PDA

View Full Version : Marwa al-Sherbini shpuar 18 herė nė dhomėn gjukatėse


FazliMuharem
10-07-09, 14:14
Motra Muslimane Marwa al-Sherbini (rahimehullah) shpuar 18 herė nė dhomėn gjukatėse pėr shkak tė hixhabit.

http://www.youtube.com/watch?v=oX6wfmA0WCU (http://www.youtube.com/watch?v=oX6wfmA0WCU)


Disa mijėra Egjiptjanė rrethojnė arkivolin e gruas 32 vjechares shtatzėnės Egjiptjane Marwa el-Sherbini,e cila ishte shpuar me thikė nga njė burrė Gjerman nė njė gjyqėsore,nė lindje tė Gjermanisė javėn tė kaluar e hėnė 6 korrik,2009,gjatė funeralit e saj nė Aleksandri,Egjipt.Gruaja ishte pėr tė dėshmuar kundėr njeriut nė gjyq pasi ai e quajti atė Islamike teroriste.Gjyqtarėt Gjerman thonė se njeriu 28 vjechar i cili fatalisht e shpoi gruan Muslimane ishte shtyrė nga njė urrejtjeje tė thellė ndaj tė huajve.
Kairo-Mijėra Egjiptjanė vajtuesė marshuan pas arkivolit tė“SHEHIDES HIXHABE”tė Hėnėn-Gruaja shtatzėnė Muslimane e cila ishte shpuar deri nė vdekje nė dhomėn gjyqėsore pėrderisa djali e saj vėshtronte.

Marwa al-Sherbini Muslem woman stabbed 18 times to death in a German court cause of hijab - july 4th
http://www.youtube.com/watch?v=oX6wfmA0WCU (http://www.youtube.com/watch?v=oX6wfmA0WCU)

Some thousands of Egyptians surround the coffin of 32-year old pregnant Egyptian woman Marwa el-Sherbini, Monday July 6,2009,who was stabbed by a German man in a courtroom in eastern Germany last week,during her funeral in Alexandria, Egypt. The woman was to testify against the man in court after he allegedly called her an Islamist and a terrorist in2008. German prosecutors say a 28-year-old man who fatally stabbed Marwa was driven by a deep hate of foreigners. (AP Photo/Nasser Nouri)
CAIRO-Thousands of Egyptian mourners marched behind the coffin of the "martyr of the head scarf" on Monday a pregnant Muslim woman who was stabbed to death in a German courtroom as her young son watched.

Muharem ibn Shaban ibn Fazliu
Melbourne - Australia.

Dardani_K1
10-07-09, 14:45
E more jarani i jem kopalla te gjyqit gjerman jane ato fjal qe kane thanen qe ne menyr tragjike ashte vrar ajo grua une mendoj se kjo puner ka qene e qellimshme ai person e ka pasen dikend si bashkepunetor dikend te gjyqit se ashte e pamundur qe me shti thik ne gjyq e mos me u hetue ato jane rrena te kullune une si besoj dhe plus 18 her po e shpon para syve te policis po leni ato rrena dhe kopalla te gjyqetareve Gjerman se ata tashe do ta shpallin si te qmendur dhe do ta qojne ne nje psikiatri dhe mbas 3 vbitesh do ta lirojn , ashtu vepruan edhe me nje kojshike temen nga Maroku ketu ne Minhen edhe ajo dul me vetur dhe nje person me nje Gjip apo qka ka qenen i ka ba hygjym dhe me te 4 rrotet i ka hypen vetures se sajna dhe e ka myten dhe me ne fund gjermanet than si ka pi hapat se nuk ashte mire psiqikisht po diqka ashte interesant si bahet qe nje person i smut psiqik qe perdor hapa qettesues te i grah vetures andaj edhe po ju them mos te bane naj auslander diqka kunder Gjermanit se do ta burgosin e do ta denojn perjetshem por ne qofte se Gjermani vret Auslanderin ai mbas 3 vitesh ne psikiatri
do te lirohet e kushedi i japin banes mobile dhe socialin e majm ja japin.
po ketu ka faj shteti Egjiptian se ata duhet me kerkue ekstradimin e atij tipit ne Egjipt ose qe se dorezojn gjermanet ate kriminel shteti egjiptian duhet me i nderpre mardhaniet diplomatike,me e ba naj skandal diplomatik dhe me i burgosen nja 30 gjerman per vdekjen e asaj gruaje te gjor qe u vra nja nje psikopat pa faj.

Makresh
10-07-09, 15:08
Paska vrar Nenen dhe femiun qe kishte ne bark ????

18 shpėrthime ? Dhe i vetmi qe kishte reaguar ishte burri i saj edhe pse Policia ne salle ?! :confused:

Ky eshte krim i organizuar qe duhet denuar edhe gjykatesin edhe policin qe ishin te pranishem ! Turpi i asaj dite ua qorroft sytė ne kete dhe botėn tjeter !!

Arb
10-07-09, 15:18
Motra Muslimane?

Eh po shume paska pjell ajo nona jote, a egjiptjane e paske ate none a?

Makresh
10-07-09, 15:22
Motra Muslimane?

Eh po shume paska pjell ajo nona jote, a egjiptjane e paske ate none a?

Po, tani ?

Llapjani_HH
10-07-09, 17:51
“Vėllezėrit Muslimanė” dėnojnė vrasjen e gruas egjiptiane nė Gjermani


"Vėllezėrit Musliman" kanė dėnuar ashpėr vrasjen ēnjerėzore tė njė gruaje muslimane vetėm pse mbante veshje islame.

Lėvizja Islame "Vėllezėrit Musliman" nė Egjipt duke kritikuar rritjen e akteve raciste nė Gjermani, ka dėnuar ashpėr vrasjen ēnjerėzore tė njė gruaje muslimane vetėm pse mbante veshje islame. Televizioni Al Alem bėnė tė ditur se Essam Al Eryan, njeri nga liderėt e kėsaj lėvizjeje egjiptiane sot nė Kajro ka thėnė: "Pa dyshim se sot znj. Merve Al Sherbini, gruaja myslimane e cila u mbyt nga njė nazist gjerman njihet si "Dėshmorja e hixhabit" dhe ajo duhet t'ia tėrheq vėmendjen tė gjithė muslimanėve dhe vendeve islame".

Essam Al Eryan nga qeveria gjermane ka kėrkuar qė tė dėnojė nazistin kriminel gjerman dhe tė parandalojė aktet e kėtilla ēnjerėzore ndaj myslimanėve nė Gjermani. Ai nė vazhdim ka thėnė se megjithė pėrpjekjet e myslimanėve nė Evropė dhe Amerikė pėr tė krijuar njė atmosferė tė qetė dhe stabile, qarqet mediake tė kėtyre vendeve shfrytėzojnė ēdo mjet pėr tė ngjallur urrejtje te popujt perėndimorė ndaj myslimanėve dhe fesė islame.

Ky lider i lėvizjes "Ihvanul Muslimin" ka theksuar gjithashtu se shtetet perėndimore duhet tė respektojė muslimanėt dhe hixhabin islamik.

Ndėrsa nė anėn tjetėr, Abdukerim Ar-Rihavi, kryetari i Shoqatės pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut nė Siri, ka kritikuar ashpėr mos reagimin e Kajros zyrtare ndaj vrasjes sė znj. Merve Ash Sherbini. Ai ka thėnė se qeveria egjiptiane me anė tė kėsaj hedhjeje nuk po realizon kėrkesat e popullit tė saj. /irib/
Mesazhi.com


Dardani_K1 pajtohem plotsisht me shkrimin tuaj.

Edhe jo vetėm qė ėshtė lejuar ai tė hyj nė gjykat i armatosur, por me kėtė rast policėt qė kan qenė aty nė vend se tė intervenojn ata kan gjuar me armė njėjohsisht nė burrin e tė ndjerės dhe e kan plaguar edhe atė.
Pėr arsye siq ka pohuar vėllau i tij se ai kishte flok tė zeza, kurse ai i shkreti u munduar ta shpėtoj gruan e vet, e me kėtė rast plagoset nga ai racisti me thikė e poashtu edhe nga policia me armė.

Kurse tash jan duke kontrolluar a tė marrin masa hetimore kundėr atyre policėve.

Ja njė link pėr ata qė din gjermanisht.

http://www.firmenpresse.de/pressinfo101366.html

Pupi
10-07-09, 19:57
Ky rast tė nderuar forumist tė forumit dardania.de (e pėrsėris edhe njė herė) tė forumit dardania.de i bėnė mė sė shumti dėmė Gjermanis vetė (rendit kushtetues kėtu) dhe se mendoj qė neve Shqiptarve nuk na takon tė pėrzihemi nė qėshtjet e mbrendshme tė gjermanis!

Ėshtė pėr tu ēuditur, qė sa shpjet publikohėn tė kėqijat, derisa tė mirat as me lupė zmadhimi nuk shihen .

Dardani_K1
10-07-09, 22:45
Qyqy per policin qe ka qellue ne Burrin e te ndjeres se paskna diten veq sa e lexova tekstin dhe e pashe qfare arsye te marrune paska thanen ai polici paska thanen se burrin e te ndjeres e ka marr per sulmues dhe agresiv shih rren shih ai gjermani flok sariht e burri i se ndjeres flok zi dhe i paska perzi keto jane rrena dhe ate rrena te kullune se me kast e paskan ba me e likvidu ate grun me i mshefen shenjat e krimit dhe ma e keqja sjan suspendue e as denue as polici e as gjykatesi une ju kame thanen ma heret se Gjermani se denon gjermanin jo per nje ausllander te vdekun jo po me bo ausllanderi me e vra Gjermanin edhe ne vetmbrojtje ateher e denojn ausllanderin me burg te perjetshem andaj ne kete rast shteti egjiptian duhet qe ne te gjitha menyrat me i prishen mardhanjet diplomatike dhe tregtare e qdo mardhanje me Gjermanin dhe si kusht me i ndreqen mardhanjet me lypen ate nacistin dhe ate policin ose me ja nisen edhe shteti egjiptian me i burgosen disa Gjerman turista qe kane merak me thithen hashish e me i majten aty per tane jeten.

Besiana
10-07-09, 22:50
Me vjen keq shume per ate gruan e vrane dhe burrin e sajna te plagosun me te vertet e paska dashten grun e vet qe ka reagu ashtu e me e shpetu por sipo e shoh ketu koka ba kjo loje me kast me e vra gruan dhe me e hup deshmin kunder nacistit edhe une po them si Dardani_K1 se shteti egjiptian duhet me reague
e me e kerkue ate policin dhe ate nacistin ose me i shkeputen qdo mardhanje me Gjermanin.

Maxi
10-07-09, 23:18
Ky rast tė nderuar forumist tė forumit dardania.de (e pėrsėris edhe njė herė) tė forumit dardania.de i bėnė mė sė shumti dėmė Gjermanis vetė (rendit kushtetues kėtu) dhe se mendoj qė neve Shqiptarve nuk na takon tė pėrzihemi nė qėshtjet e mbrendshme tė gjermanis!

Ėshtė pėr tu ēuditur, qė sa shpjet publikohėn tė kėqijat, derisa tė mirat as me lupė zmadhimi nuk shihen .
Tė nderuar anėtar tė forumit Dardania.de,shprehni mendimin e juaj lirshėm e jo pėr hatėr tė dikujt....;)
E ty Pupi
Pėrsėrite edhe disa herė dardania.de, pastaj kthehu dhe lexo rregulloren se ēfarė shkruan....
""- Secili diskutues pa marr parasysh seksin, bindjen politike e krahinore, besimin, ėshtė i lirė tė shprehė mendimet dhe idetė e tij pa u penguar. " besoj se e ke tė qartė,
Duke vėrejtur kohėt e fundit je duke bėrė kallaballėk fjalėsh tė kota (e pėrsėris edhe njėher) fjalėsh tė kota, na trego neve se ēfarė peshe do tė ēonte fjala (postimi) yt ose i ndonjė anėtari tjetėr nė ēėshtjet e mbrendshme tė Gjermanisė!!!!??
...Temat janė pėr tė shprehur idet e jo pėr tė ardhur nė replika tė kota....

Zoti e mėshiroft Marwa al-Sherbinin,kurse ne shpresojm qė ky rast tė jet i izoluar!

Marco
11-07-09, 00:20
qenka rast i prekeshem per gjith njerzit se jo vetem per Egjiptianet apo muslimanet sepse keto raste munden mi ndodhun gjdo njėrit, po kjo paska qen edhe deshmitare keshtu qe nuk e shoh se ėshtė vra per shkak se e huaj apo muslimane po thjesht deshmitare, po sidoqoft zbulohet..
eeeeeee edhe shqiptar jan vra per qeshtje deshmimi qka dot thot, ne u qojshum en kom edhe kerkojshum lirimin e te burgosurve, kurse shum e nėnat qajshin qe ju kishin myt femija vetem per shkak deshmive ...!

Allahu e shperblevt me xhenet...!

shfletuesi_
11-07-09, 00:26
Po gjithmon kan than i fort te rreh e s'te le me kajt... Tash keta Te fortit po te mbmysin krejt edhe spo ke qka ben.... Ne kete rast duhet denuar shteti dhe jo individi....

Llapjani_HH
11-07-09, 18:00
Ky rast tė nderuar forumist tė forumit dardania.de (e pėrsėris edhe njė herė) tė forumit dardania.de i bėnė mė sė shumti dėmė Gjermanis vetė (rendit kushtetues kėtu) dhe se mendoj qė neve Shqiptarve nuk na takon tė pėrzihemi nė qėshtjet e mbrendshme tė gjermanis!

Ėshtė pėr tu ēuditur, qė sa shpjet publikohėn tė kėqijat, derisa tė mirat as me lupė zmadhimi nuk shihen .
Pupi pse nuk na takon neve tė pėrzihemi nė qėshtje tė gjermanis kur edhe ne (disa) jetojm kėtu?
Pse nuk na takon tė pėrzihemi kur njė shtetase e huaj vritet vetėm se ėshtė shtetase e huaj dhe myslimane, si nė kėtė rast.
E po tė vritet njė Shqiptar a duhet atėher tė pėrzihemi simbas teje, apo tė themi prap se ėshtė qėshtje e brendshme e gjermanis?
Pupi tė huaj nė gjermani janė gjith ata qė nuk jan gjerman pamarr parasysh a je Shqiptar, Turk, Egjiptian etj.etj, edhe nėse ke nėnshtetsi gjermane prap je i huaj.
E racistėt nuk tė pyesin prej cilit vend je apo mos je Shqiptar.
Mos harro se ka edhe Shqiptar qė kan humbur jetėn nė gjermani, ėshtė rasti kur ka humbur jetėn familja 6 antarėshe nė Julich nga vėrja e zjarrit nė ndėrtesėn ku ata jetonin, por sigurisht sipas teje as kėtu nuk bėn tė pėrzihemi.

E ti Pupi vazhdo ti mbrosh gjermanėt, por mė beso se po tė ndodhte ty diqka me ndonjė gjerman ata nuk do tė mbronin ty.

Llapjani_HH
11-07-09, 18:17
qenka rast i prekeshem per gjith njerzit se jo vetem per Egjiptianet apo muslimanet sepse keto raste munden mi ndodhun gjdo njėrit, po kjo paska qen edhe deshmitare keshtu qe nuk e shoh se ėshtė vra per shkak se e huaj apo muslimane po thjesht deshmitare, po sidoqoft zbulohet..
eeeeeee edhe shqiptar jan vra per qeshtje deshmimi qka dot thot, ne u qojshum en kom edhe kerkojshum lirimin e te burgosurve, kurse shum e nėnat qajshin qe ju kishin myt femija vetem per shkak deshmive ...!

Allahu e shperblevt me xhenet...!

Marco kjo ėshtė vrar pėr shkak se ka qenė nė rend tė par muslimane dhe e huaj.
Ajo ka qen dėshmitare kundėr tij ngase ai e ka kėrcėnuar dhe fyer atė si Islamiste dhe terroriste.
Pėr kėt ai ishte dėnuar me 780€, por ai ėshtė ankuar dhe gjat procesit ai e ka vrar.

Ja njė shkrim se qfar ka thėn ai nė gjykat:

Nach FOCUS-Informationen sagte der Täter in der Gerichtsverhandlung,

dass „nichteuropäische Rassen“ kein Recht hätten, in Deutschland zu leben.

Daraus wollte er sein Recht ableiten, die in Dresden als Apothekerin tätige Ägypterin als „Islamistin“ und „Terroristin“ zu beleidigen. (http://www.focus.de/panorama/welt/dresden-mord-an-aegypterin-war-geplant_aid_415996.html)

Sipas informatave tė FOCUS dorasi nė sallėn e gjygjit kishte thėnė:

Se rasat joevropiane nuk kan tė drejt tė jetojn nė gjermani

Shkrimin e plot pėr ata qė dinė gjermanisht mund ta lexojn nė linkun mė poshtė.

http://www.focus.de/politik/deutschland/dresden-appelle-und-mahnungen-bei-trauerfeier-_aid_416006.html

Pupi
11-07-09, 20:33
Pupi pse nuk na takon neve tė pėrzihemi nė qėshtje tė gjermanis kur edhe ne (disa) jetojm kėtu?
Pse nuk na takon tė pėrzihemi kur njė shtetase e huaj vritet vetėm se ėshtė shtetase e huaj dhe myslimane, si nė kėtė rast.
E po tė vritet njė Shqiptar a duhet atėher tė pėrzihemi simbas teje, apo tė themi prap se ėshtė qėshtje e brendshme e gjermanis?
Pupi tė huaj nė gjermani janė gjith ata qė nuk jan gjerman pamarr parasysh a je Shqiptar, Turk, Egjiptian etj.etj, edhe nėse ke nėnshtetsi gjermane prap je i huaj.
E racistėt nuk tė pyesin prej cilit vend je apo mos je Shqiptar.
Mos harro se ka edhe Shqiptar qė kan humbur jetėn nė gjermani, ėshtė rasti kur ka humbur jetėn familja 6 antarėshe nė Julich nga vėrja e zjarrit nė ndėrtesėn ku ata jetonin, por sigurisht sipas teje as kėtu nuk bėn tė pėrzihemi.

E ti Pupi vazhdo ti mbrosh gjermanėt, por mė beso se po tė ndodhte ty diqka me ndonjė gjerman ata nuk do tė mbronin ty.

Nuk e kam pėr qėllim ti mohoj tė drejtėn askujt pėr tu shprehur "shlirshėm" por edhe kjo "shlirshėm" i ka kornizat e veta se sa shlirshėm guxon tė shprehet shtetasi i huaj pėr njė Shtet tė huaj.
Gjithashtu me "shlirshėm" duhet tė kuptohen nė rendė tė parė interesat "shqiptare" e jo ato tė "Egjiptit, e as edhe Gjermanis". Pra duke e ditur qė Forumi ėshtė njė dritare ku mendimet "gjuhen" pėr ti marrė e gjithė bota, shqiptarėve mė sė paku u duhen "armiqėsi" me popujt e tjerė.
Tė citova tya, duke u ēuditur njėkohėsisht, sepse kisha bindjen qė i kuptoje gjėrat pak mė drejt, sa i pėrket "intresave" kombtare Shqiptare, sepse disave nga kėtu veqmė u mėsova me ta.
Sido qė tė jetė kjo nuk ėshtė pėr ti thėnė, e as qė mendoja ti them "gjė e mirė" mos thasht zoti!
Por unė e kisha fjalėn qė neve kemi halle tonat me tone sa pėr tu marrur me to, e tė mos krijom armiqė panevoj duke e ditur qė kjo punė nuk i bjen vetė Gjermanis dobi.

P.s.

Ta marrim sikur kėtu tė zhvillohet njė "debat i tillė i papėlqyem" njė nga mediat e shkruara do ta hulumtoje dhe do ta nxirrje pėr shtyp njė titull si ky p.sh.
"Shiptarėt zemėrgjerė, e vajtojn me lot rastin e Dresdenit"
Tash-ti, ēka ua merr menja juve se ē'pasoja do tė kishte kjo pėr Shtetet Shqiptare qė janė duke u mėsuar ti lėvizin hapat e par (bebe) pėr ecje.

Tinky-Winky
11-07-09, 21:41
sha zote mir e ka qyky pupi a pe shini sa lerg i qon ment se me boe pahiri me hie angela merkeli tu dardania e me ju pae juve ty vajtue tonashile fill ka me ja ngjit qkraaap thaqit per veshi e me ja bo no me mbyllen dardanin no po e terhekim njohjen e pavarsies.jo shoq nigojeni ju pupin e solidarizohuni en heshtje se tyben e tybs adelajde majne cajtungi i kish pa shtie hund knejnaj e priteni edhe bildin.shnetje

Makresh
11-07-09, 23:10
Ta marrim sikur kėtu tė zhvillohet njė "debat i tillė i papėlqyem" njė nga mediat e shkruara do ta hulumtoje dhe do ta nxirrje pėr shtyp njė titull si ky p.sh.
"Shiptarėt zemėrgjerė, e vajtojn me lot rastin e Dresdenit"
Tash-ti, ēka ua merr menja juve se ē'pasoja do tė kishte kjo pėr Shtetet Shqiptare qė janė duke u mėsuar ti lėvizin hapat e par (bebe) pėr ecje.

Ta marrim si shembull nese ne shtyp del (per te miren tende) : "Shiptarėt zemėrgjerė, solidarizohen me gjermanin ne rastin e Dresdenit" ... a do t'ishte vall kjo gje normale ? Po e vertet ? Tash-ti, ēka ua merrmendja se na eshte Gjermania ? Kemi jetuar edhe pa gjermanin dhe asgje s'na ka penguar per te qen popull besnik dhe i drejtė e sot dole ti dhe na meson se si te behemi "llaskuca" per te tjeret. Nuk behesh asnjehere i mir per nje popull nese nuk behesh i mir per VETEN o takllagjin i njom ! Mendo dy here, ti 3 here dhe tani msyja testatures e shkreto cka e ke njet te shkretosh !

Marco
11-07-09, 23:26
Marco kjo ėshtė vrar pėr shkak se ka qenė nė rend tė par muslimane dhe e huaj.
Ajo ka qen dėshmitare kundėr tij ngase ai e ka kėrcėnuar dhe fyer atė si Islamiste dhe terroriste.
Pėr kėt ai ishte dėnuar me 780€, por ai ėshtė ankuar dhe gjat procesit ai e ka vrar.

Ja njė shkrim se qfar ka thėn ai nė gjykat:

Nach FOCUS-Informationen sagte der Täter in der Gerichtsverhandlung,

dass „nichteuropäische Rassen“ kein Recht hätten, in Deutschland zu leben.

Daraus wollte er sein Recht ableiten, die in Dresden als Apothekerin tätige Ägypterin als „Islamistin“ und „Terroristin“ zu beleidigen. (http://www.focus.de/panorama/welt/dresden-mord-an-aegypterin-war-geplant_aid_415996.html)

Sipas informatave tė FOCUS dorasi nė sallėn e gjygjit kishte thėnė:

Se rasat joevropiane nuk kan tė drejt tė jetojn nė gjermani

Shkrimin e plot pėr ata qė dinė gjermanisht mund ta lexojn nė linkun mė poshtė.

http://www.focus.de/politik/deutschland/dresden-appelle-und-mahnungen-bei-trauerfeier-_aid_416006.html

PO PO ashtu ėshtė se une u bazova mbas temes kurse masanena hyra vet e lexova e pash se edhe rasti ka ndodh vitin 2008 qysh ka desht me ja hjek shamin, e ka qujt terroriste, po tasht kan dal en gjygj , e si as njė media Europiane nuk e kan dhan ket lajm, ku ėshtė fakt i vertet se as njė media nuk e ka dhan,
Rast prekesh po qe ku e ki PUPIN edhe ARB se qfar komente i kan dhan, qka jan kta mat mir se qaj Gjermani per mu as pak e per juve tjerve sedi !! Flm Llapijani_HH

Pupi
12-07-09, 09:41
PO PO ashtu ėshtė se une u bazova mbas temes kurse masanena hyra vet e lexova e pash se edhe rasti ka ndodh vitin 2008 qysh ka desht me ja hjek shamin, e ka qujt terroriste, po tasht kan dal en gjygj , e si as njė media Europiane nuk e kan dhan ket lajm, ku ėshtė fakt i vertet se as njė media nuk e ka dhan,
Rast prekesh po qe ku e ki PUPIN edhe ARB se qfar komente i kan dhan, qka jan kta mat mir se qaj Gjermani per mu as pak e per juve tjerve sedi !! Flm Llapijani_HH

Nuk ėshtė mirė tė shtrembėrohen gjėrat, ju nuk jeni as "Islamista" si ju ka hije bile, nėse vazhdoni edhe mė tutje ti shtrembėroni gjėrat, ngase ėshtė shkruar atėher nuk do tė ketė replikime tė mėtutjeshme, dhe jam i propozimit tė ju fshihen shkrimet.

Shihet qė ju dini pak pėr Pupin (jam i kėnaqur bile). por nga ato qė unė i themė, pa qofshin edhe kėtu ne net, janė gjitmonė tė vėrteta.
P.sh. Pupi sillet e mshtillet cdo ditė me femra qė mbajn shami nė kokė, dhe nuk mė pengojn fare, bile i kam edhe shoqe tė mira.

McLeshi
Ta marrim si shembull nese ne shtyp del (per te miren tende) : "Shiptarėt zemėrgjerė, solidarizohen me gjermanin ne rastin e Dresdenit" ... a do t'ishte vall kjo gje normale ? Po e vertet ? Tash-ti, ēka ua merrmendja se na eshte Gjermania ? Kemi jetuar edhe pa gjermanin dhe asgje s'na ka penguar per te qen popull besnik dhe i drejtė e sot dole ti dhe na meson se si te behemi "llaskuca" per te tjeret. Nuk behesh asnjehere i mir per nje popull nese nuk behesh i mir per VETEN o takllagjin i njom ! Mendo dy here, ti 3 here dhe tani msyja testatures e shkreto cka e ke njet te shkretosh !


Unė nuk kam thėnė kėshtu askund !

hasanmehmeti
12-07-09, 10:47
Qka ka lidhje ecja e kombit shqiptare me rastin ne gjermani. E keqja eshte e keqe dhe e tille mbetet tek ai qe din ti dalloj gjerat.

E sa per disa kastravec ketu , shqiptaret duhet te flasin vetem pro Izraelit ,Amerikes ,Perendimi pa marre parasysh se ato vepra qe keta i kryejne jane te mira apo te keqija.

Solidariteti dhe Drejtesia e njeriut nuk duhet kufizohet vetem me kauzen kombetare por me shpirtin e tij te paster qe eshte me i gjere se c'ka mund te mendojne te "verberit".


All-llahu e meshirote motren tone(me plote kuptimin e fjales Motren tone nga feja se keshtu na obligon Zoti ne kuran ku thote: te gjithe besimtaret jane vellezer) dhe pabesimtaret qe veprojne vepra te tilla ndaj myslimaneve, i qorodite ne mllefin e tyre.
Amin.
gülü gülü

Pupi
12-07-09, 12:42
Qka ka lidhje ecja e kombit shqiptare me rastin ne gjermani. E keqja eshte e keqe dhe e tille mbetet tek ai qe din ti dalloj gjerat.

E sa per disa kastravec ketu , shqiptaret duhet te flasin vetem pro Izraelit ,Amerikes ,Perendimi pa marre parasysh se ato vepra qe keta i kryejne jane te mira apo te keqija.

Solidariteti dhe Drejtesia e njeriut nuk duhet kufizohet vetem me kauzen kombetare por me shpirtin e tij te paster qe eshte me i gjere se c'ka mund te mendojne te "verberit".


All-llahu e meshirote motren tone(me plote kuptimin e fjales Motren tone nga feja se keshtu na obligon Zoti ne kuran ku thote: te gjithe besimtaret jane vellezer) dhe pabesimtaret qe veprojne vepra te tilla ndaj myslimaneve, i qorodite ne mllefin e tyre.
Amin.
gülü gülü

Tamam Hasan Bey, e ke than ti ashtu, ashtu edhe le tė jetė.

Llapjani_HH
12-07-09, 12:58
Nuk e kam pėr qėllim ti mohoj tė drejtėn askujt pėr tu shprehur "shlirshėm" por edhe kjo "shlirshėm" i ka kornizat e veta se sa shlirshėm guxon tė shprehet shtetasi i huaj pėr njė Shtet tė huaj.
Gjithashtu me "shlirshėm" duhet tė kuptohen nė rendė tė parė interesat "shqiptare" e jo ato tė "Egjiptit, e as edhe Gjermanis". Pra duke e ditur qė Forumi ėshtė njė dritare ku mendimet "gjuhen" pėr ti marrė e gjithė bota, shqiptarėve mė sė paku u duhen "armiqėsi" me popujt e tjerė.
Tė citova tya, duke u ēuditur njėkohėsisht, sepse kisha bindjen qė i kuptoje gjėrat pak mė drejt, sa i pėrket "intresave" kombtare Shqiptare, sepse disave nga kėtu veqmė u mėsova me ta.
Sido qė tė jetė kjo nuk ėshtė pėr ti thėnė, e as qė mendoja ti them "gjė e mirė" mos thasht zoti!
Por unė e kisha fjalėn qė neve kemi halle tonat me tone sa pėr tu marrur me to, e tė mos krijom armiqė panevoj duke e ditur qė kjo punė nuk i bjen vetė Gjermanis dobi.

P.s.

Ta marrim sikur kėtu tė zhvillohet njė "debat i tillė i papėlqyem" njė nga mediat e shkruara do ta hulumtoje dhe do ta nxirrje pėr shtyp njė titull si ky p.sh.
"Shiptarėt zemėrgjerė, e vajtojn me lot rastin e Dresdenit"
Tash-ti, ēka ua merr menja juve se ē'pasoja do tė kishte kjo pėr Shtetet Shqiptare qė janė duke u mėsuar ti lėvizin hapat e par (bebe) pėr ecje.
Pupi nė njė shtet qė e quan veten shtet demokratik mundesh gjithmon tė shprehesh "shlirshėm" si thoni ju, mirpo kėtė e dini edhe ju vetė.

Pupi n'kėtė rast nuk ka tė bėjė fare me interesat e Shqiptarėve, Egjiptianėve apo gjermanėve.
Kėtu ka tė bėjė vetėm me tė drejtat e njeriut, e nė kėtė rast me tė drejtat e tė huajve nė njė shtet evropian qė cenohen nga racistėt.
Po tė kishte ndodh ky rast me ndonjė gjerman nė ndonjė shtet tjetėr psh.ta marrim Egjiptin, atėher do kishe lexuar pėr kėtė rast nė secilėn gazet dhe do ishte transmetuar pa nda nė tv. kurse ky rast u mundua fare tė mos zbulohet nėpėr media.


Kalofshi mirė

Pupi
12-07-09, 13:07
E dini i ju pse e hoqi qafe beka dardanin ( u "shit" )dardania.de ?

Sepse mu kjo ishte arsyeja qė Bekimi i qoj duart lart, duke e ditur qė me neve nuk qitet kėrrqysh.

kadal kadal po due me kuptue njerin se n'q'hall ish kanė.

Marco
12-07-09, 17:03
Nuk ėshtė mirė tė shtrembėrohen gjėrat, ju nuk jeni as "Islamista" si ju ka hije bile, nėse vazhdoni edhe mė tutje ti shtrembėroni gjėrat, ngase ėshtė shkruar atėher nuk do tė ketė replikime tė mėtutjeshme, dhe jam i propozimit tė ju fshihen shkrimet.

Shihet qė ju dini pak pėr Pupin (jam i kėnaqur bile). por nga ato qė unė i themė, pa qofshin edhe kėtu ne net, janė gjitmonė tė vėrteta.
P.sh. Pupi sillet e mshtillet cdo ditė me femra qė mbajn shami nė kokė, dhe nuk mė pengojn fare, bile i kam edhe shoqe tė mira.

McLeshi

Unė nuk kam thėnė kėshtu askund !

Shitesh si Shqiptar qata mundesh me nejt edhe me femna me Shamia se me dit dikush qe shenon qeshtu en dardani ti pret gishtat...
e Kishe Hjek ti kėtė postimin nėse ish kanė edhe Dardania.de e Bozhalive (vllaznive tu) sikurse en expres, Sedi pse spo e blen ti dardania.de e mi hjek krejt kto postime, a mu bo Supermen mi faru SHqiptart se shkau smujti, e ti ja i kishe kthy en krishterizem ja i kishe faru krejt , edhe en fund kur kishe vdek tkishum qit en permendore edhe ata en kali para Grandit si hero Kombetar per Shfarosjen e Kombit ...!

Pupi
12-07-09, 17:55
Shitesh si Shqiptar qata mundesh me nejt edhe me femna me Shamia se me dit dikush qe shenon qeshtu en dardani ti pret gishtat...
e Kishe Hjek ti kėtė postimin nėse ish kanė edhe Dardania.de e Bozhalive (vllaznive tu) sikurse en expres, Sedi pse spo e blen ti dardania.de e mi hjek krejt kto postime, a mu bo Supermen mi faru SHqiptart se shkau smujti, e ti ja i kishe kthy en krishterizem ja i kishe faru krejt , edhe en fund kur kishe vdek tkishum qit en permendore edhe ata en kali para Grandit si hero Kombetar per Shfarosjen e Kombit ...!


Edhe ta besoj unė kėtė tya cka thue me 100%. Kjo edhe ėshtė arsyeja pse njerzia po drohen tė shkruajn kėtu. Sepse ju e keni ngulfatur forumin Shqiptar qė nuk identifikohet me Ibn al malawi e hasanmehmeti el kadawi etj etj.
Ndėrsa ajo qė unė rrijė me femra tė tilla, tregon tolerancen time ndaj islamit, por jo edhe ndaj Islamizimit tė Evropės, pjes e sė cilės jam edhe vetė den baba den!!!
Ndėrsa pėr ju Islamistat neve kemi "zbuluar" ligje qė tju shfarosim, derisa ju do tė na gjuanit me bomba po qe novoja (shkrimi yt i mė lart).
Po mshoni m'shoni dardanis (se keni gjet ku).

hasanmehmeti
12-07-09, 19:23
Sepse ju e keni ngulfatur forumin Shqiptar qė nuk identifikohet me hasanmehmeti el kadawi etj etj.

Me kend po u identifikojka forumi Shqiptar , kur nuk identifikohet me Shqiptare.Me sahanlepiresa edhe kopilat e komunizmit dhe sllavizmit a?


Tutje ne rregullore te FDardania shkruan:

- Rreptėsisht ndalohet lakimi i emrave (nofkave) tė diskutuesve apo IP adresave ...Keshtu qe kujdes bej me avazin tend, ngase manipulimi me prejardhjen e personit ne Islam dhe me gjere ne boten demokratike eshte krime.E ti aq shume e don FD sa qe as rregulloren nuk e respekton.Poshte Komunistet dhe Sahanlepiresat!

Pupi
12-07-09, 19:33
Me kend po u identifikojka forumi Shqiptar , kur nuk identifikohet me Shqiptare.Me sahanlepiresa edhe kopilat e komunizmit dhe sllavizmit a?


Tutje ne rregullore te FDardania shkruan:Keshtu qe kujdes bej me avazin tend, ngase manipulimi me prejardhjen e personit ne Islam dhe me gjere ne boten demokratike eshte krime.E ti aq shume e don FD sa qe as rregulloren nuk e respekton.Poshte Komunistet dhe Sahanlepiresat!

Andaj edhe dallojn qėndrimet tona nė qasjen e interesave Kombėtare.
Sepse mu kėshtu mendonte edhe Enver Hoxha, e qė ėshtė identik me Islamin qė pėrdorni ju/ti.
Derisa Islami dhe Demokracia nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt.
E ti para se tė mė drejtohėshe mua, ėshtė dashur tu drejtohėshe zagarve tu sėpari, a nuk thuhet kur nji gjė e hesht bėhesh me tė (kur ėshtė fjala te lakimi i sė vėrtetes)?

hasanmehmeti
12-07-09, 22:55
Sigurisht qe dallojne ,se idhulli jote eshte Enver Hoxha dhe metodologjia e tij , ndersa une kam All-llahun dhe e derguarin e Tij.

Dhe krahasimi mes Islamit dhe metodologjis tende komuniste nuk ka asgje te perbashket.

Tutje as me demokracin qe e mbyti Marwen ,Islami ska te perbashket.

Une te drejtohem ty se ti ke lakuar emrin time , perndryshe sdo kisha cituar injorancen tende, per te cilen edhe koha po me dhimbet. E rregulli tjeter eshte se secili ka pergjegjesi per postimet e veta , une smund te ruaj cdo persone ketu qka shkruan me perjashtime te zagareve qe lakojne me emrin time.

pleshti
12-07-09, 23:18
Sigurisht qe dallojne ,se idhulli jote eshte Enver Hoxha dhe metodologjia e tij , ndersa une kam All-llahun dhe e derguarin e Tij.

Dhe krahasimi mes Islamit dhe metodologjis tende komuniste nuk ka asgje te perbashket.

Tutje as me demokracin qe e mbyti Marwen ,Islami ska te perbashket.

Une te drejtohem ty se ti ke lakuar emrin time , perndryshe sdo kisha cituar injorancen tende, per te cilen edhe koha po me dhimbet. E rregulli tjeter eshte se secili ka pergjegjesi per postimet e veta , une smund te ruaj cdo persone ketu qka shkruan me perjashtime te zagareve qe lakojne me emrin time.
Se paku me ideollogjit e Enver Hoxhes ju fetaret as qe keni guxu me permend kisha e xhamia, ndersa me ideollogjit e Allahit e te derguarit te tij po ja kani nanen kujtdo qe po ju dal perpara me shkrime, do te doja te ju shof si pulatni edhe ne bira te miut me ju ardhe rradha me dal haptazi. Phuuuuuuuuuu taleban te mallkuar.

Dani11
12-07-09, 23:33
Se paku me ideollogjit e Enver Hoxhes ju fetaret as qe keni guxu me permend kisha e xhamia, ndersa me ideollogjit e Allahit e te derguarit te tij po ja kani nanen kujtdo qe po ju dal perpara me shkrime, do te doja te ju shof si pulatni edhe ne bira te miut me ju ardhe rradha me dal haptazi. Phuuuuuuuuuu taleban te mallkuar.

http://tbn3.google.com/images?q=tbn:cFPzVAoi7XBlVM:http://www.schwarzwaelder-bote.de/cms_images/swol/nachrichten/lokales/vs/2009/03/pistole_main.jpg (http://images.google.de/imgres?imgurl=http://www.schwarzwaelder-bote.de/cms_images/swol/nachrichten/lokales/vs/2009/03/pistole_main.jpg&imgrefurl=http://www.schwarzwaelder-bote.de/wm%3FcatId%3D11383339%26artId%3D13709995%26offset% 3D3&usg=__x7fYUpQJmXAK10GF19fXP0RWtp0=&h=314&w=400&sz=18&hl=de&start=98&tbnid=cFPzVAoi7XBlVM:&tbnh=97&tbnw=124&prev=/images%3Fq%3Dmaskierte%2Bdiebe%26gbv%3D2%26ndsp%3D 21%26hl%3Dde%26sa%3DN%26start%3D84)

Pupi
13-07-09, 10:06
Sigurisht qe dallojne ,se idhulli jote eshte Enver Hoxha dhe metodologjia e tij , ndersa une kam All-llahun dhe e derguarin e Tij.

Dhe krahasimi mes Islamit dhe metodologjis tende komuniste nuk ka asgje te perbashket.

Tutje as me demokracin qe e mbyti Marwen ,Islami ska te perbashket.

Une te drejtohem ty se ti ke lakuar emrin time , perndryshe sdo kisha cituar injorancen tende, per te cilen edhe koha po me dhimbet. E rregulli tjeter eshte se secili ka pergjegjesi per postimet e veta , une smund te ruaj cdo persone ketu qka shkruan me perjashtime te zagareve qe lakojne me emrin time.Qė tė jem pak mė i qartė me tya se ti nuk kupton kaq tėrthorazi.
Enver Hoxha ishte i mendimit qė vetėm ai dinte ē'ishte mirė, apo edhe keqė pėr popullin Shqiptar, dhe njerzimin nė pėrgjithėsi. Kėshtu ngjashėm, diktatorjale ėshtė edhe rryma e juaj Islame, dhe ti si kryeislamist po e bėnė punėn tėndė pėrfekt (n'daq me ditė).
Ndėrsa sa i pėrket tė "drejtės sė "marwes, apo hasanit" nė Gjermani, apo kujdo, e kudo tjetėr nė botė, kėtė ta dini njėher e pėrgjithmonė, tė drejtat dhurohen aq sa kan mehramet "vendasit" dhe ta shker..... demokracin hallku kur t'menojsh me ju bo zot shpie n'shpi t'vetė.

Makresh
13-07-09, 12:17
Ndėrsa sa i pėrket tė "drejtės sė "marwes, apo hasanit" nė Gjermani, apo kujdo, e kudo tjetėr nė botė, kėtė ta dini njėher e pėrgjithmonė, tė drejtat dhurohen aq sa kan mehramet "vendasit" dhe ta shker..... demokracin hallku kur t'menojsh me ju bo zot shpie n'shpi t'vetė.

He luja Pup bre, tash na dole Trim edhe me gra shtatzane !

Armiqėsi te perhershme nuk ka : Ti si duket shume shpejt i paske ndertu urat e miqėsis me armikun e nje decenie.

Cfar i thuhet nje takllagjinit si ti ? ............ me vjen marre me ta thon, po s'ka dert, ti e din se cka po du me t'thon. :wink:

Marco
13-07-09, 13:53
Edhe ta besoj unė kėtė tya cka thue me 100%. Kjo edhe ėshtė arsyeja pse njerzia po drohen tė shkruajn kėtu. Sepse ju e keni ngulfatur forumin Shqiptar qė nuk identifikohet me Ibn al malawi e hasanmehmeti el kadawi etj etj.
Ndėrsa ajo qė unė rrijė me femra tė tilla, tregon tolerancen time ndaj islamit, por jo edhe ndaj Islamizimit tė Evropės, pjes e sė cilės jam edhe vetė den baba den!!!
Ndėrsa pėr ju Islamistat neve kemi "zbuluar" ligje qė tju shfarosim, derisa ju do tė na gjuanit me bomba po qe novoja (shkrimi yt i mė lart).
Po mshoni m'shoni dardanis (se keni gjet ku).


po valla kur po shenon ti 95% po bojna lum kur po na shan fen e na kur po folim diqka po ikun 5% se spo dojn me ni per ndodhit kundera Muslimanve..

Kape pleshtin edhe ata tjert e fukatu prej temave qe kan te bajn me musliman apo me fen islame ...!


Pleshti une veq po e qes plus minus keshtu qe en liber sjam ka shenoj po en bindje po !!

panta_rhei
13-07-09, 14:19
Paska vrar Nenen dhe femiun qe kishte ne bark ????

18 shpėrthime ? Dhe i vetmi qe kishte reaguar ishte burri i saj edhe pse Policia ne salle ?! :confused:

Ky eshte krim i organizuar qe duhet denuar edhe gjykatesin edhe policin qe ishin te pranishem ! Turpi i asaj dite ua qorroft sytė ne kete dhe botėn tjeter !!

Nuk ka ma t'poshtėr se gjermanėt askund nė botė! Njėsoj tė poshtėr janė edhe amerikanėt!

Ah more Zot... sikur t'ishin sikur muslimanėt... paqėsorė, demokratė, human, tė pasur, tė fortė ushtarakisht... me u dhanė social e buk badihava turli dilingjie e pisi...

N'Turqi nji familje, vėllezėrit edhe baba e kishin masakru nji vajzė tė re, njė motėr muslimane. Pėr me e rujtė nderin, than (paska dal tinėz me nji djal qė i paska pėlqy vajzės, por jo edhe familjes)! Nashta 18 her jo, veq kokėn ia kishin ndarė nga trupi.

Tė dyja rastet janė pėr tė shprehur keqardhje pėr fatin e keq tė natyrės njerėzore. Kur tė ndalesh e ta shohėsh nė aspektin fetar: "Gjithēka nė kėtė botė ndodhė me dėshirėn e Zotit. Sepse Zoti ka dashtė ashtu"... gjėrat fillojnė e komplikohen deri nė konflikt tė pėrgjakshėm "Secili kundėr secilit - e tė gjithė kundėr Vullnetit tė Zotit".

Nuk mendoj qė Zoti i urren arabėt. Jam i sigurtė qė i do shumė gjermanėt dhe amerikanėt. (Si popuj e si fat kolektiv po mendoj)

Zoti mund t'iu jep fuqi edhe kriminelėve, terroristėve e nazistėve. Ai mund edhe t'i dojė ata.
Por unė nuk do t'i dua kurrė. As pėr hatėr tė Tij. Qofshin ata muslimanė, qofshin gjermanė, qofshin ata edhe shqiptarė tė familjes.

Personalisht mė vjen shumė keq pėr shtetin gjerman, meqė rasti paska ndodhė nė njė gjykatė tė tij.

Poashtu mė vjen shumė keq pėr atė "motrėn muslimane" qė gjaku i saj ka arrijtė me u ba shkak pėr pėrēarje brenda shqiptarėve.

18 herė! Hmmm. Pak.
Tė kishte qenė tė paktėn 68 herė. Efekti i provokimit tė urrejtjes dhe pėrēarjes nė mes njerėzve (sidomos shqiptarėve) do tė kishte qenė shumė mė i madh. Pse jo... ndoshta edhe i kėnaqėsisė!!!???

Makresh
13-07-09, 17:08
Nuk ka ma t'poshtėr se gjermanėt askund nė botė! Njėsoj tė poshtėr janė edhe amerikanėt!

Ah more Zot... sikur t'ishin sikur muslimanėt... paqėsorė, demokratė, human, tė pasur, tė fortė ushtarakisht... me u dhanė social e buk badihava turli dilingjie e pisi...

N'Turqi nji familje, vėllezėrit edhe baba e kishin masakru nji vajzė tė re, njė motėr muslimane. Pėr me e rujtė nderin, than (paska dal tinėz me nji djal qė i paska pėlqy vajzės, por jo edhe familjes)! Nashta 18 her jo, veq kokėn ia kishin ndarė nga trupi.

Tė dyja rastet janė pėr tė shprehur keqardhje pėr fatin e keq tė natyrės njerėzore. Kur tė ndalesh e ta shohėsh nė aspektin fetar: "Gjithēka nė kėtė botė ndodhė me dėshirėn e Zotit. Sepse Zoti ka dashtė ashtu"... gjėrat fillojnė e komplikohen deri nė konflikt tė pėrgjakshėm "Secili kundėr secilit - e tė gjithė kundėr Vullnetit tė Zotit".

Nuk mendoj qė Zoti i urren arabėt. Jam i sigurtė qė i do shumė gjermanėt dhe amerikanėt. (Si popuj e si fat kolektiv po mendoj)

Zoti mund t'iu jep fuqi edhe kriminelėve, terroristėve e nazistėve. Ai mund edhe t'i dojė ata.
Por unė nuk do t'i dua kurrė. As pėr hatėr tė Tij. Qofshin ata muslimanė, qofshin gjermanė, qofshin ata edhe shqiptarė tė familjes.

Personalisht mė vjen shumė keq pėr shtetin gjerman, meqė rasti paska ndodhė nė njė gjykatė tė tij.

Poashtu mė vjen shumė keq pėr atė "motrėn muslimane" qė gjaku i saj ka arrijtė me u ba shkak pėr pėrēarje brenda shqiptarėve.

18 herė! Hmmm. Pak.
Tė kishte qenė tė paktėn 68 herė. Efekti i provokimit tė urrejtjes dhe pėrēarjes nė mes njerėzve (sidomos shqiptarėve) do tė kishte qenė shumė mė i madh. Pse jo... ndoshta edhe i kėnaqėsisė!!!???

Jemi te vetdijshem qe njerez te kqinj egzistojn gjithkund e gjithka.

Po e mar nje shembull : Nese vellau yt vritet nga nje i huaj ne vend te huaj vetem pse i takonte familjes juaj = Kjo dmth qe eshte sulm kundėr familjes juaj !

Nėse nje shqiptar vritet me te vetmin faj qe ai eshte Shqiptar, at here e tėr shqiptaria eshte sulmuar !

Nėse nje besimtare si ne kete rast sulmohet me te vetmin faj qe beson Zotin e saj, at here eshte sulmuar e ter nje fe ku ne shumica e keti populli jemi besimtar pra automatikisht, preokupohemi dhe solidarizohemi me motrėn nė fjal sepse kemi edhe shume e motra e vllezėr te cilet praktikojn besimin e tyre ne vendet ku kan imigruar.

Krimi eshte krim, dhe si i tille nuk ka te bej me fen Islame, eshte njesoj sikurse krimet e asaj francezes e cila i futi tre cullt e saj ne frigorifer tia atribojm krishterizmit kurse krishterizmi s'flet per krime te tilla ndaj femive te vet njesoj sikurse nuk flet feja islame por i ndalon, dhe nuk jan kriminelet ata te cilet e pasqyrojn nje fe ne veēanti !

Problemi juaj eshte, qe s'keni mbet as mish e as peshk. Me siguri te plot mund t'iu them ju dhe co nuk dalloni edhe aq nga krimineli ne fjal, ju jeni ata te cilt i sulmoni me emertime te lloj-llojshme, ofendimėt e ruso-gjermanit i kemi degjuar shpesh here ne kete forum. Paramendo tash ti, nese ndokush prej ketyre goje-palareve do vepronte ne realitet siq veprojn fshehtas pas ekraneve te tyre ? Sigurt, qe perēarja do kishte me qen e pa-evitueshme !

Pupi
13-07-09, 18:17
po valla kur po shenon ti 95% po bojna lum kur po na shan fen e na kur po folim diqka po ikun 5% se spo dojn me ni per ndodhit kundera Muslimanve..

Kape pleshtin edhe ata tjert e fukatu prej temave qe kan te bajn me musliman apo me fen islame ...!


Pleshti une veq po e qes plus minus keshtu qe en liber sjam ka shenoj po en bindje po !!

O Mark Markoviqi ti munesh me fol per sektin tend wehabit apo si ja ke ngjit emrin, sepse musliman jam edhe vete. E kshtu si une qe jam musliman, jan edhe ata 95 % e muslimanve tjere qe jetojn ne kosove (sa per info).

E ti "rri" ketu te temat, po na e bene ni nder tjeter e pjerdhu prej Shqiptarhanes.

Marco
14-07-09, 00:55
O Mark Markoviqi ti munesh me fol per sektin tend wehabit apo si ja ke ngjit emrin, sepse musliman jam edhe vete. E kshtu si une qe jam musliman, jan edhe ata 95 % e muslimanve tjere qe jetojn ne kosove (sa per info).

E ti "rri" ketu te temat, po na e bene ni nder tjeter e pjerdhu prej Shqiptarhanes.

Une nuk jam ka foli si wehabist se ti se din qka ėshtė wehabismi hiq mas pari , e me kan une wehabist se kisha pas nickun marco po e kisha pas shpata e skenderbeut veq me njė teh tjeter e jo ajo qe e ka pas skenderbeu :biggrin: ,, `Shokut une kurr skom postu jasht temave apo jasht jetes se perditeshme , e nese doket e rand krejt kto qka i kom fol, ateher du me te tregu se foli si nenshtetas demokrat :wink: ku nuk lejohet feja islame , nuk lejohet xhamia, edhe nuk lejohen as varreza te muslimanve...!

Kadal Shokut se ti ndoshta je Musliman apo katolik qe ska dert se ti ate qe e beson e ke, po nuk ėshtė edhe ashtu siq thuhet sepse Kosova i ka 100 fe me 95% musliman kurse shtetet tjera Krishtere kan shkolla me 75% musliman e vetem 18% krishter po edhe aty mesohet vetem per krishterizmin(me deshir) kurse per fen e islamit ta ban shko en shpi..!
Tasht edhe nese je krishter e sheh se qfar ndodh ne shtetet demokratike Krishtere ..!
A ti ski nevoj mu pirdh hiq, po soshte mir me shajt njerzimin per vetem se jan musliman ..!

hasanmehmeti
14-07-09, 07:37
Qė tė jem pak mė i qartė me tya se ti nuk kupton kaq tėrthorazi.
Ndoshta , ndoshta, por se besoj.

Enver Hoxha ishte i mendimit qė vetėm ai dinte ē'ishte mirė, apo edhe keqė pėr popullin Shqiptar, dhe njerzimin nė pėrgjithėsi. Kėshtu ngjashėm, diktatorjale ėshtė edhe rryma e juaj Islame, dhe ti si kryeislamist po e bėnė punėn tėndė pėrfekt (n'daq me ditė).

Nuk e di ku e le fjalin me lavd per Enverin ne profilin tend , shpejt e paske largu!!. Rryma apo ideologjia qe ka udhehequr enveri(aposionusi yt) eshte ideologji e shkret, qe era coftin po i vije.Ndersa gjykimi jote se Islami qenka si rryma Enveriane nuk pine uje askund.E para vejen nga nje b..palar dhe sahanlepires Russo-sllav, ndersa Islami eshte ,sistem qe vije nga Krijuesi i Gjithesis dhe Tokes , dhe ne kete Gjithesi dhe Toke vetem ligji i Tij ka te drejte te udheheq , anipse neve na eshte dhene liri si njerez qe ne jeten tone te veprojme ashtu si neve na "ha" mendja me mire, por kthimi prap eshte tek Ai.


Ndėrsa sa i pėrket tė "drejtės sė "marwes, apo hasanit" nė Gjermani, apo kujdo, e kudo tjetėr nė botė, kėtė ta dini njėher e pėrgjithmonė, tė drejtat dhurohen aq sa kan mehramet "vendasit" dhe ta shker..... demokracin hallku kur t'menojsh me ju bo zot shpie n'shpi t'vetė.


Ky eshte gjykime Budalle i tipit te shokut Enver qe si deshironte bente dhe nuk kishte rregulla per te, ate qe donte e mbyste e ate qe donte e lente si zagarin e tij.

E gjermani ka rregulla te shkruara , qe normal ai qe i shkel jep pergjegjesi pa marre parasysh shkallen ciles i takon ne shoqeri.

Marwa nuk ka ikur ne gjermani per tu bere zot shpije aty , e as qe ka jetuar nga pasuria gjermane siq jeton ti duke vjedhe steuerin,ka punuar se ka qene e shkolluar por burri i saj ka ardhe te bej doktorature ne gjermani e mandej te ikin per Egjipt prap, e jo te shesin makina e bojne dallavere.

Une punen teme edhe me mire e kisha bonen , po kohe spo kame, veq vazhdo ti sa te mundesh se siq thote fjala e urte popullore qe e ke shkruar ne profil ti ashtu do behet:
Qeni leh, por karvani se ka ndermend te ndalet o Pupo , por bjeri vetit mas sa nuk te eshte bere vone qe te shterret zeri.

E sa i perket hasanit ,ore pupo , ai nuk punon me letra mbyll, eshte i hapur kete e dine ti, dhe nuk ka shtete ne bote qe ka qene e qe ne kataloget e saj shkruan ndoj ndihme qe ka dhene per te as edhe 1 cent, perkundrazi kam jape aty ku kame ikur nga djersa jeme.

Pupi
14-07-09, 09:00
Hasan, Vėrtet kisha frigėn qė gaboja derisa mendoja qė ti nuk dije tė mė kuptoje mua, tash u vėrtetova dhe ndihem i lehtėsuar.
Ka edhe njė gjė, qė ti qėllimisht i shtrembėron gjanat ?
Aaaaaa...at'her vėrtetė e dėshmon afėrsin e islamit(tėndė) me diktaturen e Xhaxhit.

Qe pe futi edhe qeta qetu se e harrova
"Kush rrenė, ai di edhe tė shpif" ti Hasan Shpife, pa ditur pėr mua asgjė, nga ajo ti edhe mund tė rrenė pa u skuqur fare.

hasanmehmeti
14-07-09, 09:44
Nuk shpifa gje ngase nuk flisja per ju,dhe se kam zakone. Rrena eshte shpifje , dhe myslimanit nuk i ka hije te rrej gje(edhe pse nuk e mohoje qe ka myslimane qe rrejne , te kpusin), e aq me teper kur flas me nje mish me dy sy sikur ti qe nuk vlene te humbet kohe pas tij.

Per kete po te theme prap:Permireso veten(prej dhimbjes e kame) dhe shif me ate qe te shef zemra e jo budalleku i sahanlepiresave.Sahani do shterret dikur atehere gjuha do mbes jasht e kacavjerrur.

Ta thash kete ne menyre qe ate dite kur te jete vone , te mos mundohesh te arsyetohesh : Nuk me keshilloje kush per te mire.

Hajt tash pune te mbare,
Hasani.

Pupi
14-07-09, 13:17
Nuk shpifa gje ngase nuk flisja per ju,dhe se kam zakone. Rrena eshte shpifje , dhe myslimanit nuk i ka hije te rrej gje(edhe pse nuk e mohoje qe ka myslimane qe rrejne , te kpusin), e aq me teper kur flas me nje mish me dy sy sikur ti qe nuk vlene te humbet kohe pas tij.

Per kete po te theme prap:Permireso veten(prej dhimbjes e kame) dhe shif me ate qe te shef zemra e jo budalleku i sahanlepiresave.Sahani do shterret dikur atehere gjuha do mbes jasht e kacavjerrur.

Ta thash kete ne menyre qe ate dite kur te jete vone , te mos mundohesh te arsyetohesh : Nuk me keshilloje kush per te mire.

Hajt tash pune te mbare,
Hasani.
Hasan unė jamė tu hi 'ngjynah' me vetvehten time, gjithė kėtė debat me ty unė Pupi, e qė sikur ti ta dije ti saktėsisht sa unė qoj e sa qon ti n'kanar, vėrtet do tė pėrulėshe e do tė thoje pata nderin qė qele muhabet me mua! (pėr t'mė kuptuar ti mua as edhe nė njėmijė vjetėt e ardhshme!)
Edhe njė gjė tjetėr kam vėrejtur, se je i edukuar keq nė fėmijėri (kushedi ēfar ke mund tė pėrjetosh) dhe tash ta kanė fajin krejt dynjaja(p.s. m'duhet me shkru nė gjuhėn e popllit), e ma shumti ata qė ta prishin, dhe ti do tė insistosh qė gjithmonė nė jetė po edhe kėtu 'fjala jote tė jetė e fundit' unė tė siguroj pėr kėtė qė sa i pėrket meje kjo edhe do tė ndodhė, e nėse ti mendon qė unė, kam kohė tė bollėkshme (apo edhe shes pernime kerra :tongue: ) at'her jemi tamam shokė, dhe m'fal se t'pasna hye n'hak.

Lijanna
26-07-09, 13:41
Motra Muslimane Marwa al-Sherbini (rahimehullah) shpuar 18 herė nė dhomėn gjukatėse pėr shkak tė hixhabit.
http://www.youtube.com/watch?v=oX6wfmA0WCU (http://www.youtube.com/watch?v=oX6wfmA0WCU)Disa mijėra Egjiptjanė rrethojnė arkivolin e gruas 32 vjechares shtatzėnės Egjiptjane Marwa el-Sherbini,e cila ishte shpuar me thikė nga njė burrė Gjerman nė njė gjyqėsore,nė lindje tė Gjermanisė javėn tė kaluar e hėnė 6 korrik,2009,gjatė funeralit e saj nė Aleksandri,Egjipt.Gruaja ishte pėr tė dėshmuar kundėr njeriut nė gjyq pasi ai e quajti atė Islamike teroriste.Gjyqtarėt Gjerman thonė se njeriu 28 vjechar i cili fatalisht e shpoi gruan Muslimane ishte shtyrė nga njė urrejtjeje tė thellė ndaj tė huajve.
Kairo-Mijėra Egjiptjanė vajtuesė marshuan pas arkivolit tė“SHEHIDES HIXHABE”tė Hėnėn-Gruaja shtatzėnė Muslimane e cila ishte shpuar deri nė vdekje nė dhomėn gjyqėsore pėrderisa djali e saj vėshtronte.


Marwa al-Sherbini Muslem woman stabbed 18 times to death in a German court cause of hijab - july 4th

http://www.youtube.com/watch?v=oX6wfmA0WCU (http://www.youtube.com/watch?v=oX6wfmA0WCU)Some thousands of Egyptians surround the coffin of 32-year old pregnant Egyptian woman Marwa el-Sherbini, Monday July 6,2009,who was stabbed by a German man in a courtroom in eastern Germany last week,during her funeral in Alexandria, Egypt. The woman was to testify against the man in court after he allegedly called her an Islamist and a terrorist in2008. German prosecutors say a 28-year-old man who fatally stabbed Marwa was driven by a deep hate of foreigners. (AP Photo/Nasser Nouri)
CAIRO-Thousands of Egyptian mourners marched behind the coffin of the "martyr of the head scarf" on Monday a pregnant Muslim woman who was stabbed to death in a German courtroom as her young son watched.

Muharem ibn Shaban ibn Fazliu
Melbourne - Australia.


E tmerrshme :(

>>{SpOnGeBoB}<<
26-07-09, 17:48
pupi pernime shet kerra qishtu a ? :tongue: A din vetum po pys se sha zoten nuk osht ka me vyn komplet kerri, po nji pjese mara mu ka prishen te Golfi edhe sha zoten ta paguj nuk e la veresi. Me porositen po me shkon si lerg e kshtu vetum i hypi limuzines gidoren me vehti edhe e ndreqi nashta :tongue:

Hej e pse me qeky pismileti me shpethye 18 here qat Marwen palidhe qishtu. EV shoq edhe une pu habitna mara qysh po kane kohe do me shkue edhe ne gjykata me shperthye qishtu njerez bigari hak.

lirik
26-07-09, 18:08
ky rast krimi barbar vertet shum preks krimineli kriminel esht dhe aq keq po me vjen sa s ka po si sidomos fmiu qe e ka perjetuar tmerrin duke e pa nanen ky njeri kirminel i pa shpirtė dhe kushdo qe organizon vrasje esht kriminel un flas nga mshira njerzore dhe humanizmi-
rast verttet makaber tragjik teper kriminal teper antinjerzorė
te mbytet femra ne mes te gjygjit ndersy fmiut e burrit tmerr i civilizimit tmerr i shekullit
ky esht krim qe nuk ka lidhje se nga cila formė arsyetohet e cilat jan motivet ky pamvarsisht nga gjithqka ne radhė te parė ky esht krim kri fatal ktim manjak krim i krimit mizorė .

djali do te rritet e do te mbetet gjith jeten me trauma ai ka taruimatizuar edhe personat ne sallė dhe t ej tjeret kriminel kirminel kirminel vrases ndytsirė fanatik manajak fashist i tebruar tipk egersirė

si mund te vritet femra ne at menyrė aq mizore vrasesi vrases esht kriminel por rrethanat se si e ka vra aq pa mshirshem ky njeri ka shkatrruar komplet nji familje thjesht nji psikopat kriminel asgje tjeter

qka nuk ndegjon njeriu sa shum defekte ka kjo natyrė sa shum njerz te devijuar e te deformuar te prisht kasap tre mallkuar vrases te poshter