PDA

View Full Version : Reflektime


Faqet : [1] 2

panta_rhei
29-07-09, 21:09
Po bisedoja nji ditė me njė mik timin. Mik tė vjetėr, mė tė vjetėr se unė. E njoh si njė person mjaft tė matur, intelektual dhe, mbi tė gjitha, qė reflekton drejtė. Ka jetuar dhe jeton pjesėn mė tė madhe tė jetės nė Kosovė, rrethanat e sė cilės mendoj se i njeh mjaft mirė.
Derisa po e pyesja pėr disa miq e pėr disa persona, tė njohur tanė tė pėrbashkėt, miku im u drejtua kah unė dhe me njė fytyrė prej tė befasuari mė thotė:

-..., a po tė duket bre edhe ty qė diqysh kohėve tė fundit njerėzit po sillen sikur me e dijtė qė bota ėshtė nė tė sosur?
Nuk po e kanė fort gajle pėr fytyrė, nuk e kanė gajle pėr moral... nuk lodhen fort pėr pasojat e veprimeve tė tyre... nuk brengosen fort pėr pasojat e fjalėve qė flasin... nuk e kanė gajle fort nėse hyjnė borgj... nuk e shohin tė arsyeshme tė zgjedhin njerėzit nėse janė shokė tė mirė e tė ndershėm, ose nėse janė tė pandershėm... besnikė a jobesnikė... nuk ju bėn pėrshtypje fort pėrkushtimi ndaj familjes, prindėrve... nuk lodhen fort me kėnd shoqėrohen, as me kėnd dashurohen, as se me kėnd martohen...
Kryesisht, njerėzit po jetojnė "sot pėr nesėr"... pa tė ardhme. Ose, nuk ju intereson fort tė kujdesen se si do tė jetojnė nė tė ardhmen e vet - mbi ēfarė baze?

...kėto ishin fjalėt e mikut.
Personalisht, tentova qė kėtė reflektimin e mikut tim, ta kufizoj vetėm brenda shoqėrisė shqiptare. Thėnė tė drejtėn, nė kėtė kontekst, nuk m'u duk fort i pabazė konkludimi i tij. (Pa teprim, m'u duk edhe i arsyeshėm)

Edhepse konkludimi i mikut se "njerėzit po sillen sikur tė jenė tė vetėdijshėm se bota ėshtė sė shpejti nė tė sosur", m'u duk i ekzagjeruar, dhe paksa i fryrė... mendoj se sjelljet e njerėzve (tanė sidomos), megjithatė tregojnė se, nėse jo bota, diēka ėshtė nė tė sosur nė kėtė shoqėri(?!)

Pupi
29-07-09, 21:25
Jo veq tu ka dok ,tu ka dok tye e mikut tėndė, se jo jo. s'asht kurgjo n't'sosne, as gjysa so kry hala. Tranzicion hesapi, dela tranzicion nė kuptimin e plotė tė fjalės:wink: (hiq mos u bo marak).

LOJETARI
29-07-09, 23:59
Dikush e formulon kulturen si forme apo menyre e te kuptuarit te jetes .Ky reflektimi i lartpershkruar eshte deftues jashtezakonisht domethenes per shoqerine tone .Jashte binareve .Pezull .As ne toke e as ne hava .Pa permbajtje .Gjithecka perfundon ne fasade .Nuk ka qelize qe nuk eshte infektue .Imunitet te dobet kishim pase .....

4peace
30-07-09, 11:05
-..., a po tė duket bre edhe ty qė diqysh kohėve tė fundit njerėzit po sillen sikur me e dijtė qė bota ėshtė nė tė sosur?
Nuk po e kanė fort gajle pėr fytyrė, nuk e kanė gajle pėr moral... nuk lodhen fort pėr pasojat e veprimeve tė tyre... nuk brengosen fort pėr pasojat e fjalėve qė flasin... nuk e kanė gajle fort nėse hyjnė borgj... nuk e shohin tė arsyeshme tė zgjedhin njerėzit nėse janė shokė tė mirė e tė ndershėm, ose nėse janė tė pandershėm... besnikė a jobesnikė... nuk ju bėn pėrshtypje fort pėrkushtimi ndaj familjes, prindėrve... nuk lodhen fort me kėnd shoqėrohen, as me kėnd dashurohen, as se me kėnd martohen...
Kryesisht, njerėzit po jetojnė "sot pėr nesėr"... pa tė ardhme. Ose, nuk ju intereson fort tė kujdesen se si do tė jetojnė nė tė ardhmen e vet - mbi ēfarė baze?

...kėto ishin fjalėt e mikut.
Personalisht, tentova qė kėtė reflektimin e mikut tim, ta kufizoj vetėm brenda shoqėrisė shqiptare. Thėnė tė drejtėn, nė kėtė kontekst, nuk m'u duk fort i pabazė konkludimi i tij. (Pa teprim, m'u duk edhe i arsyeshėm)

Edhepse konkludimi i mikut se "njerėzit po sillen sikur tė jenė tė vetėdijshėm se bota ėshtė sė shpejti nė tė sosur", m'u duk i ekzagjeruar, dhe paksa i fryrė... mendoj se sjelljet e njerėzve (tanė sidomos), megjithatė tregojnė se, nėse jo bota, diēka ėshtė nė tė sosur nė kėtė shoqėri(?!)

Mjaft bukur e paska reflektuar (pėrshkruar) gjendjen e sotme ai miku yt.
Ne, vėrtet, edhe mė heret kemi jetuar "sot pėr nesėr" por me njė dallim tė madh nga sot.
Sot njerėzit hyjnė borxh pėr kumar, pėr bastore...e qebesa edhe pėr bizllese (biznese) nga mė tė dyshimtat, pėkundėr asaj qė mė herėt njrėzit hynin nė borxh kryesisht nga nevoja: pėr ushqim, ngritje shtėpie apo dasėm.
Ishim me njė shok (i cili gjithashtu jeton nė vendlindje) nė njė shitore dhe, siē ishim duke biseduar (rreth njė pune qė kishin nė atė dyqan) hyri njė njeri, bleu diēka dhe iku pa e pėrshėndetė asnjėrin nga ne. Pasi doli, ky shoku po mė thot: "A e pe kėtė qė posa doli"? "Po", i thash unė, " e kush ishte ai?", e pyeta. "Ky", m'u pėrgjigj ai, "nė besim tė njė shokut tim m'i ka marrė (hiq mė shumė e hiq mė pak se) 12.000 € hua. E tash as s'don tė mė njohė."

Raste si ky ka me qinda tek ne. T'i marrin lekėt e nuk tė njohin, sepse atė hua me siguri e kanė djegur diku, kėshtuqė s'ka as gjasa minimale pėr t'i kthyer ato. Sa ka ra morali tek ne e tregon si shembulli im ashtu edhe i phanta-rei.

Me siguri qė njė gjendje e tillė tregon se diēka ėshtė nė tė sosur e sipėr. Pyetja ėshtė: Edhe sa do tė zgjasė kėshtu?!


***

lovely
30-07-09, 13:56
Neve hon e don na ka sunu dikush, e jena msu veq me force. Veq tuta na vjen hakesh. Sot jena bo qe thojne ni fjale; si qenin kur te zgidhsh prej zingjirve! Kjo vlen per shumicen qe besa.
Na ka hup respekti per prind mas pari, per familje, per shoqerine.. Gjithkush e kqyr VEQ interesin e vet. Nuk jem falenderues. Munohum veq me "ia lshu dikuj". Nuk menon kush per t ardhme, qysh paska thane shoku i Pantes, nuk punon kush per me pas ni t ardhme ma t mire, veq sot per neser....

Thojke ni gru e dajes tem; Kur t hup rahmeti ne prind per fmine e vet, atehere eshte ngat kiameti! Se fmise per prind i ka hup!!!

njoh njerez, qe kan ka 7 fmi, e kan shit me shpi e me qka ka, e hanger paret neper dur qishtu, e shku e nxan njerit t huj shpine, pa e ngjoft pa e dit, neser vjen jarani, e qet prej shpise edhe jet n sokak vet i 8-i. a jan normal kta njerez??? a kan logjike t njerit? a menon per fmi t vet? me ia siguru ni kulm mi kry..ncncnc.

E plot plot raste tjera....


mos ti harrojme mas pari "udheheqsit tane" :(:( me tu dhimt ky popull!!

ps; temes ia dhashe 5 yje!

Pupi
30-07-09, 15:27
Ani bohuni miuslimona more, krejt kallaj kjo punė. Ata po e ofrojn pėr momentin "zgjidhjen" pėr shpėtimin e njerzimit.

Kur unė ni kėtė motze uluroja kėtu, e u mundohėsha i pari tė bėja Kthes nga kjo dukuri e ligė e mos sinqeritetit tė njerzimit, po funja punė e madhe njerzimi kisha gajlen e popullit qė i takoj, tė gjithė kėtu "qeshnit" me mua, ka disa kėtu tu ketė mbetur goja ende hapt nga tė qeshurat e forta tė dikurshme bile.
Poooo... qeshnit, edhe nuk e bėnit ama hiq men qė kush kesh e vesh, kush ma heret e kush ma vonė !
Tash kur "kemi" vendosur ti ndrrojm rolet e tė aktruarit, tash menjiher ooooouuuu ēka u bo ?! E jo valla ēka uou bo hiq, se fort hyzmetin ja kemi boe.

Erėlehta
30-07-09, 17:53
Po bisedoja nji ditė me njė mik timin. Mik tė vjetėr, mė tė vjetėr se unė. E njoh si njė person mjaft tė matur, intelektual dhe, mbi tė gjitha, qė reflekton drejtė. Ka jetuar dhe jeton pjesėn mė tė madhe tė jetės nė Kosovė, rrethanat e sė cilės mendoj se i njeh mjaft mirė.
Derisa po e pyesja pėr disa miq e pėr disa persona, tė njohur tanė tė pėrbashkėt, miku im u drejtua kah unė dhe me njė fytyrė prej tė befasuari mė thotė:

-..., a po tė duket bre edhe ty qė diqysh kohėve tė fundit njerėzit po sillen sikur me e dijtė qė bota ėshtė nė tė sosur?
Nuk po e kanė fort gajle pėr fytyrė, nuk e kanė gajle pėr moral... nuk lodhen fort pėr pasojat e veprimeve tė tyre... nuk brengosen fort pėr pasojat e fjalėve qė flasin... nuk e kanė gajle fort nėse hyjnė borgj... nuk e shohin tė arsyeshme tė zgjedhin njerėzit nėse janė shokė tė mirė e tė ndershėm, ose nėse janė tė pandershėm... besnikė a jobesnikė... nuk ju bėn pėrshtypje fort pėrkushtimi ndaj familjes, prindėrve... nuk lodhen fort me kėnd shoqėrohen, as me kėnd dashurohen, as se me kėnd martohen...
Kryesisht, njerėzit po jetojnė "sot pėr nesėr"... pa tė ardhme. Ose, nuk ju intereson fort tė kujdesen se si do tė jetojnė nė tė ardhmen e vet - mbi ēfarė baze?

...kėto ishin fjalėt e mikut.
Personalisht, tentova qė kėtė reflektimin e mikut tim, ta kufizoj vetėm brenda shoqėrisė shqiptare. Thėnė tė drejtėn, nė kėtė kontekst, nuk m'u duk fort i pabazė konkludimi i tij. (Pa teprim, m'u duk edhe i arsyeshėm)

Edhepse konkludimi i mikut se "njerėzit po sillen sikur tė jenė tė vetėdijshėm se bota ėshtė sė shpejti nė tė sosur", m'u duk i ekzagjeruar, dhe paksa i fryrė... mendoj se sjelljet e njerėzve (tanė sidomos), megjithatė tregojnė se, nėse jo bota, diēka ėshtė nė tė sosur nė kėtė shoqėri(?!)Duke u nisur nga ajo thėnia:

- Ēdo gjė e re (pėr momentin e parė) ėshtė pėr Sy dhe pėr Vesh e papranuar (kėshtu e spjegon ligji i trurit), konkludojmė se ai miku yt ėshtė vonuar tepėr.
Ėshtė vonuar aq shumė sa qė rrjedhat e fundit, ndryshimet e fundit qė janė bėrė nė shoqėrin botėrore, nė shoqėrin shqiptare nuk i paska rrok syni dhe veshi i tj.
Tash i paska hapur sytė dhe veshėt e e gjitha kjo i ka ra si njė guri nė tru, pėr kėtė edhe tė ka pyetur ty se a mos nuk i ka pa kėto ndryshime(kėshtu mund ta zbėrthesh konkludimin e tij, si pyetje).

Tė lutem qetėsoje atė mikun tėnd sepse asgjė nuk po soset por vetėm rrjedha shoqėrore, shkallė tė ndryshme tė shoqrisė janė kėto.

Erėlehta
30-07-09, 17:58
Mjaft bukur e paska reflektuar (pėrshkruar) gjendjen e sotme ai miku yt.
Ne, vėrtet, edhe mė heret kemi jetuar "sot pėr nesėr" por me njė dallim tė madh nga sot.
Sot njerėzit hyjnė borxh pėr kumar, pėr bastore...e qebesa edhe pėr bizllese (biznese) nga mė tė dyshimtat, pėkundėr asaj qė mė herėt njrėzit hynin nė borxh kryesisht nga nevoja: pėr ushqim, ngritje shtėpie apo dasėm.
Ishim me njė shok (i cili gjithashtu jeton nė vendlindje) nė njė shitore dhe, siē ishim duke biseduar (rreth njė pune qė kishin nė atė dyqan) hyri njė njeri, bleu diēka dhe iku pa e pėrshėndetė asnjėrin nga ne. Pasi doli, ky shoku po mė thot: "A e pe kėtė qė posa doli"? "Po", i thash unė, " e kush ishte ai?", e pyeta. "Ky", m'u pėrgjigj ai, "nė besim tė njė shokut tim m'i ka marrė (hiq mė shumė e hiq mė pak se) 12.000 € hua. E tash as s'don tė mė njohė."

Raste si ky ka me qinda tek ne. T'i marrin lekėt e nuk tė njohin, sepse atė hua me siguri e kanė djegur diku, kėshtuqė s'ka as gjasa minimale pėr t'i kthyer ato. Sa ka ra morali tek ne e tregon si shembulli im ashtu edhe i phanta-rei.

Me siguri qė njė gjendje e tillė tregon se diēka ėshtė nė tė sosur e sipėr. Pyetja ėshtė: Edhe sa do tė zgjasė kėshtu?!


***

Edhe kjo ėshtė njė shkallė shoqėrore e cila nuk do tė shuhet kurrė, nėse njeriu mendon se kėtė qė ka marrė huan ta lė fajtor ėshtė gabim. Ai ka punuar ashtu si i ka thėnė mendja e vet pėr tė mirėn e vet( se a i ka humb ato para nė bastore apo casino kjo ėshtė njė kapitull tjetėr).

Dhėnėsi ėshtė nė kėtė formė fajtor e jo marrėsi(Ligj i natyrės)

4peace
30-07-09, 19:45
Edhe kjo ėshtė njė shkallė shoqėrore e cila nuk do tė shuhet kurrė, nėse njeriu mendon se kėtė qė ka marrė huan ta lė fajtor ėshtė gabim. Ai ka punuar ashtu si i ka thėnė mendja e vet pėr tė mirėn e vet( se a i ka humb ato para nė bastore apo casino kjo ėshtė njė kapitull tjetėr).

Dhėnėsi ėshtė nė kėtė formė fajtor e jo marrėsi(Ligj i natyrės)S'ishte ēėshtja se kush e ka fajin por nė ēfarė niveli moral kemi rėnė (sa s'bėhet mė). Sepse mashtrues e matrapazė tė tė gjitha llojeve ka pasur, ka dhe do tė ketė edhe nė tė ardhmen. Jo vetėm ndėr ne por edhe nė tė gjithė popujt. Problemi ėshtė se numri i tė tillėve ėshtė rritur e po rritet tutje. Kjo ėshtė mė shqetėsuesja nė gjithė kėtė.
Mikpritja, bujaria e besa... si virtyte tė shqiptarit, siē po shihet, kanė vdekur qyshmoti!

***

Erėlehta
30-07-09, 20:38
S'ishte ēėshtja se kush e ka fajin por nė ēfarė niveli moral kemi rėnė (sa s'bėhet mė). Sepse mashtrues e matrapazė tė tė gjitha llojeve ka pasur, ka dhe do tė ketė edhe nė tė ardhmen. Jo vetėm ndėr ne por edhe nė tė gjithė popujt. Problemi ėshtė se numri i tė tillėve ėshtė rritur e po rritet tutje. Kjo ėshtė mė shqetėsuesja nė gjithė kėtė.
Mikpritja, bujaria e besa... si virtyte tė shqiptarit, siē po shihet, kanė vdekur qyshmoti!

***


Mė ra tė lexojė; " Wer schreibt der bleibt"

Edhe ai dhėnėsi i parave, po tė kishte shkruar njė marrėveshje me atė shokun e vet se me kėtė marrėsin e parave jo se jo(qėllimi i tij, merri parat e mos njih askėnd mė), do tė ishte mė lehtė pėr dhėnėsin.

Besa kurrė nuk ka qenė, ajo qė ti apo disa tė tjerė e quajnė besė, nuk ka qenė besė por ka qenė frika e marrėsit se nėse nuk i kthen parat, dhėnėsi i del e ja bėnė fytyrėn kallamoq. Kjo ishte besa!
E tash, e kanė kuptuar marrėsit se askush nuk po flliqet me ta edhe pse huazojnė para, pėr atė edhe nuk i kthejn e ajo qė e ka thėnė ai shoku yt edhe nuk tė njeh se kush je.

Mos harro, besa e atėhershme ka qenė frika!

Sa pėr mikėpritjen, mos e pėrziej mikpritjen kėtu se mikėpritja nuk ka munguar te shqiptarėt kurrė dhe jam e bindur se edhe mė tutje do tė jetojė.

Duhet bėrė pėrjashtim, pėr tė huajin nuk ka mikrpitje mė se kur tė del jashtė tė shan bukėn.

E pabesueshme ėh!

4peace
30-07-09, 21:48
*
Aha...?!

Atėherė,
"Bukė kripė e zemėr" (Mikpritja),
"Besa e shqiptarit" dhe
"Bujaria"...


...paskan qenė...
...pėrralla tė moēme...
...legjenda e mite...
...ėndėrra gjat ditės...
...dhe fantazi e dėshirim i shqiptarėve.

Ja qė nuk e paskam ditur deri tash!

Unė gjithnjė mendoja (deri sot) se populli im posedom me ca virtyte, ja qė gabim e kisha pasur.


***

GURI SYLAJ
31-07-09, 04:54
Reflektimi i mikut eshte nje reflektim dhe nje vlersim shume real!
Kur eshte fjala te ligjet e shkruara dhe te pa shkruara don kohe dhe nje analize pak me te thelle!
Problemi qendron se shqiptaret ne Kosove por edhe ne Shqiperi duke mendu se dolen ne liri dhe tash jan ne shtepine (shtetin ) e vet -Demokracise po i zhdrypin prej bishtit!
Hajt se tash jam ne shpi temen e baj cka te du vet!!!
Po kur mbjell cka mos , te mbine cka mos dhe korre cka mos!!
Dy gjera jan shume reale ;
Ne "lirin" e Kosoves populli eshte me i perqare se kurr me pare
Ne "Lirine" e Kosoves vlerat morale jan ne nivelin me te ulte se kurr me pare!
Besa ,mikpritja ishin kode ,parime ,vlera te pashkruara por te rrespektuara skajshmerisht dhe qe tregonin se ky Popull ka nje tradite dhe nje organizim autokton jasht ligjeve te pushtueseve te ndryshem .

"Hyqymeti si Mreti .Ja lum ,ja mjere mileti"!

panta_rhei
20-10-09, 23:51
Edhe njėherė pėr reflektimet :smile:

...kėsaj radhe reflektimi ka pėr shkak njė bisedė qė mė rastisi kėtyre ditėve me njė tė moshuar.
I thashė: "Nipi yt m'u ankua njė dit' se jeta nė shkollė tė mesme po i duket shumė mė e vėshtirė se nė shkollė fillore. Nė shkollė fillore shumė leht e kemi pasė me u dallu, ose me marrė nota tė mira, edhe tė shoqėrohesh me tė tjerėt nuk ka qenė kaq e komplikuar"... :)

I moshuari, pasi ēoi pak buzėn nė gaz, i qetė filloi tė flasė:
Ėshtė njėra nga fazat e jetės, tha. Pėr dallim nga fatet kolektive tė shoqėrive njerėzore, ku gjėrat gjithmonė shkojnė drejt pėrmirėsimit, lehtėsimit dhe qartėsisė... pėr njeriun si individ, jeta gjithmonė bėhet mė e vėshtirė. Gjithmonė ėshtė mė vėshtirė. Nė cilėndo fazė tė jetės, njeriu mendon "sa e vėshtirė jeta", dhe shpreson qė sa mė shpejtė ta kalojė atė "vėshtirėsi"... kalon njė kohė, katėr-pesė vite, dhe i njėjti person prapė mendon "sa e vėshtirė jeta... ah sikur tė ndihesha edhe njėherė i lumtur sikur isha para katėr-pesė viteve"... le qė i harrojmė "vėshtirėsitė" qė i kemi pėrjetuar mė herėt, por bile na duken edhe si ēaste tė lumturisė "ato" ēastet e vėshtira ose ato kohėt tona tė mėparshme...

Duke dėgjuar kėto fjalė, mė sillej nėpėr mend ajo shprehja "Mos t'raftė me e harru" qė zakonisht pėrdoret si ngushėllim...

Po cili do tė ishte morali???

Gjithmonė ėshtė mė vėshtirė. Gajlet e njeriut gjatė jetės sė tij, gjithmonė shtohen e komplikohen edhe mė shumė. Mbi kėtė bazė po i bjen qė: nė kėtė fazė tė jetės nė jemi mė tė lumtur sesa qė do tė ndjehemi nė fazėn qė vjen. Sot jeta ime ėshtė mė e lumtur sesa qė do tė jetė nesėr. Nesėr do tė jem mė i lumtur sesa qė do tė jem pasnesėr.
Ia vlen tė shijohet jeta nė ēdo ēast. Secilin. T'i trajtojmė momentet e vėshtira me mė shumė kurajo dhe lehtėsi. T'i ruajmė energjitė pėr momentet mė tė vėshtira.
Mos ta shohim jetėn tonė si diēka tė pėrjetshme e tė garantuar. Le ta shohim dhe le ta jetojmė si Ēast. Ēast tė lumtur.
Personalisht mendoj se njėra nga mundėsitė e njeriut pėr t'u ndjerė i lumtur ėshtė - tė jesh vetvetja. Nė ēdo rast dhe nė ēdo rrethanė.
Kamy thotė: "N'daē 80 vjeē, n'daē 25 vjeē, gjithmonė jam unė ai qė do tė vdesė. Ėshtė vetja ime. Bėhet fjalė pėr mua. Njėsoj do tė mė vjen keq tė vdes pėr vetveten, qoftė edhe pas 200 vjetėsh". (nė tė vėrtetė, Kamy nė kėtė formė tenton ta ngushėllojė veveten pėr ta pėrballuar mė lehtė dėnimin me vdekje qė i kishin dhėnė :wink: ).
Edhe ne e dijmė tekefundit, qė i njėjti dėnim na ėshtė dhėnė. Pse tė mos e pėrjetojmė secilėn ditė tė jetės si tė falur... si tė dhuruar...

...ēka tė themi pėr fund???
Ah po, "Nipi yt m'u ankua njė dit' se jeta nė shkollė tė mesme po i duket shumė mė e vėshtirė se nė shkollė fillore".

Ah more "nip", me e dijtė ti sa lehtė e ke dhe sa je i lumtur qė je nė shkollė tė mesme... tranohesh!!!:biggrin:

murrizi
21-10-09, 17:08
...edhe mue diēka po "m'doket" sikur janė tu na pa krejt.

Tybe, e qebesa kėrkova e kėrkova (temė) por prap nuk muj gjeta vend ma t'mirė pėr me thonė qeta qė o ka m'mundon.
M'e hap nji temė t're nuk ma mori menja qė kam matrijal me bollėk pėr tė, e as kohė e qejf, e qa bona hygjym e te REFLEKTIMI.
Reflektimi= Po m'doket, apo ?
Tė jemi tė qart unė kėshtu e kuptova, dhe shkrimi imė kėtu ka tė bėjė kryesisht me po "m'doket".
Pėr mos me e zgjatė shumė, sepse mund ta bėzdis dikė duke e "detyruar" tė shohė ēka mu paska shtier ėndėrr, po e nis.
Hajt de mo ?
...qe de prit pak,
Ah po !

Ta zėm tė gjithė jemi tė lumtur, i kemi qitė punėt n'qetele, e kemi nreq standardin e jetės, kemi pas njė fat tė madhė dhe e kemi gjetė edhe dashurin e jetės, Thjeshte gjithēka ėshtė n'terezi, si o ma mira.
Por neve kėtu jemi bo si njė lloj familje e vogėl apo, dhe dashtė e padasht do far sene po na rrėshqasin nga jeta e pėrditshme, dhe kur po e bėnė njeri "inventuren trecerkeshe" hesapi tybe spo del siq e shkrova me lart ?
...d.m.th neve kėtu po ja lexojm edhe njėri tjetrit shkrimet apo? sepse sa pėr veten e kishim hap nje liber dhe i kishim shkru qeto gjana aty, dhe edhe po i mbuloj pluhuni e si pa askushi, punė e madhe.
Jo edhe bash e vogėl, po REFLEKTOHET kjo nė MESAZHET tona, q'i tanė kohėn po mundohemi ti tregojm dikujt dicka.
Pėr fatlumesin qė na ka dhuruar jeta, pėr tė mirat materjale, pėr njė jetė thjesht pa brenga, bile bile sa pėr tė mos i thėnė edhe PĖRFEKTE ēak !

.... valla po m'doket krejt jan tu na pa, a ?!

panta_rhei
21-10-09, 22:31
...edhe mue diēka po "m'doket" sikur janė tu na pa krejt.

Tybe, e qebesa kėrkova e kėrkova (temė) por prap nuk muj gjeta vend ma t'mirė pėr me thonė qeta qė o ka m'mundon.
M'e hap nji temė t're nuk ma mori menja qė kam matrijal me bollėk pėr tė, e as kohė e qejf, e qa bona hygjym e te REFLEKTIMI.
Reflektimi= Po m'doket, apo ?
Tė jemi tė qart unė kėshtu e kuptova, dhe shkrimi imė kėtu ka tė bėjė kryesisht me po "m'doket".
Pėr mos me e zgjatė shumė, sepse mund ta bėzdis dikė duke e "detyruar" tė shohė ēka mu paska shtier ėndėrr, po e nis.
Hajt de mo ?
...qe de prit pak,
Ah po !

Ta zėm tė gjithė jemi tė lumtur, i kemi qitė punėt n'qetele, e kemi nreq standardin e jetės, kemi pas njė fat tė madhė dhe e kemi gjetė edhe dashurin e jetės, Thjeshte gjithēka ėshtė n'terezi, si o ma mira.
Por neve kėtu jemi bo si njė lloj familje e vogėl apo, dhe dashtė e padasht do far sene po na rrėshqasin nga jeta e pėrditshme, dhe kur po e bėnė njeri "inventuren trecerkeshe" hesapi tybe spo del siq e shkrova me lart ?
...d.m.th neve kėtu po ja lexojm edhe njėri tjetrit shkrimet apo? sepse sa pėr veten e kishim hap nje liber dhe i kishim shkru qeto gjana aty, dhe edhe po i mbuloj pluhuni e si pa askushi, punė e madhe.
Jo edhe bash e vogėl, po REFLEKTOHET kjo nė MESAZHET tona, q'i tanė kohėn po mundohemi ti tregojm dikujt dicka.
Pėr fatlumesin qė na ka dhuruar jeta, pėr tė mirat materjale, pėr njė jetė thjesht pa brenga, bile bile sa pėr tė mos i thėnė edhe PĖRFEKTE ēak !

.... valla po m'doket krejt jan tu na pa, a ?!
haj bre murriz qe me ke ngushtu. Me detyrove te te hape zemren e me te tregu nje gje shume te rendesishme nga jeta ime, nje gje shume personale:

Pata jetuar nje kohe ne France. Kisha dale ne Paris. Ju e njihni, Parisi eshte kryeqyteti i botes, dhe keshtu kalimthi, dhe i Frances. Si katundar qe jam, mendova te shkoj atje ku mblidhen gjithe katundaret e botes, tek Kali i Sk... me falni, tek Kulla. E Parisit. Ka nje shesh te madh aty, mes kater kembeve, dhe kur te ngresh syte lart, ke nje pamje sikur ke futur koken poshte fustanit te nuses se dajes, ne nje dasem katundi. Me nje fjale, ngrita koken, alamet rropullish kjo kulla. Bukuri. A t'i hipi a mos t'i hipi, vendosa t'i hip. Po nga cila ane? Sepse Kulla ka kater cepa nga mund t'i hipesh. Edhe i kane emertuar Veri Jug etj etj. Thashe po ia mbaj nga Jugu kesaj rradhe, mjaft me Veriun, u beme bajat. Dhe u futa ne rradhe. Gjithe ai popull, per nje te hipur dhe nje te zbritur. Vajta tek sportelisti, nje franceze e re nga Maroku: sa te ben bileta per nje te hipur, oj bi? e pyeta une. 4 euro, xhaxhi :biggrin: , m'u pergjigj marokinja. Nejse, une e dija sa bente, por luaja lojen sikur hera e pare, se ne fakt vetem katundaret i hipin kulles dy here. Mora bileten, filloi hipja. Shkalle, shkalle, shkalle... pa fund pa fund pa fund, pa fu... jo pa fustan por pa fund, zhveshur fare me nje fjale, shkallet, te lyera me nje boje te kuqerremte. Me ne fund hipa ne katin e pare. Pashe poshte, plot njerez qe prisnin te hipnin dhe ata. Atje lart frynte nje ere e ftohte brisk qe t'prente. E une kisha vajtur si ganster, nje kemishe me lule-lule, gjoksin shperthyer, nje gjoks leshatak tip king-kongu, dhe nje zinxhir floriri te trashe sa damari i qafes. Mire. Kur hyj brenda ne barin atje, shoh plot njerez qe hanin. Thashe me vete, OK, edhe une do pi uje. Dhe pyeta per banjot. Me thane qe aty matane jane. Kur shkoj tek dera, njerezit mbanin rradhe. Kaq shume njerez ka? pyeta njeren aty. Po, me tha, sepse lartesia na i ngjesh mire rropullite dhe fshikezat dalin mendsh. Hej bela. OK, e lashe fare. Kur dal ne verande, 95 metra mbi planetin Toke, kur shoh Spidermanin qe po zbriste poshte. Ēudi, thashe me vete, qenka i vertete ky miku. OK. Pastaj s'mbaj mend gje se me kane dale hundet gjak. Me kishin marre e me kishin ēuar tek spitali, nje doktor me thote : o arushan, ti ke nja tre vjet te mira qe e ke marre Siden, keshtu qe behu gati dhe degjo: "Ti nuk do te vdesesh pas 30 vjetesh, do te vdesesh ca me shpejt, keshtu qe mos u merzit". Mire. Por s'po kujtohesha ku ta kisha marre: mollat i qeroj, bostanin e pres dhe e ha pa levore, mishin nuk e ha, ku ta kem marre valle? Doktori me ndihmoi dhe me tha: a ke qene ndonje dite ne Pigalle? Po, i thashe, kam shetitur ca kusherinj te mi qe erdhen nja 10, dhe donin o Pigallin o hiē fare. A ke bere gje atje? me pyeti doktori. Po edhe kemi bere mor doktor, iu pergjigja une. Epo kjo qenka ! tha ai. Po pse, shtanga une, edhe te mbash ne preher nje valltare qenka me sherr? Eh mire, doktori me dha pastaj nje recete, dhe ika, s'ndenja me, treni i fundit nisesh nga ora 12 e nates, por mbaj mend qe kam fjetur ne tren nje gjume artileri te rende, saqe kur jam zgjuar nga gjumi, s'kisha levizur asnje centimeter prej shtratit tim.
Bela edhe kjo pune..., qashtu.

Antika
02-11-09, 08:51
"...kėta qė i shohim nuk janė njerėzit...

Ne, shohim vetėm atė pjesėn qė duan ta shfaqin ata. Ajo ėshtė fare pak.
Ēudi, ndonjėherė, njerėzit ia besojnė sekretet mė tė mėdha, njeriut qė e kanė takuar krejt rastėsisht. Ndoshta kjo ndodh ngase nuk besojnė se do tė takohen mė, ose edhe nėse takohen ndonjėherė, fare rastėsisht, gjasat janė shumė tė mėdha qė ata ta kenė fshirė nga kujtesa se janė takuar edhe njėherė mė parė.
Kur rrėfejnė njė rrėfim, njė pjesė tė vetes, e dijnė se kanė shqyer njė pjesė tė maskės sė tyre, duke zbuluar diēka qė e kanė duruar vėshtirė brenda vetes.
Njerėzit gjithnjė shqyejnė maskėn, por kjo shqyerje ėshtė gjithnjė e pjesshme. Kėshtu fragmentet e shqyera tė maskės janė nė vende tė ndryshme, nė kohė tė ndryshme, tek njerėzit gjithandej qė ne nuk i njohim.
Pra ne nuk e shohim njeriun. Ajo qė shohim ėshtė sall nė pjesė. Kujtoj se nuk gaboj nėse them se ne kur shikojmė qiellin aq pak tė hapėsirės kozmike shohim...

Njerėzit janė si ėndrrat... diēka rrėfejnė, diēka fshehin, diēka gjithnjė mundohen ta shfaqin nė mėnyrė figurative, enigmatike etj. Po kėshtu bėjnė edhe ėndrrat, sepse ato paraqesin njeriun, karakterin dhe kompleksitetin e botės sė tij...

Ne, jo rrallė, habitemi kur zbulojmė diēka te miku; diēka qė nuk e kemi hetuar kurrė mė parė edhepse njė jetė tė tėrė e kemi kaluar bashkė.

Prandaj
njihe veten! Duke njohur veten, ka mundėsi tė shumėfishta t'i njohim tė tjerėt. ....................."

panta_rhei
08-11-09, 15:03
Nė gusht tė vitit 1973, njė aksion i dėshtuar pėr tė plaqkitur bankėn “Kreditbank” nė Stokholm tė Suedisė, pėrfundoi nė marrjen peng tė katėr nėpunėsve nga grabitėsit e armatosur.
Pas gjashtė ditė tratativash e negociatash tė policisė suedeze me pengmarrėsit, kriza u zgjidh me happy-end dhe pengjet u liruan tė padėmtuar.

Tė padėmtuar mund tė thuhet nėse pėrjashtojmė sjelljen e tyre tė ēuditshme nė ditėt, javėt dhe muajt pas kėtij incidenti. Sepse viktimat e kėtij akti "normal" terrorist, derisa mbaheshin tė burgosur nė njė bodrum tė bankės, u lidhėn shpirtėrisht me kriminelėt qė i mbanin peng, deri nė atė shkallė sa filluan tė tregonin mirėkuptim pėr arsyet e kėtij akti, e mė pas, tė pėrpiqeshin tė siguronin ndihmė financiare pėr tė paguar avokatė pėr mbrojtjen ligjore tė ish-xhelatėve tė tyre... bile edhe tė dilnin nė gjyq pėr tė dėshmuar nė favor tė kriminelėve.
Psikologėt qė e studiuan kėtė reagim nė dukje absurd, e quajtėn “sindroma e Stokholmit”.
Menjėherė u vu re se kjo sindromė paraqitej rėndom nė situata pengmarrjeje, por edhe nė situata tė tjera ku njėra palė mund tė ushtronte lirisht dhunė ekstreme ndaj palės tjetėr: nė burgje, kampe pėrqendrimi, nė marrėdhėniet midis shfrytėzuesve dhe prostitutave, ose edhe nė familje ku burri keqtrajtonte gruan ose fėmijėt.
Sipas disa autorėve, sindroma e Stokholmit ka tė ngjarė tė shfaqet nė rrethanat kur:

Njė person kėrcėnohet se do ta vrasė njė person tjetėr, dhe duket se ėshtė nė gjendje qė ta bėjė kėtė.
Personi i kėrcėnuar (viktima) nuk mund tė largohet nga kjo situatė, prandaj e percepton se jetėn e vet e ka nė duart e abuzuesit (dhunuesit).
Personi i kėrcėnuar (viktima) ėshtė i izoluar nga mjedisi rrethues, nė kuptimin qė i vetmi realitet dhe e vetmja perspektivė qė ka e qė sheh, pėrveē tė vetes, ėshtė ajo e personit kėrcėnues (dhunuesit).
Personi kėrcėnues (dhunuesi), herė pas here, tregon njėfarė dhemshurie ndaj viktimės.Sipas disa autorėve, mjaftojnė tre-katėr ditė qėndrimi nė kėtė lloj situate, qė viktima tė fillojė tė ndiejė simpati ose mirėkuptim pėr xhelatin.
Kjo ėshtė shpjeguar me adoptimin nga ana e viktimės e njė strategjie pothuajse instinktive pėr tė mbijetuar, duke ia bėrė qejfin personit qė i ka jetėn nė dorė dhe duke u identifikuar me kėndvėshtrimin e tij ndaj botės. Gjithashtu, nė viktima, frika fillestare nga xhelati shndėrrohet gradualisht nė mirėnjohje qė ky po ua “falė” jetėn (pra "qė po ua shpėton" jetėn).

***

Kaq, pėr rastin! "Sindromėn e Stokholmit"!


Duke pasur parasysh, pėrshembull, izolimin e hekurt dhe krimin 50 vjeqar tė Shqipėrisė nga xhelatėt e enver hoxhės... patjetėr tė kujtohen duartrokitjet dhe adhurimi i flaktė i masės popullore ndaj xhelatėve tė vet... deri nė ditėt e sotme.

Duke parė, edhe sot, adhurimin dhe vuajtjet e disa shqiptarėve pėr turqinė, perandorinė osmane e pėr palestinėn... tė kthehen nė kujtesė 500 vitet e vuajtjes nėn thundrėn otomane, si dhe pasojat.

Duke, pasur parasysh faktin se nė Kosovė, sidomos para luftės... njė kategori personash shumė tė respektuar nga populli - ish tė burgosur politik tė viteve 70-ta e 80-ta, tė njohur si patriotė... mė vonė kishte dalė se shumica prej tyre ishin shndėrruar nė spiunė e bashkėpunėtorė tė okupuesit, duke dėmtuar seriozisht rrethin dhe bashkėpuntorėt (shokėt)...

...kėto e shumė tė tjera, m'u kujtua pra "Sindroma e Stokholmit", dhe desha tė pyes:

Po ne shqiptarėt, A jemi a qysh jemi?!

LOJETARI
08-11-09, 16:27
Kjo sindroma e Stokholmit si dhe shume sindrome tjera nuk jane dicka qe njeriu apo grupe njerezore i lyp / lypin me qejf ,por jane dhurata te perendise (allahut).Ate qe e kap ,ja paft hajrin , ne dore te zotit .
Problemi nuk eshte te sindroma por te aftesia jone qe kemi arrite ta identifikojme kete sindrom . Kane me ardhe kohe edhe me te veshtira .Ne do te kthjelltesojme edhe shume crregulli tjera per te cilat momentalisht ndjehemi krenar .....

panta_rhei
08-11-09, 22:15
Kjo sindroma e Stokholmit si dhe shume sindrome tjera nuk jane dicka qe njeriu apo grupe njerezore i lyp / lypin me qejf ,por jane dhurata te perendise (allahut).Ate qe e kap ,ja paft hajrin , ne dore te zotit .
Problemi nuk eshte te sindroma por te aftesia jone qe kemi arrite ta identifikojme kete sindrom . Kane me ardhe kohe edhe me te veshtira .Ne do te kthjelltesojme edhe shume crregulli tjera per te cilat momentalisht ndjehemi krenar .....

...Bash nė kėtė kontekst nuk mund tė lė pa pėrmendur edhe njė fenomen qė (me siguri) lidhet me kėtė sindromėn e Stokholmit.
Nėpėr forume interneti bie shumė nė sy sjellja e disa "patriotėve" tė flaktė. Sjellja e tyre ultranacionaliste. Duket qartė se ata i simpatizojnė dhe kanė dėshirė t'i imitojnė sjelljet e ultranacionalistėve shkije - qetnikėve. Tė njėjtė janė. Dallimi ėshtė se ata janė qetnikė shkije, e kėta qetnikė shqiptarė. Thjeshtė ata thonė tė shfarosim shqiptarėt, kėta thonė tė shfarosim shkijet. Ama njė moot janė tė dy palėt. Sytė i kanė tė kuq. Nxisin urrejtje. Nxisin pėrēarje. Ēdo shqiptar qė nuk mendon si ta, automatikisht quhet tradhtar.
Nuk lejojnė debat brendashqiptar, pėr problemet qė kemi si komb, pėr pengesat dhe tė metat tona... nė mėnyrė qė t'i identifikojmė dhe t'i riparojmė mė lehtė... por kėmbėngulin nė sundimin e errėsirės...

Nėqoftėse nuk u pėrgjigjet ky sindrom... atėherė me siguri do ta gjejnė veten tek kjo thėnie e Tolstoit:
"Patriotizmi ėshtė strofulla e fundit e pisave, hajnave dhe maskarenjėve"!

panta_rhei
10-12-09, 02:29
Tė kesh, apo tė jesh?!
Kryesisht tek gjeneratat mė tė vjetra ėshtė bėrė e zakonshme tė dėgjohet "Dikur vėrtet nuk kishim..., po ishim". Demek kemi qenė mė tė lumtur, mė tė kėnaqur, mė tė dashur, mė tė bashkuar... thjeshtė kemi jetuar.

Gjithsesi kjo hyn tek dėshira e pavdekshme e njeriut "nė kėrkim tė lumturisė".

Sipas njė reviste amerikane, nė vitin 2008 janė shkruar 4000 libra me temė pėr lumturinė. Nė vitin 2000, vetėm 50. Pra, njė rritje mesatarisht prej 800% brenda 8 vjetėsh!

A po rritet numri i njerėzve tė dėshpėruar nė njė masė kaq drastike?
Apo ėshtė pasojė e trendit bashkėkohorė "Sa mė e keqe tė jetė gjendja, aq mė shumė kėrkohet nga ne qė tė jemi tė kėnaqur... aq mė shumė iu rritet vlera shkrimeve e fjalimeve qė tė rrisin moralin e vullnetin...".

Si pasojė e kėtij trendi, mendoj se, kjo kėmbėngulje pėr me i pa gjėrat veq me sy pozitiv, ėshtė kthyer nė njė optimizėm tė verbėr tek njerėzit. Disi po e hipnotizojmė veten me dėshirė, qė na bėn tė verbėr ndaj realitetit. E kemi ushtruar vetveten qė tė mendojmė se gjithēka mund tė arrihet, mjafton me ia mėsy ose me ia qitė vetes pėrpara si qėllim, dhe kjo po na shtyen tė synojmė gjithēka. Por kur zgjohemi nga hipnoza, dhe pėrballemi me realitetin, ja nisim e e fajėsojmė vetveten: "pse ai ose ajo ia arriti e unė jo"...
Realiteti duket se jo secili nga ne mund tė bėhet president, yll, fizikant e astronaut. Duket se njerėzit nuk janė tė pėrbėrė nga tė njėjta aftėsi dhe, rrjedhimisht, ndjenja. Prandaj mendoj se duhet tė fillojmė ta rivlersojmė se ēka do tė thotė lumturi pėr ne, pėr secilin veq e veq.

Sipas njė studimi, qė pėrfshinte njė panel nga tė gjitha shtresat e popullsisė sė BE-sė, ishin pyetur rreth 1 milion persona pėr momentet e tyre tė lumtura qė i kishin ndjerė gjatė plot 5 vjetėve, del qė:
"Paraja nuk e bėn njeriun tė lumtur", pėr mė tepėr ajo shkakton dy efekte:

1. Efektin e krahasimit (unė lumturohem sepse fitoj mė shumė se tė tjerėt),
2. Efektin e adaptimit (unė dikur mėsohem me nivelin e rrogės sime dhe vjen momenti qė as nuk nxehem as nuk ftofem nga kjo gjė).

Siē mund ta vėreni, efekti nėn 2 e anulon efektin nėn 1.

Kėto dy efekte mund tė aplikohen edhe tek shumė qėshtje tė tjera si puna, martesa, fėmijėt, besimi fetar, shėndeti etj.

- Puna e bėn njeriun tė lumtur poashtu nėse krahasohet me tė tjerėt, e papunėsia mė lehtė pėrballohet nėse krejt shteti vuan nga papunėsia. Por njeriu nuk po mund tė adaptohej me papunėsinė, sipas studimit.

- Martesa po tė bėnte tė lumtur para se tė martohesh, kurse divorci po tė bėnte tė lumtur pas ndarjes.

- Edhe fėmijėt po tė bėnin tė lumtur para se tė lindin, e kur tė lindin ta bijnė shpirtin me dalė... e po kėnaqeshe me ta nė moshėn kur po ia nisshin me tė dalė doresh :),

- Besimtarėt e fesė ishin mė tė lumtur se ateistėt, bile vetė atesitėt po preferojshin me banu nė lagjet ku ka mė shumė besimtarė.

- Aktivitetet shoqėrore po e bėjshin njerėzinė tė lumtur por dikur po u adaptojshin edhe s'po u bėnte pėrshtypje qaq.

- Njerėzit e sėmurė, dmth tė pashėndetshėm, po u ndijshin ma tė lumtur kur afėr tyre pėrreth kishin njerėz qė nuk ndihen mirė me shėndet.

Krejt kėto sipas rezultateve tė studimit...

Ėshtė interesant se pėr lirinė nuk kishin arritur ende ta gjejnė ndikimin e atyre dy efekteve: tė krahasimit dhe tė adaptimit.

Nė lidhje me kėtė ēėshtje ka shumė mendime tė ndryshme. Pėr shembull ka qė pėrmendin dilemėn "e pėrjetshme": "Ēka po tė vyen liria pa pare... ēka po tė vyen parja pa liri"... etj etj.

Ka qė thojnė si me ironi, edhe nuk e kanė hiq keq, qė tė lumtur nė kėtė botė janė vetėm ciganėt... demek nuk i qesin vetit shumė gajle nė kokė, nuk planifikojnė e nuk i qesin vetes qėllime tė mėdha nė jetė, rrjedhimisht i bie qė nuk kanė edhe se si ta njohin dėshtimin, shkaktarin e dėshpėrimit...

... e nejse.

...po ju, ēka mendoni? :smile:

LOJETARI
10-12-09, 12:04
... e nejse.

...po ju, ēka mendoni? :smile:

Ne mendojmė:biggrin:
Se si rrjedhojė e krejt kėtyre pėrfundimeve tė lartėcekura nga ti, na del se ne nuk kemi ardhė nė kėtė botė tė jemi tė lumtur , por ta kėrkojmė lumturinė .Sepse poenta e krejt kėsaj qėndron gjatė rrugės sė kėrkimit ."Der Weg ist das Ziel " thojnė gjermanėt qė do tė thot :Rrruga ėshtė caku .

panta_rhei
10-12-09, 12:20
Ne mendojmė:biggrin:
Se si rrjedhojė e krejt kėtyre pėrfundimeve tė lartėcekura nga ti, na del se ne nuk kemi ardhė nė kėtė botė tė jemi tė lumtur , por ta kėrkojmė lumturinė .Sepse poenta e krejt kėsaj qėndron gjatė rrugės sė kėrkimit ."Der Weg ist das Ziel " thojnė gjermanėt qė do tė thot :Rrruga ėshtė caku .

Eh... Ta lumsha logjikėn! :biggrin: Hė pėr hė, nuk kemi zgjidhje tjetėr.

A po don me ta kallzu edhe nji metodė 100% shqiptare se qysh me u ba njeriu i lumtur nė jetė :)

Qė nė fėmijėri tė hershme pėrplase kokėn nė ndonjė send tė fortė (qė gjasat janė shum tė mdhaja), edhe si me dorė tan jetėn s'ki me dijt ēka osht shqetėsimi e brendosja. :tongue:

Jo, seriozisht tash, mendoj se Lumturia ėshtė shenja e parė e budallakisė. Kėnaqėsia e vėrtetė qėndron tek shqetėsimi.

p.s. ngom mue se nuk osht sen puna e qisaj Lumturisė, i del njerit guha sa krahi tu e lypė, e kur ta gjen, ta fut shuplakė ftyrės t'thot nuk jam unė qasi ēfare po mendon ti. N'fakt tash kėtė far lumturinė e quajnė Lume, edhe pėr me u masku ma mirė e ka bo nofkėn emine :biggrin: :biggrin: :wink:

Antika
15-01-10, 16:56
..egziston tendenca,deshira qe te mposhtet mendimi tjetrit apo te injorohet mendimi tjetrit te nje pjese e forumisteve, qe mendojne se IQ eshte gjither ne max,duke mos e verejtur se shpesh i shkon ne 0,per keqardhje.

Imagjino tani kur po ai person takohet ose ,kur kto dy pole duhet te bejne nje bashkbisedim cka behet aty , pastaj disa e bejne dhe per tu dukur qe ne jemi te zgjuar mundemi,dime dhe ia dalim te fyejme shajme ,(kuptohet me shkronja dhe pa baza,thjeshte e shprehin vullgaritetin),sa do te maskuar me nje IQ te vetgraduar deri aty ku s'shkon treguesi

Duhet te dime se..... ka gjithmone vend per debat dhe replika,por puna eshte qe nuk duhet kaluar ne gjera personale.dhe nuk duhet te ofendosh tjetrin per bindjen qe ka apo per mendimin e tij te lir.Ne kete mes hyn dhe niveli ose personaliteti qe ka secili .E mira eshte qe mos kalohet deri ne ate faze pasi qe, forum eshte dhe mendimi i takon secilit,te pakten ne temat dhe nenforumet ku nuk replikohet dicka serioze,nuk ka nevoje te fyhen.

Reflektojne edhe shkronjat shume.Le te prekim realitetin e fjaleve dhe mos stresohemi nga fjalet e realiteteve te sajuara e hiperbolizuara nga persona qe mendojne keq!!

Pulebardha
21-01-10, 18:11
http://www.youtube.com/watch?v=qDyegT1wawU

Antika
18-02-10, 11:51
Viti 2! Refleksione mbi dhe per vetveten.


Festo! Kjo dite eshte nje nga ato me peshe per nje komb te tere! E tashmja trason rrugen e qendrueshme per te ardhmen e ndritur. Ka arsye te festohet! Thot zeri i pare.

Medito. Terhequr ne vete, kujto nga erdhem dhe ku shkojm. E tashmja me shum dhemb se sa ngjall optimizem. Thot zeri i dyte

Jan keta dy zera qe percjellin 17 Shkurtin tim te dyte me shtetesin kosovare.
Nje sy ne te qare e tjeterin ne gezim do thoshin njezit e shtetit ku jetoi.

S“me jan larguar nga mendja skenat kur perpeliteshim per te mbijetuar, pastaj klithjet ngazellyese qe vertetonin tejkalimin e humneres. Skenat e nje kohe kur perqesheshim per ambicjet tona kryeneqe para institucioneve te huaja per te pasur shtetesi! Fytyrat hutuese ne vendkalime kufitare kur legjitimoheshim me dokumenta udhetimi UN!
Pastaj rrenkellima historike te 17 Shkurtit!!
Jehone gezimi e hareje qe mbulonte ne tersi shijet e idhta qe hera heres ngritnin krye permes nje flamuri teknin, zyrtarizimeve qe dhimbnin e hutonin dhe pyetjes qe nuk deshironte ta shtronte askush nga ne. Per dreq; nje pyetje qe ngjante me ndjesin e keqe qe vetdija deshiron ta bej te paqen e nderdija e sjell rrotull por se humb. E ben gjitheher latente, duke e ruajtur me fanatizem.

Sa ka perberje shqiptare shteti zyrtare qe po linde?

Zeri i pare do thonte: shteti dhe shtetesija jan formale dhe perberjen a gjallerimin i japin qytetaret e tij me at qe karakterizohen! Kosova eshte e kosovareve dhe kosovaret jan mbi 90 shqiptare, se kendejmi edhe Kosova eshte shqiptare! Kauzalitet qe qendron.

E zeri i dyte pason: Vetekushtezimi teknik i shtetesis me gjithqka globalle dhe asgje kombetare prejudikon regjionalitetin dhe pamundeson autenticitetin nacional. Kosovaret mund te ndihen legjitimisht qytetare por jo edhe shqipetar. Te pakten jo zyrtarisht. As ne Fillimmars e as ne Nendore . Degradimi i zjarreve te marsit e flamurit te Nendorit ne manifestime jozyrtare (pasi qe joshteterore) dhemb dhe apstrahon shtetin zyrtare.

E zeri i pare thot: Vlera nacional buron nga individualizmi i secilit dhe duhet te ushqehet e promovohet nga secili. Shteti promovon qytetarin e secili nga ne promovon vlerat nacionale

E zeri i dyte kunderpergjigjet: pikerisht! Kjo teze nuk fuksionon asgjekundi; pse te funksionoi nder ne?! A s“kemi nje pasqyre gjat kesaj faze femirore te shtetesise c“far domethenje kann vetorientimi, ndergjegja dhe pergjegjesia. A s“kemi nje qartesi te mungeses se ndjesise institucionale?

I le dy zerat te ballafaqohen ne vazhdimesi dhe vet ike te ngrhe goten ne perulje ndaj atyre qe u udhehoqen nga motivet humane per interesa nacionale duke u flijuar ne altarin e lirise


pb, mynih, 17.02.2010, 19:20

panta_rhei
28-02-10, 13:22
Dilema:
T'u kthehesh apo tė mos u kthehesh historive qė ju kanė lėnė gjurmė tė thella nė jetė... !?

Njė dilemė kjo, e pandreqshme pėr shpirtėrat njerėzorė... Pėr shpirtėrat e atyre romantikėve tė papėrmirėsueshėm qė, pėr shumė e shumė arsye, nuk kanė guxim t'u kthehen kėtyre historive...

Jeta ėshtė shumė e shkurtė pėr ta hargjuar atė duke jetuar nė tė kaluarėn... aq mė tepėr kur ajo e kaluar ka pushuar sė ekzistuari tashmė.

Po ēka nėse u rikthehemi?

T'u kthehesh edhe njė herė historive tė vjetra, edhepse ndoshta nuk janė sikur supat qė nxehen pėr sy dyti a pėr sė treti, ato nuk mund t'tė ringjallin kurrė tė njėjtat emocione qė tė patėn ngjallur nė atė moment qė i ke pėrjetuar herėn e parė...
... (ndoshta) mund tė jetė njėsoj sikur tė kthehesh nė kopėsht njė muaj mė vonė pėr tė ndjerė tė njėjtat emocione shpirtėrore qė ke ndjerė para njė muaji, kur i mahnitur shikoje njė gonxhe tė bukur tė sapoēelur...
... e kotė qė tė kėrkojmė ta gjejmė aty tė njėjtėn gonxhe... tashmė ėshtė rritur e bėrė lule ...bile mund edhe tė jetė vyshkė apo tharė fare.

(:smile: panta rhei :smile: ...ēdo gjė rrjedh... gjithēka ndryshon... nė tė njėjtin lum, kurrė nuk mund tė lahemi dy herė...)

Njeriu inteligjent dallohet pikėrisht nga aftėsia pėr tė mos u kthyer mė kurrė nė gjurmėt "e gabuara", dhe tė cilat jetės sė tij i shkaktojnė dilema.

Lumturia nuk ėshtė dilemė. Lumturia ėshtė siguri.

P.S.

Ka ditė qė mė rri pezull mbi kokė,
re e bardhė e varur para meje,
mbushje e gjelbėr mėngjesi,
qumėsht i ngrohtė me pak sheqer…
Nuk di ēfarė je, edhe pse mirė e di qė je ti.


Ashtu siē nuk tė njihja atėherė
tė njoh tani, kaq vonė kaq larg
dhe kuptoj me njė shqisė tė gjashtė
qė edhe ti mė kėrkon....


Pėrpiqem tė tė kap…
tė tė gjej ketu,
por kjo dėborė e ēmendur jashtė dritares
nuk ka pikė lidhje me ditėt e ngrohta
kur shtrirė nė tė njėtin divan
njė nga kėmbėt njė nga koka
lexonim poezi...
me zhukatjen e gjinkallės ne sfond...


I vakėt ajri
i largėt,
i paemėr,
pėrdridhej spiral si krahė fluturash
qė na qėndronin nepėr kėmbėt e zhveshura
dhe ne i pėrzinim me tinguj kukurisjesh.


Tė tė gjej apo tė tė lė... ?
Apo tė vazhdojmė tė rrėshkasim pa u prekur
pėr tė mos humbur dridhjet
dhe vrarė magjine e sė kaluarės
nė kėtė botė qė zvogėlohet ditė pėr ditė...

vjeshta
08-03-10, 22:54
8 Marsi ,e gjitha e gabuar!


Keni pyeter ndonjehere se a eshte e drejt qe kjo date te quhet feste ? Keni pyetur ndonjehere se a eshte kjo feste e gruas apo e nenes ?Keni pyetur ndonjehere se qka ndodhi po me kete date qe ne sot ta quajme feste dhe ta festojme ? Keni pyetur se a eshte per te festuar nje date qe eshte e njohur si tragjike ku vdiqen 129 gra ?

Keni menduar sot per keto gra ,ia dhuruat nje qast mendimi te kesaj dite ketyre grave qe u flijuan per te festuar ju sot?

Tash jam ka mendoj ?! Ma duhet patjeter festuar mbasi te jete flijuar diqka ?!

turisti
08-03-10, 23:36
8 Marsi ,e gjitha e gabuar!


Keni pyeter ndonjehere se a eshte e drejt qe kjo date te quhet feste ? Keni pyetur ndonjehere se a eshte kjo feste e gruas apo e nenes ?Keni pyetur ndonjehere se qka ndodhi po me kete date qe ne sot ta quajme feste dhe ta festojme ? Keni pyetur se a eshte per te festuar nje date qe eshte e njohur si tragjike ku vdiqen 129 gra ?

Keni menduar sot per keto gra ,ia dhuruat nje qast mendimi te kesaj dite ketyre grave qe u flijuan per te festuar ju sot?

Tash jam ka mendoj ?! Ma duhet patjeter festuar mbasi te jete flijuar diqka ?!

Ashtu eshte,ashtu ka qene dhe do te jet...............gjithmone dikush do te vdese per te festuar tjeret derisa dikush tjeter nuk e prish rendin dhe prap nga fillimi.......

Antika
09-03-10, 22:15
SYTĖ LEXOHEN SI LIBRAT...

Sot gjatė gjithė kohės kam menduar pėr sytė...

Mė ka shtyrė njė shikim , qė ka qenė njė ēast vetėtime. Por, brenda atij ēasti jane mbledhur vetėtimat e tė gjithė qiejve. Ashtu siē janė mbledhur pėr njė ēast, janė zhdukur poashtu pėr njė ēast edhe mė tė shkurtėr mbase; dhe unė, nuk kam pasur kohė ta lexoj dhelpėrinė dhe zjarrin aq tinzar brenda tyre, qė natyrisht, kėtė fshehje, mund ta bėjnė vetėm sytė...

Eshtė ēudi me sytė. Ata, lexohen njėsoj sikurse edhe librat. Veēse edhe tė gjithė librat ne nuk dijmė t'i lexojmė. Prej disave nuk kuptojmė gjė. Jo pse nuk janė tė mira, por ne as qė kemi hyrė brenda. Ne po sillemi jashtė, pa mundur tė hyjmė brenda, dhe po trillojmė pėr ato qė gjenden nė Kėshtjellė...
Njėsoj si ato librat e pėrroit tė ndėrdijes janė edhe sytė. Kanė tekst, nėntekst, kontekst. Librat e pėrroit tė nderdijes, kuptohen jo nga gjithkush. Edhe sytė, poashtu, thjeshtė, nuk kuptohen nga gjithkush. Ka ēaste kur ne mashtrohemi se e kemi kuptuar nėntekstin e syve. Por, e qartė: shpeshherė gabojmė. Me depėrtimin tonė nė shtresen e parė tė mjegullės, ne kujtojme se kemi kuptuar gjithēka. Por, e vėrteta mund tė jetė e fshehur pas shumė e shumė muresh tė mjegullės.
Sytė janė si poezia. Kanė tė shprehur polidimensional. Interpretimi i njė shikimi mund tė jetė i llojllojshėm. Nė gjithė kėtė llojllojshmėri mund tė mungojė vetėm e vėrteta.
Sytė janė tė thellė dhe tė pakuptueshėm si nata. Ata fshehin pamjet nė shtresat mė tė thella tė ndėrdijes. Por, sytė e kanė frikė maestron qė di t' i lexojė, hiq mė pak se djallin.
Pavetėdija jonena tradhton ndonjėherė. Dhe ne, diēka qė nuk kemi dėshiruar ta themi kurrė, na shpėton. Por atė nuk e bėjnė asytė, por e bėn goja, natyrisht e urdhėruar nga pavetėdija. Pra nuk kemi mundur ta zhdukim...
Dihet se njeriu, edhe pėrkundėr dėshirės, pak tė vėrteta merr nė varr. Ai i thotė, nė rastet mė tė shpeshta, i thotė pėrmes syve, por thashė, sytė lexohen mė sė vėshtiri. Ata janė poetė tepėr modernė. Janė egoist dhe i fshehin gjėrat, njėsoj si poetėt e mėdhenj. Ta zėmė si Xhojsi e Kafka. E di se kėta janė prozator tė mėdhenj, por edhe proza ėshtė poezi. I gjithė arti i madh, i mire ėshtė poezi.
Por, s' ka dyshim, e vėrteta absolute ėshtė se ata, lexuesit tė mirė, nuk mund t'i fshehin gjė.Pra, Atij, lexuesit tė mirė, ia tregojnė edhe ato pamje, ato gjėra qė edhe vetė i patėn harruar diku nė skutat e hedhurinave...

Antika
10-03-10, 07:33
"".....PUNOJE KOPSHTIN QĖ TĖ RRITEN FRUTAT E SHPRESĖS


Shpresa ėshte Oaza jonė, ku ne strehohemi si fėmijė tė urtė. Shpresa ėshtė ngrehinė, nė tė cilėn ne thurim ėndrra. pa kėtė ngrehinė, tė cilėn dijmė ta ndėrtojmė vetėm ne njerėzit, do ta ndjenim veten tė zbrazur. Ata qė nuk shpresojnė, nė imagjinatėn e tyre nuk ka rrugė. Thjesht, rrugėt janė tė lidhura nyje.
Por, a i mjafton njeriut sall shpresa. Natyrisht jo. Pra njė JO e madhe.
Njeriu e ka kopshtin ku ka mbjellė Pemėt. Por, natyrisht, pemėt, pra frutat, nuk do t' i hamė kurrė nėse nuk e kemi ujitur kopshtin. Nėse ne nė mėnyrė tė vazhdueshme nuk e ujisim kopshtin, por vetėm shpresojmė se do t' i hamė frutat, atėherė ne bėhemi iluzionist.
Shpresa na mban gjallė nė jetė, por Kopshti duhet punuar.
Shpresa, ėshtė e rėndėsishme ngase na bėn mė optimist, mė gjurmues, mė kėmbėngulės, megjithatė sėrish po e them, qė t' i hamė frutat e shpresės, gjithsesi duhet punuar Kopshti.
Shpresa i jep pėrmbajtje tė re jetės. Ata qė e humbin shpresėn edhe gotėn e plotė e shohin tė zbrazur. Ndėrkaq, ai qė e ka dhe e ndėrton shpresėn, gotėn pėrgjysmė e ndjen se do ta mbush. E ndjen se kjo ėshtė e pashmangshme; dhe patjetėr do tė ndodh ashtu. Atij qė shpresa i ka iluzion tė tepruar edhe gotėn gati tė zbrazur e sheh tė plotė...
Pra, shpresa nuk ėshtė aq e theshtė sa duket, ose siē e interpretojnė herė-herė. Tė dish ta ndėrtosh shpresėn dhe tė mbahesh fort pė te, ėshtė art, madje njė art qė nuk mund ta zotėrojė gjithkush.
Shpresa dhe fati bashkėpunojnė ndonjėherė. Takohen nė rrugėt e jetės. Por, ata takohen, ndihmojnė mjėri- tjetrin, sepse ne i kemi shtyrė pėr njė gjė tė tillė. Pra, s' kemi ndenjur duarkryq, por e kemi punuar Kopshtin dhe i kemi dhėnė jetės kuptim tė ri.

Cohelo nė njė nga veprat e tij, po parafrazoj, thotė se nėse mundohesh pėr njė ēėshtje me ngulm dhe nė mėnyrė tė pareshtur, do tė rrotullohet i gjithė kozmosi, pra do tė jetė nė shėrbim tėndin, qė ta plotėsojė dėshirėn. Kupto shpresėn, pėr tė cilėn te ke punuar.

Mbill kopshtin dhe punoje. Mos ke frikė, patjetėr, do tė ushqehesh me frutat e shpresės.....""""

panta_rhei
02-04-10, 19:21
Shqiptari tė fal gjithēka pos suksesit

Nga Ramiz Kelmendi


Shqiptari, pėrkrah gjithė asaj morie pa fund virtytesh e cenesh, bese e trimėrie, vetėlavdi e rrahagjoksi, ka dhe ndonjė tė “metėzė” a “plagėzė”, qė as i bėn nder dhe as mund tė krenohet me tė. Nė mos e pastė, madje-madje, edhe pėr turp edhe pėr marre.

E kam fjalėn, shkurt, pėr Smirėn tonė ndjellakeqe e ndjellazezė. Me shkronjė tė madhe! Pėr kėtė jo aq dukuri a fenomen, sa – lumoskėndoianēe - p l a g ė n tonė nga mė tė mėdhatė: Zilinė ndaj njėri-tjetrit. Thuaj urrejtjen, deri nė armiqėsi, pėrplot pėrēmim e poshtėrim, pėrplot sharje e fyerje. Njė sėmundje jona kjo, njė patologji pothuajse mbarėkombėtare. Siē e shpjegon edhe Fjalori ynė: njė ndjenjė e lakmisė dhe e keqdashjes, qė na ngjallet kur shohim dikė mė mirė se veten.
E ne, siē, me gjasė, amanet na ka lėnė i pari, pothuajse kurrė s’e duam tjetrin sa veten. Pothuajse gjithmonė e pėrdhosim ēdokėnd qė na del – mbi veten. Edhe nė qoftė shqiptar.
Edhe n’e paēim vėlla t’bab’s e t’nan’s!
E kam fjalėn, pra, pėr shqiptarin smirėkeq, pėr shqiptarin smirėzi, pėr shqiptarin resėtar dhe resėmadh, qė s’e ka smirė - as ia bėn ngat! – “shkjaut” (tė Fishtės), “junanit” a “taljanit”, sa vėllait tė gjakut e tė fisit.
Pikėrisht para ndonjė jave u mbushėn 20 vjet nga ajo Lėvizja e Madhe Gjithėpopullore e Madhore e Pajtimit tė Gjaqeve, prirė nga Anton Ēetta e Mark Krasniqi, Azem Shkreli e Bajram Kelmendi me shokė, po sidomos me tė rinj dhe tė reja, kur shqiptari i fali shqiptarit mbi njė mijė gjaqe. Burrėrisht. Shqiptarisht. Me lot nė sy. Jam dėshmitar, ende i gjallė nga ata pak, kur nėna shqiptare fali – nė emėr tė lirisė e nė emėr tė rinisė, nė emėr tė Kosovės! – deri katėr gjaqe. Katėr djem.
Pėrkrah Besės, Burrėrisė e Trimėrisė, shqiptari, po, edhe – fal! Tė fal, po, edhe kur ia mbyt babėn e djalin. Edhe kur ia vret vėllain a dajėn. Edhe kur ia shkel fėmijėn.
Tė fal shqiptari, sepse faljen, animė tė gjaqeve, e ka pėr nder.
E konsideron, mė shumė se akt burrėrie, njė akt – trimėrie. Se jo mė kot e ka fjalėn e vet tė urtė: Veē trimi fal. Falja fryn njerinė, nakari fryn mėrinė.
Gjithēka, po, fal shqiptari. Gjithēka, po, po.
Ja qė, ka njė Njė, ka njė diēka qė nuk ta fal – assesi!
Shqiptari, shkurt fjala, nuk ta fal – suksesin.
Edhe po tė pati vėlla. Se mė, qoftė larg (!) , po e pati koleg mjeku mjekun, aktori aktorin, shkrimtari shkrimtarin, historiani historianin, kritiku kritikun, artisti artistin, politikani politikanin, ministri ministrin etj., etj., plas - plasja!
Njė zonjė tiranase me emrin Ana Kodima futi gishtin nė kėtė plagė, qė e quajti “Smira jonė sociale” (e unė do i shtoja edhe – kombėtare!), tek tha se nė ēdo sektor tė jetės sonė luftohet egėrsisht dhe me ngulm - i suksesshmi, i guximshmi, ambiciozi. Vetėm e vetėm pse bie ndesh me mentalitetin barazitar-ist.
Po u dallove nga tė tjerėt, po u bėre i shquar, i njohur dhe i dashur publikisht, vaj halli! Se na shquan edhe njė tjetėr “tipar” ne shqiptarėve: me qiri e me pishė ta kėrkosh, pale a e gjen njė shqiptar ta lėvdojė njė shqiptar tė aftė dhe publik! Siē nuk e gjen asnjė t’i bjerė nė qafė dembelit a parazitit. S’do mend, mbase edhe mund tė kuptohen, nė qoftė se nuk arsyetohen, tė dėshtuarit e tė dėshpėruarit, tė pakėnaqurit e tė pazotėt, hileqarėt e ziliqarėt.
Mirėpo, si shpjegohet dhe a arsyetohet egoja patologjike, vetėlavdėrimi i skajmė dhe ulja, nėnēmimi e pėrēmimi i tjetrit, i kolegut, deri edhe me broēkulla, tek i prin, e pushton dhe mbisundon zilia, smira, inati “pse ai ka pėrparuar mė shumė se unė? Pse, ē’ėshtė ai? Mos ėshtė mė i zoti se unė”?
Flitet ndėr shqiptarė njė si anekdotė, kur dy vėllezėr shpėtuan tė birin e princit nga vdekja.
Pėr t’i shpėrblyer, e pyeti princi tė parin ē’dėshiron. Disa dele, u gjegj ai, t’i kullos dhe t’i shtoj. Saora princi ia plotėsoi dėshirėn.
Po ti tjetri ē’dėshirė ke tė ta plotėsoj menjėherė?
Pa u hamendur, hazėrxhevap, vėllai i dytė i tha: “Dua t’ia marrėsh vėllait delet qė ia fale, qė tė mos ketė ē’tė kullotė”!
Anekdota anekdotė, e kurdisur a e kotė, mbetet se mbetet anekdotė. Po kur unė “i prek me dorė” dhe bėj be nė Kuran e nė Bibėl, sepse i njoh me farė e me fis, me emėr e me mbiemėr, jo njė po plot shtatė palė, shtatė ēifte vėllezėr tė njė babe e tė njė nėne, qė jo vetėm nuk flasin kurrė njėri me tjetrin me vite e vite, po nuk gjen “turk as shkja” t’i pėrgojojė e t’i shajė mė keq e mė zi se ata njėri-tjetrin. Pėrkrah amanetit dhe dėshirės sė fundit tė njė fshatarit tonė plak para vdekjes: qė t’i cofė lopa e vetme – fqinjit tė vet mė tė parė!
Kam mbi 20 vjet qė botova librin “Fytyra dhe turinj” me mbi 370 faqe. Nė qe se kėta 7 vėllezėrit prishtinas edhe i “kuptojmė” dosido, si do “kuptuar” zilinė, zėnkat, grindjet, rragatat, sharjet e fyerjet e kokave mė tė shtrenjta, mė tė merituara dhe mė tė njohura tė kombit tonė ndėr vite?
A mjafton tė zė ngoje edhe vetėm “majat: Fan Nolin me Faik Konicėn dje! Ismail Kadarenė me Rexhep Qosjen sot?
Se mė: Fishtėn (“Gabove, Hilė!”) kundėr Hilė Mosit; Nikollė Ivanajn kundėr Faikut e Fishtės; Konicėn kundėr Naimit dhe njė vargu “xuxubocėrish dhe doēėrish”; Hasan Prishtinėn kundėr Ismail Qemalit; Faikun kundėr Asdrenit; Gramenon kundėr Faikut; Luigj Gurakuqin kundėr oponentėve; Ēajupin kundėr Dr. Adhamidhit; Branko Merxhanin kundėr Lasgush Poradecit etj., etj., deri te Vehap Shita kundėr Hasan Kaleshit (“Medice, cura te ipsum”).
Enish, siē e kish zakon tė thoshte babai i Lėvizjes sė Pajtimit tė Gjaqeve, Anton Ēetta, pa mėtuar tė moralizoj, do mėsuar tė ēmojmė, tė nderojmė dhe tė krenohemi me njerėzit e zot, me ata qė janė mė tė mėdhenj dhe mė tė afirmuar se ne.
Pa Smirė!
Pa Zili!

Pa Inat!

panta_rhei
08-04-10, 11:18
Njė pėrrallė...

Njė herė e njė kohė, na ishte njė artist qė pikturoi njė pikturė tė vogėl e shumė tė bukur dhe pastaj e vendosi atė nė njė mėnyrė tė tillė, qė tė mund ta shihte nėpėrmjet njė pasqyre. “Meqė kjo e dyfishon distancėn” tha ai me vehte, “e bėn edhe pikturėn tė duket dy herė mė e bukur se mė parė.”

Kafshėt e pyllit dėgjuan pėr kėtė pikturė nėpėrmjet maces sė shtėpisė e cila adhurohej deri nė kupė tė qiellit prej tyre jo vetem sepse ajo ishte kaq e mėsuar, por njėkohėsisht edhe e rafinuar dhe e civilizuar, e sjellshme dhe e edukuar, por se nė tė njėjtėn kohė ajo ishte nė gjėndje t’u tregonte atyre kaq shume gjėra pėr tė cilat ato nuk kishin dijeni mė parė, e per te cilat nuk ishin mė tė sigurta as edhe mė pas.
Ato u eksituan kaq shumė nga ky thashethem i ri dhe bėnė shumė pyetje qė tė mund ta kuptonin sa mė mirė kėtė gjė tė re. Ato pyetėn se cfarė ėshtė njė pikturė, dhe macja ua shpjegoi kėshtu:
"Eshte njė dicka e rrafshtė, mrekullisht e rrafshtė”. “Eshtė dicka qė tė magjeps me rrafshtėsine e saj aq elegante. Dhe oh!, ėshtė kaq, po kaq e bukur!”
Kjo i ndezi edhe me shumė kafshėt, dhe ato thanė se ato do tė ishin gati tė jepnin gjithcka qė tė mund ta shihnin. Pastaj ariu pyeti:
“Cfarė e bėn atė kaq tė bukur?”
“Eshtė pikėrisht pamja e saj”, u pėrgjegj macja.
Kjo i mbushi ato me admirim dhe pasiguri duke i eksituar me shume se kurrė. Pastaj kau pyeti:
“Cfarė ėshtė pasqyra?”
“Pasqyra ėshtė njė vrimė nė mur” shpjegoi macja. “Ti i ngul sytė nė tė dhe aty brėnda ti do tė shohėsh pikturėn e bukur. Dhe ajo ėshtė kaq e brishtė dhe magjepsėse, eterore dhe frymėzuese nė bukurinė e saj tė paimagjinueshme, sa qė ty tė duket sikur bota zė e rrotullohet brenda kokės tėnde dhe gati sa nuk tė bie tė fikėt nga lezeti.”

Por gomari qė akoma s’kishte thėnė ndonjė fjalė, filloi tė hidhte disa dyshime. Ai tha se njė gjė kaq e bukur nuk kishte ekzistuar kurrė mė parė, dhe mbase nuk ekzistonte akoma. Ai tha se kur nevojitej njė thes i tėrė me fjalė e mbiemra kaq tė gjatė e tė mėdha pėr tė lavdėruar dicka tė bukur, atėhere ishte koha pėr tė dyshuar.
Ishte e lehtė tė shihje se si dyshimi filloi tė zinte vend tek kafshėt, ndaj dhe macja u ndie e ofenduar.

Biseda u mbyll me kaq pėr disa ditė, por ndėrkohė kurioziteti filloi tė zgjohej pėrsėri, dhe rigjallėrimi i interesit ishte i dukshėm. Pastaj kafshėt iu hodhėn gomarit, dhe i thane se ai iu kishte hequr lezetin e dickaje qė nė fund tė fundit mund t'u kishte sjelle atyre njė kėnaqėsi, bazuar mbi dyshimin e vetėm se ajo mund te mos ishte e bukur dhe pa pasur asnjė fakt qė ta mbėshteste ketė hipotezė. Por gomari nuk u turbullua. Fare qetėsisht ai tha se kishte njė mėnyre qė mund ta vėrtetonte se kush kishte tė drejtė, ai apo macja. Ai do tė shkonte vetė qė ta shikonte atė vrimė, dhe kur tė kthehej do t’u tregonte atyre se cfarė kishte parė atje. Kafshėt mė nė fund filluan tė ndjeheshin mė tė cliruara dhe mirėnjohėse ndaj gomarit. Ato iu lutėn atij qė tė nisej menjėherė – dhe ai ashtu bėri.
Por gomari nuk dinte ku tė qėndronte dhe kėshtu gabimisht ai qėndroi midis pasqyrės dhe pikturės sė bukur. Rezultati ishte qe ai s’kishte asnje mundesi qė ta shihte pikturėn qė atje. Ai u kthye nė shtėpi dhe tha:
“Macja gėnjen. Nė atė vrimė ishte vetėm njė gomar dhe asgjė tjetėr. Nuk kishte asgjė tė rrafshtė qė tė binte nė sy. OK. ėshte njė gomar i bukur dhe i shikueshėm, por ama vec njė gomar dhe asgjė tjetėr."
Elefanti e pyeti:
“A e pe mirė dhe me kujdes? A iu afrove tamam, apo jo?”
“Unė i hapa sytė mirė dhe me kujdes o Hathi, Mbret i Kafsheve” , tha gomari. “Dhe isha kaq pranė sa gati e preka me hundė.”
“Kjo ėshtė shumė e cuditėshme”, tha elefanti. “Macja, me aq sa mbaj mend, na ka thėnė gjithmonė tė vėrtetėn mė parė,. Le tė cojmė njė dėshmitar tjetėr pėr ta parė. Shko ti Baloo, shiko c’ka nė atė brimė dhe kthehu e na thuaj”.
Dhe kėshtu vajti dhe ariu. Po kur u kthye ai tha:
“Si gomari ashtu edhe macja gėnjejnė; nė atė brimė ishte vetėm njė ari.”

Habija dhe turbullimi i kafshėve ishte i madh. Tani secili donte tė shkonte vetė dhe ta shikonte se si qėndronte e vėrteta. Dhe elefanti i dėrgoi njė e nga njė.

I pari ishte kau. Ai nuk pa asgjė tjetėr nė vrimė pėrvec njė kau.

Tigri nuk pa asgjė tjetėr vec njė tigri.

Luani nuk pa asgjė tjetėr vec njė luani.

Leopardi nuk pa asgjė tjetėr vec njė leopardi

Gamilja pa vec njė gamile dhe asgjė mė shumė.

Kjo e nervozoi Hathin kaq shume saqe ai u nis vete per atje, qe ta nxirrte ne shesh te verteten. Me t’u kthyer ai i akuzoi tė gjithė te derguarit e mėparshėm si gėnjėshtarė dhe nuk i binte e nuk i binte inati me poshtėrsinė mendore dhe morale tė maces. Ai deklaroi se cdokush, pėrvec ndonje budallai qe nuk shihte dot as hundėn e vet, mund ta vinte re fare qartė se nė atė vrimė nuk kishte asgjė tjetėr pėrvec njė elefanti.

Morali sipas maces:

Ti mund tė gjesh nė njė shkrim gjithcka qė ke nė mendjen tėnde, pėrderisa e vendos vetveten midis atij shkrimi dhe pasqyrės sė imagjinatės tėnde. Nėse nuk je nė gjendje ta tejkalosh vetveten, ti mbase nuk i sheh veshėt e tu, por ėshtė tepėr e sigurtė qė ata janė aty.

panta_rhei
09-04-10, 19:00
Shqiptarėt dhe kultura e mbijetesės!

OK, do tė filloj me njė fabul nga Ezopi...
...nė versionin qė e mbaj mend unė, nga njė libėr i fėmijėrisė, zogjtė dhe minjtė pėrleshen nė njė betejė legjendare, gjatė sė cilės fitorja u buzėqesh zogjve.
Me kėtė rast, lakuriqi i natės del nga radhėt e minjve dhe u thotė zogjve qė ai, nė tė vėrtetė, ėshtė zog si ata, meqė fluturon me flatra nė hava… Nė betejėn e ardhshme mes kėtyre dy ushtrive legjendare, u vjen radha minjve tė shijojnė fitoren; siē pritej, lakuriqi i natės del nga radhėt e zogjve dhe u thotė minjve: mė pranoni edhe mua, unė jam si ju, bėj kėlyshė jo vezė si kėta, dhe i ushqej me qumėsht…
Pas kėsaj edhe zogjtė edhe minjtė e dėbuan lakuriqin dhe nuk deshėn tė kishin mė punė me tė.
I shkreti lakuriq, i ndodhur pezull mes dy botėve, vetėm sa kėrkonte tė mbijetonte, duke iu bashkėngjitur fitimtarėve; por mbijetesa vijka gjithnjė me kosto sociale tė dhimbshme.
Pra, lakuriqi ėshtė... i natės, nuk sheh dit.


Kjo fabul, nė tė vėrtetė, mė kujtohet shpesh kur dėgjoj shqiptarėt tek flasin me evropianėt "hejjj, ne e kemi Nėnė Terezėn... hejjj ne e kemi Skenderbeun qė ka luftu kundėr turqve dhe e ka mbrojt evropėn e krishterė nga osmanėt... hejjj ne jemi nė rrėnjė tė gjuhėve indo-evropiane... ne jemi djepi i kulturės evroperėndimore... hejjj... hallo " :smile: ...
...pastaj tė njėjtit kur tė takohen me turqit "hejjj ben arnaut... hejjj ne jemi vėllezėr... maraba, elhamdulilah... hejjj a e din na qysh e respektojna mulla bakllaven... hejjj hajde i perzijna ēajat... gjygymat... dimijat... sharkijat...".


Pastaj, patjeter njiher nji shqiptar nė jetėn e tij duhet me e sha evropen kurvė tė plakur qė na i ka nda trojet... etj etj.


Sami Frashėri tue u mundu me i ra nė fije kėsaj ndarjes kaotike fetare ndėr shqiptarė ka thėnė "Ku ėshtė shpata, aty ėshtė edhe besa", pra ku ėshtė forca, aty na qenka edhe besimi, feja.


Padyshim, tashmė e kemi pėrvetėsuar kėtė instinkt... kėtė lloj sjelljeje, kulture tė mbijetesės... demek pėr me mbijetu si komb.
Tue e ndryshu tė jashtmen, fasadėn... kishe po e mbrojmė e po e ruajmė tė brendshmen. Veē ne shqiptarėt kėshtu... pėrndryshe tė gjithė ballkanin e kishin pushtuar turqit, jo veq shqiptarėt.
Vetėm tek shqiptarėt gjen emra tė tillė si: vlladimir, millosh, jorgo, mark, nikollė, abdurrahim, avdullah, dardan, ilir, katastrofė, dreq e bir...


(Populli mė i vuajtur e mė i persekutuar nė historinė e njerėzimit janė hebrenjtė, izraelitėt... edhe sot janė mė tė nėnqmuarit e mė tė urryerit, pak haptas e mė shumė nė heshtje... por hebrenjtė kurrė nuk i ndryshuan as emrat, as traditat e as zakonet e tyre.)


nejse...

Njė gjė ėshtė e sigurtė, kultura e mbijetesės nuk ėshtė mbijetesė e kulturės.

panta_rhei
21-04-10, 12:50
… drama e atij tė zhgėnjyerit qė u hodh nga kati i dhjetė i njė ndėrtese, dhe derisa binte shikonte pėrmes dritareve intimitetin e fqinjėve tė tij, tragjeditė e vockla shtėpiake, dashuritė e shpejta, ēastet e shkurtra tė lumturisė, lajmi i tė cilave nuk kishte mbėrritur asnjėherė gjer te shkalla e pėrbashkėt; kėshtu nė momentin qė i plasėn trutė pas asfaltit e kishte ndėrruar krejt konceptimin e tij pėr botėn, dhe kishte arritur nė pėrfundimin se kjo botė, tė cilėn po e braktiste pėrgjithmonė duke dalė nga porta e rreme, ia vlente tė jetohej.

panta_rhei
27-05-10, 20:56
Nėse ASGJĖ do tė thotė asgjė.

Dhe nėse Sokrati thotė "Unė e dij qė unė ASGJĖ nuk dij". Si e din ai kėtė gjė, kur vetė pohon se nuk din asgjė???

panta_rhei
05-06-10, 20:18
"Nuk kam mundur ta imagjinoj kurrė se do tė jetoj nė kohėn kur njė zezak do tė jetė President i Amerikės, njė katunar tė jetė Kryetar i Gjakovės, njė drenicak Kryeministėr i Kosovės, dhe Interi Kampion i Evropės", tha. :biggrin:

LOJETARI
06-06-10, 11:50
"Nuk kam mundur ta imagjinoj kurrė se do tė jetoj nė kohėn kur njė zezak do tė jetė President i Amerikės, njė katunar tė jetė Kryetar i Gjakovės, njė drenicak Kryeministėr i Kosovės, dhe Interi Kampion i Evropės", tha. :biggrin:

"shenja tė kijametit ":biggrin:

Antika
06-06-10, 13:53
.....Meqė, pėr tėrė kėtė aferė tė ashtuquajtur “Lima”, tani pėr tani, nuk kemi ndonjė qėndrim zyrtar tė institucioneve tona mė tė larta “sui generis” shtetėrore, nuk do tė ishte e preferueshme qė, ne tė tjerėt, nė kėtė rast me postin mė tė pacenueshėm nga askush tė qytetarit privat, tė japim ēfarėdo vlerėsime meritore.
Andaj, nė vazhdim tė kėtij artikulli, si kujtesė metaforike, do tė shėrbehem me dy shembuj konkret, ama edhe paradoksal nė mes veti, qė si burim e kanė filozofinė mė tė pashtershme tė menēurisė dhe urtėsisė sė pėrgjithshme tė quajtur popull:


Rasti I: EULEX-i dhe mixha Dil

Gjurmėve tė thjeshtėsisė tradicionale tė filozofisė tonė tė treguar pėrmes individėve popullor, do ta prezantoj mixhėn Dil, plakun mė tė moshuar tė lagjes sime, i cili, thellėsinė e pleqėrisė sė vetė, zakonisht e kalon me moshatarėt e vet duke lozur “shesh-besh” me guralecė, nė ambientet e bukura tė parkut tė qytetit.
Kėto ditė pranvere, qėllimisht e takova nė vendin e tij tė preferuar tė ndejės. Aty ishte sė bashku me njė bashkėmoshatar tė vetė. Posa u pėrshėndeta ngrohtėsisht duke shkėmbyer mes veti ato pyetje tė zakonshme rutinore, “qysh jeni”, “si jeni”, menjėherė e pyeta rreth qėllimit tim tė takimit:
- “E, po, mixha Dil, si e komenton ti kėtė punėn me EULEX-in nė pėrgjithėsi?
-“Paqedashėja dhe trimėria duhet ta lartėsojnė kėtė popull, ndėrsa largpamėsia dhe gjeturia nė kėto situata tė vėshtira historike, do ta shpėtojnė atė. I forti, biro, nuk i lutet Zotit, e Zoti kurrė nuk e donė forcėn”- vazhdoi mė tej mixha Dil - “Logjikėn e kėsaj pune, kurrė mos e kėrko duke u mbėshtetur nė moralin e parimeve tė drejtėsisė hyjnore, por trajtoje atė si raport i forcės, tė cilėn nuk e do as Zoti.
Me tė ardhur dikush nė shtėpi dhe me tė kontrollua kush hyn e kush del te dera e jote (kufirin), apo me tė mėsua se si do ta pleqėrosh drejtėsinė me robėr e tu tė familjes (gjykatat), kjo ka njė emėr tjetėr, biri im, e jo ndihmė e miqėsi, qysh po na thonė kėta politikanė tanė.
- “Por, sipas teje, si duhet me e bitisė kėtė punė, mixha Dil?” - e pyeta nė vazhdim.
- Me paqedashėsi po se po, por edhe me trimėri, biri im. Me gjeturi nė situata, patjetėr, por edhe me largpamėsi, sepse shtėpinė, s’e mbajnė trarėt, por njerėzit. Andaj, ne pėr me arrit kėtė shkathtėsi tė urtė vepruese, do si do, na vyejnė politikan tė aftė. Njerėz tė duhur nė vende tė duhura. E, sikurse po vėrej unė, ne sot nė Kosovė kemi tre biēim politikanėsh: politikan tė vėrtetė, gjysmė-politikanė, ose hiq-politikanė. Politikani i vėrtetė ėshtė ai qė ka qėndrimin e vet dhe kėshillohet me tė tjerėt; gjysmė - politikanė ėshtė ai qė ka qėndrimin e vet por nuk kėshillohet me tė tjerėt, ndėrsa hiq-politikanė ėshtė ai qė kurrė nuk ka qėndrim tė vetin dhe gjithmonė i dėgjon vetėm tė tjerėt. Nga kėto tri kategori, qėlloja vetė se te ne nė Kosovė, ēfarė biēim politikanėsh kemi”?
-“A ke fėmijė, o dashamirė? - ndėrhyri papritmas nė kėtė bisedė shoqėruesi dhe bashkėlojtari nė “shesh-besh” i mixhės Dil.
- “Po, 3”!- i thash.
- “Me ymėr tė kofshin”! - uroi nga zemra plaku. “Por si tė thėrrasin ata ty, o birė”?
- “Babė” - ju pėrgjigja duke shprehur habi nė vete pėr kėtė pyetje.
- “E, a e di ti, pse ata tė thėrrasin ashtu?
- “Paj...”??!
- “Sepse ja u ke “shkėr...nėnėn...”! Ma merr mendja se po e kupton ku po ta qes me kėtė mesele? - mu pėrgjigj duke qeshur me ironi plaku. “Vetėm shiko se ēka po ju bėn Serbia kėtyre?! E ata?! Nė vend qė ta dėnojnė, veē po e shpėrblejnė atė...!!?
A.A

panta_rhei
06-06-10, 20:04
"And what physicians say about disease is applicable here: that at the beginning a disease is easy to cure but difficult to diagnose; but as time passes, not having been treated or recognized at the outset, it becomes easy to diagnose but difficult to cure. The same thing occurs in affairs of state; for by recognizing from afar the diseases that are spreading in the state (which is a gift given only to a prudent ruler), they can be cured quickly; but when they are not recognized and are left to grow to the extent that everyone recognizes them, there is no longer any cure." -- Niccolo Machiavelli

panta_rhei
06-06-10, 20:16
"And what physicians say about disease is applicable here: that at the beginning a disease is easy to cure but difficult to diagnose; but as time passes, not having been treated or recognized at the outset, it becomes easy to diagnose but difficult to cure. The same thing occurs in affairs of state; for by recognizing from afar the diseases that are spreading in the state (which is a gift given only to a prudent ruler), they can be cured quickly; but when they are not recognized and are left to grow to the extent that everyone recognizes them, there is no longer any cure." -- Niccolo Machiavelli

"Ajo qė mjekėt thonė pėr sėmundjet, vlen edhe kėtu: nė fillim tė tyre, sėmundjet ėshtė lehtė tė shėrohen por shumė vėshtirė tė diagnozohen; por me kalimin e kohės, nėse nuk trajtohen me vendosmėri, ato ėshtė shumė lehtė tė diagnozohen por shumė vėshtirė tė shėrohen.
E njėjta gjė ndodh edhe me ēėshtjet e shtetit, nėse e vėren me kohė pėrhapjen e sėmundjeve nėpėr shtet (siq ėshtė pranimi i bakshishit nga njė nėpunės i zakonshėm shtetėror), ato mund tė shėrohen shpejt; por kur nuk i vėren ato dhe i lejon qė tė rriten deri nė atė nivel sa tė vėrehen nga gjithkush, aty mė nuk tė shpėton kurrfarė ilaēi."

panta_rhei
19-06-10, 18:20
n`Grunajė - kajzit (Kallinjtė) e plotė e kanė kokėn te`poshtė - t`zbraztit ndėrkaq, thikė pėrpjetė..."!
-Prej kajzive t`zbrazėt, ska as miell as gja t`hajrit, vetem krune.

Ndre Mjeda

Kalimtare
19-06-10, 18:38
une mendoj se reflektimet e mikut tend reflektojn nje problem qe eshte pjes e mentalitetit tone.. kjo edhe ma e keqja.. se leje mo ''dunjen qe eshte prish krejt''!

GURI SYLAJ
20-06-10, 10:40
Nėse ASGJĖ do tė thotė asgjė.

Dhe nėse Sokrati thotė "Unė e dij qė unė ASGJĖ nuk dij". Si e din ai kėtė gjė, kur vetė pohon se nuk din asgjė???


Nese, " Gjithecka eshte relative " atehere cfar eshte ky pohimi yne ???

panta_rhei
20-06-10, 21:54
Nese, " Gjithecka eshte relative " atehere cfar eshte ky pohimi yne ???

Fjalė (thėnie) qė demantojnė vetveten:

Unė e dij qė asgjė nuk dij.

Gjithēka ėshtė relative.

Kurrė mos thuaj kurrė.

sherri
22-06-10, 08:32
Fjalė (thėnie) qė demantojnė vetveten:

Unė e dij qė asgjė nuk dij.

Gjithēka ėshtė relative.

Kurrė mos thuaj kurrė.
.....besnik banu,e bes mos nzin!

panta_rhei
22-06-10, 21:55
.....besnik banu,e bes mos nzin!

Ti nėse nuk m'beson mu, nuk dmth qe ti nuk je besnik. :smile:

Apo jo?

sherri
23-06-10, 06:42
Ti nėse nuk m'beson mu, nuk dmth qe ti nuk je besnik. :smile:

Apo jo?
JO,...si do jeme une besnik,nese ti nuk me beson?! kjo esht nje thirrje,keshill,kondradiktore me vet-veten, kerkon te te besojn,te jesh besnik,dhe mos te besosh!!..(thenjse egoiste,sagllam naj Turk e ka lan :D)perafersisht sikure ato qe i ke dhane me lart..?
T'jesh besnik duhesh edhe te besosh...Apo jo? :P

Antika
23-06-10, 08:15
JO,...si do jeme une besnik,nese ti nuk me beson?! kjo esht nje thirrje,keshill,kondradiktore me vet-veten, kerkon te te besojn,te jesh besnik,dhe mos te besosh!!..(thenjse egoiste,sagllam naj Turk e ka lan :D)perafersisht sikure ato qe i ke dhane me lart..?
T'jesh besnik duhesh edhe te besosh...Apo jo? :P


JO,

Gjithkush ka dy kandarė, njė pėr vete, njė pėr tė tjerėt.
_

panta_rhei
23-06-10, 08:36
JO,...si do jeme une besnik,nese ti nuk me beson?! kjo esht nje thirrje,keshill,kondradiktore me vet-veten, kerkon te te besojn,te jesh besnik,dhe mos te besosh!!..(thenjse egoiste,sagllam naj Turk e ka lan :D)perafersisht sikure ato qe i ke dhane me lart..?
T'jesh besnik duhesh edhe te besosh...Apo jo? :P

Une te porosis ty "te lutem shko te Guri edhe kryjma nji porosi". Ti me porosit mu "te lutem shko te Antika se e kam nje porosi".

Tash, une bej gjithcka qe kam mundsi edhe nuk e lė pa ta kry porosine ty. Por, gjithashtu qohem e shkoj vet edhe te Guri, sepse nuk jam i sigurt qe ti ma kryen porosinė".

Pra une mundohem edhe bej gjithcka per me e mbajt besen a fjalen qe ta jap, por nuk mund ta pres te njejten nga te tjeret.

"Kerko sa me shume nga vetvetja, sa me pak nga te tjeret, ndash me t'dhimt kryt ma pak".

:smile:

sherri
23-06-10, 10:56
JO,

Gjithkush ka dy kandarė, njė pėr vete, njė pėr tė tjerėt.
_
Telashe m'qit...Kjo thanje esht dhane si mesazh-kshille, nuke merret me raste individuale!?

Ne njeren ane th'rret per besnikri,ne anen tjeter per mos nzanje bes......si do te ishte kandari jot besnik,nese ju thu kandarve tjer:mos zeni bes??!

...nese askush s'te nzen bese,(se ka than i moqmi mos nzini bese) kote i thu vetit jame besnik :P

[QUOTEU]ne te porosis ty "te lutem shko te Guri edhe kryjma nji porosi". Ti me porosit mu "te lutem shko te Antika se e kam nje porosi".

Tash, une bej gjithcka qe kam mundsi edhe nuk e lė pa ta kry porosine ty. Por, gjithashtu qohem e shkoj vet edhe te Guri, sepse nuk jam i sigurt qe ti ma kryen porosinė".

Pra une mundohem edhe bej gjithcka per me e mbajt besen a fjalen qe ta jap, por nuk mund ta pres te njejten nga te tjeret.

"Kerko sa me shume nga vetvetja, sa me pak nga te tjeret, ndash me t'dhimt kryt ma pak".
[quote]


"Mire esht me besu,por edhe me mire esht me vertetu" (Lenini)

ok Ti e paske mundesin me shku tek Guri,.....hiq s'je dasht me me ba telashe :D

Por une tashe;qe nuk e kame mundesin me shku tek Antika, ta besoj ty,ti normal si besnik ma kryn porosine... une e theva parimin e thanjes:" bese mos nzin" te nzana bese,ti e kryve porosin me besnikri per mua je besnik, por edhe une t'nzana bese!!......

"Bsnike banu,dhe beso".....tjera jane rastet e pervetcme...duhet dite kujt i besohet,duhet dite per ken te jesh besnik....por une po mendoj qe thanja si thanje esht kundershtuse....

nejse de sa me ba llaf ju mos e merrni qysh po thame une :P:P

GURI SYLAJ
24-06-10, 06:21
"Besnik banu po bese mos nxe!!"
Ne rend te pare eshte nje keshille por ,gjithesesi ;ne vete mban nje kunderthenje te thelle.
Sikur te vlente ky parim atehere Besa nuk do te kishte asnje kuptim sepse askush ,askujt nuk do i besonte.
Por egziston dicka qe ia lidhe kryet kesaj pune.
BESATIMI ( BETIMI apo BEJA )
Edhe shoket me te ngushte ,per ceshtje te nje peshe te vecant jan BETU dhe ky veprim ka hjeke edhe fijen me te vogel te dyshimit ne fjalen e dhene.
.... por, kjo eshte pjesa praktike e betimit qe, gjithesesi , ka te beje me BESEN .

panta_rhei
08-07-10, 21:37
Historia na tregon se njerėzit dhe popujt sillen mirė dhe menqur veq kur t'i hargjojnė krejt mundėsitė tjera.

panta_rhei
10-07-10, 23:16
-‘Dikush’ thashė unė ‘sapo mė ka treguar njė tregim shumė mizor pėr Shqipėrinė’.
Isha ulur nė dhomėn e edituesit tė njė gazete inteligjente e tė pėrjavshme tė Tiranės. Ishte dhomė e vogėl dhe e mobiluar shume thjesht: njė tavoline e rrumbullaket, tre karrige pėrreth, njė raft i vogėl librash i ngarkuar me nga njė duzine librash pėrkujtimorė nė anglisht, frėngjisht e gjermanisht, njė pirg me gazeta shqiptare e te huaja, njė harte e vendit me ngjyra e varur ne mur, njė llambė lexuese pėr edituesin, dy taketuke, dhe tabakaja e pashmangshme e filxhanėve tė kafes.
-‘Le ta dėgjojmė sa keq flasin te tjerėt pėr ne’ tha ai.
-‘Mire’, vazhdova unė, ‘ti e di atė shprehjen qė njė shqiptari i ecėn gjithmonė jashtė shtetit. Vetėm dje ti po mė citoje njė listė tė Vezirėve te mėdhenj turq nėn Sulltanin kur Shqipėria ishte e pushtuar. Mė kujtohet qė nė ēdo tre emra, njė ish shqiptar. Por, thuhet gjithashtu se shqiptari nuk pėrparon kurrė nė token e tij, prandaj po tė tregoj tregimin e mėposhtėm.
‘Ishin njė herė dy vėllezėr turq, njė ishte tregtar i pasur nė Stamboll dhe tjetri njė zyrtar i Portės nė Shqipėri. Tė dy vėllezėrit i shkruanin njeri tjetrit shpesh. Zyrtari i ankohej tė vėllait vazhdimisht pėr fatin e tij tė keq. “Lutu Allahut” shkruante ai, “qė puna e jote nuk tė sjell nė ketė vend tė paturpshėm. Mbase ėshtė i bukur ta shohėsh, por pabesia dhe dhuna e njerėzve kėtu nuk njeh kufi. Tė kesh njė ose dy shqiptare nė shtėpi ėshtė fatkeqėsi, por mendo tė jetosh nė njė toke tė mbushur me ta.” ‘Vėllai ne Stamboll merrte shume letra te tilla, dhe natyrisht u bė kureshtar.
“Nuk e kuptoj fare ēfarė thua” i shkruante ai nė letėr. “unė pėr vete kam dy shėrbėtore shqiptarė nė shtėpi. Nuk mund tė gjesh njerėz mė tė ndershėm, besnike dhe punėtorė. Atyre do t’u besoja tė gjithė pasurinė, po edhe vetė jetėn. Pėrse atėherė shkruan kėshtu?”
‘Por vėllai i cili ishte zyrtar nuk u tėrhoq'. “Ah”, u pėrgjigj ai, “po gėnjehesh nga paraqitjet e jashtme vėllai im. Edhe unė, pėrpara se tė vija nė ketė vend tė pafat, kisha takuar shqiptare dhe i njihja ata pėr burra tė mirė. Te tillė syresh ka shumė nė botė. Por sa tė vejnė kėmbėn nė dheun e tyre, duket sikur shejtani hyn brenda tyre.
Me ketė letėr po te dėrgoj ty edhe njė trastė me dhe shqiptar: bėj njė provė me tė nė qoftė se guxon. Vendose trastėn poshtė krevatit tė shėrbėtorit natėn, dhe pastaj rri e kėqyr nėse ata sillen nė tė njėjtėn mėnyre.”
Vėllai nė Stamboll mbeti shumė i dėfryer nga ky sugjerim, por vendosi ta provonte gjithsesi. Kur shėrbyesit ishin jashtė shtėpisė, ai u ngjit lart nė dhomėn e tyre dhe fshehu trastėn me dheun shqiptar nėn shtratin e njėrit prej tyre. Sa shkuan tė flinin, ai me ngadalė i ndoqi ata dhe po dėgjonte jashtė derės.
‘Mbas pak ai dėgjoi zėrin e shėrbėtorit i cili kishte dheun nėn krevat.
“Shėrbėtor” ju drejtua tjetrit, “ Kam menduar, ne jemi shfrytėzuar sa jemi katandisur pėr tė ardhur keq. Zotėria grumbullon paret dhe pasurohet, ndėrsa ne, te cilėt bėjmė tė pamundurėn pėr tė , marrim pothuajse asgjė. Unė e di ku ai e mban sėndukun me flori; nuk ka asnjeri nė shtėpi pėrveē nesh. Pleqtė vdesin kollaj: hajde tė ēohemi dhe ta presim nė grykė e tė marrim me vete floririn.”
“Cfare thua kėshtu krijese e pafat?” njė zė iu pėrgjigj pėrnjėherė nga krevati karshi. “Harrove sa njerėzishėm na ka trajtuar zotėria, pothuajse si fėmijėt e tij, kurse ti kėrkon t’ia shpėrblesh nė ketė mėnyre? Ktheu nga nė anėn tjetėr pėrnjėherė dhe fli gjumė, dhe mė falėndero shumė qė nuk tė kallėzoj nė ēast pėr ketė propozim prej pėrbindėshi.”
‘Tregtari kishte dėgjuar ketė bisede i tmerruar, por megjithatė ai nuk ishte i bindur se e kishte fajin dheu shqiptar. Kishte shumė mundėsi, megjithėse pak e besueshme, se shėrbėtori qe shtirur si besnik. Kėshtu qe ai vendosi ta kryente pėrsėri ketė prove ditėn tjetėr. Kur shėrbėtoret nuk ishin nė shtėpi ai tėrhoqi trastėn e dheut nga poshtė njė shtrati dhe e shtiu nėn krevatin tjetėr.
Edhe kėtė herė kur shėrbyesit ranė pėr tė fjetur , ai i ndoqi dhe pa zhurme qėndroi jashtė dere duke dėgjuar.
‘Shume shpejt njė zė u dėgjua nė errėsire. Ishte zėri i shėrbėtorit qė kishte mbrojtur zotėrinė natėn e mėparshme dhe qė tash kishte trastėn me dhe nėn krevat.
“Jam menduar shok,” tha ai, “pėr propozimin qe po mė bėje dje natėn, pėr tė vrarė zotėrinė dhe pėr ti rrėmbyer arin. Dje nuk e di perse nuk mė pėlqeu propozimi, por tani sa me shume e mendoj aq mė i arsyeshėm mė duket. Ne po thinjemi nė shėrbim tė kėtij plaku matuf, dhe po marrin shume pak shpėrblim pėr ketė. Ai nuk ka te afėrm kėtu dhe do tė duheshin dite tė tėra derisa mungesa e tij te binte nė sy. Mua mė duket njė nga vrasjet mė tė thjeshta, tė ėmbla dhe me pėrfitim qė mund tė kem dėgjuar ndonjėherė. Hajde ta mbarojmė tani ketė pune pa vonese, dhe pėr tė tė treguar qė e kam me tė vėrtetė do ta marr thikėn vetė i pari.”
“Njeri i keq ,” iu pėrgjigj zėri i dyte, zėri i atij shėrbyesi i ēili kishte udhėzuar pėr krimin natėn e pare. Si s’ke turp edhe mė thua njė gjė kaq tė turpshme. Edhe nė qoftė se ta thashė me mes tė njė pėrēartje, ishte detyra e jote ta kundėrshtoje pernjehere. Unė pėr vete do ta mbroj edhe me jetė zotėrinė e mire plak. Po tė them tė biesh nė gjumė tani dhe ti nxjerrėsh keto mendime vrasėse nga kryet sa mė shpejt, sepse unė nuk kam pėr ti lejuar asnjėherė.
”Tregtari ishte mė i shtangur se asnjėherė pėr cfare dėgjoi. Filloi te mendonte se mbase i vėllai kishte tė drejte. Ditėn tjetėr ai e tėrhoqi trastėn me dhe shqiptar dhe e flaku jashtė. Edhi pernjehere mbrėmja dhe ai u ngjit edhe njė herė pėr tė pėrgjuar dhomėn e dy burrave. Por ketė here ai mundi te dėgjonte vetėm zhurmėn e gėrhitjeve paqėsore.’
- ‘Kjo ėshtė njė pėrralle turke, ēdo njeri e kupton ketė, tha edituesi duke treguar dhembėt e tij nė njė ngėrdheshje tė gjerė.
-‘E di, e di, por cfare mendon pėr kuptimin e mizor te fabulės?‘
-Qė ne shqiptaret nuk pėrparojmė dot nė vendin tone?
Atėherė, pėr dymijė vjecarėt e fundit ne kemi qenė pėrherė tė detyruar te prisnim kryet e tė huajve? Dėgjo, unė do tė tregoj paksa pėr historinė e Shqipėrisė nė njė pėrmbledhje te shkurtėr. Kėshtu do tė jetė me e lehtė pėr ty pėr ta kuptuar...
(Edituesi i gazetės pėrmbledh ne disa faqe historinė e tokės qė nga periudha pre-historike deri nė themelimin e Mbretėrisė Shqiptare)
...Atėherė ai u qetėsua,,, kėshtu ne mundėm tė fitonim ēfarė ne zotėrojmė sot. Kėqyre: ne nuk kemi mbrojtės tė fuqishėm qė tė pėrkrahin ēėshtjen tone, jemi tė rrethuar nga fqinje te pangopur, tė ndare nė tre besime, dy dialekte dhe civilizime shekullore ndėrmes fushės e malit. Tė zhytur nė varfėri, pa edukim. Vazhdimisht vegla tė intrigave tė tė tjerėve... kundra gjithė kėtyre pengesave ne arritėm lirinė mbas njė zgjedhe tė huaj dymijė vjeēare.
‘Me thuaj’, tha ai. ‘mbas gjithė kėsaj, mendon akoma se ai tregimi i dy vėllezėrve turq, shėrbėtoreve, dhe trastės me dheun shqiptar, ėshtė pėrsėri pėr tė qeshur?
-Nuk mendova se mund tė qeshja mė.

SONS OF THE EAGLE, Wanderings in Albania by Ronald Matthews, 1937, Methuen & Co. Ltd., London

panta_rhei
11-08-10, 08:58
Rrinte Suli me Sulėn nė hijen e njė lisi kombėtar edhe pėrkėdhelnin dyfeqet kreshnike me nga njė leckė vaj. Kėtė e bėnin pėr tė kaluar kohėn e pėr tė shprehur dashurinė kreshnike pėr armėt kreshnike.
Dhe qė tė dy, si trima kombėtarė, e kishin ngjeshur mesin me kollanė e gjoksin me rripa. Kollanėt ishin mbushur me paketa fishekė edhe varur kishin bomba tė kuqe.
Tė tjerė fishekė e bomba kombėtare kishin nėpėr xhepat kreshnikė.
I foli Sula Sulės:
- Ore, ti e ke tė papėrdorur dyfekun e as qė di nė shpon.
- Kam zbrazur njėzet paketa. Qe kalamidhet!
- Ke zbrazur nė bosh, jo nė plot...
- Qysh nė bosh? I kam rėnė njė zogu majė njė lisi edhe e kam rrėzuar, i kam rėnė njė lepuri, i kam rėnė njė thiu tė egėr...
- Tė thashė se ti ke zbrazur bosh, mė havadan. Ti s'hyn nė rradhėn e burrave. Hajt!
- ...
- Ore, a ke zbrazur mė njeri? Se atėhere i thonė plot. Je goxha burrė, e s'ke vrarė njeri!
- Jo, njeri kurrė! Kur tė mė bjerė hasmi nė pusi, do t'ia shkrep.
- Prit gomar tė mbijė bar!
Fluturoi njė zog kombėtar nga lisi kombėtar edhe hija e tij kreshnike shqiti pėr njė grimė nė truallin e fisit arbėnor, ku ujku nuk e ha ujkun, po arbri e ha arbrin, si urdhėron Kanuni i Lekė Dukagjinit (ndjesė pastė!).
I foli Sula Sulit:
- Po ti sa herė e ke pėrdorur pushkėn?
- Dy! Njė herė i rashė Zeqos edhe e lashė kapicė, nė lėmė. Gjysmė herė kur plagosa Zyferė e gjysmė herė Stavron. Kėto tė dyja bėjnė njė. E njė e para: dy!
U duk larg njė si pikė e zezė qė lėvizte nė rrugė. I foli Sula Sulės:
- Ja, shikon tutje, po vjen njė njeri! Bjeri!
- S'di cili ėshtė...
- Ēudi e madhe! As ai nuk di cili je ti. Atij i qėnka shkrojtur t'i biesh ti me dyfek tė ri. I erdh exheli. Apo s'ta mban?
- I bie po mos merret vesh...
- S'ka si merret vesh. Unė s'rrėfej!
- Me besa-besė?
- Me besa-besė e pėr kokėn e dyfekut.
- Atėherė t'i bie?
- Bjeri!
Nė kėtė kohė pika qė lėvizte nė rrugė ish madhuar se e shtynte exheli drejt pushkės kreshnike kombėtare.
Sula ish i pėrulur prej Sulit se kish shtėnė vetėm bosh. Turp i madh pėr njė trim kombėtar e pėr njė pushkė kreshnike tė lyer me vaj!
U shtri barkazi nė mezhdė, i fjeti synė pushkės edhe i hoqi kėmbėzėn.
Edhe pika lėvizėse nuk lėvizi mė...
Edhe Sula puthi ēarkun e dyfekut kreshnik pėr provėn e naltė...

... Qanė e vajtuan nė shtėpi. Shkulėn flokėt nėna e motrat e tė vrarit. U kanos vėllai tė marrė gjakun nga hasmi i vjetėr i shtėpisė, po puna ėshtė se pushka kreshnike e Sulės nuk mbeti nė turp kombėtar.


Edhe Suli e mbajti fjalėn e nuk e tradhtoi Sulėn...


Mitrush Kuteli

murrizi
13-08-10, 21:12
Ai kishte kohė qė ishte shtrirė nėn hijen e pemės, kishte ngrėnė aq shumė sa si bėhej tė ngrihej nė kėmbė, Pati fjetur gati tė gjithė paraditen, por qe do, i flihej e i flihej.
Ta marrt dreqi tėrfėllonte, sot ėshtė dita ime.
Aty kėtu zgjaste dorėn pa i hapur syt fare, e pėr t'gėlltitur ndonjė nga dardhat qė i shkėputeshin trungut, dhe vazhdonte pa u penguar fare tė flinte...
Flej, flej, flej... sa qė pėr t'harruar qė ka shtėpi .
Gjumin e tijė e prishi njė bumbar i madhė kur mori drejtimin nga maja e dardhės pėr nė grumbullin pranė tijė, ju dhimbs sepse kishte punuar gati tė gjithė ditėn qė ai tė dukej si mullar sane, mirpor qe do ?
mizat sapo e hetuan vėrshkėllimen, u mėnjanuan.
E shkreta fjuza s'ia arriti ti ngjitet trungut, dhe nga pėrplasja e fort pėr toke, e masa qė i ra mbi tė, nuk mori frym mė.
Shoqėria pasi e nderuan pėr sė fundit herė dhe tė gėzuara qė shpėtuan vetė, ku poashtu secila kishte marrė copėzen e fituar, ikėn. Ikėn duke i'a pas njėkohėsisht lakmi bumbarit tė fuqishėm si ngopej pa u penguar fare, dhe grumbulli sa vinte e bėhej rrafsh me tokė.

murrizi
13-08-10, 21:13
Ai kishte kohė qė ishte shtrirė nėn hijen e pemės, kishte ngrėnė aq shumė sa si bėhej tė ngrihej nė kėmbė, Pati fjetur gati tė gjithė paraditen, por qe do, i flihej e i flihej.
Ta marrt dreqi tėrfėllonte, sot ėshtė dita ime.
Aty kėtu zgjaste dorėn pa i hapur syt fare, e pėr t'gėlltitur ndonjė nga dardhat qė i shkėputeshin trungut, dhe vazhdonte pa u penguar fare tė flinte...
Flej, flej, flej... sa qė pėr t'harruar qė ka shtėpi .
Gjumin e tijė e prishi njė bumbar i madhė kur mori drejtimin nga maja e dardhės pėr nė grumbullin pranė tijė, ju dhimbs sepse kishte punuar gati tė gjithė ditėn qė ai tė dukej si mullar sane, mirpor qe do ?
mizat sapo e hetuan vėrshkėllimen, u mėnjanuan.
E shkreta fjuza s'ia arriti ti ngjitet trungut, dhe nga pėrplasja e fort pėr toke, e masa qė i ra mbi tė, nuk mori frym mė.
Shoqėria pasi e nderuan pėr sė fundit herė dhe tė gėzuara qė shpėtuan vetė, ku poashtu secila kishte marrė copėzen e fituar, ikėn. Ikėn duke i'a pas njėkohėsisht lakmi bumbarit tė fuqishėm si ngopej pa u penguar fare, dhe grumbullit qė sa vinte e bėhej rrafsh me tokė.

Antika
05-09-10, 11:04
"................
NE DHE LIBRAT


Rrinė heshtur nė rafte.
Nė pafundėsinė e bukur tė fjalėve na e hapin portalin, portalin ku fillon kuptimi i vėrtet i dritės…Ku nis kuptimi i lumturisė.
Miqtė tanė, librat, madje edhe kur heshtin flasin. Me mijėra vjet flasin. Ne, mjerisht, jo rrallherė mundohemi me materialen ta ushqejmė shpirtin, por ne harrojmė, apo mbase yshtemi djallėzisht nga fuqia e rreme e saj, pra nga fuqia e materiales.
Shumėherė kam menduar se pėr cilėn gjė kemi nevojė mė shumė: Trupin apo shpirtin. Kujtoj se pėrpos shpirtėrores gjė tjetėr nuk na bėn tė lumtur. E mjerisht nė kėtė mjegull moderniteti aq pak kujdes i kushtojmė shpirtėrores.

Librat rrinė nė rafte. Heshtin. Na shikojnė vėngėr. I flasin njeriut, botės …
Bota ka hallet e veta. Zhytur nė mjegullėn e kapitalit, nė errėsirėn e saj, nė shurdhėsinė e saj, brenda egos sė sėmurė dhe konfuyzitetit tė ndėrgjegjes, kėrkon kuptimin e tė qenit njeri, e librat na shikojnė vėngėr…
Bagazhi i mėkateve mbi shpinė na rėndohet gjithnjė e mė shumė. Librat na shikojnė vėngėr...
Kėshtu rrokullisemi nėpėr ditė, muaj, vite...
Librat gjithnjė na shikojnė vėngėr nga mbretėria e tyre e pėrjetshme..

......"

panta_rhei
06-09-10, 23:24
Veēoria e lukunisė ėshtė qė ajo nuk mund tė rritet.
Nė zbrazėtinė qė e rrethon nga tė gjitha anėt, nuk ka asnjeri pėr t’iu bashkuar. Lukunia ėshtė e pėrbėrė nga njė grup njerėzish tė eksituar qė nuk dėshirojnė asgjė mė dhunshėm sesa tė jenė mė tė shumtė nė numėr.
Ēfarėdo qė tė ndėrmarrin bashkėrisht, qoftė nė gjueti e qoftė nė luftė, mė mirė do tė vlente tė ishin mė tė shumtė. Pėr grupin qė pėrfshin kaq pak anėtarė, ēdo individ qė do tė vinte tė bashkohej aty do tė ishte njė prurje e ndjeshme dhe e rėndėsishme, njė prurje e nevojshme.
Forca qė ai do tė sillte do tė pėrfaqėsonte njė tė dhjetėn apo tė njėzetėn e forcės sė plotė. Vendi qė ai do tė zinte do tė ishte i vlerėsuar njėlloj nga tė gjithė. Ai do tė peshonte vėrtet nė ekonominė e pėrbashkėt tė grupit, siē pothuaj askush nuk do tė mund tė peshonte sot.Elias Canetti, MASSE UND MACHT, 1960

sherri
15-11-10, 09:07
Lutjet e mėdha
Miliona hebrenj, tė tharė krejt, mbėshtetur pėr muri u pushkatuan vetėm pse ishin hebrenj.
Ata, disa ditė, disa orė, disa minuta dhe disa sekonda para vdekjes, nė fakt edhe gjersa plumbat shtegtonin nga tytat nė koka e tyre, tė mekur iu lutėn Zotit me zė tė shterur: “Ooo Zot, na ndihmoooo...!” Sapo pushuan lutjet, ata u dogjėn nėpėr furra tė ndryshme dhe u zhdukėn nga faqja e dheut. Tashmė si hi, edhe pse disa ēaste mė parė, qenė njerėz...
...
Mijėra boshnjakė u vranė vetėm pse ishin boshnjak. Edhe derisa plumbat ēanin me vrull drejt tyre, drejt parakufomave, ata luteshin. Ata luteshin edhe tė mbuluar me gjak. Gjersa gjaku u ngjizej nė gojė mezi pėshpėritnin: “Ooo Zot, na ndihmoooo...!” Kur pushuan lutjet, ata u hodhėn nė njė gropė shumė tė madhe njėri mbi tjetrin dhe u mbuluan me disa eskvatorė, kurse shoferėt tymosnin cigare “Drina” ...
...
Mijėra shqiptarė u vranė. U vranė vetėm pse ishin shqiptarė. Edhe kėta, si hebrenjtė dhe boshnjakėt, iu lutėn Zotit para dhe gjatė vdekjes. Por, u rrėzuan njėri mbi tjetrin. Njėri pranė tjetrit apo duke i shtrėnguar dorėn njėri tjetrit. Dhe, ashtu, nė rėnie e sipėr, apo gjatė plandosjes, u dėgjuan fjalėt e fundit: “Ooo Zot, na ndihmoooo...!” Kur pushuan lutjet, trupat u shpėrndanė me kamion nėpėr tokėn e huaj, gjersa shoferėt pinin raki tė kumbullave..
...
Oh, sa lutja tė thella e tė shpeshta ishin ato! Sa lutje nga shpirti e nga zemra iu drejtuan Zotit...Por, pa avionėt e Burrit tė Dheut, vdekja nuk do tė kishte pushuar deri tek i fundit: hebre, boshnjak e shqiptar...Lutje tė mėdha, nuk ishin vetėm ato qė i bėheshin Zotit nė qiell, por lutjet prindit, qė bėnin fėmijėt nė tokė, tė kapur pėr kėmbėn e babit, tė mėmės dhe ēirrma e tyre me buzė tė varura: shikim i pėrlotur, duar pėrpjetė, flokė tė shpupurishura dhe lot teposhtė faqeve tė skuqura! Mirėpo, u pushkatuan edhe fėmijėt. Kaq. Kėshtu urdhėronte ligji i urrejtjes, sepse ata ishin fėmijė shumė tė mirė dhe tė pėrshtatshėm pėr shfarosje. Ata qenė vogėlush hebrenj, boshnjakė e shqiptarė. Faj i madh ky, nė epokėn e bishave dhe derrave tė egėr. Kėshtu u jetua bukur gjatė, nė kohėn e lutjeve tė mėdha drejtuar Zotit nė Qiell dhe Burrit tė Dheut nė Tokė, por, zakonisht, lutjet drejtuar Zotit, nuk dėgjohen as aq lart, sa mund tė fluturojė trumcaku...

sherri
15-11-10, 09:08
Kėtu dhe Atje

Nėse ti beson se vetėm pas vdekjes shkohet nė parajsė - unė nuk kuptoj si shkohet diku pas vdekjes, ndoshta pse nuk kam parė kurrė tė vdekur duke dalė nga varri, e as shpirtra qė gjallojnė pa trup - atėherė nuk mund tė shpjegohet dremitja jote kėtupari, humbja e kohės...
Nėse ti beson se vetėm pas vdekjes vjen lumturia – unė nuk kuptoj, ndoshta pse unė nuk kam parė kurrė kufoma tė qeshura e tė lumtura, as me humor tė mirė, jo - atėherė, gjatė varrimit, duhet kėnga dhe muzika, jo vaji e pikėllimi. Pse kjo dyfytyrėsi?
Duke ėndėrruar parajsėn e pėrjetshme atje, humbe shansin dhe jetėn e njėmendtė kėtu,
sepse ti akoma beson, se Zoti ėshtė shkrumbues, disi si Hitleri apo vrasės, disi si Millosheviēi...
Ja pse ty tė dėrgon frika e shtresuar irracionale te Zoti, e jo Zoti te racionaliteti tashmė shumė i shpalosur, sepse ti beson akoma, se me nėnshtrimin tėnd tė pakusht, me frikėn e madhe, e shndėrron Zotin nė babadimėr, qė jep dhurata. Ndoshta e percepton edhe si babaxhan dhe si reciklues personal, sepse ti beson ende, se pikėrisht ti, edhe njė herė i duhesh universit. Ndoshta pėr meritat e mėdha qė ke ndaj njerėzimit!?
Nė shkollė, nxėnėsi qė pėrsėriste klasėn pse nuk mėsonte, quhej “ngelavē”.
Ai, qė pėrsėritė shekullin, quhet ngelavē shekullor ose: fanatik!

panta_rhei
17-11-10, 23:18
Pak pėr traditat

Jam adhurues pa rezerva i traditave tė popullit dhe tė vendit tim.
Arsyet janė tė shumta.
E para: sepse tradita na shquan nga popujt e tjerė.
Tė dytėn dhe tė tretėn i harrova, po nejse mjafton e para.

Pra jam adhurues i traditave tė popullit tim qė na shquajnė nga fqinjėt, vendet e popujt e tjerė , tė cilėt, patjetėr, janė tė poshtėr edhe barbarė.

Tradita e vendit tim e do qė kur bėhet dikush ministėr tė shkojnė gjithė populli nė ministrinė pėrkatėse pėr pėrhajėr.
E deshte, s’e deshte; e konsideron tė menēėm a budallė; e konsideron tė ndershėm ose jo - pėr perhajer duhet me shku edhe me uru.
Nėse don qė ta kesh nesėr derėn ēelė pėr ndonjė favor personal ose tė ndonjė miku ose tė ndonjė miku tė mikut -ashtu siē e don tradita e vendit.
Nėse qėllon tė jesh i afėrmi i ministrit, shtrihesh nė kolltuk tė butė edhe bėn muhabet, duke pirė kafe e duhan (se punėt e Ministrisė andej kryhen vetė…), kurse nėse qėllon tė jesh vetėm “ndonjėri nga turma”, kėnaqesh me njė cigare e me njė shkėmbim tė buzėqeshjes sė ėmbėl si hallva me kadaifin bashkė.
Fundi i fundit, mor zotni, ti nuk ke shku pėr cigare, po qė ta dijė Ministri se je nė kėtė jetė, se ia bėre pėrhaj'r, se i thae “Zoti Ministėr” edhe atė pėr dore, kaq mjafton.

Nė anėn tjetėr tradita e don qė vendi tė ketė buxhet - qoftė edhe nėse kaca s’e ka asnjė cent.

Dhe tradita s’ka si tė shkelet!

Gjithmonė tradita e do qė nė buxhet tė jenė shkruar krejt shpenzimet pėr njė vit.
Po pėr fat tė keq, viti ėshtė i gjatė fort, edhe durimi ynė i shkurtė, fort.
Pra, ministri, nėse ėshtė ministėr me bole, e jo frikacak i ndershėm, lypset t'i bėjė dy gjėra:

1. t’i marrė krejt fondet e njė viti qysh nė muajin e parė;
2. t’i harxhojė sapo t'i merr.

Kėtė e lejon tradita edhe tradita nuk shkelet.

S’prish punė hiē a mbeten 11 muajt e tjerė pa fonde. Qėllimi i buxhetit dhe i qeverisjes u arrit, siē e don tradita kombėtare.

Pikat e mėsipėrme duhen tė zbatohen aq mė fort dhe mė shepjtė sepse mund tė bjerė a tė rrėzohet qeveria, dhe, kuptohet, njė qeveri qė ikė nuk duhet t’i lėrė qeverisė qė vjen asnjė cent nė kacė.

Tradita e do qė zbrazur e mora, zbrazur e lashė.

- edhe ēka mola nga populli, harxhova! Fund i fundit, mor zotni, vetė i mblodha vetė i harxhova!

Pra nėse njė qeveri i han fondet e njė viti pėr njė muaj a dy, tradita e don qė qeverija tjetėr tė krijojė fonde tė tjera gjithmonė pėr njė vit e t’i merr qė nė fillim nė xhep ose nė arkat ministrore-private pėr t’i shpenzuar brenda njė muaji.
Kur brenda njė viti kemi katėr a pesė qeveri, kjo do tė thotė katėr a pesė lumturi e kėnaqėsi buxhetore!

Kuptohet se shtesat edhe bartjet e fondeve janė bashkė!

S’ka lumturi mė tė madhe se atėhere kur ndėrrohen qeveritė!

Pasurohen kaq shumė njerėz - vetė edhe miqtė - zgjidhen kaq shumė halle, zbrazet kaca e madhe edhe mbushen kacat e vogla.

Sepse tradita e don qė kur vjen njė ministėr i ri tė fillojė me favore dhe kur ik ta mbyllė veprimtarinė plot favore. Veēanėrisht kur ik duhet tė jetė dorė-hapur “pėr kėmbė tė mbarė” e mė fort qė ministri -pasardhės ta trashėgojė kacėn tė zbrazėt.

Kėshtu e don tradita edhe tradita nuk duhet tė shkilet!

Sepse, e para: tradita na shquan nga vendet e popujt e tjerė, qė janė patjetėr barbarė edhe tė poshtėr dhe sepse, e dyta, e treta…

Ishalla kemi pėr ēdo muaj njė qeveri, qė kėsisoj kombi tė jetė i lumtur pėr ēdo muaj.

Ishalla…

Ishalla…

murrizi
17-12-10, 23:06
Kush lexon shume, medeomos behet i menēur ;
kush punon shume, medeomos behet i pasur ;
kush kujdeset per higjienen, medeomos ėshtė i pastėr.
Ai qe i plotesoi te gjitha keto kondita, le te thote se ka bere me te vertet jete ne kėtė bote.

Sami Frashėri

panta_rhei
20-01-11, 23:47
Njė ditė* ti do tė duash tė ikėsh*
e unė do t'tė kuptoj* sigurisht*
(ndonjėherė dhe unė dua tė iki nga unė…)

pastaj do vijė njė ditė e zakonshme*
e ftohtė* me shi* dhe pa poetikė*
si kjo e sotmja*
ku ti do tė mė arsyetohesh
se vetėm sa tė ra rruga kėtej* rastėsisht…

unė do t’ul sytė mbi pllakat e trotuarit*
e do t'pėrbihem lehtaz…
kur njė currilėz e mekur syri*
do tė fillojė tė pikojė prej njė ulluku tė ndryshkur*
mbi jakėn e palltos tėnde*
e qė andej*
do tė pėrplasė stėrpika tė rrumbullakėta nė qerpikėt e mi*
(qė do tė rraskapiten me ankth*
tė frikėsuara* se mos po rrėzohen mbi mollėzat e faqeve…)

pastaj* tė dy do tė gjejmė njė strehė aty pranė*
ku ti do t'me pyesėsh*
e pyesėsh*
e pyesėsh…
pa qenė e interesuar tė dėgjosh pėrgjigjet e mia…

(dhe unė do t'tė kuptoj* sigurisht*
ndonjėherė* as unė nuk dua t’i dėgjoj pėrgjigjet e mija)

dhe do t’ikėsh*
pa harruar tė theksosh pėr tė fundit herė*
ftohtėsinė vrastare qė do tė mė mbjellėsh nė bark;
“vetėm sa mė ra rruga kėtej* rastėsisht”…

e unė do tė mbetem aty*
me sytė ngulur mbi pllakat e plasaritura* tė trotuarit*
me ēarjen e kėpucės qė do tė fillojė tė fusė ujė*
e me stėrpikat e rrumbullakėta nė sy…

ndėrsa mė tutje*
atje… nė trotuarin tjetėr*
njė mace rrugėsh* e bėrė qull*
do jetė duke kėrcitur dhėmbėt nga tė ftohtėt…
...si unė.

CrislesdesCar
22-01-11, 13:23
great post man.

Skyfter
22-01-11, 13:50
great post man.


ky eshte komplimenti i vitit per ket teme panta hahahhahahahahaaaauuuiiiiaaaaa

panta_rhei
28-01-11, 19:37
"Pėr tė dytin vit rresht* ushtria amerikane ka humbur mė shumė trupa si pasojė e vetvrasjeve sesa ē'ka humbur nė terren nė Irak dhe Afganistan"* tha John Donnelly

Antika
26-02-11, 16:32
Ėndrra e Pacollit pėr president - Adnan Abrashi

Atė qė askush nuk mundet t’ia ndaloj njė njeriu nė kėtė realitet objektiv, ėshtė, prirja e natyrshme e vullnetit tė tij tė lirė, qė ta ketė njė ėndėrr tė vetin si synim jetėsor. Sepse, ashtu sikur thotė njė urtėsi e lashtė indiane: “nėse gjatė jetės nuk je i pėrkushtuar qė ta pėrmbushėsh ėndrrėn tėnde, atėherė gjithnjė do tė punosh nė drejtim tė realizimit tė ėndrrave tė tė tjerėve”. Por, sado qė ne fuqishėm angazhohemi nė kėtė drejtim, shpesh ėndrrat tona nuk realizon. Nuk realizohen fare, ose sė paku jo ashtu sikur i kemi ėndėrruar. Edhe pse realiteti ėshtė diku tjetėr, nė kėto raste dimė tė inkurajohemi kinse nuk kemi fat nė jetė. Nė tė vėrtetė, faji qėndron diku tjetėr. Nė vetė cilėsinė pėrmbajtjesore tė ėndrrės sonė. Ėndrrat (synimet tona) si proces mental nuk kanė kurrfarė kufiri tė kreativitetit pėrmbajtjesor, andaj edhe na shkaktojnė kėnaqėsinė e pritur tė ushqyer nga shpresa. Por, gjatė realizimit tė ėndrrave tona nė praktikė, ne detyrimisht i nėnshtrohen edhe disa ligjeve tė natyrshme psiko-operative. Pra, nė rend tė parė, nė harmoni me rregullat e pėrsosura tė realitetit objektiv, ato duhen tė jenė tė kapshme - Ligji i KAPSHMĖRISĖ sė dėshirės!
Gjatė historisė, shpesh hasim nė biografitė e shumė personalitete tė pasur dhe me fuqi tė pakufishme politike, tė cilėt, pa marrė parasysh pasojat dhe ēamin qė duhet sakrifikuar, me ēdo kusht kanė tentuar qė t’i realizojnė ėndrrėn e tyre (tė mbrapshta) jetėsore. Por, kotė! Nė fund, kanė dėshtuar me faqe tė zezė.
E, tani, nė vazhdim, le tė na “shkoj gjuhė aty ku edhe po na dhemb dhėmbi”. Tek aktualiteti jonė politik i kandidimit tė mundshėm tė z. Behxhet Pacollit, pėr postin e Presidentit tė Kosovės. Tek njė njeri, aktualisht me mė shumė forcė financiare se sa politike, i cili, sipas disa paraqitjeve tė tija publike, me ēdo kusht dėshiron ta realizoj ėndrrėn e vetė jetėsore - Tė bėhet president i Kosovės. Apo, siē ka deklaruar edhe vetė nė njė gazetė kroate: “Do tė bėhem TITO i Kosovės”.
Me kėtė rast, nė shėrbim tė krahasimit metaforik tė kėsaj teme, pėrmes kėtij shembulli nė vijim, do tė bėj njė digresion: Adnan Khashoggi (njė biznesmen dhe diler botėror i armėve), nga Arabia Saudite, njihej si njėri ndėr mė tė pasurit nė botė. Ai kishte edhe njė vajzė tė bukur, Soraya, e cila studionte nė SHBA dhe ėndėrronte qė njė ditė me ēdo kusht tė bėhet aktore e njohur e “HOLIWOOD”- it. Meqė, babai i saj ishte nė gjendje qė vajzės sė vetė tė dashur, t’ia pėrmbush ēdo dėshirė nė kėtė jetė, i angazhoi shumė profesorė, regjisorė dhe producentė mė tė njohur, qė ta pėrgatisin dhe aftėsojnė profesionalisht pėr kėtė synim (ėndėrr) tė saj jetėsore. Edhe pse, objektivisht, asgjė nuk kishte pengesė nė kėtė drejtim, pas shumė tentativave dhe vullnetit tė mirė tė ekspertėve eminent tė kinematografisė botėrore, mė nė fund u konstatua se, fatkeqėsisht, ajo nuk kish kurrfarė talenti pėr aktrim. Vajza e dėshpėruar me kėtė mossukses, babait tė vetė shumė tė pasur, tani ju drejtua me njė dėshirė tjetėr edhe mė tė ēmendur: “Tė lutem, baba! Blima “HOLIWOOD”-in!”. Kuptohet, as kjo dėshirė e ēmendur e vajzės sė Adnanit nuk do tė realizohet kurrė, edhe pse, materialisht, njė gjė e tillė ka qenė e mundshme, por realisht kurrsesi e PAKAPSHME pėr dhėnien e pėlqimit pėr shitje tė kėtij simboli tė krenarisė amerikane.
Pėr kureshtjen tonė, atėbotė, pasuria e Kashoggit vlerėsohej sa 3 fish i vlerės sė paragjykuar tė gjithė “HOLIWOOD-it”. Po e shihni, pra! Diku-diku, kur nuk kemi talent tė Zotit, as paraja nuk bėnė punė?!! Dhe, aty ku ėshtė nė pyetje krenaria kombėtare e njė shteti, asgjė nuk negociohet pėr asnjė ēmim tė ofruar?! Tanimė, besoj se, lexuesit e mijė tė dashur, e kanė kuptuar se ku dua tė dal me kėtė mesele tė mėsipėrme tė Kashoggit. “Tupani bie pėr ata qė kanė vesh...”- thotė populli. Unė, shpesh kėsaj urtėsie popullore, di t’ia shtoj atė vazhdim timin satirik: “...ndėrsa, VUVUZELAT, pėr ata qė kanė edhe nerva!”.
Me sa e di unė, z. Pacolli, ka edhe vesh, edhe nerva, por, kėtyre shkathtėsive normale tė tij, nė kėto momente vendimtare, i duhen edhe arsyeja e shėndosh dhe ēiltėrsia sa mė racionale e gjykimit. Besa-besa, i duhen edhe sy tė mbrehtė dhe nuhatje tė stėrholluar qė, pas zyrtarizimit tė kandidimit tė tij tė mundshėm pėr president, me gjakftohtėsi t’i analizoj ēdo reagim nė opinion.
Nė kėtė artikull, qėllimisht nuk desha tė merrem me elemente tjera tė natyrės, politike, morale,... etj., qė nga biografia personale, pėr shumė kė, janė pengesa serioze tė kandidimin tė tij pėr president tė Kosovės, sepse, kundėrshtime tė fuqishme publike tė mbėshtetura nė kėto fakte tė dėshmuara, veē kanė filluar tė shpalosen nė opinion. Nėpėr shumė faqe shqiptare tė internetit dhe nėpėr media tė ndryshme tė shkruara dhe elektronike, me tė madhe shprehet indinjata e opinionit publik ndaj zgjedhjes sė tij tė mundshme pėr president tė Kosovės.
Edhe unė duke iu bashkangjitur tė gjithė atyre intelektualėve dhe njerėzve tė arsyeshėm tė popullit tim, kėtė mospajtim tė bazuar, desha ta shprehi pak mė ndryshe dhe nė mėnyrė mė origjinale. I cytur ndoshta edhe nga njė optimizėm i fshehur nė brendinė e qenies sime, parandiej se, sigurisht do tė mė vinte mirė edhe sikur Pacolli tė bėhet president?! Kėshtu qė, nė njėfarė forme, ai pavetėdijshėm dhe nė mėnyrė indirekte do tė kontribuonte nė shpejtimin e disa proceseve drejt vetėdijesimit tė vonshėm, por tė pashmangshėm politik tė popullit tonė.
Sikur tek metafora e vajzės sė Kashoggit, edhe nėse pas kėtij dėshtimi politik pėr president tė Kosovės, z. Pacolli, do tė “dėshiroj ta blej Kosovėn”, ne e dimė shumė mirė se, ai, kėtė punė, kaherė ka filluar ta bėj nė heshtje...
Nė fund, gjatė realizimit tė synimeve (ėndrrave) tona jetėsore, pėrveē ligjit tė sipėrpėrmendur hyjnor tė kapshmėrisė objektive tė dėshirės, nė natyrė vepron edhe njė ligj tjetėr universal: “Asgjė nuk mund tė pengoj diēka qė kaherė ėshtė nisur tė ndodhi”!
Andaj, krejt nė fund: me, apo pa Behxhet Pacollin president, nė kokat e njerėzve tanė, njė diēka si proces pėr sė mbari, mbase veē ka filluar tė ndodhi, dhe

Adnan Abrashi

panta_rhei
18-03-11, 15:00
E hodhėn bretkosėn nė ujė tė vluar dhe ajo kėrceu pėrpjetė me sa fuqi qė pati dhe shpėtoi.
E futėn pastaj nė ujė tė ftohtė dhe ia nxehėn ujin pak e nga pak. Bretkosa u zie edhe cofi, por nuk e kuptoi nga i erdhi e keqja, as qysh ke puna.

Qitu nė Kosovė, po edhe gjithandej, shqiptarėve, identitetit dhe kulturės kombėtare po u nxehet uji si kėsaj bretkosės...

...reagimi i shqiptarėve???

Askund?

Si duket, tashmė ose janė zier...

... ose kanė cofė!?

panta_rhei
07-04-11, 10:58
Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

valiii
08-04-11, 23:17
OK, nje rezyme e shkurte/potpuri karakteresh qe "zhallavatin" ketu ne forum me bene sa here, aq here edhe te ndjehem mire, por edhe shume here hy ne mendime, meditime, reflektime, analiza (apo qysh t'keni qef ngjitjani emrin)...
Per te qene ne qender te vemendjes gjithon duhet te jesh unikat, te thesh ndonje tabu, te besh nje gjest, nje reagim ndryshe nga te tjeret. Pak ka rendesi a flet dikush keq per ty... Kryesorja eshte te flitet per ty.
Kategorite e njerzeve ne qendrueshmeri perpara provokimeve dalloje shume, disa prej tyre i mashtrojne cikerrimet dhe i terbojne menjehere, kurse disa prej tyre i shqetsojne fatkeqsite, e ata mbeten me dhimbjen e tyre duke e mbrojtur mendimin e tyre objektiv dhe sjelljen njerzore.
Padyshim qe vetit qenesore te njeriut kane ndikim te madh ne hisen e njerzeve prej ashpersise dhe qetesise, azhuritetit dhe maturise, njollosjes dhe pastertise, perseri egziston nje lidhje e forte ne mes bindjes se njeriut ne vetvete dhe sjelljes se tij te matur me te tjeret, si dhe faljes se gabimeve te te tjereve. Njeriut te madh, realisht, sa here qe ngjitet ne horizontet e perkryeshmerise, i zgjerohet kraherori, i shtohet butesia, ua fal gabimet personale dhe ua pranon arsyetimet njerzeve per leshimet e tyre !!! Nese ate e sulmon ndonje mendjelehte, duke dashur ta kompromitoje, ai ate e shikon nga pozita e larte e tij, ashtu siē i shikon filozofi femijet te cilet luajne ne rruge, e qe ndoshta edhe mund ta gjuajne me gurre.
Kemi pasur rast te shohim se si i shpie hidherimi njerezit deri ne kufijte e ēmendurise: kur e urrejne edhe veten edhe mendojne se aq rend jane te nenēmuar, sa qe kete nuk e pastron asgje tjeter por vetem derdhja e gjakut.
Te keqijat e provokimit dhe hidherimit jane te shumta kurse rezultatet e tyre jane te mjerueshme dhe te ulta, andaj gjakftohesija eshte argument i fuēise se lavderuar dhe solidarizimit fisnik...

tu bi vazhdued...

Urata
09-04-11, 01:21
OK, nje rezyme e shkurte/potpuri karakteresh qe "zhallavatin" ketu ne forum me bene sa here, aq here edhe te ndjehem mire, por edhe shume here hy ne mendime, meditime, reflektime, analiza (apo qysh t'keni qef ngjitjani emrin)...
Per te qene ne qender te vemendjes gjithon duhet te jesh unikat, te thesh ndonje tabu, te besh nje gjest, nje reagim ndryshe nga te tjeret. Pak ka rendesi a flet dikush keq per ty... Kryesorja eshte te flitet per ty.
Kategorite e njerzeve ne qendrueshmeri perpara provokimeve dalloje shume, disa prej tyre i mashtrojne cikerrimet dhe i terbojne menjehere, kurse disa prej tyre i shqetsojne fatkeqsite, e ata mbeten me dhimbjen e tyre duke e mbrojtur mendimin e tyre objektiv dhe sjelljen njerzore.
Padyshim qe vetit qenesore te njeriut kane ndikim te madh ne hisen e njerzeve prej ashpersise dhe qetesise, azhuritetit dhe maturise, njollosjes dhe pastertise, perseri egziston nje lidhje e forte ne mes bindjes se njeriut ne vetvete dhe sjelljes se tij te matur me te tjeret, si dhe faljes se gabimeve te te tjereve. Njeriut te madh, realisht, sa here qe ngjitet ne horizontet e perkryeshmerise, i zgjerohet kraherori, i shtohet butesia, ua fal gabimet personale dhe ua pranon arsyetimet njerzeve per leshimet e tyre !!! Nese ate e sulmon ndonje mendjelehte, duke dashur ta kompromitoje, ai ate e shikon nga pozita e larte e tij, ashtu siē i shikon filozofi femijet te cilet luajne ne rruge, e qe ndoshta edhe mund ta gjuajne me gurre.
Kemi pasur rast te shohim se si i shpie hidherimi njerezit deri ne kufijte e ēmendurise: kur e urrejne edhe veten edhe mendojne se aq rend jane te nenēmuar, sa qe kete nuk e pastron asgje tjeter por vetem derdhja e gjakut.
Te keqijat e provokimit dhe hidherimit jane te shumta kurse rezultatet e tyre jane te mjerueshme dhe te ulta, andaj gjakftohesija eshte argument i fuēise se lavderuar dhe solidarizimit fisnik...

tu bi vazhdued...

Para se ti vazhdon me tu "bi vazhdued" , Dada e lexoj kete 'Reflektim' disa here...!gjithemon ia ke dhene vendin e duhur fjales...!

i uill vazhduing me te lexu...! mos u vono se skam vakt,plliz ...!

panta_rhei
09-04-11, 07:27
Si mund te shpjegohet abstinenca e shqiptareve ndaj atdheut te tyre?

Sidomos indiferenca me te cilen intelektualet shqiptare i trajtojne zhvillimet nė dhe rreth atdheut te tyre?

Ne ceshtjet e se mires se pergjithshme, sidomos te atdheut e kombit, sa mund te jene te pranueshme arsyetimet e tilla, si: "Nuk mund te jap kontributin tim sepse nuk po me krijoni hapesire... ...nuk mund te ndihmoj sepse nuk dua te shtyhem me loparet e drenices e te poshterohem nga analfabetet... "UNĖ SI INTELEKTUAL", thonė, nuk mund ta lejoj veten te bie ne nje nivel te atille... etj...
Keshtu keta intelektuale kane zgjedhur heshtjen, terheqjen totale, abstinencen nga... nga atdheu i vet, nga kombi i vet... e me kryesorja: nga vetvetja. Kane hequr dore nga pergjegjesia e Intelektualit, nga misioni i -ntekektualit ne kete bote - te qenurit shembull dhe avantgarde, pararoje e zhvillimeve te pergjithshme politike, ekonomike, kulturore e sociale ne vend e ne rrethine.

Poenta eshte: Cka ka lidhje me patriotizem? Cka ka lidhje me atdhedashuri, kur ti si intelektual, si shqiptar, rrin anash, i terhjekur dhe shikon me indiference atdheun tėnd, kombin tėnd se si poshterohet e tretet nga pisat, nga matrapazet e nga analfabetet?

...per te mos permendur ketu, pastaj, "patriotat" e tastieres... te cilet neper forume te internetit ta bejne namin per atdhe e per ideal kombetar... e kane vendosur patriotat... nuk vijme aty, te thojne, nuk kthehemi ne atdhe... pa e rregullu ju gjendjen, nuk vijme... pa na e shtru tapetin e kuq, nuk vijme... jo po nuk vijme, edhe me dijt qe ju del dhėmbi qikaq! (edhe ta kallzojne gishtin e madh te dores... bile ka disa qe duke u zgerdhi ta kallzojne edhe te mesmin)

halla e madhe
09-04-11, 08:27
Njė ditė* ti do tė duash tė ikėsh*
e unė do t'tė kuptoj* sigurisht*
(ndonjėherė dhe unė dua tė iki nga unė…)

pastaj do vijė njė ditė e zakonshme*
e ftohtė* me shi* dhe pa poetikė*
si kjo e sotmja*
ku ti do tė mė arsyetohesh
se vetėm sa tė ra rruga kėtej* rastėsisht…

unė do t’ul sytė mbi pllakat e trotuarit*
e do t'pėrbihem lehtaz…
kur njė currilėz e mekur syri*
do tė fillojė tė pikojė prej njė ulluku tė ndryshkur*
mbi jakėn e palltos tėnde*
e qė andej*
do tė pėrplasė stėrpika tė rrumbullakėta nė qerpikėt e mi*
(qė do tė rraskapiten me ankth*
tė frikėsuara* se mos po rrėzohen mbi mollėzat e faqeve…)

pastaj* tė dy do tė gjejmė njė strehė aty pranė*
ku ti do t'me pyesėsh*
e pyesėsh*
e pyesėsh…
pa qenė e interesuar tė dėgjosh pėrgjigjet e mia…

(dhe unė do t'tė kuptoj* sigurisht*
ndonjėherė* as unė nuk dua t’i dėgjoj pėrgjigjet e mija)

dhe do t’ikėsh*
pa harruar tė theksosh pėr tė fundit herė*
ftohtėsinė vrastare qė do tė mė mbjellėsh nė bark;
“vetėm sa mė ra rruga kėtej* rastėsisht”…

e unė do tė mbetem aty*
me sytė ngulur mbi pllakat e plasaritura* tė trotuarit*
me ēarjen e kėpucės qė do tė fillojė tė fusė ujė*
e me stėrpikat e rrumbullakėta nė sy…

ndėrsa mė tutje*
atje… nė trotuarin tjetėr*
njė mace rrugėsh* e bėrė qull*
do jetė duke kėrcitur dhėmbėt nga tė ftohtėt…
...si unė.

Keto vargje jane nje nder postimet me neutrale dhe me te vlersuarat nga une ne drejtimin artistik letrar te Pantha_es!

ps: me fal se me politike habe nichts am hut:frown:

panta_rhei
09-04-11, 09:23
Keto vargje jane nje nder postimet me neutrale dhe me te vlersuarat nga une ne drejtimin artistik letrar te Pantha_es!

ps: me fal se me politike habe nichts am hut:frown:

Dardanė tė humbur

Gjallė jemi e gjallė nuk jemi
Por tė gjithė juve nė mendje u kemi
E vertetė, po dukemi rrallė
Po pėr ju, prapė, kemi shumė mall.

Se kėtu ėshtė "sofra e vjetėr"
S'e braktisim pėr asnjė tjetėr.
Ndoshta dukemi, (me siguri dukemi)
Por jemi plakė, kemi frikė se tutemi. :wink:

Se na lėshohen me "kazana"
Janė disa, ksajde, qė "s'i ban nana?!"
S'e durojmė ne "erozionin"
Se na e ēon lart tensionin.

Nejse... kaq pėr sot, pėr nesėr... shohim.
Pėrqafojmė ata qė na njohin.
Edhe po s'erdhėm, ne prapė do t'jemi kėtu
"Vdekja ma afėr se k'misha"! ... e dini ju. :smile:


P.S.
pėrshėndetje hallė e nderuar,
deshta me t'nguc' pak :smile:

Qofsh mirė kudo qė je!

vjeshta
10-04-11, 09:42
Storia e Kėsulkuqės e treguar nga Ujku


Mali ishte shtėpia ime .Aty jetoja unė dhe u kujdesėsha pėr tė .
U mundohesha qe ta mbja paster .Kur nje dite me dielll ,ku nderkohe u mundohesha qe ta ripastroja nga berllogu qe nje kamper kishte lene mbas ,u ndegjuan disa te ecura.Me nje kercim u fsheha mbas nje lisi dhe pashė njė vajze shume te pakuptimte qe zbritke nga nje rruge me nje shportė.

Dyshova menjehere ne te sepse ishte e veshur ne menyre qesharake ,e gjitha ne te kuqe ,me koken e fshehur sikur qe donte te mos jete e njohur .Natyrishte u ndala per kontrolluar se kush ishte .E pyeta se kush ishte ,ku po shkonte e diqka te tille .Me tregoi se shkonte tek shtepia e gjyshes per te ia sjellur dreken .Mu duk nje person i ndershem ,por gjindej ne malin tim e qe mu kjartsisht dukej nje person i dyshimte me ate kėsule te quditeshme .Keshtu vendosa qe te ia mesoje krejt thjeshte se sa ishte e rrezikshme qe ta tejkalonte malin pa u lajmeruar dhe ne ate menyre aq qesharake .E lejova qe ta vazhdonte rrugen ,por vrapova shpejt drejt shtepise se gjyshes .

Kur pashe ate plake simpatike ,ia spjegova problemin tim dhe ajo u pajtua qe mbesa e saj kishte nevoje per nje leksion .Ishte dakord qe ajo te rrinte jashte shtepie derisa do e thirrja une ,faktiskisht ajo u fsheh nder shtrate .

Kur mberrijti vajza ,e ftova ne dhomen e fjetjes mbasi qe une isha i mbuluar ne shtrat i veshur sikur gjyshja .

Vajza ,e gjitha e bardhe dhe e kuqe ,hyri dhe tha diqka pak simpatike mbi veshet e mi .Isha i fyer edhe me heret se kesaj radhe dhe vendosa te beje ajo qka me vinte me mire ,duke i sugjeruar se veshet e mije te medhenj me lejonin qe te ndegjoja me mire .

Tash ,ajo qe doja une dhe qe me pelqente te degjoja ,qe ajo te kishte vemendje ne ate qe thoja ,ku ajo vazhdoi me nje tjeter koment mbi syte e mi te spikatur .
Tash mundeni me imagjinu ate qe une fillova te provoj per kete vajze qe kishte nje pamje ashtu ,por qe ishte nje antipatike e dukeshme .Edhe nje here ,qe per mua eshte nje dukuri e fituar qe tia kthej edhe faqen tjeter ,i thashe qe syte e medhenj me nevojiteshin qe ta shihja me mire .

E fyerja e ardhshme me shkaktoi dhimbje me te vertet .Ne te vertet e kam problemin e dhembeve qe i kam te medhenje .E kjo vajze beri nje koment fyes duke iu riferuar atyre .E di qe do duhesha te kontrollohesha ,por kerceva nga shtrati dhe uliriva qe dhembet e mi me nevojiteshin per ta ngren ma mire .

Tash ,ta thejme te verteten ,asnje ujke nuk do ta ngrente nje vajze , te gjithet e dijne ,po ajo vajza e qmendur filloi te vraponte neper shtepi duke uluritur ,me mua qe shikoja ta qetsoja .I kisha hjekur rrobat e gjyshes ,por ishte me keq .Papritmas dera u hap me nje force dhe qe nje gjuetar me nje sepate .E shikoja dhe e vrejta qe jam ngushte .Ishte nje dritare e hapur mbas meje dhe ika jashte .

Do te me pelqente te thoja se kjo ishte e gjitha ,por ajo gjyshja nuk e tregoj kurre versionin e stories sime .

Mbas pak filloj te sillen zera qe une isha nje tip i keq dhe antipatik e te gjithet kerkonin qe te me evitonin .Nuk di me asgje mbi ate vajzen me ate kesul te kuqe dhe qesharake ,por mbas atij rasti me nuk kam jetuar i lumtur .


(L.Fearn )

halla e madhe
10-04-11, 10:13
Dardanė tė humbur

Gjallė jemi e gjallė nuk jemi
Por tė gjithė juve nė mendje u kemi
E vertetė, po dukemi rrallė
Po pėr ju, prapė, kemi shumė mall.

Se kėtu ėshtė "sofra e vjetėr"
S'e braktisim pėr asnjė tjetėr.
Ndoshta dukemi, (me siguri dukemi)
Por jemi plakė, kemi frikė se tutemi. :wink:

Se na lėshohen me "kazana"
Janė disa, ksajde, qė "s'i ban nana?!"
S'e durojmė ne "erozionin"
Se na e ēon lart tensionin.

Nejse... kaq pėr sot, pėr nesėr... shohim.
Pėrqafojmė ata qė na njohin.
Edhe po s'erdhėm, ne prapė do t'jemi kėtu
"Vdekja ma afėr se k'misha"! ... e dini ju. :smile:


P.S.
pėrshėndetje hallė e nderuar,
deshta me t'nguc' pak :smile:

Qofsh mirė kudo qė je!

..tash e shof qe ke prirje aq te mira ne poezi sa shume shpejt mund te harroja debatet tua ku shpesh i theme vetes;_eshte ky pantha apo mos fshehet dikush tjeter?

ps:ne vargje te bukura aty shijoj artin e letersise dhe mendimin e poetit, deshiroj qe te lexoj me shume keso vargje te bukura!

kalo mire kudo qe je!:)

halla e madhe
10-04-11, 10:17
Storia e Kėsulkuqės e treguar nga Ujku


Mali ishte shtėpia ime .Aty jetoja unė dhe u kujdesėsha pėr tė .
U mundohesha qe ta mbja paster .Kur nje dite me dielll ,ku nderkohe u mundohesha qe ta ripastroja nga berllogu qe nje kamper kishte lene mbas ,u ndegjuan disa te ecura.Me nje kercim u fsheha mbas nje lisi dhe pashė njė vajze shume te pakuptimte qe zbritke nga nje rruge me nje shportė.

Dyshova menjehere ne te sepse ishte e veshur ne menyre qesharake ,e gjitha ne te kuqe ,me koken e fshehur sikur qe donte te mos jete e njohur .Natyrishte u ndala per kontrolluar se kush ishte .E pyeta se kush ishte ,ku po shkonte e diqka te tille .Me tregoi se shkonte tek shtepia e gjyshes per te ia sjellur dreken .Mu duk nje person i ndershem ,por gjindej ne malin tim e qe mu kjartsisht dukej nje person i dyshimte me ate kėsule te quditeshme .Keshtu vendosa qe te ia mesoje krejt thjeshte se sa ishte e rrezikshme qe ta tejkalonte malin pa u lajmeruar dhe ne ate menyre aq qesharake .E lejova qe ta vazhdonte rrugen ,por vrapova shpejt drejt shtepise se gjyshes .

Kur pashe ate plake simpatike ,ia spjegova problemin tim dhe ajo u pajtua qe mbesa e saj kishte nevoje per nje leksion .Ishte dakord qe ajo te rrinte jashte shtepie derisa do e thirrja une ,faktiskisht ajo u fsheh nder shtrate .

Kur mberrijti vajza ,e ftova ne dhomen e fjetjes mbasi qe une isha i mbuluar ne shtrat i veshur sikur gjyshja .

Vajza ,e gjitha e bardhe dhe e kuqe ,hyri dhe tha diqka pak simpatike mbi veshet e mi .Isha i fyer edhe me heret se kesaj radhe dhe vendosa te beje ajo qka me vinte me mire ,duke i sugjeruar se veshet e mije te medhenj me lejonin qe te ndegjoja me mire .

Tash ,ajo qe doja une dhe qe me pelqente te degjoja ,qe ajo te kishte vemendje ne ate qe thoja ,ku ajo vazhdoi me nje tjeter koment mbi syte e mi te spikatur .
Tash mundeni me imagjinu ate qe une fillova te provoj per kete vajze qe kishte nje pamje ashtu ,por qe ishte nje antipatike e dukeshme .Edhe nje here ,qe per mua eshte nje dukuri e fituar qe tia kthej edhe faqen tjeter ,i thashe qe syte e medhenj me nevojiteshin qe ta shihja me mire .

E fyerja e ardhshme me shkaktoi dhimbje me te vertet .Ne te vertet e kam problemin e dhembeve qe i kam te medhenje .E kjo vajze beri nje koment fyes duke iu riferuar atyre .E di qe do duhesha te kontrollohesha ,por kerceva nga shtrati dhe uliriva qe dhembet e mi me nevojiteshin per ta ngren ma mire .

Tash ,ta thejme te verteten ,asnje ujke nuk do ta ngrente nje vajze , te gjithet e dijne ,po ajo vajza e qmendur filloi te vraponte neper shtepi duke uluritur ,me mua qe shikoja ta qetsoja .I kisha hjekur rrobat e gjyshes ,por ishte me keq .Papritmas dera u hap me nje force dhe qe nje gjuetar me nje sepate .E shikoja dhe e vrejta qe jam ngushte .Ishte nje dritare e hapur mbas meje dhe ika jashte .

Do te me pelqente te thoja se kjo ishte e gjitha ,por ajo gjyshja nuk e tregoj kurre versionin e stories sime .

Mbas pak filloj te sillen zera qe une isha nje tip i keq dhe antipatik e te gjithet kerkonin qe te me evitonin .Nuk di me asgje mbi ate vajzen me ate kesul te kuqe dhe qesharake ,por mbas atij rasti me nuk kam jetuar i lumtur .


(L.Fearn )

..sa me shume thellohem ne kte tregim aq me shume me pelqen Ujku! ;)

murrizi
10-04-11, 10:32
Pijna viski e bojm politik eeeeNuk e dijė veqse aty diku kah ora tre e mėngjesit pash t'mė ishte bėr boll, i hodha njė sy aty te qoshi dy "gastareve" tė rrokullisura dhe thash "a po qohmi o burra"
..Hajt edhe njo, hajt edhe njo pėr hatėr timin, dhe e ē'pikėm edhe tė treten "gastare", i mblodhem forcat e fundit sa pėr ti gjetur telefonat mobil e dikush pėr ta thirrur noj taksixhi.
Nuk vonoj shumė dhe Taksija ja bėhen e vizatume sikur tė kishin mbir prej dheu, gotat qė mbanin nė dorė derisa prisnim para dere gati kishin filluar tu dikej fundi, por se lėshoje dot nga doraaq leht atė "virane" .
Pasi ishim kusuritur me kafegjiun, me shpres qė ishim kusuritur ?! Me forcat e fundit shtėrnguam edhe njė her njėri tjetrin, disi ndryshe prej herave tjera ku poashtu kishim ndenjur deri nė orėt e agimit, diqysh sikur tė ishe nata e fundit .

panta_rhei
14-04-11, 10:32
Krujė, o qytet i bekuar,

prite, prite Skenderbenė!

Po vjen si pėllumb i shkruar,

tė shpėtojė Mėmėdhenė.

Kėto vargje, poeti ynė kombėtar, i ka shkru para mė shumė se 100 vjetėve.

Ēka kanė qenė duke ba shqiptarėt para 100 viteve???!!!

Ēka kanė qenė duke ba shqiptarėt para 500 viteve, nė kohėn e Skenderbeut???!!!

Ēka jemi duke ba na sot???!!!

Kurrgja hiē!!!

Duke ndejtė! Duke ndejtė n'kokerr t'shpines e duke "pritur, pritur" qat "burrin e panjohur" e te madh, me mjekėrr, me kali t'madh e me shpatė tė gjatė nė dorė, tė vijė e tė na bashkojė e tė na e shpėtojė Mėmėdhenė (mėmėdhimbjen).

Kėto vargje tė Naimit, janė kultura jonė kombtare. Mallkimi ynė kombtar!

E na! Menzi presim qė me krenari t'ua ngulim nė kokė fėmijėve tanė kėto vargje e kėtė psikologji tė tė qėndruarit nė kokerr tė shpines e tė tė priturit. Qashtu qysh neve na i kane ngulė prindėrit tanė.

Ēka ka ndryshim? Ēka ka lidhje a vjen Kristofer Delli, a vjen Skenderbeu???!!!

Kryesorja na me pritė! E Ai me ardhė!

Qe 500 vjet presim na! ("Godonė" e samuel becketit?!)

Kulturė ėshtė kjo.

Pse thojnė "Dembelat e Stambollit", e nuk thojnė "Dembelat e Stokholmit"?!
(Garant prej aristokratėve turq, prej beglerėve e agallarėve).

Pse thojnė "po rrnojke si beg"?
Pse thojnė "po punojke ditė e natė si qen"?
Pse thojnė "kish ba pare qaq shume sa s'kish nevojė me prek punė me dorė as vet as djemtė"?

Se e kemi kulturen e Stambollit.
Me ba mos me e thy gjumin nja dy-tre sahat n'pik t'drekes, na smuhemi keq! (Se gjumi i drekes ėshtė i shėndetshėm :tongue: :biggrin: !!! Pash familjen?????)

Ēka me sha tjetėr???

Po.
Na kogja mesele e kogja punė e zajmė me u qu me i la durtė para buke, veē me i pervjelė kraht e me i pastru enėt vet e me e pėrgaditė bukėn vet, na e zajmė "vdekje per s'gjalli"?!

"Pasha familjen me mujtė diqysh me e ba punėn me na i la dikush enėt me ZARF, edhe me na i pėrgaditė buken me ZARF, fill na i kish thy, a!"

valiii
14-04-11, 16:49
S'ka rryme, s'ka uje edhe batarija e telefonit ish ka ma lshojke... Me 700 sabaha nji kallaballek inkasanta n'teren, per berdhog, mem m'fal n'shprehje per higjijene, per uje, kabllovik e ptk... Kuku kuku ani ai i rrymes, mire se isha zgju prej gjumit mamushem (vet i 40-ti) edhe ai nji ftyre bry (qe sagllam oshte i malisheves) ja nisi burrnijave, jo jeni per ēkyqje jo anejna knejna.

Nejse... veq po thom, a din ... S'rrnohet bre n'qet shtet tybe. Ai, perpara menxi s'pritsha mem ardhe rroga e mi ble nipar lleviska ose dizellka t klases t'pare e tash pi shofe edhe vet, e kam lshu veten krejt, bile edhe plaka jeme pom thote : o njeri nrequ pak e mos del si i shtihum...
Kanihere a din po lakmoje e po thome qysh si pata 1 milion €ki po apet edhe mi pas ēka ki me bo me to, prap del me ni jaran n mramje pi pishe ka ni kafe dmth rutina e njejte...
Nejse qeshtu tu mendu pa lidhje veq m'erdhe vakti me dal n'pune, t'hina nseter pantolle u pegllata pak kishe mu doke ma "in" edhe po eci kadale... Ai 'fati' jem para meje ishin kone tu hece 2 tinejgjerka e veq qashtu qelloje trotuari i ngushte qe s'mjepshin shance as mi "pretisate" e ato petullejkat qaq kadale hecshin, ta merr menja qe jane ne sfilate, ani njana prej tyne kish veshe sandalle me nje fustan t stilit llambada kurse tjetra hellanke apo unihopke t zeza me nje maice te bardhe, e maicen e kish pa lshu bajagi nder kuka, demek mi mbulu ose ma mire me thane mi theksu te prapmet. S'kish faj as ai zalloga me kerr qe i njeke e ja kish pa lshue zanin " do daske" put it down on me put it down on me e shkojke sa mujke leshinari i jepke me kry... Kur dikur mriva diqysh deri n pune dhe u stabilizova, si dje e si pardje edhe kete dite e harxhova. T beepsha shtetin shume here vetit ja bana...

P.S| nese s'oshte edhe qekjo reflektim, obligohet moderatori perkates te ma transferoje shkrimin te tema "si e kaluat diten sot"... Mua diqysh ma ngat qetu m'erdhe me postu... Ma bani hallall !!!

panta_rhei
27-04-11, 18:08
Edhe nja, o moj Bjondina, edhe nja, bre, se e kam hak
Se m'u ēa shpirti nė grima, don me m'ba mendja ēfap!
Edhe nja, veē mbushmani plot; edhe nja, edhe s'du tjetėr
Se m'u shky shpirti si rrobė; (normal qe t'shkyhet rroba vjetėr.)

Rroba e vjetėr s't'jep mė andrra, por n'bėrllog nuk muj e ēoj!
Se prej jetės keq u vrava, por me vdekjen kurrė s'e ndrroj
Ndaj, luftoj, me shpirt' n'ėr dhamė, ndaj luftoj e nuk dorėzohna
Eh! Dashnisė, i bie n'ėr kamė, pėr dashninė edhe flijohna. :tongue:

panta_rhei
07-05-11, 12:09
Lufta asht nji zanat i hollė poaq sa edhe vujtja
Qitni shpatat e drunit
Prej shoke, o burra!

Vraje, por jetėn mos ia merr
Mos ia le synin nė terr
Mushkninė, zemrėn mos ia prek
Idhnushėm nji ditė ai ka me vdek’…
…pra, ti vec ban demek.

Paj, lufta asht nji zanat i hollė poaq sa edhe vujtja
Lum ai qe duron e pret. :smile:

panta_rhei
11-05-11, 18:22
Primo Levi ka qene i mbyllur ne kampin nazist ne Auschwitz. Ka vrare veten duke u hedhur nga shkallet e nderteses, ne vitin 1987. Ceshtja e tij eshte "par excellence" ēeshtja e shqiptarėve.

Hurbinek ishte nje djale i vogel qe askush nuk ia dinte moshen, bashkatdhetaret e tij ēifute mendonin se duhet te ishte rreth 3 vjeē. Nuk dihet se kend kishte babė apo nanė. Mbase i kishin djegur qysh diten e pare. Mbase ishte nje femije i lindur ne kamp, nga ndonje dashuri qorre ne kampin e vdekjes. Mbase ishte nje jete e ardhur ne kete jete thjesht per te thene se eshte e pamundur qe jeta te lulezoje ne kampin e vdekjes. Sepse Hurbinekun e vogel tre vjeēar, nuk e pa me askush se ku perfundoi. Nuk dinte te fliste, nuk e dinte asnje gjuhe. Vuajtja e tij ishte pa goje, pa ze, nuk dihet ēfare ndjente apo ēfare shihnin syte e tij. Emri Hurbinek ishte nje emer i shpikur aty per aty, sepse djali i vogel nuk e dinte as emrin e vet, nese ka pasur ndonjehere nje te tille. Thjesht disa belbėzime kishin vendosur qe ta pagėzonin Hurbinek.

Vite me vonė, Primo Levi, i dalur nga kampet naziste, asht e lėkurė, mediton papushim per Hurbinekun e vogel.
Edhe thotė: mire une qe e kam gojen dhe mund te flas per vuajtjet e mia, po per vuajtjet e Hurbinekut, kush do te flase?
Atehere Levi thote se NEVE NA BIE PĖRSIPĖR, SI NJĖ BARRĖ, DETYRA E DĖSHMIMIT, DETYRA E KUJTESĖS. Ne duhet te deshmojme per te gjithe ata qe nuk kane zė, tė pagojėt, per te humburit, te vdekurit, te zhdukurit.

"Duam apo s'duam, ne jemi dėshmitarė dhe e mbajmė krejt barrėn e dėshmimit dhe tė kujtesės".

Ne tragjedite njerezore si pushtimet, luftėrat, diktaturat, dikush duhet te jete aty qe te deshmoje, qe te thote fill e per pe, deri ne hollesite me te vogla, ēka ndodhte neper masakra, neper burgje, neper tortura, neper pushkatime, neper deportime, qysh thyheshin jetet e njerezve, eshnat e njerezve, te gjitha duhen treguar. Edhe, te gjitha do te duhej te futeshin neper programet tona shkollore.
Per respekt, per detyre ndaj vetvetes. Nuk mund te rrish i pandjeshem ndaj viktimave te ēėshtjeve famekeqe serbiste a naziste a komuniste, s'ka lidhje.

Kjo behet per dy arsye:

- per nderim ndaj viktimave (dmth e kthejme koken prapa)

- dhe per edukim te pasardhesve (dmth koken perpara).

Derisa e para behet per te respektuar vet thelbin tend si njeri, e dyta behet ne forme mase mbrojtese, qe keto gjera te mos perseriten me. Me fjale te tjera, detyra e kujteses eshte higjienike (dmth pastrimi i shpirtit tone), por dhe profilaktike (dmth parandalimi i kesaj semundjeje per te ardhmen).

nejse,

Kur ēifutet e pakte te shpetuar nga kampet u kthyen neper vende e tyre, ne Angli, France e Amerike, ata nuk flisnin, nuk deshmonin. Tmerri ishte teper i madh, e tejkalonte fjalen. FJALA NUK KISHTE FUQI PĖR TA PĖRSHKRUAR TMERRIN.

Por,
heshtja s'ishte e lidhur vetem me kete fakt: kishte dhe nje fakt tjeter, pervers: askush nuk dėshironte t'i dėgjonte.

Viktimat, edhe te gjalle, edhe te vdekur, ishin bezdisese, tė mėrzitshme. Ato e helmonin festen e fitores. Te gjithe donin te ladronin, tė festonin, lufta mbaroi, dhe askush s'ia hidhte syte viktimes se lene menjane qe ishte shndėrruar nė memec.

Vone, shume vone, kane filluar te zgjidhen gjuhėt dhe gojėt e atyre pak te mbijetuareve.

Po shqiptarėt?

Kur shqiptarėt dojnė te deshmojne tmerret qe kane perjetuar, edhe ketyre iu mbyllet goja nga serbet me pretekstin: tė gjithė kemi vuajtur. Te gjithe ishim ne lufte.
Ēka do te ndodhe me popullin shqiptar pas 80 vjetesh, kur te kene vdekur deshmitaret e tmerreve? Kush do t'i kujton ata? A do te jemi te sigurte se nuk do te ndodhe perseri?

Pse te mbijetuarit ēifute, qe ende i kane ne krah tatuazh numrat nga kampet naziste, u ēuan ne kembe kur i pane ne TV trenat e mbushur me shqiptarė duke u deportuar?
A nuk ishte kjo nje perseritje e te njejtit tmerr?

Prandaj, krimet duhet ta kene fytyren, duhet t'i dijme, t'i perfytyrojme, duhet t'iu ikim numrave.

Te thuash se jane vrare 10 000 vete, kjo nuk eshte kurrgjė. Nuk na prekė, sepse eshte thjesht njė numer. Por kur lexon deshmine e njerit prej ketyre dhjetė mijeve, atehere kjo na prek ne shpirt, na rrenqeth. Atehere krimi merr fytyre, e shohim duke u kryer, nderhyjme me mendjen tone per te mos u bere te tillė, lartesohemi pak si njerez, i nxjerrim mėsimet tona.

Nuk eshte kurre e tepert qe viktima te shprehet, kurrė.

Te pakten kurrkush s'ka te drejte morale me i thanė nje viktime: boll se na merzite.
Sepse viktima nuk flet tash per vete, por flet per miqte e vet te ēuar ne ate dynja, edhe ka ende frike se mos po perseritet.

Ne fakt, viktima, me deshmine e saj, eshte thjesht duke na mbrojtė neve, qe nuk e kemi jetuar jeten e saj.

P.S.

postimi ka te beje, kryesisht, me iniciativen per mbledhjen e fakteve per krimet e luftes ne ish-Jugosllavi - KOMRA.

panta_rhei
18-05-11, 17:33
Nuk jam i mrrolshėm si vranėsira, miku im, jam veē njė re,
qė heshtė pas vetėtimės
e vranėsimi mė ėshtė njė mėnyrė e tė ekzistuarit,

OK, po, e kam njė shpjegim, njė shpjegim tė bukur si lulet e kurorės mbi varr,
qė i sqaron tė gjitha dhe, prehet nė fund e qetė mbi rrėfim siē pushon gjethja e thatė mbi rrasė tė gurit,

Edhe,
dija do t'na plakė tė dyve, miku im, si njė shi i pėrbashkėt,
do tė lagė trupin e saj, e do ta bėjė si bisht balene,
dija e tepėrt tė dyve do t'na plagosė, o mik i largėt.

murrizi
20-05-11, 02:39
Rrugeve te Berlinit cdo i katerti nuk e di kush eshte kruetari i Gjermanis,
Rrugeve t Kruequetetit Franqoise poashtu nuk e ditkan cdo i treti kush eshte Minister i jashtem i Frances,

Rrugeve te Tirones e Prishtines te gjithe dijne kush eshte dhe kush do te jete:

Kryetare edhe Kryeminister, e edhe kryebashkiak .

panta_rhei
27-05-11, 22:17
Katunarin prej katundit, edhe mundesh me e hjekė.
Por, katundin prej katunarit, nuk mundesh me e hjekė kurrė.

Neferta
27-05-11, 22:33
Rrugeve te Berlinit cdo i katerti nuk e di kush eshte kruetari i Gjermanis,
Rrugeve t Kruequetetit Franqoise poashtu nuk e ditkan cdo i treti kush eshte Minister i jashtem i Frances,

Rrugeve te Tirones e Prishtines te gjithe dijne kush eshte dhe kush do te jete:

Kryetare edhe Kryeminister, e edhe kryebashkiak .Ku mos me ditur kure nje dite do te dalin edhe tv me marken kryetar e kryeminister. Pasi nje dite ishte per vizite Jakupi te K. Dell, Delli kishte nje tavolin nje pc me emrin dell kupa kur ktheu ne qeveri i tha nje IT ju lutem porositma nje pc Krasniq.

Neferta
29-05-11, 15:54
Katunarin prej katundit, edhe mundesh me e hjekė.
Por, katundin prej katunarit, nuk mundesh me e hjekė kurrė.
Sa kojshi te paskan ardhur nga fshati se si po shifet te paskan rrethua krejt

panta_rhei
29-05-11, 23:50
Sa kojshi te paskan ardhur nga fshati se si po shifet te paskan rrethua krejt

Jo tybe, jo.

Perkundrazi, ishte thjeshte nje reflektim mbi vetveten. :smile:

i/e nderuar,
by the way, une mendoj se "katunaria" nuk eshte dukuri me baze gjeografike.
"Katunaria" eshte mentalitet, ka baze kulturore.

Neferta
30-05-11, 14:34
Jo tybe, jo.

Perkundrazi, ishte thjeshte nje reflektim mbi vetveten. :smile:

i/e nderuar,
by the way, une mendoj se "katunaria" nuk eshte dukuri me baze gjeografike.
"Katunaria" eshte mentalitet, ka baze kulturore.
E kuptoj dhe eshte formulimi juaj, kurse une per keta kam thenjen llabud.

panta_rhei
30-05-11, 22:02
Ju bjen njehere taljanit edhe gjermanit me fjete ne te njejten dhome hoteli.
Shtrihen secili ne shtrat te vetin, me drite te fikur, nderkohe gjermani po thot "ne kete dhome ajri me duket shume i zėnė, prandaj duhet ta hapim dritaren qe te ajroset dhoma". Italiani kategorikisht po kundershton "nuk ben kurrsesi sepse eshte teper ftohte, dhe se rrezik do te ftofeshin".
Gjermani nuk e ēon ma gjate per zgjatet pak e kap kepucen edhe te gjuajti e te beri xhamin spirra-spirra.
"Eh, qitash m'u mbushen mushkerite me ajer te fresket" tha gjermani edhe fjeti qetė-qetė.
Italiani gjithė natėn nuk fjeti duke kercellitur dhembet nga te ftohtet.

Kur u ngriten ne mengjes, panė spirra-spirra xhamin e pasqyres qe gjendej prane dritares se paprekur.


Pra,
krejt eshte ēeshtje e perceptimit.
Njerezit, zakonisht, ndjehen, mendojne edhe veprojne qashtu qysh deshirojne apo urrejne, ose qashtu qysh kujtojne, e jo qashtu qysh eshte realiteti.

lovely
30-05-11, 22:13
Ju bjen njehere taljanit edhe gjermanit me fjete ne te njejten dhome hoteli.
Shtrihen secili ne shtrat te vetin, me drite te fikur, nderkohe gjermani po thot "ne kete dhome ajri me duket shume i zėnė, prandaj duhet ta hapim dritaren qe te ajroset dhoma". Italiani kategorikisht po kundershton "nuk ben kurrsesi sepse eshte teper ftohte, dhe se rrezik do te ftofeshin".
Gjermani nuk e ēon ma gjate per zgjatet pak e kap kepucen edhe te gjuajti e te beri xhamin spirra-spirra.
"Eh, qitash m'u mbushen mushkerite me ajer te fresket" tha gjermani edhe fjeti qetė-qetė.
Italiani gjithė natėn nuk fjeti duke kercellitur dhembet nga te ftohtet.

Kur u ngriten ne mengjes, panė spirra-spirra xhamin e pasqyres qe gjendej prane dritares se paprekur.


Pra,
krejt eshte ēeshtje e perceptimit.
Njerezit, zakonisht, ndjehen, mendojne edhe veprojne qashtu qysh deshirojne apo urrejne, ose qashtu qysh kujtojne, e jo qashtu qysh eshte realiteti.Fuqia e nderdijes.. e mendimit..

Nje kojshike po kallxon;

- Kisha me e bo operacion kamen, me anestezion lokal. Shtrit ne salle te operacinot, nuk e shihsha kamen, veq tu thane; oo po m`dhem, po m`dhem..
Mjekja; une po te pickoj, ti me kallxon kur nuk ndin mo kurgjo. A po ndien diqka?
-Po, shume po me dhemb..
Mas nja 2-3 minutave;
-Tash a po ndien diqka?
-Pooo, po me dhemb shume...
-Po na te kena pre moti :biggrin:
-Oooo ... :(

:biggrin:

panta_rhei
02-06-11, 13:07
Eja o vėlla, ti peshė e rėnduar nė njėrėn anė,
karrocierėt e kanė pijen e vrazhdtė,
heshtjen e kanė tė pikėlluar si vajtim babai
qė e ka humbur para kohe tė vėllanė,
pa lotė, njė dridhje e ashpėr mjekrre,
tė pabesė e kanė rakinė, tradhėtare i kanė gratė,
Ata nuk shkojnė nė shtėpi, jo se nuk duan,
por e shtyjnė zbulimin e tė vėrtetės sė hidhur
dhe njė tjetėr ditė, me rakinė mė tė mirė pėr dramė,
i thonė vetes duke t’u drejtuar ty
mos rri i vranėt dhe vrerin vraje me pak djath e hudėr,
ne i dashurojmė kuajt, mė origjinal se kaq asnjė tragjedi kurrė nuk u luajt…
kamxhikėt si gjarpėrinjė pendimi ndėrrojnė lėkurėt
pa ndjerė, i kafshojnė nė duar, gjakun helmuar.

Ata mbetėn atje, eja nė shtėpi, i thashė,
dhe karrocierėt qėndruan stoikė, na panė pa folur,
nuk e dij nėse mė quajtėn “zotni”,
por kjo do t'mė vriste pa kthim,
ktheva kokėn, i pashė,
ndoshta nuk e dinin qė ne sapo kishim lėnė tryezėn plot
kokat e tyre thoshin “NATYRISHT”,
fjalėn mė tė mrekullueshme tė ēdo gjuhe,
mė erdhi turp pėr mushkėrinė time,
pastaj pėr shpirtin, m’erdh turp pėr ardhjen e saktė tė turpit,
ardhjen e saktė tė keqardhjes, rregullin e saj,
dy kėpucėt e njėjta tė mia qė aq tė shėmtuara dukeshin
pėrballė kėpucėve tė ndryshme tė tua, vėlla,
pėshpėrima jote vlente sa pėr 100 ēaste esull tė miat me karrierė e me libra,
lulishtja matanė rrugės mbante vjelljen tėnde
plagėn qė thahej mbi gardhin e gjallė,
mė erdh turp qė e dija shtėpinė time
kėpuca jote e ndryshme, ajo qė s’e dinte
mė pa me pėrbuzje
- nuk e dija cila kėpucė ishte e ndryshme,
se tė dyja janė, tė ndryshme kėpucėt kur janė,
cila ishte e rregullta, ajo qė pėrkiste,
ashtu si ne tė dy, vėlla, nuk e dija cili nga ne tė dy ishte ndryshe,
unė e dija shtėpinė, keq mė vinte pėr veten,
sa poshtė bijmė, i dija rrugėt, e dija edhe nga i bihej shkurt,
nga nuk na shihnin shumė veta,
qė tė ruaja namin e mirė tė rakisė,
tė ku ta gjej njė djalė si ti-sė,
t’mos pijė verė, e t’mos pijė rakisė,
isha njė hile e neveritshme, vėlla,
pa guxim para hijes sė mureve, atje po tė ēoja,
tek shikimet e padurueshme tė familjes,
merr shembull nga unė, qė nuk pi,
si s’tė thashė falemnderit kurrė, vėlla
qė mė tregove sa monoton isha
pa mė pa kurrė nė sy!

panta_rhei
27-06-11, 11:23
so :biggrin:
back egejn :tongue:

Pak per burra, e ma shumė pėr femna

Nė kete shoqerine tone (shqiptare) te sterngarkuar me seks e me tension seksual, ku pėr njitrohe seks e kemi pa qė burrat janė ne gjendje t'ia dhezin naften vetė vatanit, femnat e kane rrite shume ndikimin, thjeshte femnat kanė nė dorė shumė.
I kane nė dorė, burrat!
Ktynehere, burrat bėnin atė qė donin tė bėnin. Nė kohėt moderne, meshkujt bėjnė atė qė femrat ua lejojnė atyre tė bėjnė.

Paramendo,
Nėse femrat shqiptare do tė tranoheshin mbas meshkujve me trup te bukur, krejt burrat do tė gjuheshin drejt fitnesit.
Nėse do te donin meshkuj tė pasur, krejt me vrap qė tė bėjnė pare.
Nėse femrat duan njė burrė me kerr tė shtrenjtė, secili do tė pėrpiqet t'ia beje disi pėr ndonjė, qoftė edhe tė vjedhur, qoftė edhe borxh.

Nėse femnat do tė donin meshkuj inteligjentė, s'do tė kishte mė autolarje, por qaq sa ka autolarje do te kishim biblioteka.

Sot po dojne trullana, trullana sa t'dush.
Plot, u mbushė.
Edhe ata qe nuk jane, po shiten si trullana. Konkurrencė!

Ani neve na duket sikur moralin e standardin e moralit e pėrcaktojnė burrat.
A nė fakt, moralin e pėrkufizojnė gratė.
Fjalėn "Kurvė" e pėrdorin mė me urrejtje e nenēmim femrat pėr femrat e tjera, sesa meshkujt. Bile, meshkujt e pėrdorin edhe me njėfarė respekti (sikur hoxhes kur e lavdojne i thojne "thi hoxhė eshte" ai e merr si kompliment).

Femrat, ne shoqerine tone, i pėrcaktojnė normat e moralit nė bazė tė asaj qė nuk guxojnė dot ta bėjnė apo ta arrijnė vetė.
Tė mbetura nė njė jetė qė nuk iu jep shumė, pėrpiqen ta krijojnė nje status pėr veten e tyre, duke u ngjitur norma morale femrave te tjera.
Vendosja e statusit moral ėshtė kogja agresive dhe e dhunshme, ne mes vetė femrave.
Mė ka ra rasti tė dėgjoj njė studente qė i vleresonte "si katunare e zhugajka" vajzat qė vinin nė ligjerata tė veshura thjeshte "me trenerka e patika".
E pėr veti, vinte nė shkollė me take 10 cm, me gjinjte jashte e me miniqin qe poashtu ma shume shplon sesa mbulon.

Padyshim problemi mė i dukshem i femrave shqiptare sot shfaqet te kodet e deformuara tė veshjes. Thjeshte ju ka humbė kontrolli ne kete drejtim.
Shohim pėrditė vajza qė shkojnė nė punė e nė shkollė a fakultet tė veshura sikur po shkojnė nė ndonje puff a ndonje shtepi publike, a per me ofru sherbime seksi me pare, pub a club a kafiq, te lyera e te ngjyera bile edhe me asi xhixha me ylla qe vizllojne nė fytyrė.

Kėto shenja nuk tregojnė qė femrat shqiptare kane komplekse.
Jo.
E tregojnė bash tė kundėrtėn.
Tregojnė njė mentalitet banal e tė thjeshtė. Nje mosrespekt te madh ndaj vetvetes.

Kqyre absurdin!
Seksi eshte be motori kryesor levizes i shoqėrisė sone.
Seksi ėshtė e vetmja gjė qė i shtyn burrat tė ēohen nga kauqi, nga kafehanja, nga oda, nga tymi i duhanit e nga ndejat "burrerore patriotike". Per tjetersend nuk e prishin tymin.
Bash duhet tė jemi seksualė nė ēdo orė. Jo sensualė, se kush po pyet per ndjenja. Po seksualė!

(nejse se paskam hy fellutave edhe une, qitash e pashė) :smile:

Ama, seksi, ėshtė bėrė arma kryesore.
Sigurisht, seksi ka qenė nė tė gjitha kohėrat njė armė shumė e fortė. Por, ka qenė vetem NJĖRA nga shume armėt qe i ka pasė dikur femra.

Joshja femėrore..., bukuria femėrore..., tėrheqja magjike e saj, ka brenda inteligjencė..., ka sharm, ka stil, feminitet e ndjesi tė thellė..., e ka ate "lojen" e saj tė mospėrfilljes, tė indiferencės, qė "e mbytė" vėzhguesin, ... e ka ate heshtjen kurreshtare moskokėqarėse e provokuese, ... ka humor e buzėqeshje.

E sot, takon femra qė nuk e bėjnė as pėrpjekjen mė tė vogėl qė tė jenė interesante, tė zgjuara, te dinjitetshme apo sharmante nė tavolinė.
E tregojnė hapur, vend e pa vend, "qe, krejt po ma kanė nevojėn, krejt po kane qejf me m'kapė, sepse une jam asishne qe e kam atė "ēelėsin" "atė sendin magjik".
Ato besojnė se ta kesh "atė ēelėsin" e njė grope tė zbrazėt mjafton pėr tė pasur status tė personit tė privilegjuar kudo, qoftė edhe nė njė tavolinė tė thjeshtė kafiqi.

Tentojnė tė shiten shtrenjtė pa pasur asgjė tjetėr pėr tė ofruar, perveē seksit, (dmth ate per te cilin te lusin ne ēdo cast prostitutat.)
Edhe "bak seri", shiten!
Pazari i seksit ėshtė gjithmonė i lartė!
Ato e kanė arrijte, megjithate, njėfarė standardi ne kete drejtim...

Nejse,
Per qitash, qikaq :smile:
Po hajt se folim apet, se ka plot per femnat! (ok, edhe per buerrat :biggrin: )

...to be continued

jadore
27-06-11, 17:29
pante, demek morali i keti reflektimi i bie.. o sa mire me qene femer !..si ajo motoja e shqipeve te mbas luftes , o sa mire me qene shqiptare ..
p.s.
e qe te solidarizohem me ty edhe me gjithe paragjykimet e forumisteve rreth botekuptimeve te jadore. una,demek Une qikjo vet,kurr nuk me ka ardhe me ndot per gjinine qe i perkas e drejtimin e stylin ne te jetuar e prezentuar qe ka marr keto motrat e mija stoike ne kohe se sa prej kohes se pasluftes e deri me sot .kete jo edhe qaq shume prej motrave te mija shqipe qe edhe veteveten ma kane gerdite ato , sa sa fajin e kane keta dasat shqiptare ..qaq dine , qashtu jane tuj e hedhe vallen metrat shqiptare sipas hapave te kercimit sipas kerkesave te daive .
keshtu qe kjo pune i bie , tengjerja per kapak.

panta_rhei
28-06-11, 01:39
...nė kėtė periudhen e pasluftes, sidomos neper qendra paksa me te medha, eshte "zbuluar" edhe ajo qe quhet JETĖ NATE. "Me ba pak jetė nate".
Njohja shpejt e shpejt, flirtimi (vardisjet), krijimi i lidhjeve seksuale aty per aty, kanė qenė motivi pse ka lindur jeta e natės.
Njė vend ku njerėzit e lodhur nga puna tė mund tė takohen me qenie tė tjera e tė flirtojnė, tė "kapen" ma lehtė, kryesisht per argetim.

Nė jetėn e natės, ta marrim shembull nė Prishtinė, rrotullohen disa qindra ose mijėra femra qė s'dijnė ēka kėrkojnė.
Rrijnė qaty 3 ose 4 vajza ulur nė tavolinė, pa folė, pėr orė e orė me radhė, me njė pije pėrpara.
Dikur ēohen ikin nė shtėpi, tė kėnaqura qė banen jetė nate. :biggrin:
Kėshtu prej vitesh.
Te mbushet mendja t'u avytesh e t'u thuash "mos merziti, zoti u lasht' shnosh"! :P
Pse dalin?
Thjeshtė qė tė duken! Mė shumė se tė argėtohesh, ka rėndėsi tė dukesh qė je aty ku "krejt po thojnė qė po bohet mirė e qejf". That's it.
Kryesorja me pasė mundėsi tė nesermen tė mburren: "edhe unė jam kon qaty". Boll. Kaq u mjafton. Edhe pse "aty" ato vetėm vegjetojnė, si bimėt qe nuk levizin po veq e thithin kaniher "sokin" me fyshta.

Por, modeli mė interesant, janė ato femnat qė paguhen pėr me ndejtė "aty", afėr shankit, "pėr m'i ngreh' myshtrinjtė".
Pije falas, pėr sekspozim falas.
Narcisizmi e lakmia e tyre e pranon me kėnaqėsi kėtė marrėveshje. Ato janė femra joshėse qė kanė qejf tė tregohen.
Por, shumica prej tyre, s'e ka kuptuar njė gjė: Qė Jeta e natės i ka dy fjalė: ka natė, por edhe jetė.
Kėto femra e kanė vetėm natėn. Jetė nuk kanė.

Pale pastaj absurdi i atyre qe dalin ne jete nate "me kqyr me gjetė njo m'u martu e me kriju familje". Histori mė vete.

Ueee, m'u martuuu!? :smile:

Martesa dhe kompromisi!?
Demek m'u martu dmth me lshu pe.
Por sot, me qenė Burrė, do tė thotė me ba kompromis. Me qenė burrė dmth me lshu pe.
Lista e kompromiseve nė martesė, do tė ishte e gjatė e me episoda.
Jemi tė rrethuar nga njerėz dhe histori qė dėshmojnė se martesa ėshtė kthyer nė njė institucion kompromisi tė frikshėm pėr shumė ēifte.
Pėr aq kohė sa gruaja ka pare e euro pėr tė harxhuar e per te dal neper "shopinga", burri ka leje m'i mbajtė edhe ka dy tri dashnore.
"Ditėn ban ēka t'dush! Nė darkė kthemu nė shtėpi! Mjafton qė unė tė mos e dij!"

Pėr ta kuptuar dyftyrėsinė edhe ēoroditjen e standardeve tė sjelljes shoqėrore te femrat shqiptare, mjafton tė shohėsh fotot e tyre nė Facebook.
(Huh, facebooki :biggrin: )
Vajzat, tė cilat kanė frikė tė flasin pėr seks edhe me shoqet ma te ngushta, tė rritura mes tabuve tė frikshme, dalin nė Facebook nė poza seksuale nga mė tė ēuditshmet, e madje edhe tė sikletshme pėr ata qė i shohin.
Njė transformim total nė njė botė virtuale.
Njė lėshim nga zinxhirėt, qė si ēdo ēlirim tjetėr nga zingjirtė e ka tendencėn t'i ēojė pėrtej kufirit tė kundėrt, nė ekstrem.
Gjithnjė nė internet.
Nė jetėn reale, kthehen nė "statusin origjinal".

Ndrydhja, bėn qė ato vajzat e "shpisė" e konform normave tė mesatares sė "moralit" shoqėror, si t'dalin jashtė kufijve tė rrethit te vet, shkollė a ēfarėdo tjetėr, e pėrjetojnė atė fenomenin e ēlirimit nga zinxhirėt.
Kjo i ka shndėrruar gardhet e moralit nė njė fallsifikat shoqėrore si ajo puna e vekut apo tezgjahut tė Penelopės, gruas se Odisesė qė e shthurte natėn atė qė e thurte ditėn; edhe na, moralin e knaqim tė gjithė e thurim ditėn edhe e psh... shthurim natėn. Ose, e thurim nė rrethinė, e e shthurim nė rastin e parė qe dalim jashtė saj.

E njėjta gjė ndodh me vajzat nga rrethet kur vijnė nė Prishtinė.
Vajzat e urta tė 2 muajve tė parė tė fakultetit, shndrrohen nė pėrbindėsha tė argėtimit shtazarak. Nevoja pėr m'e pėrballu njė jetė tė shfrenuar qė investimet e babes nė rrethin e largėt e tė varfėr nuk ia mundėsojnė, i shndėrron kėto vajza nė pre e copa tė lehta. Dikush duhet me pagu pėr to, nėse jo, ato vetė.

Nejse,
Boll tash!
Njerėzit pėrbėhen prej dy gjysmave: njėra gjysmė jane femrat, tjetra meshkujt.
Femnat, une mendoj se megjithate mbeten gjysma jonė ma e mirė.
Kuptohet, qė gjtihmonė pėrjashtimet janė aty edhe janė tė shumta.
Ka femna, tė cilat durojnė shumė edhe e sakrifikojnė jetėn e tyre, pėr tė rritur fėmijėt.
Ka vajza, qė qorrohen mbi libra, pėr tė arritur me dinjitet njė profesion a vend pune qė tė tjerat e kapin duke vajtur nė intervista me gjoksin pėrjashta.
Ka raste e raste...
Ka edhe vajza tė tjera, qė mbahen mbyllur, pėr t'i "ruajtur" nga "degjenerimi" i "sodit". Sidomos neper fshatra. E ato vajza per t'i ikur mjerimit menzi presin me mbetė nė dorė babaxhanit tė parė qė i lypė apo qė e shohin si mundėsi.

Femnat, janė gjysma jonė ma e mirė; por duhet tė pėrpiqen fort qė tė bėhen gjysma jonė hala ma e mirė.
Nė njė botė ku burrat e nxisin luftėn, ato mund ta imponojnė paqen. Duhet!
Aty ku burrat urrejnė, ato mund ta dhurojnė dhembshurinė e dashurinė.
Seksi, do tė duhej tė ishte gėzim, e jo kushtėzim.

Pėrtej krejt kėtyre ēka u thanė; pėrtej komplekseve personale e pėrtej pabarazisė gjinore...
... femrat shqiptare duhet ta gjejnė pėrsėri vetveten.

LOJETARI
28-06-11, 07:58
Kur jeta tė kap pėrpara ,me atė hov qė na ka kap neve kėto vitet fundit ,prishen edhe kufinjtė e shekujve .Nuk ėshtė faji ynė ,por i shekujve .Ata janė ēoroditur e jo ne .Si kuajė tė ēartur fluturojnė para syve tanė .Brenda tridhjetėviteve pėrjeton pesė- gjashtė shekujė ,nė mos ma shumė .Nuk kemi mė nevojė pėr filma ,jeta na i ofron tė gjitha - live .Skenare holiwoodiane 3D .Nėse dje ke fjetė me Kleopatrėn, mos u ēudit kur nesėr kafen e mėngjesit ta shtron Merlin Monro .Edhe kėtyre ju ka hup rruga nė oborr ,nuk e kanė prej qejfi , nuk e kanė se ti je aq i mirė nė shtrat ,por shekujtė i kanė hudhė pėrjashta .Ftoftė ėshtė jashtė Bac .

panta_rhei
01-07-11, 23:05
Qe se dua te pershendes pak edhe qata dy persona ketu qe m'i paskan pelqyer shkrimet.
(Megjithate ka edhe asi qe ju pelqejne edhe shkrimet e mija. Qudia s'ka t'sosne ksajde pari!!!)

Ne te vertete, ashtu siē tashme e kam thene disa here, ju e dini qe une pike te dobet i kam perrallat, sonte e kam ne koke nje histori te mire, edhe po matesha a ta shkruaj, mirepo po kam frike se nuk e perfundoj dot… sonte. Po mė hahet edhe po mė flihet. Do ta le per nje dite tjeter. Nuk po e them as permbajtjen me cka ka te beje, do ta le sekret.

Megjithate, per hater te qatyre dyve qe u paskan pelqyer shkrimet e mija, s'do ta le pa i thene nja dy fjale:

Mbreme e kam pi njė birrė. Nuk eshte kushedi ēfare ngjarje e madhe, kjo eshte krejt e rendomte tek shume pjesemarres te Dardanise, besoj. Mirepo tek une kjo eshte diēka e jashtezakonshme.
Isha duke menduar per supen qe po gurgullonte (derisa po zihej) edhe mendova vetmeveti: hej, pantė, moti nuk e ke pi nje birre a, a je bre ti normal, pse nuk e pin njė bash sonte?

Edhe dola, qato pizhamat e gjera, nji kemishe me lula te perthekume vetem nje pulle edhe shkova tek nje arab qe shet qesofar cingla-mingla qaty afer.
Eshte arab i mire, i vocerr shume, 150 cm, por shyqyr qe nuk eshte prej atyre te fese. Dmth mban edhe birra edhe verėra, bile edhe asi whisky te lire per pijaneca.
U avyta te zgjedh nje birre. Zgjedhje e veshtire, zoti s'rrehet. Kisha nė xhep vetėm njė euro. I leshova syte njehere kah nje birre Korona e madhe gjys-litershe, rrafsh 1.90 euro! S'ka hajėr.
Atehere u detyrova m’i palu veshet edhe te marr nje birre Bavaria, rrumullak 1 euro.
Kur po paguaja, arabi i vocerr me pyet qysh i kam te shtepise. Mirė bre, i thash, gjallė. Duke me kqyre ne drite te syrit, po me thote: a ma ke pru qat tegllen me mjalte qe ma ke premtuar? Jo, i thashe, kur t'ma dergon baba. Keni mjalte te mirė ju, me tha. Eheee, i mire eshte i mire, ia bona une edhe i thash “hajt tschüss”.

Dola prej shitores hyra ne banese edhe e hoqa supen nga zjarri, e mbusha goten e birres, edhe e urova veten: hajde more gezuar e ishalla me ndonje postim te mire qe me i lanė krejt me sy te zgurdulluar e te qekeraven, edhe pastaj fillova te mendoj cili eshte kryeqyteti i Bavarise.

E gjeta pernihere qe ishte Mynihu, edhe pastaj u shtriva.
Disa gjėra tė jetės, more shokė, janė pėrnjimend tė bukura edhe tė papėrsėritshme. Si pėrshembull njė gotė birrė pas plot 8 muajsh!


Mirepo une s'jam kah muj kujtohna cka deshta me shkru kur erdha se?!

Nejse...

Hajt niher, turqeta

Guri i madh
01-07-11, 23:17
Qe se dua te pershendes pak edhe qata dy persona ketu qe m'i paskan pelqyer shkrimet.
(Megjithate ka edhe asi qe ju pelqejne edhe shkrimet e mija. Qudia s'ka t'sosne ksajde pari!!!)

Ne te vertete, ashtu siē tashme e kam thene disa here, ju e dini qe une pike te dobet i kam perrallat, sonte e kam ne koke nje histori te mire, edhe po matesha a ta shkruaj, mirepo po kam frike se nuk e perfundoj dot… sonte. Po mė hahet edhe po mė flihet. Do ta le per nje dite tjeter. Nuk po e them as permbajtjen me cka ka te beje, do ta le sekret.

Megjithate, per hater te qatyre dyve qe u paskan pelqyer shkrimet e mija, s'do ta le pa i thene nja dy fjale:

Mbreme e kam pi njė birrė. Nuk eshte kushedi ēfare ngjarje e madhe, kjo eshte krejt e rendomte tek shume pjesemarres te Dardanise, besoj. Mirepo tek une kjo eshte diēka e jashtezakonshme.
Isha duke menduar per supen qe po gurgullonte (derisa po zihej) edhe mendova vetmeveti: hej, pantė, moti nuk e ke pi nje birre a, a je bre ti normal, pse nuk e pin njė bash sonte?

Edhe dola, qato pizhamat e gjera, nji kemishe me lula te perthekume vetem nje pulle edhe shkova tek nje arab qe shet qesofar cingla-mingla qaty afer.
Eshte arab i mire, i vocerr shume, 150 cm, por shyqyr qe nuk eshte prej atyre te fese. Dmth mban edhe birra edhe verėra, bile edhe asi whisky te lire per pijaneca.
U avyta te zgjedh nje birre. Zgjedhje e veshtire, zoti s'rrehet. Kisha nė xhep vetėm njė euro. I leshova syte njehere kah nje birre Korona e madhe gjys-litershe, rrafsh 1.90 euro! S'ka hajėr.
Atehere u detyrova m’i palu veshet edhe te marr nje birre Bavaria, rrumullak 1 euro.
Kur po paguaja, arabi i vocerr me pyet qysh i kam te shtepise. Mirė bre, i thash, gjallė. Duke me kqyre ne drite te syrit, po me thote: a ma ke pru qat tegllen me mjalte qe ma ke premtuar? Jo, i thashe, kur t'ma dergon baba. Keni mjalte te mirė ju, me tha. Eheee, i mire eshte i mire, ia bona une edhe i thash “hajt tschüss”.

Dola prej shitores hyra ne banese edhe e hoqa supen nga zjarri, e mbusha goten e birres, edhe e urova veten: hajde more gezuar e ishalla me ndonje postim te mire qe me i lanė krejt me sy te zgurdulluar e te qekeraven, edhe pastaj fillova te mendoj cili eshte kryeqyteti i Bavarise.

E gjeta pernihere qe ishte Mynihu, edhe pastaj u shtriva.
Disa gjėra tė jetės, more shokė, janė pėrnjimend tė bukura edhe tė papėrsėritshme. Si pėrshembull njė gotė birrė pas plot 8 muajsh!


Mirepo une s'jam kah muj kujtohna cka deshta me shkru kur erdha se?!

Nejse...

Hajt niher, turqetapant kur te permenesh mynihun edhe bavarin duhet me than prost me birren augustiner

panta_rhei
03-07-11, 21:31
Belbėzoj sepse dua tė tė pėshpėris,
kėlthas sepse dua tė bėrtas!
, tha.

P.S.

* Oj mizė e vogėl prej se mė hyre nė sy
Mė botėn nuk e shoh dot pa ty,
Gjithka qė shoh tani ėshtė me njollė
Edhe drita m'ėsht' n'sy njė gjilpėrė e hollė.
Tė t'them hiqmu sysh e dij qė bėj mėkat
Vetė i lejova sytė tė mė enden pa cak
Veē pas teje tani bot'e'gjith' pėrpėlitet
Ndėrsa unė flas e flas, palidhje, se kėshtu mė flitet.

:smile:

Antika
08-07-11, 13:47
POLITIKA E BESIMIT -
...gjithnj enga politikanet tane kosovar, ne vend te apelit qe te “bindemi” me argument eper ndonje veprim qe ata premtonin, gjithnje nga n esi popull eshte kerkuar vetem te “besojme”. Andaj, edhe sot e kesaj dite, ata, ne shumicen e fjalimeve te tyre, ne vend se te tentojne te na “bindin”, vazhdimisht kerkojne nga ne vetem t’ju “besojme”.
Filozofi Antik Sokrati, dikur i ka mesuar nxenesit e vete se rruga e vetme permes se ciles duhet te shkohet gjate kerkimit te se vertetes, eshte, kure, se pari, te analizohet dhe vihet ne pikepyetje ēdo besim qe e kemi mbeshtetur forte gjer ne ate moment. Nese nje besim konkret i kalon te gjitha testet e evidences, deduksionit dhe logjikes, tek atehere ajo mund te perqafohet si e vertete. Ne te kunderten, e njejta duhet mohuar, e me pas, bartesi i saj duhet ta pyes veten se ēka e ka nxitur qe gjer ne ate moment te mendoj ashtu. Me kete rast, patjeter duhet ta dime se, te “besosh”, do te thote te jesh injorant. Pra, t’i marresh gjerat troē, mu ashtu si te thone te tjeret, ndersa, te “bindesh”, eshte e kunderta e besimit te menjehershem pa filtrimin e saj sipas metodave te arsyes sone te shendosh (si nga konstatimi i mesiperm i cituar ti Sokratit)
Ata qe sado pak e njohin psikologjine e sjelljes sociale, e dine mire se ne terminologjine profesionale, besimi i tepruar dhe jo kritik i mases se gjere ndaj informatave te prezantuara autoritare publike, si fenomen shoqeror, quhet “sindroma leming”.
E, ēka ne realitet nenkupton ky sindrome i sjelljesh tone shoqerore?
Leminget jane nje lloj i minjve te vegjel, te cilet, fare pa angazhuar instinktin e vleresimit vetjak per ndonje rrezik, verberisht i percjellin sjelljet dhe veprimet e minjve tjere. Keshtu, kur njera prej tyre hidhet nga lartesia ne greminen vdekjeprurese, ashtu ne varg veprojne te gjithe anetaret tjere te grupit. Ky fenomen krahasues, gjate analizen se gjendjeve psiko-sociale te sjelljes se njerezve ne shoqeri, ne psikologji njihet si “sindroma leming”.
Per njeriun LEMING, ne krahasim me popullaritetin e personalitetit qe e thote nje ide, logjika e shendosh e cila duhej te qendron prapa atij besimi, fare nuk ka rendesi dhe nuk eshte ne veprim. Lemingu, qe te besoj fuqishem ne diēka, mjafton qe predikuesi i saj te kete autoritet, edhe pse, ne te kunderten, ky autoritet mund te jete i dyshimte.
Mekanizmi me i pershtatshem i manipulimit te elites sunduese me masat e gjera popullore, qe kane prirje te shprehur kolektive te “sindromes leming”, jane imediat.
Jo rastesisht, para disa kohe, zevendeskryeministrja jone dhe kryenegociatorja me Serbine, znj. Edita Tahiri, e ballafaquar me pyetjet skeptike te gazetareve se sa vertete keto bisedime Kosove - Serbi do te jene “teknike” e jo politike, ajo ne mes tjerash pat deklaruar: “...per kete gje, ju patjeter duhet te “besoni” ne eksperiencen time 30 vjeēare qe kam ne politike” Natyrisht se, ajo, nga ne, edhe ne kete rast kerkoi te “besojme”, sepse, po te kerkonte te “bindemi”, atehere, nuk di se ēka do te gjenim si te veēante ne eksperiencen e saj shumevjeēare ...?!

Antika
08-07-11, 13:55
ne vend se te tentojne te na “bindin”, vazhdimisht kerkojne nga ne vetem t’ju “besojme”?!!!

panta_rhei
08-07-11, 15:03
ne vend se te tentojne te na “bindin”, vazhdimisht kerkojne nga ne vetem t’ju “besojme”?!!!

Megjithate bota eshte plot me te atille qe nuk deshirojne te binden, por thjeshte besojne ne ckado qe u thuhet.

Shembuj?

Qyshjo sa t'doni. Bile edhe eklatant.

Besimi dhe feja:
qysh ki me i binde?
me cfare fakte e argumente e deshmi?

Kurre nuk e kane pa Zotin?
Kurre nuk e kane pa as ahiretin as xhehenemin as xhennetin?

edhe plus jane ne gjendje per to me kalle femije e bomba e familje e popuj te tere.

Ti kthehemi politikes pak:

Perdite dalin video, deshmi, fakte, edhe njerez qe deshmojne 100 perqind qe kane vra e kane ba krime ne emer te pdk-se, te shik-ut e te uck-se, prapeseprape pisat nuk binden. Nuk dojne me u binde.


Bindja eshte vlere njerezore.

E ata qe nuk dojne me u binde, ata kane frike me u ba njerez, me jetu si njerez e me u sjelle si njerez.

tipi engjellor
08-07-11, 16:00
Megjithate bota eshte plot me te atille qe nuk deshirojne te binden, por thjeshte besojne ne ckado qe u thuhet.

Shembuj?

Qyshjo sa t'doni. Bile edhe eklatant.

Besimi dhe feja:
qysh ki me i binde?
me cfare fakte e argumente e deshmi?

Kurre nuk e kane pa Zotin?
Kurre nuk e kane pa as ahiretin as xhehenemin as xhennetin?

edhe plus jane ne gjendje per to me kalle femije e bomba e familje e popuj te tere.

Ti kthehemi politikes pak:

Perdite dalin video, deshmi, fakte, edhe njerez qe deshmojne 100 perqind qe kane vra e kane ba krime ne emer te pdk-se, te shik-ut e te uck-se, prapeseprape pisat nuk binden. Nuk dojne me u binde.


Bindja eshte vlere njerezore.

E ata qe nuk dojne me u binde, ata kane frike me u ba njerez, me jetu si njerez e me u sjelle si njerez.

Per qka e ke fjalen ti se kemi pare zotin spo e kuptoj kete...per keto eshte libri i shenjt ...me qka me bind ti mua ....per ato vrasje qe jane bere mire e ke edhe ne qoft se jane bere jane bere ne emer te uqk po ti sje kah e kupton me sa shoh ....sikur tahs une me u qu em bere diqka edhe me thene jam pdk ose edhe ldk ose me thene jam roje e rugoves....

panta_rhei
08-07-11, 16:21
Per qka e ke fjalen ti se kemi pare zotin spo e kuptoj kete...per keto eshte libri i shenjt ...me qka me bind ti mua ....per ato vrasje qe jane bere mire e ke edhe ne qoft se jane bere jane bere ne emer te uqk po ti sje kah e kupton me sa shoh ....sikur tahs une me u qu em bere diqka edhe me thene jam pdk ose edhe ldk ose me thene jam roje e rugoves....

cili liber?

harry potteri? a i beson ti ato te harry potterit se ekzistojne edhe ne realitet?

nejse, tipi engjellor,
thash, varet krejt prej njeriut se a din me i pranu faktet e me u binde, apo jo.

po ti mos e merr qaq afer zemres, llafe muhabet jane keto,

qe, veq qe je tip engjellor edhe dokesh djal i mire, du me ta kallzu ni mesele. Jo bre se bana hajgare se barcolet eshte:

Ne ate kohen, ktyneher, kur ende askush nuk kishte pa as degjuar per aeroplanin... nje plak derisa ishte duke prashitur ne are, po e ndin nje zhurme teper te madhe dhe te cuditshme ne qiell... e kthej ky plaku kryet perpjet edhe kur e pa aeroplanin bertiti: "hajde rreeen haaajde"... pastaj iu kthy prashitjes krejt normal sikur te mos kishte pa asgje :tongue:

tipi engjellor
08-07-11, 16:25
cili liber?

harry potteri? a i beson ti ato te harry potterit se ekzistojne edhe ne realitet?

nejse, tipi engjellor,
thash, varet krejt prej njeriut se a din me i pranu faktet e me u binde, apo jo.

po ti mos e merr qaq afer zemres, llafe muhabet jane keto,

qe, veq qe je tip engjellor edhe dokesh djal i mire, du me ta kallzu ni mesele. Jo bre se bana hajgare se barcolet eshte:

Ne ate kohen, ktyneher, kur ende askush nuk kishte pa as degjuar per aeroplanin... nje plak derisa ishte duke prashitur ne are, po e ndin nje zhurme teper te madhe dhe te cuditshme ne qiell... e kthej ky plaku kryet perpjet edhe kur e pa aeroplanin bertiti: "hajde rreeen haaajde"... pastaj iu kthy prashitjes krejt normal sikur te mos kishte pa asgje :tongue:

harry poter ....qudi nejse edhe une po them ishalla veq i ke keto llafe e kafe....pernrdyhse ke bindje shume qe me vone pendohesh....njerit ketu i ka tregu diqka e i ka ardhe rend kur i thashe hogja aty duhet me ardhe e me te lare ....e me ba me dite qe ke pas bindje te tille ste lan mire hahahahah te vjen era...

panta_rhei
20-07-11, 15:17
Tė kam kėrkuar disa herė, falje,
qė tė dua,
sepse e dij qė jam i tepėrt pėr ty.

Tė lutem hapi sytė
ktheje kokėn pas dhe
shiko se si po zvarritem tė tė arrij...

:smile:

panta_rhei
05-08-11, 21:32
Hej!!!???
Ku eshte debati? :smile:

Kur gjindet e verteta, vdes debati. Armiku me i madhi debatit eshte e verteta.
Paramendo, me e dijte njerezit te verteten, nuk folin kurre ndermjet veti.
Tekefundit, pse me folė? Ēka me te tregu une ty kur ti tashme e din?!
Fjala jone i drejtohet paditurise se atij qe na degjon/lexon.
Me bo me i pas dijte njerezia krejt sendet, askush askend s'do ta degjonte/lexonte. S'do te kishte nevoje se.

Kah me erdhi kjo "budallaki" ne kry a?

Po shtyheshim nje dite me nje koleg, qaty, a i pat dhanė 2 gola, a 3 gola Zidani ne finalen e Boterorit kundėr Brazilit. E t'u nxe debati aty e t'u rrokem cili po din me shume pėr sport e kush ka memorie me te mirė etj. E t'u nxenė gjakrat, desh u knaqem e hajt.
Kur ish qu, qaty, nje "e poshter", nje kolege, tha "hej, qe se e gjeta ne google".
Edhe...
E mshelem gojen. E morem vesh te verteten. Cofi muhabeti.

Nejse,
Tash pak pėr hater te temes, e me shume pėr inati te se Vertetes :tongue:

...un' t'verteten nuk e dij cka osht (jam idealist une :tongue: ), thone qe e verteta osht ai krimbi qe do t'a han nji dit' at' drunin e materializmit, sepse po e grryen perdite... pluhur druni u mbush dynjaja... jane bo vrimat neper dru sikur labyrinth... edhe naten s'ki ēka degjon tjeter, veē krrr krrrr... ne mengjes e gjen pluhurin e ri te nates qe, ajo sherbetorja e mbretit neper filma, e fshin ne kaci...
...po nejse, une s'e di, pra e thash, cka esht e verteta, por e dij qe pa t'verteten jemi gati me ia nise me ulurite si ujq (veq Hana e plote mangut :biggrin: )... Kjo pastaj na sjell, pa deshire, te pika tjeter qe ne folim n'fakt vetem mbi idene e te vertetes, e jo mbi te verteten vet, sepse sado qe dojme, s'mundemi, ...e verteta e don njeriun sepse osht reflektim (pasqyre njedrejtimshme, ktu s'ka 3D),
... edhe kadal-kadale dalim te ajo kanga pak si bajate:
shum' t'verteta kjo dynja,
insani insanit nuk i kish pas ngja. :tongue:

Tash pak ma seriozisht???

Ok,

Kur nje person jeton me nje genjeshter por beson se ajo eshte e vertete, e kur kjo "e vertete" ne fund del se ka qene nje mashtrim i madh, sigurisht qe ndihesh ne siklet, ndihesh keq, deziluzionohesh, t'lekundet toka nen kembe qe thojne etj etj.

Cdo njeri, mendoj se, jeton brenda nje si flluske te krijuar mbi bazen e njohurive, pervojes, bindjeve, parimeve etike/morale, te vertetave shkencore ose faktike, gjysem te vertetave, genjeshtrave, iluzioneve. Ne kete kuptim e verteta eshte plurale. E shumanshme.
Njeriu eshte "iluzionist" per nga natyra. Ka qejf fort me e rrejte vetin (nese mundet).
Eshte e veshtire te thuhet sakte se ne cfare raporti jane te vertetat (cilat?) me iluzionet , te vertetat e rrjeshme me rrenat e verteta e kshtu me radhe.

Pertej ketij kuptimi te thjeshtuar dhe praktik, e kane perplase koken e i kane thartuar trute e i kane bo uthull te gjithe filozofet.
E verteta eshte ēika e debatit, kane thene keta te menēurit.

Ok, ka edhe te verteta absolute , te pranuara gjithandej, edhe ka te verteta te diskutueshme.

Me bo njeriu/njerezimi me i pas dijte te gjitha te vertetat e keto te ishin prej krejtve te pranuara, ky do te ishte, me siguri, fundi i botes.

Paramendoni, apet, njeriun e fundit qe i din te gjitha te vertetat. I bie te jete Zoti. :smile:

(Nejse qito rreshtat ne fund ishin pak edhe pėr hater te Ramazanit, sa te solidarizohemi me fetaret. Se e shohim kur te kryhet! E dijne ata :D ) :wink:

Po,
to be continued...

panta_rhei
14-08-11, 14:07
Vėrtet jetojmė nė kohė tė errėta;
Fjala e sinēertė ėshtė budallaki.
Njė ballė pa rrudha mungesė ndjeshmėrie do tė thotė.
Ai qė qeshė, me siguri lajmin e tmerrshėm ende nuk e ka marrė.

Ēfarė hamam kohėsh janė kėto,
kur njė bisedė pėr lisat e pėr bukurinė e fushės ėshtė gati-gati krim,
e heshtja nė vetvete fshehė njė mal me krime!
Ai atje qė rrugės shkon i qetė, s’e ēan kokėn pėr shokėt qė kanė hall?

Ėshtė e vėrtetė: ende fitojmė sa pėr bukė tė gojės.
Por, mė besoni, ėshtė thjesht njė rastėsi.
Asnjė punė qė e bėjmė s’na siguron tė ngopemi sot e nesėr.
Rastėsisht kemi shpėtuar. (Po na braktisi fati, paq e kemi!).

Mė thonė: ha edhe pi!
Kėnaqu me atė qė ki!
Po si mund tė ha e tė pi, kur atė qė ha e pi ia rrėmbej atij qė ka uri;
kur gota ime me ujė i mungon atij qė ka etje? Megjithatė unė ha edhe pi,

Do tė doja tė isha edhe unė njeri i urtė.
Qe, pėr shembull, ēka shkruajnė librat e lashtė pėr urtėsinė:
Tė mos pėrfillėsh grindjet e botės,
kohėn e shkurtėr pa brenga ta kalosh.
T’ia dalėsh mbanė pa dhunė,
tė keqes t’i pėrgjigjesh me tė mirė,
Dėshirat e tua tė mos i plotėsosh, por t’i harrosh,
kjo, thonė, qenka urtėsia,
Por kėto unė s’mund t’i bėj:
Vėrtet, jetojmė nė kohė tė errėta!

...

Unė erdha nė kėtė qytet nė kohė rrėmuje,
kur mbret ishte uria.
Erdha mes njerėzve nė kohė luftash,
u rebelova sė bashku me ta.
Kėshtu kaloi koha ime qė pėrmbi tokė mė ishte dhėnė.

Bukėn e hėngra mes betejash
Dhe rashė tė fle nė mes vrasėsish.
Bėra dashuri pa ēarė kokėn,
natyrėn e sodita pa durim.
Kėshtu kaloi koha ime qė pėrmbi tokė mė ishte dhėnė.

Nė kohėn time nėpėr baltė treteshin rrugėt.
Fjala mė tradhtonte tek xhelatėt.
Pak gjė kisha nė dorė. Pa mua
mė tė sigurtė ishin sundimtarėt; kėtė shpresoja. Kėshtu kaloi koha ime qė pėrmbi tokė mė ishte dhėnė.

Fuqitė ishin tė pakta.
Qėllimi ishte tepėr i largėt.
Ishte krejt i qartė, ndonėse pėr mua thuajse i pambėrritshėm.
Kėshtu kaloi koha ime qė pėrmbi tokė mė ishte dhėnė.

...

Ju qė do tė dilni pėrmbi dallgė nėn tė cilat u fundosėm ne,
kur tė flisni pėr dobėsitė tona
kujtojeni edhe kohėn tonė tė errėt,
prej sė cilės ju shpėtuat.

Ecėm ne, duke ndėrruar vende
mė shpesh se kėpucė,
pėrmes luftash (jo)njerėzore, tė dėshpėruar qė kish vetėm padrejtėsi e asnjė kundėrshti.

Megjithatė e kemi dijtė:
Edhe urrejtja kundėr padrejtėsisė t'i prishė tiparet njerėzore.
Edhe piskama ndaj padrejtėsisė
E bėn zėrin tė shtjerrur.

Ah, ne,
ne qė deshtėm tė mbillnim farėn e njerėzishme, s’arritėm dot tė ishim vetė tė njerėzishėm.

Por ju, kur tė vijė ora e bardhė qė njeriu njeriun ta ndihmojė
kujtonani me zemėrgjerėsi.

panta_rhei
27-08-11, 21:07
Mė 17 korrik tė 1466 , dymbėdhjetė ditė pas sulmit tė parė mbi Krujė, Sulltani shkoi nė bregun e Erzenit, atje ku mbaheshin robėrit shqipėtarė.
Nga turma prej 5 mijė vetash ishin hequr vajzat, ato u shitėn nė ushtri pėr 300-400 akshe si dhe djemtė nga 7 deri nė 12 vjeē, qė u nisėn pėr nė Stamboll.

Tė tjerėt, burra, gra, pleq e fėmijė u vunė mė gjunjė nė njė zallishte tė pastruar nga bimėt.
Ushtria prej 50 mijė vetash, qė do tė ikte me Sulltanin, u vendos nė trajtė unaze rreth zallishtes. Dy gropa tė gjata e tė thella ishin hapur pėrpara turmės sė robėrve.
Sulltani doli mbi njė kodėr tė vogėl, ku ishte ngritur pėr tė njė tendė me fier. Mehmeti e sodiste pamjen nė kėmbė, mė pas ai u ul nė njė shilte tė lartė dhe ngriti duart nga qielli pėr tė dhėnė lejen qė tė niste plotėsimi i vullnetit tė Allahut!!!
Rrėzė kodrės, te kėmbėt e Sulltanit, ishin ngritur 5 kulla druri dhe mbi ēdo kullė ishte fiksuar njė hu me majė tė mprehtė, i lyer me dhjamė.
Sulltani bėri shėnjė dhe nė hunjtė u futėn deri nė gjysmėn e trupit 5 "agallarėt" shqiptarė qė ia patėn premtuar Krujėn! Ata do tė vdisnin pak nga pak me fytyrėn nga kėshtjella.
Pas kėsaj, nė disa trarė tė vendosur njė pash lartėsi nga toka, filloi sharritja e 50 burrave qė u dorėzuan nė besė nė kalanė e Rodonit. "Ju kam falur kokat", - tha Sulltani. Me sharritjen nė mes tė trupit, koka i mbetej gjysmės sė trupit. Burrat e sharritur u hodhėn nė tė dyja gropat, gjysma e trupit nė njėrėn dhe gjysma nė tjetrėn gropė, dhe nga kjo mbeti e thėna: "Sulltan Mehmeti ta bėn varrin dy herė".

Pak mė tutje disa boshta prej druri po u dėrrmonin eshtrat robėrve tė tjerė tė lidhur nė ta. Kėto ishin dėnime tė veēanta! Xhelatėt e ushtrisė, filluan tė zvarritnin te gropat rradhėn e parė tė robėrve, t'i thernin ose t'i rrėzonin me njė goditje. Robėrit po e pranonin vdekjen nė heshtje! Mbi zallishte dėgjohej vetėm goditja e xhelatit dhe ndonjė rėnkim i mbytur!
Kjo heshtje dhe ky pranim heroik i vdekjes, Sulltan Mehmetin siē duket e acaroi nė kulm, ai bėri shenjė tė ndalohej therja, dhe dha urdhėr qė tė zgjidheshin nga turma e robėrve 300 burra, tė armatoseshin pėr tė vrarė robėrit e tjerė dhe si shkėmbim do tė liheshin tė lirė!
Burrat e parė qė nuk pranonin tė vrisnin, u sharritėn nė mes, tė tjerėt ngritėn armėt kundėr xhelatėve!
Kur gropat u mbushėn pėrgjysėm, xhelatėt filluan tė silleshin si tė dehur, ata i kishte zėnė gjaku! Ata kėrkuan qė tė hiqeshin nga ajo punė! Edhe njė herė bota u bė e kuqe nė sytė e Mehmetit! Ky vend duhej tė ngrinte nga tmerri, kur tė dėgjonte emrin e Sulltan Fatihut!
Nga turma e robėrve u zgjodhėn ata mė pleqtė, nja 200 veta, dhe u ēuan pėrpara gropave pėr tė parė therjen. Mehmeti bėri shėnjė dhe therja filloi me tėrbim. Xhelatėt tė dehur e tė kėputur i hidhnin njerėzit gjysėm tė gjallė nė gropa.
Kur mbi zallishte s' kishte mbetur asnjė rob, u verbuan 200 pleqtė dhe pastaj u lanė tė lirė, qė tė tregonin nėpėr rrugėt e Arbėrisė atė ēka u panė sytė pėr herė tė fundit!


P.S.

Pėrshėndetje pėr tė gjithė dinēer ahmet dav mut ogllutė!

sherri
29-08-11, 17:45
E SHKEQYESHME DHE E TMERRSHME

Bekim Fehmiu

-Nuk i kam pase as gjashtemdhjet vjet kur u martova. Pa i mush as pese jave nusnie,prej kapixhiku ne kapixhik ikem prej xhandarve dhe dolem ne mal... Knej na njekte serbi, e atje Ahmet Zogu,i cili i pat dhane njemij napoleona ari per koken e tij ose per mue,gjalle. E kam njek kam-mas-kame tane jeten,sepse besen ja kam dhane. Ia kam dhane besen se do ta percjell ne te mire edhe ne te keq,ne pikllim edhe ne gezim. Ia kam dhane besen se do t'ia shkolloj femite dhe se do ta varrosi me flamur shqipetar.....sa i perket shkollimit nuk e di a ka me ma dhan Zoti, i qofshim fal atij,por per flamurin une pergjigjna...
-Flamuri eshte i ndaluem,oj moter mbledhi ment e eja ne vehte....., mundohen qe ta bindin dajet....

jadore
29-08-11, 18:49
..duhet ti bish kryq e terthore nje qyteti , te mos shofesh gjurme njeriu , si keto momente kohe Yftari , te ndjesh ftoftesine e territ qe ngadal mbulon gjdo gje ,dhe ske se si te mos e qmosh faktin dhe falenderosh qe jemi me fat qe jeten e jetojme me njerzit mes njerzishe ..

Guri i madh
29-08-11, 18:53
qka dut me shkrue ne ket tem a veq fjal miradie apo edhe me replikue me naj kend

kur them fjal miradie e perdori ket shprehje te KUPES I TU KASOVES

panta_rhei
01-09-11, 00:29
Sa eshte i fuqishem atdheu yt, qaq eshte i fuqishem edhe Zoti yt.
Kane thane njerezit e menqur.
Sa ki mundesi me i besu shtetit tend, atdheut tend, qaq ki mundesi me i besu Zotit tend.

Nuk duhet dyshuar kurre ne keto thenie.

Kqyre na shqiptaret!

Qysh i kemi pase edhe qysh i kemi punmet me atdheun e me shtetin, krejt njesoj i kemi pase punet gjithmone edhe me besimin ndaj Zotit.

Qashtu sot.

Pa e zhvillu shtetin tone dhe atdheun tone e ta bejme te fuqishem, kurre s'do te mund te jemi besimtare te mire e te ndershem, as ndaj zotit as ndaj askujt. Servila do te jemi e dyfytyresha, edhe ndaj turqise edhe ndaj arabise edhe ndaj amerikes edhe ndaj serbise edhe ndaj zotit edhe ndaj njeri tjetrit.

Pra,
duhet se pari ta bejme atdheun te fuqishem, pastaj patjeter qe do t'i kemi punet mire edhe me zotin.
E kunderta, u pa qe ishte dhe do te jete deshtim dhe mjerim.

Realisht, (te jemi eksplicit ne shprehje):
Ma i mire eshte ujku e derri i atdheut tend, sesa hoxha ose prifti ma i mire i turqise ose vatikanit.

S'ka pse e mashtrojme vetveten. Duaje dhe mundohu ta besh atdheun tend sikur parajsen e Zotit, me siguri qe kur te vjen dita do ta meritosh dhe do ta shijosh ate.

Sot, libia, siria, afganistani, iraku, sudani e algjeria... duken tamam sikur qe pershkruhet xhehenemi, ferri.
Mjerim. Vdekje per se gjalli.
A mundet ta beje vendin e vet ashtu, ne ate gjendje, nje popull qe eshte besimtar???

Po m'vjen keq, por,
nuk ka popull te krishtere, shtet te krishtere, sot ne bote i cili vuan nga uria, mjerimi ose varferia.
Nuk ka.
(thojne "dy maca e hajne nje qen" :biggrin: ... po thojne "te krishteret i kane tre zota, e muslimanet vem nje zot"... pra, rezultati qysh ne fillim eshte 3 me 1 :tongue: ... hajgare pak, pa idhnim)

Thash, po m'vjen keq edhe po ndihem keq nga ky fakt e ky krahasim (ne parim edhe fyes), por, kjo po qe eshte nje arsye e mire per te reflektuar.

nejse

Hajra
01-09-11, 12:19
.....pika me e para, e para prej ma te parave duhet me kan njeri, qe do te thot me pas njerzi me pas ftyre, me pas karakter, me pas kultur. Po si pate keo te gjitha te tjerat te bien ne uje.Prandaj kush nuk i posedon keto veti eshte me e rruges me i lane kshillat per te tjeret, se ato keshilla me kujtoin mjaullimen e maces dhe asgje me shume.

panta_rhei
01-09-11, 13:47
... me kujtoin mjaullimen e maces dhe asgje me shume.

He bre hajrullė, sa po tham qe tash jam rrite kishe i madh e s'bon me kallzu prralla, qe prap po del diēka po bahet sebep! (Jaaa gati jam me hjek dore prej doreheqjes nga perrallat).
Beso qe si ma ki permend macen mu ka kujtu qeshtu niher nifar rasti qe m'ka pas noll qeshtu me maca:

Ishte njė ditė e mėrzitshme me shi, gati njėjtė si sot. Mė kujtohet qė sapo u pata kthy nga njė udhėtim i gjatė. Me kishte munguar puna, shokėt, filmat, librat, gjithēka. Edhe shėtitjet buzė lumit, nėse kjo tė intereson :tongue:.
Atė ditė u pata qu vonė. Pata bo be tė mos qohem deri nė drekė. Kah fillimi i pasdites, telefoni ma kujtoi qė nuk isha harruar nga bota.
Mirė.
Ishte Rogjeri.
Hey, ke ardhur? mė pyeti ai.
Po, po, jam kthyer para dy ditėsh.
Oh, do tė shihemi atėherė, ma priti ai.
Po, ndonjė nga kėto ditė, i pėrgjigjem unė.
E ē’thua pėr sonte? mė thotė ai, i sigurtė qė nuk do tė qes bende.
Mirė, i them unė duke e siguruar qė bendet nuk janė sport pėr mua, nė sa?
Kah ora shtatė, pėrgjigjet ai, shkojmė kah shtėpia edhe shohim ndonjė film, e kam ble njė videoprojektor, do ta shohėsh sa mirė ėshtė.
Mirė, i them unė, do tė vij. OK, shihemi nė darkė. OK. Biiiiiiiiiiiiiiiip… telefoni u mshel.

Kah ora gjashtė e gjysė dola nga shtėpia.
U enda pak nėpėr vitrina t'dukatgjive (seē m'u pat tekė nė mendje qė mė duhej njė unazė, palidhje) edhe pak para orės shtatė, thirra nė telefon Rogjerin edhe i thashė qė jam para shtėpisė.
Dera u hap, hyra brenda.
Mirėmbrėma, iu thashė tė gjithėve qė gjendeshin brenda.
Mirėmbrėma, mė tha baba edhe nana e Rogjerit. Ke hup krejt kohėve tė fundit, vėrejti kjo e fundit.
Po bre, kam qenė me pushime, i thash
Mirė ishin?
Mirė bre tybe, falemnderit.
Pante, mė thirri Rogjeri, hajde ngjitemi lart.

U ngjitėm shkallėve edhe u gjendėm para derės sė "kinemasė". Rogjeri e hapi derėn.
Melanie, ka ardhė Panta, tha ai.
Oohh, Pante, ku je more tii… dhe u ngrit tė mė pėrqafonte. Njė puthje, dy puthje. Mirėpo nė disa rajone, bėhen katėr puthje edhe qeshtu, nuk e di pse, pata njėfar si ēast hutimi. Atėherė ajo i shtoi dhe dy tė tjera.
Melanie dhe Rogjeri janė motėr e vėlla. Ajo studion pėr farmaciste. Nė pėrgjithėsi, ajo ofron njė pamje mjaft tė kėndshme pėr sytė e tjetrit pėrballė.

Ēka tė pėlqen, Pante? mė pyeti Melanie.
Winona Ryder, iu pėrgjigja me njėfarė frike mos kėrkesa ime nuk do tė plotėsohej. Rogjer, thirri ajo, gjeje pak atė filmin Autumn in New York, ėshtė shumė i bukur.
Nė tabelėn e bardhė ngjitur pas murit filluan tė shfaqen sekondat e para tė filmit. Richard Gere, Winona Ryder, ueee! ia bėra vet me vete, ēfarė kombinimi fatal.

Tu kqyr qaty, nuk vonoi shumė edhe Rogjeri, ndoshta i kapur nga ndonjė nevojė e paparashikuar, por ndoshta dhe nga ndonjė punė e harruar nė ngutje e sipėr, tha qė nuk do tė vonohet. U drejtua kah dera, e arriti atė, e hapi edhe, nė ēastin e fundit, u kthye kah unė dhe Melanie qė po e pėrcillnim me sy duke na thėnė: "Hey, ju tė dy, kqyr se mos po bėni ndonjė sherr", dhe pastaj tėrhoqi derėn duke buzėqeshur. M'u duk se e kapa edhe njė shkelje tė lehtė syri.
I hutuar, paksa i turbulluar bile, i ktheva sytė nga Melanie. Ajo buzėqeshte. Mirė boll.

Filmi ishte futur tashmė nė dhjetėminutėshin e dytė. Pas pak dėgjoj njė zhurmė tė lehtė, nga ana e derės. Nuk e fshehi, nė ato ēaste, megjithėse sytė nė ekran, mendjen e kisha tek fjalėt e Rogjerit para se tė dilte. Zhurma e derės ngjante me njė gėrrithje tė lehtė. Melanie u ngrit. E qetė, ajo hapi pakėz derėn dhe nė dhomė u fut njė mace. Ishte njė mace e vockėl, me qime tė pėrhimta, tė buta, oh sa t'buta. Macja u ngjit mbi kauq dhe u struk nė prehėr tė Melanie. Ktheva sytė kah macja. Kishte prehėr vėrtetė tė bukur. Melanie kishte veshur njė minifund tė zi, pak pėrsipėr gjunjėve. Filmi vazhdonte. Hidhja sytė herė kah Winona herė kah macja.
Dora e Melanie kishte filluar t’ia pėrkėdhelte barkun. Macja shtrinte qafėn e kėnaqur, fort e kėnaqur. Atėherė, Melanie ktheu kokėn nga unė dhe mė thotė: - A tė pėlqen macja ime?
- Po, mė pėlqen.
- A t'pėlqen shumė?
- Po, shumė.
- A ke ndonjė mace ti?
- Jo, nuk kam.
- A dėshiron ta kesh njė?
- Oh, jo edhe aq…
- Sa keq, macet janė kaq tė buta…
- Po, ashtu duken…
- A dėshiron ta ledhatosh?
- Hmm… mos po mė bėn me qime se?
- Oh jo, unė e laj pėr ēdo ditė, nuk i bien qimet aq shumė.
- Mirė, po e ledhatoj.
- Edhe pak, edhe pak, ajo ka aq shumė dėshirė ta ledhatosh.
Vėrtetė, macja kishte filluar tė shtrihet sikur kur i shpin kėmbėt, pėr mrekulli.
- Qenka shumė e ndjeshme.
- Po, ashtu ėshte.
- Edhe pėr mua, megjithėse s’kam njohur shumė. - Winona ėshtė shumė e bukur, ke tė drejtė qė e pėlqen.
- Po, vėrtetė, shumė e bukur. Ėshtė si njė macė e vockėl.
- Po, por jo aq e bukur sa macja ime.
- Jo, ke tė drejtė, jo aq e bukur.
- Ledhatoje, ledhatoje, asaj i pėlqen kjo.
- Mirė.
Nė kėtė ēast, dora ime pėrkėdhelėse ndjeu njė dridhje tė lehtė. Macja ishte eksituar! Melanie e ndjeu dhe ajo. Dhe ajo qeshte, herė duke e shikuar macen herė sytė e mi tė hutuar.
- S’ėshtė asgjė, mos u ban merak, kėshtu ndodh edhe vet kur e ledhatoj pėr njėfarė kohe.
- Ah, thashė mos preka ndonjė gjė qė s’duhet…
- Jo, bash, ke prekė aty ku duhet…
- Hmm…
- Po, edhe macet kanė nevojė pėr pak ngrohtėsi, ato janė kaq tė vetmuara. Gjithė ditėn mbyllur. Mėrziten. - A nuk e qet asnjėherė jashtė?
- Rrallė, shumė rrallė, ėshtė shumė kurreshtare, s’mund ta fus mė brenda, ka dėshirė tė shėtitet.
- E pabindur, pak a shumė…
- Po, le tė themi e pabindur, megjithėse unė e kuptoj shumė mirė. Winona po qeshte. Sa bukur qė qeshė, I love her.

Macja i kishte mbyllur sytė. Melanie e kishte vėnė dorėn e majtė mbi tė edhe i lėvizte ngadalė gishtat e hollė. Dhe pastaj, fola unė:
- A po ka shumė mace kėndej?
- Jo dhe aq, por nuk e shoqėroj me to.
- E pėrse? Ngase janė tė egra ndoshta…
- Jo, jo, thjesht ngaqė kjo e imja ėshtė e pashoqėrueshme. Shiko ē’mė ndodhi njė ditė. Kisha dalė jashtė bashkė me macen. Ajo dukej aq e lumtur. Dukej kjo, njė mace e tregon gjithmonė lumturinė e saj. Kur po ecnim anash gardhit, nga njė kaēube e vockėl doli njė maēorr. Ishte i madh e i zi, tė shtinte frikėn. Sigurisht, ajo u tremb.
- Dhe pastaj, ēfarė ndodhi? Filmi po pėrfundonte.
- Maēorri kėrkonte shoqėri. Luante me macen time, i fėrkohej, i ledhatohej e gjithēka kėshtu. Por siē tė thashė, maēorri ishte shumė i madh e i frikshėm, dhe nuk e di ēfarė, por njė lėvizje e pavend e maēorrit bėri qė macja tė kėrcente nga vendi dhe tė strukej tek unė.
- Hmm…
- Po, dhe qė nga ajo ditė, e kam qitė jasht shumė rrallė, thjesht sa pėr tė marrė ajėr.
- Po t'kuptoj.
Nė kėtė ēast, dera trokiti dhe nė dhomė u fut Rogjeri. Hė, foli ai me buzėqeshje, nuk keni bėrė ndonjė sherr, hė?
Jo, jo, u pėrgjigj Melanie, kemi biseduar mbi macet. Mbi macet? u habit ai. Po, ra fjala tek macja ime dhe pastaj kemi ndėrruar dy fjalė. Po filmin, a e patė? pyeti ai duke i hedhur njė sy tabelės sė bardhė. Po, po, thashė unė, shumė i bukur. Melanie mendon qė Winona dhe macka e saj ngjajnė, shtova unė. Nuk e di, ma ktheu ai, nuk i kam parė ndonjėherė me atė sy. :wink:
Pati njė copė heshtje.
Pastaj u dėgjua dhe njė trokitje e lehtė dhe nė derė u shfaq e ėma e dy tė rinjve. Ejani hamė bukė, tha ajo. Jo, po qohem tė iki, i thashė unė. Po pse bre bash qeshtu? mė tha e ajo.
Hajt se viij viij? ia ktheva une edhe dola, kur bash n'qato momente m'u ka kujtu tezja Pranverė.

Tek dikur vonė mbase jam shtri me fjetė m'ka ra ndėrmend qė kėtė shprehjen "Hajt se viij viij" e pėrdorė Buqja Ilazit.
Hejj taksirati qė na ka gjetė me kėto mace!

Nejse
Qashtu.

Hajt turqeta ihere

Hajra
01-09-11, 16:39
......sa e pa natyrshme me duket kur flasin diktatoret ose njerzit e krisur, per moral, me vie sikur dikush te mos flas me goje por me b..., prandaj betohem qe as mendja nuk me shkon te lexoi.A ndegjohet "filozofia" nga njerez pakurrizore qe ju mungon thelbesorja qe nuk e meritoin te quhen njeri, asnjeher.

panta_rhei
01-09-11, 18:58
......sa e pa natyrshme me duket kur flasin diktatoret ose njerzit e krisur, per moral, me vie sikur dikush te mos flas me goje por me b..., prandaj betohem qe as mendja nuk me shkon te lexoi.A ndegjohet "filozofia" nga njerez pakurrizore qe ju mungon thelbesorja qe nuk e meritoin te quhen njeri, asnjeher.

Mbase nuk eshte shume e shijshme t'ta them keshtu, por une besoj ne kauzalitet (causality). Dmth cdo gje qe bejme, patjeter do te kete efektin e vet. do te ndiqet nga pasoja.
E dij qe disa gjera qe i them une, nuk para kane shume kuptim per ju, pervec si prralla...
...por thjesht, kam pershtypjen qe kjo pjesa qe do ta them ne vazhdim eshte ma e asimilueshme per cdo mendje, ma e kapshme, pavaresisht nga bindjet apo besimi;

Ne, secili, por sidomos si popull jemi ketu ku jemi per nje aresye. Nuk jemi bash badihava e bash nga rrethanat historike ne mjerim e te prapambetur keshtu si jemi.
Ne jemi produkti i te kaluares sone.

Edhe sot, kur na buzeqeshi liria, ne i mbyllem syte para vjedhjeve, mashtrimeve, hipokrizise, uzurpimeve, degjenerimit familjar e kombetar, e lloj e soj krimesh te tjera... edhe, qe tek jemi sot; hala me sy te mbyllur, nje komb i tanė, i hutuar, i rraskapitur. Tė mbyllur ne rrethin vicioz te dobesise sone kolektive.
Ka vetem nje menyre per te dale nga ky rreth: t'i hapim syte. Qikaq.
Cdo gje mund te rifilloje bre.

Restart, mein freund, restart.

Me kqyr holle e holle, teorikisht, cdokush prej nesh, edhe ma i keqi, eshte tashme ne rrugetim personal per permiresimin e vetvetes; mundesite gjithmone jane aty, mundesite na ofrohen perdite, sprovat, tundimet, mundimet qe na ofrohen me te vetmin qellim qe njeriu te mesohet t'i kaperceje...

Mjafton qe njeriu te kete pak konsiderate edhe respekt per vetveten;
te mos pranoje te rrije i zhytur ne llum e ne felliqesi te analfabetizmit te vet per nje kohė aq te gjate sa te arrije deri ne ate fazen e poshtersise e t'ia nise t'i vije lezet nga budallakia e nga padituria e vet.
Jo, shoq, na jemi me te mire se kaq. Na jemi me te menēur se kaq.
Ne mundemi.
Nichts ist unmöglich!
Asnje gje nuk eshte e pamundur.

Mjafton bre veē sytė me i ēelė qė ta shohim.
Mjafton veē sytė me i ēelė.

Hajra
01-09-11, 20:22
....."bojkoto mallerat joshqiptare" paramendone po te behej kjo thirrje qe ne vitin 2000, a thua kriminelet serb dhe ata shqiptare do te mbrrinin gjithe kete kapital. Si do te dukej veriu i Kosoves tani? Sigurisht me lehte do ta kishim te venim rendin dhe ligjin atje, sepse ndoshta vetm me patate do te na gjuanin serbet ose te lodhur nga varferia me lule do te na prisnin.
Po nuk u bojkotua, injorua apo luftua e keqja qe ne fillim vonesa paguhet shtrenjet.Prandaj gjerave te rrezikshme dhe pa vlere, njerezve te krisur dhe maskarenjeve qe ne fillim duhet te ju tregohet vendi ku e kan, duhet bojkotu dhe duhet injoru.

panta_rhei
09-09-11, 13:24
Kohė tė gjatė kam menduar se Zoti ėshtė E Vėrteta.
Tashmė jam bindur se kisha qenė gabim nė kėtė mendim.
Zoti nuk ėshtė e vėrteta,
por
E Vėrteta ėshtė Zot.


Mohhandas Ghandi

Antika
12-09-11, 18:18
"Vleren tonė, trifetarizmit tonė tė shpėrndarė nė katėr komunitete fetare, harmonine tonė ndėrfetare, bota tenton ta marre si model per ta paqtuar ate, pėr tė sjellė harmoni dhe paqe botėrore. Mos te marrim modele qė nuk perkojne as me kulturen e as me traditat tona te lashta. Mos ta rrezikojme palcėn tonė kombėtare. Kemi pune mė tė medha para nesh e mė tė rėndesishme pėr brezat qe vijne, te cileve mos tjerash po u leme Amanet Lirine. Kurt ė arrijmė nivele shtetesh tė fuqishme ekonomike dhe politike, atėherė mund t’i lejojmė vehtes tė merremi me ēėshtje krejtėsisht perfiferike, por nė asnjė mėnyrė nuk guxojmė tė lejojmė qė kėto ēėshtje tė bėhen prioritet i debatit tonė, i jetės tone tė pėrditshme. Pėr hir tė sė ardhmės sė ndritshme qė na pret!
Kohė mė pare, shkrimtari i njohur amerikan Edgar Alan Poe kishte shkruar: “Mjafton qė tė mirėt tė mos bėjnė asgjė qė e keqja tė triumfojė!”

B.F

panta_rhei
27-09-11, 09:59
Nė Kosovė
nė vendlindje
nė atė lagje tė dashur e tė vjetėr,
Njė gjarpėr i bukur
e i fjetur
rrin aty e pret tė na helmojė mu nė zemėr
bash Ditėn
kur t'jemi bėrė tė menqur.

:((

Amina
27-09-11, 21:59
E di, veq une,...

Sa rruge e gjate, sa rruge e mundimshme... jo jo edhe me kenaqesi .. e di veq une!!

E perfundimin???- E din te gjithe.....

panta_rhei
28-09-11, 12:47
E di, veq une,...

Sa rruge e gjate, sa rruge e mundimshme... jo jo edhe me kenaqesi .. e di veq une!!

E perfundimin???- E din te gjithe.....

zogjtė janė perhumbur nė qiell

dhe mjegulla tash tutje tretet

mali dhe unė ulemi sėbashku

e pastaj veē mali mbetet

GURI SYLAJ
28-09-11, 16:54
.... kur bie shi e ka vetetime, mos ju beso "lisave te mdhaj" ,besoj hijes qe bene vet dhe rri i lagur me mire se i vrare nga vetetime e lisa!!...Dielli bene qe te harrohet shiu.... nese ka diell ???!

panta_rhei
04-10-11, 17:02
Mbaje mend qė dashuria e madhe dhe suksesi i madh janė gjithmonė tė lidhura me rreziqe tė mėdha.

Nėse humbė, mos e humb asnjėherė leksionin. (Humbjen pranoje me dinjitet, e mos u pėrqyrrav me turp) :tongue:

Kij respekt pėr veten tėnde, respekt pėr tė tjerėt dhe merr pėrgjegjėsi pėr veprimet e tua.

Mbaje mend qė tė mos marrėsh atė qė do, ėshtė ndonjėherė njė fat i madh.

Mėsoji mirė rregullat, nė mėnyre qė tė mund t‘i thyesh ato.

Mos lejo asnjėherė qė njė zėnkė e vogėl tė shkatėrrojė njė miqėsi tė madhe.

Nėse vėren se ke bėrė njė gabim, merr menjėherė masa, qė ta korrigjosh atė.

Kalo cdo ditė pak kohė vetėm.

Priti ndryshimet me krahė hapur, por mos i largo kurrė nga sytė vlerat e tua.

Mbaje mend qė ndonjėherė heshtja ėshtė pėrgjigja mė e mirė.

Jeto njė jetė tė mirė dhe tė ndershme. Kur te plakesh dhe tė kthesh mendimin prapa, do ta shijosh edhe njė herė.

Njė atmosferė e dashur nė vendlindje pėrbėn themelin e jetės tėnde.

Nė zėnkat me tė dashurit e tu, fol vetėm pėr situatėn aktuale. Lėre tė kaluarėn tė qetė!

Ndaji njohuritė e tua me tė tjerėt. Kjo pėrbėn njė mundėsi tė mirė pėr tė krijuar pavdekėsi.

Ji i kujdesshėm me tokėn.

Shko njėherė nė vit nė njė vend, ku nuk ke qenė kurrė mė parė.

Mbaje mend qė marrėdhėnia mė e mirė ėshtė ajo, ku partneri e do tjetrin mė shume sesa qė ka nevojė pėr tė.

Mate suksesin me atė se c‘ka do tė duhej tė jepje pėr tė.

Pėrkushtoju dashurisė dhe gatimit me tė gjithė zemėr. *


Dalai Lama, 2001.

panta_rhei
05-10-11, 18:02
"... unė e kam kaluar jetėn nė mėnyrė tė kėndshme, me trimėri dhe me drejtėsi.
Nuk pendohem,
Zoti mė bėri shtazė tė egėr dhe unė jetova si shtazė e egėr.
Zoti mė bėri ujk, unė hėngra qingja.
Po tė mė kishte bėrė qingj, do tė mė kishin ngrėnė ujqit, dhe aq mė mirė pėr ulqit.
Ky ėshtė rregulli.
Nuk ėshtė faji im, faji ėshtė i atij qė i krijoi ujqit dhe qingjat."

, tha.

vjeshta
10-10-11, 21:44
Tė udhėtosh do tė thotė tė njohėsh njerėz dhe gjėra ,do tė thotė mė qėnė i gatėshem pėr ti kuptuar tė tjerėt edhe pse kan nje karaktere tė zorėshem ,ose qe janė mė shumė vese ,ose qė kan zakone tė ndryshme nga tė tonat .Ja dhe pse ne pralla shtazėt ,zakonishtė,pėrfaqėsojnė disa lloje fikse .: dhelpra ėshtė dinake dhe e kujdesėshme ,luani dembėl dhe i fuqishėm ,korbi naiv dhe i kot ,ujku gjithėmon i uritur etj. por nė kompenzim ,sikur qe ndodhe shpesh ne jetė ,kėta tė njejtit shtazė sillen disa herė edhe nė menyra tjera :qe ujku nuk e ngrėnė gjahun e vet ,luani i fuqishėm e lejon tė lirė miun e vogėl ,lejleku i butė ėshtė me dinake se dhelpra ,madje edhe breshka bėhet me e shpejtė se lepuri...

Mė pak fjalė,nga keto storie mėsojmė qė ėshtė mirė qė tė kemi modele pėr ti kornizu shtazėt (dhe njerėzit),por mėsohet edhe qė tė mos iu besohet kėtyre modeleve ,sepse nuk jan absolute ,e vlejne ate qe e vlejne .Edhe mėsohet qe tė mbahet mendja e zgjuar ,pėr tė vėrejtur qė gjėrat janė tė ndryshme nga se si jemi mėsuar qė ti shohim .

Kėto storie janė tė jetės dhe jo tė shkollės .

jadore
13-10-11, 10:07
te thojne ..a mburresh qe je shqiptar ..!..po cfare te mburruni , qe kqyre ne detalin me te vogel ..provo e shaja nonen shqiptarit , tjetersohet , del e te vret ,... zane e rreje , llom e bone e zoni nuk i ndihet , as te madhe nuk e bone kete pune , veq kush mos te sheh.!
....e di kur jam kone ushtare, 50vjet po i bohen kesaj pune ..llom i bojshin shkijet kur ti zishin vetem shiptaret zoni sju ndike , kur ju shajshin nonen , o mos me nal bre u zike grushti e hajshin burg ka 30 dite ..e zeza e vetevetit , pse per nje fjal ne ajre..
thote nje shprehje qe moti e kam lexu , gjuje nje guri ne det ,nuk e trazon ,...gjuje ne kenet ,e trazon .keshtu eshte edhe me njeriun , je i cekt edhe nje fjal e voget te trazon , je i formuar ,ke diapazon te gjere , nuk do te ndikon ..hajde tash e thuaj ..mburrem valla qe jam shqiptar , kur per nje fjal mbytemi ..
.....
p.s.
definitiv kur une nuk jam ketu e forumin e le aktiv , baca Mussa po lexojka prej kompjuterit tim , ndryshe nga me sahab si hyri e nisi kete bisede .!

Hajra
13-10-11, 11:16
Kohė tė gjatė kam menduar se Zoti ėshtė E Vėrteta.
Tashmė jam bindur se kisha qenė gabim nė kėtė mendim.
Zoti nuk ėshtė e vėrteta,
por
E Vėrteta ėshtė Zot.


Mohhandas Ghandi


.....me besoni qe edhe une kisha te njeitin mendim, deria sa mesova qe e verteta kerkon te respektohet nga ne, me rregullat strikte dhe jo sipas deshires tone.

zoti eshte e verteta dhe e verteta eshte zot,

natyra
13-10-11, 16:55
Qdohere na del e kunderta,dhe habitem pse?
asnihere nuk ndodh qfare ne planifikoim,nganihere qeshim me boten,por edhe bota po qeshet me ne lol!
asgje s'mbet per ate dynja,krejt po kthehn ne kete..p.s.keshtu kam ndegjua dhe nga pleqt tan dikur,po sot qfare t'i themi kesaj kohe,ne te cilen ndodhemi? as fillin s'po ia dim,me duket se dhe ditet jen shendrrua ne nate,e netet ne dite..pikerisht per mua qe jam ne mergim:(! malli me pervelon,per njerzit e mi qe se shofe me vite,ku do te ndare,Kosove,Diaspor,Perendim.Ehh,vendi im:(!

mirembeteshit nga do qe jeni
respekt per te gjithe

Natyra

lovely
17-10-11, 21:08
Kjo qe do te shkruaj, mund te iu duket edhe qesharake. lol

A eshte e mundur qe shpirtrat tane te ken lindur, rritur, jetuar dhe vdekur ne nje tjeter trup, njehere para shume e shume kohesh?
Ate bote kur akoma nuk kishte dentist?
As antibiotika? Do te thote kur mjekesia ishte ne nje nivel shume me te ulet se sot?
Kur njerezit vdisnin nga nje infektim?
Kur fustanet ishin aq te ngushta ne mes, sa qe fryma tė ndalej?
Kur floket ishin plot kaqurrele e vajzat kishin nje bukuri perrallore?
Kur shumica e djemve mbanin floket pak te gjata?
Kur gjelbrimi ishte gjelbrim, dhe festat e rralla ishin pika e gezimit te vitit?
Kur femijet lindnin ne shtepi, dhe nuk egzistonte mjet udhetimi?

Eshte vetem enderr e larget, kam pare nje film te mocem, diqka interesante po ndodh ne nderdijen time apo mund te jete e vertete? lol

Deja vu!

valiii
17-10-11, 21:25
aj vonder k'shtu... Nime ku meti more qaj pantareja qe reflektiratke kanihere qiknejnaj. Na tregojke qysh oshte shku me ble birra n'kioske turqve tani qysh i ka qelen me ēkriebze e qeshtu na knaqke, mesap qi oshte idhnue tybe se ish nifar hujniki edhe ai. Mos bohet dita-z'dita se edhe qekjo qi po shkruej oshte reflektim, thjeshte nostalgji per jaranin tem forumes panten qe i deshiroje jete te gjate dhe ēdo te mire ... Hajde pra se po shihem, deri n'reflektimin e ardhshem gyle gyle...

murrizi
23-10-11, 17:58
Ish kon shku me njifar neje tyne here Aristoteli vetum, Shoqnia e kishin pas pvet.

Ku i ke shoket Aristotel ?

Aristoteli pa u menduar gjate, ja shkrepi.

Shokt e mijė, unė nuk kam shokė !

panta_rhei
04-11-11, 17:06
Popull qė tredhė miza...

... tash njerzia janė rritė, edhe nuk munden, si dikur, me nga mbas mizave nėpėr shtėpi qė t'i mbysin, se kishin me thanė "paska dalė mendėsh".
E kojshitė?
Kojshitė gojėkėqijė, mezi qė presin me ja ngjitė bishtin ndokuj.

Por, kujtohet Dardani - si t'ishte sot - kur mėsuesi nė t'tretėn e fillores u tha nxanėsve se kush e mbyt nji mizė nė pranverė, i ka mbytė me mija miza qė do tė ishin pjellė nga ajo mizė - deri nė verė.
E kur nji nga nxansit - ma magari - e pyeti a duhet me e mbytė mizėn femėn apo mashkull, mėsuesit nuk e dij se qysh iu ngatėrrue gjuha e mezi tha cilado qoftė duhej mbytė.

Asaj pranvere, mbas fjalėve tė mėsuesit - kėrsitshin tavolinat, muret, arkat, karrigat nga shuplakat e nxanėsve, tė cilėt, me nxitjen e mėsuesit, u kishin shpallė luftėn mizave.
T'nesrit nė shkollė secili tregonte sa "armiq" i ka mbytė, nė ē'mėnyrė, me ē'armė.
E Dardani s'kish qenė as ma i miri as ma i keqi ushtar nė at'farė lufte tė pėrgjakshme.
Vetėm me nji shok kish dalė kfit. Me tė vėrtetė ai e kishte mbytė mizėn, por e kishte thye edhe gotėn dhe pėr atė arsye kishte qenė rrahun nga e ama.

E tash, Dardani, shtri nė nji karrigė tė gjanė me nji libėr tė lanun hapur pėrmbi bark, po shikon kah tavani nji mizė qė fluturon, edhe mezi po pėrmbahet nga dėshira me kėrcye si dikur e me e mbytė. Por, shpejt i ēuditun nga vetja me kėtė mendim vėllavrasjeje, qetėsohet.
Ma miqėsisht fillon tė mendojė mbi mizėn dhe fatin e saj si tė vetin.
Ia jep emnin mizės "lajmtari i verės", edhepse lajmėtarin e pranverės hala s'e ka pamun.
Po nejse tash ma s'i interesojnė ato gjana palidhje.
(Ani thojshin dallėndyshja lajmtari i pranverės!!! Pfff, dallėndyshja, punė andrrash tė kota!)

Po prej kah ka ardhė kjo mizė se?
Do tė ketė ndonjė pleh kėtej afėr. (Pleh arabie a turqnie - e din Zoti). Dhe kujtohet si nė oborr tė asaj kojshikes sė bukur rastėsisht e ka pa plehin.
Domethėnė se miza qenka nga shtėpia e kojshikes sė bukur.
Filloi Dardani me simpati ta shikojė mizėn. Nisi ta admirojė nė fluturimin e saj tėrthur nėn tavan.

Miza, plehi edhe kojshikja e bukur nė nji masdreke, tinglluen si nji romantikė - nji romantikė e jetės sonė katunaro-qytetare nė nji mbasdreke.

Por miza nuk mbeti nė naltėsinė e vet tė zakonshme, por filloi tė zbresė dalngadalė ndėr sferat ma tė ulta tė dhomės. Dardani u frigėsue mos t'i mbytet nė kafe, qė tash ia sollėn.
I shkoi nji e rrėnqethme neverie nėpėr fyt kur mendoi se me kafe mund tė kapėrdijė edhe mizėn e mbytun. Natyra e tij pesimiste gjithnjė e ma tepėr revoltohej.

Me tė vėrtetė asht e tepėrt kjo mizė nė planin hyjnor, - mendonte. A nė planin njerėzor, tė papunėt e diplomuem, studentat edhe nxanėsit nėpėr shtėpia kishin gjetė ndonjė punė tjetėr, po mos tė ishin hutue me kėto miza.

Por - qysh tha ai i menēmi - gėzimi asht veē pushimi i shkurtė i dhimbjes, e cila shpejt do tė vazhdojė.

S'paku pėr hatėr tė njeriut nervoz e me halle mos t'u krijonte miza. Sa e sa miza tė tjera i ka jeta e njeriut. Edhe ēfarė mizash se!!! Si ato tė kalit, tė cilat, kur tė ngjiten, s'tė hiqen pa flakaresh (ma mirė me thanė pa t'djegė fort e me ta lanun shej').
Miza si miza, pėrzihet nė punėt e hueja edhe don ta bėjė tė vetėn. Si ata aeroplanat vėzhgues, pa pilot, tė kfor-it, fluturonte mbi kafe.

- Po ku janė, more, kompetentėt?
Njerėzit tanė qė marrin rroga pėr me tredhė miza - ku janė? Deputetėt, ministrat ē'ka bajnė?

Mizat u banė stolia e vetme e qyteteve e katundeve tona! Tė huajt me tė vėrtetė kanė ēka tė shofin e tė ēuditen... dhe kėshtu, nė mendim e sipėr, Dardani bahej nervoz pa dashje...
... ban nji lėvizje tė shpejtė dore kah miza, e ēel grushtin, por s'e kish nxanė: edhe nji herė fap... Kur qe, nė derė tė dhomės ja behė dikur shok i luftės me miza e sot kolegu nė fakultet.

- Ē'ka po ban, o Dardan? Po tredhė miza, a?

- Asgja... Veē po mendoj se sa kot po jetojmė e me ēfarė tema banale po e hargjojmė jetėn - u pėrgjegj Dardani si gjithmonė.


... to be continued

p.s. shkruar sipas motiveve tė Migjenit

panta_rhei
08-11-11, 20:08
ne vendin tim, ne vendin tend
njė kokė e ēmendur, po ēmendė njė vend.

panta_rhei
10-11-11, 00:52
inderresant, a :tongue:
nė polin e veriut nata vazhdon 6 muj, e mandej vjen dita. T'knaqet shpirti kur t'i thush dikujt "doku nesėr".

Antika
11-11-11, 17:36
THENIE TE FAN STILIAN NOLIT PER KRAHINAT E SHQIPERISE:

Do tė hash e tė besh qejf,
sofra shtruar si pėr mbret,
pastėrti e pėr hyzmet,
tė tille gjen veē nė Pėrmet

a te duhen luftetare
a do botes ti vesh zjarrre
do arratine armiku ta marre
merr nja 10 kosovare

Do dembele per stamboll
mos e lodh dynjane
ne tirane rresht tabane
vetem te zgjatesh doren

po qeflinj a te duhen
qe me jevga duan te kruhen
zonja qe pjellin per vit
vec elbasani irrit

ne se do burra llafazane
qe cudisin gjithe dynjane
rrine tere diten rruges
nga keta gjen plot ne durres

kerko hoxhe e kerko prift
mos bridh e mos u ngjit
se si keta qe ben mekat
i gjen vetem ne berat

a do kuaj e budallenj
ca gomare porsi kopuk
shko e merri mu ne puke

a do njerez per ahengje
per tryeze e per kuvend
burra gra kercejn me loder
kta i gjen vec ne shkoder

do pune per nji korcar
i ke bujq e ustallare
ne grel bashke hapur vene
krahe e koke su kane te share

po kerkove kokpalare
kryengrites dhe gomare
qe punet te shkojn vaj
shko e merri ne kavaj

panta_rhei
14-11-11, 16:14
“…Jam lindun nė mjedis tė rruzullit toksor nė nji familje gjysė-nomadė, por jo nė n’grazhd bagtishė: linda nė nji pyllė.

Nuk e mbaj mend ditėn qė kam le se nuk jam aqi mendėshėm, e nė tė vėrtetė nuk e dij as sot, por kam besue symbyllas shka mė kan thanė tė tjerėt. A asht e vėrtetė historike kjo? Nuk e dij.

Pėr si kam ndigjue, ishte fundi i verės 1924 . Familja si gjithmonė kishte dalė me verue ndėr bjeshkėt e nalta tė Shqipnisė e gjindej pranė nji liqeni alpin, aty ku kufizojshin Malsia e Madhe e Dukagjini. Vendi quhej “tėrthorja e Bogės” me nji naltėsi mbi 1600 metra.

Mbas mjesdite nana eme e pa se duhej gatue buke tjetėr, mbasi fėmijėt e kishin mbarue. Tue kjenė se kunata e saj, nana Lulė, qė ishte zojė shtėpie, kishte ra me pushue, dada muer tojen e sakicen e vogel per me pre nji barre dru aty poshtė nė prozhmin mbi stanet e shaljanėve.

Mbasi bani nji barrė dru, ndėrsa po pregatitej me e lidhė e kapėn disa dhimba tė forta. U kujtue mirė. Muer sakicen e vogel me vedi e hini aty mes shkurreve e kėrkoi nji copė vend qė tė kishte sa ma shum dushk. Aty linda. Ajo me sakicen e vogel mė preu kėrthizėn e lidhi, siē kishte ndihmue kush e di sa herė gratė tjera n’aso rastesh.

Mbasi mė kishte lidhė nė pėshtjellakun qė zakonisht kanė gratė malcore, mė muer e mė ēoi te barra e druve qė kish pregatitė e, tue i u dukė tepėr tė vrazhta pėr trupin e njomė, preu do rrema tė hollė ahit e i shtroi sipėr tyne. Mbi to mė lidhi mue, vuni litarin nė qafė e u ngarkue me barrėn e druve nė shpinė, e me sakicen nė dorė filloi kadalė-kadalė shtegun pėrpjetė me kėthye te stani.

Kur mbrrijti nalt te stanet e pėshteti me kujdes barren e druve aty te praku i naltė ku lėshojshin bucelat e ujit e mbasi mė shtini mbrendė kthei e mori do dru, ndezi zjarmin, vuni nji kusi me ujė me vargue e u vu me gjetė nji kopajė druni si ato qė hapshin tamblin.

Mandej nxori nga thesi i madh i teshave tė veta ato qė kishin pregatitė pėr lindjen teme. Muer edhe peshqirin, lėshoi ujėt e vokėt nė kopajė e kur mė shtini mue aty mbrendė thonė se fillova me bėrtitė. Nanės Lulė qė ishte shtri bri votrės i duel gjumi i mbasdites…”.Kėta rreshta janė tė shkruar prej At Zef Pllumit.

jadore
14-11-11, 16:57
vlera e arit matet me nxetesine e zjarrit .
pesha e femres matet me ari .
vlera e burrit matet me femren qe ka perkrah.

p.s.
jo me kote dolen At Zefa , e Haxhi Tasima..

panta_rhei
18-11-11, 18:15
vlera e arit matet me nxetesine e zjarrit .
pesha e femres matet me ari .
vlera e burrit matet me femren qe ka perkrah.

p.s.
jo me kote dolen At Zefa , e Haxhi Tasima..


Me ari???
Jo, je gabim dhe eshte padrejtesi ndaj femres.

Njeri eshte femra. Njeri.
Nese nuk je ne gjendje me ia njofte femres statusin e Njeriut, ti nuk e njeh as ekzistencen e saj.

Shndrrimi femres: ne objekt adhurimi, ose ne objekt urrejtje, eshte krejt njesoj.
Kryesorja po e shnderron ne objekt.
Ne kete menyre e shkaterron qenien e saj. E mohon.

Ne shume raste, aq shume mundohen me e ngrite lart femren saqe e quajne edhe Kala e pamposhtur. Demek aq e pamundshme ju duket arritja e saj, arritja e bukurise e dashurise se saj.

E cka i bejne, pastaj Kalase kur ta mposhtin?
E shkaterrojne, deri ne themele.

Edhe femren, e ngrisin ne qiell, e quajne Kala e pamposhtur derisa nuk arrijne ta mposhtin, ta pushtojne.
Pastaj?
Si me cdo kala te pushtuar, edhe me femren; e shkaterrojne deri ne themel, shpirterisht e ne cdo menyre te mundshme.

Per te miren e vet, femrat duhet te pretendojne e ta arrijne vetem nje forme te respektit: Njerezor.
E te ruhen sa me teper prej formave te krahasimit me ari, e me lule e me keshtjella, sepse fati i tyre i pret. :tongue:

jadore
18-11-11, 19:24
Me ari???
Jo, je gabim dhe eshte padrejtesi ndaj femres.

Njeri eshte femra. Njeri.
Nese nuk je ne gjendje me ia njofte femres statusin e Njeriut, ti nuk e njeh as ekzistencen e saj.

Shndrrimi femres: ne objekt adhurimi, ose ne objekt urrejtje, eshte krejt njesoj.
Kryesorja po e shnderron ne objekt.
Ne kete menyre e shkaterron qenien e saj. E mohon.

Ne shume raste, aq shume mundohen me e ngrite lart femren saqe e quajne edhe Kala e pamposhtur. Demek aq e pamundshme ju duket arritja e saj, arritja e bukurise e dashurise se saj.

E cka i bejne, pastaj Kalase kur ta mposhtin?
E shkaterrojne, deri ne themele.

Edhe femren, e ngrisin ne qiell, e quajne Kala e pamposhtur derisa nuk arrijne ta mposhtin, ta pushtojne.
Pastaj?
Si me cdo kala te pushtuar, edhe me femren; e shkaterrojne deri ne themel, shpirterisht e ne cdo menyre te mundshme.

Per te miren e vet, femrat duhet te pretendojne e ta arrijne vetem nje forme te respektit: Njerezor.
E te ruhen sa me teper prej formave te krahasimit me ari, e me lule e me keshtjella, sepse fati i tyre i pret. :tongue:

..si gjithmone reflektim shume i bukur panta , nje forme e sugjesitionit qe do ta gjenin vehten ne te, te gjitha shnollat e Tarakut , e ke vrejte ,femra shqiptare ne po keto veti qe permende ti e aludon vehten , definohet me ari ,te dhembin syte po i analizove , mbahet lule e pertej luleje e po e pyete nuk e di se pse , ah po eshte femer , e po erdhi dita e u vyshk si lulja qe e krahasove kompleksohet , kala te aludojne vehten nuk me ka hasur akoma asnje femer te thote, sepse te jesh kala eshte gje e madhe , cdo gje materiale shkatrrohet por kalate i rezistojne edhe pushtuesve e edhe kohes .. mijevjeqareve bile ..gabohen ata qe mendojne qe dyert e kalase thyhen ..pune strategjie thuhet ne artin luftarak ...zakonishte hapen per te vetmin qellim qe kalaja mos te shkatrrohet .. a i ke harru efektet e filmave historik-a , hahha

nejse ..

thenja thote .. pesha e femres matet me ari .. fute arine ne zjarr aty ja vrene pastertine , aty ja vrene shkelqimin .. jo me kote thirret metal fisnik , fute femren ne sprove aty ja vrene fisnikrine ....cfare te keqe ka tash qe vlera dhe rendesia e nje burri matet nga fisnikria e nje gruaje qe ka per krahe ..

ta tregoj nje shembull pse e pata postuar kete thenje , ashtu siq ke ti merak ti tregosh prallat nga e verteta ..takova pas 20 viteve nje koleg architekt , une ate bote isha e vogel per moshen per namin qe kishte ai , qudia qe perfolej ne ate kohe ishte se ai perfundoj ne nje femer qe prinderit i kishin pozite , ajo ishte tipari i vetem qe ajo gezonte .. dhe koha shkoj ..une kisha harruar qe ata egzistonin bile , ritakimi me ta me beri ti pyes edhe nje here kur folem , jeni filan fisteku apo une ju ngatrroj sepse koha bene te veten , po -tha ..! tjetersim dhe shkatrrim ne nje njeri deri ne ate shkalle ende nuk kam has prej qe jam ketu .. vertet me erdhe keq , ne te njejten nivel dukej edhe e shoqja sot! cfare ka ndodhur me ta ju drejtova shoqes me vone .. tha e ke degjuar ate shprehjen ..burri te bene zonje burri te bene tonje .. ketu ka ndodhur e kunderta , gruaja te bene zoteri gruaja te bene dhe ne kete nivel , jo i thash ne keso raste me e qelluar eshte thenja .. pesha e nje burri matet me gruan qe ka perkrah ..


prandaj , pante , ti te pakten kaq keto vite ketu ke vrejte , hymne e lavde ti thurr kultit te gruas veq pse eshte grua nuk e kam zakon , por peshen e saj e mas po aq sa fisnikrimi i arit . cka kam faj tash une qe si badiavgjike qe jam keto elemente me bine ne sy,
done te me mohosh dhe kete satisfaksion ..hhahhaa

panta_rhei
26-11-11, 13:32
Ata rrijnė nė sallėn e teatrit, pak tė zhgėnjyer e buzėkeshur.
Nė njė moment heshtjeje, krejt papritur, kanga e mezinit, ezani nga minarja ishte dėgjuar nė sallė e kishte shkaktuar tė qeshura tek spektatorėt.

Panta sapo ėshtė kthyer nga Franca dhe qesh me mall pėr tripat e Prishtinės, kėto rastėsi, si kjo e ezanit, qė sipas tij krijojnė art e pėrmbi art.
Nė tė djathtė i rrin Dardanja, me njė kėmbė tė qitur tek tjetra e cila gati veē sa s’e prek gjurin e tij.
Bash nė atė distancė milimetrike ėshtė e shkruar e gjithė miqėsia e tyre disavjeēare mashkull-femėr. Miqėsi qė ngjan nė njė libėr tė shkruar deri nė faqen e parafundit.

Dardanja shikon skenėn e ndriēuar dhe herė pas here gėrmucet si mjellmat, vetėm e vetėm qė ta ndjejė erėn e parfumit tė vet qė i vjen prej sė poshtmit.
Pėr njė ēast e pėrfytyron Panten sikur pa fije turpi po ia merr erė fundin e barkut, sikur m'e pasė gjetė ndonjė lule tė panjohur.
Pastaj, ajo lėvizė nė ulėse dhe e shikon orėn sepse mezi po pret qė shfaqja tė soset dhe ata tė dy tė ulen para ndonjė gote alkooli.

Sa pėr sherr, Ēun Lajqi i paska muhabetet e gjata sot dhe siē po duket mezini nuk do tė kėndojė ezan mė.

Kthen sytė nė tė majtė edhe i duket sikur Panta i ka sytė tek zogu i saj i kėmbės, me atė ndjenjėn e tij tė pėrhershme tė fajit.

Dardanja gjithmonė e ka dijtė se ata janė bėrė pėr njėri - tjetrin. Por janė bėrė mė shumė se qė duhet. Shpesh i dukej sikur po ta kapėrcenin atė distancėn milimetrike tė miqėsisė mashkull-femėr, do tė ndiheshin sikur, thu'se'ti zoti na ruajtė, do tė kryenin incest. Palidhje!!!

O Pantė, a ikim?
Po presim edhe pak, shfaqja po shkon kah fundi. Dardanja gjurmon nė ēantė dhe nxjerr njė kuti me orbita. Ia zgjat Pantes, dhe tė dy fillojnė tė pėrtypen, ajo me nervozizėm e ai qashtu qetėsisht e me buzėn nė gaz.
Indiferenca e tij intelegjente gjithmonė i ka pėlqyer, por ēuditėrisht sot i shkon nė nerva, bile ngapak ndihet edhe me stres.

“Moj, mos m'u kanė afru ato?!”, hamendet vetmevete Dardanja.

Imazhi i tij qė ia merr erė fundin e barkut ia shkakton njė ndjesi aty poshtė, dhe njė shtrėngim tė ėmbėl nė nofulla.
Zhytet ne kolltuk dhe fustani i shkon mė sipėr, duke i shpluar jastakėt e gjunjėve.
I ėshtė larguar disi Pantės me mendimin se ai do tė "kfillet" e do tė avytet.

Por Dardanja e ka zbuluar vonė se mund tė ishte e bukur.
Mė pėrpara, ajo nuk donte tė ishte e bukur, pastaj nuk mund tė ishte e bukur dhe tash sė voni kishte vėrejtur se, mund tė ishte e bukur. Dhe ky zbulim i kishte ardhur me njė valė "sulmi" ndaj meshkujve.

Telefonata e Pantes, mikut tė viteve tė shkollės, e gjeti Dardanen nė kėtė fazė.

N'teatėr??!
Ok! ishte pėrgjigjur Dardanja.

Ishte futur nė dush me dilemėn e njė gruaje para njė takimi tė ēuditshėm.
Pastaj ishte shikuar lakuriq para pasqyrės dhe nuk kishte harruar ta parfumosė pakėz fundin e barkut. “Just in case!”, a din "Pėr ēdo rast!" - kishte thėnė vetmevete, ishte zgėrdhirė si shtrigė para pasqyrės dhe kishte vazhduar ceremoninė.

Shfaqja shkon drejt fundit.
“E mo pėrnjimend ia vlejnė duartrokitjet”, mendon Dardanja me ironi.
Njerėzit ēohen me zhurmė dhe kqyrin paushall nėpėr sallė. Ata tė dy, tėrhiqen dhe presin. Sikur fshihen.
E si tė mos e duash Kosovėn me gjithė kėto ngjarje brenda ngjarjeve – dėgjohet Panta. Dardanja i buzėqesh. Ai ka tė drejtė, edhe miqėsia e tyre fsheh njė tjetėr histori brenda historisė. Nuk ėshtė e qartė. Imazhi i tij pėr fund tė barkut sikur ėshtė zhdukur.
E megjithatė asaj i pihet njė gotė.

Sikur tė shkonim te kafet e vogla, koha ėshtė kaq e bukur – i thotė derisa dalin jashtė tė ēliruar.
Shkojmė - i thotė ai me njė gjest prej gurbetqari qė tashmė ngapak i ka humbur koordinatat e atdheut.

Ulen tė dy nė njė tavolinė plastike tė kuqe, nėn pemėn e madhe, duke i lėnė tė kuptohet njėri - tjetrit se kishin arritur nė stacionin e fundit. Njė llampė aty afėr lėshon njė dritė tė butė si pambuk, si flakė e njė feneri nė frymėn e fundit.

Nė lokal vijnė edhe disa njerėz qė flasin pėr teatrin dhe kėngėn e paftuar tė mezinit. Dardanja kėrkon me sy kamarierin dhe sapo e sheh porosit venė t'kuqe. Ai i ēon dy gishtat si Rugova edhe bėrtet: Dy?
Po, edhe na sill njė shpuzore tė lutem - i pėrgjigjet ajo, demek si mė e shtėpisė.

Panta lėshon sytė pėrreth me mall, dhe gjithė qejf pėrpiqet tė gjejė ekuilibrin e tavolinės qė lėvizė, me njė kėmbėngulje qė t'shkon nė nerva.
Le bre hiēu saj – i thotė ajo dhe ai i bindet.
Kamarieri i sjell gotat me venė dhe para se tė shkojė ia lėshon njė vėshtrim diabolik dhe kurioz Dardanes.

Ajo nuk e prish terezinė dhe me tė ēuar gotėn me venė ia shkrep:
Pantė, a jemi zgju ndonjė mėngjes bashkė?
Ueee...

Atij i pėlqen tema e diskutimit qė merr biseda.

Pse po bėn kėsi pyetje absurde, ne kemi bėrė shumė budallaki bashkė, po nejse nuk …

E pra bash sot po shikohesha nė pasqyrė, qashtu cullak, pasi ti mė thirre nė telefon e mė ftove nė teatėr.
A e din qė, derisa ti ke qenė nė Francė kam ndryshuar mendim pėr vetveten? Po mė duket vetja e bukur dhe koha po mė duket si diēka aspak pėr t’u humbur.

U shikuan gjatė nė sy dhe e vazhduan bisedėn pa fjalė, me valė magnetike, diku tė turpėruar e diku tė paftyrė, ndėrsa vena e kuqe rrėshqiste nėpėr fytet e tyre dhe drita e pambuktė binte mbi fytyrat e tyre sikur tė ishin dy tė rastėsishėm mbi kėtė dhe.
Pėr herė tė parė, Panta e ndjeu se nuk mund ta mbajė mė nėn kontrollė Dardanen, me armėt e lehta tė miqėsisė.
Ajo po i jepet atij sipas mėnyrės sė saj, tash, nė kėtė orė, nė kėtė natė, nė kėtė moment, nė kėtė tavolinė qė, definitivisht, s'ka ekuilibėr.

Truri i Dardanes ia ka dhanė shpatit.
Jashtė ēdo parashikimi, pas tri ditėsh qė ai kishte ardhur nė Kosovė, nė natėn kur femna e priste nė Prizren, si ēdo herė, me njė pėrpikmėri dashnoresh.

Tė pėrfytyrova sikur mė merrshe erė nė fund tė barkut tim, si lule – u dėgjua Dardanja gjysėm e dehur.

Panta e ndjeu se ishte futur nė njė lojė bixhozi dhe iu dorėzua mosdorėzimit, do tė luante deri nė letrėn e fundit.
E afroi karrigen plastike pranė tė sajės, u kėrrlesh, hodhi njė shikim si ushtar pėranash, dhe me fytyrėn mė shkatėrruese qė mund tė gjindej, zgjati dorėn e tij tė butė drejt barkut tė saj, ia arriti fundin e barkut, e hulumtoi, e nxori dorėn prej andej dhe iu mori erė poshtėrsisht gishtave tė mesit.

Paske qitė parfum!


p.s.
... to be continued

jadore
26-11-11, 15:10
sa te thjeshte ne esence jemi , sa pak na duhet ..! sa shume sorrollapemi ne te quajturen jete duke komplikuar e nderlikuar per gjene e vetme , nuk dime cka kerkojme . cka kerkojme nga vetja , nga tjeret , nga vet jeta ..e ky mos kuptim na nderlikon vet jeten ..
e ne realitet eshte kaq e thjeshte , shume e thjeshte ..
nganjehere vetem nje qeshje me plot shpirt te mbush jete ..ne te vertet e gjithe lufta si duket ndodh vetem per kerkim te keti casti , castin kur do te qeshim, castin kur do te ndjehemi mire prandaj qeshim ...athehre ndejhemi plot ..plot jete , plot gjalleri ..

..p.s.

ne shenje respekti per nejriun qe tragjekomedin e te jetuarit, tjereve dine te ju ofroj me tone humori ..
jo me kote e them , pasuria ime jane njerzit qe me rrethojne , une ju jam me shume se mirenjohese per kete , ju cmoj qe ju kam ..ju admiroj qe jeni te tille ..

jadore
03-12-11, 22:48
Cherie Carter-Scott nga "Nėse jeta ėshtė lojė, kėto janė rregullat"


Rregulla e pare: Ju do tė merrni njė trup! Mund ta doni apo ta urreni atė, por ai do tė jetė juaji tėrė kohėn e jetės suaj nė Tokė.

Rregulla e dytė: Juve do t'iu paraqiten mėsimet! Ju jeni i pėrfshirė nė njė shkollė informative me orar tė plotė, tė quajtur 'Jetė'. Pėrcdo ditė nė kėtė shkollė ju keni mundėsinė tė mėsoni mėsime. Mund t'iu pėlqejnė apo t'i urreni ato, por ato janė tė projektuara si pjesė e programit tuaj.

Rregulla e tretė: Nuk ka gabime, vetėm mėsime! Rritja ėshtė njė proces i eksperimentimit, njė seri gjyqesh, gabimesh dhe fitoresh tė rastit. Eksperimentet e dėshtuara janė pjesė e procesit po aq sa edhe eksperimentet qė funksionojnė.

Rregulla e katėrtė: Njė mėsim pėrsėritet derisa tė mėsohet! Mėsimet do tė pėrsėriten nė forma tė ndryshme pėr ju derisa t'i keni mėsuar. Kur ju t'i mėsoni ato, ju mund tė vazhdopni nė mėsimin tjetėr.

Rregulla e pestė: Tė mėsuarit nuk ka fund! Nuk ka asnjė pjesė tė jetės qė nuk pėrmban mėsime. Nėse jeni i gjallė, ka mėsime pėr t'i mėsuar.

Rregulla e gjashtė: "Atje" nuk ėshtė mė mirė se "Kėtu"! Kur "Atje" -ja juaj bėhet njė "Kėtu" , thjesht do ta gjeni se njė “Atje” vetėm duket mė e mire se “Kėtu” prezente.

Rregulla e shtatė: Tė tjerėt janė vetėm pasqyra juaj! Ju nuk mund tė dashuroni apo te urreni dicka te tjetri, nėse nuk reflekton dicka qė doni apo urreni tek vetja.

Rregulla e tetė: Cfarė bėni me jetėn tuaj varet nga ju! Ju i keni tė gjitha mjetet dhe burimet qė ju duhen. Cfarė bėni me to varet nga ju.

Rregulla e nėntė: Pėrgjigjet tuaja gjenden brenda jush! E gjitha qė ju duhet tė bėni ėshtė tė shikoni, tė dėgjoni dhe tė besoni.

Rregulla e dhjetė: Ju do t'i harroni tė gjitha kėto nė lindje! Ju mund t'i kujtoni nėse doni duke e shthurur spiralen e dyfishtė tė njohurive tė brendshme.

e-uritura
03-12-11, 23:15
Cherie Carter-Scott nga "Nėse jeta ėshtė lojė, kėto janė rregullat"


Rregulla e pare: Ju do tė merrni njė trup! Mund ta doni apo ta urreni atė, por ai do tė jetė juaji tėrė kohėn e jetės suaj nė Tokė.

Rregulla e dytė: Juve do t'iu paraqiten mėsimet! Ju jeni i pėrfshirė nė njė shkollė informative me orar tė plotė, tė quajtur 'Jetė'. Pėrcdo ditė nė kėtė shkollė ju keni mundėsinė tė mėsoni mėsime. Mund t'iu pėlqejnė apo t'i urreni ato, por ato janė tė projektuara si pjesė e programit tuaj.

Rregulla e tretė: Nuk ka gabime, vetėm mėsime! Rritja ėshtė njė proces i eksperimentimit, njė seri gjyqesh, gabimesh dhe fitoresh tė rastit. Eksperimentet e dėshtuara janė pjesė e procesit po aq sa edhe eksperimentet qė funksionojnė.

Rregulla e katėrtė: Njė mėsim pėrsėritet derisa tė mėsohet! Mėsimet do tė pėrsėriten nė forma tė ndryshme pėr ju derisa t'i keni mėsuar. Kur ju t'i mėsoni ato, ju mund tė vazhdopni nė mėsimin tjetėr.

Rregulla e pestė: Tė mėsuarit nuk ka fund! Nuk ka asnjė pjesė tė jetės qė nuk pėrmban mėsime. Nėse jeni i gjallė, ka mėsime pėr t'i mėsuar.

Rregulla e gjashtė: "Atje" nuk ėshtė mė mirė se "Kėtu"! Kur "Atje" -ja juaj bėhet njė "Kėtu" , thjesht do ta gjeni se njė “Atje” vetėm duket mė e mire se “Kėtu” prezente.

Rregulla e shtatė: Tė tjerėt janė vetėm pasqyra juaj! Ju nuk mund tė dashuroni apo te urreni dicka te tjetri, nėse nuk reflekton dicka qė doni apo urreni tek vetja.

Rregulla e tetė: Cfarė bėni me jetėn tuaj varet nga ju! Ju i keni tė gjitha mjetet dhe burimet qė ju duhen. Cfarė bėni me to varet nga ju.

Rregulla e nėntė: Pėrgjigjet tuaja gjenden brenda jush! E gjitha qė ju duhet tė bėni ėshtė tė shikoni, tė dėgjoni dhe tė besoni.

Rregulla e dhjetė: Ju do t'i harroni tė gjitha kėto nė lindje! Ju mund t'i kujtoni nėse doni duke e shthurur spiralen e dyfishtė tė njohurive tė brendshme.


Rregulla fantastike Jadore!

jadore
09-12-11, 15:34
Vlera mė e madhe e budallenjve nė shoqėrinė e sotmeAkuzave tė pabaza rreth budallenjve u shtohet dhe padrejtėsia shkencėrisht e gabuar ku kėta shikohen si tė pavlerė, pengues tė shoqėrisė sė sotme apo parazitė. Ndoshta shumė herė shprehimisht urojmė pėrsėri nė mėnyrė tė gabuar qė kėta tė mungojnė mes nesh.


Problemi me budallenjtė nuk ėshtė i thjeshtė nėse sė pari marrim parasysh vendin e qėndrueshėm dhe krejtėsisht tė nevojshėm qė kėta luajnė nė diferencializimin e klasave shoqėrore.Kėshtu budallenjtė ndahen nė dy kategori krejtėsisht tė ndryshme nga njėra tjetra, veē tė dyja kėto kategori i pėrgjigjen tė njėjtave ligje shoqėrore – diferencializimit.

Kategoria e parė, pėrfshin budallenjtė tė vendosur nė klasat e ulėta tė shoqėrisė.

Sesa e vlefshme ėshtė kjo kategori njerėzish, e kotė ta diskutojmė. Do na duhet tė theksojmė gjithsesi se pa tė shfrytėzuar, nuk mund tė ketė zhvillim. Duke folur nė gjuhėn e shkencave shoqėrore, pa kėta nuk do kishte ndarje klasore, sepse nė vend tė pabarazisė, do kishim barazi. E njėjta gjė vlen edhe kur kjo ndarje e shoqėrisė sigurohet mbi nivelin e nevojshėm, domethėnė, sikur tė gjithė tė ishin tė zgjuar, atėherė pėrsėri nuk do kishim qytetėrim, do tė ishte njėsoj sikur tė gjithė tė ishin budallenj. Qytetėrimi sigurohet vetėm nėpėrmjet ekzistencės kategorike tė tė dy grupeve, si tė menēurve, ashtu dhe budallenjve. I privuar qoftė prej njėrės nga dy degėt e tij, qytetėrimi rrėzohet pėrfundimisht.

Nė vazhdim pra, pėrmes teorisė tė diferencializimit shoqėror, pa kontributin esencial tė budallenjve, qytetėrim nuk ka. Kėshtu, mė sė pari duhet tė njihet vlera e madhe shoqėrore e budallenjve. Madje nė sociologji, kjo vlerė njihet shkencėrisht.
Diskriminimi ndaj budallenjve vjen si rezultat i rendimentit tė kategorisė sė dytė ku ata pėrfshihen, e cila ėshtė mė e bezdisshme se e para, por dhe kjo pėrfshirje e tyre bėhet e tillė nėse kalon kufijtė e llogjikės dhe shndėrrohet nė lėvizje antisociale dhe antishkencore. Kėtu pra, akuzohen budallenjtė e kategorisė sė dytė, ata qė mbajnė poste tė larta nė rendin shoqėror.

Ky gjykim i situatės, shmang krejtėsisht njė padije tė funksionimit diferencial shoqėror, i cili pėrmblidhet nė rregullin elementar “Pėr 10 budallenj, duhet njė i menēur”, “pėr 10 tė paaftė, njė i aftė”. Ky fenomen, tipik klasik, tepėr i vjetėr shekullor, ekziston pėr aq kohė sa ėshtė nė jetė dhe shoqėria njerėzore, qė nga fillimet e njerėzimit. A bėhet tė jetė fenomeni nė fjalė thjesht “rastėsor”? Po rastėsi konsiderohet ēdo gjė qė truri i njeriut nuk e kap dot. Asnjėherė veē, nuk ėshtė konsideruar rastėsi ai ēka quhet rregulli themeltar i diferencimit shoqėror. Dhe susta psikologjike siguruese e aleancave tė atyre qė janė “poshtė”, ndaj atyre qė janė “lartė” ėshtė njėherėsh e dhėnė sipas ressentiment.

Aleanca e budallenjve, nuk ėshtė gjė tjetėr veē njė organizim mekanik sipas parimit tė “pėrpjekjes mė tė vogėl” nė mėnyrė qė tė luftojė njė forcė mė tė madhe tė pėrfytyruar tek njė grup oligarkik apo te njė njeri i vetėm. Ky organizim, i kufizuar nė shtrirje, ėshtė emėrtuar prej termit sociologjik si “klikė”.
Ėshtė e lindur tendenca e budallait, shumė shpesh madje e kthyer nė mani, qė tė pėrfshihet nė lėvizjet sa mė tė forta, sa mė tė shumta, nė organizata shoqėrore tė ēdo lloji e natyre.Kjo tendencė shpjegohet sė pari pėrmes lehtėsisė tė tufėzimit, (grupimit) tė cilit i nėnshtrohet si pasojė e mungesės sė individualitetit. (Prej kėsaj tendence rrjedh dhe urrejtja ndaj individėve apo individualistėve).

Arsyeja e dytė ėshtė paniku kafshėror individualist prej tė cilit pėrfshihet vazhdimisht, dhe frika e arsyeshme se mund tė pėrmblidhet nė ēfarėdo lloj proletariati. Kėto tendenca, janė afėrsisht fakte tė pathyeshme pėr tė vėrtetuar cungimin shpirtėror tė dikujtNė kėtė mėnyrė krijohen flukse tė larta rrymash budallenjsh qė vėrshojnė nėpėr organizata tė ēdo lloji. Nėse kėto organizata, janė mbrojtėse tė interesave, atėherė arrijnė ta ruajnė tė paktėn mbrojtjen qoftė sipėrfaqėsore tė interesave qė kanė. Po nėse kėto organizata janė tė natyrės shpirtėrore, me kalimin e kohės degjenerojnė nė budallo-adhurim.

Kėtij fenomeni tė fundit i janė nėnshtruar psh degjenerimi i masonerisė, Lidhjet e kudondodhura Roteriane, akoma sė fundi dhe ajo...Organizata e Kombeve tė Bashkuara! Pra sipas tė dhėnave mė sipėr, tendenca shtytėse e budallenjve drejt organizatave tė ēdo lloji dhe natyre dhe tufėzimit tė tyre me mani, antindividualizmi dhe grupimi pa ndėrhyrje tjetėr, na jep shembujt e ekonomisė sė drejtuar nė shembujt e socializmit, apo komunizmit. (tė tjerė janė ata qė shfrytėzojnė teori tė tilla gjithsesi).

Nė kėtė mėnyrė, mė tej mund tė shpjegohet pėrzgjedhja rigorozisht dhe rreptėsisht e budallenjve nė krye tė organizatave shoqėrore, tė cilėt pėrmes dhunės politike arrijnė tė mbizotėrojnė dhe si sistem ekonomik apo politik. Po nga ana tjetėr, kritikat, privilegje e atyre personave qė zotėrojnė njė llogjikė tė fortė, tė drejtuara ndaj udhėheqėsve tė organizatave tė tilla, janė krejtėsisht tė padėshirueshme.
Sepse e ushtruar nga tė tjerė, bie ndesh me pushtetin e budallenjve, apo tė atyre qė mbajnė njė pozitė tė tillė interesi qė i bėn tė ndjeshėm ndaj mendimit kritik. Mungesa e mendimit individual, lėvdatat, keqdashja (shikoni mė poshtė) i bėjnė kėto situata, ideale pėr tu klasifikuar si tė zotėruara prej budallenjve. Pėrsėri tendenca e paluftueshme qė budallenjtė kanė tė mblidhen nė tufėzim, pėrmes shfaqjeve publike, tė ushqyera prej radiove, televizionit, modės, dhėnies sė vlerėsimeve (diplomave, medaljeve) japin njė pikturė tė pėrgjithshme si shfaqje budallėku dhe pėrmes asaj ēka pamė mė lart, janė tė vetkuptueshme.

III


3. Tani na duhet tė gjejmė se kur duhet ta marrim si tė dhėnė mundėsinė reale tė ndikimit prej kopesė sė budallenjve? Kjo mundėsi, mund tė vlerėsohet objektivisht dhe pavarėsisht sustės psikologjike (ressentiment) e cila nuk do tė kishte asnjė ndikim aktiv shoqėror nė diferencimin e klasave. Ėshtė vlerė e dhėnė nėpėrmjet pozitės qė mbajnė budallenjtė nė rendin shoqėror. Pozitė nė tė cilėn shndėrrohen nė tė pazėvendėsueshėm, sepse ėshtė pozitė mė e ulėt por gjithashtu hallkė e nevojshme pėr funksionimin e tė gjithė mekanizmit shoqėror, i cili bazohet absolutisht nė hallkat e veta mė tė ulėta.
Mė qartėsisht duket kjo varėsi nė marrėdhėniet me hallkat mė tė larta nė personazhe dhe pozita qė kėto hallka u pėrkasin. Qartėsisht kjo lidhje duket te forma e santazhit, tė cilėn e njohin tė gjitha qeniet shoqėrore. Si shembull jepet shmangia, mbyllja e njė dosjeje, apo mosdhėnia e urdhėrit tė mandatit tė arrestit kundrejt njė tė kėrkuari kriminel, prej organeve (tė ulėta nė grada) policore tė lidhura me persona tė tillė etj.

4. Duke marrė parasysh, aktualitetin e kėsaj gjendjeje nė rangjet e ulėta tė personave nė diferencimin social, bėhet plotėsisht e kuptueshme ngritja nė pozitė e personave tė tillė pėrmes aleancave duke vendosur veten dhe tė tjerė nė pozita tė tilla paralizuese tė sistemit dhe bojkotimin nga kėta persona me kėto aleanca nga njėra anė ndaj personave tė aftė pėr tė kryer njė punė tė caktuar, ndėrsa nė anėn tjetėr, vendosin shtytjen ndaj personave tė njėjtė me ta drejt pozitave drejtuese. Ky fenomen emėrtohet “klikė” .Qė njė evolim tė llojit tė tillė, asnjė nuk mundet ta ndalojė kjo duket qartė, aq qartė sa duket dhe marrėdhėnia e ndėrvarur sipas tė dhėnave tė mėsipėrme. Sipas kėsaj vartėsie, fenomeni “njė budalla bie, njė mijė ngrihen” vazhdon pambarimisht.
I ardhuri nė pozitė kėsaj here budalla, do tė kėrkojė mė budallenj se vetja pėr t’i patur vartės deri sa njė ndėrhyrje e dhunshme nga jashtė, e detyrueshme herė prej nevojės, herė prej organizmave shoqėrorė, apo njė pėrēudnim i organizatės nė fjalė do tė jetė i rangut tė tillė qė tė ēojė nė njė tronditjeje nga themelet deri nė fundin e saj.

5. Por edhe pa aleanca dhe organzime, pa “klika”, tė ardhurit e rinj budallenj apo tė paaftėt pėrgjithėsisht, sikur edhe individualisht tė mbizotėronin vendosen tė lidhur me diferencimin social nė njė rang tė njėjtė me tė organizuarit. Sepse objektivisht, pozitat tė cilat mbajnė, nėse marrim parasysh si mė sipėr, janė tė tilla qė i bėjnė ose tė mbivlerėsuar, ose tė ngrėnshėm (durueshėm) prej tė tjerėve, asnjėherė veē nė kėto pozita nuk kėrkohet aftėsi qė tė arrihet deri aty.Nė tė kundėrt, njerėzit e aftė, shtypen dhe rrėzohen me rastin mė tė parė qė arrijnė nė majat mė tė larta tė sistemit. Nė kėtė mėnyrė, shumė tė paaftė kanė arritur tė kenė pozita tė larta qė nga presidenti i Republikės deri te “sekretari i Aleancės sė shitėsve tė ēarqeve tė minjve”. Kėto pozita shoqėrore asnjėherė njė njeri serioz nuk do kėrkonte t’i kishte. Pozita tė cilat shoqėrohen me diploma, medalje, shfaqje etj.

Kolegu causeur i rasteve mė lart pėrbėn me tė vėrtetė njė fshikullim shoqėror, sepse si causerie merr pėrsipėr tė flasė te kopeja e njerėzve mbledhur pėrpara tij ēfarė u bė nėpėr gazeta, ēfarė dėgjoi nė radio, ēfarė i thanė njerėzit nė rrugė etj. Gjithashtu kur vendos tė komentojė mbi tema tė vėshtira qė kėrkojnė mprehtėsi intelektuale dhe hir shpirtėror si psh se gjatė natės mbizotėron errėsira dhe pas shiut sigurisht ka lagėshti. Nė kėto raste shtohet gjithashtu qėndrimi “vetėmbrojtės” ndaj njerėzve intelektualisht mė lart se ai vetė, njė nėnvleftėsim i qėllimshėm i tyre nė emėr tė popullit etj.[/SIZE][/FONT]

jadore
09-12-11, 15:38
vazhdim...IV

6. Interesant ėshtė pėrfundimisht dhe fenomeni i disa njerėzve tė ditur tė cilėt instiktivisht e ndjejnė rolin e madh tė budallenjve nė shoqėri dhe karrierėn e tyre tė shndritshme – nė prerjen e artė tė modestisė sigurisht – vendosin tė vishen me kėtė rol tė ngrihen dhe ata nėpėrmjet metodės sė infiltrimit ndėr ta. Por ky rol ėshtė tejet i vėshtirė pėr dy arsye kryesore.Sė pari subjektivisht, ekzistenca e jetės shpirtėrore dhe intelektuale ka njė reflektim nė fizionominė e jashtme, kjo edhe me aktrimin mė tė mirė tė mundshėm ėshtė e vėshtirė tė fshihet, veē nė rastin kur kemi tė bėjmė me talent aktrimi tė jashtėzakonshėm. Thjesht, veē prania e njė tė menēuri ėshtė si rregull, tejet sfiduese pėr budallain.
Kompleksi psikologjik i ndjenjave qė vėrshojnė drejt tij, ėshtė krejtėsisht i njėjtė me atė tė njė kafshe nė ikje e sipėr, nė gjendje paniku, ose tė njė njeriu nė gjendje arratisjeje, apo pozicion mbrojtjeje. Urrejtja, frika, keqdashja, bashkė me guximin harbut pėrmblidhen nė njė mėnyrė tė tillė qė shprehin pėr njė sy tė stėrvitur qartė nė ēdo frazė, qėndrim tė njėjtė nėnvlerėsues, apo pėrulės nė njė gjendje tė rrezikuar.

Sė dyti, sipas mėnyrės tė tė menduarit tė budallait, dyshimi instiktiv i lindur i tij, ėshtė e tillė qė hipokrizia aktoriale e tė menēurit bėhet e kotė. Nga ana tjetėr, sinqeriteti i vėrtetė i shprehur prej tė menēurit konsiderohet si hipokrizi. Budallai ėshtė qėnia mė e afėrt me mbretėrinė e kafshėve, ka ndjenja dyshimi instiktiv tė zhvilluar nė mėnyrė tė tillė qė bėhet i pamundur diagnostifikimi apo krijimi meditues dhe renditja llogjike e fakteve, tė dhėna zgjuarsie kėto, aftėsi jo tė mbėshtetura nė instikte, por nė dije. (budallai) i paarmatosur dhe i pambrojtur prej ofensivės inteligjente, pėrballė veprimeve llogjike tė ftohta tė njė zgjuarsie tė huaj, karakteristika qė bėhen tė pakapėrcyeshme pėr tė, dhe pėr t’i pėrballuar vė punė mjetin e vetėm qė ka nė dorė, pikėrisht ato qė pėrdorte dhe njeriu primitiv apo kafshėt – dyshimin instiktiv.
Nė kėtė mėnyrė shpjegohet dhe inferioriteti fizik, apo shpirtėror i popujve qė frymėzohen kryesisht nga dyshimi instiktiv dhe nga vetėkėnaqėsia, karakteristika qė i marrin si tė dhėna inteligjence. Nė kundėrshtim me evropianėt, tė cilėt nuk kanė asnjė nevojė pėr ndjenja tė tilla dhe botkuptimi i tyre ėshtė mbėshtetur mbi llogjikėn.
Sipas kėsaj gjithashtu, duket qartė se dyshimi keqdashės dhe pjella e tij, dinakėria, janė tė dhėna krejtėsisht tė kundėrta me inteligjencėn, madje i kanė zėnė vendin kėsaj tė fundit. Themi nė “tė kundėrt” pėrsa i pėrket rolit, sepse dituria, nuk ėshtė e pavarur prej instiktit, pėrkundrazi, ėshtė zhvillimi i mėtejshėm i kėtij tė fundit qė nga vlera e tij fillestare.

7. Dinakėria, ėshtė ushtrimi aktiv i dyshimit dhe stadi i dytė i tij, veprim i njėjtė me instiktet kafshėrore tė mbrojtjes, sepse pėr tu ushtruar presupozon varfėrinė dhe inercinė shpirtėrore tė budallait, si kafshė instiktivisht dhe shpirtėrisht nėn panik.
Dyshimi i thjeshtė ėshtė njė mbrojtje me natyrė pasive e cila nuk u drejtohet personave tė tretė. Ndėrsa dinakėria ėshtė mbrojtje e natyrės aktive, sepse pėrmbledh aktivitet tė trurit, renditje mendimesh dhe pėrfundimesh deri nė veprim (kur themi ia hodhi psh), dhe si pėrfundim ushtrohet mbi persona tė tretė. Vlera e cilėsisė sė mendimeve, meditimeve dhe pėrfundimve nuk ka lidhje me zgjuarsinė kur vetė pėrdorimi i kėtyre na ēon nė ushtrimin e asaj ēka quhet me njė fjalė tė vetme – dinakėri (shejtanllik), por pėrdorimi i pėrgjithėsimeve nė kombinim me nivelin e ulėt intelektual ēon nė ushtrimin e disa veprimeve tė njohura nė funksion tė dinakėrisė (lavdėrime, gėnjeshtra, keqdashje, shpifje, kurvėllik, kėndvėshtrim simpatik ndaj budallenjve akoma, duke zėnė nė gojė fėmijėt e shumtė tė tij, ofertė ndaj tė “fortit” pėr shėrbime tė ndryshme, tė lehta dhe tė pamoralshme, spiunllik, “marrje pluhurash”, karagjozėllėqe, apo tė bėrit si Kazanova, puthje duarsh pėrpara “tė Plotfuqishmit”, nxjerrje fjalimesh, thurje tė vargjeve lėvdonjėse, mbartje qesesh me zarzavate etj)
8. Budallai mundet pėrmes “aftėsisė” sė tij dhe mjeteve tė cekėta intelektualo-shpirtėrore, (nė mungesė tė aftėsive tė larta intelektuale), tė ushtrojė mė pas dhe mashtrimin. Mashtrimi siē dihet, ėshtė fshehja e tė vėrtetės, apo parashtrimi i gėnjeshtrės si e vėrtetė. Sipas kėtij pėrkufizimi, ushtrimi i mashtrimit, nuk i detyrohet mprehtėsisė sė atij qė e ushtron, sepse si ēdo njeri qė mundet tė parashtrojė tė gėnjeshtrėn si tė vėrtetė, ashtu mundet dhe budallai nė fjalė, por nė mirėbesimin e viktimės.
Arsyeja qė i futet kėsaj rruge si mė e lehta mendėrisht e mundshme, pėr budallain ėshtė mungesa e mprehtėsisė sė tij dhe paaftėsia pėr tė pėrdorur mjete tė ndershme, karakteristikė kjo e njerėzve inteligjentė. Vetėm ata munden tė pėrdorin vlera qė kėrkojnė njė kalitje individuale shpirtėrore.

Po si ėshtė e mundur atėherė qė na del pėrpara shprehja e pėrhapur gjerėsisht se mashtruesi nuk ka mundėsi tė jetė budalla, pėrkundrazi, ėshtė i menēur? Nė tė kundėrt me analizėn e mėsipėrme sipas sė cilės del se mashtruesi nuk ka mundėsi tė jetė i menēur por budalla me vulė?

Kjo pėrshtypje e ka burimin nga “teoria” e lidhjes sė budallėkut me mirėbesimin. Budallai ėshtė i prirur tė “mendojė” jo prej njė mekanizmi llogjik kuptues por nga pėrshtypjet e jashtme. Nuk kėrkon arsyet madhore tė cilat shpjegojnė fenomenin e caktuar, por kufizohet nė gjetjet sipėrfaqėsore aq sa pėr tė realizuar njė mashtrim tė suksesshėm. Veprimi nė fjalė nuk lidhet vetėm me mirėbesimin e viktimave tė veta dhe zgjuarsisė sė mashtruesit.

Qė mashtrimi nuk lidhet me zgjuarsinė besoj se e bėmė tė kuptueshme mjaftueshėm. Por tė thuhet qė mirėbesimi ėshtė budallėk, kjo ėshtė me tė vėrtetė monument i budallėkut “tė zgjuar”. Sepse mirėbesimi i dikujt, presuozon qė tė tjerėt tė jenė si ai, mirėbesues dhe tė ndershėm, pra tė menēur. Ky ėshtė pa dyshim treguesi mė i lartė i arritjes kulturore dhe qytetėruese tė dikujt.
Sa mė lart tė ndodhet dikush nė shkallėt e zgjuarsisė dhe tė qytetėrimit, qofshin kėta popuj, apo individė (psh evropianėt nė lidhje me popujt e lindjes sė mesme) aq mė mirėbesues janė ndaj njeri tjetrit.

I fundit i budallenjve, do ta kishte tė pamundur qė tė mashtronte njė Kant apo njė Betoven dhe i fundit i grekėve (lexo shqiptarėve po tė duash ) njė evropian. Hedhja e vėshtrimit keqardhės tė “frėngėve naivė” drejt fatkeqėve “tė menēur” banorė rreth Mesdheut, apo tė Lindjes, le tė jetė dėnimi i budallenjve pėr kėtė “teori” tė tyren.

V


9. Jemi brenda tė vėrtetės nėse themi qė budallai ndjek instiktin e vet tė dyshimit keqdashės* (lexo supersticioneve*) dhe kjo ėshtė e padiskutueshme. Ai e vendos veten e vet brenda jetės sociale dhe “fatin” e tij nė lartėsi qiellore (brenda metafizikės psh), aty ku bota instiktive ka pėsuar njė degjenerim tė lartė - pėrballė botės llogjike, duke humbur nė kėtė mėnyrė ēdo kontakt me realitetin.
Nėse pranojmė, ashtu siē lipset tė bėjmė, se sė pari: Instikti ėshtė i pagabueshėm, si i tillė i pashpjegueshėm dhe i pa cen. Sė dyti; se bota instiktive ėshtė mbi tė gjitha njė botė prej natyre e shėndetshme. Sė treti; se shoqėria (bashkėsia) nė vazhdimėsi tė natyrės, ėshtė njė organizėm i shėndetshėm i pėrbėrė prej individėve tė shėndetshėm, atėherė pėrfundimi mbi zotėrimin e budallenjve nė botė nėpėrmjet metafizikes nė shoqėri, ėshtė njė pėrfundim i nevojshėm dhe i parevokueshėm.

Pėrfundimi vėrtetohet si nevojė e natyrshme dhe sociale me vlera tė pėrbotshme pėrsa u pėrket tė gjithė popujve, nė tė gjitha kohėt. Qė gjendjet metafizike mbizotėruan (jo lulėzuan) nė epokat e errėta sociale, kjo nuk ėshtė rastėsi. Budallai, siē u tha sa mė sipėr, duke ndjerė nė dyshimin e vet keqdashės “sulmin” e tė menēurve ėshtė nė mėnyrė tė krejt tė natyrshme brenda realitetit, sepse me tė drejtė ndjen rrezikun qė i kanoset pėr tu fundosur nė klasat shoqėrore mė tė ulta. Nėse mundet nėpėrmjet dyshimeve tė veta tė mbijetojė nė majėn e piramidės shoqėrore, kjo ėsht temė tjetėr.
Ėshtė e dukshme veē qė instikti pėrbėn njė mjet orientimi (busull) dhe mbrojtjeje tė njeriut primitiv. Por ky nuk vlen ama si mjet mbizotėrimi dhe superioriteti nė njė shoqėri tė zhvilluar qė i ka tė ndara paraprakisht klasat sipas aftėsive, nė formė tė natyrshme.

Budallai ngjan nė kėto lloj shoqėrish me njė kafshė e cila prej instiktit di t’i shmanget ēdo rreziku, pėrveē dhunės nga “lart”, sikur vjen prej xhunglės dhe hyn nė njė njė rrugė kryesore tė njė metropoli atėherė do gjendet befasisht poshtė rrotave tė njė makine. Kjo makinė, e cila ėshtė e panjohur dhe e pashpjegueshme pėr tė, mbėshtetet sigurisht nė fund tė fundit te instiktet e njeriut, por ėshtė ndėrtuar prej zgjuarsisė sė tij. Sesa shpesh mund tė gjenden njerėz tė ulėt shpirtėrisht poshtė rrotave tė “makinave” sociale, na jep njė tregues tė vendit qė mbajnė ata nė klasat sociale.Kėtė lloj makine, nuk mundet as budallai sigurisht ta shmangė, sepse ngritja e tij mbi tė ėshtė e kufizuar brenda caqeve tė caktuara shoqėrore. Dhe sė fundi, metafizikja, as kafshėn dhe as budallanė nuk mundet tė mbėshtjellė nėn rrota, sepse ėshtė e kuptueshme qė ai ia ka hipur kalit me flatra Pegasus. (Ose ka fluturuar me zarzavate si i themi ne )

VI

10. Sipas prejardhjes shoqėrore tė budallenjve, vėmė re qė prodhimi i tyre nuk kufizohet prej ndarjeve klasore. Natyra dinake, nuk i dha asnjė klase tė caktuar kėtė privilegj. Nė mėnyrė tė pėrciptė mund tė pohojmė se budallenjtė mė tė kėndshėm natyra na i ka ofruar nė rangjet e klasave tė larta, por gjithsesi, nuk ndau asnjė klasė nga ndikimi simbolik i tyre. Ministri budalla i bėrė reckė nga nėpunėsit dhe vartėsit e tij, apo matrapazi ndėrmjet punėtorėve qė shfrytėzon mundin dhe djersėn e kolegėve, janė dy raste tė kundėrta qė vėrtetojnė mė sė miri se budallėku vendlindjen nuk e ka tė natyrės klasore.

Pėrmbajtja e budallėkut ėshtė kryesisht psikologjike pėr tė formuar mė tej variacionet e veta paralele midis budallenjve. Fils a papa i klasės superiore, i cili pėr shkak tė atrofizimit fizik dhe natyrės bulemike tė karakterit, merr seriozisht nė konsideratė rradhėn e pafundme tė rregullave tė vendosura prej familjes sė vet, duke humbur kėshtu vlerėn e mendimit kritik, katandiset nė njeri pa pikėn e karakterin dhe quhet prej klasės sė vet pėrfaqėsuese si “ēun i mirė”, kur nė mėnyrė llogjike tė pėrkufizimit do duhet tė ishte “budalla pėrsėmbari”. Ndėrsa “njeriu i popullit” nėn shembullin paralel do duhet tė quhej gjerėsisht prej shoqėrisė veē “trap”

Me tė drejtė duket mė i rreptė pėrkufizimi nė masat popullore. Nėse psh fils a papa i klasės superiore, nė moshėn shkollore del tė jetė i pamjaftueshėm llogjikisht, ai mbėshtetet me mjetet qė posedon klasa e vet, madje arrin tė qėndrojė nė pozita tė larta shoqėrore nėpėrmjet kėsaj mbėshtetjeje. Ndėrsa njeriu i popullit, edukohet mė me rreptėsi nga prindėrit dhe prej bashkėmoshatarėve tė vet, derisa arrin njė lodhje mendore tė tillė pėrmes nėnvleftėsimit, sharjeve, talljeve, farsave, dhe dhunės qė nuk i krijon mundėsi tė mjaftueshme tė ngjitė nė shkallėt e klasave tė tjera mė tė larta. Ky lloji i fundit i budallait, edhe mė simpatik ėshtė, mė modest, mė i padėmshėm dhe mė pak qesharak, gjithashtu e ka humbur vetėvlerėsimin, nė kundėrshtim me budallain e klasave tė larta qė bulemia dhe mbrothtėsia familjare, i shton karakterit tė tij njė lloj natyre femėrore.

VII

11. Sė fundi, lidhja e moralit ndėrmjet budallait dhe rengpunuesit, apo mashtruesit ėshtė papritshmėrisht e ndryshme nga ajo qė ka parasysh “opinioni publik”. Njeriu i thjeshtė, mendon se rengpunuesit dhe mashtruesit janė vėrtet tė pamoralshėm, por gjithashtu njė nėnkategori e tė zgjuarve. Nė tė kundėrt, do tė thoja se mashtruesit janė kategori e budallėkut. Dhe ja se si: Nga sa thamė mė sipėr, dinakėria pėrveē kur kjo pėrdoret si mjet prej tė menēurve kundėr budallenjve, pėrbėn dhe karakteristikė natyrale tė kėtyre tė fundit, gjithashtu konkluzion llogjik tė faktit se pėr shkak tė natyrės sė prishur tė mekanizmit llogjik tė budallenjve, dinakėria pėrbėn mekanizmin e vetėm mbrojtės qė kėta kanė nė dorė ndaj sulmeve tė jashtme.

Pėr vėrtetėsinė e kėtyre argumentave na duhet edhe njė hap i vetėm akoma: pikėrisht qė dinakėria ėshtė e nevojshme ndėr budallenj, pėr t’i bėrė kėta tė zotėrojnė pozita dhe pushtet. Asnjė njeri me vlerė nuk e ka tė nevojshme tė bėhet dinak, apo mashtrues. Eksperienca shoqėrore e pėrditshme na mėson se kėto lloj epitetesh (mashtrues, dinak etj) asnjėherė nuk arritėn tė ishin pronė e njerėzve tė mėdhenj, tė cilėt sipas aktivitetit tė tyre janė cilėsuar si “tė kėqinj”, “tė mefshėt”, “skuthė”, por asnjėherė si mashtruesa apo rengjepunues, madje edhe kur kanė qėnė konservatorė, antisocialė nė lidhjet me njerėzit, kanė arritur tė mbizotėrojnė.

Pasoja absolute tė gjymtimit shpirtėror tė budallait janė jo vetėm tendenca e tij pėr tu kthyer nė kope, shtytja pėrpara me shpatulla pas murit nė legjionin e njerėzve tė sėrės sė vet, mungesa e kritikės, pėrdorimi i robėrimit moral, lajkat etj. Por dhe shmangia sistematike e ēdo pėrplasjeje dhe ēdo beteje. Dhe kur budallai nė formėn e mashtruesit apo dinakut, do t’i duhet tė polemizojė, kėtė do e bėjė nėpėrmjet mjeteve mė tė lehta tė mundshme, madje ato mė imorale: Gėnjeshtrės,kurvėllikut, ligėsisė dhe shpifjes.

Prej kėsaj del dhe teorema e patundshme qė: edhe imoraliteti ėshtė komplet privilegj vetėm i budallenjve.
.................................................. ...............................

p.s. \

huazim

panta_rhei
09-12-11, 18:15
Nje reflektim pėr dy fakte te vocrra, qe po ju thojne, biblike.
(ok, te vocrra edhe pernga thellesia e analizes)

1.

Zoti ia kishte lejuar njeriut (Adamit) shijimin e kopshtit te Edenit.
Ia kishte ndaluar vetem nje gje: Te mos e shijoje asnje frut nga "Pema e dijes".
Pra, Zoti nuk donte qe njeriu (Adami) te behej i ditur (???!!!)
Tash, njeriu derisa ishte i paditur, si mund te gjykonte se a ishte e drejte keshilla, ose si mund te gjykonte pasojat e mosbindjes, si i paditur qe ishte?
Por, megjithate, pika me e forte e ketij "fakti biblik" eshte se: Njeriu (Adami) e kafshoi frutin nga pema e dijes. Kjo dmth se njeriu edhepse u denua pėr aktin e tij, ai tashme ishte bere i ditur, sepse e kishte kafshuar frutin e dijes. (!?)

(Ketu e ka origjinen edhe "mekati origjinal" ose "mekati i pare", sipas te cilit njerezimi eshte i denuar te vuaje pergjithmone pershkak te kafshimit te atij fruti nga njeriu i pare (Adami).)
(Ketu, ma e forta eshte qe: vetem Adami (pra mashkulli) ka ngrene nga pema e dijes :biggrin:, ndersa femra jo :tongue: )
(S'dij sa jam i kjarte? Gjithsesi jam i hapur pėr diskutim)

2.

"Fakt" tjeter "biblik" eshte: Zoti e flijoi birin e tij te vetem pėr te miren e njerezimit. Jezusin.

ok,

E flijoi Njė.
Ne krejt historine e njerezimit, e paska fliju veē nje.

E njerezit?
Sa bij e bija i kane fliju pėr te miren e njerezimit???
Miliona.


Nejse,
Pa merak, jemi ne nivel spekulimi.

e-uritura
12-12-11, 21:43
Nė mes jetės dhe vdekjes!

Pėr ku je nisur?
Pėr nė vdekje!
Rėnie tė mbarė!

Jeta ėshtė rėnie?
Padyshim!

Mund tė krahasojmė jetėn me njė parashutist!

Jeta fillon atje nalt! Nė fillim vetėm mėsojmė si tė drejtojmė rėnien!

Rrugės pėr poshtė, ne hasim nė shumė gjėra. Ato fluturojnė lirshėm paralel me ne. Ne marrim ato qė duam, dhe tjerat vazhdojnė tė fluturojnė tė lira..

Shpesh, pasi qė ne largohemi nga kėto gjėra, kuptojmė se ndoshta do tė duhej t`a grabisnim edhe atė, edhe kėtė.. por nuk mund
tė kthehemi t`i marrim, pasi qė parashuta shkon vetėm nė njė drejtim, pra teposhtė..

Rrallė, shumė rrallė, ndodh qė e njėjta gjė tė kaloje nė afėrsinė tonė, edhe njėherė!
Atėherė, humbja e parė n`a shėrben si mėsim!

Nuk kuptoj pėrse ne zgjedhim tė biem nga gjėra qė vėrtetė n`a nevojiten, edhe pse kemi kohė tė mendojmė!
Por, ne njerėzit, shpesh prioritojmė gjėrat e gabuara!
Disa herė, ne mendojmė me mendjen e njė adoleshenti!
Herave tjera, vlerėsojm gabimisht!
Dhe herave tjera, ne nuk i shohim fare gjėrat qė janė shumė me rėndėsi, kjo sepse fokusohemi nė gjėrat qė pėr momentin na duken tė mėdha!

Ne, gjithmonė harrojmė, se nė fund, kur rėnia tė pėrfundojė, dhe ne tė biem nė tokė, atėherė tokė do tė bėhemi qė tė gjithė!

jadore
15-12-11, 15:21
mu kujtua ..besimi i mitollogjise egjiptase per vdekjen ..
tek porta e perjetesise thuhej shtroheshin 2 pytje kyqe qe te orjentonin per parajse apo ferr !
1. ke ditur ta jetosh jeten i lumtur ..!
2. lumturija jote ne jete i bente te tjeret te lumtur ..!


p.s.
verdamm !edhe e Uritura qenka me postim paraprak mbi jeten .. efekt fund viti...?

lovely
15-12-11, 23:18
Jo rastesisht vendosa te shkruaj tek reflektimet e Panta_rhei!

Kur hapim dardanine, automatikisht futemi ne nje bote tjeter.
Ku luajme, qeshim, argetohemi,qajme, diskutojme, nencmojme, vallzojme, manipulojme, lexojme gjera qe na pelqejne e nuk na pelqejne, ku ndajme me te tjeret edhe gjera nga jeta reale, ku njoftohemi me te tjeret, bejme miq e "armiq". Ku dikush shkruan me nje nik e dikush me dy e tre.

Ku virtualisht njohem Bond-in, Uliks-in, Panta_rhei-n dhe tė gjithe te tjeret.

Kur mbyllim kete faqe, i kthehemi jetes reale. Dardania na largohet nga mendja, por ka raste kur e mendojme, edhe kur nuk jemi ne te.
Si kur vdiq Bondi, dhe te gjithe e ndjem ate dhimbje. Pastaj Uliksi...

Dikush me pak obligime e dikush me shume, por te gjithe kthehemi ketu, kur te na ipet rasti.
Dhe kur te kthehemi ketu, ne kete bote tjeter, e ndiejme mungesen e tyre. Sigurisht qe koha sheron plaget, dhe po ti themi ndonjerit i cili dardanine nuk e ka pjese te jetes;
"Panta_rhei eshte larguar nga forumi, dhe do e ndiej mungesen e shkrimeve te tij",
te thote;
"porosite nje ore te mjeku, ti nuk je mire!"

Efekt fundviti - tha Jadore! :smile:

e-uritura
19-12-11, 16:18
Secili nga ne, reflektojmė 90% edukatėn familjare kėtu!

Ata tė cilėt nėnēmojnė njė femėr, kan nėnēmuar automatikish nėnėn e tyre!

Tė mjerėt, nuk kanė ide, sa shumė tregojnė pėr veten e tyre. Pėr familjen, rrethin e tyre.

Kėta tė njėjtin zgėrdhihen pastaj, duke u ndier sikur vėrtetė kanė arritur diēka, me kėtė tė folur drejtuar njė femre! Ndihen tė mėdhenjė, superior, krenarė!

Nė komunikim tė tyre e vėren ēartė si iu ėshtė folur kėtyre nė shtėpitė e tyre!

Dhe, nė fund, ndien keqardhje pėr tė tillėt.

Nuk dijnė mė shumė. Nuk i kanė mėsuar ndryshe!

Kalimero
20-12-11, 17:13
O qish be spu ka shydet ma qikjo tema qituqe.
Ti Pant dijuzi, paja qituqe me vazhdu qat trigimin e dardanjes,karxana be,a ke parfym i shtrejt a i lire.
Ku shkut be masanej..hajt dijuz hajt karxana :biggrin:


E dijuzja kur te nunqmon dijuzen qish be i thojn qisaj pune :biggrin::biggrin:

jadore
20-12-11, 19:32
Allo...
.. Une jam nje shoqe e jotja e ngushte kujtohu kush po te thrret ..?..nuk e kam idene, ju pergjigja , …kujtohu, kujtohu kane kaluar shume vite ama zerin nuk mund te ma harrosh !
..nuk me kujtohesh sinqerishte ja ktheva, dhe pse zeri nisi te me vinte nga larg i njohur ,...si moj nuk me njeh ..!.. me treguan qe je ketu qe sa vite, kam ardhur ne pushime nga Londra, te kerkova ne pune nuk ishe, dhe ata me dhane nr e tel tend ..
Mbeta disa sec pa ze dhe ju pergjigja ...me vie keq , une nuk njoh asnje Venere ..as kam njohur ne jeten time ,gabim keni telefonuar dhe mbylla lidhjen ..
Ai ze me kthej ne kohe te tera pas, ne vitin e pare te studimeve
.. ..ajo kishte shoqja ime e ngushte per 12 vite me radhe ,sa qe dhe studimet i kishim zgjedhe te njejta
Por , e gjitha ndodhi nje dite shtatori te nxehte ..ishte kohe provimesh dhe oresh policore qe pratikoheshin here pas here atebote , dhe ne po ate dite udhetonim vajtje ardhje per provim ,mbaj mend qe kishte dhe 10 min kohe te aktivizohej rregulli atebote kur ne dolem nga provimi qe ishte shtyre ne kohe , pasi vet kisha ku te kaloja naten , problem kisha nje shoqe , …shkojme thash tek Venera , sepse kishim nje vit te tere qe ishim cimere se bashku , te sigurohem qe ti do rrishe atje dhe une kthehem tek Ariana ,pasi banonin afer njera tjetres ..
...
Deren e hapi Venera ,pa e vrejte qe ate cast pas shpines se saj endej i dashuri i saj.
..me vjen keq tha , por sonte nuk mund te qendroj Elida ,
Si..?.. ja ktheva ne forme direkte dhe pa taktike , ne jemi cimeret e tua , shoqe te studimeve , ti e dine qe minutat jane ne pytje me nuk guxojme te levizim , mendon ta leshe ne rruge kete , apo ke problem Eliden nje nate, pse eshte Samiri i dashuri jot nga nje lidhjeje e fshefte qe ta mbuluam nje vit te tere perkunder asaj qe ne nuk e patem problem qe ai gati nje vjet jetoj me ne ne te njejten banese e ti na sillje pa na pyetur ne dhomen tende e banesen tone te perbashket ..

Jo tha, nuk eshte ketu , por mua me duhet te shkoj tek halla isha duke dalur ..
.. ok thash na lere celsin e baneses dhe une rri ketu me Eliden, dhe nderkohe eja te percjell sepse e di qe ti frigohesh ..prap jo , nga ana e saj …
.. ok. ikim ,naten e mire Samir ..ajo u skuq dhe kthej koken pas e e u bind ,
te nesermen me mengjes me takone dhe me hidhet ne befasi ne perqafimin e zakonshem kur takoheshim ..
Mu ik qafesh ..nga sot per mua nuk egziston ja ktheva .. llogaritje ti, qe nje knaqesi e nje nate e jotja, shoqes tjeter mund ti perkushtone me traumatizime te tere jetes nese do kalonte naten burgjeve te policies se paku 24 ore per identifikim nese do ta zinin ne levizje , sepse I duhej te kalonte ne pjesen tjeter te qytetit tash nga situate qe u krijua ,e ti e dinje qe kjo shoqe e jotja eshte bija e nje te burgosuri politik dhe automatikishte nje preteks per persekutim me shume nese do ta zenin ..deri ne kete shkalle tepashpirtesise je, e nuk te kam njohur ..! perfundoj e gjitha mes nesh nga ky moment mbaje mend per nje jete te tere ..
-E gjithe storje kishte paradoksin qe Elida prap vazhdonte te fliste kohe pas kohe me Veneren , me preteksin mos e mendon qe ja arriti qellimit dhe me hidheroj .! absurditet ,une humba nje njeri ne jete si shoqe per te e ajo me ipte nje pergjigje qe me dukej me se naļve ..
E gjithe koha 5 vite te perbashkata studimi e mos komunikimi edhe ne vitet pasuese me erdhe ne cast si sot e fresket, pasi mbylla telefonin ..
Wow , u qudita me vehten , vertet edhe pas kaq vitesh kam inat me te , vertet ajo paska vdekur per mua .pasi nuk cfaqa shenje ndjesije as pas kaq vitesh..
Ku jane tjeret te me shofin qe quditen me tolerancen time , si skam pike vreri . si skam pike inati , nuk di te ju hidherohem tjereve , pa e ditur askush qe une jam betuar ne qenjen time qe inat nuk do mbaj me njeri te gjalle ne dy kemb sa te jete jeta , sepse vie nje moment nervoze qe mund te na ndeshkoj tere jeten ne ndergjegje .. dhe kjo me kishte ndodhur ..
Ishte hidherimi me Aiden si femi ..Ajo ishte nje femi e bukur, vlok verdhe dhe kaqurella me sy te kaltert , lekure te bardhe dhe fetyre te bukur , femi e vetme, e rritur pa nene me njerke ,dhe e priviligjuar ngado qe sillejper situaten qe kishte , e kishim shoqe lagjeje dhe shkolle ..
Duhet ti kem pasur 7ose 8 vjeq kur ne lojrat e zakonshme te pasdites mes shoqesh me top u grinda me Aiden , u hidheruam sepse topi ishte I imi e pasi qe ishte 2 vite me e madhe e nuk ju binda rregullave te saj , ne shenje revolte me hudhi topin me tere forcen ne trup .. nga aty nisi e gjitha , ju hidherova ..
( ja une ja kush ..!.hahaha, smbaj mend te kete pasur femi me kokeforte e me ego me te larte ne lagje se nje jadore ..prandaj ishte me se normale, qeedhe pse vitet ecnin , pajtimin me ate as ne pah te mos e veja ..deri kur u afruam ne vitin e peste te shkolles fillore e ajo ne te shtaten. ..mundeni te paramendoni dy femi ne nje lagje ne nje shkolle e me vite te tera mos komunikimi ..?..ndodh edhe kjo !
…Por nje dite u permbys e gjitha ..
..filloj me nje hjekje dhemballe te Aides , e mjek pas mjeku perfundoj neper klinikat e Ljubjanes nje vite te tere me dignoatifikimin e smundjes Leokemi ..kaq ishte e gjitha , deri sa nje dite ate e kthyen ne arkivol nga atje ..humbi e gjithe ajo bukuri e saj ..vet ajo , humbi nje jete .
Une qe kisha vite pa folur morra pjese ne varrimin e saj me koke ulur , percjella funeralin e saj mes lotesh te te gjitheve dhe me betimin mbrenda vehtes, qe.. nga ketu dhe nese bota do rrotullulliset deri ne diten e fundit te jetes qe do jetoj , cdo gje do te tejkaloj, por inate nuk do te mbaj .
Aq i rend me ishte shokku qe perjetova ..ndergjegja qe me brente ..
Duke kujtuar Aiden e nderlidha me Veneren dhe lajmerimin e saj te befasishem per mua ,
Pse sot nuk munda ta fal Veneren pas kaq vitesh e vitesh ..kaq shume me pat zhgenjyer , apo ende ne Unin tim flen nje pjes e egos qe nuk I bindet betimit qe me vite e praktikoj ,edhe athere kur tjeret mendojne qe une nuk kam dell inati .. !
p.s.
e pranoj , nuk do te ja fal , nen numrin e saj te telefonit ne vend te emrit e shenova ..”mos u pergjigj”, identifikim per telefonatat qe nuk I kam per zemer
..vertet me vie keq ..por nuk munda…!

emine
20-12-11, 21:02
Secili nga ne, reflektojmė 90% edukatėn familjare kėtu!

Ata tė cilėt nėnēmojnė njė femėr, kan nėnēmuar automatikish nėnėn e tyre!

Tė mjerėt, nuk kanė ide, sa shumė tregojnė pėr veten e tyre. Pėr familjen, rrethin e tyre.

Kėta tė njėjtin zgėrdhihen pastaj, duke u ndier sikur vėrtetė kanė arritur diēka, me kėtė tė folur drejtuar njė femre! Ndihen tė mėdhenjė, superior, krenarė!

Nė komunikim tė tyre e vėren ēartė si iu ėshtė folur kėtyre nė shtėpitė e tyre!

Dhe, nė fund, ndien keqardhje pėr tė tillėt.

Nuk dijnė mė shumė. Nuk i kanė mėsuar ndryshe!

Me gjithe rrespektin qe kam ndaj jush,,,,dhe qe shume pak mirrem me ato qka shkruan dhe si i shkruan,po deshta sdeshta edhe i lexoi,sikure te ishte e vertet ajo perqindje se ki iden sa keq ndihem une per ju,me erdh perball nje familje e zymte ,andaj une se lidh forumin e edukate familjare,forumi a bote virtuale dhe ndodhe te shprehemi simbas momentit emocional,dhe asaj qe ne net padashur je menjeher nje njeri tjeter,gjersa diskutuesit si ke perball eshte veshtir ta mases impulsin ,ta shofesh mimiken ne ftyre,e shume gjana tjera qe dhe ju i dini....

e-uritura
20-12-11, 23:00
Me gjithe rrespektin qe kam ndaj jush,,,,dhe qe shume pak mirrem me ato qka shkruan dhe si i shkruan,po deshta sdeshta edhe i lexoi,sikure te ishte e vertet ajo perqindje se ki iden sa keq ndihem une per ju,me erdh perball nje familje e zymte ,andaj une se lidh forumin e edukate familjare,forumi a bote virtuale dhe ndodhe te shprehemi simbas momentit emocional,dhe asaj qe ne net padashur je menjeher nje njeri tjeter,gjersa diskutuesit si ke perball eshte veshtir ta mases impulsin ,ta shofesh mimiken ne ftyre,e shume gjana tjera qe dhe ju i dini....


Me gjithė respektin qė kam ndaj jush,

Duhet tė lexosh s`paku 10 mijė postime nga unė, qė tė mund tė mė lexosh, ti dhe secili! S`shumti, 30.000.

Pėrndryshe, ka njerėz atje jashtė Emine, qė tė lexojnė e stėrlexojnė..

Psh, unė mund tė them ca gjėra pėr ty, qė kam lexuar nėpėrmjet postimeve tua;
Ke pasur njė baba tė dashur dhe tė urtė! I cili tė ka mėsuar tė jesh e fortė , tė jesh e vendosur, tė bėsh atė qė don. Kam fituar pėrshtypjen se nė familjen tėnde ėshtė lejuar tė shprehurit e fjalės/mendimit tė lirė!

Tė gjitha kėto, ndėr tė tjera, bėjnė Emine, qė ti sot reflekton dhembshuri, dashuri, ndjenja, vetbesim, vendosmėri , etj.
Je ndėr tė rrallėt, qė ke shumė tė jepėsh nga vetja!

Nuk ia futa kot kur shkrova 90%, sepse ne si njerėz kemi edhe pėrsonalitetin tonė tė veqantė, por, nė atė pėrsonalitet, kemi gjenet e prindėrve tanė!

e-uritura
22-12-11, 23:03
Nėna, ajo pema e lashtė!

Pema, shkėputet edhe vet nga njė pemė e lashtė!
Lėshon rrėnjėt e veta thellė nė tokė, lulėzon, degėt i rriten, i rriten, i zgjerohen..
Lulėzon, gjallėron, zbukuron, lind pipa tė rinjė. Qė tė shkėputen edhe nga ajo njė ditė tė mirė pranvere.

Ajo ditė vjen shpejt.

Ėshtė mahnitėse se si ai trung ka energji dhe nuk pushon asnjėherė sė kujdesuri pėr gjithė ato degė, gjatė gjithė jetės.
Ėshtė frymėmarrės fakti se si arrit ai trung tė mbajė nė gjirin e vet kaq shumė forcė e vullnet, pėr tė dashurit e saj.
Edhe kur ajo vet fillon tė vjetrohet, tė thahet, tė prishet, ajo prape gjen forcė disi, tė interesohet, tė brengoset, tė mėrzitet edhe pėr ato degėt mė tė vogla atje lart..

Nga buron gjithė ai kujdes?
Nga buron gjithė ajo pėrthekim brengosjesh?
Ku e ka folenė gjithė ajo dashuri?

Ku pėrpos nė zemrėn e njė nėne!

Nėnė, ti trung i lashtė, me rrudhė nė ballė ,dhe me kurriz tė shtrembėruar, a nuk mendon se ėshtė koha tė kujdesesh pėr veten tėnde nė kėto ditė pleqėrie?

Mbaj mend, kur isha e vogėl,mendimi mė i hidhur, i cili mė bėnte tė qaj vetėm po t`a mendoja, ishte; cka nėse nėna vdes?

A nuk ėshtė kjo frika mė e madhe, ajo mė e tmerrshmja e secilit fėmijė?

lovely
26-12-11, 23:57
A bėhemi tė varur nga tė afėrmit, qė n`a rrethojnė?

Apo vetėm ndiejmė mungesė, zbrazėti kur ata shkojnė, edhe nėse vetėm pėr 10 ditė ose 2 javė.

Me ta ndihemi tė fortė, tė pathyeshėm.
Stres? Po! Shumė punė? Definitivisht. Por aty ėshtė knaqėsia, apo jo?
Nė mėngjeset plot ngutė, dikush nė punė e dikush nė shkollė..
Nė ngutjen nga puna pėr nė shkollė qė tė marrim fėmijėt tanė sa mė shpejt.
Nė tė dėgjuarit si ka qenė dita e tyre.
Drekė. Detyra. Aktivitete. Lojėra. Gjumė..
Pak a shumė, pėrditshmėria kjo!

Pastaj, ndodh dicka e pazakonshme. Ata shkojnė diku, njė apo dy javė, dhe ti mendon;
Do tė pushoj nga obligimet e pėrditshme. Do tė mendoj vetėm pėr veten, do tė mbush bateriat.

Ata shkojnė. Gjithcka ėshtė nė rregull, derisa mbetesh vet.
Atėherė vjen vetmia fshehurazi, ndihesh e lėnduar. Ndihesh e thyshme, nga i forti shndrrohesh nė tė ligun.
30 herė brenda ditės sytė tė mbushen lot.
Rrugės pėr nė shtėpi, asnjė ngjyrė nuk e sheh. Gjethet e pemėve me ngjyrat e bukura tė vjeshtės, tė gjitha tė duken tė largėta dhe tė pėrhitura.

Papritmas, tė mungojnė ditėt e mbushura me stres, plot obligime.

e-uritura
28-12-11, 14:00
Dardania.de!

Ne, antarėt, regjistrohemi. Dikush n`a sugjeron, apo papritur dardania.de n`a shfaqet nė ekranin tonė, pas njė kėrkimi nė internet apo dicka tė ngjajshme.

Shkruajmė, lexojmė, me kohė i njohim pak mė shumė bashkėbiseduesit. Mendimet e tyre.

Dikush apo dicka, pėr dreq nuk po n`a lėnė tė qetė.
Nuk na lėnė tė qetė, tė debatojmė nxehtė!
Janė kėta moderatorėt e kėsaj faqeje.

Ne, si antarė, pas njė kohe, ndihemi sikur dardania ėshtė pjesė e jona, dhe beso ose jo ndihemi si pronarė.
Ne edhe besojmė se ne mund tė ankohemi, tė pėrqyrravemi, tė bėjmė llugė e katastrofė kėtuhen, sepse ne jemi pronarė.
Ne jemi shumė tė sigurtė se rregullat nė faqen e parė, janė gabim, dhe se ato duhet tė ndryshojnė sipas qejfit tonė, tė secilit.
Ne tentojmė t`ia fusim tjetrit mendimet tona nė kokė, tentojmė edhe fenė t`ia ndrrojmė tjetrit.
Ne, edhe kėrcnojmė!
Nganjėherė, hajmė edhe nėna, edhe tė gjithė tė gjallėt dhe tė vdekurit!

Moderatorėt.

Kėta ishin dikur antarė, si secili prej nesh.
Morrėn pėrgjegjsinė e tė moderuarit! Epo, ka edhe tė tillė qė e keqpėrdorin, por sot nuk dua tė flas pėr ta!

Janė edhe kėta si secili nga ne, kanė pėrgjegjėsi edhe nė jetėn e tyre reale, kanė familje, obligime, detyra tė ndryshme, dhe nė krye tė tė gjithave, kanė edhe dardaninė.

Kėta, as nuk guxojnė tė shprehen lirshėm, sepse, kėta nuk janė individ, atėherė kėta kanė folur nė emėr tė tė gjithė staffit. Atėherė kėta pėrkrahin njėrin nga ne, dhe shkelin tė drejtėn e tjetrit. Shih ti!

Kur ne kemi thyer rregulloren, nuk u jepim shumė zgjedhje! Pas shpjegimit tė shumėhershėm, zgjedhja e fundit mbetet pushimi.

Ne, qė jemi pronarė tė kėsaj faqeje, nuk guxon tė n`a ndodh njė gjė e tillė.
Ne kemi tė gjitha tė drejtat nė kėtė faqe.
Ata po gabojnė, shumė herė kanė gabuar.

Ne, antarėt, po harrojmė disa gjėra; S`pari rregulloren, pėr tė cilėn jam shumė e sigurtė se shuuuumė pak nga ne e lexojmė para se tė regjistrohemi.
Po harrojmė, se dardania ėshtė njė faqe shqiptare, me qėllime tė mira, ku ne mund tė shkruajmė, e tė shkruajmė , tė lexojmė, e tė mėsojmė, tė pajtohemi, e tė mos pajtohemi, por nuk ėshtė ahėr lopėsh.

Kėtu ka rregulla, tė cilat duhet ndjekur, dhe kėto rregullat nuk janė ligj i shtrėngueshėm, nėse mė pyet mua!

Tė gjitha ato rregulla shpjegohen nė njė fjalė tė vetme; Tė sillemi si tė rritur, brenda kufinjėve njerėzor!

Mė qesharakja ėshtė, kur ne kalojmė kėtė kufirin njerėzor, si psh. duke ngrėnė nėna, dhe banni n`a ipet si rezultat i moskontrollit tė vetvetes, neve n`a ėshtė bėrė padrejtėsia mė e madhe nė botė.

Atėherė, jemi nė gjendje tė angazhojmė edhe avokatė, qė e drejta nė sytė tanė, tė fitojė.

A ėshtė kaq e vėshtirė t`i thuhet tjetrit; Ke tė drejtė? Apo, vėrtetė jemi kaq tė paaftė nė gjykimin e gjėrave?

Dhe, si rezultat, ne largohemi, kėshtu duket s`paku nė sytė e tjerėve, bile kam lexuar raste, ku edhe kanė kėrkuar qė tė gjitha shkrimet t`iu fshihen!


Hajt; Iu zgjattė jeta!
:smile:

e-uritura
02-01-12, 23:07
Iu ka ndodhur ndonjėherė tė vuani pa arsye?

Prit, kush tha se vuajtja nuk egziston?
Dikush e quan depresion, dikush zbraztirė, tė tjerėt vuajtje, ne e quajmė dhembje!

Njeriu ėshtė qenie e komplikuar.
Truri, qė sundon njeriun, e kush arriti tė studioi trurin nė tėrėsi?

Eksperimentet kanė vėrtetuar se kur melodia tė cilėn e don shpirti arrin nė tru pėrmes shqisave tė dėgjimit, truri buzėqesh!

Shpirtėrisht ndiheni tė demoralizuar, dhe duhet tė gjeni njė arsye, qė tė mbėshtetni tė ashtuquajturėn vuajtje nė tė!

Pėrse tė vuaj, kur nuk kam arsye? - mendon me vete.

Nuk ndihem asnjėherė e vetmuar! Ndodh tė fshihem nga tė tjerėt, qė tė flas me Ty!
Mbrėmė mė erdhe nė ėndėrr, dėnimin tim e morre pėr tė mė shpėtuar mua.
Unė, ndjeva dashuri!
Ndieva gėzim, sepse rrallė ėndėrroj ėndrrat qė i dua!

Mbėshteta kokėn nė gjoksin tėnd, dhe m`u kujtua kėnga;
"..s`dua t`ngrihem plot njė shekull.."

Ku i morre ato ndjenja tė buta?
Ti qė je forca vet!
Kush tha se egzistojnė njerėz pa ndjenja?


Dikush tha; Sa mė shumė ke, aq mė shumė dėshiron..
Unė them; Si t`ia bėjmė kur nuk kemi asgjė?

Jo rrallėherė mė zė gjumi, mirė tė mbėshtjellur nė kujtimin tėnd.
Ne, kėnaqemi vetėm me atė mė tė mirėn tė mundshme, e kjo ėshtė mė e mira e mundshme qė mė ka mbetur.

Dikush tjetėr tha;
Njeriu vdes, por dashuria KURRĖ! Mbyll sytė, dhe ndiej, ai ėshtė afėr aty diku.

Nuk e di nė ishte dėshira, fantazia , ėndrra apo ishte realitet i pakapshėm pėr mendjen e njeriut, dora jote nė faqen time..!

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTUZsTm_a5UeXr_3kWoXXzmVYniqNciL aOc7Wq_kzpKuPL6QB57PEuxIV18vw

LOJETARI
09-01-12, 10:44
Ju kishin fry dhe skuq faqet si simetet e freskėta kur dalin prej furre .Mė buzėqeshi nga ana tjetėr e rrugės duke ma bėrė me dorė t‘i afrohem .-“Kam pėr tė tė thėnė diēka „ mė pėshpėriti te veshi .M‘u duk se ndjeva njė ēarje tė kores sė bukės dhe njė avull i lehtė brumi mė ra fytyrės .Do ecim njė ēik sė bashku ,se edhe ashtu jam duke shkuar nė Kishė , i propozova .Mė shikoi habitshėm me ata sy si tė mėshqerrės por nuk tha gjė dhe morėm rrugėn .Ishte njė pasdite gushti ,dhe dielli po pėrshėndetej duke lėnė prapa njė ngjyrė tė kuqrremt si leshi i bacėc Musė( Jo i bacės sė jadorės) nė qiell .Kisha gjendej midis malit tė pishave ,e bardhė , por pa shkėlqim ,ndėrsa pishat tė drejta , tė holla tė gjelbėrta ashtu si i kishte falur zoti shkėlqenin si nuse dhe i jepnin parkut frymė .
„Nuk mė duket ide e mirė ,pse erdhėm kėtu ? “- nxori ajo njė zė tė dridhur nga buzėt .
Do bėjmė njė lojė , i thash pėr tė cilėn nuk na duhen rrobat .
-“Hėm, lojė e ēudishtshme qenka „ tha ajo dhe pa njė pa dy u zhvesh lakuriq .
O zot po ē ‘mė zuri belaja mendova me vete .E ēka tė bėj tash ? , po njeri budallė qė jam dhe unė , ju hyj punėve pa plan ,zot ndihmom fillova tė lutem .
Pėėshttttt mė mbylli gojėn me dorė ngadale dhe me njė tė lėvizur mė futi pėrfundi .M‘u duk se eshtrat m‘i theu .Kijametin e pashė me sy .O allah nė mėshirėn tėnde!, mendova ,se zė nuk qitja mė .Nuk e kisha pas ditun sa eshtrat i kisha .Kjo thash e paska ndermend me m‘i nxjerė tė gjitha mėkatet qė kam bėrė deri sot .Kaloi njė orė , dy , njė zot e din sa ,kur befas njė dritė e fortė na plasi nė fytyra .
„Ēka po bani be dejuza “ na psikati pylltari duke na e mbajtur llampėn nė sy .
Si luan i ēartur u ngrita ju mėrrola dhe i bėrtita :A s‘ po e sheh qė po i bie kambanave , o qorr . Zėri im plot mllef pėrzihej me tingujtė e kėmbanės sė kishės ,pylltari shuku llampėn dhe iku duke na kėrkuar falje .

Kėtė ndodhi e dėgjova dje tek po pija kafen e mėngjesit . Kalimero mė duket e pat emrin ai tipi qė po ai tregonte shokut tė tij nė tavolinėn karshi . Besoni m‘u dhimt .

emine
15-01-12, 10:33
Ne msheftesin e cdo ndjenje njeriu (uni) mshifet deshira te ket ne vete dicka ndryshe,ata qe jan te eger dhe te vrazhed deshirojne pak butsi(po nuk munden) ata qe jane te urte deshirojne te nxerrin nje dite Luanin qe mbajne permbrenda,po nuk ndodhe ,njerzit skan guxim te ndryshojne,shume here nuk e din arsyen pse jan te tille,nuk munden ti shpjegojne gjerat dhe nga ritmi dhe siguria qe kan si te tille ata nuk ndryshojne vazhdojne te jetojne te tille dhe pse duan te jene ndryshe.
Arsyet jane te ndryshme ,duke fillu nga genet qe kemi trashegu,nga frymzimet e shumta qe kemi marr si femije,nga rrethi dhe imponimet,njerzit ndertohen si nje keshtjell dhe ne fund eshte e veshtire te rrnoshe at keshtjell per nje meremetim te vockel.Dikush mundohet dhe dikush ndihet i sigurte ashtu dhe nese jetone si perbindesh
Shembull ne kemi dy gjini mbrenda nesh:ate feminine dhe Mashkulline,dhe pse ne nje trup femre prap jan shume veti dhe vesi te nje karakteri mashkullore.Pse disa jane te sukseshem dhe borbandohen ne cdo ane nga sukseset gjersa te tjeret ndihen te humbur dhe nuk arrij asnje cak asnje qellim ne jete.Pse kerkojme nje partner te gjinis e cilla eshte krejt ndryshe nga ajo qe kemi.
Femra kerkone at qka i mungone ana e forte ana mashkullore,mashkulli kerkone anen e bute Femininen,dhe kshtu jemi ne kerkim te asaj e cilla ndoshta dhe na plotsone zbraztinen qe si njeri e ndjejme :cdo gje qe ndodhe rreth nesh ka arsyet e veta,dhe cdo gje qe ndodhe ndodhe ka qellim te caktuar.
Dhe per gjitha kto prap ne jemi pergjegjes,si vishemi,cfare shoqerie kemi,si flasim,cfare flasim,dhe si e flasim,ashtu dhe me gjitha kto kapim dhe fusim ne jete njerz te cillet pa vedije i zhgjedhim ne,ndoshta pa deshiren ton,po thjesht dhe llogjikshem ne jemi pergjegjes,qofte fat sukses,fatekeqesi apo dhimbje,ne jemi nje qenje intiligjente e cilla seshte e afte shume here ta kuptoi as veten e tij:e hutuar te njohe sa me shume dhe te hutuar nga lakmit e ksaj bote ne hutohemi dhe nuk thellohemi ne vetveten
Kush eshte ai njeri qe si ben pyetje vetes pse jam keshtu dhe jo ndryshe,disa pajtohen me at qka jan,fillojne te ndihen mire nen lekuren e tyre gjersa te tjeret kerkojne shkase dhe fajsime tek te tjeret.
Duke fillu nga nje diallog krejt normal,duhesh te jesh i vedishem ne at qka thua,ateher ke per ta kuptu at qka ti ke then dhe si ke then eshte shkaku i asaj qka te tjeret ta thone,mimika yte qendrimi yt dhe mbrendesia jote ka qen shkaktar i sjelljes tjetrit,qofte e mire apo e shemtuar.
Ti mundesh ti thuash gjithve qe ndjehesh mire,je shendosh apo i lumtur,po fakt qe te tjeret nuk te besojne,ata shofin dy sy te thelluar ne merzi,nje lekure te vrazhed nje shiqim pikllues dhe pse ti e mohon ata kuptojne qe ti nuk e thua te verteten.
Njete ndodhe me dashurit,njerzit jane gjithmone ne kerkim te Dashuris ata shpresojne ne nje dashuri te sinqert,duan te falin dashuri duan te takojne dike qe ta ndajne jeten me te,duan dhe duan ,po deshmojne krejt te kunderten:
PAstai si pasoje jane zhgenjimet ,lendimet vuatja,deshta te dua ,deshta aq shume po me lenduan,me braktisen me harruan .Njeriu perball teje merr sinjalet qe ti i jep ndjene pasigurin e asaj qka ti thua dhe jep,edhe pse me qindra here deshmone dhe thua te dua,nuk mundesh te bindesh tjetrin se mendone vertet.Po pse smundesh pse tjetri ste besone,pse ska sukses fjala dhe vepra jote.
Thellohu ne veten tende dhe mendo pse e zgjodhe at njeri,pse at dhe jo dikend tjeter,ka dicka te ngjajshme me te kaluaren tende,me ate qe ti se ke dhe kerkone tek tjetri,ka ai njeri dashuri me te madhe per ty sa ti qe ke per veten tende?JO.....arsyeja pse njeriu merr boks dhe te kunderten e asaj qe mendone ta jep eshte se me veten e tij ka shume pak rrespekt,nuk e di shume here arsyen e asaj cfare kerkone,shume here flet nga emocioni i qastit i kohes dhe nuk mendone me te vertet ashtu,shume here luftone kunder deshires vete vetem me bind veten se nuk eshte ashtu siq mendone,shume here njerzit gabojne duke mendu se bota behet e persosun duke gjetur pjesen tjeter qe te mungone tek te tjeret.Askush nuk do deshironte te investonte kohe aty ku ndjenja eshte gjysmake,aty ku njeriu nuk eshte i plotesuar dhe i sigurte per ate qka ben,dhe shum mendoin se munden te arrijne ti ndryshojne te tjeret pa ber as te vetmin mund te ndryshojne mbrendesin e tyre duke e kuptuar mire me kohe,se gjithe ajo qka ndodhe me ne ka lidhje te fuqishme me at qka ne ne mbrendsi ndjejme,dhe ato qe i ndjejme jan jan pasqyra e sjelljes dhe arsyeja e njerzve qe kemi ne jete,
Njerzit kan me besu ne at qka thua,vetem ateher kure ti vete je i sigurte ne at cfare ti thua ,njerzit kan me te fal dashuri vetem ateher kur ti ke dashuri per veten tende,magjia e bardh apo e zeze seshte asgje pos loje psikollogjike e ndjenjav te njeriut......
edhe pse jemi keshtu dhe jo ndryshe prap jemi te jashtezakonshem dhe prap kemi mundsi te jetojme te lumtur,pa detyru veten te ndryshojme menjeher,po duke e kuptu jeten dhe arsyet ,shkaset e gjithe asaj qka ndodhe rreth nesh,ne vetem kemi fillu te ndryshojme.


by me ;)

e-uritura
02-02-12, 22:46
O njeri.

Po po, Ti.

Po tė flas ty!

Ku shkon? Pse me aq nguti?

Ndal. Stop. Ndalo nė vend.

Ke kohė tė marrėsh frymė?

Ndalo, dhe merr frymė si njeri. Merr frymė njėherė mirė dhe thellė. Ndieje ajrin tek kalon rrugėve tė frymėmarrjes, drejt nė mushkėri, dhe shijoje!
Mbylli sytė. Jo tani, sepse nuk mund tė lexosh mė tutje.
Por, nganjėherė, mbyll sytė, dhe ji falėnderues, qė ke nderin tė ecėsh nė kėtė tokė tė rrumbullakėt, ku femrat perfekte janė nė tė gjitha qoshet e saj!

Ti nėnė, dhe ti baba.
Ndalo pėr njė cast, dhe shiqo fėmiun tėnd, drejt nė dritėn e syrit.
Memorizo njė foto nė kokėn tėnde, me atė buzėqeshje tė madhe nė fytyrėn e saj/tij, me atė shiqim naiv, dhe ji falėnderues.
Mos u mėrzit nga tė qarat e tij/saj, nga energjija e tyre pėr lojė, nga kurreshtja e tyre pėr gjithcka nė kėtė botė, nga dėshira e tyre pėr tė mėsuar.
Ndalo njė moment, ulu nė tokė, dhe luaj njė lojė me tė, njė lojė tė mėrzitshme pėr ty, por mos mendo pėr veten.
Mendo pėr fėmiun tend, dhe krijo momente tė paharrueshme nė memorien e tij.
Bėji dush fėmiut tėnd, ai/ajo do t`a kujtoj kėtė gjė, pėr pjesėn tjetėr tė jetės.
Bėhu pjesė e botės sė tij/saj aq tė madhe.
Ata janė mė tė rėndėsishmit nė kėtė jetė.


Ti fėmijė i rritur.
Kur ishte hera e fundit qė fole me nėnėn apo edhe babanė?
Ka kohė? Ma morri mendja. Cfarė pret? Ngrije telefonin..
Cfarė the?
Nuk ke kohė?
Gjeeeeeej kohė! Priorito gjėrat e rėndėsishme nė jetė!!!Shpejt, shumė shpejt mund tė bėhet tepėr vonė.


Ti, motėr dhe ti vėlla.
Ndal. Ku shkon? Merr telefonin, telefono motrėn/vėllaun tėnd. Interesohu si ėshtė, si kalon, ka ndonjė hall, ndaj tė mirėn dhe tė keqen tėnde me tė!


Ti vjehėrr, qė urren nusen e djalit tėnd.
Stoooop. Ajo dashuron djalin tėnd.
Nuk ka rėndėsi si ėshtė me ty, ajo dashuron djalin tėnd. Harro ato ndjenja xhelozie, ajo nuk ėshtė armiku yt, apo i djalit tėnd, ajo ndan ditėt, netėt, muajt, vitet me birin tėnd. Ajo e dashuron atė.
Merr telefonin, falėnderoje qė kujdeset nė mėnyrėn e saj, pėr dritėn e syve tu!
Ke qenė e re ti ndonjėherė?


Ti shoqe edhe ti shok.
Besoj se tani e kuptove se e tėra fillon me STOP.
Harroje lodhjen sot, gjej kohė dil me shokun/shoqen tėnde, pi njė kafe me tė, njė birrė, haje njė drekė, qesh,..


Ti familjar. Sa egoist mė je bėrė! Fto familjen nė ndejė. Njė ditė tjetėr, jo larg prej kėsaj, shko ti nė vizitė.


Ndal o njeri. Shijo kėtė moment. Mu kėtė moment. Shijo njė filgjan caj. Njė kafe, njė akullore,njė...njė...njė...

Kur ėshtė hera e fundit qė morre frymė lirshėm dhe e shijove momentin?
Nuk tė dėgjova? Cfarė the?

Murgesha
03-02-12, 00:19
O njeri.

Po po, Ti.

Po tė flas ty!

Ku shkon? Pse me aq nguti?

Ndal. Stop. Ndalo nė vend.

Ke kohė tė marrėsh frymė?

Jo nuk kam, hajt mu hiq qafe.

Ndalo, dhe merr frymė si njeri. Merr frymė njėherė mirė dhe thellė. Ndieje ajrin tek kalon rrugėve tė frymėmarrjes, drejt nė mushkėri, dhe shijoje!
Mbylli sytė. Jo tani, sepse nuk mund tė lexosh mė tutje.
Por, nganjėherė, mbyll sytė, dhe ji falėnderues, qė ke nderin tė ecėsh nė kėtė tokė tė rrumbullakėt, ku femrat perfekte janė nė tė gjitha qoshet e saj!

E pse tė ndalem, kam unė kohė tė ngopem frymė?
Mė presin punė tė mėdha e kohė kam shumė pak, vetėm 50-60 vite i kam nė dispozicion tė mbėrrij diēka, tė jem dikushi...
Ti nėnė, dhe ti baba.
Ndalo pėr njė cast, dhe shiqo fėmiun tėnd, drejt nė dritėn e syrit.
Memorizo njė foto nė kokėn tėnde, me atė buzėqeshje tė madhe nė fytyrėn e saj/tij, me atė shiqim naiv, dhe ji falėnderues.
Mos u mėrzit nga tė qarat e tij/saj, nga energjija e tyre pėr lojė, nga kurreshtja e tyre pėr gjithcka nė kėtė botė, nga dėshira e tyre pėr tė mėsuar.
Ndalo njė moment, ulu nė tokė, dhe luaj njė lojė me tė, njė lojė tė mėrzitshme pėr ty, por mos mendo pėr veten.
Mendo pėr fėmiun tend, dhe krijo momente tė paharrueshme nė memorien e tij.
Bėji dush fėmiut tėnd, ai/ajo do t`a kujtoj kėtė gjė, pėr pjesėn tjetėr tė jetės.
Bėhu pjesė e botės sė tij/saj aq tė madhe.
Ata janė mė tė rėndėsishmit nė kėtė jetė.

I kemi shiquar qė nga ajo ditė qė na lindėn. Nė sytė e tyre po shofim Iphona, Llap topa, rrobet krejt tė firmosura, dikur laheshim bashkė me ta, e tash vetėm ndėrresat na i kėrkojn kur bajnė dushin edhe ato tė lara, tė thara, tė hekurosura e tė palosura nė dollapet e dhomės sė tyre nė tė cilėt as qė e dijnė se ēfarė kanė, sepse ne u bamė copa tuj ja u mbush dhe tuj ja u mirėmbajt....

Ti fėmijė i rritur.
Kur ishte hera e fundit qė fole me nėnėn apo edhe babanė?
Ka kohė? Ma morri mendja. Cfarė pret? Ngrije telefonin..
Cfarė the?
Nuk ke kohė?
Gjeeeeeej kohė! Priorito gjėrat e rėndėsishme nė jetė!!!Shpejt, shumė shpejt mund tė bėhet tepėr vonė.

E ē`tė flas me te kur goja e saj ėshtė plot kritika e mijėra pyetje. A kam ngrėnė, a kam pirė, a jam veshur hollė gjatė verės tė mos djersitem, a jam vesh trash gjatė dimrit tė mos ftohem. Asnjėherė nuk mė pyet pėr argėtimin, po i thash isha nė diskotek apo diku me njė shoqėri gjithė mė kėshillon tė ruhem mos po mė kėrcet ndoj shishe kokės nga ndonjė i dehur....

Ti, motėr dhe ti vėlla.
Ndal. Ku shkon? Merr telefonin, telefono motrėn/vėllaun tėnd. Interesohu si ėshtė, si kalon, ka ndonjė hall, ndaj tė mirėn dhe tė keqen tėnde me tė!

Pse a mos po ta di sot hallin vėllau a motra, bane qele gojėn e kėrkove diēka me mujt ta pėrplas telefonin ftyrės, t`bėjnė tė pendohesh qė i thirre, bahesh me hi borgj pėr me i nxjerr prej krizave nė tė cilat ata gjinden a unė e di qė vetėm qumsht dallėndyshe kan mangut....Ti vjehėrr, qė urren nusen e djalit tėnd.
Stoooop. Ajo dashuron djalin tėnd.
Nuk ka rėndėsi si ėshtė me ty, ajo dashuron djalin tėnd. Harro ato ndjenja xhelozie, ajo nuk ėshtė armiku yt, apo i djalit tėnd, ajo ndan ditėt, netėt, muajt, vitet me birin tėnd. Ajo e dashuron atė.
Merr telefonin, falėnderoje qė kujdeset nė mėnyrėn e saj, pėr dritėn e syve tu!
Ke qenė e re ti ndonjėherė?

Po si, veqanarisht falėnderoje qė ta ka bėrė djalin mos ti bjerė nė mend se ka nėnė e baba diku...

Ti shoqe edhe ti shok.
Besoj se tani e kuptove se e tėra fillon me STOP.
Harroje lodhjen sot, gjej kohė dil me shokun/shoqen tėnde, pi njė kafe me tė, njė birrė, haje njė drekė, qesh,..

O doolaaa dhe u knaqa me ta, nė fund pagova kafet e tyre, e timen vet dhe jo njėherė po shumė herė....


Ti familjar. Sa egoist mė je bėrė! Fto familjen nė ndejė. Njė ditė tjetėr, jo larg prej kėsaj, shko ti nė vizitė.

E kam provu edhe kėtė gjė, fto e fto dikur kuptova se talleshin me mua, po shkojmė po hamė te budallai e unė vetėm kisha mall tė mblidhemi familja sė bashku....

Ndal o njeri. Shijo kėtė moment. Mu kėtė moment. Shijo njė filgjan caj. Njė kafe, njė akullore,njė...njė...njė...

Kur ėshtė hera e fundit qė morre frymė lirshėm dhe e shijove momentin?
Nuk tė dėgjova?

Cfarė the?


Asgjė...

Alima
03-02-12, 00:28
Jo nuk kam, hajt mu hiq qafe.E pse tė ndalem, kam unė kohė tė ngopem frymė?
Mė presin punė tė mėdha e kohė kam shumė pak, vetėm 50-60 vite i kam nė dispozicion tė mbėrrij diēka, tė jem dikushi...


I kemi shiquar qė nga ajo ditė qė na lindėn. Nė sytė e tyre po shofim Iphona, Llap topa, rrobet krejt tė firmosura, dikur laheshim bashkė me ta, e tash vetėm ndėrresat na i kėrkojn kur bajnė dushin edhe ato tė lara, tė thara, tė hekurosura e tė palosura nė dollapet e dhomės sė tyre nė tė cilėt as qė e dijnė se ēfarė kanė, sepse ne u bamė copa tuj ja u mbush dhe tuj ja u mirėmbajt....E ē`tė flas me te kur goja e saj ėshtė plot kritika e mijėra pyetje. A kam ngrėnė, a kam pirė, a jam veshur hollė gjatė verės tė mos djersitem, a jam vesh trash gjatė dimrit tė mos ftohem. Asnjėherė nuk mė pyet pėr argėtimin, po i thash isha nė diskotek apo diku me njė shoqėri gjithė mė kėshillon tė ruhem mos po mė kėrcet ndoj shishe kokės nga ndonjė i dehur....Pse a mos po ta di sot hallin vėllau a motra, bane qele gojėn e kėrkove diēka me mujt ta pėrplas telefonin ftyrės, t`bėjnė tė pendohesh qė i thirre, bahesh me hi borgj pėr me i nxjerr prej krizave nė tė cilat ata gjinden a unė e di qė vetėm qumsht dallėndyshe kan mangut....

Po si, veqanarisht falėnderoje qė ta ka bėrė djalin mos ti bjerė nė mend se ka nėnė e baba diku...O doolaaa dhe u knaqa me ta, nė fund pagova kafet e tyre e timen vet, dhe jo njėherė po shumė herė....
E kam provu edhe kėtė gjė, fto e fto dikur kuptova se talleshin me mua, po shkojmė po hamė te budallai e unė vetėm kisha mall tė mblidhemi familja sė bashku....Asgjė!...

OOO Zot , sa reflektime reale !

...por , .... ti vazhdo ne te mirat tua .... vazhdo !


.

Murgesha
03-02-12, 00:30
...

OOO Zot , sa reflektime reale !

...por , .... ti vazhdo ne te mirat tua .... vazhdo !


.

Nuk jan vetėm tė miat Alime.

I bėra vetėm njė reflektim, reflektimit tė sė Uriturės asgjė mė tepėr.

Alima
03-02-12, 00:33
Nuk jan vetėm tė miat Alime.

I bėra vetėm njė reflektim, reflektimit tė sė Uriturės asgjė mė tepėr.


...

Edhe e uritura , dhe edhe ti , reflektime me se rale ,nga e nje perditshme e hidhur !


.

LOJETARI
03-02-12, 10:07
...

Edhe e uritura , dhe edhe ti , reflektime me se rale ,nga e nje perditshme e hidhur !


.


Mos fol kėshtu , se tė akuzojnė qė je shoqe e uriturės , e vajhalli pėr ty .Tė bjen reputacioni sikur mue ,bile ty pa pa enderra hiq .:smile:

Antika
03-02-12, 10:10
Reflektimet e njė qeni...

Unė nuk vjedh , njeriu po , por nė dyqane ėshtė shkruar :Ndalohet hyrja pėr qentė...
Unė nuk mallkoj , njeriu po , megjithatė nė kishė ėshtė shkruar :Ndalohet hyrja pėr qentė...
Unė nuk mashtroj e as nuk bėj skandal, njeriu po , por nė parlament ėshtė shkruar : Ndalohet hyrja pėr qentė ...
Unė nuk kam bėrė kurrė luftė , njeriu shumė , por janė nė pėrdorim fjalėt : Kujdes nga qeni...
Unė nuk kėrkoj rryshfet nė kėmbim tė punės sime , njeriu po , por jam i detyruar tė eci vėrdallė me frikėn e tė qenit i braktisur , sidomos kur njeriu vendos qė unė jam njė peshė pėr tė ( nė raste pushimesh , festash )
Mendoni , njeriu sillet nė kėtė mėnyrė edhe me kolegėt e tij , kur kėta tė fundit nuk kanė forcėn e mjaftueshme pėr tė mbrojtur veten e tyre , sepse ata janė shumė tė vjetėr dhe tė padobishėm ...

Pra , kush nga ne ėshtė qeni me tė vėrtetė ?!

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/397110_233253573421619_100556283358016_532546_7237 88769_n.jpg

Zero Cool
06-02-12, 13:31
Ne tė gjithė jemi tė varur nga etiketimet, nga mendimi i tė tjerėve pėr ne, nga ego jonė, nga gjithēka! Pse e lejojmė? Qė tė na pranojė rrethi, njė shoqėri e rrejshme apo qė padroni (ego) jonė tė jetė i kėnaqur me veprimet tona?

A e keni vėrejtur deri ku shkon verbėria e njė personi?
A e keni vėrejtur se sa qesharak bėhet njė person vetėm e vetėm qė ta pranojė njė shoqėri?
Mendoni po t'ju thotė dikush: "Jeni njė gjeni!" Ēka do tė bėni ju? Pėr atė Dikush-in ju do tė krijoni respekt tė rrejshėm, do ta ēmoni, do ta doni e do ta nderoni, por Vetes i keni bėrė njė gropė. Gjithmonė ju do tė ndjeheni nė siklet qė ta arsyetoni atė "gjenialitet". Ju kaplon frika se mos ndoshta do tė bėni diēka qė do ta zbehte imazhin qė Dikushi ka krijuar pėr ju, madje edhe nė mungesė tė tij ju vazhdoni tė jeni qesharak, keni frikė edhe nga mendimet tuaja, keni turp nga egoja juaj, jeni 'tė tmerruar' nga njė fjalė.

Por, ē'bėhet kur ju quajnė tė ēmendur?! A do tė filloni tė ēmendeni vetėm se dikush ju tha se jeni i tillė?... Patetike! Sa shumė kanė ndikim fjalėt nė ne... Nė fakt s'do tė duhej tė kishin fare. Ato janė vetėm ajo ēka tė tjerėt shohin nė njė moment nė ju! Ju nuk jeni ata!
Nuk duhet lejuar tė ngjiteni pėr fjalė qė thonė tė tjerėt, pėr imazhet qė tė tjerėt kanė pėr ju, nuk duhet menduar pėr mendimet e tyre apo pėr mospranimet e tyre. Ne kemi mundėsinė tė jemi tė lirė nga ēdo ndikim i jashtėm. Duhet ta shqyrtojmė ēdo gjė qė vjen nga jashtė e jo ta gėlltisim sikur tė ishte njė ėmbėlsirė.

Me dorėn nė zemėr, tė gjithė duam tė ēmohemi nga tė tjerėt, tė na duan e tė na vlerėsojnė, por kjo ėshtė njė varshmėri, si droga, sepse do t'i shohim tė tjerėt vetėm si paterica pėr tė arritur tek ajo ēka duam.

Sikur tė kėrkoja ta pėrshkruani veten me pak fjalė, si do ta bėni?... "Unė jam Dr., Mr., Akademik, sportist, artist, inxhinier, shkencėtar..."

Por, kujt i bėn kjo?! Ē'rėndėsi ka?!

Ju mbase mund tė jeni Dr., e unė vetėm njė pacient, por a ju bėn tė jeni nė pozitė mė tė lartė se unė?

Absolutisht jo!

Kam njohur njerėz tė pasur e tė varfėr, tė suksesshėm e dėshtak, tė rinj e pleq, tė famshėm e lypsarė, por shumė rrallė nė sytė e tyre kam vėrejtur shkėlqimin e rrezeve tė lumturisė.
Nėse lumturia ėshtė pėr tė gjithė, atėherė pse njerėzit zgjedhin mjerimin?! Mbase mund ta krijojmė fatin tonė vetė, pse s'e bėjmė ashtu si duam? Nėse ėshtė i shkruar pse s'e pranojnė ashtu si ėshtė?!

Nėse do ta krahasoja jetėn me lojėn, atėherė ne jemi topi, pėrderisa lojtarė janė tė tjerėt.
Programi i tė tjerėve ėshtė mishėruar nė ne, sa po tė pėrpiqet dikush tė ndėrhyj, ne bėhemi tė marrė, madje jemi nė gjendje edhe tė luftojmė pėr tė.

Qėllimi i secilit, do tė duhej tė ishte liria e natyrshme, luajtja e lojės sė vetė sipas rregullave tė veta, vallėzimi i valles sė vetė, kėndimi i kėngės sė vetė, shkrimi i librit tė vetė, jo atyre tė imponuara nė ne. Duhet ta kemi lirinė e natyrshme, duhet ta kontrollojmė jetėn tonė, duhet ta shohim realitetin me sytė tanė jo si na kanė mėsuar pėrmes nocioneve e fjalėve, duhet ta pėrjetojmė vetė, ta ndjejmė vetė, sepse kohė tė gjatė kemi qenė marioneta tė tė tjerėve, e kemi bėrė sipas kodeve shoqėrore, kulturore, fetare.

Ėshtė e dhimbshme tė hapėsh sytė, ėshtė e dhimbshme tė kuptosh, ėshtė e dhimbshme tė rrėnosh, por ėshtė e domosdoshme. Tė heqėsh dorė nga tė gjitha iluzionet, nga ego, nga ajo qė tė tjerėt e quajnė normale ėshtė sikur tė heqėsh lėkurėn e jo kėmishėn!
Duhet ta shohim dritėn qė ta dimė ēka ėshtė, duhet vetė tė prekim shkėmbin qė ta dimė se ėshtė i fortė, duhet t'i shijojmė vetė frutat pėr ta ditur shijen, pėrndryshe kot na thonė tė tjerėt ēka duhet bėrė e si janė gjėrat, nėse nuk biem nė kontakt me realitetin. Kontakti me realitetin ėshtė kuptueshmėri e plotė!

Nė fund ju them miqėsisht se:
Jeta ėshtė njė dhuratė, si njė fije shkrepse, mund ta shfrytėzosh vetėm njė herė. Prej teje varet a do tė duash tė ndezėsh qirinj apo do ta lėsh tė pėrfundojė nė hi!

LOJETARI
16-02-12, 19:59
Shpėrthimi i Rushitit mbi brigjet e Marisė

Nėn tingujtė e kangės sė Bareshės ,Rushiti pinte t‘amlin e posa mjelur tė lopės dhe shtypte shkronjat me nguti .Lara dukej e lehtėsuar ,ndėrsa Rushitit iu kishin mėrdhezur sytė flakė, por jo prej t‘amli .Disa pullaze mė larg ,nėn tingujtė e muzikės sė „ cafe del mar“ ,Maria lagėte buzėt me konjakun ngjyrėart dhe ėndėrronte Rushitin .
-Rushiti ishte njė djalė trupshkurtė ,dukej se ishte rritur nė drejtim tė gabuar ,qafa i mungonte prandaj edhe tė lente pėrshtypjen se koka po i qėndronte drejtė mbi kėmbė .Nuk e kishte lehtė ,- rrallėkush e quante burrė .
-Maria nuk kishte diēka tė veēant ,ishte shtatėgjate ,flokė tė zeza , fytyrė tė zbehtė si lakrori para se tė pjeket , ,sy goxha tė mbrehtė ,dhėmbė tė rrallė por tė bardhė dhe njė buzėqeshje qė nuk i shkonte pėr shtati .Maria nuk kishte lopė por njė qen, - miku i vetėm qė i kishte mbetur .
Kishte kohė qė ishin takuar rastėsisht nė Dardani , kishin ndėrruar shkronja tė nxehta dhe bashkė me to gati edhe jetė .Tė dytė ishin tė bindur se sė shpejti do tė vijė nata e kobshme ,nata e qėrimit tė hesapeve .
Ndiqeshin nė ēdo skutė tė Dardanisė ,prej Vatikani nė Mekė , prej Washingtoni nėpėr Bruksel pėr t‘i ndrydhė kockat njėrit-tjetrit nė Prishtinė .I binin shekujve trup ,matnin testiset e Skėnderbeut ,Maria zgėrdhihej prej krenarisė ,Rushitit i pėlciste kapaku i kresė .Ngjiteshin prapė shekujve lartė nėpėr mjegullė ,plotė kufoma tė diturish ,viktima tė pafajshme tė Kambanave tė Kishės ,-Maria ulte kokėn ,shtirej sikur nuk po shihte gjė ,ndėrsa Rushiti kėndellej ngadale ,prej madhėshtisė sė xhyleve tė Gjergjit .
Tė kacavjerrur mbi krahėt e Shkabės sė zezė ,mbase e dinin qė pa praninė e saj kot zhyteshin shekujve teposhtė ,njėri i kėrrysur nė formė gjysmėhėne e tjetra si e gozhduar me duar tė hapura ,shtypnin me hov tė egėr mbi tastierėn e Iphonėve pa e vėrejtė gjakun qė po ju rrjedhte nė mes shkronjave tė ēoroditura .
Dhe ashtu tė pėrgjakur e tė dehur zbritnin te Pa cenzura ,shfrynin epshet ,derdhnin vrerė mbi kultet e njėri tjetrit ,lenin shtatėzėnė nėntėqindmijėnėnat,- hapnin e mbyllnin kafene dylberėsh dhe shkriheshin sė qeshuri nga ironia e vet qė nxjerrnin gjatė „masturbimit intelektual“ derisa si tė vdekur lėshonin kokėn mbi monitor duke lėnė gjurmė tė pahijeshme mbi faqet e Dardanisė .
Me kėtė refren niste dhe pėrfundonte dita , si pėr Rushitin ashtu edhe pėr Marinė .Lopa dobėsohej pėr ēdo ditė e mė shumė ,qumshti i shterrej ,lėkura i rrudhej ndėra Rushiti nėn tingujt e Bareshės vraponte si i ēmendur pas kulteve tė Marisė.
Qeni i kishte paluar veshėt ,sytė i kullonin lotė dėshprimi , gjuha sa vinte e i thahej mė shumė, ndėrsa Maria e qetė dhe e vendosur nėn tingujt e „Cafe del mar“ dhe aromėn e konjakut zbarkonte ushtrinė e shkronjave nė brigjet e Dardanisė pėr tė luftuar madje edhe zotin e Rushitit -paralajmėrohej betejė e gjatė ......
Thuhet se njė ditė, i ēartur nga uria ,qeni kafshoi Marinė dhe iku me njė copė mish nė gojė tė kofshės sė majtė tė saj duke e lėnė tė pėrgjakur e tė habitur me celular nė dorė .
Thuhet se po tė njėjtėn ditė Lara u tranua nga uria , ia nguli brienat Rushitit mu nė mes tė kėmbėve ,ia theu Iphonin duke e lėnė tė shtrirė e tė habitur nė tokė .
Po tė njėjtit thonė se Maria dhe Rushiti pėr tre muaj me rradhė ndanė njė dhomė nė spitalin e kryeqytetit dhe se ende pa u shėruar mirė ikėn nė drejtime tė panjohura .Se a do tė gjejnė Lopė tjera qė i ushqejnė sė koti dhe qenė tjerė qė i ruajnė sė koti ,mbetet .....

Shpjegim:
Tė gjitha personazhet janė krejtėsisht tė imagjinuara nga autori i teksit dhe nuk i thirren ndonjė personi real(virtual)

Vazhdon......

lovely
17-02-12, 23:09
T`um falni per nderhymjen, po rastesisht tu kapercy sokakut, e njeva ni za;

"Moj e mira n`halabak
qasi tuli a ma jep pak
qasi tuli s`ka kerkun
as ne sheher e as n`katun"


Ish kon pi Rushiti, dal n oborr e bertitke n kupe t`krese. Nuk e di qysh i shkojke menja kah tuli, kur hala kish dhimte prej brinit t`lopes.
Nejse. Mu dhimt ky njeri, mos t`nxofte taksirati menova vetmeveti.

Vazhdova une udhen tem, nuk po i grahi bicikletes as 3 dakika, kur po e nij ni za t`holle femne, gati si za shtrige;

"Zemėr zemėr a je tranu
qeni kofshėn ma ka kafshu
kohnat e mira ne spital
une perjete s`kam me i harru."

Belivallha, kurreshtja nuk m`la rahat. Po thashe me dit qe n`burg shkoj, pa u nal , e me zbulu a osht qikjo Maria nuk kom me lan.
Po nalna, kishe u lodha tu i grah bicikletes, edhe po e kthej kryt kadale tu u ru a po m`sheh kush, kur qka me nxunen syte;

-Ni qike t`re , shtatgjate ,floke t`zeza , ftyre t`zbehte si laknori para se me u pjek , do sy t`mrehte, do dhom t`bardhe edhe ni t`keshne qe nuk i kish hije hiq.

Pasha forumin menova, cok qikjo duhet me kan. Ajo tu knu qashtu edhe tu kesh palidhje, une e ungja kryt e po due me ik, kur t`um ka pa.
E t`mu gjue;

A ki ti tru t`insanit? Pse e ban ate tru per s`rani?
Prej tash ta deshiroj vdekjen.

-T`um falsh qika e mire i thashe, une veq t`niva tuj knue me ate za bilbili e thashe te kqyri nihere kit talent t`lindun.

-Kurgjo nuk knoj , me m`pa ti tu kcye, pa men edhe pa fiqir jet- u zbut pak.

-Po muj me t`paramenue- i thashe, u tuta s`ki rren, se kur i qiti qata dhomt e rralle e t`mdhej, thashe mos ia ka marr qenit..

-Alahile?- mu ngermue.

-O pashe ni Zot falum, se nuk i bie mo knej hiq kurr- menxi i thashe , edhe sa tu mujt tu ik.

-Hajt tulqeta- m`tha edhe ma ktheu shpinen e ia nisi me knue...

Une tu lshova n`teposhteze, oo 100 n`ore shkojsha pej tute.


Ps; Mos gaboni me menue qe personazhet jane nejkush t forumit:biggrin:

Nashta vazhdon...

jadore
20-02-12, 17:10
Dimen po
Drut gati tu u harxhu
Krize Ekonomike
Bastoret na Myten
Mitrovica hala e ndame
Thaqi hala en pushtet
Spo Rrihet !
......................................
..e huazuar

LOJETARI
20-02-12, 19:56
Dimen po
Drut gati tu u harxhu
Krize Ekonomike
Bastoret na Myten
Mitrovica hala e ndame
Thaqi hala en pushtet
Spo Rrihet !
......................................
..e huazuar


hahhahaa.....qitash je reflektu mirė veq harrove me thėnė qė pėr krejt kėtė mjerim fajtor ėshtė stafi i dardanisė qė nuk po lejon debate tė mirėfillta. :biggrin:

jadore
20-02-12, 23:43
hahhahaa.....qitash je reflektu mirė veq harrove me thėnė qė pėr krejt kėtė mjerim fajtor ėshtė stafi i dardanisė qė nuk po lejon debate tė mirėfillta. :biggrin:


interesant , kur e pyeta pronarin e shkrimit te huazuar me tha qe nuk eshte antar i Darania.de !

..te me kete genjyer ..?

jadore
21-02-12, 00:30
interesant , pasi i rash botes kryq e terthore , prita qe kur kthehem ketu ...

...Elvio nderkohe te kete lene gjurmet e mendimit te reflektuar nga perditeshmeria ..!
...Murrizi , te kete ndjere mungesen e konfrontimit me mua ..!
..Prishtinasi te me kete zevendsuar ..!
...Makreshi te jete duke treguar per ekspriencen e re ..!
....Panta duke udhhequr si strateg i paepur , bile mendoja qe kombtarizimi i mbiemrave te jete jetesuar ne mungese time , ..
...Gentiani duke na udhehequr ne aktualitetet politike , ndryshe s'kam se si shtyhem me miqt real pa burim ..!
...shpresoja qe Linka _pz te jete rikthyer sepse perveq edukates dhe ngrohtesise ,recetat e saj ne kete kohe posrehabilituese me jane me se te domosdshme ..
...Anna ,Anna skofiare te jete rikthyer , e qetesuar gjithe miqt qe nuk ndihen rehat pa prezencen e saj .
e Uritura te kete bere ''kerdine ''me ironin e saj , por ncuk qenka dorzuar ..quditerishte !
...Taraku i kthyer prej Kible te kete gjetur nr e shnolles se tij dhe transformuar ne burr bashkohore.
ou ou ,harrova , Artisti te me kete telefonuar ne nr e gabuar qe i pata dhene , quditerishte nuk me paska permendur , te me kete harruar ..! jo jo nuk me pelqen te besoj ..hahahah,ha
...ke harrova !..
ah po , harrova te pyes , te jene ndier komod te tjeret gjate gjithe kesaj kohe pa vezhgimin e vrojtimit tim !
kushedi..?
se kush me mungon akoma ,...!ke harrova te kerkoj ..!
ah po , Kercovari me te dhenat e tij nga informatika qe nuk e kapiras kete dreq teknollogji e nuk e kapiras ..!
Elinaaaaa ku je , ta kam borgj nje soqe ..
Valiiin ketej e paskem , keti Zemra ju gezofte ..
ah , e matura Antike qenka perkujdesur ,paskem mjafte thenje te menquar nga ajo .
Dea -ne e shof ,paska lene gjurme , Vjeshta te jete diku ne Alpe prap ajo duke shijuar rehatin e jetes ..jo paska paska postuar edhe ajo .
paskem dhe Hajren qe sjell Hare ..
...Tipi , ku eshte tipi Engjellor , aaa shprehejet e tij kushtuar dashurise me kane munguar me duhet te pranoj ..
...Gega-Gegen e falenderoj ,nje cigare duhan ja zgjas per burrnine e tij ..deren qele e paska pas gjithe kohen ..
p.s.
ouuuu sa paskem te lexoj e lexoj ,.... eminja inn e pergezoj per maturine e thene , Albonita si engjull me paska pershendetur , Dianes djali duket ti kete filluar ti ec ,garant , zemra ju gezofte..
..te ju kam munguar te gjithe ketyre edhe une ..!epo shpresoj qe po , nje vit gati na ndau ,....
pp.s.
jador ,ik gjume qitash ..boll mo , neser te pret puna
ah!..mos te harroj ,me mamen ju kam permendur .... hahah

vjeshta
22-02-12, 16:03
Edhe reflektimi reflektohet !

...ndoshta jo i te gjitheve ne menyre te njejte ,per aresye sepse nuk jemi dhe nuk mund te jemi ne sekuenca te njejta me te gjithe ,ndoshta pak edhe nga ne se qka marrim nga ai reflektim ...moment -marrje .Zakonisht marrim ate qka e permbushe zbratesiren ,ate qka na kompleton .

Qka te bene me reflektu reflektimi i jadorit ?
Ngjan shume me ate gjestin e kthimit ne shtepi nga udhetimi qe , gjeja e pare qe eshte dhe e bejme eshte nuhatja e profumit te shtepise .Nje ndjenje e bukur ,apo?

Ps: Jador o vėlla ,mire se na ktheve !

emine
22-02-12, 17:02
Koheve te fundit po me rreflektojne do shfaqje qe moti si kam pa,qaty te puna sa shofe shtazana sa shofe njerz me kolica fmijshe,sa sillet e pshtillet vec beba
Nja 3 veta sote em tregune qe jan shtazana,hajde ishalla paskan sose gjinjah mu shtue,se po rreflektojne ne kater anet e qytetit bebat:biggrin:

tipi engjellor
22-02-12, 22:57
interesant , pasi i rash botes kryq e terthore , prita qe kur kthehem ketu ...

...Elvio nderkohe te kete lene gjurmet e mendimit te reflektuar nga perditeshmeria ..!
...Murrizi , te kete ndjere mungesen e konfrontimit me mua ..!
..Prishtinasi te me kete zevendsuar ..!
...Makreshi te jete duke treguar per ekspriencen e re ..!
....Panta duke udhhequr si strateg i paepur , bile mendoja qe kombtarizimi i mbiemrave te jete jetesuar ne mungese time , ..
...Gentiani duke na udhehequr ne aktualitetet politike , ndryshe s'kam se si shtyhem me miqt real pa burim ..!
...shpresoja qe Linka _pz te jete rikthyer sepse perveq edukates dhe ngrohtesise ,recetat e saj ne kete kohe posrehabilituese me jane me se te domosdshme ..
...Anna ,Anna skofiare te jete rikthyer , e qetesuar gjithe miqt qe nuk ndihen rehat pa prezencen e saj .
e Uritura te kete bere ''kerdine ''me ironin e saj , por ncuk qenka dorzuar ..quditerishte !
...Taraku i kthyer prej Kible te kete gjetur nr e shnolles se tij dhe transformuar ne burr bashkohore.
ou ou ,harrova , Artisti te me kete telefonuar ne nr e gabuar qe i pata dhene , quditerishte nuk me paska permendur , te me kete harruar ..! jo jo nuk me pelqen te besoj ..hahahah,ha
...ke harrova !..
ah po , harrova te pyes , te jene ndier komod te tjeret gjate gjithe kesaj kohe pa vezhgimin e vrojtimit tim !
kushedi..?
se kush me mungon akoma ,...!ke harrova te kerkoj ..!
ah po , Kercovari me te dhenat e tij nga informatika qe nuk e kapiras kete dreq teknollogji e nuk e kapiras ..!
Elinaaaaa ku je , ta kam borgj nje soqe ..
Valiiin ketej e paskem , keti Zemra ju gezofte ..
ah , e matura Antike qenka perkujdesur ,paskem mjafte thenje te menquar nga ajo .
Dea -ne e shof ,paska lene gjurme , Vjeshta te jete diku ne Alpe prap ajo duke shijuar rehatin e jetes ..jo paska paska postuar edhe ajo .
paskem dhe Hajren qe sjell Hare ..
...Tipi , ku eshte tipi Engjellor , aaa shprehejet e tij kushtuar dashurise me kane munguar me duhet te pranoj ..
...Gega-Gegen e falenderoj ,nje cigare duhan ja zgjas per burrnine e tij ..deren qele e paska pas gjithe kohen ..
p.s.
ouuuu sa paskem te lexoj e lexoj ,.... eminja inn e pergezoj per maturine e thene , Albonita si engjull me paska pershendetur , Dianes djali duket ti kete filluar ti ec ,garant , zemra ju gezofte..
..te ju kam munguar te gjithe ketyre edhe une ..!epo shpresoj qe po , nje vit gati na ndau ,....
pp.s.
jador ,ik gjume qitash ..boll mo , neser te pret puna
ah!..mos te harroj ,me mamen ju kam permendur .... hahah

Jdore na ke munguar edhe prania jote edhe shkrimet e tua te bukura ...paske qene ketu te pershedes si gjithmone reflekton ne menyre pozitive......

sherri
23-02-12, 08:55
OOOOOOO Reflektoni,reflektora,he n'paqit cka!, Reflektimi duhet ta ket burimin(driten,mendimin...).qeshtu kure nuk eshte Luani,kesajde lodrojn ........... :( syt xixa refleksione,refleksione :P:P

vjeshta
26-02-12, 14:39
SHBA-tė kanė njė miqėsi tė fortė dhe tė qėndrueshme me Kosovėn dhe Serbinė !(H.Klinton)

emine
26-02-12, 14:50
sa her epe shof ket tem,po mrrok malli per shkrimet e pantes,lapoqi keq

jadore
04-03-12, 20:41
Ti thuashi dikujt 3 muaj, cdo nate kam fjetur me qizme ne kemb dhe rroba ne trup, te merr per te qmendur .. hajde rroba, ama qizme veshur ..!
-epo ishte kohe qmendurie ..!..nuk e di, a ka provuar kush ndjesine kur lodhja te tradheton dhe ti i dorzon ¾ e trupit gravitetit ne shtrat dhe kembet te mbesin nga gjunjet si konzolle me ndjesine qe mos ndoti shtrojen
Nima , ku do te shkonja ..?...nese do degjoja ate lajmin e tmerrshem qe na terrorizonte cdo qast .
...veq ta dij ku do te shkosh po ndodhi gje ..!..kete pergjigje ma jep ..!
..nuk kam kohe te humbi duke veshur kepuce e kerku rroba,a e kupton ti..! me kujtohet si sot pergjigja qe I ipja motres sot e 12 vjet me pare ..e ndodhesha ne vendin me te sigurte e me te forte ne bote por e mobilizuar cdo qast ..!

.....http://www.youtube.com/watch?v=b_nGgWejv-8


Nima ku do te shkonja …? pyeta sot veten gjithe ato kilometra rruge deri ne vendlindje me nje mendim pas kaq vitesh , me po kete keng qe me percillte e mu be preteks per nje rikujtim te nje periudhe te erret ..!
Ende nuk e di pergjigjen ..si duket ne ndervetedije ishte forme solidarizimi ,mobilizimi ,ndjesie e ankthi qe perjetoje ne 2000 km largesi e njerzit e zemres i kishe te pa mbrojtur ne mes te luftes ..te vishje pizhamat te dukej luks ,perbuzje ndaj fatit te njerzeve te tu..duhej te ishte korrspodim telepatije , po po s'ka si te jete ndyshe , solidarizim pa vetedije qe reflektonte efektin e njejte qe vepronin keta ,sepse me vone kuptova qe dhe keta rrinin me rroba ne trup ne pritje te vdekjes e ti ne pritje te lajmit te tmerrshem per muaj te tere .
...Interesant ,mu kujtua , sa human jemi si popull, sa te duruar ..kurr nuk na perkujtuan faktin qe patem fatin te mos perjetojme ate makaber qe mbijetuan, por as kurr nuk na pyeten se si e perjetuam ate ndjesi te qoruditur ankthi e frige .. megjithate them qe kjo heshtje ky mos akuzim me kohe thelloj nje prerje nje ftofje ,nje revolt ne heshtje , ndyshe nuk di se si te shpjgoj pse me ironi na thene ..erdhen keta schatzat .u ndam ne, ne dhe keta .. pa e kuptuar keta qe gjithesecili nga ne qe ishim atje larg ketyre ketu ne ate kohe me vetedeshire do te benim ndrrime te pozitave , qofte edhe per vetem dy jete te shpetuara ,vetem te mos torturoheshim nga ankthi I pritjes , nga largesia qe te tjetersonte ..

..te jete efekt nga kenga apo nga mendimet e rruges ..kaq I shperlare me duket vendi im nga kjo debore ,kaq te shveshur e tregojne edhe rrezet e diellit ,sot.!

lovely
05-03-12, 21:45
Sot, ndodhi ni aksident.

Ni djale 22 vjet, ne kolone komunikacioni, rruges per ne pune, ne mengjesin e hershem, mendoi;

Do t`i parakaloj keto dy kerre para meje, dhe nuk do te vonohem ne pune.

Shpejtesia ne ate pjese te rruges, ishte 70 n`ore.

Ne parakalim e siper, djali 22 vjeq, arriti diku rreth 100 km n`ore.

Ne anen e kundert, erdhi autobusi, 80 n`ore.

Djali i ri, i dha gaz pak me shume, me shprese se do te arrinte te dilte ne anen e vet.

Kjo nuk ndodhi kurre.

Autobusi, doli nga rruga, aq sa mundi, por nuk ishte mjaftueshem.

Djali i ri, u perplas me veturen e tij ne qoshin e autobusit, dhe fluturoi jashte rruges.
Dy kamt iu kputen, edhe vdiq ne moment.

Ni djale i ri, 22 vjeq, shnosh e mire, krejt jeten perpara, del ne sabah per me shku ne pune edhe e bon ni gabim qe i kushton me jete.

Thojne; Zoti t`i qerron syte, para taksiratit. (Taksirat duhet me kane aksident)

Pata bo llaf nihere me dikend t`afert, pasi shkoj dhe voziti drejt e ne bander, por fatmirsisht shpetoi mire, e pata pyetur;

A nuk e pe banderin a qka ke puna? Qka ndodhi?

Tha; Banderi ne syte e mi, beso qe nuk pat madhesi ma te madhe, se kokrra e qibrititit.

Nashta thashe, pernime Zoti " t`i qerron syte".

Autobusi, kogja i madh osht. Dy kerre perpara veq, rruga e drejte, dmth tona mundsite i ka pas me e pa autobusin, po o dal...

Nejse, qka deshta me thane, ai djale shkoj, dikun sigurisht ni nane e ni babe, e kan ni merzi e ni trishtim t madh..

E tjert, u ndine keq boll, per sa kohe? 5 minuta nashta, edhe krejt ecen punve t veta.

Po du me thane, per ni jete kaq t re, a nuk ish dashte me u ndal koha pak???
Me u ndal jeta, veq per pak, per qat rreth?

Vdekja si duket, eshte bere diqka qe ndodh minimum nje here n`muaj.

Ktynehere, nuk e maj n`mend, qe kan vdek njerez kaq shume e kaq shpesh, sikur sot!

Bajlozi i Zi
05-03-12, 22:40
Sot, ndodhi ni aksident.

Ni djale 22 vjet, ne kolone komunikacioni, rruges per ne pune, ne mengjesin e hershem, mendoi;

Do t`i parakaloj keto dy kerre para meje, dhe nuk do te vonohem ne pune.

Shpejtesia ne ate pjese te rruges, ishte 70 n`ore.

Ne parakalim e siper, djali 22 vjeq, arriti diku rreth 100 km n`ore.

Ne anen e kundert, erdhi autobusi, 80 n`ore.

Djali i ri, i dha gaz pak me shume, me shprese se do te arrinte te dilte ne anen e vet.

Kjo nuk ndodhi kurre.

Autobusi, doli nga rruga, aq sa mundi, por nuk ishte mjaftueshem.

Djali i ri, u perplas me veturen e tij ne qoshin e autobusit, dhe fluturoi jashte rruges.
Dy kamt iu kputen, edhe vdiq ne moment.

Ni djale i ri, 22 vjeq, shnosh e mire, krejt jeten perpara, del ne sabah per me shku ne pune edhe e bon ni gabim qe i kushton me jete.

Thojne; Zoti t`i qerron syte, para taksiratit. (Taksirat duhet me kane aksident)

Pata bo llaf nihere me dikend t`afert, pasi shkoj dhe voziti drejt e ne bander, por fatmirsisht shpetoi mire, e pata pyetur;

A nuk e pe banderin a qka ke puna? Qka ndodhi?

Tha; Banderi ne syte e mi, beso qe nuk pat madhesi ma te madhe, se kokrra e qibrititit.

Nashta thashe, pernime Zoti " t`i qerron syte".

Autobusi, kogja i madh osht. Dy kerre perpara veq, rruga e drejte, dmth tona mundsite i ka pas me e pa autobusin, po o dal...

Nejse, qka deshta me thane, ai djale shkoj, dikun sigurisht ni nane e ni babe, e kan ni merzi e ni trishtim t madh..

E tjert, u ndine keq boll, per sa kohe? 5 minuta nashta, edhe krejt ecen punve t veta.

Po du me thane, per ni jete kaq t re, a nuk ish dashte me u ndal koha pak???
Me u ndal jeta, veq per pak, per qat rreth?

Vdekja si duket, eshte bere diqka qe ndodh minimum nje here n`muaj.

Ktynehere, nuk e maj n`mend, qe kan vdek njerez kaq shume e kaq shpesh, sikur sot!

Lovely,
Ktynehere, veē para 5-60 vjetesh, bota i ka pase rreth 2 miljarde njerez. Sot, 7 miljard.
Lindin shumė. Vdesin shumė. Ndryshe s'ka se si.
Me kujtohet ka qene nje titull poezie: Vdekja, nuk eshte fjala ime e fundit.

Sidoqofte, nuk do ta komentoj rastin qe solle.
Mund t'te duket brutale (pas shkrimit tend), por qellimisht do te sjell ketu nje ane tjeter te jetes... autobusit... rinise...

Ok!

Autobuzi i vijės fshat-qytet vinte pėr ēdo mėngjes nė stacionin “te pompa” tė merrte nxėnėsit e banorėt e hutuar dhe tė pėrgjumur tė fshatit qė prisnin si somnambulė ardhjen e tij dramatike.
Ai nuk mungonte kurrė.
Me zhurmėn shkatėrruese tė motorrit. Me frenimin cingėrritės, si kuisje qeni tė rrahur, qė niste nja 50 metra para stacionit. Me pamundėsinė e rrasjes sė 30 njerėzve pritės nė hapsirat e tij tė stėrmbushura tashmė qė i ngjanin barkut tė njė peshkaqeni pėrrallash.
Me nisjen e plogėt qė sfidonte tė gjitha ligjet e termodinamikės dhe i troshiste pasagjerėt e paluar si sardele sipas tė gjitha ligjeve tė inercisė.

Ishte e kotė ēdo pėrpjekje pėr veshje "me modė", kėpucė tė vizlluara, flokė me gell e model.
Nė fund do tė dilje pa asnjė nga kėto.

Lloj-lloj baloshėsh e llapangjash tė mėdha dhe tė pakujdesshme do tė tė shkelnin e pėrlloqnin paq.
Lloj-lloj bėrrylash do tė shtynin nga tė mundnin e ku s’e prisje, sidomos kur shoferi me kaēketė do tė bėnte ndonjė nga ato frenimet kot, qė s’kishte zot qė mund t'i parashihte a merrte me mend.

Nėse kishe qitur parfum, patjeter do tė merrje “pas qafe” shfryrjen banale “paaapapapaa qe na kerrbulen rraspijat, kush e ka qit kėt levantė he iu naltė shurra jarabi”!

Nėse flisje me edukatė do tė haje patjeter ofendimin “o Jahir, liroja rrugėn kėtij prefesorit, filozofit, djalit tė nanes se buker, kėtij petlles, kėtij dudit, se po thotė “te lutem”… aaaaa …. Hec llutko… hec pėrpara ta ēafsha ballin, me lugė ta ēelsha vorrin”!

Nėse qėllojshe me fat, nuk do tė ishe afėr show-it mė tė shėmtuar nė botė, me aktor kryesor Sali Budallen, qė rrinte afėr shoferit mbi motor (aty ishte mė ngrohtė, pra ishte privilegj aktori, jo hajgare), dhe herė pas here dėgjoje njė “ēkllllaapp!” – shpulla e rradhės pas qafės tullace tė Salihit, i cili pas kėsaj do t'bėrtiste me zė tė mekur “dalshin fare budallt”!

Ajo kurrė nuk e kishte kuptuar se si kishte njerėz qė qeshnin nga kjo shfaēje.
Hmmm, jo vetėm qė kishte, por ishin shumica e autobuzit tė zgėrdheshur e tė jargavitur nga tė qeshurit, qė ja shpifte pafundesisht.

“Je si loēkė, si gurabi” dėgjonte herė pas herė, “ooh po e bukur je, bre tė dektė dashnori”, thėnė me zė tė ulėt gjithė epsh e dėshirė, shoqėruar nga vėshtrime tė parruar gjithė zdral.
Epshi dilte shlirshėm pėrmes dhėmbėve qė mungonin. Bashkė me tymin e cigareve “Partner”, nė mė tė shumtėn e rasteve tė mykura.

Krejt kundėr dėshirės ajo shikonte me bisht tė syrit pėrreth qė tė sigurohej se a ishte vėrtet mė e bukura.
Nė mė tė shumtėn e rasteve ishte. Konkurrenca nga puntoret zaife tė fabrikės ishte e dobėt. Ndonjėherė konkurrenca rritej prej profesoreshės bjonde qė hipte nė autobus nė rastet kur burri i saj me “Zastava 101-sh” pėr kushedi ēfarė arsye mungonte ta merrte pas mėsimit.
Profesoresha kishte status special dhe nuk ngacmohej shumė.

Ndėrsa atė e ngacmonin. Ajo sapo kishte kaluar tė tridhjetat, por mosha tridhjetė te disa femra ėshtė njė numėr pa kurrfarė kuptimi; dhe ajo ishte ndėr ato.

E martuar. Me njė fėmijė katėr muajsh. Gjithė kėto duhej t‘i jepnin njė status tė ngjashėm me atė tė profesoreshės. Por asgjė nga kėto s’e ndihmonte.
Lindja vetėm sa e kishte bėrė mė tė fortė tėrheqjen e meshkujve ndaj saj. Pasi i kishte dhėnė gjithė qenies sė saj njė dritė qumėshti, njė mister qė edhe gjinjtė mezi qė ia mbanin.

Ajo ishte ndjerė gjithnjė e sigurtė nga ngacmimet autobusore.
Tekefundit nuk ėshtė keq tė jesh e dėshiruar; nga fantazia e natės e gjithė atyre syve djegės. Shkak i vėrtetė i orgazmės nė kushedi sa shtretėr. OK, ajo nuk ishte aq egoiste, virtualisht nuk kishte problem…. por vetėm virtualisht ama.

Edhe atė ditė skenari i mėngjesit ishte pėrsėritur si me saktėsi regjisoriale: pėshpėrimat, zgėrdheshjet me Sali Budallen, tymi i cigareve tė kėqia nė fytyrė…. deri sa
ajo kishte zėnė njė qoshe, nė dukje, neutrale.
Nė njėrėn nga ato frenimet troshitėse, qė e shtynin gjithė masėn njerėzore pėrpara, ajo ndjeu butėsisht njė trup qė iu ngjit. Frenimi kishte qenė i fortė. Trupi ngjitur nuk lėshonte erė djerse. Pėrkundrazi.
Sidoqoftė ajo priste, sipas ligjit autobusor tė inercise tė mėsuar
pėrmendėsh nė qindra frenime tė mėparshėm, qė i ngjituri tė kthehej nė pozicionin fillestar. Por ajo masa me erė ēuditėrisht tė mirė s’po ngutej shumė tė kthehej mbrapsht. Domethėnė ai duhej tė ishte kthyer tashmė.
OK, kjo mbase do t'kėrkonte njė kundėrgoditje tė lehtė, por tė vendosur nga ana e saj. Qė ai ta kuptonte.
U bė gati pėr tickun nervoz tė shpatullave dhe gjymtyrėve, gjuhė shenjash autobuzēe, qė gjithkush e kupton. Nejse, gjithkush qė ha muhabet, sidoqoftė. Pse nje trup mban erė tė mirė, kjo s’do tė thotė qė masa tė kalohej.
U bė gati pra tė jepte mesazhin e tė bezdisurės, por pikėrisht nė atė moment, trupi i ngjitur u largua lehtė. Jo krejt ama. Ajo ende e ndjente kėmbėn e tij qė kish hyrė midis tė sajave, mė shumė qellimisht se sa nga shtypja e njerzve. Preciziteti i asaj kėmbe ishte shumė i madh, pra s’mund t‘ia lije rastėsise.
Hmmm, ēka ishte ky tip, ndonjė “zanatli” autobusi?
Po pse s‘po ndjehej e bezdisur? Pse mesazhi qė vinte nga ēdo muskul ishte aq i pranueshėm? Ajo kėmbė nuk po kerkonte mė tepėr. Po u thoshte falemnderit. Tė sajave. Falemnderit qė gjendem midis jush. E tmerrshme, kėmbėt po komunikonin. Edhe kur truri nuk do. Ato e bėjnė tė vetėn. Dinosaurėt, thonė se, e kanė patur njė tru tė dytė, diku kah kurrizi. Ēka ndodhte kur dy trutė e tyre nuk ishin nė njė mendje?
Kjo duhej tė merrte fund. Ajo e kishte vetėm njė tru, dhe ky po urdhėronte“stop”!

U bė gati pėr shenjėn “boll tash”! por nuk arriti, pasi nė ate ēast erdhi stacioni i fundit, pra i fundit pėr tė dhe pėr kėmbėn erogjene.
Zbriti me njė trullosje tė lehtė nė kokė. S’e kishte parė fytyrėn e njeriut me kėmbėn e ndjeshme dhe erėn e mirė.
Bėri pėrpjekje mbinjerėzore qė tė mos e kthente kokėn. Por prapė e pa me bisht tė syrit.
O zot, nuk duhet tė ishte mė tepėr se 20-22 vjeē. Fytyra e tij kishte diēka nga mrekullia. Ai po e shikonte, por ngulmi i tij ishte aq paqėsor, saqė ajo nuk dinte ē’tė mendonte.

Vazhdoi rrugėn, e lumturuar qe ai djali nuk po e ndiqte. Shkundi kokėn. Mblodhi veten.
Hormonet, tha me vete. Asgjė tjetėr.

Ditėn tjetėr u pėrsėrit e njėjta gjė.
Nė fakt nuk ishte ndonjė ēudi e madhe tė qėlloje nė tė njėjtin autobus me tė njėjtin person. Pėr njė vijė ku autobusėt vijnė ēdo 1 orė edhe ku gati mjetet e tjera tė lėvizjes ishin veē kėpucėt “e sosta”, kjo nuk ishte aspak ēudi.
Veē kėmbės, ajo ndjeu edhe frymėn e tij nė qafė. Gjithė kohės. Ishte i njėjti cep, i njėjti frenim qė shtynte njerėzit si njė baticė oqeani e ēmendur, i njėjti mllef drejtuar shoferit “e tė plastė e dala, ku i ki sytė?”,“heeeej, ēka po transporton more, kompira a?”; por tė gjitha kėto kalonin si anash pa u vėnė re.
Ajo ishte e pėrpirė nga loja me tė panjohurin e ri. E ndjente se e kontrollonte plotėsisht atė qenie. Loja ishte e parrezikshme. Ai shijonte dhe heshtte. Kishte premisa tė forta pėr tu bėrė kavalier pėr femra mė vonė.

Si kaluan disa ditė me kėtė ritual, ku nuk viheshin nė pėrdorim duart, sytė, fjalėt, buzėt as gjė tjetėr, ajo vendosi ta bėnte mė interesante lojėn.
Instinkti i hulumtuesit ishte zgjuar.
Me njė lėvizje shumė tė lehtė i dha atij tė kuptonte se mund tė kėrkonte pak mė tepėr. Ai nuk vonoi. U desht veē njė frenim i lehtė qė kėmba tė avanconte mė thellė dhe mė lart.
Ajo bėri disa levizje tė padukshme me kėmbėt e saj, hiē tė palidhura me tronditjet e autobusit. Nuk e kishte parashikuar reaksionin pas dy-tre minutash. E ndjeu menjėherė qulljen e tij pas fėrkimit tė hareshėm.
E pabesueshme. Ai ishte pėrnjėmend shumė i ri.
E bekoi stacionin e fundit qė nuk vonoi. Zoti e di pėr ēfarė arsye, por ishte e lumtur.
Ai nuk po e merrte dot veten nga hutimi. Duhej tė kthehej nė shtepi tė ndėrrohej. Turp! S’i la gjė pa thėnė vetes. E prishi punėn tamam kur ishte mė e bukur se kurrė. Idiot! Fmijaq! Nuk guxoi as ta kqyrte me sy gruan e bukur. E tmerrshme. A do t’ia
falte ajo vallė? Si do tė bėhej nesėr?

E nesėrmja erdhi pėrsėri, me stacionin e pluhurt, me rrangallėn qė kuiste si qeni i rrahur kur frenonte, kondukterin e shėmtuar, qė sot e kishte rrokur ditėn me fjalėn “ku je bukurosh”, pra i thoshte kėshtu gjithkujt, “bukurosh, biletėn”, 1 markėshi qė lėshohej nėn dorė pėr tė mos e prerė biletėn 1.5 markėshe nė dorė….

Ajo ishte prapė aty. Nė fytyrėn e saj dalloi njė qeshje dinake tė paparė ndonjėherė. Dinakėria rridhte nėpėr cepat e syve duke i bė ata tė parezistueshėm.
Nuk ka si sytė e bukur kur bėhen dinakė. Janė armė e papėrballueshme. Mposhtin ēdo kėshtjellė. Njė djalė tė ri e vrasin pa ba as ēak as bam.
Ai po binte nė dashuri. Me njė grua qė nuk ia dinte as zėrin, as emrin, asgjė. Vetėm qė i kishte dy kėmbė tė pėrsosura. Dhe njė fytyrė fėminore tė mrekullueshme.

Frenimi erdhi si zakonisht. Por ai nuk tentoi. Nuk u ngjit.
Trupi i gruas kishte njė si ngėrē nga pritshmėria e parealizuar.
Befasimi i saj rrezatohej fuqishėm nga shpatullat dhe qafa qė ishin plot shenja pyetėse.
Kaluan dy stacione.
Ai ishte pranė. Ajo ndjente erėn e njohur. Por asnjė lojė me kėmbė.
Stacionin e tretė nuk duroi dot mė. Ktheu kokėn dhe e pa. Kuptoi. Fytyra e tij ishte aq e
lexueshme. Ai donte mė teper. Fėrkimi i kėmbėve kishte vdekur si fazė.

Ēfarė donte ai tash? Duar, buzė, p***? Jo, more djalė, ai ėshtė poker i rrezikshėm. Ti e ēove shumė lart pazarin. “U kry”.

Ditėt qė vazhduan ai ia kėrkonte tė njėjtėn gjė me sy. Do tė ishte njėqind herė mė mirė t’i fliste, ti kėrkonte diēka, ndoshta llogari, ndoshta njė rrėfim djaloshar, ēfarėdo qė tė ishte, veē ate shikim jo.

Por ai nuk e theu heshtjen. Po, djali do tė bėhej kavalier pėr femra njė ditė.
Ajo nuk e kishte ndjerė veten kurrė me keq.
Obsesioni kur shoqėrohet me mani prej xhentėllmeni ėshtė njėqind herė mė kriminal.
Duhet me nxjerrė ndonjė ligj qė e ndalon bashkimin e obsesionit dhe manisė prej xhentėllmeni bashkė.
Loja ndryshoi krah. Superior ishte ai. Ajo priste ēdo gjė, por jo kėtė.
Priste deri tallje nga ai dhe shokėt e tij nė ndonjė sokak kur ajo tė kalonte pėrbri… “hey, sexy back!” “po dhezna, baby!”…. gjithsesi nuk mund tė imagjinonte nga ai fjalė vulgare “oh ti hongsha ato b***!”, “oh deksha permi ty!”, dhe frazat nė gjuhė tė huaj ishin gjithsesi mė tė pranueshme.
Por asgjė nga kėto nuk ndodhi. Ishte gabuar.

Ajo ndėrroi autobus. E rregulloi punėn tė fillonte punė mė vonė. S’e pa mė atė djalin. Veē rastėsisht ndonjėherė, krejt papritur, ku s’e prisje hiē.
Shikimet e tyre kryqėzoheshin dhe ajo i hiqte sytė e para. Ai nuk e kishte me atė vėshtrimin e rrėnuar si mė parė.
Plaga tashmė kishte vnu kore.
Djali e mori leksionin.
Qė momentet e bukura qė shkėlqejnė s’jane diamante, por janė tehe thikash qė tė presin thellė.
Dhe prerja e parė ėshtė mė e thella.
First cut is the deepest, thotė kėnga, ishte njė hit qė titullohej kėshtu. E kėndonte kėngėtarja e tij e preferuar.
Por gjithashtu, ajo ē’ka nuk na vret, na bėn mė tė fortė.
Djali do tė bėhej patjetėr njė kavalier, soj meshkujsh i rrezikuar sot ky.
Por jo krejt i zhdukur.

Skyfter
06-03-12, 09:38
Tregimet erotike jane isnpirim per dirigjentin ne opere, filozofin per aforizma te reja, dizanjerin per mode, sulmuesin per efiktet, forumistet Dardan me duar ne "xhepa" per fantazi! (Skyfta)

halla e madhe
06-03-12, 21:23
Tregimet erotike jane isnpirim per dirigjentin ne opere, filozofin per aforizma te reja, dizanjerin per mode, sulmuesin per efiktet, forumistet Dardan me duar ne "xhepa" per fantazi! (Skyfta)

Skyfte_t'vraft reja me llastyk ho!:biggrin:

emine
06-03-12, 21:34
qka me rreflektu ksajde
Me kallxu qysh je en karakter vjen Jadorka e ta permut
ja vjen najnjah e ta fut rep .te kuq
ja vijn kta tkeret e thojne qato dy germa mi pas drejtu ma mire e fute kani krrab mi majt ma hijshum ish dal qajo qe reflektove e kallxove,kshtuqe so met me tregu sen te rrefletushme,pos hahhahahahhahahah,,ehehehheheheh,gagaggagagaggagag ga
futja prej slergtit me ner me tha qysh t'munesh:se qysh a veni bahet kuveni,,,,me tu mush shpija harama duhet njeri shpijen e vet me lshu e lemo forumin apo naj ven tjeter,,,,reflektoni vec pa qate kry madhin Panten a ba kjo tem me ja fut ni hu e do baskija e mshel krejt:rolleyes:

jadore
07-03-12, 17:03
qka me rreflektu ksajde
Me kallxu qysh je en karakter vjen Jadorka e ta permut
ja vjen najnjah e ta fut rep .te kuq
ja vijn kta tkeret e thojne qato dy germa mi pas drejtu ma mire e fute kani krrab mi majt ma hijshum ish dal qajo qe reflektove e kallxove,kshtuqe so met me tregu sen te rrefletushme,pos hahhahahahhahahah,,ehehehheheheh,gagaggagagaggagag ga
futja prej slergtit me ner me tha qysh t'munesh:se qysh a veni bahet kuveni,,,,me tu mush shpija harama duhet njeri shpijen e vet me lshu e lemo forumin apo naj ven tjeter,,,,reflektoni vec pa qate kry madhin Panten a ba kjo tem me ja fut ni hu e do baskija e mshel krejt:rolleyes:

reflektim i trishtushem .!
megjithate vrehet qe reflektohet pozitivishte efekti i leksioneve nga debati tek antaret ..
epo nuk eshte kollaj te arrihet deri ketu de.....

emine
07-03-12, 17:42
reflektim i trishtushem .!
megjithate vrehet qe reflektohet pozitivishte efekti i leksioneve nga debati tek antaret ..
epo nuk eshte kollaj te arrihet deri ketu de.....
hahhahahhahhaha

Boll e mire je vec te mungon shumqka,,,,

jadore
07-03-12, 17:51
hahhahahhahhaha

Boll e mire je vec te mungon shumqka,,,,


ncuk , u zhgenjeva , sa mu duk nje fije drite , iluzion i gabimshem paska qene ..
p.s.
emine , ska 2 min qe e shkrova , po ndihem keq , amoni ju kofte , rumani qit pjese te dites cka ka mbet bile qehren ..hahahha

emine
07-03-12, 17:54
ncuk , u zhgenjeva , sa mu duk nje fije drite , iluzion i gabimshem paska qene ..
p.s.
emine , ska 2 min qe e shkrova , po ndihem keq , amoni ju kofte , rumani qit pjese te dites cka ka mbet bile qehren ..hahahha

valla s'po di qysh me te disponu,vec nje got uje e kafe te kisha pru,vec mos e ban at qere bajat,se s'durohesh masnej

Bajlozi i Zi
08-03-12, 21:23
Tu lexu qeshtu neper kete forum, gjithcka e gjithkonin, sidomos postimet e disave, vetvetiu i vjen njerit njefare si lutje:

Ktyne ishalla zoti ua ruan trupin, se sa i perket mendjes, zor edhe me shpresu qe bohet mirė.

lovely
09-03-12, 22:14
Asnjehere nuk e kisha menduar se ate qe e quaj "jeta ime", ne te vertete nuk eshte e imja.
Jeten, per te cilen jam aq krenare se une jam padroni i saj, ne te vertete eshte vetem nje mashtrim i cili me eshte huazuar.
E drejta per shfrytezim eshte e imja.

Vdekja fillon me lindjen tone, dhe perfundon me mbylljen e jetes.
Sipas kesaj del qe jeta ne te vertete nuk eshte jete, por qenka vdekje.

Njerezit te cilet gjithmone jane per ngute, thone se i kryejne detyrat me shpejt.
Thone se keta nuk jetojne gjate.
Jane gjithmone ne levizje, jane te shpejte, por te pa fjale, puntore, dhe gjithcka rreth tyre duhet te jete ne rregull.
Sikur e dijne, se nuk ka kohe shume, dhe se duhet lene gjithcka ne vend.

Bajlozi i Zi
09-03-12, 23:45
Asnjehere nuk e kisha menduar se ate qe e quaj "jeta ime", ne te vertete nuk eshte e imja.
Jeten, per te cilen jam aq krenare se une jam padroni i saj, ne te vertete eshte vetem nje mashtrim i cili me eshte huazuar.
E drejta per shfrytezim eshte e imja.

Vdekja fillon me lindjen tone, dhe perfundon me mbylljen e jetes.
Sipas kesaj del qe jeta ne te vertete nuk eshte jete, por qenka vdekje.

Njerezit te cilet gjithmone jane per ngute, thone se i kryejne detyrat me shpejt.
Thone se keta nuk jetojne gjate.
Jane gjithmone ne levizje, jane te shpejte, por te pa fjale, puntore, dhe gjithcka rreth tyre duhet te jete ne rregull.
Sikur e dijne, se nuk ka kohe shume, dhe se duhet lene gjithcka ne vend.

Ok, sa pėr me ta mbajtė zhagin :smile:


Po.
Jeta eshte shume e shkurte.
Per ma teper, eshte e ēuditshme. Pershkakse eshte e ēuditshme, ne nuk kuptojme shume ne keto hesapet e jetes. Per hala ma teper, s'kemi qaq kohe, pershkakse eshte e shkurter.

Pra, siē e shihni, jemi te detyruar te zgjedhim nje rruge, te rrokim nje flamur ne dore, dhe te perpiqemi t'i shkojme asaj rruge deri ne fund.
Eshte e qarte se nje njeri nuk ka as mundesi as aftesi
te merret me gjithēka, me fole per gjithēka, me vendose per gjithēka.
Por ai i zgjedh nja dy, tri, ose pese tema, qe do te jene TEMAT E JETES SE TIJ.
Keshtu, kur te vdese, ky njeri do te njihet nga keto tema, dhe njerezit do te thone: Po, e mbaj mend qe ka pasė fole e shkru shpesh per kete.

Dmth, keto tema behen karakteri i tij, personaliteti i tij.

Eshte fort mire qe te mos mashtrohemi ne zgjedhjen e ketyre temave.
Sepse, nese pahiri kemi qelluar dhe kembengules e kokeforte, atehere zgjedhja e nje rruge apo teme te keqe apo te gabuar do te jete fatale.

Duhet te mendohemi mire pra, para se ta perqafojme nje ēeshtje a ideal.
Besnikeria ndaj nje ceshtjeje a ideali, eshte thike me dy teha: kjo te ben ose nje njeri te madh, ose nje njeri pis, kriminel dhe te urryer.

Skyfter
10-03-12, 09:31
Sonte do te luajm nje loje, i tha babai femiut te tij...

Si quhet loja?

Te jepesh dhe te marrish u pergjegj....loja luhet me topa te porcelanit ne distance dy metershe, secili nga ta ka nje ngjyre te vecante dhe po s'pate nje second kujdes thehen dhe shkaterrohen...

Ky tope me kete ngjyre quhet, Dashuria, ky tjetri Lumturia, ky Durimi, ky Jeta, ndersa ky me ket ngjyre te erret quhet Dhimbja!

Filloi loja, jep dhe merre ...por femiu si femi topin me ngjyre me te mire shtrengoi aq shume ne dore derisa u thye ne njemij copa dhe ja lendoj doren...derisa shikonte doren topat tjere fluturonin pa cake ne ajer, te gjithe u perplasen ne dysheme dhe u shkaterrun.
Aq shume ju dhimbe babait femiu i vet saqe nga habia te dy duart ju mbushen gjak nga copat e porcelanit.... por kjo ja lehtesoj dhimbjet femiut, dhe se bashku pastuan dyshemene dhe filluan lojen prej fillimi ....

Ket here femiun ishte me i kujdes'shem, luante lojen ashtu si e dojn rregullat dhe per qudi derisa fluturonin ne ajer topat e porcelanit te gjithe shkelqenin te njejten ngjyre, at ngjyre qe me se shumti pelqente dhe donte femiu.

jadore
10-03-12, 11:34
...mu deshte te shkoj jashte te bej mijra kilometra ,te kthehem prap ketu dhe te me sjell rasti te preki jeten baritore , e nuk e kisha hiq me larg se disa kilometra .. e po pune fati ..

pse e them , sepse neser me kane ftu per fli e per nje gjygym qaj ne nje katund ..(deri ne mbremje me duhet ta gjej nje arsyetim bindes per justifikim mos shkuarje )
ju thuani pse i iki kesaj sajdije ..

skam se si bej ndryshe , sepse e njejta histori perseritet .. ne imazhet e mija kam menduar qe familja fshatare ka rregull , patriakaliteti ende ka fjalen e tij bile paraftyroja motrat e mija te ndrojtura te shtypura qe fjala eshte urdher ..
te perafert kishte me paraftyrimin tim vetem , urdherin ne ha , po mund te ja sjellesh gruas ne shtepi mystafir te rruges dhe ne 45 grat nxehtesi vere ti thuash , prej pule e mbaro fli ,ajo dy fjal s'ti kthen .por

po u mbaru flija punet rreth saj ,fillon avaz tjeter , cka mua me dukej bote e huaj ..
ke ne dhome , reja , bija , vjerri , kushurina , mbesa ,nipa , sdin sa bene tershera ..! bashke me buket qe te shtrohet , te servohet dhe biseda ..
ajo qe me ka bere pershtypje krahas familjes qytetare qe ka nje hierarki ,respektohet i ftuari ,flet i vjetri , flet mashkulli , matet tema e bisedes dhe pergjigja ,dallimi ishte qe atje flitet kuturu , kush eshte me i zoti . me dukej interesant , mesatarishte si e kalkuloja kishtin 30 vjet jete te perbashkete , dhe akoma nuk ishin pozicionuar asnjeri ne vendet e veta .. dominonin femrat , cdo here ka kushurina ,bija ,mbesa , akraba femi ..perveq luftes se hapur cila ka me mendafsh te veshur transparent , modeleve me prerje te thelle , modes se fundit te pazarit nga Kina jo Turkija me, sherbimit dhe eksponimit qe gjithesecila mundohej ta veje ne pah , ( e kujt kunatit ose vellaut ose vjerrit ..!!!) tjetra ishte lufta e shprehur ,mes shakash pa zgjedhur fjalore as shprehje do te dominonte ajo qe kishte arsenal me te pasur fjalesh me rrotulla , interesant ,mekanizmat mbrojtes me kohe ishin aktivizuar , analizoja asnjera tjeteres nuk i leshote rruge ,skishe ke te mbaje per me te zonjen apo me te menqur hudhej ne inat e siper ndonje paqete cigareje ndaj asaj qe ke e fundit ne epersi .. ndrroheshin vetem limonat dhe qitej qaji i ri per tjeret ,edhe pse me nje gote qaj te ftofur tashme ne duar numroja mes fjalesh se cili i kishte me te renda per tjetren radhen e 8 te qajave te sherbyer ..dhe mllehi vazhdonte , sa here shkoj une pres qe ato do jene te hidheruara mes njera tjetres dhe ky efekt te jene distancuar , interesant ne numer kurr nuk mungojne ,as inate si duket nuk mbajne , kjo eshte forma e egzitences te mbeturit ne siperqafe qe kane perzgjedhur pa e kuptuar qe eshte forma me e ult e naivitetit ,
iteresant , ku ishte zeri i burrave , si duket teeina me kohe i ka dehur , apo ekspozimi i mishit te bardhe nga motra kunata kushurina bija , apo maza nga flite e konsumuara aq shume ..modernizem apo emancipim quhej kjo ne jeten e fshatit , kurr nuk e kuptova ..!
si duket edhe ata ishin mesuar tashme mes dehjesh avujsh , bisedash kush ke po e rendon me shume ,intrigave kush e pat mire e kush keq ,patriotizmit qe do te shprehnin ashtu siq e mendonin ne formen e vet ne qajtoren e pare ne kthesen prej shtepise ..dhe sajdise qe ju ofronin mystafirit ..
ja vlen ti hubasesh 4 ore se paku ne temenane qe do te serviret per nje fli maze , apo turshi fshati , apo gjygym qaj rusi si simbolizohet ftesa , kur 1 km larg ke furren Lumi dhe per 3.5 euro kilogram flije ndalesh e e blen , pa qka qe eshte e gatuar me vaj ne vend te mazes , te pakten eshte vaj i rafinuar i perpunuar ..

Kalimero
10-03-12, 11:46
dijuze , qiki sen um bon purshtipje ere mu . pasha qikit kapuq um vjen me me vjellen e me t'jav shilu shtatqin e shtadhet e shtat mi milion tezet kah i kan e kah si kan ,qitinve karaktereve. :biggrin:,,,,,,,,,,,,,,,,,nashta be mir e kan ,s'pu di qishti !?
.
qish pu thuni ju .a ka dalen pi mode qishti pricipi me konen , nijeri me principe njirzore e fisnike :biggrin:


Ps; mus um shurlloni mum filluzufi shum, kadale thjesht qarte shtruar e bukur shprehuni hahahh

..
, sa here shkoj une pres qe ato do jene te hidheruara mes njera tjetres dhe ky efekt te jene distancuar , interesant ne numer kurr nuk mungojne ,as inate si duket nuk mbajne , kjo eshte forma e egzitences te mbeturit ne siperqafe qe kane perzgjedhur pa e kuptuar qe eshte forma me e ult e naivitetit ,

jadore
10-03-12, 11:50
dijuze , qikji sen um bon purshtipje ere mu . pasha qikit kapuq um vjen me me vjellen e me t'jav shilu shtatqin e shtadhet e shta mi tezet qitinve karaktereve. :biggrin:nashta be mir e kan ,
.qish pu thuni ju .a ka dalen pi mode qishti pricipi me konen me nijeri me principe njirzore e fisnike :biggrin:


Ps; mus um shurlloni mum filluzufi shum, kadle thjesht qarte e bukur shprehuni hahahh


dmth , eshte tipike karakteristike si funksionon jeta familjare ne fshat , apo ..?
se une prap une u mundoja ta justifikoja permes shprehjes ...sa katunde aq adete ..

Kalimero
10-03-12, 11:57
dmth , eshte tipike karakteristike si funksionon jeta familjare ne fshat , apo ..?
se une prap une u mundoja ta justifikoja permes shprehjes ...sa katunde aq adete ..

Nuk po di be dijuze!!Pu tutna qi u hi un kode t'sjedhjeve ere un qitet , bash tu grandi qatyqene.:biggrin: ka i ka rronjet s'ppu di as u tibe.,,, nuk pu dihet kush kon e rispekton a vlirson, viq futja si magjupt ktineher, pou thot ingja Fari :biggrin:,,,,, u rehshin e u shajshin " ah tie buri jem ta bip't nonen e motren", viq tha ,kur dilshin ere pishin qaj un hajt t'shpis :biggrin:

Bajlozi i Zi
11-03-12, 17:26
Si quhen, me emer, ato momente qe ne te njejten kohen te vjen te qash e te qeshesh?

Nuk e kam fjalen pėr tragji-komedi.

Nejse...

Te gjitha lendinat e botes jane te njejta.
Nuk ka male ne bote qe i ngjajne njeri-tjetrit.

I thonė njefare fjales.


Kjo puna e maleve ma kujton ate poezine e atij gurbetēarit qe po i ēahej zemra pėr ta parė edhe. njėherė shtepine ku ishte rritur:

Shkėmbinjtė maje-mprehtė nė ato male, janė shpata
qė zemrėn e mbytur nė mall po ma grijnė.
Tė kisha mundėsi tė ēahesha nė njėmijė pjesė
Secilėn e kisha qitė maje mė maje, tė shihte shtėpinė.

Unė, malet e vendlindjes sime i shoh prej dritares. Mė nė fund.
Mė duken krenare.
Me vjen mirė pėr to. Bora e ketij dimri te ashper, ua ka kthyer madheshtine dhe krenarine.
Jane te njejtat, si dikur. Me duket sikur gjysmen e jetes e kam kaluar siper tyre e bashke me to. Me trup.
Me mendje, ēdo ēast te jetes.
Kujtimet... bejne punen e tyre - ato kohė, ata njerėz...
Sytė... ritualin e tyre te zakonshem - ne fillim i ndjen se si ngrohen, pastaj, siē ia bėnim kur ishim fėmijė, gėlltitė lotėt e tepėrt edhe len aq sa tė kesh xhixha tė ndritshme e rreze tė arta midis syrit e malit.

Mirė thotė Lisi i vjetėr i Gurit (Sylaj):
"...
Janė tjerė njerėz, janė kohė tjera,
Vetėm unė i njėjtė kam mbetur."

...

Ama, une nuk erdha te shkruaj pėr kete pune.
Diēka tjeter desha te them.
Diēka te keqe.
Po.
Pastaj e nisa me keto malet postimin sa t'ua mbeshtjell pak atyre qe do t'me hidherohen, e te bej gjoja :tongue: :wink:


Ehh...

Prap e ka rrokė njifar ftohti.

Mbase e shtypė CTRL+S edhe mbyll me sukses MS Excel-in, e zien njeri kafen, e hape Dardania.de forumin me lexu ndonje send te hajrit prej shqiptarhanes.
Ēka me pa?
Standard.
tipi engjellor, tipi engjellor, tipi......, ZeroCool, ZeroCool, Z......, Albonita, Albonita,......... N'mos qellofte Albonita, sigurt eshte Diana007, Diana007...........

Nazdravi pozdravi me kete kenge... xemlat e mamit... ēka i kishe ba kesaj omelcines m'an't'eper... ēka i kishe ba ksaj merrcines m'an't'poshter... ???

(Vetmeveti: "jav kisha .........." :biggrin: )

... e tafti-bafti...
Paramendo cfare aftesie gjeniale duhet me pase njeri pėr me munde me u pergjigje e me komentu ne mbi 30 tema brenda 1 minuti!?

Pastaj, normal.
E vėren se mbreteron monotoni.
Monotoni si ktynehere muzika klasike.
Gjyshja ime, rahmet shpirti, shumė e ka pasė monoton muziken klasike. E kemi pase administratore te shpise gjyshen.

Se, qe thuni ju, gjyshja...
... e kam pasė une dikur nje gjyshe qe e pat harru Zoti, gati pata besuar se ishte e pavdekshme.
Mos ta kishin shkelė fansat e Gjykse Vulajt duke
u shty per te hyrė ne koncert, sot garant do te ishte nja 150 e kusur vjeēe.

Eh mire, tana t'mirat i ka pase n'trup t'vetin gjyshja, veē muziken klasike s'e merrke vesh asnjitrohe, nuk i hynte kah asnjani vesh, e le mė per t'i dale qe s'diskutohej hiē ēeshtja.

OK, nji nate, RTK-ja kishte vendosur te transmetonte muzike instrumentale. Klasike. Nje dirigjent gjerman (a e keni verejt, te gjithe dirigjentet gati jane gjermane? Kqyrni edhe fjalimet e Hitlerit qysh i luan duart si dirigjent i filharmonise se Lajpcigut).
Nejse mo, tak-tak-tak, i ra me nje thuper asaj derrases ky dirigjenti, ata njerezit perpara tij u armatosen me violina, edhe Baaamm!
Ia nisi.
Gjyshes i ra si n'zgabim, edhe tha: Hoooppa! a ia nisen apet bombardimet a, athu kush i ra ksihovna? (ajo i mbante mend luftat prej Tanzimatit te Turqise e deri te bombardimet e Natos).

E nejse, baba im e qetesoi edhe i tha: jo oj nane, muzike eshte, muzike klasike.
Aaaaaaaa, ia beri gjyshja si me jardam.
Nana ime andej, qe ishte afer kuzhines, me ze te ulet: "oo kupsh ti ishalla, qe nuk vdiqe mo se na e more shpirtin".

E nejse, gjyshja ia nisi p'e kqyr me vemendje muziken.
Kur andej kah midisi, ky dirigjenti u nxe si keq, muzika kishte marre teposhtezen, gjyshja u sterkeq e tha: o djali i nanes, po ēka ka qaj burri qe po kcen e dridhet ashtu i sarrakuqt?
Baba, i dhimbshum i shkreti, iu pergjigj: nane, atij
burrit ia kane dhan qat thuper edhe ia kane caktu per detyre me i ndalė qata pisat me violina. Edhe po iu thote: bollni mo o thi! Por ata nuk p'e ngojne.

Aaaaaaaaa, ia beri apet gjyshja. Nana ime apet andej afer kuzhines me ze te ulet, e tha ate lutjen te Perendia.
Pastaj gjyshja ndejti pak edhe i ra n'fije: masi nuk p'e ngojne, pse nuk po shkon more n'shpi ky rrota (keshtu fliste gjyshja ime, e kam pasė caricė)?

Baba i tha qe s'ia japin rrogen tani.
Aiii ih ih ih! ia beri gjyshja, po punen e leshit qe ma paska trullani.

Edhe pastaj gjyshja dha urdher te shkymet TV, se gjyshja ka qene e zoja e shpise.
Une kam qene femije ne ate kohė. Nja 50 copa femij kemi qene, prej nipave, sternipave, kastranipave, e deri te kastravecat.

Merreni me mend, a.
Ose,
Ndashi edhe mos e merrni.


Ika tashti se boll rrejta.

halla e madhe
11-03-12, 19:17
Bajloz_a krejt rrena ishin a,mazamakeq,na trishtove me rend ne kete masdite monotone :biggrin:

ps:shkruni more shkruni, keq e mire,diqysh pa dal s'e len ;)

Skyfter
11-03-12, 19:33
Bajloz_a krejt rrena ishin a,mazamakeq,na trishtove me rend ne kete masdite monotone :biggrin:

ps:shkruni more shkruni, keq e mire,diqysh pa dal s'e len ;)


Halla madhe, ti si veterane e forumit nese s'priton noj reflektim me dopamina, adrenalina edhe sertalina :biggrin: ish kan super ..... un u mundova me reflektu pak ma lart ....nejse mbasi e kom lexu 3 here e pash qe s'kisha talent per ket teme.


Ps. Me pelqejn reflektimet erotike, amo jo moderne, qasi me autobuza a tu prit te furragjia per buk jan cool :redface: .....


Bajloz http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon14.gif

halla e madhe
11-03-12, 19:44
Halla madhe, ti si veterane e forumit nese s'priton noj reflektim me dopamina, adrenalina edhe sertalina :biggrin: ish kan super ..... un u mundova me reflektu pak ma lart ....nejse mbasi e kom lexu 3 here e pash qe s'kisha talent per ket teme.


Ps. Me pelqejn reflektimet erotike, amo jo moderne, qasi me autobuza a tu prit te furragjia per buk jan cool :redface: .....


Bajloz http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon14.gif

Skyfte_pa t'keqen time, as une s'ja bah hiq,tash ju kam len rende gjeneratave te rea me teori te reja ;)

jadore
11-03-12, 20:14
Skyfte_pa t'keqen time, as une s'ja bah hiq,tash ju kam len rende gjeneratave te rea me teori te reja ;)

qe halle nje per ty , pleqno ..

kjo e jemja ( mamau ) sot koha zeher , paska n'gu muhabet te odave ..qishtu po me thote ,e ne mesele e siper Petriti prej rrethit Pejes ne Allamani ( qe une s'po e ngjo ) perveq qe po ja dike kimetin grus,( e kesaj temes zemra mal ju bo e po ma livdon.cka ka qjef kur ndin qishtu razillekshi kur shkojne gjinja ..fillte thot lumja nona qe i ka ..) , po qjefi ju kish prish pak me thonjen e gjyshit te Petritit qe ..si vijon sipas pleqnarit te ndjere .."prindi eshte hasmi i femise se kurr bardhe s'ja bone" ..!
qeshtja tash ashte .. a vepron mire a keq prindi ne kete rast ..?
p.s.
e paska qu sot diten tuj reflektu , gjyshe u bo e tuj mendu a ka gabu a ska gabu ne edukim , ka pas shume kerkesa a pak .!

...cka po thu ti halle me kete dert tonin , a ja vlen me u ndal e me e mendu kohen pas per dicka qe u kry a ke gabu a ske gabu , a ke qene e veshtire a s'ke qene , a ke pas kerkesa a s'ke pas ..!!

..kuku me e dite qe e kam qit dertin e saj ne talivine te debatit , hatri i jet ....

Amina
11-03-12, 20:38
Me qudisin shume gjera:

- me qudit koha
- me qudisin njerezit
- me qudit xhelozia dhe inatelleku te cilet jan aq te fshehur ne njeriun
- me qudit humbja ne besimin se SOT ka edhe njerez te mire!
- me qudit friga qe eshte krijuar ne shoqeri dhe pasiguria e shfaqur
- me qudit fakti se shumica vazhdojne, ndersa te tjeret ndalen!
- me qudit mendjemadhesia qe gjdonjeri e "urren" dhe prape se prap njeriu nuk e veren ne vetevete!
-me qudisin se si gjerat jan bere aq siperfaqesore..
- me qudit...................:rolleyes:

halla e madhe
11-03-12, 20:38
qe halle nje per ty , pleqno ..

kjo e jemja ( mamau ) sot koha zeher , paska n'gu muhabet te odave ..qishtu po me thote ,e ne mesele e siper Petriti prej rrethit Pejes ne Allamani ( qe une s'po e ngjo ) perveq qe po ja dike kimetin grus,( e kesaj temes zemra mal ju bo e po ma livdon.cka ka qjef kur ndin qishtu razillekshi kur shkojne gjinja ..fillte thot lumja nona qe i ka ..) , po qjefi ju kish prish pak me thonjen e gjyshit te Petritit qe ..si vijon sipas pleqnarit te ndjere .."prindi eshte hasmi i femise se kurr bardhe s'ja bone" ..!
qeshtja tash ashte .. a vepron mire a keq prindi ne kete rast ..?
p.s.
e paska qu sot diten tuj reflektu , gjyshe u bo e tuj mendu a ka gabu a ska gabu ne edukim , ka pas shume kerkesa a pak .!

...cka po thu ti halle me kete dert tonin , a ja vlen me u ndal e me e mendu kohen pas per dicka qe u kry a ke gabu a ske gabu , a ke qene e veshtire a s'ke qene , a ke pas kerkesa a s'ke pas ..!!

..kuku me e dite qe e kam qit dertin e saj ne talivine te debatit , hatri i jet ....

..mames nuk i mbetet hatri,ajo eshte heroine per mua,te lumte ju qe e keni !

murrizi
11-03-12, 21:01
Hajnit ka nisur ti mbetet hatri pse nuk i thojn burrė i mirė.
Komorgjia ka nisur tė ankohet qė nuk e rrespektojn te shpija.
Pacovat e kanallave ankohen pse nuk thojn zonti, e tė ditur.
KAJA bylbyl kongen nė mos i thafshin kėsaj shoqėrie ndryshe ngase do ti thuheshe.

Bajlozi i Zi
11-03-12, 21:19
[FONT="Book Antiqua"][SIZE="3"]
e pse jane reflektimet .. !hajde bajloz i zi reflekto menimin tond ,a gabojne prinderit ne kerkesa ndaj femise ?Ne fakt une, si bajloz i zi qe jam, pothuajse gjithe jeten e kaloj ne mal. Ndonjehere zdirgjem andej kah Lugjet e verdha sa te shoh nese gjithcka eshte ok me motren e Gjergjit te semure.
Nuk kam hiē pervoje me keto edukimet e tipit mamau, mamau heroine kili-vili me njofsi.

Ketej nga malet, puna shkon krejt ndryshe.
Po me e bukura, ketej eshte kur te te dalin perpara
Zanat.
Por kujdes! Nuk duhet te jesh i shoqeruar as i perkrahur me askend. Keto iu dalin vetem atyre qe kane humbur rrugen, dhe enden naten. Te marrin dhe te japin gji dhe forcat e tua shtatefishohen, dhe behesh vigan malesh. Bajloz. Ne pergjithesi, keto Zanat, mbajne veshur nje tip kemishe te holle, dhe nje jelek persiper, por njerin gjoks ama e mbajne jashte, dhe floket i kane te shpupurisura, edhe te shikojne me do sy qe s'i perballon dot. Jane disi si magjistare, e ke parasysh ate vargun "te shitofte zana!", kjo do te thote se te mpin ne vend, s'e luan me doren as kemben, vetem sheh me syte e zgurdulluar.

E keshtu puna, ne disa muhabete, sidomos kur jane ne pyetje disa, nuk i ēasesh dot muhabetit, veē rrin e sheh seri, me sy te zgurdulluar.

Pervoja te ēuditshme.

jadore
11-03-12, 21:26
Ne fakt une, si bajloz i zi qe jam, pothuajse gjithe jeten e kaloj ne mal. Ndonjehere zdirgjem andej kah Lugjet e verdha sa te shoh nese gjithcka eshte ok me motren e Gjergjit te semure.
Nuk kam hiē pervoje me keto edukimet e tipit mamau, mamau heroine kili-vili me njofsi.

Ketej nga malet, puna shkon krejt ndryshe.
Po me e bukura, ketej eshte kur te te dalin perpara
Zanat.
Por kujdes! Nuk duhet te jesh i shoqeruar as i perkrahur me askend. Keto iu dalin vetem atyre qe kane humbur rrugen, dhe enden naten. Te marrin dhe te japin gji dhe forcat e tua shtatefishohen, dhe behesh vigan malesh. Bajloz. Ne pergjithesi, keto Zanat, mbajne veshur nje tip kemishe te holle, dhe nje jelek persiper, por njerin gjoks ama e mbajne jashte, dhe floket i kane te shpupurisura, edhe te shikojne me do sy qe s'i perballon dot. Jane disi si magjistare, e ke parasysh ate vargun "te shitofte zana!", kjo do te thote se te mpin ne vend, s'e luan me doren as kemben, vetem sheh me syte e zgurdulluar.

E keshtu puna, ne disa muhabete, sidomos kur jane ne pyetje disa, nuk i ēasesh dot muhabetit, veē rrin e sheh seri, me sy te zgurdulluar.

Pervoja te ēuditshme.

dmth , ende duke u rritur qenke ..po keshtu nga pervoja edhe eksprienca me Zanat , si vete mire te mesojne ,ke edukim prej tyre ..?

Bajlozi i Zi
11-03-12, 21:34
dmth , ende duke u rritur qenke ..po keshtu nga pervoja edhe eksprienca me Zanat , si vete mire te mesojne ,ke edukim prej tyre ..?

Edhe ka.
Ama jane te cuditshme edukimet qe te japin keto Zanat e maleve tona.
Nganjehere sikur s'iu bie dot ne fije.

Ja, provo njehere keto dyja:

- Nuk dua te jem kurre anetar ne nje klub ku do te me pranonin mua.

- Nuk me pelqejne femrat te cilave u pelqej une.

jadore
11-03-12, 21:43
Edhe ka.
Ama jane te cuditshme edukimet qe te japin keto Zanat e maleve tona.
Nganjehere sikur s'iu bie dot ne fije.

Ja, provo njehere keto dyja:

- Nuk dua te jem kurre anetar ne nje klub ku do te me pranonin mua.

- Nuk me pelqejne femrat te cilave u pelqej une.

ou , shifet qe te kane shituar ..e po mire qe nuk kemi shume bajloze ketej ,
tjeter cfare reflektohet nga bota e tyre !.

lovely
11-03-12, 22:14
Menyra e te ecurit, nuk ishte si me pare. Ngutej. Dukej i habitur.

Ku po shkon? e pyeta duke qeshur.

Ne tjetren bote- me tha.

E morra si shaka, dhe e pyeta;A je mire?

Mire kam qene, me tha. I bera disa analiza para nje kohe, dyshonin ne diqka, por zbuluan diqka krejt tjeter, vazhdoi ai. Me thane se kam kancer ne mushkeri.

Cka? Shakagji i forte je.

Jo, fatkeqesisht e vertete. Po me vjen mire qe po te shoh. Nuk kam folur ende me askend, dhe po pelcas.. Ke kohe?

Po- thashe pa menduar fare, dhe ne koke me shkrepi mendimi; Une po ankohem se jam lodhur, jam pa gjume, po kam shume pune, ndersa ky morri porosine se vdekja nuk eshte larg, se nuk do te kete edhe shume kohe te jete i lodhur..

Po pra, une nuk e dua vdekjen.
E kam pare vdekjen me mijera here, e kam prekur me doren time, por jo gjithehere me ka prekur ne shpirt.
Ne spital shpesh vijne pacientet, dhe dalin kufoma.
Sidoqofte, ajo eshte e ftohte.

Une madje, kam filluar te mendoj, se kam dhe nje lloj lidhjeje me vdekjen.
E largoj nga mendja, por koheve te fundit, ajo po sillet shume rreth meje.
Pardje, me telefonoi shoqja ime, me tha se vjehrren e saj e kishin gjetur te vdekur ne banjo.
Ishte e vjeter, por heren e fundit qe udhetuam jashte shtetit, nje udhetim brenda dites, ajo erdhi me ne. Ishte hera e pare dhe e fundit qe e pashe, pasi qe ajo banonte ne nje tjeter vend.
Pra, ajo eshte e ftohte.

-Nuk kam treguar ende ne shtepi, vazhdoi Fitimi. Sonte bile, u ula ne divan, shiqoja te shoqen dhe vajzen time, teksa rregulloheshin per te shkuar ne nje feste per 8 marsin. I shiqoja dhe i admiroja. Sikur te dinin ato, se cka po zihet brenda meje..

-Si po ndihesh, ke frike?- e pyeta.

-Kur me dhane mjeket lajmin ate dite, u shtangova. U habita. Humba. Ishte e veshtire. Me beso, te nesermen, u pajtova me kete fat. Nuk frikesohem aspak.

-Prit, thashe, mos u ngut, nese e kan zbuluar heret, ka shanca te sherohet. Pastaj mund te jete mashkullor. Nese eshte e nevojshme dhe e suksesshme, mjeket sot mund te heqin nje pjese mushkerie dhe njeriu vazhdon te jetoje pa problem.

-Buki, me tha, ti dhe une e dime shume mire cfare do te thote kancer ne mushkeri. Une po planifikoj varrimin tim, por kam shume gjera pa perfunduar dhe nuk di ku te filloj. Kam frike se nuk do te arrij t`i perfundoje.

Kishte disa plane, disa pune ne lidhje me femijet.

Une mendova; A jemi, dhe nese po, kur jemi te pergaditur te vdesim? Cka do te beja une, sikur te dija se do te vdisja neser? Mos i leni punet e sotit per neser.

Fitimi e kishte te veshtire te fliste per familjen, femijet, nenen,.. Nuk donte ta pikellonte familjen e tij, nuk e kishte me problem se do te vdiste, tani problemi ishin ata qe do te linte pas, dhimbjen me te cilen do te perballeshin duke humbur te birin, bashkeshortin, babane, etj ne nje moshe te re.

Desha ta qortoja, pse te ndante me mua nje gje te tille, pse te me ngarkonte me nje gje kaq te ndieshme, rende, dhimbshme.
Harroje veten thashe me vete, kjo eshte e pakta qe mund te bej per te. Ta degjoj. Kjo eshte situate, ku njeriu e ka te veshtire te gjej fjalet e duhura, por te degjosh nganjehere eshte ndihma me e madhe qe mund te jepesh.

Nuk mu hoq nga mendja Fitimi.PS; Bajlozi i zi, e di, ne spital vijne shume njerez te semure, dhe dalin te shendoshe.
Ne spital edhe femijet lindin.:smile:

Albonita
11-03-12, 22:21
Bajlozi i Zi...Mbase e shtypė CTRL+S edhe mbyll me sukses MS Excel-in, e zien njeri kafen, e hape Dardania.de forumin me lexu ndonje send te hajrit prej shqiptarhanes.
Ēka me pa?
Standard.
tipi engjellor, tipi engjellor, tipi......, ZeroCool, ZeroCool, Z......, Albonita, Albonita,......... N'mos qellofte Albonita, sigurt eshte Diana007, Diana007...........

Nazdravi pozdravi me kete kenge... xemlat e mamit... ēka i kishe ba kesaj omelcines m'an't'eper... ēka i kishe ba ksaj merrcines m'an't'poshter... ???

(Vetmeveti: "jav kisha .........." :biggrin: )

Iwwww une gjithmone kam per met Rreflektua qiknenaj Albonita.
Asnjehere nuk kam mi ber 100 fetyra , sepse une rreflektoi me nje..
Edhe sa mire ce po te bia ne sy edhe ti te vish ketu te rreflektosh me ket mendimin tende, siq ke rreflektua gjithmone, me shenimet tua.

Ps: Cka jav:biggrin:? thuje rreflekto ce ai ce din me reflektua si len fjalen ne gjys.
Ce me nje reflektim po te pershndes qiknenaj me qet kojke:biggrin:

http://www.youtube.com/watch?v=97FQDk2V6tY (http://www.youtube.com/watch?v=97FQDk2V6tY):biggrin:

Bajlozi i Zi
16-03-12, 19:26
Nje ēast kthimi ne epos.

Vajtimi i Ajkunes

Per nga forca artistike sfidon skenen e Priamit
te Akili i Homerit.
Sidomos vargu "se ty vorrin t'a ruen nana" eshte prej atyre vargjeve qe kur i lexon per here te pare, te lene gati pa fryme! Mendoj se femijeria pa "perjetimin" e ketij eposi pergjithmone mbetet e varfer. Keto kenge i japin femijerise dicka te pazevendesueshme dhe patriotizmit ia vendosin nje shtylle qe nuk mund te thehet ndonjehere.

Vajtimi i Ajkunes

A dale drita e drite s’po ban,
ka le dielli e nuk po nxeh:
ēka ka ba Gjeto Basho Muji;
Djalin n’dhe Muji e ka shti…
A dredhe Muji e ne shpi ka shkue,
nana e djalit po e pyet;
-Mujo, djalin ē’ma ka gjete?
N’Lugjet t’Verdha, a thue ka mbete?…
Qyqe vetem rrugen paska marre,
N'Lugje t'Verdha kur ka mbrrie
kane zane vend yjt’ vajin me e ndie!
Kur ka dale nder Lugjet t’Verdha,
atehere nana hanen ka mallkue:
-T’u shkymtė drita, o mori hane,
qe s’ma ēove ate nate nji fjale,
n’Lugje t’Verdha, shpejt me dale
bashke me hy n’nji varr me djale!…
Kur ka shkue te varri i djalit,
ka pa ahin treqind vjec,
ahi ishte rrema-rrema,
nji ma t’bukrin mbi varr po e shtin
Mire po pshtetet per dege t’ahit
pikon loti mbi varr te djalit
Kane lane kangen zogjte e malit,
kane lane kangen me veshtrue!
-Po a s’e din, bir, se kush ka ardhe,
qe nuk ēohesh per me u fale,
more i miri i nanes-o?
Amanet, o more bir,
dil nji here 'ktij burgut t’zi,
fol me nanen qe t’ka rrite
s’m’ke lane kurre kaq shume me t'prite!…
More Omer i nanes-o;
A thue gjogun me ta prue?
Dil nji here per me lodrue
bjer nder gurra me u freskue
kerko majat n'bjeshke me zana
se ty vorrin ta ruen nana,
more i miri i nanes-o!…

emine
16-03-12, 20:20
Jam gzushem,as menja nuk jau merr qysh jam ka gzohna,se prej ikjes Pantes,qekjo tem vajtojke e thirrte t'birin e vete,hishin delshin kqyrshin e folshin me vete tan,edhe eminia,se do me ardhe dita kur qetu ka mu hap e pamja,,,,
Edhe vec kur dulen do far ufosh do xixa,kadaldale kadaldale tu afru,qka me pa Bajloziiii,,,,ooooooo Bajloz he plaste e dala qe pasha forumin na pshtove,po na ngjall nostallgji,edhe kadaldale spo na len ma mu merzit per Panten
T'kisha kallxu kush a Panta,vec as vet se di,tanve na ka rreh na ka ba llom,amoni te kofte mos ja nis edhe ti me na rreh kreje se na ka shkel rrota historis boll:tongue:

qtash me ra ndermend qka pata njet me te than:Knaqsi me lexu postimet e jueja!

I rreflektushem dokesh mashallah

lovely
18-03-12, 14:05
Poe, ra llafi te depresioni pranveror.

Demek qikjo koha kur perfundon dimni, e para se me ardh pranvera me gjelbrimin e saj, ni fare ngjyre te pangjyre, e merr natyra.
Kjo po verehet edhe ne dardani.
Monotoni.

E diell sot. Dite me diell ktu, po kqyri jashte per xhami, bari ka marre ngjyre kashte. Ngjyre kashte, si e sarillavt diqysh. Qashtu si une kur jam kan e vogel.
E sarrillavt. Merre haje qito m thojshin, se si e sarihte po rrin diqysh.

Po de, po ngjyre t sarihte ka edhe dukati.

A egziston diqka, qe e ka veq anen negative? Ose veq anen pozitive?

Shkova me nejt te Halimja, e kish lan ni shkrim t fundit qatyqene n dere. Hiq nuk hina.

Shkrimi i Dagllasit, t len me dyshu, qe nashta baba i ka vdek Alimes?? :((

Shpesh i nin njerzit tu thane; E diell sot, qfare monotonie, s po rrihet hiq.

A prit, se qitash t vjen n shpi t merr dikush, edhe t qon dikun me pas fun.

Po qu, qka po pret? Qu mbushe diten me jete :smile:
Hypi biciklles, dil neper Llap, shko te kojshia, pije ni kafe, lexo, nreqe nej pune, ngo muzike, kqyre nej film t mire, luj me fmine ton, shko n piknik me familje, thirr n Ks, pi qaj e duhon:biggrin:, tfilloje garazhden, funi i funit, ulu n kauq n sallon qaty, hapi syte n tavan, edhe shijoje kete dite qe pate fat ta kesh, se dikush tjeter, dikush qe e merr nja lajm te hidhur, psh se do te vdes, ai nuk do te donte asgje tjeter, veq edhe disa "te diela monotone".

Po pra, " mbushi ditet me jete", mos prit, koha po ik.

Bajlozi i Zi
18-03-12, 22:00
Me siguri te gjitheve ju kujtohet nga koha e gjimnazit, ata djemte qe nuk vijonin shkollen, qe vinin e silleshin rreth oborrit te shkolles pėr me i "gjujte" vajzat e gjimnazit, e qe nuk kishin kurrfare shprese pėr sukses.
Nuk kishin kurrfare shprese sepse niveli i tyre, statusi si te "pashkolle" etj, ishte krejt i kundert me enderrat e vajzave gjimnaziste pėr te ardhmen.
Pra, deshira ishte e madhe pėr me i nxane ato vajza gjimnazi, por mundesia pėr sukses ishte teper e vogel.


Qitu ne kete forum, kam verejtur nje situate shumė identike.

Niveli i anetarėve dhe diskutuesve qe mundohen me i "gjujte e me i nxanė" temat e medhaja, eshte sikur ata djemte e pashkolle qe silleshin rreth oborrit te shkolles.
Deshira eshte teper e madhe pėr me mujte me nxane e me kape e me diskutu tema teper te medha, si politika, shkenca, gjenetika, filozofia, feja, mjekesia, astronomia, psikologjia etj,... :smile:

Deshira pėr me i nxanė eshte shumė e madhe, por niveli e kapaciteti e mundesia pėr me i diskutu me sukses, teper e vogel. :biggrin:

Zero Cool
22-03-12, 18:06
Ne fakt, kemi nje situate te renduar, pesimiste dhe teper deshperuese. Panorama qe shohim te gjithe ne sfondin social, me te gjithe gamen e gjere te problematikave qe kane sot femijet jetime ne mbare vendin eshte e trishtueshme, e frikshme... (Po te kemi parashysh varferine masive qe ka pllakosur shtresat e pambrojtura te shoqerise, krimin brenda familjes, divorcet, gjakmarrja, femijet rom te abuzuar nga shfrytezuesit e tyre permanent qe jane ne radhe te pare prinderit e tyre, etj, jane tregues sinjifikativ te nje numri te konsiderueshem ne rritje te femijeve ne risk per te mbetur jetim.)

Edhe me e frikshme behet kjo situate, kur shpesh individe te papergjegjshem, te cilet prej vitesh vegjetojne lehte ne guasken e OJF-ve brenda Shoqerise Civile, te prirur nga protagonizmi shterpe, nihilizmi dhe interesa te ngushta per perfitime personale, nxitohen dhe nuk ngurojne aspak per te bere deklarata te bujshme me shifra qe trondisin vertete shoqerine dhe mbare opinionin publik, siē ishte deklarata e bere ne takimin me Kryeministrin nga perfaqesuesi i njeres prej shoqatave qe merren me jetimet ne vendin tone, i cili deklaroi se sot ne Shqiperi ka 80.000 familje me femije jetime.

Kjo deklarate absurde eshte jashte ēdo perfytyrimi te cilitdo njeriu normal, dhe nuk ka nevoje per koment.

Sepse, ne radhe te pare ajo mund t'i sherbej atij qe e artikuloi me cinizem dhe per interesa e qellime qe vete ai i di, por, assesi nuk i sherben femijeve jetime, te cilet presin realisht ndihmen dhe doren e ngrohte te shtetit, por edhe te ketyre organizatave qe per fat te keq, ne me te shumten e rasteve kane qene inekzistente, pse jo edhe abuzive e informale ne misionin e tyre. Ato nuk kane mundur te ndikojne dukshem per te ndryshuar realitetin tragjik te ketyre femijeve.

Nuk do te rezervohesha aspak per te shprehur te njejtin mendim edhe per institucionet pergjegjese shteterore. Ato, jane te para qe kane detyrimin institucional per te permbushur me se miri te gjitha te drejtat dhe detyrimet qe rrjedhin nga ligji, per te permiresuar sa me mire qe te jete e mundur statusin social te ketyre femijeve ne nevoje.

Ne te gjitha veprimtarite dhe angazhimet tona si Institut, jemi udhehequr nga filozofia se keta femije vertete mund te jene te ndryshem, por jo te privuar, aq me keq te neglizhuar dhe te perjashtuar.

Ky eshte qellimi, parimi dhe dimensioni social qe vendet me demokraci te zhvilluara, te konsoliduara dhe te socializuara investojne pa kursyer per kete kategori te shoqerise. Me synimin e vetem per t'i rehabilituar dhe integruar bute, me drejtesi dhe me sa me pak trauma.

Situata ne te cilat veprojne ne pergjithesi OJF-te qe merren me ēeshtjen e femijeve jetime nuk eshte aspak optimiste.
Ne lufte ,pas lufte ende politkanet,qeveritaret mbyllin dyert e femijeve te varfura ,familjeve te deshmoreve ,luftetareve ..etj.

Ne mbrojtje per te varfurit ; Zoti qofte ne ndihme .

Bajlozi i Zi
22-03-12, 19:01
Dinjiteti?!

Dinjiteti, edhe ai njerezor, por edhe ai kombėtar, une mendoj se dallohet nė mes ketyre dy fjalėve:

1. E dij qė ėshtė e imja, por ėshtė si qenef.
2. E dij qė eshtė si qenef, por ėshtė e imja.

Tė cila nga keto dy fjali gjindet dinjiteti???

Kalimero
22-03-12, 19:14
Me siguri te gjitheve ju kujtohet nga koha e gjimnazit, ata djemte qe nuk vijonin shkollen, qe vinin e silleshin rreth oborrit te shkolles pėr me i "gjujte" vajzat e gjimnazit, e qe nuk kishin kurrfare shprese pėr sukses.
Nuk kishin kurrfare shprese sepse niveli i tyre, statusi si te "pashkolle" etj, ishte krejt i kundert me enderrat e vajzave gjimnaziste pėr te ardhmen.
Pra, deshira ishte e madhe pėr me i nxane ato vajza gjimnazi, por mundesia pėr sukses ishte teper e vogel.


Qitu ne kete forum, kam verejtur nje situate shumė identike.

Niveli i anetarėve dhe diskutuesve qe mundohen me i "gjujte e me i nxanė" temat e medhaja, eshte sikur ata djemte e pashkolle qe silleshin rreth oborrit te shkolles.
Deshira eshte teper e madhe pėr me mujte me nxane e me kape e me diskutu tema teper te medha, si politika, shkenca, gjenetika, filozofia, feja, mjekesia, astronomia, psikologjia etj,... :smile:

Deshira pėr me i nxanė eshte shumė e madhe, por niveli e kapaciteti e mundesia pėr me i diskutu me sukses, teper e vogel. :biggrin:

kshire mare dijuzion kshireee :biggrin:
hajde karzaj ti kalimers cidhen pu ki dushir me kapen,:biggrin: hajt hajt karzam, tibe si ta kapi s'ta kom shlu ma ,hajde pu ja fidhojna tu cidha pu ki iqef:biggrin: :wink:

Kalimero
22-03-12, 19:21
Dinjiteti?!

Dinjiteti, edhe ai njerezor, por edhe ai kombėtar, une mendoj se dallohet nė mes ketyre dy fjalėve:

1. E dij qė ėshtė e imja, por ėshtė si qenef.
2. E dij qė eshtė si qenef, por ėshtė e imja.

Tė cila nga keto dy fjali gjindet dinjiteti???

1.tibe e di qi osht pDhavushka jem, po osht dilidipsuze.
2.tibe e di qi osht pDHAvushka dilidipsuze, po oshte e jemja.

mare dijuz, nal se m'ke shti me lodhen pak qikit trunin :biggrin:

pum doket qikjo e dita ka ma shum dinjitet, qashtut qish osht pu na pilqen:tongue:

halla e madhe
23-03-12, 09:22
Bre cka po shkyhen do maica te punes,menjehere si i laj po dalin te zh'birume,normal nuk jan kushedi sa ,kryesorja te pambukut, dhe te firmes H&M..kur dje po lexoj nje artikull ne gazeten ditore nje analize te shkurt ku behej fjale per produktet e firmes se lartepermandur qepja e tyre behej ne Kamboxhe,me qindra punetore qenkan alivanosur gjate punes sepse kushtet jo te mira,ushqimin jo si duhet, ajrosja ne nivel te dobet, oret e teprta te punes me e keqja ishte se punetoret ankoheshin nga nje ere e keqe kimike e matrialit punimor,te shkretat per ate kjamet po fitojshin vetem 61dollar ne muaj....eshte marramendes sistemi kapitalist, ja beje kete pytje vetit,edhe sa do i perballoj kjo piramide ketij sistemi?????

valiii
23-03-12, 10:07
Bre cka po shkyhen do maica te punes,menjehere si i laj po dalin te zh'birume,normal nuk jan kushedi sa ,kryesorja te pambukut, dhe te firmes H&M..kur dje po lexoj nje artikull ne gazeten ditore nje analize te shkurt ku behej fjale per produktet e firmes se lartepermandur qepja e tyre behej ne Kamboxhe,me qindra punetore qenkan alivanosur gjate punes sepse kushtet jo te mira,ushqimin jo si duhet, ajrosja ne nivel te dobet, oret e teprta te punes me e keqja ishte se punetoret ankoheshin nga nje ere e keqe kimike e matrialit punimor,te shkretat per ate kjamet po fitojshin vetem 61dollar ne muaj....eshte marramendes sistemi kapitalist, ja beje kete pytje vetit,edhe sa do i perballoj kjo piramide ketij sistemi?????

Po pra e nderuara Halle, eshte pikerishte ky sistemi i flliqt kapitaliste qe iu ka mundesuar peshkaqeneve te pasurohen nen ndjersen e popujve te shkrete e te varfer.
Shkrimi yt e verteton me se miri se pse kompania e veshjeve "h&m" e mban primatin ... Sa ka shqiptar, kamboxhian e kinez keta nuk hjekin keq.

jadore
23-03-12, 10:57
Po pra e nderuara Halle, eshte pikerishte ky sistemi i flliqt kapitaliste qe iu ka mundesuar peshkaqeneve te pasurohen nen ndjersen e popujve te shkrete e te varfer.
Shkrimi yt e verteton me se miri se pse kompania e veshjeve "h&m" e mban primatin ... Sa ka shqiptar, kamboxhian e kinez keta nuk hjekin keq.

Val , prit pak , se nuk kemi ardhe deri ne ate shkalle ..
.. nje dallim i madhe eshte ne mes shqiptarit ne raport me kinezin dhe kamboxhianin e diskriminuar dhe te gjithe puntoret e vendeve te treta kur ne pytje eshte diskriminimi ne fuqi puntore ( interesant se si shkalle shkalle vlersohen gjerat .. edhe tjeret neve na konsiderojne vend i trete per nga zhvillimi , e ne me vend te trete nenkuptojme e nenvlersojme shtetet afrikane, pra veten e mbajme ne epersi .. .. !!)

..Ne nuk jemi te eksprlatuar si fuqi puntore , neve na keqperdor e shfrytezon e nuk siguron egzitence sociale shteti , eshte me se e vertet , por te eksplatuar nuk jemi , as kurr nuk do te jemi ..neve na manipulojne edhe punedhenesit me orar pune dhe cungim te te drejtave ,por eksplatim dhe pasurim ne krah te fuqise puntore te tjetrit shume pak ka , bile as nuk dine ketu" klasa kapitaliste " , sepse as vet nuk jane te mesuar te kuptojne cdo te thote produkt pune sipas normativave te punimit , tek ne e gjithe forma e pasurimit apo e raportit ne dallim te te mirave mes punedhensit dhe punetorit eshte qeshtje fati , gjeturie , guximi ..ne kemi nje forme te klases kapitaliste por te pakritere ne praktikim te saj ..
pse e theme qe ne nuk eksplatohemi ,
Fal solidaritetit mes njeri tjetrit si mentalitet , fal Unit te shqiptarit qe te mos nenshtrohet ,(mos shprehia e punes eshte mesele tjeter nuk po e shty ne keta faktore ) bene qe sot e per pesqind vjet sa shof une shqiptari te mos eksplatohet ,puna tek shqiptaret eshte qeshtje ruleti ,ende nuk konsiderohet domosdoshmeri , Une e them me bindje te plote vetem ne Kosove kam pare te mos kuptohet rendesia e gjetjes se punes ,mbajtjes dhe ruajtja e vendit te punes , seriozitetit ndaj punes .. aq pak vlere ka ketu ..aq lehte e humbin ketu vendin e punes per fodullek, Une hersapi..

..te jesh i eksplatuar sipas meje , cka eshte fakt e praktikojne vendet e zhvilluara si mbrenda teritorit te vet ashtu edhe ndaj puntoreve te vendeve qe i kane ne varshmeri .. eshte kur realizimi i normes se punes te matet me minuta se jo ore dhe ate pune produktive ...atehere kur vetja qe qason me makine prodhuese e gjalle dhe vlera jote matet me kual fuqi konstante ..kete ne Kosove kurr se kam vrejtur ..
ne Kosove ka forma tjera te diskriminimit por jo te formes kur te shtjerret burimi i energjise fizike dhe ti ske arrite as kushtet elementare te ja sigurosh vehtes ..prandaj them qe kjo shprehje eshte e tepret per Ne, rrethanat tona .. Fat ne fatkeqesi , pse mos ta quajme.

valiii
23-03-12, 12:24
Nuk pajtohem me ty kur thua qe jemi ne epersi ne raport me kamboxhianin apo kinezin pasi qe atje po prodhohet, adidas, iphone, zara, H&M ... Paramendo "ovacionet" e mediave tona, po te realizohej ndonje investim ne KS nga keto firma prestigjoze... Ne jemi shume me te diskriminuar si nga te huajt si nga qeveritaret tone ne te gjitha format e mundshme. Mjafton te meret shembull qymyri si resurs natyror i pasur e ne anen tjeter rrymen e kemi me te shtrejten ne bote.
pajtohem me ty ne pikat tjera qe i ke prek...

halla e madhe
23-03-12, 13:41
Po pra e nderuara Halle, eshte pikerishte ky sistemi i flliqt kapitaliste qe iu ka mundesuar peshkaqeneve te pasurohen nen ndjersen e popujve te shkrete e te varfer.
Shkrimi yt e verteton me se miri se pse kompania e veshjeve "h&m" e mban primatin ... Sa ka shqiptar, kamboxhian e kinez keta nuk hjekin keq.


..po valiii,ka mjaft edhe shqiptar,me ka ndodhe moti ne vitet 90 kur erdhen mijera te rij si azilante, mu deshte disa here te perkthej,secili tregonte pasurine qe ka ne kosove(kuptohet,fshehtas me thoshte se kishte ai tipi shume hektar toke) mirepo nuk tregojsha sepse primare ishte ne interesa te atyre te fitonin te drejten e qendrimit e pastaj tjera e tjera..ata tipa sote bejne pune te mundeshme per diku afer 1200evra.e “di mire qe ne vendlindje i ka mbete toka batall ..sikur ti kthehej asaj toke ai me shume shoke tjere pa dyshim se do perfitonte me shume ,me mire, e nuk do ishte i nenshtruar nga kapitalizmi:(
Ps: u plakem gjithe nene hijen e huaj!

Skyfter
23-03-12, 18:01
Bre cka po shkyhen do maica te punes,menjehere si i laj po dalin te zh'birume,normal nuk jan kushedi sa ,kryesorja te pambukut, dhe te firmes H&M..kur dje po lexoj nje artikull ne gazeten ditore nje analize te shkurt ku behej fjale per produktet e firmes se lartepermandur qepja e tyre behej ne Kamboxhe,me qindra punetore qenkan alivanosur gjate punes sepse kushtet jo te mira,ushqimin jo si duhet, ajrosja ne nivel te dobet, oret e teprta te punes me e keqja ishte se punetoret ankoheshin nga nje ere e keqe kimike e matrialit punimor,te shkretat per ate kjamet po fitojshin vetem 61dollar ne muaj....eshte marramendes sistemi kapitalist, ja beje kete pytje vetit,edhe sa do i perballoj kjo piramide ketij sistemi?????


Halla madhe, H&M ne fakt esht viktim, qato 61 dollar jon sa t'dush per standart te jetes qe kan kto shtete t'lodhta te korrupta ... E qysh esht shteti qashtu esht edhe populli!


Edhe mu 2 maica e ni bluz mu kan zh'biru amo te firmes Esprit.

E c'far alternative tjeter paska?
Vec mos thuj Komunizem a Islamizem :tongue:

Ps. Ma mir Kapitalizem se keta jetojn e lon me jetu :wink: ...


Mendo si kampione oj Hall!:biggrin:

murrizi
23-03-12, 18:10
.... e pasi te kete fryer mir e mire, nese ka mbetur gje ne kembe i duhet hyr me mjete te renda per ti rrezuar pertoke e bere rrafsh, e nisur prej fillimi cdo gje !

valiii
23-03-12, 19:12
O zoēka e halles po ky eshte talent i ralle... Paradite "hajgaraxhi", mbasdite kritik i sistemeve... Pha pha pha je i papare :))

Bajlozi i Zi
29-03-12, 14:04
Behet fjale pėr ndonje leshim teknik, apo cilat mund tė jene shkaqet qe nuk figuron shkrimi i mbremshem ne kete teme?

Ndonje sqarim, sipas mundesise, ju lutem!

Behet fjale pėr kete shkrim:

Dikur moti, diku nė tokėn e Dardanisė u mblodhėn njė herė tė gjitha organet e trupit, pėr tė vendosur se kush do tė bėhej kryetare dhe administratore qė tė vendoste ligjin nė organizėm.

I pari u ēu e foli truri: "Unė mendoj pėr krejt juve, jam ma i zgjuari dhe ma i vėmendshmi".

Pastaj e muar fjalėn zemra edhe tha: "Unė jam qajo qė lodhet pėr juve, tik-tak tik-tak vazhdimisht gjatė gjithė kohės, shpėrndaj gjakun tek secili prej jush, ju jeni gjallė falė meje e prej meje".

Pastaj folėn veshkat, mėlēia, mushkėritė e me radhė, folėn krejt.

Si pėrfundim, u zgjodh kryetar truri...

...mirėpo BYTHES i mbet fort hatri qė nuk e zgjodhėn. Pėr kėtė arsye, vendosi bytha me hy nė grevė edhe nė shenjė proteste "u mshel", "u mbyll", pėr ma shumė se njė javė.
Filloi trupi tė kalbej e tė kundėrmonte, dhe nė njė mbledhje tė jashtėzakonshme, organet e zgjodhėn bythen si kryetare. Bile e vendosėn me kushtetutė qė bytha tė jetė kryetare dhe administratore e pėrjetshme.

Qaty qaty lindi edhe shprehja "duhet me ba qysh t'i konvenon bythes, edhe qysh ta don bytha".

Bajlozi i Zi
30-03-12, 18:02
S'dij sa keni njohuri pėr Kasandren!?
Jo ate Kasandren e serialit latino-amerikan.

E kam fjalen pėr magjistaren qe parashikonte te ardhmen.

Kjo Kasandra/magjistarja ishte e bija e Priamit, mbretit te Trojes. (Garant ju kujtohet ai plaku i urte me mjeker te bardhe ne filmin "Troja", baba i Hektorit).

Perendia, Apolloni, ishte dashuruar ne kete Kasandren, edhe si shenje pėr dashurine e tij ia dhuron asaj aftesine (dhuntine) pėr te parashikuar te ardhmen. Mirepo, i hidheruar Apolloni, pėr mos-kthimin e dashurise, e mallkon Kasandren qe parashikimet e saj te mos i besonte askush.

Kjo pra ėshtė Kasandra.
Magjistarja qe parashikon te ardhmen teper saktesisht. Gjithcka parashikon ajo te ndodhe, edhe ndodhė.
Por parashikimet e saj jane pa kurrfare vlere.
Nuk i beson askush.
Si te tilla, te pabesueshme, nuk kane kurrfare efekti ne jeten reale. Kurrfare ndryshimi.

Ēka pat lidhje kjo???!

Me neve shqiptaret une mendoj se ka lidhje shumė.

Shkruajne gazetat pėr hajni, pėr vjedhje, pėr krime, pėr korrupsion, pėr degjenerim ne kulture e shkolla. Me emra konkret. Flet bota. Ambasadorat, miqt tane na terhjekin verejtjen se po fundosemi nga krimi qe na drejton ne pushtet.
Edhe na vet flasim neper kafene e ndeja pėr ta, qysh jane kriminela etj. Krejt e dijme. Teper sakt e dijme. Sikur Kasandra e dijme.
Po a po ka efekt??? Asnjitrohe.
Edhepse po e dijme sakte, prap po ndodhe, e po e lejojme te ndodhe.
Na thjesht jema ba asi shoqerie qe thot: A t'kom thanė???

Pra, "posht Kasandra"!!! "Rrnoft kundėr-Kasandra"!!!

Neve na duhet kundėr-Kasandra.
Kjo kundėr-Kasandra, e parashikon te ardhmen, po r kurre nuk ia qellon. Kurre nuk i dalin parashikimet.
Por krejt i besojnė. I besojnė.
Pse ndodh kjo???
Kjo ėshtė forca e besimit ne fjalen e folur. Forca e besimit ne fjalen publike.
Neve na ka humbė besimi ne keto. Nuk i besojmė askujt.

Pėr shembull:

Thote kjo kunder-Kasandra:
Me filan daten, dmth pas 3 javesh, ne fshatin Restelice do te shembet bora e do te mbyten 10 banore!!!
Ēohen njerezia, alarmohen, i rrijne gati kesaj pune, i evakuojne banoret, ndertojne shtylla e tenda mbrojtese nga rreshqitja e bores.
Si pasoje, as nuk vdesin 10 banore, as nuk shemben shpijat.
Dmth, po i bjen qe kunder-Kasandra nuk ia ka qillu. Ka rrejt. Ama njerezia i kane besu.
Njejte edhe shembujt pėr bisedime me serbine, pėr vjedhjet e votave etj etj.

Na, duhet me i besu dikujt.
Teper shumė kemi nevoje me i besu dikujt.
More s'ka rendesi hiē a ia qellon.

Perndryshe pas cdo krimi e deshtimi e fatkeqesie, kemi me mbete tuj thane njani tjetrit: A t'kom than!!!?

murrizi
31-03-12, 17:52
....sot mė erdhi djali ( tre vjeqar)i mbushur frym e duke qar nė tė madhe dhe kėrkoj qė ti blej urgjentisht njė automatik, dhe mundėsisht tė jetė sa mė i madhė dhe me drita.
E mora nė preher ta qetsoja pak, por se "hongri" asesi.
Mė nxorri pėrjashta nga mė drejtonte ai dhe ē'tė shihje, njė aren luftimesh me plot rrja rrja rrja rrja........
.....thash me veti,
lufta nuk ėshtė larg thoshin pleqt para meje.

Domira
31-03-12, 21:42
Duke lexu njė libėr tė mirė pėr shpirtrat lexova edhe kėte: Ne kemi dicka qė quhet simpati e shpritrave. Ne rrugėtojmė kolektivisht nėpėr jetėt tona. Pėrvec atyre 10 shpirtrave tė rrethit mė tė ngushtė ne nė kėtė rrugėtim shoqėrohemi me afėr 1500 shpirtra sė bashku. Kėtu ekziston simpatia shpirtėrore.
Simpatia shpirtėrore nėnkupton se ne i takojme njė bashkėsie shpirtėrore. Shpirtėrisht ne kemi nevoja tė njejta dhe kodet e energjive tona kanė vlera tė njeta.
Ne nuk kemi nevojė tė jemi shumė tė afėrt me tė gjithė kėta shpirta, do tė ishte e lodhshme me 1500!
Me shpirtrat simpatizues tanė ne mund tė diskutojmė pa hy nė konflikte se kush, kush ėshtė! Ne mund tė kemi mendime tė ndryshme pėr gjėra tė ndryshme dhe mund tė jemi shumė tė drejtpėrdrejtė me njėri tjetrin por megjithate ne nuk tentojmė ta ndryshojmė njeri tjetrin.
Ne na tėrheqin njerėzit me tė cilėt ne kemi simpati shpirtėrore dhe ne ndjejmė se me ata mund tė jemi kėta qė jemi. Me kėta njerėz ne ndjejmė siguri si tė ishim njohur kaherė edhepse ne takohemi pėr tė parėn herė.

Skyfter
02-04-12, 20:20
Befasi??!


Derisa ajo fline ai bente plane ...hmm kaluan 20vite asgje nuk ndryshoi, sot eshte rasti te provoj edhe un ate qe te tjeret moti koh kan provu, mendonte Albani ...

U bo mengjes dhe Zana sot kishte nje takim me intelektualet e elites politike, rast ideal per Albanin...
...

Me ne fund pas shum e shum luftrave me vetveten erdhi ajo, ajo qe ishte ashtu sikurse kishte deshire Albani...hapi veren e pluhnosur dhe per qudi vetem nje gote!

Morri goten e veres dhe shperndau ne tere trupin e saj dhe filloi ngadal te ferkoj nga shpinda te poshte ...kur u afrua mes kembeve pa karroten qe ishte aty afer....mendoj Albani, pse mos te provoj dicka perverse mbasi kam rastin?

Morri karroten dhe ja futi mes kembeve, ajo terqethej nga lezeti:biggrin: ...


Papritmas Zana hapi deren dhe furitshem perqafoi Albanin!


Faleminderit ZEMER, mbas 20 viteve paske vendos te pergaditesh darken per mu................ mhhhhhh sa mi kanda shotat...


Haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa:biggrin:

e-uritura
09-04-12, 22:17
"Shihe narkomanin"- dėgjon shpesh tek thonė.

Sa herė kam dashur t`iu them; Mendon se ti nuk je narkoman?

Drogė. Mvarėsi.

Tė gjithė njerėzit kanė mvarėsi. Vetėm se ato janė tė ndryshme.

Muslimanėt janė tė mvarur prej sex-it.
Disa nga familja, njerėzit qė i rrethojnė.
Disa nga aventurat.
Tė tjerėt nga duhani dhe alkoholi.
Disa nga shėtitjet.
Nga tė lexuarit.
Nga muzika.
Dashurija.
Forumi.
Sporti.
Film.
Ngritja e vetvetes.
Etj etj.

Po del se secili nga ne ėshtė i mvarur nga dicka. Narkoman.

Kėsaj radhe desha tė ndalem tek dashurija.

Tė gjithė flasin pėr dashurinė e parė.
Krahasoje; droga herėn e parė.

E pyeta njėherė njė narkoman, mund tė mė thuash cfarė ndien kur merr narkotikė?

Tha; Harron tė gjitha tė kėqijat e kėsaj bote. Dhe nėse ke njė njeri tė dashur qė tė ka vdekur, mund tė kontaktosh me tė.

Kur dashurohesh, je i droguar. Mund tė jetosh pa bukė, pa ujė, pa gjumė kohė tė gjatė.

Ėshtė dicka speciale me herėn e parė. Sepse ėshtė dicka e re, nuk e ke provuar kurrė mė herėt.

Narkomanėt, qė bėhen tė mvarur dhe qė secilėn herė marrin mė shumė narkotika tė ndryshme, e kėrkojnė tė dėshpėruar atė ndjenjėn e herės sė parė.

Pak a shumė e njėjta gjė me njerėzit tė cilėt janė gjithmonė nė kėrkim tė njė dashurije tė re.

Bajlozi i Zi
09-04-12, 22:53
Dmth,
Njejt.

Si me marrė drogė,
Si me u dashuru.

Njė narkoman, qenka i njejte me njė te dashuruar.

E kam dijte.

E kam dijte qe njė dite do t'ia bejne edhe kete turp dashurise. (Ata qe nuk kane dashuruar kurre ne jete).

Eh, dashurisė... Nuk lanė tė zezė pa i ba.

Paramendoni,
Dashuria e Talatit dhe Fitnetes, dashuria e Romeos dhe Zhulietes...
Quhet dashuri.

Kqyre ti tash: ai pederi qohet sot e thote "kam ra ne dashuri me njė peder tjeter".

Edhe lidhja ne mes pederave tash po quhet Dashuri.

Kaja bre nanen, ma mirė me e zhduke krejt kete fjalen Dashuri, sesa me e perdore pederat e narkomanet.

Pederat qysh e kane vendose me e flliqe natyren, qysh nuk po dojne me i perdore organet natyrale pėr zhvillimin e llojit njerezor, qashtu duhet mos me i leju as me i perdore (pra) te njejtat emertime.
Mos te thojne "kam ra ne dashuri me pederin tjeter", por le te thojne "po q*hna n'b*th". Qaq. (Se me u q* krejt bota veē n'b*th si "ju", fara njerezore moti ish zhdukė, o njerez te semure).

Nejse,

Ah po,
Dashuria.

Jo po droga.

Athu, qaq e mirė tu kaka kanen droga, e neve tu na rrejt duktorri, a???!!!

Gega 1
10-04-12, 19:44
Dmth,
Njejt.

Si me marrė drogė,
Si me u dashuru.

Njė narkoman, qenka i njejte me njė te dashuruar.

E kam dijte.

E kam dijte qe njė dite do t'ia bejne edhe kete turp dashurise. (Ata qe nuk kane dashuruar kurre ne jete).

Eh, dashurisė... Nuk lanė tė zezė pa i ba.

Paramendoni,
Dashuria e Talatit dhe Fitnetes, dashuria e Romeos dhe Zhulietes...
Quhet dashuri.

Kqyre ti tash: ai pederi qohet sot e thote "kam ra ne dashuri me njė peder tjeter".

Edhe lidhja ne mes pederave tash po quhet Dashuri.

Kaja bre nanen, ma mirė me e zhduke krejt kete fjalen Dashuri, sesa me e perdore pederat e narkomanet.

Pederat qysh e kane vendose me e flliqe natyren, qysh nuk po dojne me i perdore organet natyrale pėr zhvillimin e llojit njerezor, qashtu duhet mos me i leju as me i perdore (pra) te njejtat emertime.
Mos te thojne "kam ra ne dashuri me pederin tjeter", por le te thojne "po q*hna n'b*th". Qaq. (Se me u q* krejt bota veē n'b*th si "ju", fara njerezore moti ish zhdukė, o njerez te semure).

Nejse,

Ah po,
Dashuria.

Jo po droga.

Athu, qaq e mirė tu kaka kanen droga, e neve tu na rrejt duktorri, a???!!!
Bajlozo,ti ia qellon ka i here,por jo gjithe.
Ne rregull jane keto qe ke thene per by.thagjite.
Mirepo,per sa i perket dashurise,nuk eshte krejt sic thua ti.Pjeserisht eshte sic thote e uritura.
Le te jem me i qarte.Dashuria eshte vartesi, dhe perderisa eshte e dyanshme,bota eshte ne rregull.Kur qellon(dhe jo rralle qellon) qe dashuria eshte e njeanshme,pra, te dy partneret nuk e duan njeri tjetrin,por vetem njeri,atehere dalim te krahasimi qe beri me lart e uritura.Ne kete rast e uritura ka te drejte,dashuria e njeanshme eshte si narkotiku,e shkaterron njeriun.
Tung i here. :tongue:

Gega 1
10-04-12, 22:00
Une kam mirekuptim per punen e moderatorit.Le te fshihen shkrimet me ofendime.
Ua them te gjitheve sinqerisht,Bajlozi me befasoi teper!!Me befasoi per te keq,me ofendimet qe beri!

Po e sjell edhe njehere shkrimin qe e postova me pare,meqenese eshte mendimi qe kam per anetarin tone,Bajlozin e Zi.

Bajlozi i Zi,
shume qesharak po del me keto mendimet tua ne lidhje me shkrimet e mia!
Nuk merzitem une se cka mendon ti per shkrimet e mia!
Me duket mua,ti e ke semundje lavdaten!Shkurt,ti do vec lavdate!
Duhet me qene burre e me u ballafaque me te verteten dhe me e pranue ku nuk
e ke me vend.Sic po e verej,ti paske problem ta pranosh kur nuk ke fole me vend.
Ves i keq eshte kjo gja.
Nga menyra se si flet,kam bindjen qe ti e mbicmon vetveten!!
Te ta them nje gja qe e verej te ti : nuk je ti aq kapacitet i larte sa mendon!!
Ne e dime ku eshte thelbi i problemit qe e kemi ne kete kuvend.Ky nuk eshte forum akademik.Ketu kemi shume njerez qe shkruajne dhe s`e kane nivelin e duhur,per kete arsye ti del dicka mbi mesataren qe kemi ketu.Del dicka mbi mesataren,por nuk je aq lart sa mendon ti!!
Me sjellje,tue marre parasysh fjalorin qe perdor ti,je dukshem nen mesataren!
Jo po,je krejt ne fund!!
Prandaj,as nuk kam deshire te debatoj me ty.

Bajlozi i Zi
10-04-12, 22:19
Une kam mirekuptim per punen e moderatorit.Le te fshihen shkrimet me ofendime.
Ua them te gjitheve sinqerisht,Bajlozi me befasoi teper!!Me befasoi per te keq,me ofendimet qe beri!

Po e sjell edhe njehere shkrimin qe e postova me pare,meqenese eshte mendimi qe kam per anetarin tone,Bajlozin e Zi.

Bajlozi i Zi,
shume qesharak po del me keto mendimet tua ne lidhje me shkrimet e mia!
Nuk merzitem une se cka mendon ti per shkrimet e mia!
Me duket mua,ti e ke semundje lavdaten!Shkurt,ti do vec lavdate!
Duhet me qene burre e me u ballafaque me te verteten dhe me e pranue ku nuk
e ke me vend.Sic po e verej,ti paske problem ta pranosh kur nuk ke fole me vend.
Ves i keq eshte kjo gja.
Nga menyra se si flet,kam bindjen qe ti e mbicmon vetveten!!
Te ta them nje gja qe e verej te ti : nuk je ti aq kapacitet i larte sa mendon!!
Ne e dime ku eshte thelbi i problemit qe e kemi ne kete kuvend.Ky nuk eshte forum akademik.Ketu kemi shume njerez qe shkruajne dhe s`e kane nivelin e duhur,per kete arsye ti del dicka mbi mesataren qe kemi ketu.Del dicka mbi mesataren,por nuk je aq lart sa mendon ti!!
Me sjellje,tue marre parasysh fjalorin qe perdor ti,je dukshem nen mesataren!
Jo po,je krejt ne fund!!
Prandaj,as nuk kam deshire te debatoj me ty.

Te thash, merre hajren e shko futja ēaj rusi qatje tu granimi ku u shiten kopallat. Se sje pėr tjetersen.

e-uritura
10-04-12, 22:31
Dmth,
Njejt.

Si me marrė drogė,
Si me u dashuru.

Njė narkoman, qenka i njejte me njė te dashuruar.

E kam dijte.

E kam dijte qe njė dite do t'ia bejne edhe kete turp dashurise. (Ata qe nuk kane dashuruar kurre ne jete).

Eh, dashurisė... Nuk lanė tė zezė pa i ba.

Paramendoni,
Dashuria e Talatit dhe Fitnetes, dashuria e Romeos dhe Zhulietes...
Quhet dashuri.

Kqyre ti tash: ai pederi qohet sot e thote "kam ra ne dashuri me njė peder tjeter".

Edhe lidhja ne mes pederave tash po quhet Dashuri.

Kaja bre nanen, ma mirė me e zhduke krejt kete fjalen Dashuri, sesa me e perdore pederat e narkomanet.

Pederat qysh e kane vendose me e flliqe natyren, qysh nuk po dojne me i perdore organet natyrale pėr zhvillimin e llojit njerezor, qashtu duhet mos me i leju as me i perdore (pra) te njejtat emertime.
Mos te thojne "kam ra ne dashuri me pederin tjeter", por le te thojne "po q*hna n'b*th". Qaq. (Se me u q* krejt bota veē n'b*th si "ju", fara njerezore moti ish zhdukė, o njerez te semure).

Nejse,

Ah po,
Dashuria.

Jo po droga.

Athu, qaq e mirė tu kaka kanen droga, e neve tu na rrejt duktorri, a???!!!


Njėherė dikush mė tha; Ti shkruan pa shpirt. Shkruan pa ndjenja.

Nuk e di nė ėshtė e vėrtetė, por pa dyshim se shkruaj koklavitur.

Gjentėllmenėt e mijė, ka ndodhur njė keqkuptim i vogėl.

Ajo qė doja tė them mė lartė ėshtė;

Dashurija e parė, krahasohet me kur tė marrėsh drogėn herėn e parė.

Do tė thotė hera e parė dhe e vetmja kur bie nė dashuri, ose kur e merr drogėn.
Ndjenjė e papėrsėritshme.

Dhe si ai/ ajo qė ka rėnė nė dashuri dhe si drogaxhiu, janė gjithmonė nė kėrkim tė asaj ndjenjės tė herės sė parė, gjegjėsisht tė papėrsėritshme.

Pėr kėtė arsye, njerėzit kėrkojnė dashuri tė reja.
Pėr kėtė arsye, njerėzit duan pasion nė dashuri.
Pasioni egziston, derisa ta futėsh pėrsonin nė dorė.
Shuarja e zjarrit e bėn tė veten, dhe pasioni fiket.
Pastaj, hulumtojnė, kėrkojnė, deri tė ndiejnė atė pasionin e herės sė parė.

Egzistojnė raste, kur pasioni nuk vdes. Hera e vetme kur ai nuk vdes ėshtė kur njė lidhje shkatrrohet nė top-formėn e saj. Dtth para se pasioni tė shuhet.
Ajo mbahet mend si dashuri e jetės.
Vup, ja ku jemi tek shembulli qė pėrmendi Gega 1, nėse unė e dua Zemrėn, dhe qė tė dy jemi 23 vjeqar, unė e dua, dhe si po e shihni edhe vet, ai nuk mė don, unė nuk e kam shuar "pasionin" me tė, dhe ai do tė mbetet dashuria ime e parė dhe e vėrtetė.

Shpresoj tė mė keni kuptuar drejtė.

Dashuria nuk ėshtė kurrsesi narkotikė. Dashuria vetėm mund tė krahasohet me tė.

Nėse mė pėlqen tė bėj dicka, atėherė ajo ėshtė krahasimi i gjėrave tė ndryshme.

Si psh; Jeta krahasuar me njė parashutist.

Bajlozi i Zi
10-04-12, 22:39
Njė Jetė e vėshtirė,

aspak e mirė

po mė vjen parasysh

e po mė ēan nė dysh.


Refreni :

Por unė do tė ngrihem

e s'do t'lejoj tė rrihem

se jam trim si shqipja

...

p.s.

kah hamamin bre po vjen shtypja?

jadore
10-04-12, 22:46
Njėherė dikush mė tha; Ti shkruan pa shpirt. Shkruan pa ndjenja.

Nuk e di nė ėshtė e vėrtetė, por pa dyshim se shkruaj koklavitur.

Gjentėllmenėt e mijė, ka ndodhur njė keqkuptim i vogėl.

Ajo qė doja tė them mė lartė ėshtė;

Dashurija e parė, krahasohet me kur tė marrėsh drogėn herėn e parė.

Do tė thotė hera e parė dhe e vetmja kur bie nė dashuri, ose kur e merr drogėn.
Ndjenjė e papėrsėritshme.

Dhe si ai/ ajo qė ka rėnė nė dashuri dhe si drogaxhiu, janė gjithmonė nė kėrkim tė asaj ndjenjės tė herės sė parė, gjegjėsisht tė papėrsėritshme.

Pėr kėtė arsye, njerėzit kėrkojnė dashuri tė reja.
Pėr kėtė arsye, njerėzit duan pasion nė dashuri.
Pasioni egziston, derisa ta futėsh pėrsonin nė dorė.
Shuarja e zjarrit e bėn tė veten, dhe pasioni fiket.
Pastaj, hulumtojnė, kėrkojnė, deri tė ndiejnė atė pasionin e herės sė parė.

Egzistojnė raste, kur pasioni nuk vdes. Hera e vetme kur ai nuk vdes ėshtė kur njė lidhje shkatrrohet nė top-formėn e saj. Dtth para se pasioni tė shuhet.
Ajo mbahet mend si dashuri e jetės.
Vup, ja ku jemi tek shembulli qė pėrmendi Gega 1, nėse unė e dua Zemrėn, dhe qė tė dy jemi 23 vjeqar, unė e dua, dhe si po e shihni edhe vet, ai nuk mė don, unė nuk e kam shuar "pasionin" me tė, dhe ai do tė mbetet dashuria ime e parė dhe e vėrtetė.

Shpresoj tė mė keni kuptuar drejtė.

Dashuria nuk ėshtė kurrsesi narkotikė. Dashuria vetėm mund tė krahasohet me tė.

Nėse mė pėlqen tė bėj dicka, atėherė ajo ėshtė krahasimi i gjėrave tė ndryshme.

Si psh; Jeta krahasuar me njė parashutist.

nese reflektimi paraqet (mesimin )pervojen e jetesuar e transmetuar
kuptova qe ,
e Uritura

paska provuar drogen .
paska provuar dashurine ,
prandaj nga passioni per to , shkrimet i paska te koklavitura ..
hahaha, ha apo ..keshtu eshte me pak fjal situata tek ti ..?

ps. mireseardhje ..

e-uritura
10-04-12, 22:48
nese reflektimi paraqet (mesimin )pervojen e jetesuar e transmetuar
kuptova qe ,
e Uritura

paska provuar drogen .
paska provuar dashurine ,
prandaj nga passioni per to , shkrimet i paska te koklavitura ..
hahaha, ha apo ..keshtu eshte me pak fjal situata tek ti ..?

ps. mireseardhje ..Dashurinė njėanėshe!:biggrin:

tipi engjellor
10-04-12, 22:49
kam menduar me reflektu ama pozitivisht bre edhe diqka aktuale ....se jo fore njeri tjetrit.....

Bajlozi i Zi
10-04-12, 22:52
kam menduar me reflektu ama pozitivisht bre edhe diqka aktuale ....se jo fore njeri tjetrit.....

Qy qyyyy... Paske mendu edhe me reflektu ti, a? Ani edhe pozitivisht bre diēka aktualeee?

Pa hajt, hajt karxona ēka ndodhi pastaj?

e-uritura
10-04-12, 22:53
Qy qyyyy... Paske mendu edhe me reflektu ti, a? Ani edhe pozitivisht bre diēka aktualeee?

Pa hajt, hajt karxona ēka ndodhi pastaj?Ti, a nuk ke tjetėr punė vetėm tė mbysėsh gėzime? :biggrin:

Hajra
10-04-12, 22:56
Une kam mirekuptim per punen e moderatorit.Le te fshihen shkrimet me ofendime.
Ua them te gjitheve sinqerisht,Bajlozi me befasoi teper!!Me befasoi per te keq,me ofendimet qe beri!

Po e sjell edhe njehere shkrimin qe e postova me pare,meqenese eshte mendimi qe kam per anetarin tone,Bajlozin e Zi.

Bajlozi i Zi,
shume qesharak po del me keto mendimet tua ne lidhje me shkrimet e mia!
Nuk merzitem une se cka mendon ti per shkrimet e mia!
Me duket mua,ti e ke semundje lavdaten!Shkurt,ti do vec lavdate!
Duhet me qene burre e me u ballafaque me te verteten dhe me e pranue ku nuk
e ke me vend.Sic po e verej,ti paske problem ta pranosh kur nuk ke fole me vend.
Ves i keq eshte kjo gja.
Nga menyra se si flet,kam bindjen qe ti e mbicmon vetveten!!
Te ta them nje gja qe e verej te ti : nuk je ti aq kapacitet i larte sa mendon!!
Ne e dime ku eshte thelbi i problemit qe e kemi ne kete kuvend.Ky nuk eshte forum akademik.Ketu kemi shume njerez qe shkruajne dhe s`e kane nivelin e duhur,per kete arsye ti del dicka mbi mesataren qe kemi ketu.Del dicka mbi mesataren,por nuk je aq lart sa mendon ti!!
Me sjellje,tue marre parasysh fjalorin qe perdor ti,je dukshem nen mesataren!
Jo po,je krejt ne fund!!
Prandaj,as nuk kam deshire te debatoj me ty.

panta_rhei i ashtu quajturi bajlozi i zy, e ka veten ne huj jo ne hu po ne shum qasi hu hu hu... bejne huj hahaha...

E kesaj te uritures i ka dal ni here nafaka e ka pa stambollin e po doket qe u drogirat, u pi, ka kcy me parashute, sa sevap paska ba ai njeri hahahaha....

tipi engjellor
10-04-12, 22:57
Qy qyyyy... Paske mendu edhe me reflektu ti, a? Ani edhe pozitivisht bre diēka aktualeee?

Pa hajt, hajt karxona ēka ndodhi pastaj?

ndodhi e di qfare ndodhi nuk me pelqen njerzit qe sdine me diskutu po veq shahen neper tema e si te sjellim reflektime kur vjen dikush e ja fut ketu koti e ta prish nje faqe qe ke shkruar gjysme ore.....