PDA

View Full Version : urgjent


elsaaa08
03-08-09, 11:32
po me vyn kush din me me tregu si gatuhet nje pogaqe se po me vyn urgjent faleminderit shummm shummmmmm nese mundeniu me me ndihmu ju lutem

Murgesha
03-08-09, 12:13
Elsaa pogaēja e shpejtė bahet me miell, sodė bikarboni, kripė e ujė. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Ja njė pak mė tė ngadalshme. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


Duhen 200 dcl kos, 200 dcl qumėsht, 3 vezė, 1 lugė kripė, 1 lugė sodė bikarboni dhe 1 lugė qese bakin.

Si pėrgaditet??


Tunden vetė aq sa tė pėrzihen e bardha me tė verdhėn, pastaj qitet kripa, kosi dhe qumėshti. Nė miell qitet soda bikarbone dhe bakina e me te gatuhet brumi, i cili ngjeshet mire. Pogaēja hidhet nė tepsi tė lyer me vaj dhe lihet tė qėndroj gjysmė ore e pastaj futet nė furrė, nxehtėsia e sė cilės gradualisht rritet. Pjesėn e sipėrme duhet lyer me te verdhėt e vezės ose me vaj. Servohet me djathė.

Kur ta pėrgaditėsh mos harro me mė thirrė. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

elsaaa08
03-08-09, 21:27
flm shum shum murgesha me shpetove se ekam marre me heret receten po sun tu falenderova se kesh tuj gatu e mire me ka dal pogaqja mos vet shujm e mire flm edhe niher

Peja-Boy
11-08-09, 13:06
Elsaa pogaēja e shpejtė bahet me miell, sodė bikarboni, kripė e ujė. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Ja njė pak mė tė ngadalshme. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


Duhen 200 dcl kos, 200 dcl qumėsht, 3 vezė, 1 lugė kripė, 1 lugė sodė bikarboni dhe 1 lugė qese bakin.

Si pėrgaditet??


Tunden vetė aq sa tė pėrzihen e bardha me tė verdhėn, pastaj qitet kripa, kosi dhe qumėshti. Nė miell qitet soda bikarbone dhe bakina e me te gatuhet brumi, i cili ngjeshet mire. Pogaēja hidhet nė tepsi tė lyer me vaj dhe lihet tė qėndroj gjysmė ore e pastaj futet nė furrė, nxehtėsia e sė cilės gradualisht rritet. Pjesėn e sipėrme duhet lyer me te verdhėt e vezės ose me vaj. Servohet me djathė.

Kur ta pėrgaditėsh mos harro me mė thirrė. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Urgjent duhet me pas edhe Lidl te Dera se nuk e kemi Materjalin per ta pergaditur !!

GURI SYLAJ
17-08-09, 17:54
Ky recepti i Murgeshes e ka emnin ;

Ruke ,ruke -nise pite e qite buke!!

jadore
16-09-09, 16:05
nuk po boj hajgare , permah e kam edhe urgjentishte bile .. lojatari si moderator ja kish vlejt me me ndihmu por bene edhe ju ..
si gatuhet Leqeniku..??
p.s.
une e kisha vet edhe mamen po e di qe thote le mos i zhly duar se ta qoj me te 7.30 -ve
e arsyeja pse po du me e bo eshte , ne ate oborrin tem ju kam pas thone me mbjell bari , sot e pash qe spanak ish mbush atyja , keshtu qe e preva edhe vendosa me gatu ma ne fund vet ..
me cka tjeter pregatitet spinaku perveq pites e taves , kuptohet ..
paraprakisht nese deri ne ora 8.00 ma sjellni receptin po ju falenderoj ..

lovely
16-09-09, 18:07
nuk po boj hajgare , permah e kam edhe urgjentishte bile .. lojatari si moderator ja kish vlejt me me ndihmu por bene edhe ju ..
si gatuhet Leqeniku..??
p.s.
une e kisha vet edhe mamen po e di qe thote le mos i zhly duar se ta qoj me te 7.30 -ve
e arsyeja pse po du me e bo eshte , ne ate oborrin tem ju kam pas thone me mbjell bari , sot e pash qe spanak ish mbush atyja , keshtu qe e preva edhe vendosa me gatu ma ne fund vet ..
me cka tjeter pregatitet spinaku perveq pites e taves , kuptohet ..
paraprakisht nese deri ne ora 8.00 ma sjellni receptin po ju falenderoj ..


urgjentisht, qka osht Leqeniku? :biggrin:

me spinaq e di qe munesh me maru smoothie :biggrin:

Virti
16-09-09, 18:09
urgjentisht kam nevoje per nje magjetore, te me mesojė se si pergaditet buka simite. :cool:

teutaA
16-09-09, 18:35
ahhhaha vitri a me shum po te duhet magjetorja a buka simite:smile:

Virti
16-09-09, 18:36
ahhhaha vitri a me shum po te duhet magjetorja a buka simite:smile:
valla dyjat jane te mira! :biggrin:

teutaA
16-09-09, 18:39
valla dyjat jane te mira! :biggrin:

hahahah edhe hogja ka than edhe pul edhe pite hiq mos i ndaj:smile:

shfletuesi_
16-09-09, 18:41
hahahah edhe hogja ka than edhe pul edhe pite hiq mos i ndaj:smile:

Nese nuk din me gatu tregom qetash mos te bahna telashe e ma e keqja me hargju per ty - hahahahahahha-:smile: para 5 shkurtit trego.

teutaA
16-09-09, 18:43
Nese nuk din me gatu tregom qetash mos te bahna telashe e ma e keqja me hargju per ty - hahahahahahha-:smile: para 5 shkurtit trego.

veq kallzo cili recet po te duhet hahahahah gjithqka boj veq mos me lshu 30 shkurtin:wink:

Jana
16-09-09, 20:32
urgjentisht kam nevoje per nje magjetore, te me mesojė se si pergaditet buka simite. :cool:
Receta

Pėrbėrėsit :


Njė grusht qiqrash (eblebijash) tė ndara mėdysh
3-4 filxhan kafeje me miell
Ujė i nxehtė 70-80 grade celsius
Njė lugė gjelle sheqer
Kripė sipas deshirės
Nje grusht qiqrra me nje dore (eblebija si i tha dikush) jo te thyera ne grimca te vogla,por mjafton pergjysem, pastaj merren 3-4 filgjan te kafes me miell dhe hidhen mbi eblebija(qiqrra),pastaj uji i nxehte deri ne 70-80 grade celsius,dhe ulet ai miell me qiqra si brumi i pallaqinkave (pra i holle).E tera behet ne nje ene prej 1 litershe me kapak.Ky brum(i qullet) lihet ne temperatur deri ne 30 grad deri ne mengjes,nga mbremja e vonshme,nese gufon (fryhet) mire, po nese jo, e merr nje ene me uje te nxehte,e fut ne te enen me brum(kujdes vetem enen e jo brumin) dhe pritet deri sa te gufon.Ne nje ene tjeter e merr nje sasi mielli dhe me qullin e me parshem e perzien ne sasi deri sa trashet brumi si per buke.Hidhet pak sheqer,nje luge gjelle,dhe fare pak krip.Pastaj e len ne nje ene tjeter deri sa te fryhet e gjen temperaturen deri ne 30 grade.Pastaj i ndane ne kuleqe dhe u jep formen qe deshiron .I vendos ne nje tepsi te lyer me vaj dhe pret edhe nje her deri sa te fryhen rreth 20-30 minuta,kuptohet ne temperatur deri ne 30 grade.Pasi te fryhen, i lyen me te kuqt e vese se pules.E ngroh furren deri ne 250 grade celsius dhe e fut ne furr per ti pjekur.Pas 15 deri ne 20 minuta piqen dhe vertet jane te shijshme.

P.S. Nuk ka nevoj per tharme buke.
Keto simite jane karakteristike e rajonit te Prizrenit ne Kosove.

Jana
16-09-09, 20:44
nuk po boj hajgare , permah e kam edhe urgjentishte bile .. lojatari si moderator ja kish vlejt me me ndihmu por bene edhe ju ..
si gatuhet Leqeniku..??
p.s.
une e kisha vet edhe mamen po e di qe thote le mos i zhly duar se ta qoj me te 7.30 -ve
e arsyeja pse po du me e bo eshte , ne ate oborrin tem ju kam pas thone me mbjell bari , sot e pash qe spanak ish mbush atyja , keshtu qe e preva edhe vendosa me gatu ma ne fund vet ..
me cka tjeter pregatitet spinaku perveq pites e taves , kuptohet ..
paraprakisht nese deri ne ora 8.00 ma sjellni receptin po ju falenderoj ..

E pash me Vones ...por shpresoj qe ndonjeher tjeter do t'ju nevoitete...
Leqenik me Spanak ...
1 Kg Miell Misri
Spanak sipas deshires(varet sa don ti)
1 Pecivo
1 Margarin
150 dl Ajk(shmand)
2 gota Uje
2 gota Tamel
pak kryp(si pas deshires)

Pergatitja:
Ujin dhe tamlin i zin ne nje tengjere ja hedh margarinen mbrenda,
pasi te vlojn ja hedh pecivon, millin Miser e kemi hedhur ne pjat te rrumbullake
te thell,masen e pergatitur ja hedhim miellit ashtu te nxeht duke e perzier
vazhdimisht ne anen tjeter spanakun i kemi gri, fergu pak ja kemi hedhur ajken
dhe ne fund e perzim me brumin e pergatitur me lart, e perziem mir e hedhim
ne tepsite lyer me vaj, e lyem me ajk permbi, dhe e pjekim ne 250Grad, 40minuta.
http://i104.piczo.com/view/y/w/m/c/c/c/6/v/s/n/t/img/i236331567_69563_7.jpg
Dhe ne fund sherbehet me Kos.

Virti
16-09-09, 22:13
Receta

Pėrbėrėsit :

Njė grusht qiqrash (eblebijash) tė ndara mėdysh
3-4 filxhan kafeje me miell
Ujė i nxehtė 70-80 grade celsius
Njė lugė gjelle sheqer
Kripė sipas deshirėsNje grusht qiqrra me nje dore (eblebija si i tha dikush) jo te thyera ne grimca te vogla,por mjafton pergjysem, pastaj merren 3-4 filgjan te kafes me miell dhe hidhen mbi eblebija(qiqrra),pastaj uji i nxehte deri ne 70-80 grade celsius,dhe ulet ai miell me qiqra si brumi i pallaqinkave (pra i holle).E tera behet ne nje ene prej 1 litershe me kapak.Ky brum(i qullet) lihet ne temperatur deri ne 30 grad deri ne mengjes,nga mbremja e vonshme,nese gufon (fryhet) mire, po nese jo, e merr nje ene me uje te nxehte,e fut ne te enen me brum(kujdes vetem enen e jo brumin) dhe pritet deri sa te gufon.Ne nje ene tjeter e merr nje sasi mielli dhe me qullin e me parshem e perzien ne sasi deri sa trashet brumi si per buke.Hidhet pak sheqer,nje luge gjelle,dhe fare pak krip.Pastaj e len ne nje ene tjeter deri sa te fryhet e gjen temperaturen deri ne 30 grade.Pastaj i ndane ne kuleqe dhe u jep formen qe deshiron .I vendos ne nje tepsi te lyer me vaj dhe pret edhe nje her deri sa te fryhen rreth 20-30 minuta,kuptohet ne temperatur deri ne 30 grade.Pasi te fryhen, i lyen me te kuqt e vese se pules.E ngroh furren deri ne 250 grade celsius dhe e fut ne furr per ti pjekur.Pas 15 deri ne 20 minuta piqen dhe vertet jane te shijshme.

P.S. Nuk ka nevoj per tharme buke.
Keto simite jane karakteristike e rajonit te Prizrenit ne Kosove.
Jana, te flm shume! :cool:

jadore
16-09-09, 22:37
E pash me Vones ...por shpresoj qe ndonjeher tjeter do t'ju nevoitete...
Leqenik me Spanak ...
1 Kg Miell Misri
Spanak sipas deshires(varet sa don ti)
1 Pecivo
1 Margarin
150 dl Ajk(shmand)
2 gota Uje
2 gota Tamel
pak kryp(si pas deshires)

Pergatitja:
Ujin dhe tamlin i zin ne nje tengjere ja hedh margarinen mbrenda,
pasi te vlojn ja hedh pecivon, millin Miser e kemi hedhur ne pjat te rrumbullake
te thell,masen e pergatitur ja hedhim miellit ashtu te nxeht duke e perzier
vazhdimisht ne anen tjeter spanakun i kemi gri, fergu pak ja kemi hedhur ajken
dhe ne fund e perzim me brumin e pergatitur me lart, e perziem mir e hedhim
ne tepsite lyer me vaj, e lyem me ajk permbi, dhe e pjekim ne 250Grad, 40minuta.
http://i104.piczo.com/view/y/w/m/c/c/c/6/v/s/n/t/img/i236331567_69563_7.jpg
Dhe ne fund sherbehet me Kos.
Jana , te faliminderit , jo nuk eshte vone sepse edhe ashtu sonte nuk e pregatita e shpresoj qe neser mbrema me premton koha ,interesant kurr as mendja nuk me ka shkuar qe duhet te jete uji i vluar, shifet qe je shume e kujdeseshme dhe do te jeshe dhe ne te ardhmen nje pregatitese e mrekulluar, mendoj qe ska me kenaqesi se kur dine dhe gatuan me pasion , deshire e imja qe koha nuk ma premton

jadore
16-09-09, 22:39
urgjentisht kam nevoje per nje magjetore, te me mesojė se si pergaditet buka simite. :cool:

durt mu thafshin qe e postova ate postim , po e pa sherr qe jam , e humba shancen me qene e punsuar
sa pagujshe ti virty hahahahaha

Virti
16-09-09, 22:52
durt mu thafshin qe e postova ate postim , po e pa sherr qe jam , e humba shancen me qene e punsuar
sa pagujshe ti virty hahahahaha
varet cfare dalin bukėt... :cool:

jadore
16-09-09, 22:54
varet cfare dalin bukėt... :cool:

le se e lash kete pune tash , kallxova qe as recepta me lyp spo di se le me pregatit ..

jadore
19-09-11, 23:29
urgjentisht , kerkoj nje asistente per mbarvajte dhe rregullim te shtepise ..( pastruse , ne gjuhen popullore )boll mo se nuk shkon keshtu moti jam mbet pa to ..
..p.s.
sinqerishte e kam , qe degjoni qe ka te interesuara qe njifni le te lajmerohen ne mp,
kushti kryesor .. detaliste dhe e kujdeshme ..
...ju di per nder-a

LOJETARI
19-09-11, 23:45
urgjentisht , kerkoj nje asistente per mbarvajte dhe rregullim te shtepise ..( pastruse , ne gjuhen popullore )boll mo se nuk shkon keshtu moti jam mbet pa to ..
..p.s.
sinqerishte e kam , qe degjoni qe ka te interesuara qe njifni le te lajmerohen ne mp,
kushti kryesor .. detaliste dhe e kujdeshme ..
...ju di per nder-aZhadore oj vėlla ,

Po nė siklet koke ra , a ban me kanė mashkull se femra spo me kujtohet kurrkush momentalisht ?

jadore
19-09-11, 23:53
Zhadore oj vėlla ,

Po nė siklet koke ra , a ban me kanė mashkull se femra spo me kujtohet kurrkush momentalisht ?

qysh jo oj moter , qiky vakt une me nje dore tuj punu me nje dore tuj qite sajdi ne chat me schatzet.. shpirt bre eshte ky , dikur boll mo..hahha
p.s.
nga pervoja qe kemi me Hazirin ,gjinia mashkullore ,pastruse ne firme .del qe jo .mashkujte nuk jane marakli finesa gjate pastrimit , ..mos mu idhno a... kujtohu kujtohu ..
pernima ,help po kerkoj a baram te chatoj si duhet de..

Elina
20-09-11, 21:03
Ani urgjent....aman qe paski dale prej teme me ka krejte....kush s'kap fshise n'dore per me pastru pak ..ncncnnc


hahahhahahha

lovely
21-09-11, 17:52
a lyp njeri pastruse n kuzhine? hahahahahahaha

tybe kishe po lyp nej recept per me maru krelane me duqa a diqka :biggrin:

emine
21-09-11, 19:04
mduhet ni saxh per flija,:tongue:

Zero Cool
21-09-11, 19:12
mduhet ni saxh per flija,:tongue:

ka 1 kojshi jemi qetu, po i tham me ta pru sahora :biggrin:

uck_aksh
22-09-11, 00:36
urgjentisht , kerkoj nje asistente per mbarvajte dhe rregullim te shtepise ..( pastruse , ne gjuhen popullore )boll mo se nuk shkon keshtu moti jam mbet pa to ..
..p.s.
sinqerishte e kam , qe degjoni qe ka te interesuara qe njifni le te lajmerohen ne mp,
kushti kryesor .. detaliste dhe e kujdeshme ..
...ju di per nder-a


e re apo e plak
mu kan e re he mos po ma mashtron burrin mu kan e plak sun punon ma mir jadore mshoi fshis vet nese kishe kerku ndonje kuzhinjer kisha konkuru

uck_aksh
22-09-11, 00:44
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/DSC01328.jpg
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/bretkoca.jpg

http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/kibe.jpg

http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/kubide.png

jadore
12-07-12, 10:37
e re apo e plak
mu kan e re he mos po ma mashtron burrin mu kan e plak sun punon ma mir jadore mshoi fshis vet nese kishe kerku ndonje kuzhinjer kisha konkuru

Urgjentishte, lajmeroj gjithe miq e dashamiret per nje sihariq shume te madhe ..( garant gezohi edhe ju..ha,haha)

e kam gjet , e kam gjet .. ka po nja 5-6 muaj ..
jaaa nji tabjat ja marr vetit lakmi , nima vonoj deri ti zgedhi ,veq nuk zhgenjena ..shpat ,e shpejte e e paqė ish vironja ..

p.s.
hajt Uqk ,kur te vish, po ta lo pergjigjen ..

a budall po te dukem un-a, e kam mendu moti edhe kete , kur tont jane ne pune e shpija thate , ajo vjen e pastron , kush sma njeh e kontakt me to s'ka, hokus pokus kryesorja shpija paster si barnatore ..