PDA

View Full Version : Rasti i pare me grip derri ne Kosove.


pirro
27-07-09, 17:07
Ministria e Shėndetėsisė konfirmoi paraqitjen e rastit tė parė me virusin A-H1N1 nė Kosovė. I infektuari ėshtė njė kosovar, i cili ėshtė kthyer para disa ditėsh nga Anglia.

Faik Hoti, zėdhėnės i Ministrisė sė Shėndetėsisė, konfirmoi pėr Express se analizat e dėrguara para tri ditėsh nė njė laborator nė Beograd kanė rezultuar pozitive.

I infektuari ėshtė njė 9-vjeēar me banim nė Londėr, i cili para disa ditėsh ka ardhur pėr pushime me familje nė Kosovė.

Zėdhėnėsi i MSH-sė, Faik Hoti, bėri tė ditur se i infektuari nuk ėshtė i shtrirė nė klinikė, meqė tashmė i ka kaluar fazat klinike tė sėmundjes. Sipas tij, gjendja e pacientit aktualisht ėshtė e mirė.

Zyrtarėt e Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė (OBSH) kanė thėnė se po shikojnė nėse edhe anėtarė tė tjerė tė familjes janė tė prekur nga virusi.

Javėn e kaluar, OBSH-ja dėrgoi pėr analiza nė Institutin Torlak nė Beograd katėr mostra tė tė dyshuarve se janė tė prekur nga virusi A-H1N1. Dy nga mostrat janė analizuar, nga tė cilat njėra ka rezultuar pozitive e tjetra negative.

Ndėrsa, dy tė tjerat me sugjerimin e OBSH-sė, nuk janė analizuar fare, meqė tė dyshuarit nuk kanė pasur shenja klinike tė sėmundjes dhe nuk ka pasur nevojė tė bėhen analiza tė tilla.

Kosova ėshtė vendi i fundit nė Ballkan, ku vėrtetohet prania e virusit qė ka pėrfshirė mė shumė se 160 shtete tė botės.

Pupi
28-07-09, 18:06
Gjithe e disha se dikush duhet me kane i infektum me ket grip ne Kosove
Pėr pak dhe patėm shpėtue, prej imigjit tė keq tė sėmundjes, demek kush ha derr bohet derr, kush ha lop bohet lop.
Pe dini ju qysh thojn. atė qė ha, ai je.
Njėherit patėm mundsi ta arsyetojm vehten se nuk do tė gabonin vendet islamike ta pranonin Kosovėn me asgjė.
Tash e dh.... me ka krejt, pa fajin tonė ndoshta, por ata s'po vetshin fort e fort.

jadore
28-07-09, 18:11
Hastret e paske prit o Pirrooooo hahahahha
qysh jo me ne fund u solidarizuam edhe Ne me boten per diqka ,
nuk eshte lehte mu kone shtet , 161-ta NE , boll qe na permendin per diqka
p.s.
pa skrifice nuk ka fitore , viktimes i uroj sherim te shpejte dhe jete te gjate ,