PDA

View Full Version : Rreth Lindjes Se Shpirtit


Shpat
24-06-09, 11:05
RRETH LINDJES SE SHPIRTIT
Nė Historinė e Filozofisė Botėrore i pari qė ka trajtuar temėn e mėsipėrme ka qėnė Sokrati, i cili nuk ėshtė marrė direkt me shkrimin e koncepteve tė botėkuptimit tė tij. Kėtė e ka bėrė njė tjetėr filozof po aq i madh dhe i rėndėsishėm dhe pikėrisht nxėnėsi i tij, Platoni...
Rastiste qė nėna e Sokratit tė qe mami. Filozofi thoshte se nėse njeriut i takon tė lindė me ndihmėn e profesionit tė mėsipėrm, nė fazėn e mėtejshme tė rritjes sė individit, duhet tė ndodhė patjetėr lindja e tij e dytė ose ndryshe Lindja e Shpirtit. Me pak fjalė, qysh nė moshė tė njomė fėmija duhet ti nėnėshtrohet procesit tė orientimit tė ndjenjave dhe zemrės drejt gjėrave tė ndershme tė kėsaj bote. Pa u zgjeruar shumė nė kėtė pikė, per Sokratin dituria dhe virtyti pėrbėjnė tė njėjtėn gjė. Janė plotėsuese tė njera tjetrės. Ndėrsa vesi dhe ligėsia vijnė prej mungesės sė diturisė. Mė duhet tė bėj shėnimin se nė urtėsi e menēuri nuk bėhet fjalė pėr njohuritė e shumta qė njė individ mund tė pėrfitojė gjatė jetės sė tij, siē mund tė jenė ato me karakter fizik, letrar, gjeografik, historik, astronomik, kompjuterik etj...
Eshtė pėr tė vėnė nė dukje, si kuriozitet njerėzish tė rrallė e tė jashtzakonshėm se Sokrati nuk pėrpiqej kurrė ti ndryshonte mendjen dikujt me tė cilin gjendej ne diskutim. Kurrė nuk i drejtohej me shprehje nė trajtėn pohore. Bėnte vetėm pyetje tė vijueshme. Veē qenė aq tė menēura, saqė pėrherė e drejtonin bashkėbiseduesin nė njė qorrsokak logjik.
Lidhur me kėtė pikė aq delikate tė formimit tė gabuar njerėzor, Sokrati mėsonte se ėshtė krejt e pamundur tė ndryshosh mendimin e dikujt. Dhe kjo pėr arsye sepse njohuritė apo ndriēimi shpirtėror i njeriut nuk vjen nga jashtė por nga brendėsia e tij. Dhe me tė vėrtetė, tė paktė janė ata qė ndryshojnė nė jetė... Kėshtu shpjegohet qė miliona njerėz nė gjithė rruzullin e botės e kanė mjaft tė vėshtirė tė civilizohen e orientohen drejt shoqėrive mė tė civilizuara e mė humane. Madje, as u bie ndėr mend njė diēka e tillė.
Nobelisti rus Sollzhenicin, te “Pavioni i Kancerozėve”, i preokupuar prej deformimit shpirtėror tė ““Njeriut tė Ri Socialist”, shkruan se pėr tė ndryshuar konceptet dhe paragjykimet njerėzore tė sė ashtuquajturės shoqėri socialiste, i duhet tė kalojė mijėvjeēarė tė tėrė... Jo mė pak nga ē’iu deshėn mikroorganizmave e organizmave tė Darvinit pėr tė kaluar nga njeri stad nė tjetrin. Kaq i vėshtirė paraqitet nė praktikė transformimi moral e shpirtėror i njeriut.
Pas vdekjes heroike tė Sokratit, nxėnėsi i tij, Platoni, e zhvilloi akoma mė tej idenė e tė parit. Qe filozofi i parė qė foli e shkruajti rreth formave dhe ideve fisnike tė cilat sipas tij ndodhen nė qiell... Jo nė tokė! Sipas tij ato ekzistojnė para lindjes sė njeriut. Pėr tė ilustruar idenė e pandryshueshmėrisė sė shoqėrisė njerėzore, ai krijoi njė mit tė njohur nė gjithė shkollat filozofike tė botės me emrin “Shpella e Platonit” e cila, sipas tij, ndodhej diku nėn tokė. Ja si e pėrshruan ai njė vend tė tillė, tė ēuditshėm...
Banorėt qė nga lindja e tyre e deri nė vdekje, gjėnden tė lidhur me zinxhirė. Gjithė jetėn e kalojnė tė ulur me fytyrė drejt pareteve tė shpellės. Prapa krahėve tė tyre gjendet njė zjarr, drita e tė cilit u lejon banorėve tė shohin vetėm hijet e trupit tė tyre. Dhe asgjė tjetėr!... Njė ditė prej ditėsh dikush nga shpella arrin tė kėpusė zinxhirėt dhe drejtohet nga dalja e saj. Kur bie nė kontakt me diellin, ndien ti verbohen sytė. Kur arrin ti hapė, shikon njė natyrė tė bukur e madhėshtore e cila e mahnit dhe e lė pa gojė. Pėr herė tė parė nė jetėn e tij mendon se ato qė i ka lejuar shpella tė mėsojė, nuk kanė qenė veē shtrembėrim e fshehje e kėsaj bote tė bukur qė ai ka parasysh. Gjithė gėzim nė zemėr rikthehet tek njerėzit e lidhur me zinxhirė dhe fillon tu tregojė se sa e bukur dhe madhėshtore ėshtė bota e diellit dhe dritės. Por ndryshe nga ē’pret prej banorėve tė robėruar: falėnderimin, ata egėrsohen dhe nuk duan kurrsesi ti besojnė fjalėt e tij. Vdes i goditur deri nė vdekje prej gurėve tė shokėve tė tij.
Ky njeri simbolizon filozofin ose intelektualin me mendje tė hapur. Ndėrsa zinxhirėt simblozojnė paragjykimet dhe errėsirėn e botės qė e rrethon.

Nuk do ta shkruaja librin “Njė ēmim pėr shkrimtarin e vdekjes” po tė mos kisha parasysh idealet mė madhėshtore tė njerėzimit siē janė ndershmėria, dashuria pėr njerėzit, dituria, edukata, heroizmi, besa, karakteri, drita, menēuria e mjaft cilėsi tė tjera hyjnore me tė cilat pajisen shpitrat e njerėzve me karakter tė veēantė e heroikė si Nėnė Tereza, Zef Pllumi, Simon Jubani e mjaft tė tjerė qė nė ēastet e torturave mė shnjerėzore nė hetuesitė shqiptare nuk dorėzuan mikun, tė afėrmin dhe vetė tė panjohurin. Nė novelėn e mėsipėrme nuk gjen vetėm trajtimin e jetės sė njė shkrimtari me karakter delikat dhe egoist... Gjithashtu, nuk ėshtė qėllimi im, tė dua tė bėhet fjalė vetėm pėr elitėn apo njė grup letrarėsh prej tė njėjtit brum tė prishur tė bashkuar nė tė ashtuquajturėn Letėrsi tė Realizmi, pėrbri njė pėrbindėshi tė verbėr si Lufta e Klasave. Gabohet kush mendon se do tė tregohesha aq naiv. Tė kėrkoja vetėm kėtė...
Jo! Kėrkoj diēka mė tepėr...
Qėllimi im ėshtė, qė nė njė Shqipėri postkomuniste tė bluajtur deri nė palcė, prej dhjetra fenomenesh tė shkatėrrimit intensiv tė karakterit, tė dua tė tė shpreh diēka mė shumė... Dhe mundėsisht tė dėgjohem. Qoftė edhe si njė zė i vetmuar nė shkretėtirė... Aq sa e lejon fenomeni i mėsipėrm i “Shpellės sė nėndheshme”... Jo pėr lavdinė time personale, se sa sipas mėnyrės time, tė bėhem i vlefshėm pėr njerėzit e thjeshtė, tė varfėrit, tė munduarit e tė shtypurit. Pėr ata qė vuajtėn nė sistemin e kaluar dhe ende vijojnė... Pėr ata qė gjithė mllefin e tyre ndaj tė pandergjegjėshmve tė kėsaj bote e shprehin mė tepėr nė raste tragjedish, vdekjesh e vakirash tragjike...
Pėr ēdo shqiptar tė tillė.
Nė fund tė fundit, ē’punė kanė shkrimtarėt dhe intelektualėt me politikanėt e me sistemet tokėsore?!... Pothuajse tė gjithė, nė gjithė botėn, refuzojnė tė merren me politikė. Nė parim ata duhet tė gjėnden pėrherė kundėr forcės dhe verbėrisė sė pushteteve. Jo pėr armiqėsi, urrejtje, meskinitet e cinizėm por pėr tė mundur, nėpėrmjet ideve tė tyre tė mund tė ndryshojnė diēka nga shoqėria njerėzore ekzistuese... Sado utopike tė jetė kjo, pėrpjekja e njerėzve tė ndershėm kurrė nuk duhet tė ndalojė.

Dua tė falėnderoj nė kėtė rast Mirela Bogdanin, kėtė shpirt tė hapur, tė ndershėm e kurajoz qė arrin tė kuptojė pėr bukuri se ku tenton tė peshojė e drejta e bukura dhe fisnikja. Gjithashtu Arian Turdiun, i cili qe nga tė parėt qė kuptoi se pėr ē’farė pikėrisht vlen muza letrare e njė letėrsie tė ndershme si ajo e novelės “Njė ēmim pėr shkrimtarin e vdekjes”. Nuk mund tė le pa pėrmendur Astrit Lulushin: njė person tė kredhur shpirtėrisht nė botėn e bukur tė urtėsisė e filozofisė... Apo Faruk Myrton qė e konsideroj si njė tė ardhme tė denjė e tė shkėlqyer tė letrave shqiptare. Dhe sa e sa tė tjerė qė mė magjepsėn me botėn e tyre tė bukur shpirtėrore drejt gjėrave tė pastra e fisnike tė kėsaj bote si Aida Dismondy, Kostaq Duka, Naser Aliu, Leon Lekaj dhe dhjetra tė tjerė...
Dhe pėrsėri dua ta mbyll me Mirelėn. Pasi gjej tek kjo grua e rrallė shqiptare jo vetėm kurajon pasive tė intelektualit por edhe kurajon aktive tė shpirtit, zemrės dhe gjakut... Qė pėrfaqėson njė energji shumė mė tė madhe nga e para. Misioni i saj nuk mund tė kuptohet thjesht nė botėn e replikave ku spikat karakeri i saj i paepur por diēka mė lart, nė botėn e bukur tė ideve tė shpirtit tė rilindur e tė orjentuar drejt gjėrave tė bukura, hyjnore e madhėshtore tė botės ku jetojmė...
Gjithė personat e sipėrpėrmendur mund tė konsiderohen pa rezervė individė tė cilėt pas lindjes natyrale, i janė nėnshtruar qysh nė fėmijėrinė e hershme hapjes sė shpirti drejt dritės dhe arsyes. Nėse dikush ende beson te Rilindėsat e dikurshėm, mund tė them me plot gojėn se vetėm idetė e bazuara nė humanizėm e ndershmėri janė nė gjėndje tė arrijnė tė ndryshojnė diēka nė Shqipėrinė e vuajtur e tė telendisur post komuniste.

ROBERT MARTIKO

Dilaver
01-08-09, 23:11
RRETH LINDJES SE SHPIRTIT

Nė Historinė e Filozofisė Botėrore i pari qė ka trajtuar temėn e mėsipėrme ka qėnė Sokrati, i cili nuk ėshtė marrė direkt me shkrimin e koncepteve tė botėkuptimit tė tij. Kėtė e ka bėrė njė tjetėr filozof po aq i madh dhe i rėndėsishėm dhe pikėrisht nxėnėsi i tij, Platoni... t
Rastiste qė nėna e Sokratit tė qe mami. Filozofi thoshte se nėse njeriut i takon tė lindė me ndihmėn e profesionit tė mėsipėrm, nė fazėn e mėtejshme tė rritjes sė individit, duhet tė ndodhė patjetėr lindja e tij e dytė ose ndryshe Lindja e Shpirtit. Me pak fjalė, qysh nė moshė tė njomė fėmija duhet ti nėnėshtrohet procesit tė orientimit tė ndjenjave dhe zemrės drejt gjėrave tė ndershme tė kėsaj bote. Pa u zgjeruar shumė nė kėtė pikė, per Sokratin dituria dhe virtyti pėrbėjnė tė njėjtėn gjė. Janė plotėsuese tė njera tjetrės. Ndėrsa vesi dhe ligėsia vijnė prej mungesės sė diturisė. Mė duhet tė bėj shėnimin se nė urtėsi e menēuri nuk bėhet fjalė pėr njohuritė e shumta qė njė individ mund tė pėrfitojė gjatė jetės sė tij, siē mund tė jenė ato me karakter fizik, letrar, gjeografik, historik, astronomik, kompjuterik etj...
Eshtė pėr tė vėnė nė dukje, si kuriozitet njerėzish tė rrallė e tė jashtzakonshėm se Sokrati nuk pėrpiqej kurrė ti ndryshonte mendjen dikujt me tė cilin gjendej ne diskutim. Kurrė nuk i drejtohej me shprehje nė trajtėn pohore. Bėnte vetėm pyetje tė vijueshme. Veē qenė aq tė menēura, saqė pėrherė e drejtonin bashkėbiseduesin nė njė qorrsokak logjik.
Lidhur me kėtė pikė aq delikate tė formimit tė gabuar njerėzor, Sokrati mėsonte se ėshtė krejt e pamundur tė ndryshosh mendimin e dikujt. Dhe kjo pėr arsye sepse njohuritė apo ndriēimi shpirtėror i njeriut nuk vjen nga jashtė por nga brendėsia e tij. Dhe me tė vėrtetė, tė paktė janė ata qė ndryshojnė nė jetė... Kėshtu shpjegohet qė miliona njerėz nė gjithė rruzullin e botės e kanė mjaft tė vėshtirė tė civilizohen e orientohen drejt shoqėrive mė tė civilizuara e mė humane. Madje, as u bie ndėr mend njė diēka e tillė.
Nobelisti rus Sollzhenicin, te “Pavioni i Kancerozėve”, i preokupuar prej deformimit shpirtėror tė “Njeriut tė Ri Socialist”, shkruan se pėr tė ndryshuar konceptet dhe paragjykimet njerėzore tė sė ashtuquajturės shoqėri socialiste, i duhet tė kalojė mijėvjeēarė tė tėrė... Jo mė pak nga ē’iu deshėn mikroorganizmave e organizmave tė Darvinit pėr tė kaluar nga njeri stad nė tjetrin. Kaq i vėshtirė paraqitet nė praktikė transformimi moral e shpirtėror i njeriut.
Pas vdekjes heroike tė Sokratit, nxėnėsi i tij, Platoni, e zhvilloi akoma mė tej idenė e tė parit. Qe filozofi i parė qė foli e shkruajti rreth formave dhe ideve fisnike tė cilat sipas tij ndodhen nė qiell... Jo nė tokė! Sipas tij ato ekzistojnė para lindjes sė njeriut. Pėr tė ilustruar idenė e pandryshueshmėrisė sė shoqėrisė njerėzore, ai krijoi njė mit tė njohur nė gjithė shkollat filozofike tė botės me emrin “Shpella e Platonit” e cila, sipas tij, ndodhej diku nėn tokė. Ja si e pėrshkruan ai njė vend tė tillė, tė ēuditshėm...
Banorėt qė nga lindja e tyre e deri nė vdekje, gjėnden tė lidhur me zinxhirė. Gjithė jetėn e kalojnė tė ulur me fytyrė drejt pareteve tė shpellės. Prapa krahėve tė tyre gjendet njė zjarr, drita e tė cilit u lejon banorėve tė shohin vetėm hijet e trupit tė tyre. Dhe asgjė tjetėr!... Njė ditė prej ditėsh dikush nga shpella arrin tė kėpusė zinxhirėt dhe drejtohet nga dalja e saj. Kur bie nė kontakt me diellin, ndien ti verbohen sytė. Kur arrin ti hapė, shikon njė natyrė tė bukur e madhėshtore e cila e mahnit dhe e lė pa gojė. Pėr herė tė parė nė jetėn e tij mendon se ato qė i ka lejuar shpella tė mėsojė, nuk kanė qenė veē shtrembėrim e fshehje e kėsaj bote tė bukur qė ai ka parasysh. Gjithė gėzim nė zemėr rikthehet tek njerėzit e lidhur me zinxhirė dhe fillon tu tregojė se sa e bukur dhe madhėshtore ėshtė bota e diellit dhe dritės. Por ndryshe nga ē’pret prej banorėve tė robėruar: falėnderimin, ata egėrsohen dhe nuk duan kurrsesi ti besojnė fjalėt e tij. Vdes i goditur deri nė vdekje prej gurėve tė shokėve tė tij.
Ky njeri simbolizon filozofin ose intelektualin me mendje tė hapur. Ndėrsa zinxhirėt simblozojnė paragjykimet dhe errėsirėn e botės qė e rrethon.

Nuk do ta shkruaja librin “Njė ēmim pėr shkrimtarin e vdekjes” po tė mos kisha parasysh idealet mė madhėshtore tė njerėzimit siē janė ndershmėria, dashuria pėr njerėzit, dituria, edukata, heroizmi, besa, karakteri, drita, menēuria e mjaft cilėsi tė tjera hyjnore me tė cilat pajisen shpitrat e njerėzve me karakter tė veēantė e heroikė si Nėnė Tereza, Zef Pllumi, Simon Jubani e mjaft tė tjerė qė nė ēastet e torturave mė shnjerėzore nė hetuesitė shqiptare nuk dorėzuan mikun, tė afėrmin dhe vetė tė panjohurin. Nė novelėn e mėsipėrme nuk gjen vetėm trajtimin e jetės sė njė shkrimtari me karakter delikat dhe egoist... Gjithashtu, nuk ėshtė qėllimi im, tė dua tė bėhet fjalė vetėm pėr elitėn apo njė grup letrarėsh prej tė njėjtit brum tė prishur tė bashkuar nė tė ashtuquajturėn Letėrsi tė Realizmi, pėrbri njė pėrbindėshi tė verbėr si Lufta e Klasave. Gabohet kush mendon se do tė tregohesha aq naiv. Tė kėrkoja vetėm kėtė...
Jo! Kėrkoj diēka mė tepėr...
Qėllimi im ėshtė, qė nė njė Shqipėri postkomuniste tė bluajtur deri nė palcė, prej dhjetra fenomenesh tė shkatėrrimit intensiv tė karakterit, tė dua tė tė shpreh diēka mė shumė... Dhe mundėsisht tė dėgjohem. Qoftė edhe si njė zė i vetmuar nė shkretėtirė... Aq sa e lejon fenomeni i mėsipėrm i “Shpellės sė nėndheshme”... Jo pėr lavdinė time personale, se sa sipas mėnyrės time, tė bėhem i vlefshėm pėr njerėzit e thjeshtė, tė varfėrit, tė munduarit e tė shtypurit. Pėr ata qė vuajtėn nė sistemin e kaluar dhe ende vijojnė... Pėr ata qė gjithė mllefin e tyre ndaj tė pandergjegjėshmve tė kėsaj bote e shprehin mė tepėr nė raste tragjedish, vdekjesh e vakirash tragjike...
Pėr ēdo shqiptar tė tillė.
Nė fund tė fundit, ē’punė kanė shkrimtarėt dhe intelektualėt me politikanėt e me sistemet tokėsore?!... Pothuajse tė gjithė, nė gjithė botėn, refuzojnė tė merren me politikė. Nė parim ata duhet tė gjėnden pėrherė kundėr forcės dhe verbėrisė sė pushteteve. Jo pėr armiqėsi, urrejtje, meskinitet e cinizėm por pėr tė mundur, nėpėrmjet ideve tė tyre tė mund tė ndryshojnė diēka nga shoqėria njerėzore ekzistuese... Sado utopike tė jetė kjo, pėrpjekja e njerėzve tė ndershėm kurrė nuk duhet tė ndalojė.


ROBERT MARTIKO

GURI SYLAJ
02-08-09, 12:30
Ju pershendes dhe falenderoj per kete shkrim te mrekullueshem qe keni sjelle ketu por gezimi im me i madh eshte qe po ju takoj prap !!

Pupi
02-08-09, 12:48
Kisha harruar sa kishin kaluar dhe ende ndoshta nuk do t'i ndaja syt nga bebushi ynė qė tashmė veq u bė 2 mujorė, po mos t'kishte ardhurė vajza e vogėl sė brituri qė dikush nga fėmijėt i kishte marrur nga ato lodrat e saja.
Ē'mė shkrepi diqė nė mendje dhe pėrnjėherėsh bėra njė krahasim aty pėr aty mes vajzės gati tre vjeqare, dhe bebushit dy mujorė. Vajza dikur ishte disi shumė mė shumė e zhurmshme ngase ėshtė tash i vėllau i sajė mendova !?
I tregova "tė zbuluarin" timė gruas, dhe ajo nisi tė mė bėrtas se do i bėja me "m'syshi" fėmijėt. U mendova (paksa zėshėm) e ka njėmendi, apo mahitej sa pėr t'mė larguar pak nga biseda ?
Qė tė dyja !
U binda mė vonė derisa hapem njė dialog lidhur me atė, si ti rrisim pasardhėsit tanė si ėshtė mė miri e mė drejti.
Derisa mua mė pėlqente si imė shoqe u flisje voglushėve, asaj i'u kishte dukur paksa e quditshme si unė "nxjerrė" kohė dhe u flas me orė tė tėra, derisa ata ti mbyllin sytė dhe flejn.
Pėr tė mbetur unė nė tė drejtė, kėtė mė sė miri e vėrtetonte vjaza jonė e madhe qė kėtė vitė fillon nė klasėn e dytė, vazhdoja tė ngulja kėmbė unė, dhe njėherit ndihesha krenarė pėr tė.
E di zemėr ē'mė thanė nė shkollė ?
Mė thanė se fėmiu ynė ka njė supertalent, dhe ndihet i palodhur me ēfardogjė qė e "ngarkon" mėsuesja.
Po more po, sepse ėshtė fėmiu ynė, prandaj tė duket edhe kėshtu, ka edhe tė ta bėjnė qejfin ?
Ashtu ėshtė, edhe ashtu mundė tė jetė si thua ti, po tė mos kisha marrė unė pak "kohė tė tepėrt" dhe ta hulumtoja rrethin me tė cilin sillet e pshtillet Vajza jonė, dhe u vetėbindur pėr tė gjitha kėto qė i dėgjova dhe ti tregoj tya tani.
Ndėrkohė qė bebushit i kishte dalė gjumi dhe sodiste me knaqėsi biseden tonė tonulėse dhe miradashtėse e tė ngjitur njeri me tjetrin (goxha)ngushtė...

Dashurim Gaxhaferri

4peace
03-08-09, 08:19
*
Shpirti nuk lindė, ndaj dhe s'mund tė vdesė dot. Ajo ēka lindė ėshtė trupi (fizik) i njeriut dhe vdes pėrgjithmonė.


*

GURI SYLAJ
03-08-09, 10:39
*
Shpirti nuk lindė, ndaj dhe s'mund tė vdesė dot. Ajo ēka lindė ėshtė trupi (fizik) i njeriut dhe vdes pėrgjithmonė.


*

E kush ringjallet ???????????

4peace
03-08-09, 14:00
*

Kur shpirti kthehet nė njė trup tė ri fizik (lindja e foshnjes) ėshtė ringjallje...
...ēdo foshnje e posalindur ėshtė ringjallje (ose reinkarnim [reinkarnim dhe ringjallje jane dy terme te ndryshme: e para ka kuptimin e nje personi, e dyta flet per ringjallje kolektive...] e njė personi qė ka jetuar mė heret...


*

GURI SYLAJ
03-08-09, 15:40
*

Kur shpirti kthehet nė njė trup tė ri fizik (lindja e foshnjes) ėshtė ringjallje...
...ēdo foshnje e posalindur ėshtė ringjallje (ose reinkarnim [reinkarnim dhe ringjallje jane dy terme te ndryshme: e para ka kuptimin e nje personi, e dyta flet per ringjallje kolektive...] e njė personi qė ka jetuar mė heret...


*

Mos e keni nderru religjionin me sa po shoh????

4peace
03-08-09, 15:48
Mos e keni nderru religjionin me sa po shoh????

Jo religjionin, por rubrikėn (nėnforumin)...he he he...

P.S.
Tjetėr ėshtė ajo ēfarė flet dikush nė emėr tė (ndo)njė religjioni e krejt tjetėr ėshtė kur flitet e vėrteta. E vėrteta ėshtė "religjioni" im.


*

GURI SYLAJ
03-08-09, 16:05
Jo religjionin, por rubrikėn (nėnforumin)...he he he...

P.S.
Tjetėr ėshtė ajo ēfarė flet dikush nė emėr tė (ndo)njė religjioni e krejt tjetėr ėshtė kur flitet e vėrteta. E vėrteta ėshtė "religjioni" im.


*

E tash te kuptoj dhe pajtohem ! Sipas vendit kuvendi -por kur nuk prishet rendi!!!!

Ju pershendes!

Erėlehta
10-08-09, 15:57
Lindja e shpirtit


Do tė ishte krejt ndryshe sikur dikur tė mos kishte njė njeri i cili solli iden e parave.
Shpirti nuk deshi para, shpirti nuk deshi atė mjet i cili shkatėrron sistemin e shpirtit.Monedhė, monedhė me njė domethėnie shkatėrruese, shkatėrruese i njė sistemi shpirtėror.
Njeriu ndjen shumė mė afėr shpirtin kur ėshtė i varfėr por edhe ata tė cilėt janė tė pasur por ndihmojnė, ndjejnė shpirtin e lehtėsuar, ndjejnė njė afrim te i varfėri, shpirti lehtėsohet duke shijuar jetėn e njerėzve pėrkatės, por jo nė mėnyrėn e varfėr por nė mėnyrėn e pasur tė afruar me atė pėrkatėsen.