PDA

View Full Version : Hajt ti bėjmė njėqindė....


murrizi
25-07-09, 17:56
Sa u gėzuam kur arritėm 20 njohjet e para....
U shtuan edhe 20 tė tjera........
.....edhe njėzetė tė tjera me menzi.......
Pėr tė mbėrritur e mbetur nė Gjashtėdhjetėedy......

murrizi
25-07-09, 20:01
Ēėshtja e statusit tė Kosovės do tė mbetet e hapur, thotė Jeremiq Ministri i punėve tė jashtme tė Serbisė, Vuk Jeremiq, deklaroi se ēėshtja e statusit tė Kosovės do tė mbetet e hapur pas mendimit tė Gjyqit Ndėrkombėtar tė Drejtėsisė pėr, siē ka thėnė ai, “joligjshmėrinė e pavarėsisė sė shpallur njėanshėm”.
Nė njė intervistė pėr gazetėn "Dnevnik “ Jeremiq pohon se Prishtina do tė vihet nė pozitė tė vėshtirė dhe pėr herė tė parė e motivuar pėr tė gjetur zgjidhje kompromisi pėr statusin e Kosovės.


Sa mundė tė ketė tė drejtė i jermumi i Serbis ?
A duhet ti "pėrgjigjet" kėsaj interviste Qeveria e kosovės ?

Marco
26-07-09, 04:43
Sa mundė tė ketė tė drejtė i jermumi i Serbis ?
A duhet ti "pėrgjigjet" kėsaj interviste Qeveria e kosovės ?

Hesapin kurr nuk e kemi dit, veq gjith gjall se gjall. po du me ta lidh se fjalet e shkaut jan shum rrena prej tyne, Por edhe pasojat e tyne po i ndjen Kosova ... Qeveria i ka qellimet e veta , e ajo nuk ėshtė kosova te ec perpara po Bizznesi , Shtetet qe jan numer 1 en Bot nuk kan te drejt as njė politikan apo njėri Shteti te ket biznes privat !!!

instruktori
26-07-09, 11:21
Qe te kemi shumew njohje te reja

SHTETI DON ANGAZHIM

Guri i madh
26-07-09, 23:42
i pash qatje ne stacionin e autobusave nja 100 derrzhava duke u shtye se cila po e nxen vendin e para me na njoft shtetin

shfletuesi_
26-07-09, 23:52
Bahen bahen kesmet edhe 100... ama eshte koha e pushimeve tash sezona prej 1 korrikut deri me 1 shtator mos pritni njohje... pas 1 shtatorit deri me 1 janar 2010 do hyp 100-shi :)

Guri i madh
26-07-09, 23:59
Bahen bahen kesmet edhe 100... ama eshte koha e pushimeve tash sezona prej 1 korrikut deri me 1 shtator mos pritni njohje... pas 1 shtatorit deri me 1 janar 2010 do hyp 100-shi :)po nuk i kena pas fjalt kshtu ooo shfletus bukur nji koh e gjat po kalon bile kshtu me te pa pun prej kur ka rrejt hasha se po shtyhen derrzhavat jan 75000 persona qe kerkojn pun kta jan rini qe nuk do shkon koh e gjat kan me i ardh hashes ne krye ministri bash me VESEL OLLURIN drenica ka me ja nxjerr syt HASHES

shfletuesi_
27-07-09, 00:01
po nuk i kena pas fjalt kshtu ooo shfletus bukur nji koh e gjat po kalon bile kshtu me te pa pun prej kur ka rrejt hasha se po shtyhen derrzhavat jan 75000 persona qe kerkojn pun kta jan rini qe nuk do shkon koh e gjat kan me i ardh hashes ne krye ministri bash me VESEL OLLURIN drenica ka me ja nxjerr syt HASHES


Hahaha jo tyben spo din ka eshte Prishtina hiq se te kishin dite boll mire ish kan po krejt qeta 75000 sa the ti po kqyrin tjeter ka me shku ka deti qanej italia zvicrra gjermania franca.. e kan harru prishtinen krejt.... se mire kish qen ama jo veq ksaj qeverie ama qdo qeverie qe genjen :) kan rrejt edhe tjerat para saj su ba nami ...

Guri i madh
27-07-09, 00:04
Hahaha jo tyben spo din ka eshte Prishtina hiq se te kishin dite boll mire ish kan po krejt qeta 75000 sa the ti po kqyrin tjeter ka me shku ka deti qanej italia zvicrra gjermania franca.. e kan harru prishtinen krejt.... se mire kish qen ama jo veq ksaj qeverie ama qdo qeverie qe genjen :) kan rrejt edhe tjerat para saj su ba nami ...tani jena shtet

shfletuesi_
27-07-09, 00:10
tani jena shtet

Edhe ata te fort , po simbas disa fjaleve dojn me ndrru qeverin mduket jashtja... se kan fillu kritikat per kete qeveri akoma para zgjedhjeve hahahahah...

Marco
01-08-09, 22:57
i pash qatje ne stacionin e autobusave nja 100 derrzhava duke u shtye se cila po e nxen vendin e para me na njoft shtetin

Kto derzhavat a ken Kamiona apo autobusa se qet lloj kurr sepaskna pa en Stacion te Autobusave heheh

murrizi
06-08-09, 14:34
Ani, a do ti bajm a jo ?

Duket se ka ardh koha me ja fut dikujt njė nga kto gjembat e mija murrizi pėr me marrė vesh, se pėrndryshe ka rrezik tė "mėsohemi" me kėtė status pa status e tė na haj dreqi...

4peace
24-08-09, 21:35
*

Njė ves i keq e ka kapluar popullin
(me ndihmėn e politiKuajve)

I vetmi „pėrparim“ qė kemi bėrė ėshtė se kemi kaluar nga „politika e pritjes“ nė „politikėn e (vet)numėrimit“.

Prej se ka filluar „dosja Kosovė“, „punėn“ mė tė madhe qė kemi bėrė ka qenė pritja. „Me datėn kaq e kaq do tė mbahet mbledhja e…ku do tė vendoset pėr Kosovėn“. Pastaj filloi periudha mė e gjatė, periudha e pritjes, qė shpesh cilėsohej si „politikė paqėsore“ apo „politikė gandiane“ (pėrkundėr Gandit qė ka bėrė politikė paqėsore aktive, neve bėnim „politikė pasive“, „politikė“ tė asgjėbėrjes). Tash kemi hyrė nė njė epokė tė re ku kohėn mė tė madhe e kalojmė duke numėruar, gjegjėsisht duke vendnumėruar…
Nė vend qė tė kėnaqemi me aq (shtete) sa na kanė pranuar e, mė nė fund, t’i pėrvjelim mėngėt duke iu rrekė punės seriozisht, ne edhe mė tutje numėrojmė. Thuajse, nėse arrin numri 100 ne do tė shkojmė drejt e nė parajsė (medemek puna jonė u krye njė herė e pėrgjithmonė).


Pėr fat tė keq nuk ėshtė ashtu. E gjithė e keqja qėndron tek vesi ynė mė i keq: (vend)numėrimi, qė pėrkthehet si mosluajtje vendi e prapanicave tona ose vazhdim i avazit tė vjetėr. S’ka ashtu!

Na kanė pranuar aq sa na kanė pranuar (falemnderit tė gjithėve qė na kanė pranuar) tash ėshtė koha kur ata duhet ta dėshmojnė edhe praktikisht atė pranim (qė na e kanė bėrė nė letėr). Fundja, siē po na thonė ata nga mė „demokratėt“, se „na kanė pranuar ata nga mė kryesorėt…tjerėve kush po ua…“ le t’ia fillojnė kėsajė pune, pasi qenka ashtu siē po na thonė!***

shfletuesi_
24-08-09, 21:38
A u ban a hala 100

BE LK
31-08-09, 10:10
E zeme se u bene 100 ?!

... dhe cfar me pas !

Politkanet kosovar kane nje qellim dhe po e luajne shume mire, qellimi i tyre eshte te mbajne popullin nen nje presion psikologjik dhe shprese nga njohjet e reja, dhe me gjase te mos mendojne njerezit ma per hallet e tyre por te mendojne per hallet e medha te politikes boterore (si pershembull, kujt i beri presion Amelika sot/neser/pasneser per te njohur Kosoven)

tek degjoj neper televizione shikoj qe populli Kosovar njeh shume mire politken e gjere evropiane dhe Amerikane, mendojnedhe diskutojne per te pa fund, me nje deshire dhe vullnet te pa shembullt.

Nje dite prej ditesh tek po qendroja ne plazh, takoj nje zoteri nga kosova, e pyes se cfar thuhet andej, me tha, hiq, gjerat ne ekonomi nuk jane mire, papunesia eshte shume e madhe, nje pjese e madhe e popullsise jetojne ne skamje, por do rregullohen, e rendesishme eshte te na njohin sa me shume shtete, se te tjerat i rregullojme ! Mu kujtua loja e famshme e politikaneve kosovar se duhet dhe po punojme per njohje te reja, por nuk duhet dhe s'po punojme per hallet e popullit.
Kjo taktike kishte pas nje sukses shume te madh tek ai zoteria qe takova une, ai ishte nje, por jane me mijera, apo shumica dermuese e popullsise.
Te mbash popullin ne pritje te njohjes dhe shtimit te numrit te shteteve qe e njohin ate, ti flasesh gjithe diten per politiken nderkombatare, ta matufosesh ate me lajme dhe fallsitete te ndyra partiake dhe politke dhe te harrosh tu kujtosh atyre se kane halle , kjo esht shume per te qare dhe qeshur njekohesisht. Nje popull qe nuk mendon per hallet e tij por me shume flet per "hallet" e Hashimit dhe Ramushit, te flasesh se kush eshte me i mire nder keta te dy dhe mos te flasesh per asnje moment per hallet tuaja, kjo eshte me verte nje tragjedi qe po ndodh me popullin e varfer shqiptar ne kosove.

Kjo lloj Politike imponuese qe kane ndermarre "lideret" kosovare, po e largon popullin nga realiteti, kur te shikojne se e kane njohur 100 shtete, me siguri shumica prej tyre do kene vdekur nga uria apo nga ndonje shak tjeter qe qeveria e kosoves as nuk merr mundimin ti permende.
Ky eshte nje realitet i zymte qe s'mbulohet me njohje dhe me perralla politike.

A thua kur te behen 100 a do kemi nje ekonomi me te mire dhe standarte me te mira jetese... ?

Une them jo !

murrizi
16-10-09, 10:18
...E unė them qė PO !

Nė fakt njė popull i lodhur e me halle, merret pikėrisht me punėt e tjetrit, por nė rastin tonė ky "tjetri" ėshtė po ky qė na rri mbi krye e s'na e le ta drejtojm kurrizin, Sepse po ta kishim kėtė mundėsi, edhe neve nuk do merreshim fort e fort me "kėtė apo atė".

Nuk ėshtė puna edhe bash ashtu sa pėr tė mos ja varur (veshin) kujtoj. Nuk ėshtė e drejtė qė dy apo tre persona ta mbajn peng njė shoqėri tė tėrė, njė popull tė tėrė.

Numri NJĖQINDĖ nė fakt ėshtė numri shpėtimtarė i sė gjithės pėr ēfar ėshtė punuar me gjenerata e breza para nesh:
Nuk e keni iden se pėr ēfar flitet, apo nuk i merrni kundėrshtarėt (serbin) seriozisht? Nuk e dijė ku e keni hallin, por ajo ēfar pret Kryeministri Serb, Vuk Jeremiq, (i'a shkrova emrin dhe mbiemrin me plot rrespekt, mu ashtu si e ka) nga GJND-ja duket tė ketė patur jehonė tė madhe sa pėr ta STAGNUAR nė 6-dhjetshe njohjen e metutjeme tė Kosovės nga bota e madhe.

Kercovari
19-10-09, 20:24
150 eshte numri sot i passaportave biometrike serbe te dhene ne konsulaten serbe ne Zyrih per shtetas shqiptare te Kosoves.150 faxe jan dergu ambasadave si fakt se nuk e duan shqiptaret e Kosoves shkeputjen nga srbija.
100 vjete luftuan per pavaresi qe ne fund te shiten per nje passaport serbe.Duhet miratuar nej ligj qe ketyre personave te u merret shtetsia Kosovare,me mire shtete gjysmak se sa shtet me popullate serbe ngase ne passaporte u shkruan"Srbski Drzavljanin".Me shnet!

schütze
24-05-10, 12:17
Bahen bahen kesmet edhe 100... ama eshte koha e pushimeve tash sezona prej 1 korrikut deri me 1 shtator mos pritni njohje... pas 1 shtatorit deri me 1 janar 2010 do hyp 100-shi :)
shfletoj ma shpesh qato flet e tregoju se valla po me duket se ma shum po i qmojn veprimet e serbis se sa te te qeveris ton qe e mjera jo qe nuk po e perkrah bota me menyr te merituar,por as na nuk jemi tuj e perkrah te pakten moralisht

murrizi
03-06-10, 09:49
150 eshte numri sot i passaportave biometrike serbe te dhene ne konsulaten serbe ne Zyrih per shtetas shqiptare te Kosoves.150 faxe jan dergu ambasadave si fakt se nuk e duan shqiptaret e Kosoves shkeputjen nga srbija.
100 vjete luftuan per pavaresi qe ne fund te shiten per nje passaport serbe.Duhet miratuar nej ligj qe ketyre personave te u merret shtetsia Kosovare,me mire shtete gjysmak se sa shtet me popullate serbe ngase ne passaporte u shkruan"Srbski Drzavljanin".Me shnet!

150 pisa mund tu thuhet atyre....
Eu bre nanaloken ku su mushen men shiptarhanja.

mu kujtua kjo temė derisa lexoja pėr Behgjet Pacollin nė Koha Ditore.
eu pacoll se punė na dole (thash me vete) tė lam pėr minush e na dole Elefant.
Paj shiptarhanja me pisa plot, edhe atje sja kishin lon vendin njerit tue sha, pse po lobon pėr njohjen e kosovės nga shtete tė ndryshme.
Kėtu mund ta lexoni :http://www.koha.net/index.php?cid=1,22,23700

Lapsi
03-06-10, 15:12
Vuk Jeremici dhe vicat tjere mund te hapin gojen sikur lope tere dite, Kosova eshte e pavarur dhe kthim mbrapa ska

murrizi
09-06-10, 13:00
Vuk Jeremici dhe vicat tjere mund te hapin gojen sikur lope tere dite, Kosova eshte e pavarur dhe kthim mbrapa ska
.......dhe jo vetėm kaq,
edhe ndarje ska !


Mė kotė u munduan shkit dhe disa pisa tė tyne nė Kosovė qė ta pėrmbysin Qeverin dhe njėkohėsisht ta kthejn, apo s'paku ta ndajnė Kosovėn.
Kur ja nė sken sėrisht po ata burra qė i zun themelet e para tė shtetėsis sė Kosovės.

Bill Klinton riaktivizohet sėrisht pėr kosovėn.
Servėr (analist i njohur, mua ma merr mendja njeri shumė i afėrt me shėrbimin intelegjent amerikan)kėshillon Sejdiun ta thėrras Tadiēin nė Prishtin.
Bastisjet nė ministri tė ndryshme (fars politik-pjes e strategjis pėr veriun).
Dekleratat e fundit tė politologėve serb pėr "dorzim" ndaj bllokades kundėr Kosovės.
Feith pret njohje tė reja pėr kosovėn.
......dhe e fundit(qetė por sigurt) Eulexi me urdhėr tė qeveris sė Kosovės shtrin hetimet edhe nė Veri tė vendit !
E bafsh me shėndet njėqindėshin Kosovė.

jadore
09-06-10, 13:14
.......dhe jo vetėm kaq,
edhe ndarje ska !


Mė kotė u munduan shkit dhe disa pisa tė tyne nė Kosovė qė ta pėrmbysin Qeverin dhe njėkohėsisht ta kthejn, apo s'paku ta ndajnė Kosovėn.
Kur ja nė sken sėrisht po ata burra qė i zun themelet e para tė shtetėsis sė Kosovės.

Bill Klinton riaktivizohet sėrisht pėr kosovėn.
Servėr (analist i njohur, mua ma merr mendja njeri shumė i afėrt me shėrbimin intelegjent amerikan)kėshillon Sejdiun ta thėrras Tadiēin nė Prishtin.
Bastisjet nė ministri tė ndryshme (fars politik-pjes e strategjis pėr veriun).
Dekleratat e fundit tė politologėve serb pėr "dorzim" ndaj bllokades kundėr Kosovės.
Feith pret njohje tė reja pėr kosovėn.
......dhe e fundit(qetė por sigurt) Eulexi me urdhėr tė qeveris sė Kosovės shtrin hetimet edhe nė Veri tė vendit !
E bafsh me shėndet njėqindėshin Kosovė.
per ju te gjithe ..
rujeni kete postim se do ju perkujtoj pas nje kohe , e dhimbeshme pa infinit do te jete kujtimi ..
ps.
pa preteks e citova te nderuarin murriz, ishte nje prototip i 7 miljon shqiptareve qe me lundrojne ne iluminizem dhe lundrim frekuenca krekosje neti patriotik ..realiteti si duket do te del shume pervelues..
e Kosoven do e njohin te gjitha shtetet e botes deri atehere ( kete e keni te garantuar nga Une bile)..por me sa km 2 teritor te saj, shtohet pytja ..?
a e kam une keq apo kam pershtypje qe kjo eshte vera me e percelluese ne Prishtinen pa lume ne kete 10 vjeteshin e fundit.!

shfletuesi_
09-06-10, 13:21
Viva la Kosova Izraele e dyte ne Ballkan. Per tollovi Politike Amerikane.

murrizi
09-06-10, 14:32
Viva la Kosova Izraele e dyte ne Ballkan. Per tollovi Politike Amerikane.
Edhe ty tu thaft mu goja.......
qė i bėnė gjonat t'pakona.

shfletuesi_
09-06-10, 14:37
Edhe ty tu thaft mu goja.......
qė i bėnė gjonat t'pakona.


Pse more , une thash ashtu siq i shof gjerat nga kendveshtrimi im hahaha... :P Ama Amerikes i duhet nje mik ne ballkan qe te ket besim tek Amerika tjeter popull perveq shqiptareve nuk gjen kshtu qe ne kemi pas fatin te jemi ata. Per trazira kur te lyp politika. Jo kogja analist jam a po bre.

murrizi
09-06-10, 14:56
Pse more , une thash ashtu siq i shof gjerat nga kendveshtrimi im hahaha... :P Ama Amerikes i duhet nje mik ne ballkan qe te ket besim tek Amerika tjeter popull perveq shqiptareve nuk gjen kshtu qe ne kemi pas fatin te jemi ata. Per trazira kur te lyp politika. Jo kogja analist jam a po bre.
Po je, nuk tham qė sje, ama ajo qė unė se kuptoj ėshtė pse bon "argat tė dreqit" (tė tilla hajgare).

Ti lėmė "interesat " e Amerikės, apo tė turqis, apo tė Rusis.......
Ti shofim interesat tona more.
Ėshtė edhe mė thjeshtė, ėshtė edhe mė leht, ėshtė edhe mė mirė!
Pra interesat tona lum miku ?!
Bile unė them shpesh herė ,, Pėr interesa kombtare, ja vlen tė aleancohesh edhe me dreqin".

shfletuesi_
09-06-10, 15:03
Po je, nuk tham qė sje, ama ajo qė unė se kuptoj ėshtė pse bon "argat tė dreqit" (tė tilla hajgare).

Ti lėmė "interesat " e Amerikės, apo tė turqis, apo tė Rusis.......
Ti shofim interesat tona more.
Ėshtė edhe mė thjeshtė, ėshtė edhe mė leht, ėshtė edhe mė mirė!
Pra interesat tona lum miku ?!
Bile unė them shpesh herė ,, Pėr interesa kombtare, ja vlen tė aleancohesh edhe me dreqin".

Shume thenje e mire kjo bilem duhet gdhendur edhe vendosur ne faqe te pare te fd-s ndoshta mbledhin mend disa.

O burre fukarallaku spo te len me ju nda ati ose asaj. Sa te behemi 100 eshte pak me ndryshe kemi drejt antarsimi ne shume gjera na takojn shume gjera. Psh Kod energjetik skemi 5 milion euro ne Vit shkojn ne bugjet te serbis vetem qe shfrytezojm kodin energjetik. pastaj tjerat qe jan telefoni , hekurudhat. Per kete dika po duhet me mbajt. Eh sikur te ishin keto do ishte hesapi me ndryshe. Po kqyrim a po i del Feithit fjala qe do ket njohje te mdhaja pas fjales se fundit te gjykates.

BE LK
14-06-10, 08:12
Pse akoma nuk jane bere 100 a ?! :eek:

murrizi
14-06-10, 20:01
Pse akoma nuk jane bere 100 a ?! :eek:
...pėrgjegjie fare e leht.
Sepse Hasanat (el basrat ) e tu nuk po dojn.

BE LK
16-06-10, 09:45
...pėrgjegjie fare e leht.
Sepse Hasanat (el basrat ) e tu nuk po dojn.

Pse keta "hasanat" e mi mos ju kane per detyre qe tju njohin ju "pordhaceve" pa breke qe i shani nat e dit ?!
Kaq maskilista jeni sa u jane erresuar syte, ju kujtoni se ata nuk e dine se cfar ju thoni per ta nat e dit ne per media dhe mediume te tjera dhe nga ana tjeter kerkoni tju njohin si shtet ?

Ore Murriz, mos u bej Matuf !

Doooni
17-06-10, 19:03
Po ik more kjo eshte mashtrim ore!!!

Si mashrimi 74, si sod...

qfar Kosove shteti..nuk ka Kosove shtet...veten ne endrat e injorantve..dhe atinve qka jan lodh...

shfletuesi_
17-06-10, 19:21
... Ka ngec puna keq qetash. Ndoshta bahen brenda keti viti e kampionatin tjeter boteror marrim pjese dhe e fitojm kupen.

murrizi
12-03-13, 10:55
A u bo 100-shi a jo ?

natyra
12-03-13, 17:07
Kan po vet/pyet?...O Murriz Shypnia!Ti i din gjitha,pse jo dhe per 100-shin.:rolleyes: