PDA

View Full Version : Prof. PETRO FUNDO


Tomori
20-07-09, 17:08
Prof. PETRO FUNDO


(19 Mars 1909 – 1 Mars 1989)


Ishte viti 1991 - 92, kur fillova me mendue me shkrue diēka pėr tri figura tė mėdha qė kam njohtė nė Shkodėr: At Pjetėr Meshkalla S.J., Profesor Petro Fundo dhe Pjetėr Gjini, mujta me realizue deri ku mujta vetėm At Pjetėr Mėshkallėn, ndėrsa, dy figurat tjera nuk pata dhe as nuk mujta me sigurue material aqsa mė duhej pėr Ta. Dij vetėm se njė material i Prof. Fundos iu dorėzue nga e shoqja Angjelina, At Zef Pėllumbit por, asgja ma gjatė...
Prof. Fundon unė e njohta nė vitin 1955, posa erdhi nė Shkoder tė dytėn herė mbas vitit 1946, kur pat kenė prof. matematike nė Gjimnazin “29 Nandori”, dhe u pat largue pak kohė mbasi studentėt e komitetit tė rinisė komuniste, e patėn nxjerrė nė njė karikaturė nė gazetėn e murit tė shkollės me njė automatik nė dorė, tue pushkatue ata “me njėshka”. Ishte kėrkues i landės sėpse ate qė shpjegonte donte qė tė pėrvetsohej nga nxanėsit.
Profesori asht lindė nė Korēė, me 19 Mars 1909. Ishte nga njė familje intelektuale dhe me pikpamje pėrparimtare antikomuniste. Mbante korespondencė vetėm me vėllanė e vet Prof. Kristaqin, nė Tiranė dhe njė motėr tė martueme me njė shqiptar nė Rumani.
Korespondenca me vėllain ishte e rregullt dhe e vazhdueshme, sėpse jepshin e merrshin ndėrmjet tyne vazhdimisht rezultatėt e problemave tė matematikės, dhe siē mė tregonte me humor: “Kam harruar ta pyes si ėshtė me shėndet?...”
Mbasi pat krye gjimnazin e Korēės, ka pėrfundue studimet e larta pėr ingjenjeri elektrike por, i apasionuem qė atėherė mbas matematikės sė lartė nė Montepelier tė Francės dhe njihte gjuhėn frengjishte, greqishte, italishte dhe rumanishte.
Mė tregonte njėherė, kur ishte me studime nė universitet nė Francė, “nota mė e mirė atje ishte 20. Unė arrija deri tak 14. Mbas shumė pėrpjekjesh arrita deri tek 16. Ndėrsa, 18 e lart tek 20 ishte pėr ata studentė, qė ishin shkencėtarė qė nė bankat e shkollės...”
Mbas sa vitėsh nė universitetin e Tiranės, nė fakultetin e matematikės, komunistėt e larguan se, tha: “Nuk shpjegoj unė lėndėn sipas tekstėve sovjetike sėpse ata kanė gabime!”.
Kishte takue njėherė shokun e tij tė vjetėr, me tė cilin njihėj qė nė Francė, posa ai kishte dalė nga burgu i Burrelit, Foto Balėn, nga Himara. Me kėrkesėn e atij, kishin shkue nė Komitetin Qendror tė PPSH, mbasi Foto donte me takue njė shok tjetėr po t’asaj kohė, Enver Hoxhėn, me tė cilin, kishin “ngrenė nė njė trapez”, siē thonte Prof. Fundo. Mbasi kishin shkrue emnat tek “dezhurni”, kishin pritė njė orė. Mbas njė ore “dolli sekretari i tij dhe na tha, shoku Enver ėshtė shumė i zenė dhe nuk ju pret dot!”. Prej asaj kohė (rreth vitit 1953 – 54?) nuk kishin ba ma asnjė pėrpjekje me e takue asnjėni as tjetri. Mendimi i Tij pėr E.Hoxhėn ishte: “Njė terrorist i lindur aq sa imoral!”, si dhe ate, qė kam shkrue edhe tek libri “Njė Monument nėn dhé” tė cilėn, e pėrsėriste shpesh: “Diktatorėt si ay, vazhdojnė pėr tė sunduar edhe pas vdekjės!”. Njė thanje qė koha e ka vėrtetue plotsisht nė Shqipni!
At Konrrad Gjolaj nė librin “Ēinarėt” shkruen: “I vetmi nė botė qė ka mujt me realizue dėshirėn e Leninit asht kenė Enver Hoxha, qė e ka qeverisė kėte popull si shaka (bushtra – shen. FR), tue hangėr klysht e vet e, tue shkye njerzit e pafajshėm pėr andjet e tija tė ndyta, nė tė gjitha normat e moralit njerzor.
Tregonte i nderuemi Prof. Petro Fundo (qė nuk e kuptoj si i ka shpėtue): “Ishim duke ngrėnė nė njė trapez, kur ishim studentė nė Francė, unė dhe Foto Bala nga Himara. Erdhi aty edhe Enver Hoxha, ky ishte i rregjistruar nė universitet, por nuk di mėse merrej. Provime nuk jepte. Ishte i pashėm. Pak mbasi u ul, pyeti Foton, ēfarė do tė dėshroje tė bėje kur tė mbarosh shkollėn? Foto iu pėrgjigj, do tė doja tė tregėtoja me Francėn. Mė pyeti edhe mua, po ti Petro? – Unė i pėrgjigja, Profesor. Mbas pak u kujtova ta pyes edhe unė atė, po ti Enver, ēfarė do tė bėhesh? – Ai u pėrgjigj: “TERRORIST”! Edhe sot nuk e di sėsi mė shpėtoi nga dora piruni qė isha duke ngrenė... e, pėr ēudi, vetėm atij ia plotėsoi Zoti dėshirėn!...” (fq 216).
Nė mėngjez kur prėgatitej me dalė prej shtėpisė vet me shkue nė punė, nė shkollėn e mesme tė zooteknikės (ku matematika vlersohej edhe mbas fiskulturės), kur e sollėn nė Shkoder rrinte pak minuta tek dritaria nalt, vėrente nėse ka dalė apo jo pėrpra tij drejtori i “njohtun”i gjimnazit Skender Villa, ish hetuesi i vitėve 1945 nė qytetin e Korēės, i cili banonte nė katin e poshtėm (mbasi i tillė ishte edhe Skenderi) dhe, mbasi kalonte ai delte Prof. Fundo, pėr mos me i thanė as “mirė mengjezi”, mbasi nuk donte jo ta pėrshėndeste por, as ta shihte me sy tė ballit... “atė spijun tė qelbur”, siē e cilėsonte Profesori.
Profesor Fundo deklarohej Katolik. Kjo nuk ishte falso, mbasi nė biseda dhe bindje tė shprehuna prej Tij, besimi tek Papa ishte i palėkundun. Mund tė tham me plot gojė se ishte ma Katolik se shumė tė tjerė, qė kanė lindė e vdekė prej familjeve katolike tė njohtuna nė Shkodėr. E diela dhe ditėt e festave fetare pėr Té ishin ditė lutjesh dhe bamirėsije. Njė tė vorfėn qė Ai mund ta takonte nė rrugė dhe nuk kishte tė holla me e ndihmue, pėr Profesor Fundon, ishte “vuajtje”. Kur trokiste dera dhe flitėj se asht tue pritė njė fukara aty, Ai hapte raftat e sirtarėt me gjetė bukėn ma tė mirėn dhe, jo, kafshata, pėr me ia dhanė. Xhepat e Tij gjithnjė ishin bosh nga lypsit. Madje, tregonte njėherė: “Kam shkuar tek bėrberi dhe, mbasi jam qethur, u detyrova me i thėnė bėrberit se, do ti sjellė paratė nesėr, se ata 30 lekė qė kisha nė xhep, ia fala njė fukarasė duke ardhur tek ti!...”. Berberi, i cili e njihte me kohė Profesorin kishte qeshė dhe, i kishte thanė: “Po edhe mos mi sjellė fare, nuk ka rėndėsi!...”.

Tomori
20-07-09, 17:10
Pėr lypsit thonte gjithmonė: “Mos i zeni mė gojė kurrė emrat e tyre, se ėshtė shumė mė e vėshtirė pėr tė lypur, se pėr tė falur!”. Profesori ishte shumė mikpritės dhe bujar. I ndrronte fėtyra nga gėzimi kur hapėj dera e dhomės ku rrinte dhe shihte njė mik qė i shkonte pėr vizitė. Gjithmonė kėrkonte me sy njė karrigė boshe karrshi ku ishte tue qendrue vetė, pėr me shkėmbye biseda e mendime.
Kushrinjtė e tė shoqės sė Tij Angjelinės, i donte me tė vėrtetė me gjithė zemėr.
Ai kishte shtėpinė e hapun pėr shumė miqė, intelektual si Gaspėr Ugashi, Sandėr Bushati, Xhavit Beli, Kol Ashta, Petro Zheji, Rrok Ndoja etj. si, dhe pėr Klerikėt e njohtun: At Pjetėr Meshkalla, At Aleks Baqli, Don Mark Hasi, Don Nikoll Mazrreku, Don Pashko Muzhani, etj. me tė cilėt i ka vazhdue lidhjet deri nė 1967, me “Revolucionin Kultural”, kohė nė tė cilėn, Ai u detyrue me u vetizolue ashtu si gjithė populli shqiptar.
Mbas arestimit tė Klerit Katolik, Ai vazhdonte me ndigjue Meshėn nė radio.
Me anėn e Motėr Davės, Ai ka ndihmue klerikėt edhe ndėr burgje me aqsa kishte mundėsi, kryesisht, Ata qė nuk kishin asnjė ndihmė ekonomike nga asnjė njeri.
Shkonte dhe sillej rreth gurve tė thėmelėve tė Kishės sė Zojės tek Kalaja dhe shpesh pėrsėriste: “Unė nuk di a do ta shoh por, ju, do ta shihni atė Kishė tė rindėrtuar mbi ata gurė tė atyre thėmelėve...Tė gjithė rrėnonjėsit e Kishave historikisht kanė dėshtuar me turp dhe shėmbull i kėsaj ēmendie ishte edhe Bonaparti, qė pėrfundoi nė Sant Elena!...”
Kur u pat sėmue me sy nė vitin 1968 dhe e dėrguen nė Rumani pėr operacion, para se me hy nė sallėn e operacionit, mjeku e ka pyet: “A ke dėshirė pėr ndonjėgjė, mbasi nesėr do tė bėjmė operacionin? – Ky i asht pėrgjigjė: Do tė dėshėroja tė mė sillni njė Prift Katolik, mbasi kam dėshirė pėr tu rrėfyer dhe kunguar, mbasi ka pak vite qė nė Shqipėri, nuk kam patur mundėsi ti bėja!”. Mjeku ia ka sjellė Priftin aty mbas gjysėm ore. “Kur dola nga operacioni, - shpjegonte Prof., – mė trajtuan shumė mė mirė se mė pėrpara operacionit, mbasi njė motėr (murgeshė), qė i shėrbente i kishte treguar, se: Nuk tė njihnim, mbasi kėtu nga Shqipėria sjellin vetėm komunistė pėr mjekim!...”.
Njė natė mbas uratve tė darkės aty nga viti 1986, e shoqja, i thotė: “Ti vazhdo e thuej edhe njė Rruzare Purgatorėsh, se unė po prėgatis ēajėn...” Ky i asht pėrgjigjė: “Mirė, edhe unė do thėm njė Rruzare pėr Enver Hoxhėn, mbasi pėr shpirtin e tij nuk lutėt njėri nė Shqipėri, ndoshta, Zoti ka mėshirė dhe e falė pėr ato tė zeza qė ka bėrė!”. Angjelina i ka kundėrshtue me ngulm, se Zoti nuk ka me ta vue veshin ma as ty, kur tė keshė nėvojė, qė lute pėr té! Por, Prof. ka vazhdue punėn e vet... me Rruzare nė dorė ka vazhdue lutjen.
“Unė vėndosa tė lutėm pėr té, se Zoti na porositė, qė né ti falim armiqėt tonė, por edhe tė lutemi pėr ata. Unė po kryeja detyren time ndaj Pėrendisė, jo, ndaj Enverit!”.
Profesori ishte shumė i ēiltėr dhe i gjithanshėm nė bisedat e tija. Ai vėrtetė ecte pa pėrshėndetė njeri, por mendja gjithnjė vazhdonte me i punue nė fushėn e shkencės. Kur Ai fliste pėr fluturimet nė hapsinė, shpjegonte me kompetencė vėrtetsinė e kenjes sė Zotit tė provueme nga pėrparimi i shkencės, kryesisht me fluturimet qė bahėn nė kozmos. Pėr kėte arėsye Ai gjithnjė veprėn e vet ia dedikonte dhuratės qė i kishte dhanė Zoti me arrijtė nė ato rezultate pune shkencore, tue i shndritė mendjen dhe tue i ruejt shėndetin. Nė ēdo rezultat tė shkruem me dorė nė fletėt e fletorėve tė punimėve tė Tij, nalt shėnohet K.L.J.K. qė dmth, “Kjoftė Levdue Jezu Krishti”, mandej vazhdon punimi!...Ja bindja e nje dijetari!
Punonte pa pushue nė fushėn e matematikės edhe pse ishte krejt i izoluem nga bota shkencore, gjithmonė me shpresėn e hapjes sė Shqipnisė “njėditė”, tė cilėn nuk e arriti...
Kishte njė humor shumė tė hollė e domethanės. Mė pyeste: “Hė, ke bėrė gjė kėto ditė nė pikturė?” Unė, shpesh, i thojshe: “Asgja, Profesor, mė ka ra njė demeli e nuk i kam prekė penelat me dorė!” Ai qeshej dhe, mė thonte: “Shumė mirė, shpejtė ke pėr tė bėrė njė vepėr arti tė bukur, mbasi koha e “dembelisė” ėshtė periudhė mendimi, krijuesit qė mendojnė bėjnė gjėra tė bukura. Ata qė kujtojnė se duke punuar pėrditė truri ju krijon gjėra tė bukura e me vlerė artistike, apo shkencore, gabojnė! Kur njeriu kujton se ka rėnė nė njėfarė plogėshtije apo dėmbelie, atėherė, truri i tij prodhon diēka me vlerė!”.
Kur ka pa veprėn teme grafike “Krishti i vdekun” (1961), (vepėr e vėndosun nė kopėrtinėn e librit “Martirizimi i Kishės Katolike Shqiptare 1944 – 1990”, qė i asht dhurue Papės Gjon Pali II, nė vitin 1993), mė ka thanė: “Tė gjithė artistėt qė punojnė Jezu Krishtin, mbesin tė pėrjetėshėm nė art dhe, shpesh ka ndodhur qė, ajo vepėr ka mbetur kryevepra e atij artisti!”. Kishe me thanė se, ky pėrkufizim asht i pakundėrshtueshėm nė rastim tem!
Nė vitin 1985 – 86, u bisedue se Shtraus i Bavarisė sė Gjermanisė, kėrkonte nga udhėheqėsit komunistė tė Shqipnisė, hapjėn e kufinjve, lirimin e tė burgosunve politik dhe lirinė e Fesė nė Shqipni. Kur unė i tregova kėte Prof. Fundos, Ai tha: “Ja pra, i erdhe fundi i pritur edhe komunizmit nė Shqipėri, Zoti do ta bėnte njėditė shkatėrrimin e kėtij sistemi, por Mbrekullia e shkatėrrimit qėndron nė faktin se, fundi komunizmit i erdhi me Lirinė e Fesė, dyert e ferrit u shpartalluan pėrgjithmonė! Vėrtetė mė ke dhėnė lajmin mė tė gėzuar!”
Ai vėrtetė vdiq me 1 Mars 1989, nė pragun e ramjes sė Murit Berlinit, por siguria e Fitores sė Lirisė sė Fesė dhe kapitullimi i sistemit komunist nė botė tek Ai ishin njė bindje e plotė, arritja e kėsaj fitore tė madhe tė shumė tė pritun pėr Té ishte e padiskutueshme.
Kjo lidhej kryesisht me besimin e Tij tė palėkundun tek Zoti dhe me Veprat e Tij, nėpėrmjet Mėkambėsit tė Vet nė tokė, Papės Gjon Pali II, fjala e tė cilit, gjithnjė pėr Prof. Petro Fundon ishte njė “aksiomė matematike”: “Zoti, Até e ka shpėtuar nga atentati i Ali Akēa, mė datėn 13 Maji 1981, pėr t’i treguar njėrėzimit se Ky Papė i zgjedhur nga Unė, ėshtė Ai, qė do tė shpėtojė Botėn mbarė nga komunizmi!”...
Prof. Petro Zheji, nė ceremoninė private tė vorrimit nga familia, tek vorri, tha:
“Sot, kėtu, po varrosim njė shkencėtar...” dhe, me tė vėrtetė aty na varrosėm:
“Njė shkencėtar, Njė dijetar, Njė pedagog, Njė Qytetar Nderi tė Shkodres qė na dhuroi Korēa dhe, Njė Katolik tė vėrtetė dhe tė denjė nė vazhdėn e Martirėve tė heshtun....”
Kėta pak rreshta nė shenjė nderimi dhe dashnije por, ma shumė respekti pėr virtytet qė na mėsoi dhe edukoi me sjelljen e Tij dashamirse Kristjane, tė njė Prindi tė vėrtetė!...
Ja kushtoj, nė kėte 100 vjetor tė lindjės...
Autori.
Tomori