PDA

View Full Version : Ti kujtojm tragjedin e nenave dhe motrav tona qe te kem respekt per njeri tjetrin


uck_aksh
17-07-09, 13:01
S’KAM FUQI TĖ KTHEHEM NĖ VENDLINDJE”
- “Edhe sot e kėsaj dite nuk e di se sa ditė kishin kaluar kur policia serbe na hyri brenda. Aq shumė u frikėsova, por shpėtova, nuk na ndodhi asgjė. Na i dhanė tre minuta tė dilnim nga shtėpia, dhe dolėm. Kur arritėm nė Pejė, policia na ndali pėrsėri, na kėrkuan nga 50 DM pėr person nėse donim tė vazhdonim pėr nė Shqipėri. Ne kishim vetėm 200 DM, e ishim nėntė veta.
Kush do tė shpėtonte? Cilin do ta ndalnin? Pyesnim nė heshtje, ndėrkaq babai ua dorėzoi paratė dhe u tregoi se ishim nėntė veta. Na shikuan dhe pasi ia morėn nėnės dhe mua unazat nga duart, na lėshuan. Nė dalje tė Pejės, na ndali grupi tjetėr i policisė. Edhe ata na kėrkuan para dhe nuk do tė na lėshonin sikur njė familje nga Gllogjani tė mos i jepte 200 DM.
U nisėm. Disa metra mė larg, policia kishte ndalur kolonėn qė ishte e gjatė deri nė kufi. Ata ishin banorė nga fshatrat e Ferizajit, Suharekės, Rahovecit, Prizrenit, Malishevės e ndoshta edhe tė Gjakovės. Policia nuk lėshonte askėnd pa e kontrolluar dhe ne duhej tė prisnim nė rrugė. Edhe pse nuk bėnte shumė vapė, ishte vėshtirė tė rrije e tė prisje aty. Nuk kishim as ujė e as bukė. Policia nuk na lejonte as tė ktheheshim, por as tė vazhdonim, madje as tė uleshim. Ashtu nė kėmbė, tė mbėshtetur nė njėri-tjetrin, qėndruam mbi 11 orė. Kishte rėnė errėsira e parė kur kolona filloi tė lėvizė ngadalė. Ishim aq tė lodhur, por megjithatė, shpresonim se do tė arrinim tė gjallė nė Shqipėri. Rruga ishte e gjatė, por ajo u vėshtirėsua edhe mė shumė kur gjatė natės filloi njė shi i madh dhe mėngjesi gdhiu i ftohtė. Fėmijėt tė lodhur filluan tė qanin, e policėt ishin egėrsuar shumė. Si dukej, ata kishin humbur shokėt e tyre diku. Kishim edhe dy-tri kilometra pėr tė arritur deri te kufiri, dhe nė momentin kur arritėm tek vendi ku bėhej pengesa pėr vazhdimin e rrugės, policėt filluan tė na kontrollonin sėrish. Na preknin trupit, kurse meshkujt i rrihnin dhe i detyronin t’u jepnin para. Ne nuk kishim, edhe herėn e fundit na ndihmuan tė tjerėt. Kur vėllanė tim 12 vjeēar filluan ta rrihnin, unė i ika nga dora e policit qė po mė kontrollonte dhe u hodha mbi vėllanė. Doja qė, sė paku, njė tė rame t’ia marrė unė. Ėshtė vėllau i vetėm pas nėntė motrave. Polici qė po e rrihte, mė tėrhoqi pėr flokėt e gjata dhe mė drejtoi kah kryepolici, i cili nė prani tė kolonės, me majėn e thikės filloi tė m’i zhvishte rrobat. M’i hoqi tė gjitha nė prani tė babės, nėnės, vėllaut, burrit dhe fėmijėve tė mi. Fėmijėt filluan tė qajnė me tė madhe, por aq u bėnte atyre, dhe kryepolici mė tėrhoqi deri tek strehimorja e tyre e improvizuar qė ishte nė afėrsi tė rrugės.
Mė hodhėn mbi tavolinė, m’i lidhėn duart pėr tė, tė cilėn siē duket e kishin pėrgatitur enkas pėr t’i dhunuar femrat shqiptare. E di qė pasi filloi tė mė ēnderojė, me kokė i rashė tavolinės, kurse ata qeshnin e flisnin sikur tė ishin nė spektakėl. Tėrė kėtė e shihnin edhe tė afėrmit e mi, e shihnin edhe qytetarėt e tjerė dhe tėrė kolona e gjatė qė po lėvizte andej. Si nė ėndėrr mė kujtohet kur i urdhėruan familjarėt e mi tė ecin. Edhe sot mė tingėllon nė kokė zėri i nėnės sime, e cila nuk kishte dashur tė vazhdojė pa mua. Edhe sot e kėsaj dite nuk dihet se ku ėshtė.
Mė kujtohet se pėrveē dhunimit, mė goditėn disa herė me kondak nė kokė. Nuk mė kujtohet si, dhe kush mė ka dėrguar deri nė Kukės, por e di se aty kam dėgjuar edhe shumė klithma, dhe shumė gjėmė, shumė thirrje pėr ndihmė nga shumė femra tė tjera qė i dhunuan. Nė spitalin e Tiranės qėndrova e shtrirė 19 ditė. Gjashtė ditė me radhė mė kishte qėndruar burri tek koka, e unė nuk e njihja. Nga goditja nė kokė kisha harruar ēdo gjė. Vetėm zėri i bijės sime 5 vjeēare qė mė thėrriste e qante pse nuk i flisja, mė nxori nga ajo komė, qė edhe mjekėt u befasuan. Sot nuk kam fuqi tė shkoj e tė jetoj nė vendin ku kam jetuar mė herėt me burrin dhe fėmijėt. Nuk mund tė kthehem as nė vendlindjen time, sepse nuk kam fuqi. Mė vjen turp pėr atė qė mė ka ndodhur. E kanė parė edhe qindra bashkėfshatarė tė mi. Unė kam pasur fatin tė mė kuptojė burri, por jetoj me dy plagė qė nuk do tė mė shėrohen kurrė. Jetoj me plagėn qė ma morėn nėnėn, dhe me plagėn e dhunimit, qė ėshtė mė e rėndė se vdekja”, - theksoi, nė fund tė rrėfimit, D.R. nga njė fshat i Pejės.

uck_aksh
17-07-09, 13:01
JETA MA KTHEU SHPINĖN ATĖHERĖ, E TASH VETĖM E SHIKOJ ATĖ”
Bedrija jeton e vetmuar, dhe ēdo ditė heq tė zitė e ullirit pėr tė siguruar kafshatėn e gojės. Banesa ku ishte strehuar ajo ishte njė banesė e improvizuar mbi kulmin e njė ndėrtese nė lagjen “Dardania” nė Prishtinė. Banesa gjysmė e errėt, me mobile shumė tė vjetra, toka pa mbulojė dhe banje, e parregulluar, ngjanin me shtėpitė e vjetra tė fshatrave rurale nė shumė komuna tė varfra nė Kosovė. Nė njė nga dollapėt e pakėt qė kishte improvizuar nė afėrsi tė shtratit, ajo kishte lėnė rrobat e saja tė pakta, disa libra, dhe pothuajse hapėsirėn mė tė madhe e kishte lėnė pėr disa fotografi qė ishin gjysmė tė grisura dhe tė pėrlyera.
Ajo qė binte nė sy mbi tė gjitha, ishte njė nga fotografitė e saj gjysmė e djegur, tė cilėn ajo e kishte futur nė njė kornizė tė vlefshme. Fytyra e saj ndonėse e bukur, qė larg tė jepte tė kuptosh se ishte e mėrzitur. Edhe gjatė pėrshėndetjes dhe fjalėve tė zakonshme ajo e ulte shikimin dhe mėnyra se si vėshtronte njerėzit tė jepte tė kuptosh, se ajo ishte e shqetėsuar. Bedrija, derisa po i largonte mbulojat e shtratit dhe bėnte njė vend tė ulej, lėshoi njė ofshamė dhe fshehurazi kafshoi buzėn sikur donte tė fshihte diēka.
U ul nė shtratin e vjetėr qė mezi i ngjante njė shtrati, dhe pa pasur nevojė ta pyesėsh asgjė me sytė e pėrlotur foli:
“E sheh kėtė banesė? Kėtu jetoj tani dy vjet. Do tė pajtohesha pėr skamjen dhe mobilet e vjetra, sikur tė kisha njė ēmim mė tė lirė pėr qiranė. Unė pėr kėtė qymez detyrohem tė paguaj ēdo muaj nga 100 DM. Kėshtu kur nuk bie shi, nuk duket edhe aq keq. Po kur bie shi, detyrohem ta tėrheq shtratin nė mes tė dhomės, dhe nė katėr vende nė kėtė dhomė, nėse mund ta quaj dhomė, detyrohem tė vendosi enė qė ta presin shiun. Kėshtu e kisha edhe gjatė gjithė dimrit tė kaluar. Merre me mend si mund tė ngrohet njeriu nė kėtė banesė, kur ka vrima, dhe tė ftohtit depėrton brenda. Zot si po qėndroj..., po ky nuk ėshtė halli im i vetėm. Nuk vuaj pse nuk kam banesė mė tė mirė, pse jetoj me 240 DM, aq i marr nga puna si infermiere, dhe ka raste kur detyrohem ta ha bukėn thatė, edhe pa kripė... Halli im ėshtė i madh, shumė i madh, e unė duhet tė bėhem si tė gjithė, tė punoj, tė jetoj dhe aktroj pėr tė mos u dhėnė mundėsinė njerėzve tė kėnaqen me fatkeqėsinė time“.
Deshi tė vazhdojė tė flas edhe mė Bedrija, por me duar mbuloi fytyrėn e saj tė bukur qė sa vinte e zverdhej edhe mė dhe ashtu nė heshtje qau pėr disa minuta. Qante dhe herė pas here shtrėngonte duart e saj qė i dridheshin dhe ajo pėrpiqej t’i fshihte duke i shtrėnguar nė mes vete, e herė duke i futur nė mes tė gjunjėve qė i dridheshin. Nė dhomėn gjysmė tė errėt dėnesja e saj bėhej edhe mė e rėndė, dhe lotėt qė i bashkoheshin nė mjekėr sikur tėrė botėn e kthenin nė epokėn e rėndė tė luftės, e cila ende nuk ka marrė fund pėr tė gjithė njerėzit.
Bedrija shikoi disa sekonda kah fotografia nė kornizė, e mori atė nė dorė dhe pasi mori frymė thellė tha:
“I sheh kėta njerėz, janė njerėzit e mi mė tė dashur qė kam pasur. Ėshtė babai, nėna, vėllau im i vetėm dhe unė. Janė kėto ditėt kur unė isha fėmijė, kur nuk kuptoja se ēka po ndodhte rreth meje, kur unė me vėllanė merresha me lojėrat fėmijėrore, dhe nuk kuptoja pse babai e kishte tė rėndėsishme t’i dėgjonte lajmet, tė dinte ēka po ndodhte rreth nesh dhe me ne. Ai e dinte se koha qė po vinte, pėr ne ishte e tmerrshme, se lufta ishte e pashmangshme dhe se pėr liri duhej sakrifica qė pėr tė ardhmen duhej punuar.
E unė si ēdo fėmijė pėrpiqesha tė kėnaqesha me ato qė kisha, pa e kuptuar se policėt qė endeshin e plaēkitnin ēdo ditė nė qytetin tonė, njė ditė do tė jenė ata qė do tė ma marrin lumturinė mua, dhe njerėzve tė qytetit tim. Babai nganjėherė si nė mahi na thoshte: Nėse mua mė ndodh diēka apo ndonjėrit nga ne, ata qė mbesin duhet tė vazhdojnė tė jetojnė me lirinė qė vjen, sepse liria do sakrifica, liria do gjak dhe liria i ka rrėnjėt nė gjak. Unė ato i shihja si fjalė tė urta tė popullit pa e kuptuar se ato ishin udhėrrėfim i vėrtetė dhe pa ditur ta kuptoj e pa menduar se ato ditė ishin shumė, shumė afėr. Kur serbėt bėnė masakėr mbi Jasharajt, babai na tha: “Kjo ėshtė ajo qė jam pėrpjekur t’ua sqaroj me vite, serbėt janė tė tillė, ata pėr ta mbajtur Kosovėn tė pushtuar, bėjnė ēdo gjė dhe po i njėjti fat do t’i ndjek edhe shumė familje kosovare. Derisa tė mbarojė lufta, Kosovės do t’i bėhen edhe shumė familje dėshmore, do t’i kushtojė shumė shtrenjtė liria, por ajo duhet tė vijė me ēdo ēmim, sepse ėshtė koha e fundit qė ne kosovarėt duhet tė zgjohemi dhe ta marrim pushkėn e lirisė nė dorė”.
Atėherė e kuptova se babai fliste tėrė kohėn pėr njė luftė tė afėrt, por qė edhe unė si tė gjithė fėmijėt, frikėn e mbaja, por nuk guxoja tė besoja se ajo do tė mė ndodhte mua, mua qė isha rritur e pėrkėdhelur nga familja dhe njė ditė do tė mbetesha e vetmuar, krejt e vetmuar pa askėnd nė kėtė botė…“.
Dhe vaji prapė ia ndali fjalėt nė fyt dhe kėtė herė ajo u ngrit nė kėmbė dhe sillej nėpėr dhomė e trishtuar duke i fėrkuar duart mes tyre.
“Pas masakrės sė Prekazit, babai nuk e fshihte mė nga ne fėmijėt se ishte i lidhur me Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės, dhe se po punonte me komandėn e tyre. Kishte edhe me nga dhjetė ditė qė nuk vinte nė shtėpi. Kur vinte nuk i hiqeshim nga prehri, edhe pse as unė e as vėllai im nuk ishim mė fėmijė. Nė shtator u vra dhe botėn e shihja si tė rrėnuar, si ferri vetė. Atė kohė mendoja se nuk ka asgjė nė botė qė do tė mė bėnte mė tė mėrzitur. Muaj mė vonė njerėzit e UĒK-sė, na u lutėn qė ta lėshojmė shtėpinė dhe tė shkojmė nė njė vend mė tė sigurt, por nėna tha: “Do tė rrimė tė presim edhe ne, le tė bėhet me ne ēka tė bėhet me gjithė Gjakovėn”, dhe aty mbetėm. Kur filluan bombardimet dhe filluan t’i vrasin njerėzit, nėna nuk fliste asgjė, ndoshta atėherė e kuptoi pse duhej tė vendoseshim nė vend mė tė sigurt.
Ditėn e katėrt kur ushtarėt serbė na erdhėn nė shtėpi, pushkatuan nėnėn dhe vėllanė. Mua mė morėn me vete, mė dhunuan, dhe trupin tim e masakruan, pėr sė gjalli, e dogjėn me cigare sa mė nuk kam forcė ta kujtoj. Sa herė e zbuloj trupin tim dhe shoh gjurmėt e dhunimit sikur vdes diēka nė mua dhe tani jeta ime ėshtė shkatėrruar pėrgjithmonė.
Tani, jetoj pa asnjė ndihmė edh pse do tė duhej dikush tė mendonte pėr mua.

uck_aksh
17-07-09, 13:02
JU LUTEM, MĖ LINI TE VDES!”
Kur ushtarėt e sollėn H.N. nė spitalin ushtarak, ajo ishte nė mes jetės dhe vdekjes. Ndonėse mjekėt ushtarakė nuk dinin si ta ndihmonin, pasi qė ajo ishte e dhunuar, ata ftuan njė mjeke femėr qė ishte nė zonėn tjetėr. E tėra ē’po bėnin ata ishte se po i jepnin gjak, ndonėse gjaku nga plagėt vazhdonte t’i rridhte. Mjekėt donin ta shpėtonin me ēdo kusht. Kur erdhi mjekja, ndonėse gjinekologe e padiplomuar, vendosi qė, edhe nė ato kushte ēfarė ishin, ta bėnte intervenimin kirurgjik. Mjekja tjetėr ndėrkaq, gjinekologe e diplomuar, kur i pa plagėt e vajzės, i tha: “Mos e mundo, lėre tė vdes. E sheh se kanė filluar t'i dalin organet jashtė, unė nuk do t’i hyja njė pune tė tillė”.
Mjekja e re, e shqetėsuar, fshiu djersėt dhe iu drejtua koleges:
“Do tė mė ndihmosh apo jo?”.
“Unė mendoj se ėshtė rrezik, ajo mund tė vdesė”, foli prapė mjekja. Por, megjithatė, filloi tė pėrgatitet.
“Ajo edhe ashtu do tė vdesė, nėse nuk qepet shumė shpejtė, prandaj, tė lutem mė ndihmo, mos tė humbim kohė”, - foli mjekja e re, e cila kėrkoi ndihmėn nga infermieret.
Tė gjithė nė atė zonė tani ishin tė informuar pėr atė qė po ndodhte! Mjekja e re ishte mike gati me tė gjithė, por ajo qė e bėnte tė ēmohej mė tepėr nga tė gjithė ishte kėmbėngulėsia e saj. Minutat ishin tė gjata, jo vetėm pėr H.N., por edhe pėr mjeken, edhe pėr ndihmėsit. Mė e rėnda ishte se kur po mbushej njė orė punė nė atė sallė operacioni, mbi atė zonė filluan granatimet. Tani mund tė vinte ndonjė i plagosur! Salla e vetme, ndėrkaq ishte e zėnė. Granatimet vazhdonin, kurse ushtarėt filluan mbrojtjen. Dy granata ranė nė afėrsi tė spitalit. Mjekja e re pėr njė moment u tremb, por prapė vazhdoi punėn. Ēdo sekondė ishte luftė nė shumė fronte pėr tė dhe pėr tė tjerėt. Ajo pa se mitra e vajzės ishte e shqyer dhe se nė organet gjenitale i kishin futur rėrė, andaj vėshtirė e kishte ta qepte, pa e pastruar mirė ēdo pjesė tė plagės. Kur e pėrfundoi qepjen e brendshme, asaj iu duk se puna pėrfundoi, por po aq u shqetėsua kur pa se edhe nė stomak kishte njė plagė tjetėr. Ndonėse e shqetėsuar, mjekja pėrfundoi punėn me sukses. Ajo edhe pas operacionit nuk doli nga aty. Vazhdoi t'i qėndronte te koka. Pasi e vėshtroi disa minuta, mjekja e re prapė e zbuloi trupin e saj dhe filloi t'ia pastronte plagėt e tjera. Ajo filloi nga kėmbėt e gėrvishtura, pastaj u ndal nė gjoks, ku nė mes tė dy gjinjve kishte tė vizatuar, me maje thike, kryqin serb, dhe kur po pastronte aty, vėrejti njė copė xhami. E hoqi me kujdes, e pastroi mirė dhe i vuri sipėr njė fashė. Pastaj prapė ia mbuloi trupin. Dhe, kur nė ditarin e saj filloi tė shkruante diēka, H.N., me gjithė zėrin e humbur, filloi tė gjėmonte.
“Mos lėviz, tė lutem, je e operuar!”, - i tha mjekja e re, e cila nuk e ndante shikimin e trishtuar nga sytė e saj tė zverdhur. “Pse?”, - pyeti ajo dhe dy lot i ranė nga sytė. “Ke qenė nė rrezik, por tani gjithēka ka pėrfunduar. Tė duhet forca, ndaj tė lutem, mos u mundo t’i kujtosh gjėrat qė tė kanė lėnduar, tani vetėm mbylli sytė dhe pėrpiqu tė pushosh”, - i foli mjekja, duke menduar se ajo nuk e dinte qė ishte operuar.
“Pse ma bėre kėtė, pse mė shpėtove? Tė lutėm mė le tė vdes! Tė lutem, ma bėj kėtė shėrbim! Te lutem…”, - i tha ajo dhe lotėt vazhdonin t'i binin nė flokė, e buza i dridhej pandėrprerė.
“Dėgjo, mos mendo, por vetėm pusho tani!” i tha mjekja, ndėrsa ajo, duke kafshuar buzėn, tundi kokėn nė shenjė mohimi.

uck_aksh
17-07-09, 13:03
“E VETMJA GJĖ QĖ MĖ KA MBETUR JANĖ FĖMIJĖT”
“Disa ditė, pasi filluan bombardimet, burri im mė tha: “Grua, njerėzit po vijnė nga tė gjitha pjesėt e Kosovės dhe po shkojnė nė Maqedoni e ne po rrimė kėtu. Po, sikur tė na zėnė tė gjallė policėt?” E shikoja dhe sikur e parandieja fatkeqėsinė qė do vinte. Jeta me dukej si diēka e pėrfunduar dhe e shkuar. I tėrė trupi filloi tė mė dridhej. I pėrgatita fėmijėt, mora ca ushqime me vete, dhe kur po dilnim nga dera e oborrit, shikova edhe njė herė nga shtėpia dhe i thashė burrit: “Diēka mė tė vėshtirė nuk kam pėrjetuar, a do tė mund tė kthehemi prapė nė kėtė shtėpi, t’i kthehemi jetės sonė?” Ai mė shikoi, por nuk m’u pėrgjigj, ndėrsa unė qaja nė heshtje qė tė mos i shqetėsoja fėmijėt. Pak metra para se t’i bashkohemi kolonės qė vinte nga mesi i Kosovės, na ndaloi ushtria e policia serbe dhe e nxorėn burrin nga vetura, duke e goditur me kondak tė pushkės. Fėmijėt filluan tė qajnė, qaja edhe unė. Por, kur m’u afruan mua e mė nxorėn nga vetura, fėmijėt filluan tė qajnė edhe mė shumė. Mua nuk mė goditnin, por mė vėshtronin dhe silleshin vėrdallė rreth meje. Pas pak e thirrėn dikė nga larg qė tė vinte. “E ke njė peshk”, - i thanė. Nuk vonoi as dy minuta dhe erdhi njė me mjekėr tė gjatė dhe me sy tė skuqur, tė cilit, qė nga larg, i vinte era raki. Ai, duke e folur njė shqipe tė bastarduar, mė tha: “Ti je shqiptarja mė e bukur qė kam pare, dhe do tė jesh shqiptarja mė e bukur qė do ta kem nė shtrat”. Unė fillova t’i lutėm, qaja dhe nuk i ndaja sytė nga burri, ai ishte para meje. Aty i kisha edhe fėmijėt.
“I dua ditėt kur mė luten e mė pėrulen shqiptarėt, mė vjen ēdo gjė si ėmbėlsirė. Ti mė je ėmbėlsira mė e ėmbėl qė kam pasur nga shqiptarėt” - tha.
“Kjo ėshtė mėsuese, ndaj ta shohim ēka i mėson shqiptarėt”, - i foli njė tjetėr. “Aq mė mirė. Merre kamerėn se mė nuk mund tė pres. Dua ta kem menjėherė”, - foli ai me mjekėr dhe filloi t’i zhveshė pantallonat. Dy nga ata m’i mbanin duart, kurse ai filloi tė mė zhveshė. ‘Do t’ju jap para dhe ari, vetėm kėtė mos e bėni’, - u thashė unė dhe njėri ma lėshoi dorėn. “Shko dhe sillmi”, - tha, e unė shkova t'i sjell nga vetura. I mora dhe ua dhashė, por qėndrimi i tyre nuk ndryshoi. As nuk ma lėshuan burrin e as mua. Ai qė e mori kamerėn u tha tė startonin. Burri dridhej i tėri. Njėri prej tyre filloi tė mė zhveshė e tė tjerėt qeshnin rreth meje. Kur ai filloi tė mė ēnderojė, burri provoi t’u ikė e tė mė ndihmojė, por njė tjetėr, qė kishte qenė pas shpine, me automatik shkrepi nė trupin e tij tėrė karikatorin e automatikut. Aq shumė klitha, klithėn edhe fėmijėt, provoja t'u iki, tė bėj diēka, por ata vetėm argėtoheshin me pėrpjekjen time. Nga vetura dolėn edhe fėmijėt. Ata u hodhėn mbi trupin e pėrgjakur tė babait tė tyre, e mua mė ēnderonin vetėm disa metra mė tej. Nuk ka fjalė, e as shprehje ta pėrshkruaj atė dhimbje e atė nėnēmim qė ndjeja unė nė ato ēaste. Disa minuta mė vonė, ai qė mbante kamerėn, e drejtoi kah fėmijėt mbi babanė e vrarė, pėr t'i regjistruar lotėt e vajin e tyre aty. “Edhe kjo na duhet, do tė jetė skenė e mrekullueshme pėr stimulim tė tė rinjėve”, - fliste njėri. Mė vonė, fėmijėt i futėn nė veturėn e dikujt, kurse veturėn tonė e morėn nė oborrin ku ishin strehuar. Me mua lozėn edhe disa tė tjerė dhe sė fundi mė mbyllėn nė bodrumin e njė shtėpie aty afėr. Aty mė mbajtėn disa ditė, e kisha humbur edhe drejtpeshimin, edhe fuqinė. Nuk ngjasoja nė njė njeri normal, mė ēnderuan prapė, nuk mė kujtohet sa, por njė gjė qė e di, ėshtė se kur mė kanė hedhur nė rrugė, mė mori njė familje, e cila mė ndihmoi shumė. Kurrė nuk ia harroj gruas qė m'i lante plagėt, kur unė flisja pėr dhunimin, ajo mė ngushėllonte. Ajo mė ngushėllonte edhe pėr fėmijėt, mė premtonte se do t'i gjente, edhe kur nuk dihej a i kisha fėmijėt e gjallė. Ajo familje nga Ferizaj mė ka pėrkrahur e mė ka ndihmuar shumė. Ata mė ndihmuan edhe kur i gjeta fėmijėt, edhe kur u nisėm pėr nė Kosovė. Nė oborr gjeta vetėm rrėnojat, dhe tani jam edhe pa burrė, edhe pa shtėpi, edhe e ēnderuar. Nė jetė mė mbajnė vetėm fėmijėt”, - tha me lot nė sy mėsuesja nga rrethi i Kaēanikut.

uck_aksh
17-07-09, 13:03
JETA E SAJ PĖRFUNDOI NĖ VALĖT E ADRIATIKUT
Ditėn qė ishin dėbuar nga shtėpia, ajo kishte qarė aq shumė, sa tė gjithė tė pranishmit kishin thėnė se do t'i pėlciste zemra.
“A do t'i takoj mė vėllezėrit, a do bėhemi bashkė ndonjėherė mė nė tokėn e Kosovės”, - kishte pyetur ajo dhjetėra herė. Kur iu kishin afruar kufirit maqedon, e kishte ndalur veturėn dhe iu kishte bashkangjitur kolonės. Edhe kur tė gjithė po flinin nė veturė, ajo rrinte zgjuar dhe herė pas here dilte tė tymoste cigare. Tė nesėrmen e ėma e kishte qortuar pse dilte jashtė e vetmuar dhe ajo vetėm e kishte shikuar, pastaj me zėrin e qetė i kishte thėnė: “Moj nėnė, kjo ikje po mė duket si vdekje, andaj s'ėshtė gjė edhe po tė mė marrė ndonjė plumb”.
I ati, qė ishte i plagosur, i thoshte: “Bija ime, unė nuk do tė qėndroj edhe gjatė. Ti duhet tė kujdesesh pėr familjen. Mos rri jashtė shumė, se po tė panė shkijet, vaj halli. Do tė tė marrin. Je aq e bukur dhe u bie nė sy”.
Edhe ditėn e dytė prapė H.S. nuk futi gjė nė gojė. Ishte buzėmbrėmje. Policėt serbė filluan t'ua grabisin veturat shqiptarėve. H.S., nuk brengosej pėr veturėn, por pėr babanė e plagosur. Kur asaj i erdhi radha t'i nxirrte njerėzit jashtė, sikur u trimėrua. “Nuk e jap veturėn, kam njeriun e sėmurė brenda”, - tha ajo. Kurse njėri nga policėt urdhėroi: “Merreni bashkė me veturė”. E kotė ishte tani pėrpjekja e saj qė tė dilte jashtė. Aty hynė dy policė qė ia nxorėn familjarėt jashtė. Derisa familjarėt mbetėn jashtė, atė e dėrguan nė njė shtėpi nė Kaēanik, dhe ia lidhėn duart e kėmbėt. Tė nesėrmen nė mėngjes ajo pa si i vranė dy tė rinj mu nė atė oborr. “Sė paku nuk do tė pėrfundoj nė duart e tyre”, - tha me vete, duke menduar se do ta vrasin. Nuk vonoi shumė dhe i erdhėn po ata tė dy qė e morėn me veturė. “Do tė lindėsh fėmijė serbi, moj shqiptare”, - i kishte thėnė njėri nga policėt. Ndėrsa, tjetri filloi t’ia prekė flokėt qė iu kishin shprishur nė atė dhomė tė ftohtė. Ajo deshi t'i ikė, por dora e tij e fortė e tėrhoqi pėr flokė afėr vetes, dhe si gjarpėr i ftohtė, filloi t'ia prekė trupin e njomė. Kot u pėrpoq t'i bėjė rezistencė. Ata ishin dy, ndėrsa kjo duart i kishte tė lidhura me pranga. Ata e ēnderuan derisa u ngopėn, kurse ajo fytyrėn e kishte tė pėrgjakur, sepse e kishin grushtuar disa herė nė kokė dhe nga hundėt i rridhte gjak. Kur policėt po dilnin nga dhoma, ajo i pėshtyu, por njėri nga ata e tėrhoqi zvarrė dhe i tha: “Kėshtu do ta kesh ēdo natė, derisa tė ma lindėsh fėmijėn. Mos provo tė bėsh diēka, se familjen tėnde e kam nė dorė, a e ke harruar kėtė”. Ishte dita e pestė qė ajo s'kishte futur asgjė nė gojė dhe shpresonte tė vdiste sa mė shpejt. Kur po errėsohej, barbarėt i erdhėn prapė. Ajo e luste zotin tė vdiste. Ata prapė e dhunuan. Dhe sėrish, para se tė dilnin, i thanė se do tė lindė fėmijėn e serbit. “Ndoshta edhe do ta lindi, por ai do tė mė ngjajė mua, e do t'iu vrasė juve”, - u kishte thėnė ajo. Njėri nga ata ishte kthyer me rrėmbim dhe thikėn e tij ia kishte futur nė bark. Asaj i kishte humbur vetėdija, por nuk kishte vdekur. Mė vonė e hetoi se ishte e zhveshur dhe e mbėshtjellė me njė batanije. Vetėm pasi i hapi sytė disa herė, dikush i tha se ishin nė autobus dhe se udhėtonin pėr nė Shqipėri. Kur kishin hyrė nė Shqipėri, me helikopter e kishin dėrguar nė spitalin e Tiranės. Pasi qė e kishte tė lėnduar shumė pjesėn e barkut, ku ia kishin ngulur thikėn, ajo duhej tė dėrgohej pėr shėrim nė Itali. Atė natė, kur e dėrguan nė Durrės prej nga duhej tė nisej pėr nė Itali, ajo nuk fjeti. Tė nesėrmen e gjetėn tė vdekur nė valėt e Adriatikut.

uck_aksh
17-07-09, 13:04
TRAGJEDI NĖ NJĖ FAMILJE
Dhe, derisa unė po mendoja njė polic qė na rrinte pas shpine, tri herė me revole shkrepi nė trupin e djalit tim tė vetėm. Klitha aq shumė, sa s'di si nuk u shembėn malet, si nuk e dėgjoi Zoti klithjen dhe dhembjen time. Djali ra pėrtokė dhe vdiq duke mė shikuar, sikur kėrkonte ndihmė nga nėna, e unė isha aq e pafuqishme.
“Ato ditė kur nisi lufta, aq shumė isha e shqetėsuar, sa kishte ditė tė tėra qė i kaloja me lot e vajė. Burri im, as nuk shkonte t’u bashkohej radhėve tė ushtrisė sonė, as nuk na nxirrte nga fshati. Fėmijėt si fėmijėt, kur dėgjoheshin tė shtėna nga armėt e rėnda frikėsoheshin, se shkrepjet automatike mė nuk u bėnin pėrshtypje, luanin si tė mos ndodhte asgjė. Unė, si nėnė qė isha, pėrveē frikės nga ajo qė dihej e shihej, frikėsohesha pėr fėmijėt. Kishte net qė kur fillonin luftimet dhe dėgjoheshin tė shtėnat, detyroheshim t’i merrnin fėmijėt ashtu fjetur siē ishin ata, e tė iknim nė malin mė tė afėrt. Nuk mė hiqeshin lotėt nga fytyra. O Zot, sa lot qė derdha dhe lutja ime e vetme ishte qė tė mos shoh kurrė tė m’u ndodhė ndonjė e keqe fėmijėve tė mi. Kur m’u plagos Nora, vajza e vetme, s'di si nuk vdiqa nga dhembja, ndėrsa motra ime me thoshte: Tani e ke vajzėn trembėdhjetė vjeēe dhe mė mirė njė plumb se tė ta dhunojnė serbėt, prandaj ki mendjen, kujdesu qė pėr tė gjallė kurrė tė mos bie nė dorė tė armikut. Madje, ia pata parė pėr tė madhe nėnės sime, kur mė tha: “Unė e dėshiroj vdekjen e fėmijėve tė mi, e jo tė mė bien nė dorė tė shkaut, se unė e di ēka bėn shkau”. Dhe, derisa unė po ballafaqohesha me problemet e vajzės, ditėt iknin e burri im, si grua e ligė, kishte ditė qė nuk dilte as pėr dru. Kisha katėrmbėdhjetė vjet martesė me tė dhe kurrė nuk mė ishte dukur mė i marrė. Kur e nxorėn vajzėn e plagosur nga Kosova, qeshė liruar dhe djalit nėntėvjeēar i thashė, para burrit: “Biri im, sikur tė ishe pak mė i madh e tė rreshtoheshim nė radhėt e UĒK-sė, atje do tė ishim mė tė sigurt dhe vetėm atje do tė mund t’i shėrbenim atdheut”. Djali ia kishte thėnė tė atit, ndėrsa ai mė tha: “Ti mund tė shkosh, unė dua tė vdes kėtu, unė s’jam i pushkės, do tė rri tė vritem si qyqar, e ti nėse shkon, nuk je mė gruaja ime”. Qė nga ajo ditė, aq shumė mė kanė munduar fjalėt e tij, por llogaritja se Zoti s'do tė ma kthente shpinėn. Dhe kisha gabuar. Janari i 99-tės, filloi me luftime tė rrepta. Ne mbetėm nė fshat me dy tri familje tjera edhe kur policėt na u afruan disa kilometra, e luta tė tėrhiqeshim, por ai tha: „Unė e djali do tė mbesim kėtu. Nuk ta lėshoj djalin tė ma marrėsh, pėr shkak tėndin qė po lėvizje tė merrje dru, m’u plagos edhe vajza“. “Po kush do tė duhej t’i sillte drutė, ēka do tė haje ti dhe fėmijėt“, e pyeta ashpėr dhe u shkreha nė vaj. Mendova disa orė se ndoshta ėshtė mė mirė qė mos t’i kundėrshtoj, jam grua dhe pika e fundit, nuk mund ta diktoj burrin, ndaj edhe heshta. Nė mbrėmje, plumbat na vinin nga tė gjitha anėt, nuk mbeti asnjė mur pa u shpuar, por Zoti ndoshta deshi tė mos vdisnim aty. Kur u qetėsuan pak gjuajtjet, mendova se po shpėtojmė, por ata na kishin rrethuar. Burri im, kur i vėrejti shkoi dhe hyri nė kotec tė pulave, ndėrsa unė e djali vetėm po rrinim tė heshtur. Kur njeri nga ata erdhi dhe i ra derės me kėmbė, e kapa djalin pėr dore dhe i thashė: “Bir, ēka do qė tė ndodhė, pėrpiqu qė tė shpėtosh, unė mjaft kam jetuar”. Ai qante dhe nuk ma lėshonte dorėn, policia na nxori tė dyve nė mes tė oborrit e brenda po kontrollonin mos po gjenin gjėra tė vlefshme. –“Ku e ke burrin? Nėse nuk na jep para dhe ar, do tė ta vrasim djalin. U pėrpoqa ta gjej pak ar, qė e kisha, pėr ta shpėtuar djalin, por burri i kishte marrė tė gjitha me vete, edhe paratė edhe arin. I ke edhe dy minuta, o arin, o djalin, mė kėrcėnoheshin policėt. Ai (burri), nė kotec, nuk bėnte zė, e donte shpirtin e vet mė shumė se djalin. Unė mbeta nė mes tė oborrit, tė shkoja te ai frikėsohesha se do tė ma vrasin djalin, tė mbetesha s'kisha para. Dhe, derisa unė po mendoja njė polic qė na rrinte pas shpine, tri herė me revole shkrepi nė trupin e djalit tim tė vetėm. Klitha aq shumė sa s'di si nuk u shembėn malet, si nuk e dėgjoi Zoti dhembjen time. Djali ra pėrtokė dhe vdiq, duke mė shikuar, sikur kėrkonte ndihmė nga nėna, e unė isha aq e pafuqishme. Dhe, kur mendova se do tė shkojnė, njėri nga ata erdhi dhe m’i lidhi duart prapa. E pashė burrin tim tek po shikonte dhe ende qėndronte pa lėvizur aty. U ngrita pak dhe e mallkova, por polici qė nuk po kuptonte ēka thashė mė ra me kėmbė, e unė u rrokullisa disa metra mė poshtė. Ata folėn diēka, qė unė nuk e kuptova dhe njėri nga ata u vėrsul mbi mua. M’i shqeu tė gjitha rrobat qė tė mė ēnderonte. Burri im ende vazhdonte tė shikonte herė pas here, e unė nga dhembjet s'kisha mė zė as tė qaja. Mė kujtohet qė kur m’i zgjidhėn duart, me njė copė druri i rashė njėrit nga policėt, por nga aty munda tė ikė, vetėm disa metra mė tutje, ngase aty kishte pasur edhe shumė policė tė tjerė. Edhe disa nga ata, me radhė, kanė luajtur me trupin tim derisa e kam humbur vetėdijen. Disa ditė mė vonė, mė kishin marrė disa banorė tė njė fshati tė afėrm pėr tė m’i mjekuar plagėt qė m’i kishin shkaktuar me thika nė trupin tim. Gjatė gjithė kohės sė bombardimeve vėllai dhe nusja e vėllait mė bartėn nga mali nė mal pėr tė mė shpėtuar tė gjallė. Katėr ditė pasi pėrfundoi lufta, vėllai tjetėr, i cili kishte dėgjuar se mė kanė vrarė, erdhi bashkė me burrin tim dhe pasi mė shikoi, mė tha: “Mė mirė tė kishe vdekur, tani je pa fėmijė dhe pa burrė, ėshtė dashur ta vrasėsh veten, je fajtore qė tė dhunuan serbėt”. “Unė fajtore! Ngase ti i more paratė dhe nuk ua dhe barbarėve ta shpėtosh djalin tėnd, unė fajtore qė ti nuk na le tė dalim nga fshati edhe atėherė kur tė gjithė e shihnim rrezikun”, -pyesja dhe qaja.
-“Motrėn tėnde e dhunuan ushtarėt serbė dhe unė s'mund ta kem mė grua”, -i tha ai vėllait tim dhe eci, pėr tė mos u kthyer kurrė mė, - pėrfundon rrėfimin e vet R.R., nga njė fshat i Therandės.

uck_aksh
17-07-09, 13:04
TMERRI NĖ DITĖN E “GĖNJESHTRAVE”
S.S. nuk dėshironte ta fillonte rrėfimin para nėnės sė saj. Por, kur e ėma doli, S.S. e filloi rrėfimin:
“Nuk kam menduar kurrė se njeriu mund tė durojė kaq shumė. Edhe pėr vete, por edhe pėr tė tjerėt, nė raste tė tilla kam menduar se do t’i dorėzoheshin vdekjes. Unė nė duart e shkijeve rashė mė 1 prill, nė ditėn kur shqiptarėt po dėboheshin masovikisht.
Kur me ndanė nga familja, mendoja vetėm pėr ata, por kur mė dėrguan nė vendin ku ishin strehuar policėt dhe nė tavolinėn e pėrgjakur pashė flokė femrash, thonj dhe veshje femrash, e dita se ēka do tė mė ndodhte. Mė nuk shpresoja se e kam dikė nė botė, dhe ēka do tė ndodhte me tė afėrmit e mi. E kisha vetėm hallin tim. Dhe, kur unė po mendoja dhe po frikėsohesha se ēka do tė ndodhė me mua, mė thirri njė nga ata qė e udhėhiqte atė grup kriminelėsh. Aty, mbi tavolinėn e tij, kishte raki dhe sytė e tij tė skuqur e tė ēartur i tregonin tė gjitha. Nė gjoks kishte njė zinxhir me plot stoli dhe mė tej nė njė qoshe tė strehimores kishte pėrplot veshje femrash. “Kėtu duhet tė zhvishesh, e pastaj ta shoh a je pėr mua, pėr eprorėt ose pėr ushtarėt”, mė tha ai nė gjuhėn serbe derisa po pinte raki. Unė po rrija aty, gjoja se nuk e kuptova, por ai ma ktheu kėtė urdhėr nė shqip. E shikova dhe, edhe pse e frikėsuar i thashė “jo”. Ai hodhi shishen me raki dhe u ngrit si i tėrbuar. “Mua askush s’guxon tė ma thyej urdhrin, unė jam Dragan Spasiq, unė jam njeriu qė me dorėn time kam prerė mbi 50 shqiptarė e ti, kuēkė!”- klithte ai si i marrė. “Qenka rruga e vdekjes kjo”, mendova me vete dhe kur ai mė goditi me kondak pushke nuk qava.
E shihja gjakun qė me rridhte nga hundėt por s’mė dhimbsej jeta, doja tė vdisja e jo tė bija nė dorėn e tij. Por, pas pak, ai u qetėsua dhe i urdhėroi ushtarėt e tij tė mė zhveshin. O Zot, nuk mund ta marrėsh me mend se si ndihesh. “Duhet tė vallėzosh, ec vallėzo”, -mė thoshte, e unė isha kėrrusur e ulur, qė tė mos shihej trupi lakuriq. “E sheh atė trup atje, do tė ta bėj mė zi”, - mė thoshte ai e unė nuk e kisha vėrejtur trupin e njė vajze tė bėrė copė-copė, nė afėrsi tė rrobave tė viktimave, tė cilave ata ua kishin bėrė si mua. Nuk fola, por dy nga ata erdhėn dhe me lidhėn pėr tavolinėn e pėrgjakur. M’i lidhėn kėmbė e duar dhe mė shikonin si bisha. Dikur ai, shefi i tyre, u zhvesh dhe filloi tė mė ēnderojė, tė tjerėt qeshnin e flisnin ēka u tekej, shikonin e talleshin, derisa unė pėrpėlitesha me vdekjen. Ai u largua vetėm kur u ngop, pėr tė vazhduar mė tej edhe disa tė tjerė. E njėjta gjė mė ndodhi disa ditė me radhė dhe pas disa ditėsh mė hodhėn ashtu lakuriqe buzė rrugės, ku kishte edhe shumė kosovarė tė tjerė, qė po iknin pėr nė Shqipėri. Vetėm kur vėrejta se njė grua po mė mbulonte, pashė se trupi im ishte i prerė me thika nė shumė vende dhe se nė trupin tim kishte tė vizatuara disa kryqe dhe shenjat e simbolit tė kryekriminelit Milosheviq.
“Mos mė merr, mė le tė vdes, tė lutem”,- i thashė asaj, por ajo mė pėshpėriti ngadalė. Edhe pak rrugė kemi deri nė tokėn nėnė, ja e sheh rrugėn”, - pėrpiqej ajo tė mė ndihmonte, kurse unė e shikoja rrugėn qė mė dukej se po ecte me mua dhe shpresoja se po vdisja, sepse pėr mua ajo ishte dhe mbeti rruga e vdekjes.

uck_aksh
17-07-09, 13:05
NĖNĖS I PLASI ZEMRA
Kishte ditė qė ishim nė mal, ishte ofensiva mė e madhe deri atėherė nė malet e Ēiēavicės. Ishte pikėrisht 22 shtatori i vitit 1998. Ne vetėm nga familja jonė ishim 14 veta, kurse nė tė gjithė fshatin rreth 70 njerėz. Nga tė gjitha anėt na rrethuan, nuk kishim asnjė mundėsi tė iknim dika e as tė siguronim ushqim. Ditėn e tretė mė nuk bėnin punė pemėt e egra me tė cilat u ushqyem. Fėmijėt morėn vajin e shumė sish u sėmurėn rėndė dhe s’kishin asnjė shpresė tė mbeteshin gjallė, sepse trupi po u vdiste pa ushqim dhe shpirtin ua mbyste frika.
Ishte mesditė kur paramilitarėt, me koka tė lidhura me shamia, na grumbulluan tė gjithėve. Edhe fytyrat i kishin tė ngjyrosura. I morėn tė gjithė meshkujt njė nga njė dhe i lidhėn pėr drunj. Mė vonė, e sollėn njė kamion dhe i mbyllėn brenda. Mandej i morėn tė gjitha gjėrat me vlerė dhe disa fėmijė qė ne tė thyheshim dhe tė tregonim se mos kishim fshehur diēka tė vlefshme. Njė grua, e cila kishte provuar t’ua rrėmbejė automatikun atyre, ia morėn djalin 2 vjeēar, ia prenė veshin dhe tre gishtėrinj. Vėllau im provoi tė reagojė edhe pse me duar tė lidhura. E morėn, e vendosėn para tė gjithė tė pranishmėve, e zhveshėn dhe ia prenė organet gjenitale. Zot, si nuk vdiqa nė atė ēast. Nėna dhe nusja nuk lėvizėn, e unė u nisa drejt tyre, por vėllau im si duket vdiq nga dhembjet dhe mė nuk e pashė tek ai as lėvizjen mė tė vogėl. “Do tė tė dhunoj me organin e tij!” - mė tha njėri nga policėt, dhe dy tė tjerėt m’i lidhėn duart e mė lidhėn pėr kamioni. E di se u pėrpoqa tė bėj rezistencė, por njė goditje e fortė nė kokė ma humbi vetėdijen, dhe e di se kur mė ka ardhur vetėdija kam qenė e tėra e zhveshur dhe e lidhur edhe mė tej. Disa metra mė tej po e dhunonin njė grua a vajzė tjetėr tė cilėn nuk e njoha dhe para kėmbėve tė mia pashė nėnėn qė po rrinte duke qarė. “Ta vranė vėllaun me gjithė nusen e tij”, - mė tha ajo nė vend se tė mė jepte kurajė! Ndoshta, kėtė, ajo e bėnte nga zemra e plasur. “Ndoshta ėshtė mė mirė qė edhe ti tė vdesėsh”, se: “do ta kem mė lehtė e vetmuar” - mė tha nėna. Ajo mandej filloi tė m’i thoshte disa gjėra qė mė dukeshin aq tė parėndėsishme pėr momentin, dhe unė dridhesha, nuk di a kisha tė ftohtė, frikė, apo trupi mė dridhej nga dhimbjet. Rreth nesh kishte plot njerėz tė vdekur e tė pavarrosur, kishte aq shumė copa tė gishtėrinjve, duarve, veshėve sa qė nuk e kuptoj edhe sot e kėsaj dite se si mund tė flas pėr tė gjitha kėto dhe tė jetoj. Mė pas aty erdhi njė polic, i cili mė tha – “Pasi kishe qenė e virgjėr do tė tė marrė pėr grua, do vish me mua nė Serbi, dhe atje do ta ngrehim njė fole siē ka menduar kryetari ynė, Millosheviq. Qė djemtė serbė t’i martojmė me shqiptare, qė ato tė lindin fėmijė serbė dhe tė gjithė meshkujt nė Kosovė t’i vrasim. Do ta lindėsh njė djalė, mė thuaj?”- mė thoshte dhe para syve tė nėnės filloi prapė tė mė dhunojė.
Nuk di sa mė ka maltretuar, por e di se kur i hapa sytė e kishte tėrė trupin gjak. Nėna kėtė herė kishte qenė duke qarė pranė meje. Mė tej disa nga gratė kishin renditur kufomat njėrėn pas tjetrės. Njė grua u afrua dhe pėrpiqej tė mė vishte diēka, nuk e kuptoja si nuk mėrzitesha pse isha e zhveshur dhe rreth meje kishte plot gra e fėmijė. Ndoshta nuk mė punonte truri, ndoshta isha e ēmendur nė atė kohė, por e di se mė mundonin vetėm dhimbjet e barkut, turpi dhe ndjenja se isha aq e ndotur dhe e thyer nga dhunimi qė ma bėnė serbėt.
Dikush mė dha pak ujė. U ula dhe u vesha e tėra. Mė nuk kisha asnjė ndjenjė. Shikoja trupat e vdekur andej dhe nuk e kuptoj pse kaq shumė e doja vdekjen. Kisha mė shumė dėshirė tė vdes se ēdo gjė tjetėr. Nėna vetėm qėndronte afėr meje dhe qante, asnjė fjalė nuk e foli kėtė herė. Njė grua m’u afrua dhe mė tha qė t’ia lidhi plagėt tė birit gjashtė vjeēar qė ia kishin kėputur gishtėrinjtė. U afrova, por duart nuk mė bėnin punė. Mezi ia lidha me njė copė kėmishe qė e ėma e kishte gjetur diku. Mė vonė i varrosėm tė 18 trupat e vdekur. Nėnėn e kapi temperaturė e lartė dhe krejt ēka gjetėm nė atė mal qė t’ia ndalim temperaturėn, ishte njė aspirin dhe njė gotė ujė. Pasi e piu tha: “Gabova qė e piva atė ilaē, ndoshta do t’i gjendej dikujt, mua mė plasi zemra dhe mė s’mė duhet asgjė. Unė po vdes dhe po vdes zemėrplasur mė shumė pėr ty se sa pėr vėllanė e kunatėn tėnde. Bija ime mbaj mend dhe trego nėse shpėton si duket do tė jetosh gjatė, i trego tė gjitha, asgjė mos mbaj tė fshehur” - pas kėtyre fjalėve edhe nėna mė vdiq, dhe mbeta e vetmuar dhe e ndotur” - tha nė fund vajza nga malet e
Ēiēavicės.

uck_aksh
17-07-09, 13:05
PLAGĖT E CIGARES
R.N.-nė nga rrethi i Prishtinės, pas mbarimit tė luftės e kishin gjetur tė lidhur nė lokalet e Fakultetit Juridik. Ajo muaj tė tėrė nuk e kishte marrė veten. Herė pas here kur i vinte vetėdija, ishte e thyer shpirtėrisht. Qante dhe fillonte rrėfimin e saj tė tmerrshėm…
“Pasi mė nxorėn nga shtėpia, mė dėrguan drejt nė lokalet e Fakultetit Juridik. Aty mė futėn nė njė zyrė tė profesorėve dhe mė vunė prangat e mė mbanin tėrė kohėn tė lidhur. Nuk mė kujtohet sa ditė me radhė nuk kam ngrėnė asgjė. Pėr ēudi nuk kisha uri, por vetėm etje, edhe atė etje tė madhe. Nga nevoja pėr ujė mė ishin qarė e pėrgjakur edhe buzėt. Pas disa ditėsh, kur mė morėn gjoja nė pyetje, njėri nga barbarėt serbė mė urdhėroi tė zhvishem. Unė refuzova. Njėri nga policėt mė ra shuplakė dhe pėrnjėherė mė pėlciti gjaku nga buzėt e shkrumbuara. Tjetri nga “bosėt” m’u afrua dhe mori nga buzėt e mia me gisht gjakun dhe e lėpiu. “Si duket, tė gjitha shqiptaret e kanė gjakun e ėmbėl, dhe unė me kėtė thikė, do t’i shijoj tė gjitha…” - tha me ironi, dhe me thikėn, e cila vezulloi para syve tė mi, filloi tė m’i printe rrobat, njė nga njė dhe pėr njė moment mbeta e tėra lakuriq. Tentova tė bėja diēka, por isha e pafuqishme. Dy nga ata mė mbanin, ndėrsa njėri mė dhunoi. Rezistenca ime e vetme, ishin disa gėrvishtje me thonj nė fytyrėn e dhunuesit.
”Do ta paguash shtrenjtė kėtė, ti dhe shqiptaret tjera qė janė kėtu, si dhe tė gjithė ata qė do tė mbesin nė Kosovė” - mė tha paksa i hidhėruar, ndėrsa njėri nga dhunuesit sėrish mė lidhi dhe mė la ashtu lakuriqe, ashtu si isha e rrahur dhe e dhunuar. Pas pak ēastesh, ai e urdhėroi njėrin nga kolegėt e tij t’ia ndiznin cigaren. Mė ofroi edhe mua njė cigare. Ndihesha aq keq sa qė pėr ēdo sekondė nė vijim mė bėhej se
vinte e mė lėshonte fuqia. Pasi pushoi pak, u afrua dhe mė tha: “Me quajnė Nenad Stojanoviq, dhe nga unė do ta kesh njė kujtim qė do tė tė shoqėrojė tėrė jetėn. Ndoshta ti do tė dėshirosh tė jetosh jetėn si e re dhe e bukur qė je, por unė nuk do tė lė gjatė kėshtu. Do tė tė vras ngadalė-ngadalė...” dhe ma ofroi cigaren mbi gjinjtė e mi dhe e fiku atė duke mė shkaktuar plagė tė rėndė tė djegies.
Pastaj e ndezi cigaren tjetėr dhe sa herė donte ta fikte cigaren, e fikte atė nė trupin tim, dhe mė digjte pak nga pak. Ashtu ma dogji trupin pėr disa orė. Ishte njė mizori e pėrcjellė me dhimbje, ofshamė e britma, ishte njė torturė nga mė tė tmerrshmet qė nuk e kisha parė as nė filma e as nuk kisha mundur tė paramendoja se “njeriu” mund tė veprojė ashtu kundėr njeriut, pa qoftė ai edhe armiku mė i madh! Natėn qė pasoi m’i zgjidhėn duart dhe disa veta, tė tjerė mė dhunuan me radhė. Nuk e di saktėsisht sa vetė kanė luajtur me trupin tim, por sot e shoh se nė tėrė trupin tim ka me qindra plagė qė mė kanė mbetur nga djegiet me cigare, dhe nga thikat e tyre qė prenin e shkruanin fjalė nė trupin tim….”
R.N. e ndėrpreu rrėfimin, sepse emocionet ishin tė rėnda pėr njė rrėfim tė tillė dhe filloi tė ofshajė duke qarė. Pėr R.N. jeta ka njė kuptim tė hidhur, sepse ajo mban vulėn e cigares nga ato ditė prilli tė thyer tė vitit 1999.

uck_aksh
17-07-09, 13:06
CAKU I POLICĖVE ISHTE BUNARI I AXHĖS!!!
Kishte disa muaj qė kishte filluar lufta dhe unė e vetmja nga familja jonė ende kisha mbetur nė fshat. Isha e detyruar, sepse kishim bagėti, dhe ato, pas burgosjes sė vėllezėrve te mi, ishin burimi i vetėm i ekzistencės sonė. Viti ‘99 me bllokoi dhe nuk kisha gjasa mė tė dalė nga rrethi i hekurt i ushtrisė, policisė dhe paramilitarėve qė kishin rrethuar Drenicėn dhe Dukagjinin. Pėrveē meje, nė fshatin tonė kishin mbetur edhe katėr vajzat e axhallarėve, dhe mė pas shtėpitė tona u shndėrruan nė strehimore grash e fėmijėsh. Gatuanim pėr mė shumė se 30 veta, dhe me ne nuk ishte asnjė mashkull. Kur na u afruan forcat e armikut, natėn rrinim nė malin mė tė afėrt, e ditėn shkonim nė shtėpi, pėrgatitnim ushqim dhe ushqenim bagėtinė. Dhe kėshtu, jeta jonė nga tė ftohtit, acari dhe frika ishte shndėrruar nė njė jetė plotė ankth e tmerr. Pas disa ditėsh filluam tė sėmuremi nga tė ftohtit. Kėshtu, tė ftohtit dhe acari e bėnin tė padurueshme jetėn nė mal. Edhe ashtu forcat serbe na hetonin kur e ndiznim zjarrin dhe vetėm na vėshtronin. Njė ditė shkurti, kur pesė nga fėmijėt mė tė vegjėl na u sėmurėn u kthyem nė shtėpitė tona. Forcat serbe lėviznin vazhdimisht! Njė grua nga rrethi i Klinės mori fėmijėt e saj tė sėmurė, dy vajzat e rritura dhe gruan tjetėr me tre fėmijė dhe iku. Mbetėm 21 femra tė reja prej tė cilave nėntė ishin tė mitura. Rrinim nė shtėpi dhe nuk guxonim ta ndeznim zjarrin nė mėnyrė qė barbarėt tė mos kuptonin se ne jemi aty. Ata sa vinin e shtoheshin. Edhe rruga, nga bora e madhe ishte bllokuar. Thjesht, detyroheshim tė qėndrojmė aty. Pas disa ditėve filluan tė na harxhohen edhe ushqimet. Ushqeheshim vetėm sa pėr ta mbajtur shpirtin gjallė, sepse si ushqim tė vetėm kishim pak qumėsht dhe fare pak miell. Nuk e di saktėsisht datėn, sepse filluam edhe ne qė ta humbim kontrollin me kohėn. Edhe ushqimi i pamjaftueshėm po e bėnte tė veten! Dhe, papritmas e pa trokitur fare na u thye dera dhe nė dhomė na u futėn ushtarė e policė serbė. Pa pyetur asgjė dhe pa pritur se cili do jetė reagimi ynė, njėri nga ata filloi t’ia ledhatonte flokėt vajzės sė axhės, Nerės, e cila ishte vetėm 14 vjeēare, e cila edhe ashtu frikėsohej mė sė shumti. Ajo ia shtyu dorėn, dhe ai u nevrikos nga reagimi i saj. “Unė jam zot pėr shqiptarėt, dhe nuk duroj fyerjet”- tha ai, dhe i ra me dorė aq sa pati fuqi Nerės sė vogėl. Ajo vetėm u kėrrus, por nuk rėnkoi. Ai tentoi ta prekte prapė, por ajo iku jashtė. Ai urdhėroi ta lidhin! Dy nga policėt ia lidhėn duart! Ai u sul mbi tė, dhe ia shqeu rrobat derisa ata tė dy po e mbanin. E shtriu nė borėn e ftohtė, dhe po e ēnderonte. Ajo qante dhe thėrriste, por ne nuk guxonim t’i afroheshim. Vetėm po shikonim tė tmerruara. Njė automatik qė e kishim tė fshehur nėn mbuloja nuk mund ta nxirrnim, sepse ata ishin aty. Kur shumė nga ata kishin drejtuar sytė tek ai qė po e dhunonte motrėn tonė, motra e Nerės, X qė ishte mė e pjekura nga ne e nxori shpejt automatikun dhe shkrepi drejt barbarėve qė ishin nė dhomė. Tė pestėt ranė tė vdekur, ndėrsa unė u plagosa nė kėmbė. Ata qė ishin jashtė nuk reaguan, sepse menduan se shtinė ata mbi ne, por kur kaluan afro dy minuta, tre nga policėt tjerė hynė nė dhomė duke thėnė se edhe ata janė tė interesuar pėr lojė. Kur motra e Nerės qė e kishte automatikun nė dorė deshi tė shkrepė nė njė polic, nga jashtė njėri nga policėt tjerė e qėlloi dhe ajo vdiq nė vend. Njė nga ata e mori nė dorė, dhe pasi na urdhėroi qė tė dalim jashtė e hodhi trupin e saj nė bunarin e axhės. Edhe Neri mė nuk po lėvizte! Ajo kishte vdekur. Njėri nga katilėt po e ēnderonte edhe ashtu tė vdekur. Kur pa se si ne po e shikonim dhe kur vėrejti se si po qeshnin shokėt e tij me tė ashtu tė zhveshur, trupin e saj e hodhi nė bunar. Pastaj, mua mė kapi pėr dore dhe kur fillova t’i rezistoj, me thikė mė theri nė kraharor, dhe gjaku im pikonte nė tokė, e me tė binin dhe copat e veshjes. Unė fillova tė klithi dhe ashtu si nė ėndėrr pashė se njė nga policėt po e dhunonte edhe G-nė, e cila ishte vetėm 13 vjeēe. Pas disa minutash qė ai po e dhunonte nė borėn e ftohtė, G pėrpiqej tė rezistonte, por ai me kokė i mėshonte sa mundte. Ajo ishte e pėrgjakur e tėra dhe nuk mund t’i duronte mė dhimbjet. Nuk e kisha tė qartė a vdiq menjėherė, por derisa unė po qaja me sy tė pėrlotur dhe me dhimbje, pashė se si i njėjti serb qė po e dhunonte G-nė, e hodhi atė nė bunarin e tmerrit. Pas pak e hodhėn edhe SH-nė, qė unė nuk e kisha vėrejtur se e kishin dhunuar apo jo, por e di se nė atė bunarė e hodhėn tė gjallė dhe tė zhveshur. Kur polici qė po mė dhunonte mua u ngrit, ngase po dėgjoheshin tė shtėnat nė malin e afėrt, unė ashtu gjysmė e zhveshur u fsheha pas disa luleve tė vjeshtės dhe “murit tė gjallė“ shumė shpejtė sa asnjėri nuk mė vėrejti. Dy nga ata shtinė nė vajzat qė kishin mbetur, dhe tė gjitha mbetėn tė vrara, ndėrsa dy nga ato ashtu tė vrara sėrish i hodhėn nė bunarė. Ata ikėn poshtė fshatit, e unė mbeta pėrgjithmonė e lėnduar. Edhe sot, edhe pse jam gjallė, sa herė shoh bardhėsi para syve mė dalin skenat e tmerrshme qė ma nxijnė jetėn pėrgjithmonė.

emine
17-07-09, 14:56
shume shpejte po harrohet e mira apo sakrifica e sa e sa femrav Kosovare,,,,bota me shume i cmone kto vepra se veta populli jone,,,,,

krijuesiii
17-07-09, 15:44
shume shpejte po harrohet e mira apo sakrifica e sa e sa femrav Kosovare,,,,bota me shume i cmone kto vepra se veta populli jone,,,,,
...po gabone shume se Shqipetaret i duan shume Nenat e tyre dhe bijat e cmuar te kombite qe mbajten gjalle fanarin e Liris si Nena e madhe e Jashareve Nena Sale e shume e shume Nena qe Allahu i madherishem i paqte meshirue ne te bukurine Xhenet dhe i shperblefte me shume e shume te mira, Jane ato NENA qe qene Rezistenca me e forte ndaj armikut me barbare serbo-slave d“he politikese lavire te evropes qe donte te shkrinte kete popull te asimilonte e ta cbente nga faqja e dheut...

...bota i urren keto vepra te Nenave Shqipetare sepse ato se lane te asimilohet Kombi dhe as te humbet DINI Islam ne trojet tona, Bota i done laviret e estrades tone qe degjenerojne shoqerin Shqipetare sepse ato e shkatrrojne moralin e nxisin vllaverasjen dhe krimin e drogen keto i duan te huajit qe te kene argumente per tu tallure me popullin Shqipetare...tungiii

emine
17-07-09, 15:49
...po gabone shume se Shqipetaret i duan shume Nenat e tyre dhe bijat e cmuar te kombite qe mbajten gjalle fanarin e Liris si Nena e madhe e Jashareve Nena Sale e shume e shume Nena qe Allahu i madherishem i paqte meshirue ne te bukurine Xhenet dhe i shperblefte me shume e shume te mira, Jane ato NENA qe qene Rezistenca me e forte ndaj armikut me barbare serbo-slave d“he politikese lavire te evropes qe donte te shkrinte kete popull te asimilonte e ta cbente nga faqja e dheut...

...bota i urren keto vepra te Nenave Shqipetare sepse ato se lane te asimilohet Kombi dhe as te humbet DINI Islam ne trojet tona, Bota i done laviret e estrades tone qe degjenerojne shoqerin Shqipetare sepse ato e shkatrrojne moralin e nxisin vllaverasjen dhe krimin e drogen keto i duan te huajit qe te kene argumente per tu tallure me popullin Shqipetare...tungiii

paske experience te keqe me sa shofe se pari kosovaret nuke jane te njohura si prostituta,drogirashe,e ket pe degjoi tash nga ju,kurre skam degju qe flitet per Nenat shqiptare neper bote apo vajzat shqiptare nder te hujte ne ket menyre ,ku pi shef ato ekstrada qe une hala nuke pata rastin as te degjoi dhe as ti shofe.....
mire mbetshit,,

krijuesiii
17-07-09, 15:57
paske experience te keqe me sa shofe se pari kosovaret nuke jane te njohura si prostituta,drogirashe,e ket pe degjoi tash nga ju,kurre skam degju qe flitet per Nenat shqiptare neper bote apo vajzat shqiptare nder te hujte ne ket menyre ,ku pi shef ato ekstrada qe une hala nuke pata rastin as te degjoi dhe as ti shofe.....
mire mbetshit,,


...valla nashta po jetojshe ti ne Hene ku me dite atje cka po ndodhka, se ne toke veq hape TV i sheh estraden tone sa e cfrenuar eshte, cka eshte turpi i Kombite etj etj...


...hajte se bohet mire mos u merzite shume, Shqipetari ka luftue me jeten e tij vetem me bo me ja sha Nane dikushe edhe ka qene shembull ne Ballkane e Evrope per Moral sot ka ndryshue shume puna...tungiii