PDA

View Full Version : Lekė Matrėnga ( 1560 - 1619 )


Tomori
24-07-09, 21:58
Lekė Matrėnga ( 1560 - 1619 )

Lekė Matrėnga (1567-1619), njihet nė italisht si Luca Matranga. Ai ishte nje klerik Orthodox i komunitetit te Italo-Shqiptareve ne Sicili. Ai ishte gjithashtu autori i nje prej veprave me te njohura te letersise se vjeter shqiptare titulluar "E mbsuame e krėshterė", Rome 1592 (Doktrina Kristiane). Ky ishte perkthimi nga latinishtja i nje katekizmi me 28faqe. Hyrja e vepres se Matrėngės eshte ne italisht, ndersa vete katekizmi, pra mesimet e doktrines se kishes ne formen e pyetjeve dhe pergjigjeve si dhe nje poeme me tete vargje jane ne shqip.




Kėngė e pėrshpirtėshme

Gjithėve thėres,kush do ndėlesė,
tė mirė tė krėshtė,burra gra,
mbė fjalėt e Tinėzot tė shihi meshė,
se s'ishtė njerii nesh ēė mkatė s'kaa;
e lum kush e kujton se ka tė vdesė,
e mentė bashkė mbė Tėnėzonė i kaa,
se Krishti ndė parrajsit i bėn pjesė,
e bėn pėr bijr tė tij e pėr vėlla.


(1592)

~AnnA~
24-07-09, 23:45
Ky ishte perkthimi nga latinishtja i nje katekizmi me 28faqe. )

Nuk do ishte keq,qe keto te dhena te futeshin dhe ne tekstet shkollore, qe brezi i ri te njihet me autoret e perkthimeve...