta mugjahedin t tanė makresht na thonė bėni vetvrasje fljani token slalveve keshtu na msojn kta-
kthehuni kah kina kah irani rusia kah talibanizmi ekstrem i talibanit qe sulmoi kullat binjake
ne amerikė kah terroizmi fanatik fundamentalist-
deri sa un thrras pe modernizem dhe integrime njerzore
e fe mdoerne qe nuk i rrezokojn shtetet kombet qe nuk duan asgjesim civilizimesh qe nuk perzihen ne politikkė ne shtet pra cili parawqwesim ide ma te rreziokshme un apo kta makresht radikal funamentalist
perse nuk jeni ne gjendje ta dalloni krypen nga sheqeri-
a eshihni se sa shum e urrejn ameriken shpetimtare ktu disa kryekunguj
qe nuk dijn as per se kan ardhur ne ket jet te mjeret

lirik
14-07-09, 11:00
sikur te mos ishte amerika sot vendet islamike do te ishin te gjith nen kembet ruse sepse rusija do te pushtonte te gjitha ajo sot ka marrveshje te mshefta per ket qellim me kinen -

lirik
14-07-09, 11:05
rusija siku te ksihte mundsi r ti pushtoj vendet islamike me shobeniszmin e
saj

do ti kthente te gjith islamikt me dhunė ne fe ortodokse


dhe do ti bente shtepija publike nate per femra

siq dhunoj ne qeeqeninė e vogell rreth njiqndmij femra
siq beri serbia ne bosnje ene kosovė
amerika nuk ua mendon ket kob islamikve
perse pra disa musliman jan aq shum kunder amerikes -
dhe ja pse sepse jan vegla te dreqit rus kurgja tjeter -
sepse esht folur dhe esht e vertetė qe rsuisja paguan shum pare per organizime te gjithfar lloj grupesh te mjera antishqiptare -
keta njerz qe ne emer te islamizmit po mundohen te paraqiten un jam i bindur se jan maska ruse kineze qe flasin shqip e gjithqka bjen ne emer te islamit si qellim dinak per le larguar islamin dhe ameriken per te futur hendeqe agjentureske

lirik
14-07-09, 11:07
asnji shqiptari qe paraqitet ma mugjahedin se vet mugjahedini i arabisė apo iranit nuk i besoj
kurr qe shpirtine zemren nuk e ka ne moskė dhe pikė kjo duket keshtu me urrejtjene madhe ndaj
amerikes

Makresh
14-07-09, 11:50
keta mugjahedin t tanė makresht na thonė bėni vetvrasje fljani token slalveve keshtu na msojn kta-
kthehuni kah kina kah irani rusia kah talibanizmi ekstrem i talibanit qe sulmoi kullat binjake
ne amerikė kah terroizmi fanatik fundamentalist-
deri sa un thrras pe modernizem dhe integrime njerzore
e fe mdoerne qe nuk i rrezokojn shtetet kombet qe nuk duan asgjesim civilizimesh qe nuk perzihen ne politikkė ne shtet pra cili parawqwesim ide ma te rreziokshme un apo kta makresht radikal funamentalist
perse nuk jeni ne gjendje ta dalloni krypen nga sheqeri-
a eshihni se sa shum e urrejn ameriken shpetimtare ktu disa kryekunguj
qe nuk dijn as per se kan ardhur ne ket jet te mjeret

A ka moderator ore ketu ? Se nuk po durohet me poeti i ēmendur.

Makresh
14-07-09, 11:53
asnji shqiptari qe paraqitet ma mugjahedin se vet mugjahedini i arabisė apo iranit nuk i besoj
kurr qe shpirtine zemren nuk e ka ne moskė dhe pikė kjo duket keshtu me urrejtjene madhe ndaj
amerikes

More be ti, a e din cka dmth Musliman nje here ?

Musliman eshte nje Besimtar i cili i nenshtrohet vetėm Zotit njė dhe tė pa-Shoq !

Kurse ti ben thirrje qe te heqim dor nga Islami yn per tiu nenshtruar Amerikes per interesa te veta strategjo-politike.

Si nuk kishit pasen kokerr turpi, !

lirik
14-07-09, 14:24
A ka moderator ore ketu ? Se nuk po durohet me poeti i ēmendur.

ik more i krisur idiot i qmendur taliban -mos me uaj ti mua ashtu dhe mos thirr modertaroteret shqiptarė se ata nuk jan rus e kinez-


muslimanizmine kishim ne para se te na vij talibanizmi-

i juaj -

qe na e saktosi jeten e na saktosi na ndau na perqau se bashku me wehabizmin qe ma parė nuk ishte ne kosovė aspak i njohur edhe sa sekte tjera doni te na i sjellni nga shtretira-

neper sekte qe don zoti kersh me i ba ne mes vete njiqnd fe e njdind tariqe muslimane -ju qitni bomba dhe dinakrisht vrisni ky esht terrrizem dinak kunder vullnetitt e zotit mendoni ju se nuk ju ua njohim fytarat e veprimet ju ve tariqeve proruse antiamerikane -
por populli shqiptarė kurr ne jet te jetve deri ne kiamet nuk e lshon ameriken e dashur bashk do jetojm e bashk do vdesim jemi aleat te perjetshem -


tariqet e mjera tarikatet muslimane te perqara qe vet muslimant duan ta hanė njeri tjetrin-ata nuk kan ardhmeri sepse me bomba do e vrasin njeri tjetrin -


po me tregon ti mua se kush e qka paske dalur ti me na shitė dokrra ne faqen dardania -

a mos po mendon qe ti me ndikimet tua me e sakatosė popullin dhe rininė shqiptare dhe ta orinetosh edukimin kah te duash ti -

ne me na mbajt ne ders ti e shokt e tu -

e te na tregosh ne se cila esht feja ma e mira se ne nuk po dijm gjoja qenkemi te trashė ne kokė vetem ti qenke i menqur -

se ne nuk po ditkemi ne diqka veq ti-e shokt e tu -


kur un thash se muslimanizmi qe ishte ne kosovė mjaft i edukuar ishte
mjaft i butė mjaft mdern dhe nuk ankohej kush prej ti ti e perbuze at muslimanizem-


ne kohen time ai muslimanizem ishte shum ishte i paster dhe modern-
gjamijat ishin te pastra kultura ishte shqiptare

dhe njerzt shkonin te rrruar te paster me pamje e veshje europiane-


ti e perbuze at lloj gjamije e muslimanizmi suni te fesė se Muhametit -

e the pastaj veq ndoj plak ka shkuar aty ktu se nuk ka pasur fetarė do me na tregu ti ne se si ishte koosva ather kur un e di se gjamijat plot ishin por ksdaj feje nuk i intresonte asgjė tjeter per veq feja e vet dhe zoti nuk i intresonte politika e tarikatet e terrorizmi as bombat e as mekatet por urtesia dhe modernizmi paqja -
ndersa sott gjithqka ka ndryshuar me ndikimin emadh te arabve iranianve dhe talibanve ne kosovė ku duan te na sjellin sekte sekte qe te na e vrasin jeten dhe te n a perqajnė deri ne shfarosje
me perbuzjen e fesė moderne muslimane moderne tolerante ku e aplikonin shqiptart e moderuar -

qe un e mbaj ne mend ne vitet e shtatdhjeta -ishte vet mrekullija ather-
por ti ju kundervune ksaj feje sepse e don fubndamentaliszmin dhe terrorizmin anti amerikanizmin -

qka deshmon se ti je kunder muslimanit shqiptarė modern

kunder fesė muslimane

dhe kunde shqiptarve kunder inetresave te tyre


ti je per mjekrrat e zeza talibane

qe nuk mbahen paster

e neper to vlojn morrat e papastertia

e nuk marrin abdes

as neper shkretira as uj per tahret nuk kan

je ba ti me na tregue se qka esht islami e muslimanizmi-

dhe mos me quaj mua ashtu me ato fyrje mbaje gojen e diskuto me fakte -

e mos fyej -

se amerikanet nuk i zgjodhem ne qe te nenshtrohemi prej tyre por si shpetimtarė -

qee shpetuan kombin shqiptarė musliman prej shfarosjes -

dhe i zgjodhem sepse sllavizmi na e piu gjakun me shekuj na i ka dhunur treqindmij motra shqiptare qka zemra me therrė sot per to ku ishit ju talibant e shkretirave qe nuk na ndihmuat qe te mos na dhunohen ato-

ne nuk duam te jem te nenshtruar te amerikanve

por te jemi shokė te armve e te lidhjeve aleate -

po qka din ti o taliban i zi qka esht besa e aleanca elidhja marrveshja -

per bashkpunim e barabarsi-qifti yt e njeh vetem fenė e bombave terroriste -
o fundamentalist pro rus i zi po pse kaq shu e urrenė ameriken miken aleaten ma te shtrejt te shqiptarve qe sa te dobsohet ajo veq pak serbet vetem presin me hy ne kosovė me thika te gjata e me na i dhunu edhe vajzat ne djepa o debil i pa dije qe nuk sheh as para hundes tende ne shkretirė -
po shko thyej qafen ne shkretirat talibane e fol talibanisht qka dreqin po do qe rrin me shqiptarė-
po ju keni qejf me ja hanger buken ne pa besi te krishterve e me ja qit bomben pastaj
me ja vra fmiun ne nuk jemi ashtu ne shqiptart kemi zemer e shpirtė tjeter edukim tjeter ne nuk jemi terorist e as masakrues -
ameriken e zgjodhem jo per tu nenshtruar siq genjen ti me genjeshtrat tua talibane -
por

me ta si aleat per tu m,brojtur bashk nga rreziqet qe i vijnė njerzimit nga shovenizmi pansllavo kinez-

a nuk po e sheh se kina gjithnji po enxjerr ftytyren e vertetė shovbensite shih se qka esht duke i bė tibetit e ujgurve huinve e tjerė islamikve e tjera feve e grupeve etnike -
po ata me na pushtue ne ne trojet etnike nuk ka ma qka na duhet jeta o njeri shkurtpams por ju kurr asnjiher nuk do te na e prishni miqsinė me amerikan -
sa te jen shekujt e jeta as me ata as me europen perendimore me te cilen ne shqiptart nat e dit do t e bejm peprjekje qe te afrohemi me ta me gjerman me anglez e me franqez ne miqsi e aleanca te perjetshme sepse ne shqiptar europian jemi dhe teritori ynė ne europė esht synimet tona jan me hy ne bashkimin europian jo ne bashmkimin taliban

lirik
14-07-09, 14:33
un shqip po flas e po shkruaj perzierja e fesė nuk me ka pelqyer aspak ne shtet ne politikė dhe jasht
gjamijave ekishave ja kisha serbe se qka ju ka bė serbve duke i genjyer me mite e prrallla -
me opium e me pushtime me toka te huaja shiheni se si i ka dehur serbet sepse perzoihet ne politikė prandaj nuk me pelqejn radikalizmat -
ndersa kisha ortodokse greke po ashtu plot mllef e shoveniszem esht e antishqiptarizem perzihet po ashtu ne politiken e shtetit dhe esht kishė shoveniste-
prandaj edhe te islami ka fe qe po perzihen ne shtet dhe po radikalizohen -
pikrisht ketu un po reagoj por jo kunder atyre muslimanizmave modern e paqsorė qe jan te civilizuar dhe shum paqsorė jo fanatik fundamentalist -

un ather kur e shihja ket lloj muslimanizmi nuk me shqetsonte -sepse ishte jasht ndikimit politik dhe terrorizmi as qe figuronte si ide te kta

por mua me shqetspojn tash radikalizmat fetarė

qysh se doli bomba dhe terorizmi islamik per shkaqe fetare -luftrat epergjakshme ne mes te sekteve islame vrasja e civilve nga motivet fanatike fetare un nuk kam ma bindje te mira tash i shoh ndryshe nuk shoh ma siguri ne fe -

lirik
14-07-09, 14:43
Ti dhe dIsa njerz absolutist autoritarė

KESTREMIST FUNAMENTALIST fetarė jeni shovenist te sektit te veqant islamist

FUNDAMENTALIST -
kush nuk esht me ju ju ekallni me bomba -

qe sektet tjera nuk i duroni por as fe tjetra jo .


sipas jushė u dashka me i vra te gjith te krishteret dhe ata qe nuk mendojn si ju


apo jo as nji fe tjeter mbi dhe mos me ekzistu-

kjo esht qeshtje e zotit por jo e juaja a i e din pse len fe ekombie mbi dhe esht punė e ti po jo e ekstremistve e fundamentalistve te qdo feje pra esht punė e zotit
pse perziheni ju aty pse pra sepse disa grupe jan ekkstremiste per ata

kshtu thot radikalizmi juaj fundamentalist
sepse nuk jeni paqsorė por ekstrem-
ndersa un mendoj se secila fe ka te drejt te jetoj e te jet pjesė botrore e jetes e civilizimit
me te drejta te saja me dinjitet
e mos cenim #

sepse un mendoj si demokrat e jo si ekstremist-


un jam per tolerancen e mikruptimin fetarė dhe nuk jam kunder feve


ashtu siq ju doni te me paraqitni me rrenat tuaja

siq po mundoheni ju te me paraqitni ju

ju alet e njerz ekstremist njerz te drejtuar kah rusija

e kina dhe aleancat antishqiptare


se vetem me at qellim po mundoheni te me perbaltni
kur un kjartė po shkruarj per pozicionin tim -

por dashuria juaj per rusinė e kinen po ju nxitė qe te mme diskreditoni -
ti shpati dani

qe te me diskreditoni si anti islamist

anti fetarė
ne vend se te me quani demiokrat tolerant mirkuptues
modernist i feve embi te gjitha nacional demokrat
keto jan idealat e mia dhe mbi te gjitha feja ime esht shqiptaria

dhe un jam simpatizues i harmonive fetare


e tolerancave e mirkuptimeve jo i fanatizmave fetar


ju mua me quani te pa fe proamerikan e qka jo

lirik
14-07-09, 14:54
A ka moderator ore ketu ? Se nuk po durohet me poeti i ēmendur.
-------------------------------------------
ket fjalė kurr mos e perdor ma i qmendur je ti vet-
nese don me diskutu diskuto me argumente un i mbroj pikpamjet e mia -
me fyerje mos ja msyj me diskutu-
sepse fyerjet jan te kqia
mos thuaj pastaj pse e si e nuk ta kam terhequr vrjetjen
a kputove
nuk duhet me thanė kso fjalė rrugaqerie ti e
kishe po thua fetarė pastaj kush dreqin e merr vesh se kush jenni ju e ne interes te kuj delni ju ktu ekujt i sherbeni shqiptarizmit jo se jo

Makresh
14-07-09, 14:55
Shiqo se ne qfar aleance na therret "Lirik" Xhahili,

3oln-KSXZdM

D4pILNV7MuE&NR=1

Ja ne qfar marrina ju therret Lirik Xhahili, kerkon ti shoqerojm keta "njerez" !

_tor4kxgXR0

N1gvBjLR8k0

Ja se qfar bejn aleatet e tu Lirik, kenaqe zemren me gjakun e muslimaneve.

TIg3rMHKAoE&feature=related


Je i knaqur tash kur e din qe vetem perkrahja e ketyre shtazeve, te ben ty fajtor pran Zotit ?

lirik
14-07-09, 14:55
fundamentalizmi islamik paraqet rrezik te madh per trojet shqiptare
njejt si pansllavizmi

Makresh
14-07-09, 15:03
-------------------------------------------
ket fjalė kurr mos e perdor ma i qmendur je ti vet-
nese don me diskutu diskuto me argumente un i mbroj pikpamjet e mia -
me fyerje mos ja msyj me diskutu-
sepse fyerjet jan te kqia
mos thuaj pastaj pse e si e nuk ta kam terhequr vrjetjen
a kputove
nuk duhet me thanė kso fjalė rrugaqerie ti e
kishe po thua fetarė pastaj kush dreqin e merr vesh se kush jenni ju e ne interes te kuj delni ju ktu ekujt i sherbeni shqiptarizmit jo se jo


Je i semur psiqikisht e mentalisht ! Ke humb rrugen neper forume, S'po ta them un, po ta thojn te tjeret, thua ti qe ka nevoj dikush per shkrimet e tua. Pusho pak, merr frym dhe mendo edhe nga kendveshtrimi i viktimes e jo vetem i atij, perfituesit dashakeq qe pushton ke te doje vetem pse posedon pijuna te llojit tend !

Makresh
14-07-09, 15:04
fundamentalizmi islamik paraqet rrezik te madh per trojet shqiptare
njejt si pansllavizmi

Rreziku me i madhe per trojet shqiptare je TI nese nuk hesht pak !


ps: Hajgare se vallahi tesh s'ka n'tye :biggrin: :biggrin:

lirik
14-07-09, 15:09
Rusija sikur te kishte mundsi ti pushtoj vendet islamike me shovenizmin e
saj

do ti kthente te gjith islamikt me dhunė ne fe ortodokse


dhe do ti bente shtepija publike nate per femra

siq dhunoj ne qeqeninė e vogel rreth njiqndmij femra

siq beri serbia ne bosnje e ne kosovė


amerika nuk ua mendon ket kob islamikve


perse pra disa musliman jan aq shum kunder amerikes -

dhe ja pse sepse jan vegla te dreqit rus kurgja tjeter -


sepse esht folur dhe esht e vertetė qe ruija paguan shum pare per grupime fundamentaliste
per organizime te gjithfar lloj grupesh te mjera antishqiptare antiamerikane -
keta njerz qe ne emer te islamizmit
po mundohen te paraqiten si musliman ne fakt jan vegla te kines dhe rusisė

un jam i bindur se jan maska ruse kineze
qe flasin shqip
e gjithqka bjen ne emer te islamit
si qellim dinak per le larguar islamin dhe ameriken nga njeri tjetri
per te futur hendeqe agjentureske
dhe luftra te pergjakshme ne mes te islamit dhe amerikes me hasmeri

lirik
14-07-09, 15:14
e more makresh i mjerė nuk them un se nuk jan bė punė te kqija ne irak jo se lufta sjell gjithqka ushtaret te gjith nuk mbahen nen kontroll por mos harro keto foto qe po na i paraqet ti nuk jan -
te gjitha masakra te amerikanve por jan te grupeve ekstremiste islamike ne mes vete nga bombat qe jan kan hjedhur njeri tjetrit sunit e shiiit ne mes vete qerime hesapesh -
ka edhe aty ktu ndonje veper te keqe ndoshta te ushtarve amerikan por pse o makresh zeza nuk po i qet maskarat serbe ne kosovė e masakrat ruse dhunimet ne qeqeni

lirik
14-07-09, 15:15
ne qeqeni esht bė hataja nga ruset e ne kinė po ashtu dhuna ndaj ujgurve e tjer muslliman larg syve te opinionit

lirik
14-07-09, 15:18
gjithqka per ty vetem amerika paska bė veprime te kqija por ti harron se sadam hyseini ju kundervu me armė ushtris amerikane dhe shum musliman tjerė qe kan hejdhur bomba jan vra me mija ushtar amerikan edhe ata djen nanash jan kan mbetur edhe atje nuse te veja e nana pa djem edhe atje dikush ka qa -
por nuk esht ktu halli halli esht perse sadam hajvan hyseini u lidh me rus -
perse e nxiti ameriken nekto r eagime-
perse ua ktheu shpinen miqve ma te mirė qe e ndihmuan me iranin -
pse u tregua kaq i pa besė qe bashkpunonte me franqez eme rus me kundershtart ma te mdhej te ameirikes

Makresh
14-07-09, 15:20
.......................... s'po luj mo se fitove. (Kur t'jesh me ameriken, normal apo jo ? lol)

lirik
14-07-09, 15:21
un nuk knaqem me gjakun musliman te derdhur sepse qdo masaker apo vrasje mua si poet me godet ne shpirtė e sidomos civilt e pa fajshem por lufta kto i ka -
ne irak ka pasur shum grupe qe nuk dihej kush ken po e vriste e viktima binuin civilet -
kush hidhte bomba aty -
mos vallė te gjitha bombat i hidhnin amerikanet -
jo kjo nuk esht e vertetė-
ndarja nga aleanca me ameriken do te ju ksuhtoj shum keq shum muslimanve do te vjen dita kur do te binden vet ndersa un jam per lirinė e palestine dhe te drejten e tyre per vetvendosje -
por ti o makresh nuk je kurfar diskutuesi per veq se fund e krye kah rusija i orientuar

Makresh
14-07-09, 15:26
Un jam ne luft me Rusinė, Kinėn, Ameriken dhe ēdo shtet qe vret vllezėrit dhe motrat e mia !


Kete vetem gjoja a mun e duron a jO ?

lirik
14-07-09, 15:28
do te vie dita e do binen vet muslimanet se qfar rreziqesh do te sjellin te tjeret si kina e rusija pastaj vet ata do e kerkojn ameriken sikur te mos ishte amerika qe te shtinte turqinė ne nato shtetet sllavo ortodokse e greqia rusia sot do te ishin kembkryq ne turqi ne mjedis te stambollit sepse truqia nuk kishte forca te perballonte agresionin rus rusia mund ta bente shkrum e hi turqinė-
por amerika shpetimtare perseri ishte aty ne anen e muslimanve si mbrojtese -dhe sot truqia esht e pa prekur sepse stambolli do te fislte rusisht tash pa dyshim -
por ti o makresh e shum si ti jeni mosmirnjohsa emos njohsa te historisė ti nuk e din se ishte ne plan qe rsuija bullgaria greqia serbia ukraina ta sulmonin turqinė-
por u kercnuan nga amerika duke i kercnuar qe kjo nuk guxon te ndodhė amerika e antarsoj turqinė ne nato dhe e shpetoj nga pushtimi rus pse keq i ka truqia punet si vend musliman -
duhet me e dit o makresh me qfar miku duhet me u lidh ne miqsi e aleanca politike ekonomike

Dani11
14-07-09, 15:30
Ujgurėt-Pakicė nė atdheun e tyre
Ujgurėt nė perėndim tė Kinės janė tė etnitetit Turk qė nga tradita janė musliman, dhe tė cilėt janė mė tė lidhur me popujt e Azisė Qendrore se sa me Kinezet Han-popullsi qė dominon nė shtetin komunist.
E premte, 10 Korrik 2009 23:45

Ujgurėt janė njė racė e lashtė qė kanė lėnė gjurmėt e tyre nė historinė e Azisė lindore dhe asaj qendrore. Pėr mė shumė se qindra vite, nė shekullin e tetė dhe tė nėntė, ata sunduan njė mbretėri qė shtrihej nga Manquria e deri nė Detin Kaspik.

Tani janė tė pėrqendruar nė krahinėn veriperėndimore tė Kinės atė tė Xinjiangit.
Por ata gjithashtu janė me numėr tė konsiderueshėm nė Uzbekistan, Kirgjistan dhe Kazakistan. Pjesė tė komuniteteve Ujgure janė tė shpėrndara edhe nė vende tjera tė Azisė.

Fillimisht njė grup i fiseve malore nga Malet Altai, Ujgurėt kanė kulturėn dhe gjuhen e tyre dalluese prej asaj Turke. Shkencėtarėt thonė se gjenetikisht, Ujgurėt janė njė pėrzierje e gjaqeve Kaukaziane dhe atyre tė Azisė Lindore. Ata thonė se kjo ėshtė se pse ata kanė ngjyrė tė ēelėt tė flokėve dhe tė lėkurės. Nga ana fetare, ata janė kryesisht mysliman Suni.
http://www.mesazhi.com/images/news/12183.jpg

Pas njė periudhe tė pavarėsisė nė vitet e 1940-ta si Turkistan Lindor, udhėheqėsia e republikės Ujgure vendosi tė formojė konfederatė me shtetin e ri komunist Kinez. Por nuk zgjati shumė dhe Pekini me taktikat e saj e ktheu kėtė republikė nė Rajonin Autonom Ujgur tė Xinjiangit brenda Kinės.

Rozimukhamet Abdulbakiev, ish kryetar i organizatės joqeveritare Ujgure nė Kirgjistan e quajtur Ittipaq ( Bashkimi), tregon pėr shėrbimin mediatik tė Kirgjistanit se emri i kėsaj krahine ėshtė i gabuar.

"Edhe pse Kina i ka dhėnė Xinjiangit statusin e krahinės autonome Ujgure, nuk ka shenja autonomie atje. Nuk ka tė drejta pėr Ujgurėt atje. Asgjė," tha Abdulbakiev.

"Kjo ėshtė njė ēėshtje politike dhe sociale. Regjimi totalitar ka shtypur tėrė liritė e shprehjes, atė tė shtypit, tė personalitetit dhe tė ndėrgjegjes-dhe kjo ėshtė pse, natyrisht njerėzit po ngritėn kundėr saj."

Dyndje tė mėdha emigrantesh

Trazirat qė u zhvilluan nė 5 Korrik nė kryeqytetin e Xinjiangit Urumqi, filluan pasi u raportua nga Kina jugore se sė paku dy Ujgurė u vranė nga punėtorėt etnik Kinez Han gjatė njė debati nė njė fabrikė lodrash.

Por kjo ishte vetėm fillimi i kėsaj akullnaje. Egėrsia e trazirave, nė tė cilat sipas numėrimit zyrtar vdiqėn mė shumė se 150 veta, thelloi situatėn nė njė gjendje mė tė pakėnaqshme.
"Pėrse ata janė kaq tė mėrzitur nga kjo situatė ėshtė sepse, ēdo ditė qeveria Kineze sjell qindra e mijėra tė Hanve Kinez nė vendlindjen tonė, Turkistanin Lindor kurse njerėzit tanė janė duke ndenjur pa punė, duke vuajtur," thotė Nizam Sametov i asociacionit Ujgur nė Londėr.

Sametov pohon se politika Kineze ėshtė pėr tė punėsuar Ujgurėt diku tjetėr nė Kinė, jashtė rajonit tė Xinjiangit, duke reduktuar kėshtu pėrqendrimin e kėtij grupi etnik. Nė anėn tjetėr, nė pesė dekadat e fundit, ka pas dyndje tė mėdha tė imigrantėve Han, nė mėnyrė qe sot, Ujgurėt mezi i kalojnė numrin e tyre.

Por Sametov kundėrshton vizionin qė Ujgurėt tė bėhen pakicė nė atdheun e tyre.

"Pėr shkak se vendi i jonė ėshtė shumė i pasur me minerale, naftė, gaz ata vazhdojnė tė vijnė, ēdo ditė duke sjellė njerėz nga brendėsia e Kinės pėr nė vendin tonė. Ata shpresojnė se sė shpejti ne do tė jemi njė pakicė e vogėl, por kjo nuk do tė ndodhė," thotė Sametov. "Ėshtė vendi ynė."

Fajėsimi e separatistėve

Ka pasur akte tė dhunshme tė vazhdueshme nga grupet nėntokėsore qė luftojnė pėr pavarėsi, por ata duket se nuk kanė mbėshtetjen e popullit.

Megjithatė, autoritetet Kineze kanė fajėsuar tani separatistėt pėr dhunėn.

"Ju tė gjithė e dini se ky incident ėshtė nisur nga njerėzit qė dėshirojnė konflikt, dhe burimet e tėrė kėsaj janė thellė politike," thotė Ministri Kinez pėr Sigurinė Publike Meng Jianzhu nė njė fjalim para trupave dhe policisė nė Urumqi.

"Ky ėshtė konflikt nė mes separatistėve dhe forcave anti-separatiste, dhe ėshtė njė betejė politike qė do tė vazhdon."

Abdulbakiev fajėson Kinezėt pėr provokim tė trazirave.

"Kur u shemb Bashkimi Sovjetik dhe u bėnė tė pavarura Kirgjistani, Kazakistani dhe Uzbekistani, Ujgurėt u bėnė mė te etur pėr pavarėsinė e tyre me njė fuqi tė re. Kjo ėshtė ajo ēka ne kemi parė sot," thotė Abdulbakiev.

"Nėse qeveria Kineze do tė ishte demokratike dhe nė qoftė se ajo bėn reformat politike, atėherė ky lloj i rezistencės sė ashpėr do tė zhdukej."

Grupe aktivistėsh Ujgurė nė ekzil kanė mohuar tė kenė ndezur trazirat brenda nė Xinjiang.
/globalsecurity.org/military/library/news/2009/07/mil-090708-rferl01.htm
(http:///globalsecurity.org/military/library/news/2009/07/mil-090708-rferl01.htm)

lirik
14-07-09, 15:34
Un jam ne luft me Rusinė, Kinėn, Ameriken dhe ēdo shtet qe vret vllezėrit dhe motrat e mia !


Kete vetem gjoja a mun e duron a jO ?
------------------------

Tjeter esht se si mendon tjeter esht me ditė politikė e diplomaci-

perse malejzia ka aq mardhenje te mira me ameriken e kuvajti e dubai-
apo ata sipas teje qenkan biudallej
dhe nuk po e ditkan q esht diplomacia e politika

pse pra o makresh nuk kupton hiq nuk ke haber nga politika e diplomacia-
qe shum musliman kan desshirė te jen ne paqe me amerikene ne lidhje te mira politike ekonomike pikrisht sepse amerika ka rrespekt per islamin perse ti don me i hasmu e me i per qa kta meqense ti je shqiptar e nuk je i lindjesse mesme -
perse po hyn ne mes tyre si therrė-
pastaj vlelzer e mot“ra te gjakut ti i ke shqiptart sepse je me fis e me gjak i shqiptarve jo i iranit ata nuk i ke as farė as fis

lirik
14-07-09, 15:39
dhe ti o makresh ma mirė drejtoj forcat tua dhe shkrimet tua andej kah armiqt e vertetė te islamit e te muslimanve e te shqiptarve andej kah kina e
rusija shoveniste
e lene te qetė ameriken se kjo do te bej paqen ne trojet islame
iraku do te behet dubai i dytė e palestina do te njihet shtet
vendet muslimane-do te jetojn ė te pasura
do te jetojn ne paqe te perhershme me ameriken
nuk do t e ken kriza e luftra me ameriken por te jen te zhvilluara-
e aleate ne mes tyre po rri mos u perziej e mos i hasmo sepse te gjith muslimant nuk e urrejn ameriken por i gjith problemi ishte te palestina ky esht problem pak i veshtir per tu zgjedhur qe kam shpresa se do te zgjedhet pastaj bota arabe dhe mudlimant asnjiher nuk do te ken diqka te keqe me ameriken -
prandaj mos i nxit keto ne ems vete dhe sidomos shqiptarve nuk ju ka hije as nji fjal te keqe me e fol per ameriken qe na shpetoj e sot po gzojm liri ne saje te amerikes

lirik
14-07-09, 17:39
Makresh thot kthejani shpinen amerikes

dhe pranoni te ju dhunohen gratė nuset qikat perseri leni trojet dhe ikni-maleve perseri vuani persreri shfarosuni perseri
ne gjenocid perseri
makresh si kshilltarė i menqur i shqiptarve
o makresh vetem per disa orė mos u kercnu amerika serbia hyn ne kosovė
dhe ne krahasim me te zezat qe i ka bė ato jesin zero qfar masakrash tjera bėn e qfar te zezash-
ne jemi nerrezik nga ata dhe ne duhet te kemi armė shum ma te forta se serbia e ti mbajm gjithmonė gati serbia me hy edhe njiher ne kosovė ben lumej gjaku o makreshi i menqur -
nuk guxojm te ja ktjhejhm asnjiher shpinen amerikes o makresh -
se na shuan nga faqja e dheut serbia kulqeder ne jemi ne gojė te ujkut o makresh -
mos na mos se si ta perbuzime ta urrejm ameriken -
se ne shqiptart e kosoves as nuk mund ta imagjinojm ket o makresh

kshillat tua per ne jan vraese te nji populli o makresh ti dashke me e vra kosoven dhe shqiperinė o makresh duke e urrejtur ameriken -
ndersa amerika ishte gati me hy ne luftė me rusinė püer ne o makresh -
amerika u tregua aq interesante ne rastin tonė aq kembngulse sa qe i kemi borgj ne jet te jetve sepse deshti ta ndezė luften botrore per koosoven o makresh kshilltari -
mos na shuaj nga faqja e dheut nji popull antik ilir qe n a kan shua neper shekuj e kemi mbetur pak -
e veq sa kemi filluar me i qel sytė pak me u ringjall o makresh aga -
mos fol absurde nga ma te qudistshmet se populli shqiptar kurr nuk ja kthen shpinen amerikes -

lirik
15-07-09, 09:47
Je i semur psiqikisht e mentalisht ! Ke humb rrugen neper forume, S'po ta them un, po ta thojn te tjeret, thua ti qe ka nevoj dikush per shkrimet e tua. Pusho pak, merr frym dhe mendo edhe nga kendveshtrimi i viktimes e jo vetem i atij, perfituesit dashakeq qe pushton ke te doje vetem pse posedon pijuna te llojit tend !

----------------------------------------------------
Ndegjo makresh psikopati i smurė mental
e i lig frigacak depsuz

leni fyerjet ma i teknefec o kurkushi hiq
ma i lig se ti nuk e bėn ma nana ma i poshter
boll ma me kto lloj fyerje
se ti diku nga qmendina psikiatria je duke shkruar o i degjeneruar -

te thash mos fyej ne keto menyra e ti prap o i pist

dhe mos diskuto ma me mua

s e nuk diskutohet ma me ksi tipash si ti te devijuar
me shendet mental i katastrofė

e gjallė

dhe mos provo qe njerzit me i kthy kunder meje ne forma te tilla dinake


o njeri i pa ftyrė i pa karakter

mos me fyej ne forma te tilla se me fyerje
nuk ecet as ne forum as askund o i p a la i pa kulturė

ik nga un sa je shnosh erahat largou mos mė rrenqeth se pasha besen o makresh me mua nuk ta qet mos harro pra as ty as atij pulagjisė atje q e me ka fye

Makresh
15-07-09, 10:24
----------------------------------------------------
Ndegjo makresh psikopati i smurė mental
e i lig frigacak depsuz

leni fyerjet ma i teknefec o kurkushi hiq
ma i lig se ti nuk e bėn ma nana ma i poshter
boll ma me kto lloj fyerje
se ti diku nga qmendina psikiatria je duke shkruar o i degjeneruar -

te thash mos fyej ne keto menyra e ti prap o i pist

dhe mos diskuto ma me mua

s e nuk diskutohet ma me ksi tipash si ti te devijuar
me shendet mental i katastrofė

e gjallė

dhe mos provo qe njerzit me i kthy kunder meje ne forma te tilla dinake


o njeri i pa ftyrė i pa karakter

mos me fyej ne forma te tilla se me fyerje
nuk ecet as ne forum as askund o i p a la i pa kulturė

ik nga un sa je shnosh erahat largou mos mė rrenqeth se pasha besen o makresh me mua nuk ta qet mos harro pra as ty as atij pulagjisė atje q e me ka fye

Hej heeeeeej a po qetsohesh a ta kersita njo ? :biggrin:

Po kqyr more sa ofendimi eshte ne fjalet e tua ? Ti m'duket s'po e lexojshe asnjehere veten, ku edhe i gjejm ka dy here postimet e njejta me ca ndryshime te vogla :biggrin:

Dhe mos me perziej me dike tjeter se kujt i ke shit gulluba, ajo eshte pun per ty.

Me vjen, shume mir qe nuk do t'miresh me me mua por me temen ! :smile:
T'pershendes, se e di qe s'je kaq i keq.

lirik
15-07-09, 10:55
Hej heeeeeej a po qetsohesh a ta kersita njo ? :biggrin:

Po kqyr more sa ofendimi eshte ne fjalet e tua ? Ti m'duket s'po e lexojshe asnjehere veten, ku edhe i gjejm ka dy here postimet e njejta me ca ndryshime te vogla :biggrin:

Dhe mos me perziej me dike tjeter se kujt i ke shit gulluba, ajo eshte pun per ty.

Me vjen, shume mir qe nuk do t'miresh me me mua por me temen ! :smile:
T'pershendes, se e di qe s'je kaq i keq.

----------------------

ti ma kerset mua nji a
po ti nuk guxon me dal me pshurr naten mor fmia i keq
ik ti me gjith ata pulagjijt qe daline e me fyejn mua more fmi te kqi -
as nuk dua me me
diskutu me ju -

se nuk ja vlenė me humb kohė me ju
hup
e ai qe me ka fye mua e me ka quajt pllummagji
ka me e pa ai do ta shohim edhe ket problem
dijeni nji diqka mos me provokoni se i keq jam kush hyn ne kthetra te mia
mos thuani se nuk ju kam paralajmruar
leni fyerjet boll ma leni fyerjet

Makresh
15-07-09, 11:07
Ti je Autor i ofendimeve tua, ndale veten, na kerko falje te gjitheve, dhe mos na cito me lidhje palidhje !
E ne do ti ndalim ofendimet (ne fakt kritikat) ndaj teje.

A pajtohesh me mixhen a jo ?

uck_aksh
15-07-09, 12:58
Un jam ne luft me Rusinė, Kinėn, Ameriken dhe ēdo shtet qe vret vllezėrit dhe motrat e mia !


Kete vetem gjoja a mun e duron a jO ?


vllezrit dhe motrat e tua po i vret dikush kon e ke vllezer e motra Shqiptaret apo vetem ata qe i perkasin fes islame kudo ne bot?????????????????????????????

Makresh
15-07-09, 13:03
vllezrit dhe motrat e tua po i vret dikush kon e ke vllezer e motra Shqiptaret apo vetem ata qe i perkasin fes islame kudo ne bot?????????????????????????????


Kam vllezėr nė gjak, nė fe dhe nė komb !

lirik
15-07-09, 13:56
jo jo ky makreshi nuk esht i joni ky flet per vllezrit e motrat taliban ky esht taliban ky per talibanet e shun krejt kombin shqiptar prej faqes se dheut pra dijeni deri ku ka arritur puna e dri ku kan shkuar-
shqipfolsat sa jan talibanizuar e jan bė te huaj duke u indoktrinuar ne kultura te huaja -
tani kombi shqiptarė le te alarmohet-
se nuk jan msu shqiptartz veq me i shiku ashtu per anash e po harojn se ne trupin tonė kombtarė te trojeve tona etnike ka hy i huaji

Makresh
15-07-09, 14:05
I Derguari i Allahut ka thėnė:

Mos kini zili pėr njėri tjetrin, mos mashtroni, mos urreni njėri-tjetrin, mos ua ktheni shpinėn njėri-tjetrit, dhe mos ndėrhyni nė shitblerje tė njėri-tjetrit. Muslimani ėshtė vėlla i muslimanit, nuk i bėn padrejtsi, nuk e lė nė baltė, nuk e genjen dhe nuk e nėnqmon atė. Devotshmeria ėshtė kėtu (e tha kėtė tri herė duke bėrė me shenjė nga zemra).

lirik
15-07-09, 14:11
nėse hyjn ne luftė shqiptart me talibanin ky makreshi esht ne anen e talibanve ndersa buken don me e hanger te kosoves te shqiptarve si e spejgoni ju ket te dashur lexues -
me seclin shtet apo komb musliman qe do te hynte shqiptaria ne luftė makreshi do te luftonte kunder shqiptarisė
dhe do te behej veterani
i 77 luftrave kunder kosoves e shqiptarisė si pjesmarrs meqense ky per vllezrit musliman lufton
jo per vllezrit shqiptarė

Makresh
15-07-09, 14:15
Ti o pllumagji ishe edhe prrallagji.

Nėse,

Nėse Amerika do te hynte ne lufte me Kosoven ky pulagjija do te ishte n'anen e Amerikes............. :frown: Po ti qenke tradhtar more Pishpirik ! Tradhtar i Kombit qenke ! Si nuk te vie Turp ti ndihmosh Amerikes e te na shpallesh neve luftė ?!

lirik
15-07-09, 15:18
Ti o pllumagji ishe edhe prrallagji.

Nėse,

Nėse Amerika do te hynte ne lufte me Kosoven ky pulagjija do te ishte n'anen e Amerikes............. :frown: Po ti qenke tradhtar more Pishpirik ! Tradhtar i Kombit qenke ! Si nuk te vie Turp ti ndihmosh Amerikes e te na shpallesh neve luftė ?!

-------------------------
Jo jo e ke gabim makresh un pamvarsisht se kam deshirė qe me ameriken te gjejm gjuhen e perbashkt qe te mbrohemi nga armiqt jetik te shqiptarve perseri temin kursesi nuk e jap per amerikanit zot na ruaj kursesi hiq nuk vjen ne shprehje -
dhe ti po flet me inati se jo kurr ndersa un po flas me bindje e me fakte per juve qe jeni me komb musliman islamik taliban mugjehedin fundmeentalist -
ju sigurisht po ju andej do te rreshtoheshit ne llogore ne anen e fergjes kurse ne shqiptart kendej ti sigurisht do te dilje andej kah vllezrit tu shpirtror taliban -
jo ka shqiptart me triqi eplisa por kah ata -
keshtu po besoj un keshtu po ma merr mendja sepse kshtu po te shoh te edukuar
mbi bazat eksaj edukate tende po gjykoj kshtu dhe besoj se te gjith shqiptart jan te bindur se po keshtu do te veproje ti -
ja pra kujt ja jep buken shqiptaria e kosova tali banve armiqve qe po i mbajm ne gji
-ne trojet tona shqiptare etnike

lirik
15-07-09, 15:21
Ti o pllumagji ishe edhe prrallagji.

Nėse,

Nėse Amerika do te hynte ne lufte me Kosoven ky pulagjija do te ishte n'anen e Amerikes............. :frown: Po ti qenke tradhtar more Pishpirik ! Tradhtar i Kombit qenke ! Si nuk te vie Turp ti ndihmosh Amerikes e te na shpallesh neve luftė ?!
-------------------------------------------
mirė more makresh po ti u dashke vetem me thanė jo nuk esht e vertetė
qka thua ti lirik do te thoshe jo lirik un jam ne anen e shqiptarve -
por jo mor makrsh me fye kshtu-
po me quan tradhtar i kombit po me quan pllumagji pishpirik-
ti nuk po dijshe me diskutut me argumente pse po fyen dhe po fillon fyerjen gjithmonė

a e sheh se sa i pa edkuar je ti bashk me sjelljen tende fetare dhe edukaten a e sheh qe ju nuk dini as qka esht demokracia as dialogu as me diskutu mbi bazat e argumenteve vetem si barbar me fyerje

lirik
15-07-09, 15:25
fyerjet tua mor makresh e kan trashur zullumin

o makresh zeza

mos fyej po te them por kunderveju argumentit pa fyerje

se te hanger dreqi o makresh zeza

po zgjedhi fjalt o kokė e talibanit

se nuk diskutohet me fyerje spese nuk je ti kurfar burri as kurfar trimi qe i del zot fjalve tua
por rri e mos fyej o frigacak mos fyej ma boll mos fyej se pasha besen me te shti un ne dorė dreqi te han

Tinky-Winky
16-07-09, 00:08
o makresh harap talibanc me boe me tpae edhe iher tuj u gezhaten me lirikun krejt kryt kom me ta njers boksa more pismaluk bytha juv mem shkue e mem lidh aleanca me iranin e rusin e kishemile po delni kunraj ameriks sha zote me bo met pa edhe ihere qe sillesh qytynev temav qin stubca kom me ti jep e njo kom me ta njeh pismilet bre.shnetje

uck_aksh
16-07-09, 11:15
I Derguari i Allahut ka thėnė:

Mos kini zili pėr njėri tjetrin, mos mashtroni, mos urreni njėri-tjetrin, mos ua ktheni shpinėn njėri-tjetrit, dhe mos ndėrhyni nė shitblerje tė njėri-tjetrit. Muslimani ėshtė vėlla i muslimanit, nuk i bėn padrejtsi, nuk e lė nė baltė, nuk e genjen dhe nuk e nėnqmon atė. Devotshmeria ėshtė kėtu (e tha kėtė tri herė duke bėrė me shenjė nga zemra).


kur jem kan ne rrezik pse more nuk na erdhen ne ndim keta vllezer e motra na perzun nga shtepit tona shkau nje milion popull na shkatrroj te gjitha gjamit na vrau na masakroi a e dinin ata vllezrit se serbet po i dhunojn motrat e tyre pse nuk na erdhen ne ndim more per te luftuar per vllezer


a vetem ku esht interesi na kan vllezer e motra

shiko videon

uck_aksh
16-07-09, 11:19
0PQ-WnqO0qk

Makresh
16-07-09, 13:15
kur jem kan ne rrezik pse more nuk na erdhen ne ndim keta vllezer e motra na perzun nga shtepit tona shkau nje milion popull na shkatrroj te gjitha gjamit na vrau na masakroi a e dinin ata vllezrit se serbet po i dhunojn motrat e tyre pse nuk na erdhen ne ndim more per te luftuar per vllezer


a vetem ku esht interesi na kan vllezer e motra

shiko videon

E dinin si jo, ne nje deklarat te kusheririt te Luan Krasniqit qe importonte arme nga amerika, pat deklaruar ne tv nder te tjera qe ne at kohe kishin pas zbritur 500 muxhahida vullnetar nga trojet arabo-aziatike ne aeroportin e Tiranes per t'luftuar por duke i mbajtur shpresat tek ndihma euroatlantike ata u refuzuan nga vet H. Thaqi pasi qe ashtu keshtu kishin me shume ushtar se sa arme. Dhe nuk deshen qe keta muxhahida te perzihen per ti dhen luftės sė kosoves nje erė fetare, edhe pse serbet, siē deshmove edhe vet, nuk kan hezituar ti prishin diku rreth 300 xhamia ne kosove e shqiptaret asnje kishe te serbeve.

Arabet nuk kan interesa ne Kosove, te jesh musliman nuk eshte interes i askujt sot. Vet fakti qe ne deshirojm ti bashkangjitemi Evropes, ata nuk na pranojn sepse Zoti e din se cfar sillet ne kokat e tyre.

Por sipas Komiserit te BE qe u deklarua kunder liberalizimit te vizave ai thot : Evropjanet jan Laik dhe s'jan aspak fetar, qe dmth islami dhe krishterizmi do te jen ne te njejten shkallė sipas laicitetit. Kur njeri prej ketyre laikeve vendos ti jap nje drejtim jetes se tij, a thua vall cfar do te zgjedh ? Statistikat e fundit konfirmojn qe evropa e mplak ka filluar te rilind me eliten e re te cilet konvertohen duke i dhen fund kultures se tyre. Dhe qe laiciteti behet kurth per BE, kete askush nuk e kishte menduar me heret, per kete edhe shumica e shteteve jan kunder hyrjes se Turqis ne BE, sepse ndikimi i saj do te ishte edhe me i madhe se ai i frances dhe gjermanis.

E verteta parashtrohet keshtu sot : TE JESH MUSLIMAN; ESHTE HANDICAP NE NJE SHOQERI (PRO)PERENDIMORE ! Por nuk eshte sfid e pa-kalueshme.