PDA

View Full Version : Kuriozitete


Peja-Boy
04-08-09, 15:05
Kanibali i penduar: S’ha mish njeriu, kėrkoj gruan e jetės


Sumanto, njeri-ngrėnės, u dėnua pasi zhvarrosi trupin e njė gruaje dhe e hėngri atė duke e cilėsuar si njė “mish mjaft tė shijshėm” .
Edhe njė kanibal mund tė jetė duke kėrkuar pėr njė grua qė mund t’i japė dashuri. Nė jetė, ja qė paska gjithmonė njerėz qė kėrkojnė njė shans tė dytė dhe Sumanto, njeri-ngrėnėsi i cili u dėnua pasi zhvarrosi trupin e njė gruaje dhe e hėngri atė duke e cilėsuar si njė “mish mjaft tė shijshėm” ėshtė njėri prej tyre.
Ai kohėt e fundit u lirua nga burgu dhe nė kėtė kohė do tė jetė nė kėrkim tė shpirtit tė tij binjak. Ai ka thėnė se tashmė ka ndryshuar, me shpresėn edhe nė shijen e ushqimeve. Ai u betua se nuk ka pėr tė ngrėnė mė qenie njerėzore, qoftė edhe i vdekur. “Nėse kjo do tė ndihmojė pėr tė gjetur dashurinė – tha se njeri-ngrėnėsi i penduar, – u them grave qė mund tė mė duan se unė jam tashmė i pėrgatitur qė tė konsumoj vetėm ujė, vitamina dhe minerale”, ka premtuar ai, me shpresėn se ka pėr ta gjetur njė grua e cila do ta dojė vėrtet.

Peja-Boy
04-08-09, 15:06
Rreh burrin pėr shkak tė rrobave tė lara keq.

Policia amerikane ka arrestuar aktoren dhe redaktoren e filmave pornografik Stormy Daniels sepse i ka shkaktuar burrit tė saj lėndime tė rėnda trupore pasi ėshtė kthyer me rroba tė papastruara mirė nga pastrimi kimik.
Ylli pornografik amerikan Stormy Daniels, me emrin e vėrtetė Stephanie Gregory Clifford nuk ka qenė e kėnaqur me larjen e rrobave tė saj pasi qė burri i kishte sjellė nga pastrimi i afėrm kimik nė qytetin Tampa. Ajo ėshtė inatosur edhe mė shumė kur i ka parė faturat e papaguara.
Burri i saj Michael Mosny ka thėnė se ajo e ka rrahur me grushte kokės. Ka hedhur njė saksi me lule, e ka bėrė copė e grima albumin fotografik tė familjes dhe i ka rrokullisur qirinjtė nga tavolina, ka shtuar ai.
Daniels, edhe pse nuk ėshtė deklaruar zyrtarisht, ėshtė e interesuar tė bėhet senatore nė shtetin Louisiana gjatė vitit tė ardhshėm. Nėse e gjykojnė pėr dhunė familjare, kjo bukuroshe e bujshme nuk do tė mund tė kandidohet
.

Peja-Boy
04-08-09, 15:07
Britani, shpėrthen “iPod”-i, kėrkojnė dėmshpėrblim

Firma “Apple” u pėrgjigjet ne menyre te papritur: “Do t’u dėmshpėrblejmė, por vetėm nė kėmbim tė heshtjes” . Kur muajin e kaluar, Ken Stanbourough, baba 47-vjecar i familjes angleze, vėrejti se lexuesi muzikor “iPod Touch” i tė bijės Ellie bėnte njė zhurme tė cuditshme dhe nxehej nė mėnyrė tė pazakontė, fatmirėsisht arriti qė nė kohė ta hidhte nė kopėsht, pėrpara se dispozitivi tė shpėrthente nė ajėr. E me siguri qė nuk imagjinonte qė, kur t’i drejtohej prodhuesit pėr dėmshpėrblimin, do tė kishte marrė si pėrgjigje njė kėrkesė paksa tė pazakontė. E pėrditshmja angleze “The Times” tregon se pėrpara kėtij reklamimi tė Stanbourough, firma teknologjike duhet tė ketė replikuar duke kėrkuar njė farė “pakti heshtjeje”. Saktėsisht njė firmė mbi njė dokument, qė pak a shumė thoshte se “do t’iu dėmshpėrblejmė plotėsisht, nėse impenjoheni pėr tė mos e pėrhapur lajmin”. Ndėr tė tjera mėsohet se me kėtė dokument, “Apple” rezervonte aftėsinė pėr tė ndėrmarrė aksione ligjore, kundėr tė dėmtuarve, nė rast se termat e marrėveshjes do tė ishin zbuluar. Nė kėtė mėnyrė, “Apple” donte tė mbante gjithcka tė fshehtė, sigurisht, pėr tė mbrojtur reputacionin e vet, duke kėrcėnuar edhe pėr njė revansh nėse dėmshpėrblimi i ofruar do tė ishte pranuar dhe heshtja do dhunohej.
Babai i Ellie, i cili e ka pėrcaktuar propozimin e njė marrėveshjeje si “tė pahijshėm”, refuzoi tė firmoste dokumentin, duke e konsideruar si njė dėnim. “Cfarė do tė ndodhte nėse pranojnė dhe nė mėnyrė tė befasishme, njė ditė, do tė na shpėtonte ndonjė fjalė?”. Domethėnė, per Stanbourough ka qenė e pamundshme te behej nje pakt i tille, edhe pse ka dashur tė sqarojė se kėrkesa e tij kishte tė bėnte vetėm me rimbursimin e cmimit tė blerjes sė “iPOd”-it: “Ne donim thjesht tė kishim sėrish paratė tonė”, ka deklaruar ai./

Peja-Boy
04-08-09, 15:09
Konsumi i hashashit te ben mire per kujtesen.

Studiues spanjolle pas nje kerkimi disa vjecar kane arritur ne perfundimin se konsumimi i kanabisit ndihmon ne perforcimin e kujteses.
Kerkimet e mbajtura nga studiues te Universitetit Pompeu Fabra, ne Barcelone,kane arritur ne rezultatin se “cannabis sativa” ndikon pozitivisht ne hiperfushe, pjese e materies se trurit ku ndodhen neuronet pergjegjese per funksionimin e nje sere procesesh te lidhura me kujtesen.
Studimi i publikuar ne revisten ‘Nature Neuroscience’ ngjalli reagime ne opinionin publik ne Barcelone pasi qyteti mban numrin e pare ne Spanje per konsumimin e hashashit dhe shtohet frika qe ky rezultat te rrise edhe me tej shifrat e konsumuesve.

Peja-Boy
04-08-09, 15:10
Rroba banje seksi qė zhduken nė ujėhttp://www.albaniasite.net/wp-content/themes/AlbaniaSite/scripts/timthumb.php?src=http://www.albaniasite.net/wp-content/uploads/2009/08/rroba-banje.jpg&w=150&h=150&zc=1&q=100


Edhe pse duken si tė vėrteta, kėto bikini zhduken pas gjithsej tre minutash nė ujė, prandaj dalja nga uji nė njė plazh tė stėrmbushur me njerėz mund tė bėhet ankth i vėrtetė
A doni t’i hakmerreni shoqes apo ish te dashures suaj? Dhuroni asaj bikini, por jo ēfarėdo, por modelin Get Naked.
Njė kompani gjermane ka prodhuar linjėn e bikineve Get Naked. Edhe pse duken si tė vėrteta, kėto bikini zhduken pas gjithsej tre minutash nė ujė, prandaj dalja nga uji nė njė plazh tė stėrmbushur me njerėz mund tė bėhet ankth i vėrtetė.
Materiali nga i cili janė punuar bikinet shpėrbėhet nė ujė vetėm pas disa minutash.
Nė ofertė janė variantet e modeleve tanga dhe ato “normale”, derisa kompania e cila i ka prodhuar bikinet i reklamon ato nė faqen e vet tė internetit si “mėnyrė ideale qė tė hakmerreni pas ndarjes apo zėnkės”.

Peja-Boy
11-09-09, 16:06
Kartolina udhėton 72 vjet deri tek e fejuara (http://www.topfaqe.com/index.php?option=com_content&view=article&id=531:kartolina-udheton-72-vjet-deri-tek-e-fejuara&catid=40:interesant&Itemid=60)

Kartolina tė cilin njė i ri francez e kishte adresuar nė emėr tė fejuarės sė tij nė Monaco ka arritur 72 vjet mė vonė pasi qė ėshtė dėrguar, shumė kohė pas vdekjes sė personit tek i cili ishte drejtuar. Kartolina ka arritur mė 25 gusht nė postėn e Monacos sė bashku me postėn tjetėr tė rėndomtė nga qyteti Nice, shkruajnė mediat franceze. Atė e kishte dėrguar mė 11 gusht tė vitit 1937 nga Saint-Etienne-de-Tineen J. A. Achiardi tė fejuarės sė tij, floktares Fernandi Roberi, ka thėnė motra e saj 94-vjeēare Olga Platini.

Nė porosinė e shkruar me laps, dėrguesi, pos nėnshkrimit, i dėrgon tė fejuarės sė tij edhe pėrshėndetje. Fernanda Roberi kishte vdekur qysh nė vitin 1969.

Drejtuesi i postės sė Monacos thotė se ekziston vetėm njė sqarim racional: ai qė kartolina ka rėnė nga sirtari pėr kategorizimin e postės.

Peja-Boy
11-09-09, 16:10
Taxisti qe vozit Mbrapsht(Rikferc)

Njė taksist nga qyteti indian Bhatinda ėshtė bėrė yll lokal qė kur myshterinjtė e tij deri nė vendin e dėshiruar i vozit ekskluzivisht mbrapsht. Taksisti tridhjetėvjeēar ėshtė bėrė aq i famshėm nė qytetin e tij sa qė edhe policia lokale ia ka lėshuar lejen e veēantė qė nė tė ardhmen tė mund tė vozis nė mėnyrėn e tij tė preferuar.

Pasioni pėr vozitjen mbrapsht tek ai ėshtė paraqitur para gjashtė vitesh, kur ėshtė kthyer nga njė festė duke vozitur mbrapsht, pasi qė marshi i ishte prishur.

Pas kėsaj nė automjetin e tij e kishte ngjitur dhe theksuar njė mbishkrimin i cili shkruante “Kampion nė vozitjen mbrapsht", derisa marshin e ka pėrpunuar qė tė ketė katėr shpejtėsi pėr vozitje mbrapsht dhe vetėm njė pėr vozitjen normale pėrpara.

"Pas pesė vitesh vozitje mbrapsht e kam pėrsosur kėtė aftėsi", ka deklaruar taksisti, i cili nė automjetin e tij ka vendosur njė sirenė tė ndihmės sė shpejt pėr t’ua tėrhequr vėrejtjen kėmbėsorėve dhe automjeteve tjera.

Peja-Boy
11-09-09, 16:12
Qeveria indiane dhanė leje vozitje speciale pėr motor njė tre vjeēarit . I vogli Azim Kan nė mėnyrė tė suksesshme vėrtetoi se ėshtė i aftė tė vozit motor "Royal enfild bulit" tek i cili babai i tij ka bėrė disa ndryshime qė djali i tij tė mund tė mbėrijė drejtuesin.

http://www.topfaqe.com/uploads/motor1.jpg
Azim nuk ka leje tė vozis nė rrugė me komunikacion tė madhė, ndėrsa babai i tij thotė se nuk do e lejoj pa tė. Shkaku ėshtė se jo qė nuk ka besim tek Azim, por tek vozitėsit tjerė.
Babai i tij thotė se djali i tij kokėfortė se adhuron tė ketė motor "Harley" dhe shton pėr atė motor do tė duhet tė presė edhe disa vjet tė tjera

Peja-Boy
11-09-09, 16:19
Zagreb, - Bluza mė e famshme nė Kroaci me mbishkrimin nė gjuhėn anglez 'Nuk mė nevojitet seksi, Qeveria mė pallon pėr ēdo ditė' ėshtė shitur pėr 573 euro.
Pronari i deritanishėm i bluzės, kameramani televiziv Ivan Cvirn, nė fund tė korrikut pėr shkak tė mbishkrimi kontestues mbeti pa punė, pasi hidhėroi kryeministren Jadranka Kosor dhe anėtarėt e Qeverisė.

Ai mbante bluzėn veshur, pėrderisa xhironte seancėn e Qeverisė, gjė qė shkaktoi reagim tė ashpėr nga kryeministrja Kosor, e cila tha se tė gjithė anėtarėt e Kabinetit tė saj janė tė zgjedhur nė mėnyrė legale, e nuk kanė ardhur nga rruga dhe pėr kėtė arsye nuk do tė tolerojė provokime tė kėtilla.

Pėr shkak tė bluzės kontestuese ėshtė ndėrprerė edhe kontrata e firmės Studio Blend, nė tė cilėn punon kameramani Cvirn, me televizionin komercial kroat RTL.

Cvirn e vendosi nė ankand bluzėn, e cila solli nė pikėpyetje tė drejtėn e lirisė sė shprehjes nė Kroaci, me ēmim fillestar prej vetėm njė kune (13 eurocentė), ndėrsa tashmė pėr 24 orė arriti ēmimin prej 411 euro.

Bluza ėshtė shitur pėr 573 euro, ndėrsa deri tani pronari i panjohur shumėn duhet ta paguajė nė llogarinė e shoqatės "Svijetllo zhivota" (Drita e jetės) qė kujdeset pėr fėmijėt pa prindėr dhe pėr fėmijėt me nevoja tė posaēme.

Bluzėn kontestuese Cvirn e ka blerė nė SHBA, ndėrsa pėr herė tė parė njė bluzė me mbishkrim tė ngjashėm ėshtė prodhuar nė Britani tė Madhe nė vitin 2007.

Peja-Boy
11-09-09, 16:28
14 Vjeē dhėndėr (http://www.topfaqe.com/index.php?option=com_content&view=article&id=511:14-vjec-dhender-&catid=40:interesant&Itemid=60)http://www.topfaqe.com/uploads/14vjet.jpg
Ajo ėshtė 13 vjeē dhe e ka emrin Floresha ndėrsa ai e mban emrin Chuck Noris Mustafai dhe i ka 14 vjeē. njė ēift nga shqipėria :-))) ndiqni videon....

mYVw6YbPVLw

Peja-Boy
11-09-09, 16:38
Pa kėmbė dhe duar luan golf , noton nė ujė... (http://www.topfaqe.com/index.php?option=com_content&view=article&id=497:pa-kembe-dhe-duar-luan-golf-noton-ne-uje&catid=40:interesant&Itemid=60) http://www.topfaqe.com/uploads/nick.jpg
Nik Vujēiē 26 vjeēar i cili ka lindur pa kėmbė dhe duar, por ajo nuk i ka penguar qė tė jetoj jetėn e tė kėnaqej , pėr tė cilėn shum njerėz do mendoshin se pėr atė shumė sende janė tė pamundėshme, siq notimi, por dhe tė luajė golf.

"Kur kisha tetė vjetė isha shumė i debresionuar. Shumė herė disha tė shkoja tek nėna im dhe ti shpjegoja se sa isha i mėrzitur dhe se doja tė vetėvritem", ka thėnė Nik. Ai thotė se mė pėrpara ai ėshtė ndjerė shumė keqė dhe e ka mallkuar Zotin pėr atė se qfarė i ka bėrė, mė tepėr ėshtė trembur se mos ngel nė vetmi derisa nuk do ti ketė prindėrit qė kujdesen pėr atė. Nė dhijetė vjetė ėshtė munduar tė mbytej por pėr fat tė mirė ky tentim ka qenė i jo suksesshėm.


USUvzKDroqM

http://www.topfaqe.com/uploads/nick.jpg
Por gjithsesi me ndihmėn e besimit, familjes dhe miqve, ka mundur ta fitojė depresionin e tinegjerit, dhe ėshtė bėrė aj se ēka ėshtė sot. Ka udhėtuar nė 24 vende, ka folur si motivacion dhe ka mėsuar shumė njerėz pa mar parasysh pėr sendet qė nga njė herė janė tė kėqija, gjithsesi duhet tė kesh besim dhe shpresė.

Peja-Boy
11-09-09, 16:40
Prezantuesja pėr parashikimin e motit edhe ashtu e ngren temperaturėn (http://www.topfaqe.com/index.php?option=com_content&view=article&id=494:prezantuesja-per-parashikimin-e-motit-edhe-ashtu-e-ngren-temperaturen&catid=40:interesant&Itemid=60) http://www.topfaqe.com/uploads/parashikimi/4.jpg
Prezantuesja meksikaneze Mayte Carranco me flok tė gjata dhe tė errta me buz sensuale dhe me trup perfekt, i ngrenė edhe ashu temperaturat nė tokė.

http://www.topfaqe.com/uploads/parashikimi/1.jpg

Prezantuesja meksikaneze nė parashikimin e motit Mayte Carranco punon nė televizionin Televisa Monterrey qė nė vitin 2007. Edhe pse ajo paralajmėron shi pėr ditėt e ardhme, shikuesit nuk e hekin buzqeshjen e tyre prej ftyres.

Me fund tė shkurtėr , ajo shum shpejtė u bo yll i vėrtet. Internet faqja asylum.com , para njė vjeti, pas 47.000 votave , ka fituar mė tepėr se 90% prej votave, pėr prezantuese mė seksi tė parashikimit tė motit. Megjithatė ende mbretėreshėn nuk e kan zbritur prej fronit. Kritikuesit thonė pse ajo prezantoet si objekt seksuale, por asajt kjo nuk i pengon, ajo kėnaqet nė punėn e saj

http://www.topfaqe.com/uploads/parashikimi/2.jpg

http://www.topfaqe.com/uploads/parashikimi/3.jpg

Peja-Boy
11-09-09, 16:59
"Vajzė Herkules" pa problem ngrenė 350 kilogram (http://www.topfaqe.com/index.php?option=com_content&view=article&id=457:qvajze-herkulesq-pa-problem-ngrene-350-kilogram&catid=40:interesant&Itemid=60) http://www.topfaqe.com/uploads/vajzherkules/5.jpg
Varya (13) prej e vogėl ngrenė tega me ndihmėn e babait. Ajo tash ka 40 kilogram a mund tė ngrejė der mė 350 kilogra. Ajo hyri nė librin e guiness. http://www.topfaqe.com/uploads/vajzherkules/1.jpg

Varyi Akulovoj (13) prej kėmbėve tė vegjėl i ngrenė peshė prej 100 kilogram pa problem. Tega ka ngritur bashkė me babain. Ajo tash ėshtė krenare me titullin se ėshtė vajza mė e fuqishme. E thėrasin "vajza Herkules". Ajo ka ushtruar gjimnastikė, kėrcime tė larta dhe vrapim. Babai i saj e ushtron atė per box dhe kick-box. Varyi ka qėnė vajzė shumė e pėrparueshme, kur ka pasur 3 vjet ka mėsuar tė lexojė.
Mediumet ruse thonė se nuk ėshtė e mundur tė caktohet se sa vajza ėshtė e fuqishme pasi ajo lejon tė pėrdor 75% prej fuqisė sė saj. Nė 10 vjet ajo pa problem nė shpinė ka mbajtur tre njerėz. Fuqinė e saj e tregon nėpėr ndeshjet qė asnjėherė nuk ka konkurenc mė tė fortė. Ajo tash peshon 40 kilogram dhe pa problem ngrenė 350 kilogram. Pėr fuqinė e madhe tė saj ajo ka hyrė 2 herė nė librin e guinnes.

http://www.topfaqe.com/uploads/vajzherkules/2.jpg

http://www.topfaqe.com/uploads/vajzherkules/3.jpg

http://www.topfaqe.com/uploads/vajzherkules/4.jpg

http://www.topfaqe.com/uploads/vajzherkules/5.jpg

Peja-Boy
11-09-09, 17:03
Tinejxheri zgjidh enigmėn 300 vjet tė vjetėr (http://www.topfaqe.com/index.php?option=com_content&view=article&id=391:tinejxheri-zgjidh-enigmen-300-vjet-te-vjeter&catid=40:interesant&Itemid=60)
http://www.highlygiftedmagnet.com/Images/mathEquation.jpg
Tinejxheri me prejardhje irakiane ka arritur tė zgjidh njė detyrė matematikore rreth sė cilės janė munduar mendjet mė tė mėdha tė botės gjatė 300 viteve tė fundit.
Mohamed Altoumaimi, tani 16 vjeēar, i cili me prindėrit e tij ėshtė zhvendosur nga Iraku nė Suedi kur i ka pasur gjashtė vjet, i janė dashur gjithsej katėr muaj pėr tė gjetur formulėn pėr problemin matematikor i njohur si “Numrat e Bernulit”.

Kur e ka parė se profesorėt e tij ishin skeptik me rezultatet qė ky i kishte arritur, ky tinejxher kishte kontaktuar profesorėt e universitetit e njohur suedez Uppsala.

Profesorėt e impresionuar kanė vėrtetuar se zgjidhja ėshtė e saktė dhe i kanė ofruar Altoumaimit pozitėn e ligjėruesit nė kėtė universitet prestigjioz suedez

Peja-Boy
11-09-09, 17:04
Qen dhe maca e kanė mbikqyr vajzėn 4 vjeēare (http://www.topfaqe.com/index.php?option=com_content&view=article&id=388:qen-dhe-maca-e-kane-mbikqyr-vajzen-4-vjecare&catid=40:interesant&Itemid=60)
http://www.topfaqe.com/uploads/Fmimbikqyr.jpg
4 - vjeēarja Natasha Mihailova prej Siberie ėshtė vajza e cila ka jetuar me maca dhe qenė. Voglushja nuk din tė flasė por ajo leh, shkon me 4 'kėmbė', dhe pinė me anė tė gjuhės.Edhe pse vajza ka jetuar nė shtėpinė me babanė e saj 27 vjeēar Viktor Lozkin. nė qytetin e siberis Chita, ekspertėt kanė vėrtetuar se vajzėn e kanė mbikqyr mace dhe qen. Babai dhe nėna e saj, tė cilėt me Natashėn nuk kanė pasur kontakt 2 vjet.
"Asnjėherė nuk e kanė lishuar pėrjasht, nuk e dinjim se vajza egziston" - kanė thėnė kojshit. "Ka 3 fėmijė tė cilėt dilshin jashtė por Natasha asnjėherė nuk ishte me ata"-kanė shtuar kojshit
Specialistėt kanė ngelur tė shokuar kur ajo ka filluar tė hidhet si qen, dhe ka filluar tė luajė si qenėt shtėpiak.
"Kur ajo doli prej dhomės ajo filloi te hidhet dhe tė leh, asgjė nuk tha veq se lehte." - ka shtuar shefi i centarit."Ka apetit tė mirė por nuk din tė hajė nė masė e fugėn lugėn dhe e pėrhap ushqimin pėreth."- ka shtuar shefi dhe ka shpjeguar se Natasha ikėn prej fėmijėve tė tjerė sepse i pengojnė tingujt e ndryshėm.
Shefja e policisė lokale Larisa Popova thotė se javėn e kaluar mbasi qė fqinjėt kishin paraqitur ato kanė hyrė nė ndėrtesėn e Mihailovi."Duheshte tė zihemi pėr ta marė vajzėn sepse qenėt e ruashin atė. Vajza jetonte nė kushte jo tė mira dhoma kishte njė aromė tė keqe." - ka shtuar shefja e policisė

Peja-Boy
11-09-09, 17:11
Gabimisht bėhen milionerė dhe ikin me paratė (http://www.topfaqe.com/index.php?option=com_content&view=article&id=362:gabimisht-behen-milionere-dhe-ikin-me-parate&catid=40:interesant&Itemid=60)
http://www.topfaqe.com/uploads/miljoner.jpg
Policia nė Zelandė tė Re ka nisur hulumtim ndėrkombėtar pėr njė ēift i cili ėshtė zhdukur pasi qė njė bankė australiane gabimisht u ka paguar 6.1 milionė dollarė, respektivisht afro 4.35 milionė euro. Nė ndihmė ėshtė ftuar edhe Interpoli.
Burri dhe gruaja, ndryshe tė punėsuar nė njė pompė benzine nė qytetin Rotorua, janė paraqitur nė bankėn Westpac nė mėnyrė qė t’u mundėsojė qė tė bėjnė tėrheqje mbi limitin prej 6.000 dollarėsh, mirėpo gabimisht nė llogarinė e tyre u ėshtė paguar shuma njėmijė herė mė e madhe.

Banka ka porositur se vlerėson qė ata i kanė vjedhur paratė, edhe pse ka pranuar se me gabimin e tyre tė arratisurit tani janė bėrė milionerė.

Policia ende nuk i ka zbuluar identitetet e ēiftit “fatlum”.

Peja-Boy
11-09-09, 17:21
E blen filmin erotik dhe ne te e sheh gruan me shokun (http://www.topfaqe.com/index.php?option=com_content&view=article&id=335:e-blen-filmin-erotik-dhe-ne-te-e-sheh-gruan-me-shokun&catid=40:interesant&Itemid=60)

http://www.topfaqe.com/uploads/pornodvd.jpg


Nje Tajvanez ka bler nje porno DVS dhe eshte trondit kur ne rolin kryesor e ka pare gruan bashke me shokun,
ku mbas ca vjetesh e ka sulmuar me thike
Tajvanezi Lee Taoyuan, ne pornon DVD te vitit 2002 ka pare gruan e tij ku e tradheton me shokun e tij.Ne shitoren lokale ai blen nje DVD me titull "Aferat me grat e huaja".Po nuk kishte menduar se aty do ta gjeje graun e vet.Porno filmi me siguri eshte inqizuar me kamere te fsheht.Ai eshte ndare nga bashkeshortja menjeher mbas asaj,a shoku i tij ,kasap,largohet nga fshati.lee rastesisht e takon kasapin ne qytetin Chingli ne gusht te vitit 2008.Ai ka shkuar dhe ka mar thike dhe ka sulmuar ate.Kasapi ka denuar sulmin e tij per shkaktimin e demeve te renda,kurse te pafatit Lee i ka kaluar afati prej 5 vjetesh i cili mund te denoncoi per tradheti.gjykatesi i lut qe te dy te bejn nje marveshje jasht gjyqit,por qe te dy refuzojne.Lee ishte fajsuar dhe i hiqet liria per 6 muaj.

Peja-Boy
11-09-09, 17:37
http://www.topfaqe.com/uploads/crazy/3s.jpghttp://www.topfaqe.com/uploads/crazy/7s.jpg

http://www.topfaqe.com/uploads/crazy/8s.jpg

http://www.topfaqe.com/uploads/crazy/9s.jpg

http://www.topfaqe.com/uploads/crazy/10s.jpg

http://www.topfaqe.com/uploads/crazy/11s.jpg

http://www.topfaqe.com/uploads/crazy/12s.jpg

http://www.topfaqe.com/uploads/crazy/13s.jpg

http://www.topfaqe.com/uploads/crazy/14s.jpg

Peja-Boy
11-09-09, 19:09
Artisti nė reklamėn kundėr gripit tė derrave, merr virusin (http://www.topfaqe.com/index.php?option=com_content&view=article&id=517:artisti-ne-reklamen-kunder-gripit-te-derrave-merr-virusin-&catid=40:interesant&Itemid=60)

http://www.topfaqe.com/uploads/David.jpg

Njė artist britanik, i cili paraqitet nė reklamėn nė kuadėr tė fushatės pėr parandalimin e gripit A (H1N1), ka pranuar tė shtunėn se as vet nuk u ėshtė pėrmbajtur kėshillave nga reklama dhe ėshtė infektuar me grip.

"Ėshtė dashur tė kap virusin, ta hedh nė shportėn e mbeturinave dhe ta vras”, ka thėnė artisti 30-vjeēar David McCusker, duke sqaruar sloganin e fushatės reklamuese kundėr gripit tė derrave.

"Nė vend tė kėsaj, unė jam dridhur dhe kam shpėrndarė virusin”, ka thėnė ai pėr tabloidin britanik The Sun. Artisti nė videoklip teshtin nė njė ashensor dhe shpėrndan virusin.

Peja-Boy
12-09-09, 18:01
Nusja nuk mundet tė ndalet duke qeshur (http://www.topfaqe.com/index.php?option=com_content&view=article&id=533:nusja-nuk-mundet-te-ndalet-duke-qeshur-&catid=46:video&Itemid=76)


http://www.topfaqe.com/uploads/nusja.jpg

Burri i saj me gabim thotė 'wawfully nė vend qė tė thotė lawfully, dhe ajo fillon tė qeshė aq shumė sa qė ėshtė dashur tė bėhet njė pauz gjatė ceremonisė.
Ky video material ėshtė bėrė njė hit i vėrtetė nė shėrbimin YouTube. Shikoni edhe vet ēfarė e ka gjetur amerikanin e shkretė, i cili ka pranuar se tėrė jetėn ėshtė frikėsuar se pikėrisht kjo gjė do t’i ndodhte.

clw7SAJs_6w

Peja-Boy
12-09-09, 19:03
Autobus per ne uj dhe vende te thata (http://www.topfaqe.com/index.php?option=com_content&view=article&id=223:autobus-per-ne-uj-dhe-vende-te-thata-&catid=39:teknologji&Itemid=58)

http://www.topfaqe.com/uploads/Autobus/cover.jpg
Prezantojm autobusin e parė nė bot e cila mundet tė gjindet mirė edhe nė ujė por edhe nė rrugė tė that .
AmphiCoach GTS-1 ėshtė bėrė nė Maltė gjatė 3 vjetėve ėshtė dizajnuar dhe zhvillimi.
Prodhimi i kėsaj serie do startojė kėtė verė, ndėrsa prodhuesi tha se pėr fillim do tė bėhen 12 autobus tė kėti lloji.
AmphiCoach GTS-1, mund tė bart numrin e njėjtė tė udhėtarėve siq tek autobusėt normal, i pėrmban krejt kushtet standarde evropiane, ēmimi pėr njė autobus i ngjajshėm si ky mund tė mbėrijė deri nė 300.000 dollar

http://www.topfaqe.com/uploads/Autobus/1.jpg

http://www.topfaqe.com/uploads/Autobus/2.jpg

http://www.topfaqe.com/uploads/Autobus/3.jpg

http://www.topfaqe.com/uploads/Autobus/4.jpg

http://www.topfaqe.com/uploads/Autobus/5.jpg

http://www.topfaqe.com/uploads/Autobus/6.jpg

http://www.topfaqe.com/uploads/Autobus/7.jpg

http://www.topfaqe.com/uploads/Autobus/8.jpg

Peja-Boy
12-09-09, 19:06
Cigare me bateri (http://www.topfaqe.com/index.php?option=com_content&view=article&id=207:cigare-me-bateri&catid=39:teknologji&Itemid=58)

http://www.topfaqe.com/uploads/ecig-v.jpg

Edhe pse nė shikim tė par tė cilėn e shihni nė foto ju duket sikur tė tjerat, por bėhet fjal pėr "e-cig", cigarja elektronike.
Prodhuesit thuhen se nė atė nuk ka asgjė qė bėn dėm, por vetėm nikotin i pastėr. Nė mbrendėsinė e cigares ka njė bateri mbushėse, si nikotin mbrojtės tė cilat mund tė ndėrohen.
Distributeri mė i madh i kompanis sė cigareve elektronike ėshtė " Smoking Everywhere".
Udhėheqėsi i kėsaj kompanie ėshtė Eliko Tajeb dhe ka thėnė se cigaret elektrike janė testuar nė laboratoritė tė Evropės dhe nuk ka asgjė qė bėn dėm por janė tė njėjtė me cigaret e vėrteta.


http://www.topfaqe.com/uploads/ecig.jpg


"Nė cigaret elektronike nuk ka asnjė substanc e cila mund tu sjellė deri tek kanceri. Kėto cigare janė prodhim i ri nė pazaret, deri tash nuk ėshtė vėrejtur asnjė rast negativ, dhe prej ksaj jemi tė sigurt se nuk kanė asgje qė bėn dėm" - Shtoj Tajeb.
Cigaret elektronike punojnė me anė tė baterive. Kur do thitni prej cigares baterija do nxeh nikotinin e cila gjendet nė filter plastik dhe ashtu pini cigare elektronike ju ndillni ujė tė avulluar e pasur me nikotin, a tymi qė lėshoni ėshtė pėrsėri ujė i avulluar, e cila shumė shpejtė humbet rreth ajrit dhe nuk bėn dėm nė rethinėn.
Ne Amerikė shitja e kėtyre cigareve mbėriu numrin prej 1.000 copė nė ditė si dhe pritet pėr kohė mė tė shkurtėr edhe njė herė mė tepėr

Peja-Boy
04-11-09, 16:45
Del nga burgu si milioner!

Stefen Filips i dėnuar padrejtėsisht pėr njė pėrdhunim tė cilin nuk e kishte kryer kurrė dhe i liruar vetėm pasi kishte kaluar 24 vjet pas hekurave do tė pėrfitojė njė shpėrblim afro 2 milionė dollarė.

Nė ligjet e shtetit tė Teksasit thuhet se pėr ēdo vit tė kaluar padrejtėsisht nė burg ish i dėnuari duhet tė dėmshpėrblehet me 80 mijė dollare. Gjithashtu veē kėsaj pėrfshihen edhe 40 deri nė 50 mijė dollarė pension nė vit pėr tė gjithė pjesėn tjetėr tė mbetur tė ish tė dėnuarit. Filips ėshtė liruar vitin e kaluar falė testeve tė ADN-sė qė e nxorren atė tė pafajshėm ndaj akuzave pėr perdhunim tė kryer nė vitin 1984.

Peja-Boy
04-11-09, 16:46
Kur bota te behet 7 miliarde

Nė vitin 1960 kishte lindur babai i atij fėmije, banori numėr 3 miliardė. Nė mė pak se gjysmė shekulli, numri i banorėve tė Tokės ėshtė dyfishuar, pėr shkak tė lindjeve tė shumta (9 mijė lindje nė orė, 220 mijė ēdo ditė). Sipas raportit tė ri tė Institutit Kombėtar tė Studimeve Demografike, shumė prej ndryshimeve sociale me tė cilat duhet tė pėrballemi dhjetė vitet e ardhshme janė tė paparashikueshme, si pėr shembull qė do tė vazhdojmė tė plakemi mė shumė dhe do tė jemi mė tė shėndetshėm. Jetėgjatėsia do tė rritet edhe mė shumė falė pėrmirėsimit tė kushteve materiale dhe progresit tė mjekėsisė qė do tė pėrhapet edhe nė vendet mė tė varfra. Aksidentet do tė bėhen njė prej shkaqeve kryesore tė vdekjes, pas atakut kardiak dhe kancerit nė mushkėri. Por nė kėmbim do tė kemi njė botė ku, pėr herė tė parė nė historinė e njerėzimit, tė moshuarit do tė jenė mė shumė nė numėr se tė rinjtė. Nė 1950-ėn, nė vendet e zhvilluara popullsia nėn moshėn 15-vjeēare ishte 16 pėr qind mė e lartė se 60-vjeēarėt. Sipas llogaritjeve tė Institutit Kombėtar tė Studimeve Demografike, brenda vitit 2019 kurba e fėmijėve nėn moshėn 5-vjeēare do tė zbresė nėn atė tė tė rriturve.

Ndryshimi i "piramidės demografike" duket i pashmangshėm. Femrat e shekullit XX kanė filluar tė bėjnė mė pak fėmijė, fillimisht nė Perėndim, ndėrsa tani edhe nė Lindje, si nė Kinė, Indi apo disa shtete afrikane. "Nė ēdo vend tė botės numri i lindjeve ėshtė zvogėluar dhe plakja demografike procedon shumė shpejt", thotė Gilles Pison, autor i studimit francez. Ēdo muaj, 870 mijė persona mbushin 65 vjeē, pra hyjnė nė tė ashtuquajturėn "moshėn e tretė" dhe shpresojnė qė tė arrijnė edhe tė katėrtėn. Nė vitin 2040, numri i 65-vjeēarėve do tė dyfishohet, nga 7 pėr qind do tė arrijė nė 14 pėr qind. E dhėna mė interesante ėshtė ajo e 80-vjeēarėve, qė gjatė 30 viteve tė ardhshme do tė rritet 233 pėr qind. Nė tė njėjtėn periudhė, numri i tė rinjve nėn moshėn 15-vjeēare do tė rritet 6%.

Fėmijėt tanė do tė jetojnė nė njė botė pa vėllezėr dhe kushėrinj, vetėm me katėr gjyshėrit dhe ndonjė stėrgjysh. Nėse do tė vazhdojnė tė rrinė pa punė deri nė moshėn 30-vjeēare dhe tė dalin nė pension 60 vjeē, do tė jenė brezi i parė nė historinė e njerėzimit qė ka kaluar mė shumė kohė duke pushuar, sesa duke punuar. Ndoshta qytetet do tė kenė mė pak shkolla dhe mė shumė qendra kushtuar akomodimit tė tė moshuarve. Ky ndryshim social do tė ketė pasoja ekonomike pėr qeveritė. Nė vendet perėndimore, 45 pėr qind e burimeve publike, ku pėrfshihen pensionet, asistenca dhe ilaēet, shkojnė pėr mė tė moshuarit e popullsisė. Ky transferim ėshtė i destinuar tė rritet, duke vėnė nė njė provė tė fortė solidaritetin mes brezave.

Nė mėnyrė tė pashmangshme, familja horizontale do tė zėvendėsohet nga ajo vertikale, ku tė moshuarit do tė shpenzojnė para dhe kohė tė lirė pėr t‘u kujdesur pėr nipėrit, dhe shpesh pėr tė ndihmuar fėmijėt nė punė.

Por jo gjithēka mund tė parashikohet. Demografia nuk ėshtė njė shkencė ekzakte. Mjafton tė kujtosh njoftimin e bėrė nė vitet ‘80, qė numri i banorėve nė Tokė nė vitin 2050 do tė arrinte nė 15 miliardė, ndėrkohė qė sot parashikimet e instituteve tė mėdha thonė se numri do tė jetė 9 miliardė. "Revolucioni demografik qė ka ndryshuar pamjen e planetit, ka nisur nė fillim tė shekullit XX, thotė demografi francez Pison. Ndryshimi ka filluar gjatė viteve 1965-‘70, kur popullsia rritej 2 pėr qind nė vit. Sot kemi rėnė nė 1,33% dhe nė vitin 2050 rritja demografike botėrore do tė ndalė nė 0,3%, pikė, nga ku mund tė fillojė tė zbresė".

Fakti qė popullsia do tė arrijė nė 9 miliardė nė vitin 2050, tė ngjall frikė. "Sigurisht qė janė tė dhėna tė cilat tė bėjnė pėrshtypje, por jo pėr faktin ekologjik, sepse Toka ėshtė njė planet i pasur dhe teknologjitė na ndihmojnė tė krijojmė mirėqenien. Ajo qė na shqetėson mė tepėr ėshtė shpėrndarja e burimeve, e cila duhet tė ndryshojė medoemos", thekson njė studiuese. Ajo qė do tė shohim ne, fėmijėt dhe me siguri nipėrit tanė, ėshtė njė botė e pėrmbysur edhe nga njė pikėpamje gjeopolitike. Nė fillim tė shekullit XXI, raporti europianė-afrikanė ishte dy me njė, ndėrsa nė vitin 2050 do tė jenė tre afrikanė me njė europian. Eritra do tė ketė mė shumė banorė se Rusia. Numri i amerikanėve do tė arrijė nė 440 milionė, por do tė jenė shumė pak para 1,74 miliardė banorėve tė Indisė, qė ndėrkaq do t‘ia ketė kaluar edhe Kinės (1,43 miliardė). Nga pikėpamja demografike, numri i europianėve do tė jetė gjithnjė e mė i vogėl. "Kemi vėnė re njė rritje tė numrit tė lindjeve. Kjo ėshtė njė surprizė e vėrtetė", thotė studiuesi. Gjatė dy viteve tė fundit, mesatarja e lindjeve nė Europė ėshtė rritur nga 1,5 nė 1,6 pėr qind dhe nė vende si Britania e Madhe, Spanja dhe Greqia, ka pasur njė rritje tė konsiderueshme tė numrit tė lindjeve. Mes viteve 2015-2020, demografėt parashikojnė njė rėnie tė vogėl tė numrit tė lindjeve nė vendet perėndimore. Nė fakt ky ėshtė momenti kur do tė vdesin pjesa mė e madhe e brezit qė ka lindur nė vitet 1946-1964.

Peja-Boy
04-11-09, 16:48
Tete milione amerikane mendojne te vetevriten

Ēdo vit mė shumė se tetė milionė amerikanė seriozisht mendojnė pėr idenė e vetėvrasjes, tregojnė rezultatet e hulumtimit qeveritar.

Rreth 32.000 qytetarė nė SHBA bėjnė vetėvrasje ēdo vit, kurse numri i njerėzve tė cilėt mendojnė nė njė akt tė tillė ėshtė mė i madh, thuhet nė sondazhin e Shėrbimit pėr ndihmė tė njerėzve tė cilėt janė tė varur nga droga dhe problemet psikike.

Hulumtimi ėshtė kryer te 46.190 persona tė moshės prej 18 apo mė shumė vjet.

Sondazhi se personat tė moshės mes 18 dhe 25 vjeēarė mė seriozisht mendojnė pėr vetėvrasje, pasi qė 6,7 pėr qind nga tė anketuarit kanė dhėnė prėgjigje pozitive. Mes tė anketuarve nė moshės prej 26 deri 49 pėr qind, 3,9 pėr qind mendojnė tė bėjnė vetėvrasje, vetėm 2,3 pėr qind nga tė anketuarit tė moshės mbi 50 vjeēare planifikojnė tė kryejnė kėtė akt.

Peja-Boy
04-11-09, 16:49
Studim i ri, ne hene ka uje

Autorėt e studimit pėrdorėn tė dhėnat e siguruara nga njė instrument i NASA-s i quajtur "Moon Mineralogy Mapper" ose M3, i transportuar nė bordin e Chandrayyan-1, sateliti i parė indian qė u vendos nė orbitėn e hėnės nė 2008-n.

Drita pasqyrohet nė gjatėsi valėsh tė ndryshme, sipas natyrės sė mineraleve ndėrsa studiuesit mund t'i shfrytėzojnė kėto variacione pėr tė pėrcaktuar pėrbėrjen e shtresės sė sipėrme tė tokės sė Hėnės. M3 zbuloi kėshtu njė gjatėsi vale qė tregonte njė element kimik qė lidh hidrogjenin me oksigjenin, shpjegojnė autorėt e kėtyre punimeve qė do tė botohet nė revistėn amerikane "Shkenca" tė datės 25 shtator.

Peja-Boy
04-11-09, 16:50
Ky mashkull ka frike femrat!

Mashkulli i cili ka fobi nga femrat, edhe pse ka 27 vjet, asnjėherė nuk ka puthur pjesėtare tė gjinisė sė kundėrt. Neil Dando nga qyteti Worthing vuan nga “turpi i dashurisė” nė mėnyrė kronike, qė ėshtė njė ērregullim psikik i ... ... cili nuk i lejon t’i afrohet femrave, e gjatė kėsaj kohe tė mos bėhet nervoz dhe mos ta kapin sulmet ekstreme tė panikut.

Ai ka frikė se pėr shkak tė traumės sė tij bizare nuk do tė jetė nė gjendje tė krijojė njė lidhje serioze.

"Nė punė, pėr faktin qė marrėdhėniet janė rreptėsishtė profesionale, krejt ėshtė nė rregull. Nė fakt, kjo fillon tė mė ndodhė kur ndonjė femėr mė tėrheq”, thotė i riu i pafat.

"Ka pasur raste kur jam shtirė se ndonjė person mė tėrheq, vetėm pėr tė parė nėse mund tė tejkaloj fobitė e mia. Por sa mė shumė qė flas, aq mė shumė filloj tė mendoj dhe nervozizmi mė kap nė mes tė fjalisė”, ka shtuar ai.

Problemi i tij ende nuk ėshtė i regjistruar si ērregullim, por profesori amerikan Brian Gilmartin nė librin e tij nga viti 1987, "Shyness and Love: Causes, Consequences and Treatment" e ka emėruar "loveshyness" (turpi i dashurisė), shkruan gazeta Daily Telegraph.

"Kur e kam lexuar librin pėr kėtė gjė qė mė mundon, kam kuptuar se nė botė ka edhe shumė njerėz tė tjerė tė cilėt vuajnė nga fobia e njėjtė", thotė Dando.

Profesori Gilmartin pohon se kėtė problem e kanė 1.7 milionė meshkuj nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Peja-Boy
04-11-09, 16:53
Hakerat shume prane endrres se deshiruar!

Nė vitin e kaluar, kėrkuesit kanė zhvilluar teknologji qė mundėsojnė pėrdorimin e mendimeve pėr tė operuar njė kompjuter, tė manovrohet njė karrige me rrota ose tė pėrdoret edhe Twitter – gjithēka pa lėvizur asnjė gisht. Por teksa pajisjet nervore bėhen mė tė komplikuara – dhe bėhen pa fije – disa shkencėtarė thonė se rreziqet e “piratimit tė trurit” duhen konsideruar seriozisht.

“Pajisjet nervore po zhvillohen me shpejtėsi shumė tė lartė, dhe kanė njė premisė shumė tė mirė pėr tė ardhmen” thotė eksperti pėr sigurinė kompjuterike Tadayoshi Kohno i Universitetit tė Uashingtonit. “Por nėse nuk fillojmė qė tani tė kujdesemi pėr sigurinė mund tė gjendemi pas 5 a 10 vitesh duke thėnė se kemi bėrė njė gabim shumė tė madh.”

Hakerat ndėrhyjnė pėrherė nė kompjuterėt personalė, por ē’do tė ndodhte nėse do i pėrqendronin pėrpjekjet nė pajisjet nervore, tė tipit tė stimuluesve tė trurit qė momentalisht pėrdoren pėr trajtimin e sėmundjes sė Parkinsonit dhe depresionin, apo sistemet me elektroda pėr kontrollimin e gjymtyrėve me proteza? Sipas Kohno dhe kolegėve tė tij, tė cilėt i kanė publikuar shqetėsimet e tyre mė 1 Korrik nė “Neurosurgical Focus”, shumica e pajisjeve aktuale nervore kanė shumė pak rreziqe sigurie. Por teksa inxhinieria nervore bėhet mė komplekse dhe mė e pėrhapur, potenciali i problemeve tė sigurisė do shtohet.

Pėr shembull, brezi i ardhshėm i pajisjeve tė implantueshme qė kontrollojnė gjymtyrėt protezė me shumė mundėsi do pėrfshijė kontrolle pa fije qė do i lejojnė doktorėt tė modifikojnė parametrat e pajisjes nga distanca. Nėse inxhinierėt neuralė nuk ndėrtojnė mekanizma sigurie si kriptim dhe kontroll aksesi, njė sulmues mund tė marrė kontrollin e pajisjes dhe nė kėtė mėnyrė tė gjymtyrit robotik.

“Ėshtė shumė e vėshtirė tė projektosh sisteme kompleks qė nuk kanė ‘vrima’”, thotė Kohno. “Teksa kėto pajisje mjekėsore bėhen gjithnjė e mė shumė tė komplikuara, bėhet gjithmonė e mė e lehtė tė lihen pas dore ‘vrima’ tė cilat nė tė ardhmen mund tė pėrbėjnė rreziqe seriozė. Sot mund tė duket si fantashkencė, por e tillė ishte e vizita e hėnės para 50 viteve.”

Disa mund tė vėnė nė dyshim pėrse dikush mund tė dojė tė “piratojė” trurin e dikujt tjetėr, por kėrkuesit thonė se ka njė precedent pėr pėrdorimin e kompjuterėve pėr tė shkaktuar dėm nervor. Nė nėntor tė 2007 dhe nė mars 2008 disa programues keqdashės kanė vandalizuar disa faqe ueb qė tė cilat pėrdoreshin nga epileptikėt duke vendosur nė to animacione flash, tė cilat shkaktuan kriza nė disa pacientė tė ndjeshėm ndaj foto-elementėve.

“Ka ndodhur nė dy raste tė ndara”, thotė studentja diplomante Tamara Denning, bashkautore e studimit. “Ėshtė vėrtetuar se njerėzit do sillen keq dhe do pėrpiqen tė vėnė nė rrezik shėndetin e tė tjerėve duke pėrdorur kompjuterėt, sidomos nėse pajisjet nervore kanė pėrhapje mė tė gjerė.”

Nė disa raste, pacientėt mund tė duan vetė tė piratojnė pajisjet e tyre nervore. Ndryshe nga pajisjet pėr kontrollin e gjymtyrėve protezė tė cilėt ende pėrdorin kabllo, shumė stimulus tė trurit qė tani mbėshteten nė sinjale pa fije. Piratimi i kėtyre pajisjeve mund t’u mundėsojė pacientėve “vetė-diagnostikim” tė sjelljeve tė pėrmirėsuara apo lehtėsim tė dhimbjes duke rritur aktivitetin e pajisjeve.

Pavarėsisht rreziqeve, thotė Kohno, shumica e pajisjeve tė reja krijohen pa marrė fare parasysh sigurinė. Inxhinierėt nervorė e konsiderojnė sigurinė dhe besueshmėrinė e pajisjeve tė reja mbi bazėn nėse pajisja e re i pėrshtatet udhėzimeve etike, apo jo. Deri tani, disa grupe kanė vlerėsuar si mund tė piratohen pajisjet nervore pėr tė kryer veprime tė paprogramuara. Kjo ėshtė hera e parė qė njė studim akademik ka shqyrtuar temėn e “neuro-sigurisė”, fjalė e pėrdorur prej grupit pėr tė shpjeguar fushėn e tyre tė studimit.

“Ēėshtjet e sigurisė dhe privacisė duket se anashkalohen” thotė Kohno. “S’do habitesha nėse shumica e personave qė punojnė nė kėtė fushė s’kanė menduar kurrė pėr sigurinė.”

Kevin Otto, njė bio-inxhinier qė studion ndėrfaqet e pajisjeve tė trurit nė Universitetin Purdue thotė se nė fillim ishte skeptik pėr kėtė kėrkim. “Kur e lexova fillimisht, isha nė dyshim nėse siguria pėrbėnte problem. Por studimi jep njė argumentim bindės se kjo ėshtė e rėndėsishme, dhe ka ardhur koha qė inxhinierėt nervorė tė bashkėpunojnė me zhvilluesit e sigurisė.”

Kurrė nuk ėshtė herėt pėr tė menduar pėr problemet e sigurisė, thotė inxhinieri nervor Justin Uilliams i Universitetit tė Uisconsin, i cili nuk ėshtė pėrfshirė nė kėtė studim. Por theksoi se pajisjet qė pėrdoren sot nuk janė subjekt sulmesh, dhe se frika pėr rreziqet e sigurisė nė tė ardhmen nuk duhet tė ndalojė pėrparimin nė kėtė fushė. “Kėto ēėshtje tė sigurisė duhet tė analizohen pėrkrah me zhvillimin e teknologjisė” thotė ai.

Historia jep shume shembuj se pėrse ėshtė e rėndėsishme tė fillohet tė mendohet pėr sigurinė pėrpara se ajo tė bėhet problem, thotė Kohno. Ndoshta shembulli mė i mirė ėshtė Interneti, i cili fillimisht ishte konceptuar si projekt kėrkimi dhe nuk e mori parasysh sigurinė.

“Pėr shkak se Interneti nuk ėshtė konceptuar duke marrė parasysh sigurinė ėshtė shumė e vėshtirė, nė mos e pamundur, tė rikrijohet infrastruktura aktuale e Internetit pėr tė arritur objektivat e sotėm tė sigurisė.” Kohno dhe kolegėt e tij shpresojnė tė shmangin probleme tė tilla nė botėn e pajisjeve nervore, duke shtyrė komunitetin e fushės tė marrė parasysh problemet e sigurisė para se ato tė bėhen realitet.

“Pyetja e parė qė duhet t’i bėjmė vetes ėshtė: ‘Mund tė ketė probleme sigurie dhe privacie?’” thotė Kohno. “Diskutimi nėse ka apo jo probleme tė fut 90% nė temė, dhe kjo ėshtė gjėja mė e rėndėsishme.”

Peja-Boy
04-11-09, 16:56
Nje dyvjecar me inteligjencen e Ajnshtajnit

Njė dyvjeēar nga Anglia ėshtė bėrė anėtari mė i ri i organizatės ndėrkombėtare tė njerėzve me inteligjencė mbimesatare - Mensa. Dyvjeēarit Oscar Wrigley gjatė testimit i ėshtė vėrtetuar koeficienti i ... ... inteligjencės mbi 160, sikur edhe shkencėtarėve Albert Einstein dhe Stephen Hawking.

Babai i djaloshit Joe Wrigley ka thėnė se Oscar pak kohė mė herėt i ka folur nėnės sė tij pėr ciklin riprodhues tė pinguinėve dhe ky ėshtė vetėm njėri prej shembujve qė i ka shtyrė tė konstatojnė se biri i tyre ėshtė pak mė ndryshe nga moshatarėt e tij.

"Secili prind mendon se fėmija i tyre ėshtė i veēantė, por ne e kemi ditur qė Oscar ėshtė shumė shumė i veēantė", ka deklaruar babai i djaloshit.

Nga Mensa kanė vėrtetuar se bėhet fjalė pėr njė djalosh me inteligjencė superiore tė cilit i duhet kohė tė pėrcaktojė se ēfarė drejtimi do tė marrė nė jetė.


aHSfnnY-BSc


vnlITh1mgJQ

Peja-Boy
04-11-09, 17:01
Femija 6 muajsh bie ne shinat e trenit dhe shpeton

Sipas gazetes "Daily Mail", ne momentin kur te gjithe kishin besuar ne vdekjen e femijes dhe ekipet e shpetimit u futen nen tren per te nxjere trupin e pashpirt te femijes, shohin se ai ishte i gjalle dhe kishte vetem nje gervishtje te vogel ne koke.GI6jLYrwBms

BF-v16Rrv80

Peja-Boy
04-11-09, 17:03
Pasionet e Bin Ladenit: luledielli dhe makinat e shpejta

Qė prej 9 vitesh kur emri i tij iu bė ndėrkombėtarisht i famshėm dhe madje i frikshėm e sinonim i njė terrorizmi qė meritonte, sipas ish-presidentit amerikan, Bush, njė luftė nė tė gjitha frontet, Osama Bin Laden ka ngjallur kuriozitet tė vazhdueshėm. Kjo edhe sepse ai u shndėrrua nė njė njeri gati tė padukshėm tė cilin tė gjithė e imagjinonin fshehur shpellave tė Afganistanit, apo duke u stėrvitur nė zonat nė kufi me Pakistanin. Sė fundi ka dalė dikush qė e ka njohur pėr njė kohė tė gjatė dhe shumė nga afėr, qė dėshmon pėr anėt e panjohura tė njė njeriu gjithashtu tė panjohur. Ajo ėshtė ish-gruaja e parė e Bin Laden, Najwa Bin Laden, e cila sapo ka publikuar njė libėr me kujtime pėr ish-bashkėshortin. Nė kėtė libėr ai del si njė njeri me njė personalitet shumė kontradiktor. Sipas rrėfimit tė Najwas, Bin Laden ishte shumė i rreptė, madje nė atė shkallė sa tė arrinte t‘i rrihte fėmijėt pėr tė vetmen arsye se ata mund tė kishin qeshur mė shumė nga sa duhej. Pasioni i tij kanė qenė lulediellit dhe makinat e shpejta. Tė paktėn sipas pėrvojės sė gruas sė parė. Ai gjithashtu e kishte ndaluar nė shtėpi pėrdorimin e aparateve elektrike dhe pėrpiqej qė t‘i kaliste tė bijtė nėpėr ngjitje malesh e terrene tė vėshtira, pa vėnė ujė nė buzė. Detajet nga jeta e pėrditshme e themeluesit tė Al Kaedės kanė dalė me shumicė nė kėtė libėr tė cilin Najwa e ka shkruar sė bashku me djalin e saj tė katėrt, Omar. Bin Laden u martua shumė i ri dhe nga njė dhėndėr thuajse adoleshent ai u shndėrrua nė njė nga liderėt e terrorizmit ndėrkombėtar. Ndėrkaq, atij i pėlqenin shumė mangot dhe ndiqte me vėmendje tė madhe transmetimet e BBC. Ish-gruaja duke e parė pėrmes detajeve tė jetės familjare pėrshkruan njė burrė qė u shndėrrua nė njė njeri shumė tė ashpėr e tė prerė, veēanėrisht kur ra nė kontakt me perėndimorėt. Vetė Najwa u martua me Bin Ladenin kur ai ishte 17 vjeē dhe ajo ishte vetėm 15 dhe i solli nė jetė 7 djem dhe 4 vajza. Bin Laden me kalimin e kohės mori edhe 5 gra tė tjera dhe i mbante tė gjitha veēmas, nė shtėpi tė ndryshme nė Arabinė Saudite dhe nė Sudan. Edhe ato nuk lejoheshin qė tė pėrdornin energji elektrike dhe jetonin nė kushte tė vėshtira, por jo pėr mungesė parash, por pėr kalitje. "Im at nuk e lejonte mamanė time qė tė pėrdorte kondicionerin, madje as frigoriferin, apo sobėn me korrent pėr tė gatuar", rrėfen i biri Omar nė libėr. Ēifti i ri, nė vitet e para tė martesės u vendos nė Shtetet e Bashkuara nė vitin 1979, pas revolucionit iranian, ku Bin Laden u takua me Abdullah Azzam, klerikun radikal palestinez tė konsideruar si mentori i tij ideologjik. Menjėherė mė pas ai nisi njė udhėtim nė Pakistan nė mbėshtetje tė forcave sovjetike qė kishin pushtuar Afganistanin nė vitet ‘80. Sipas ish-gruas dhe tė birit, pas kthimit nga lufta ai ishte shndėrruar nė njė person shumė strikt dhe tė rreptė dhe me njė karakter shumė tė rėndė. Nė libėr thuhet edhe se Bin Laden, njeriu qė konsiderohet si truri dhe ekzekutori i sulmeve tė 11 shtatorit nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe qė ėshtė ende i lirė edhe pse ėshtė shndėrruar qė prej 8 vitesh nė njeriun mė tė ndjekur tė planetit, nuk shpenzonte shumė. Ai kishte blerė vetėm njė "Mercedez" ngjyrė floriri dhe njė motoskaf. Ndėr tė tjera Najwa thotė: "Asgjė nuk i jepte njė kėnaqėsi mė tė madhe sesa tė kalonte ditėn me njė makinė tė shpejtė, apo motoskaf nė det tė hapur. Shpesh qėllonte qė ai tė dilte me makinė edhe nėpėr shkretėtirė dhe pasi tė bėnte njė copė rrugė me shpejtėsi ta linte makinėn dhe tė bėnte ecje tė gjata me kėmbė". Mė pas u detyrua qė tė shkonte nė mėrgim pėrgjithmonė pas akuzave qė i bėri qeverisė saudite nė lidhje me pranimin qė ajo u bėri trupave amerikane nė vend. Pikėrisht nė kėtė periudhė ai u pėrpoq qė ta pėrgatiste familjen pėr t‘u pėrballur tashmė me njė jetė shumė tė vėshtirė, ndoshta nė fshehje e arrati. Nė kėtė pėrgatitje bėnin pjesė edhe stėrvitjet qė u bėnte tė bijve apo lėnia e tyre tė flinin jashtė nėpėr shi e shpate malesh. Veē tė tjerash, nė ato momente tė rralla kur ishte i qetė, Bin Laden ishte njė kalorės shumė i aftė dhe i pėlqente qė tė kalėronte me tė bijtė dhe veē kėsaj ai kishte aftėsi tė mėdha matematikore. Shpesh i pėlqente qė t‘i sfidonte njerėzit nė zgjidhjen e problemeve tė ndryshme, ose nė bėrjen me mend tė veprimeve qė njerėzit normalė i kryejnė vetėm me makinėn llogaritėse. I biri i tij, Omar, shkruan: "Im at ishte i mirėnjohur pėr aftėsitė matematikore dhe kishte raste qė vinin njerėz shumė tė shquar edhe ata nė kėtė drejtim pėr tė matur forcat me babanė". Ndėrsa e shoqja shkruan mė poshtė: "Bin Laden i pėlqente shumė dhe ēlodhej duke punuar tokėn, duke u marrė me kultivimin e misrit, apo duke rritur e parė lulet e diellit."

Peja-Boy
04-11-09, 17:08
Pjese te Kuranit ne trupin e femijes!

Fillimisht, pa fjalė kanė mbetur prindėrit e djaloshit Ali Jakubov. Menjėherė pas lindjes sė djalit tė tyre ata kanė vėrejtur se nė mjekrėn e tij tė shkruar nė gjuhėn arabe emri ALLAH. Nga ky moment pjesė tė Kuranit janė paraqitur pothuajse nė tėrė trupin e Aliut tė vogėl.

Nėna e djaloshit thotė se ajo dhe bashkėshorti i saj nuk kanė qenė shumė religjioz para se tė paraqiten citate tė Kuranit nė trupin e djalit tė tyre. Fillimisht nuk kanė pasur guxim tė flasin pėr kėtė dukuri nė trupin e birit tė tyre, mirėpo nė fund kanė vendosur pėrė kėtė tė njoftojnė mjekėt. Sipas fjalėve tė nėnės sė Aliut, Medina Jakupova, nė momentet kur pjesė tė Kuranit paraqiten nė trupin e tij djaloshi qanė dhe ngritet temperatura e trupit tė tij.

“Paraqiten ne pjese tė ndryshme tė trupit nė duar nė kėmb e nė trup. Kur ndoshė kjo ai mundohet shumė qanė dhe ngritė temperaturė dhe atė natė nuk bėn aspak gjumė”, theksoi Medina Jakupova.

Ėshtė e ēuditshme qė ajetet e Kuranit vazhdimishtė ndryshojnė nė trupin e Aliut tė vogėl tė paktėn dy herė nė javė. Mjeket thonė se nuk mund tė shpjegojnė kėtė mrekulli. Mirėpo shpjegojnė se shkrimi nė trupin e Aliut nuk ėshtė artificial.

“Njė dukuri tė kėtillė nuk mund ta shpjegoi nė asnjė mėnyre medicina. Mbishkrimet ne trupin e djaloshit paraqiten me ngritjen e temperatures”, tha mjekja.

Mrekulli e Zotit! Ky ėshtė shpjegimi i vetėm qė mund ti jepet njė dukurie tė kėtillė. Shumica e banorėve lokal besojnė se fėmiu ėshtė shenjė nga Allahu, i cili e ka dėrguar kėtė djalosh nė mesin e tyre me qėllim qė tė parandaloj konfliktet dhe mosmarrėveshjet nė rajonin e Dagestanit.

9jc0wDkn39s

BZIIS55SjLM

Peja-Boy
16-11-09, 18:28
Taksi vetėm pėr gratė, me shofere femra

Qyteti Puebla nė Meksikė ka njė armatė tė re taksish qė drejtohen nga gratė dhe qė janė vetėm nė shėrbim tė grave, pra nuk ndalojnė pėr burrat. 35 taksitė me ngjyrė rozė janė tė pajisura gjithashtu me pasqyra dhe makijazh, sistem GPS dhe buton alarmi. Taksitė u shėrbejnė veēanėrisht grave qė
janė tė lodhura nga ngacmimet e shoferėve tė taksive. Aktivistet e tė drejtave tė grave janė megjithatė skeptike pėr kėtė iniciativė dhe thonė se shėrbimi
nuk adreson problemin. Taksitė e reja padyshim hapin njė front tė ri nė punėsimin e grave meksikane, nė njė treg qė ka qenė i dominuar nga meshkujt. Biznesi i ri i taksive vetėm pėr gratė duket se ėshtė pėrqafuar nė
shumė qytete, duke filluar nga Moska e deri nė Dubai. Nė Puebla kompania “Taksitė Rozė” investoi rreth 450 mijė dollarė pėr tė filluar shėrbimin, ndėrkohė qė qeveria dha fonde pėr licencimin dhe trajnimin e grave. Nėse programi do tė jetė i suksesshėm, zyrtarėt kanė nė plan ta zgjerojnė atė edhe nė qytete tė tjera./ D. XH.

Peja-Boy
26-12-09, 23:16
Televizori pengon te folurin tek femjet (http://zemra.org/televizori-pengon-te-folurin-tek-femjet/)


Njė studim mes foshnjeve dhe fėmijėve tė vegjėl tregon se duke parė televizor qoftė edhe njė orė nė ditė, ndikon mėnyrėn se si ata flasin, ngadalėson zhvillimin e tyre gjuhėsor, ndėrsa nė marrėdhėniet prindėr – fėmijė, televizori bėhet pengesė pėr komunikim. Studimi tregon se shtimi i kohės sė fėmijėve para televizorit lidhet me shtimin e gjasave pėr mbipeshė trupore, pirje duhani, sjellje tė pahijėshme dhe ērregullime nė tė ngrėnė.

Peja-Boy
26-12-09, 23:18
Dashuria dhe zemra (http://zemra.org/dashuria-dhe-zemra/)


Dashuria i be mire zemres. Eshte nje fraze “ēokollate”, por kur e konfirmon Julie Damp, kardiologe e Vanderbilt Heart and Vascular Institute te Nashville (Tennessee, Usa). Studimi tregon se si po te perfshihesh ne nje lidhje dashurie te qendrueshme ka efekte te pozitive ndaj arterieve koronareve te zemres dhe mbi sistemin qarkullues ne pergjithes.
Motivi nuk eshte akoma i qarte, por Damp goxon te shprehe disa hipoteza: kush eshte i dashuruar jeton me me pak ankth, pin me pak duhan, eshte me aktiv fizikisht dhe ka nje jete te mire sociale. «Sipas disa teorive», shpjegon, «te fejuarit dhe te martuarit “te keqaqur” perballlen me modifikime neuro-hormonale qe kane efekte pozitive mbi trupin dhe ne veēanti mbi sistemin kardiovaskolar.» Per fat te keq ekziston edhe ana e kundert e medaljes: nje studim i para ca vitesh ka pershkruar “sindromen e zemres se thyer”, nje lloj sulmi kardiak qe godet ate qe ne menyre te papritur humbet partnerin.

Peja-Boy
26-12-09, 23:22
Si do tė jete bota ne 100 vitet e ardhshme?! (http://zemra.org/si-do-te-jete-bota-ne-100-vitet-e-ardhshme/)Japonia dhe Turqia formojnė njė aleancė pėr ti sulmuar Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Polonia bėhet aleati mė i ngushtė i Amerikės. kurse Meksika pėrpiqet fort pėr supremaci globale dhe njė luftė te tretė botėrore.
Lufta e fshehtė e Shteteve tė Bashkuara
Nė vitin 1492, Kolombo lundroi drejt perėndimit. Nė vitin 1991, Bashkimi Sovjetik u shemb. Kėto dy evenimente pėrkufizuan epokėn evropiane. Dikur, majat jetonin pa e ditur se kishte mongolė, tė cilėt nga ana e tyre nuk e dinin se kishte zulu. Nga shekulli XV e kėtej, fuqitė evropiane nė mėnyrė kolektive e sunduan botėn, duke krijuar sistemin e parė gjeopolitik tė vėrtetė nė historinė njerėzore, deri nė pikėn ku fati i aborigjenėve australianė pėrcaktohej nga politika britanike nė Irlandė dhe ēmimi i bukės nė Francė vėrtitej sipas motit nė Minnesota.
Njėkohėsisht, Europa kreu njė luftė civile 500-vjeēare me egėrsi nė rritje, deri kur kontinenti i Evropes e sakatoi veten nė shekullin XX dhe e humbi posedimin e saj ndaj botės. Pas rėnies sė Bashkimit Sovjetik, nuk kishte mė asnjė vend tė vetėm evropian qė mund tė konsiderohej si fuqi globale e dorės sė parė.
Njė tjetėr eveniment i paprecedent u zhvillua rreth njė dekadė apo mė shumė mė parė. Pėr 500 vjet me radhė, kushdo qė kontrollonte Atlantikun Verior kontrollonte eksesin e Europės nė botė dhe, bashkė me tė, tregtinė globale. Nga viti 1980, gjeografia e tregtisė kish ndryshuar, kėshtu qė Atlantiku dhe Paqėsori qenė njėlloj tė rėndėsishėm dhe ēdo fuqi qė kishte akses tė drejtpėrdrejtė tek tė dy kishte avantazhe tė mėdha. Amerika Veriore u bė shtylla e sistemit global dhe cilado fuqi qė dominonte Amerikėn Veriore bėhej qendra e gravitetit tė saj. Kjo fuqi, sigurisht, janė Shtetet e Bashkuara.
Ėshtė gjeografia e kombinuar me aftėsinė pėr ta shfrytėzuar atė, ajo qė ka rėndėsi. Shtetet e Bashkuara janė tė sigurta ndaj sulmit nga toka dhe deti. Ato janė tė cėnueshme ndaj sulmit terrorist, por, me pėrjashtim tė njė shkėmbimi bėrthamor, nuk pėrballon asnjė kėrcėnim ekzistencial nė kuptimin qė pėrballuan Britania dhe Franca nė vitet 1940-1941 apo Gjermania dhe Japonia nė vitet 1944-1945. Pjesė e kėtij avantazhi ėshtė se, tė vetėm midis palėve ndėrluftuese, Shtetet e Bashkuara aktualisht pėrfituan nga Lufta e Dytė Botėrore, duke dalė prej saj me njė bazė industriale thellėsisht tė modernizuar. Por kjo nė vetvete mund tė gjendet nė vetė gjeografinė e vendit. Pjelloria e tokės midis Appalachians Mountains dhe Rocky Mountains, si dhe konfigurimi i sistemit lumor tė vendit, sollėn njė sistem ekonomik nė shekullin XIX, qė ndihmoi tė financohej njė ekonomi, e cila sot pėrbėn midis 25 dhe 30 pėrqind tė aktivitetit ekonomik global, nė varėsi tė faktit sesi e vlerėsoni dollarin.
Ndoshta po aq i rėndėsishėm ėshtė fakti se ndėrsa dendėsia e popullsisė sė Japonisė ėshtė rreth 365 njerėz pėr kilometėr katror dhe se shumica e shteteve evropiane ėshtė midis 100 dhe 300 njerėzve pėr kilometėr katror, dendėsia e popullsisė sė Shteteve tė Bashkuara, pėrjashto Alaskėn, ėshtė rreth 34 njerėz pėr kilometėr katror. Shtetet e Bashkuara kanė hapėsirė pėr t’u rritur dhe e menaxhojnė mirė emigracionin. Popullsia e tyre nuk pritet qė tė bjerė. Ata janė fuqia dominuese jo pėr shkak tė moralitetit tė regjimit, virtyteve tė popullit tė tyre apo i admirimit nė tė cilin mbahen, por pėr shkak tė dėshtimeve tė Europės dhe tė ndryshimeve nė rrugėt e tregtisė globale.
Ky ėshtė njė lexim gjeopolitik i historisė. Gjeopolitika argumenton se ėshtė gjeografia ajo qė pėrcakton fuqi dhe se fuqia ushtarake, ekonomike dhe politike janė pjesė tė ndryshme tė njė sistemi tė vetėm. Gjeopolitika tenton qė tė mos i marrė shumė seriozisht politikat dhe politikanėt, duke i parė ata si tė ngecur nė realitet. Burrė shteti mė i mirė qė qeveris Islandėn nuk do ta dominojė botėn; sundimtari mė budalla qė sundonte Romėn e lashtė nuk mund ta minojė fuqinė e saj.
Ekonomistėt flasin pėr njė dorė tė padukshme – njė koncept, nė mos njė term, tė cilin e kanė huazuar nga Machiavelli. Gjeopolitika ia aplikon konceptin e dorės sė padukshme sjelljes sė vendeve dhe aktorėve tė tjerė ndėrkombėtarė. Gjeopolitika dhe ekonomia theksojnė tė dyja se lojtarėt janė racionalė dhe do tė ndjekin interesin personal tė tyre, nė mos nė mėnyrė tė pagabueshme, atėhere tė paktėn nė mėnyrė jo tė rastėsishme.
Mendo pėr njė lojė shahu. Nė sipėrfaqe, duket se ēdo lojtar ka 20 lėvizje hapėse potenciale. Nė fakt, janė shumė mė pak, sepse shumica e kėtyre lėvizjeve janė aq tė kėqija sa shpejt do tė ēonin nė humbje. Sa mė mirė qė tė jeni nė shah, aq mė pastėr i shikoni opsionet tuaja dhe mė pak lėvizje i shikoni se janė tė disponueshme: sa mė i mirė lojtari, aq mė e parashikueshme lėvizja. Mjeshtri i madh luan me saktėsi absolute tė parashikueshme, deri nė njė goditje brilante tė papritur.
Gjeopolitika presupozon dy gjėra: e para, qė qeniet njerėzore fillojnė ta organizojnė veten nė njėsi mė tė mėdha sesa familjet dhe se kanė njė besnikėri natyrore ndaj gjėrave nė tė cilat qenė lindur, njerėzit dhe vendet; e dyta, qė karakteri i njė kombi pėrcaktohet nė njė masė tė madhe nga gjeografia, siē ėshtė marrėdhėnia midis kombeve. Ne e pėrdorim gjerėsisht termin “gjeografi”. Ai pėrfshin karakteristikat fizike tė njė vendi, por shkon pėrtej kėsaj pėr tė parė nė efektet e njė vendi ndaj individėve dhe komuniteteve. Kėto janė themelet e parashikimit gjeopolitik.
Opinioni dhe reputacioni kanė pak tė bėjnė me fuqinė kombėtare. Fakti nėse Presidenti amerikan urrehet apo admirohet ėshtė me rėndėsi tė menjėhershme tė paktė, por themelet e fuqisė janė gjithėpėrfshirėse. As ngjarjet e kaluara nuk kanė tė bėjnė shumė me fuqinė kombėtare, nuk ka rėndėsi sa domethėnėse duken nė atė moment. Kriza financiare aktuale pati rėndėsi, por ajo nuk e ndryshoi gjeometrinė bazė tė fuqisė ndėrkombėtare. Koncepti i rėnies amerikane nė mėnyrė tė ērregullt ėshtė tronditur, por qė Amerika tė bjerė poshtė duhet qė ndonjė fuqi tjetėr t’ja kalojė. Nuk ka asnjė kandidat.
Le tė shikojmė Kinėn, mė sė shumti e pėrmendur si sfiduesi i Shteteve tė Bashkuara. Kina Han ėshtė e rrethuar nga katėr shtete jastėk – Manēuria, Mongolia e Brendshme, Ksiniangu dhe Tibeti. Pa kėto jastėkė, kufijtė e Kinės do tė spostoheshin nga brenda dhe Kina do tė bėhej e cenueshme. Me kėto katėr shtete jastėk nė vend, Kina ėshtė e sigurtė, ama si njė ishull i bllokuar, i rrethuar nga xhungla malore, Himalajat, stepat e Azisė Qendrore dhe pyjet siberiane. Kina ėshtė e bllokuar nė tė gjitha drejtimet, pėrveē detit.
Shumica dėrrmuese e popullsisė kineze jeton brenda 1000 miljeve nga bregu Paqėsor. Pėrtej kėsaj linje, furnizimi me ujė tė pijshėm nuk do t’i mbėshteste popullsi tė mėdha. Pjesa mė e madhe e zhvillimit industrial ndodh brenda 100 miljeve nga bregu. Shiko shifrat e mėposhtme, tė nxjerra nga statistikat kineze. Rreth 64 milionė kinezė jetojnė nė familje me mė shumė se 20000 dollarė tė ardhura nė vit. Rreth 165 milionė kinezė jetojnė me tė ardhura nė vit midis 2000 dhe 20000 dollarėve. Shumica e kėtyre jetojnė brenda 100 miljeve nga bregu. Rreth 400 milionė kinezė kanė tė ardhura familjare midis 1000 dhe 2000 dollarėve nė vit, ndėrsa rreth 670 milionė kanė tė ardhura familjare prej mė pak se 1000 dollarė nė vit. Kina ėshtė njė territor me varfėri tė jashtėzakonshme. Mao e bėri Marshimin e Madh qė tė ngrinte njė ushtri fshatarėsh tė dėshpėruar pėr ta rregulluar kėtė lloj mosbalance ekstreme. Mosbalanca ekziston akoma, njė vullkan poshtė regjimit aktual.
Kina do tė duhej ta trefishonte madhėsinė e ekonomisė sė saj dhe Shtetet e Bashkuara do tė duhej tė qėndronin nė vend nėqoftėse Kina do tė barazohej pėr nga GDP-ja me to. Ushtarakisht, Kina ėshtė e pafuqishme. Ushtria e saj ėshtė njė forcė sigurie e brendshme, aftėsia e saj pėr tė projektuar fuqi e bllokuar nga barriera natyrore. Marina e saj ekziston mė sė shumti nė letėr dhe nuk mund tė paraqesė asnjė kėrcėnim serioz ndaj Shteteve tė Bashkuara. Deklarime sipėrfaqėsore pėr Kinėn qė po kalojnė Shtetet e Bashkuara nga pikėpamja gjeopolitike injorojnė realitete bazė dėrrmues. Nė mėnyrė tė imagjinueshme Kina mund t’i tejkalonte problemet e saj, por kjo do tė kėrkonte pjesėn mė tė madhe tė shekullit pėr tė tejkaluar probleme tė kėsaj madhėsie.

Peja-Boy
26-12-09, 23:24
Vazhdon.....


Europa, nėqoftėse ndonjėherė unifikohet nė njė fuqi tė bashkuar ekonomike dhe ushtarake, sigurisht qė mund t’i sfidonte Shtetet e Bashkuara. Megjithatė, siē e kemi parė gjatė krizės sė fundit financiare, nacionalizmi vazhdon qė ta pėrēajė kontinentin, edhe pse lodhja e ka bėrė kėtė nacionalizėm mė pak tė ashpėr. Ideja e Europės qė bėhet njė shtet multikombėtar me njė sistem vendimmarrės ekonomik vėrtet tė integruar dhe me njė forcė ushtarake globale nėn komandė tė pėrbashkėt ėshtė po aq e largėt si ėndėrr sa ajo e Kinės qė bėhet fuqi globale.
Kjo nuk ėshtė njė pikėpamje amerikocentrike e botės. Bota ėshtė amerikocentrike. Shtetet e Bashkuara drejtojnė resurset ekonomike tė Amerikės Veriore, kontrollojnė oqeanet dhe hapėsirėn e votės, projektojnė fuqi ku tė duan, nė mėnyrė tė zgjuar ose jo. Shtetet e Bashkuara janė pėr botėn ajo ēka Britania qe dikur pėr Europėn. Tė dy vendet varen nga kontrolli i deteve pėr tė siguruar interesat e tyre. Tė dy vendet e kuptuan se mėnyra mė e mirė pėr tė fituar kontrollin e deteve qe qė t’i ndalonte vendet e tjera nga ndėrtimi i flotave. Tė dy e kuptuan se mėnyra mė e mirė pėr ta bėrė kėtė gjė qe tė ruhet njė balancė force nė tė cilėn sfidues potencialė t’i harxhonin resurset e tyre duke luftuar njėri tjetrin nė tokė nė vend, qė tė ndėrtonin flota qė mund ta sfidonin kontrollin e tyre tė deteve.
Shtetet e Bashkuara po e bėjnė kėtė gjė globalisht. Objektivi parėsor i tyre ėshtė qė gjithmonė tė parandalojnė shfaqjen e njė fuqie tė vetme qė mund tė dominojė Eurazinė dhe gadishullin evropian. Me rėnien e Bashkimit Sovjetik, limitet e Kinės dhe pėrēarjet e Bashkimit Europian, aktualisht nuk ka asnjė kėrcėnim tė kėsaj natyre. Kėshtu qė Shtetet e Bashkuara kanė lėvizur drejt njė objektivi dytėsor, qė ėshtė bllokimi i shfaqjes sė ēdo hegjemonisti rajonal qė nė perspektivė tė mund tė rritet nė diēka mė tė rrezikshme. Shtetet e Bashkuara bėjnė ēka munden pėr tė ndėrprerė rishfaqjen e fuqisė kombėtare ruse, ndėrsa ndėrton marrėdhėnie me vende kufitare tė tilla si Polona dhe Turqia. Ato inkurajojnė trazira nė rajonet kufitare tė Kinės, duke pėrdorur si justifikim ideologjinė e tė drejtave tė njeriut. Ato kryejnė luftėra tė drejtpėrdrejta apo jo tė drejtpėrdrejta me njė bazė dukshėm tė rastėsishme, nga Somalia nė Serbi, nga Iraku nė Afganistan.
Shumė prej kėtyre luftėrave duket se ecin shumė keq. Megjithatė, suksesi nuk matet nga paqėtimi i njė vendi, por nga shkatėrrimi i tij. Nė masėn nė tė cilėn kontinenti euraziatik shkatėrrohet, nė masėn qė ka trazira dhe ndarje nga Atlantiku nė Paqėsor, Shtetet e Bashkuara e kanė realizuar misionin e tyre. Iraku ėshtė shembullor. Ndėrhyrja amerikane rezultoi nė njė luftė civile. Nė fakt, ajo ēka u duk se qe dėshtim, nė fakt qe njė rezultat i kėnaqshėm. Nė mėnyrė subjektive, ne do tė mendonim se George W. Bush dhe kritikėt e tij qenė tė paditur nė kėtė, por kjo ėshtė tamam gjeopolitikė. Imperativėt gjenerojnė ideologji (njė Irak demokratik) dhe pikėpamje tė gabuara (armė tė shkatėrrimit nė masė). Megjithatė, kėto janė hije nė mur. Janė imperativėt gjeopolitikė, jo retorika, qė duhet kuptuar me qėllim qė tė kuptohet ajo ēfarė po ndodh.
Pėr pasojė, problemi ėshtė se si kėto realitete gjeopolitike dhe strategjike modelojnė pjesėn tjetėr tė shekullit. Eurazia, e kuptuar gjerėsisht, po rrėnohet nga brenda. Kina ėshtė shumė mė e dobėt nga sa duket dhe ėshtė e kėrcėnuar me paqėndrueshmėri tė brendshme. Europianėt janė tė pėrēarė nga modelet e vjetra kombėtare qė i pengojnė nga tė lėvizurit nė njė drejtim uniform. Rusia po e pėrdor dritaren e mundėsisė tė paraqitur nga preokupimi amerikan nė ēarjen e votės islamike pėr tė reklamuar sferėn e saj tė influencės nė ish-Bashkimin Sovjetik, por dobėsia e brendshme e saj do tė rideklarohet gjatė brezit tė ardhshėm.
Fuqi tė reja do tė shfaqen. Nė shekullin XIX, Gjermania, Italia dhe Japonia filluan tė shfaqen si fuqi tė mėdha, ndėrsa nė shekullin XX fuqi tė mėdha tė tilla si Britania dhe Franca ranė nė status tė dorės sė dytė. Ēdo shekull, njė konstelacion i ri fuqish formojnė atė qė mund t’i godasė vėzhguesit e fillimit tė shekullit si tė paimagjinueshėm. Kėshtu qė le tė mendojmė rreth sė paimagjinueshmes.
Shtetet e Bashkuara ndjekin njė politikė tė jashtme tė shkujdesur. Fuqia relative e Shteteve tė Bashkuara ėshtė e tillė qė ato kanė njė marzh gabimi shumė mė tė madh se ai i vendeve me tė cilat konfrontohet. Gjithashtu kanė njė imperativ strategjik trazues, tė bazuar nė interesat gjeopolitike. Kjo do ta bėnte planetin njė vend tė pakėndshėm, veēanėrisht pėr fuqitė nė ngritje.
Ka dhe njė dimension tjetėr tė ngulitur nė politikėn e jashtme amerikane: pėrdorimi i fuqive rajonale tė nėnshtruara si bedelė, duke e shkėmbyer vullnetin e tyre pėr tė pėrballuar rreziqe nga njė fuqi e madhe tė kundėrvėnė Shteteve tė Bashkuara pėr benefice substanciale. Ripėrtėritja e Gjermanisė Perėndimore dhe e Japonisė gjatė Luftės sė Ftohtė janė shembuj klasikė tė kėsaj. Ka tri vende qė tashmė janė fuqi tė mėdha apo emergjente, tė cilat do tė jenė tė rėndėsishme pėr Shtetet e Bashkuara nė pėrballjen e tyre me Rusinė gjatė dekadės sė ardhshme apo afėrsisht: Japonia, Turqia dhe Polonia.
Japonia ėshtė tashmė njė fuqi e madhe. Ajo ėshtė ekonomia e 2-tė mė e madhe e botės, me njė shpėrndarje shumė mė tė qėndrueshme tė tė ardhurave dhe me strukturė shoqėrore. Ajo ka marinėn mė tė madhe tė Azisė lindore – njė qė Kina do tė donte ta kishte – dhe njė ushtri mė tė madhe se ajo e Britanisė (qysh nga Lufta e Dytė Botėrore, “ushtria” dhe “marina” e Japonisė kanė qenė zyrtarisht “forca vetėmbrojtjeje” joagresive). Ajo nuk ka qenė njė vend dinamik, ushtarakisht apo ekonomikisht, por dinamizmi shkon e vjen. Janė themelet e fuqisė kombėtare, relativisht e vendeve tė tjera, qė kanė rėndėsi nė perspektivė.
Turqia ėshtė tani ekonomia e 17-tė mė e madhe e botės dhe ekonomia islamike mė e madhe. Forcat e armatosura tė saj janė mė tė aftat nė rajon dhe janė ndoshta mė tė fuqishme nė Europė, pėrveē forcave tė armatosura britanike. Influenca e saj ndjehet tashmė nė Kaukaz, nė Ballkan, Azinė Qendrore dhe botėn arabe. Mė e rėndėsishmja, ajo ėshtė historikisht lideri i botės myslimane, ura e saj drejt pjesės tjetėr tė botės. Gjatė shekujve tė kaluar, kur bota myslimane ka qenė e bashkuar, kjo ka ndodhur nėn fuqinė turke; shekulli i kaluar ka qenė normaliteti. Nėqoftėse Rusia dobėsohet, Turqia del si fuqia dominuese nė rajon, pėrfshi Mesdheun lindor; Turqia ėshtė njė fuqi detare e konsideruar. Gjithashtu, ajo ka qenė historikisht pragmatiste nė politikat e jashtme tė saj.
Polonia ka ekonominė e 18-tė mė tė madhe tė botės, mė tė madhen midis ish-satelitėve sovjetikė dhe tė 8-ėn mė tė madhe nė Europė. Ajo ėshtė njė aset strategjik jetik pėr Shtetet e Bashkuara. Nė konkurrimin emergjent midis Shteteve tė Bashkuara dhe Rusisė, Polonia pėrfaqėson kufirin gjeografik midis Europės e Rusisė dhe themelin gjeografik tė ēdo pėrpjekjeje pėr tė mbrojtur vendet balltike. Duke pasur parasysh imperativin amerikan pėr tė bllokuar hegjemonistėt euaziatikė dhe pakėnaqėsinė e Europės me Shtetet e Bashkuara, marrėdhėnia amerikano – polake bėhet kritike. Nė vitin 2008, Shtetet e Bashkuara nėnshkruan njė marrėveshje me Poloninė pėr tė instaluar raketa nė Detin Balltik si pjesė tė mburojės mbrojtėse hapėsinore evropiane tė Washington, dukshėm pėr t’u mbrojtur nga “shtetet batakēinj”. Mburoja nuk ėshtė pėr Iranin, por pėr Poloninė si njė aleat amerikan, nga pikėpamja amerikane dhe ruse.
Pėr tė konsideruar se ēfarė nėnkupton pėr njė qė tė jetė njė aset strategjik i njė fuqie globale, merr rastin e Koresė sė Jugut. Ēdo sugjerim nė vitet ‘50 tė shekullit tė kaluar do tė pritej me mosbesim. Megjithatė, kjo ėshtė ajo ēka Koreja u bė. Ashtu si Izraeli, Koreja e Jugut formoi njė marrėdhėnie strategjike me Shtetet e Bashkuara qė qe transformuese dhe Koreja e Jugut dhe Izraeli e filluan me njė bazė shumė mė tė dobėt nė vitet ‘50 sesa ka Polonia sot.
Rusia nuk mund t’u mbijetojė pafundėsisht problemeve ekonomike dhe demografike tė saj. Kina duhet tė pėrballojė problemet sociale endemike tė saj. Kėshtu, imagjino njė Eurazi tė paqėndrueshme dhe tė copėzuar. Nė krahun e saj janė tri fuqi – Japonia nė lindje, Turqia nė jug dhe Polonia nė perėndim. Secila do tė kish qenė aleate e Shteteve tė Bashkuara gjatė intervalit rus, por nga mesi i shekullit tendenca amerikane pėr tė ndryshuar aleatė dhe bėrė aleatė ish-armiq do tė jetė nė zhvillim, jo pėr kapriēo, por pėr nevojė gjeopolitike.
Dy nga tri fuqitė e mėdha do tė jenė fuqi detare. Sipas tė gjitha gjasave, mė e rėndėsishmja do tė jetė Japonia, varėsia e sė cilės ndaj importimit tė pothuajse tė gjitha lėndėve tė para e detyron atė qė tė sigurojė rrugėt detare tė saj. Turqia do tė ketė njė interes mė tė pakėt, por shumė real, nė qenien njė fuqi detare nė Mesdheun lindor dhe, ndėrsa fuqia e saj nė botėn myslimane rritet, ajo do tė zhvillojė njė marrėdhėnie me Egjiptin qė do tė rrezikojė Kanalin e Suezit dhe, pėrtej tij, Detin e Arabisė. E ndodhur midis Rusisė e Gjermanisė dhe akoma mė shumė nėn kontrollin e Shteteve tė Bashkuara, Polonia do tė jetė njė fuqi tokėsore.


Vazhdon me Posht !!!

Peja-Boy
26-12-09, 23:26
Strategjia e Shteteve tė Bashkuara konsideron si kėrcėnim ēdo fuqi tė madhe me aftėsi tė konsiderueshme detare; ajo do ta ketė zgjidhur njė problem – problemin rus – me gjenerimin e njė tjetri. Tė imagjinosh njė aleancė japonezo-turke ėshtė e habitshme, por jo mė e habitshme se aleanca japonezo-gjermane mė 1939. Tė dyja vendet do tė jenė nėn presion tė tmerrshėm nga fuqia e konsoliduar. Tė dyja do tė kenė interes nė pėrmbysjen e regjimit global qė kanė imponuar Shtetet e Bashkuara. Rreziku i mosveprimit do tė jetė mė i madh se rreziku i veprimit. Kjo ėshtė baza e luftės.
Imagjinimi i njė lufte kėrkon qė tė nxjerrim teknologji. Pėr Shtetet e Bashkuara, hapėsira ėshtė tashmė mundėsuesi i makinės ushtarake tė tyre. Komunikime, lundrime dhe inteligjencė tashmė janė me bazė hapėsinore. Ēdo fuqi e madhe qė sfidon Shtetet e Bashkuara duhet tė shkatėrrojė asetet me bazė hapėsinore tė tyre. Kjo nėnkupton qė, nga mesi i shekullit, Shtetet e Bashkuara do tė kenė krijuar mbrojtje substanciale pėr astet e tyre, por nėqoftėse ato mund tė bėhen tė shurdhėta, memece dhe tė verbra, njė koalicion i Turqisė dhe Japonisė mund t’i detyronin qė tė bėnin lėshime strategjike.
Lufta varet mbi befasinė dhe kjo befasi do tė duhet tė pėrqendrohet nė shkatėrrimin e forcave hapėsinore amerikane. Nėqoftėse kjo tingėllon joracionale, atėhere imagjinoni sesi mendimi i 1000 sulmeve me bombardues nė Luftėn e Dytė Botėrore do tė kish tingėlluar nė 1900. Largėsia e pėrshkuar teknologjikisht midis viteve 1900 e 1945 qe shumė mė e madhe sesa ajo qė po sugjeroj pėr 2050. Nuk ka asnjė zbulim kėtu, vetėm zhvillime tė asaj ēka tashmė ekziston.
Ėshtė e vėshtirė tė imagjinohet njė humbje amerikane nė kėtė luftė, megjithėse jo pengesa tė mėdha. Forca e pastėr e fuqisė qė Shtetet e Bashkuara dhe aleati i tyre polak mund tė lėshojnė kundėr japonezėve dhe turqve do tė jetė shkatėrrimtare. Armike do tė pėrpiqet t’u mohojė Shteteve tė Bashkuara atė ēka ato tashmė kanė, fuqi hapėsinore, pa qenė tė aftė t’i zėvendėsojnė ata. Shtetet e Bashkuara do tė fitonin nė njė luftė ku nė lojė do tė ishte bota, por kostoja do tė jetė shumė mė pas se masakrat e pėrgjakshme tė luftėrave botėrore tė Europės. Hapėsira nuk pėrmban milionat e ushtarėve nė llogore. Lufta bėhet mė njerėzore.
Trofeu pėrfundimtar ėshtė Amerika Veriore. Deri nė mesin e shekullit XIX, kishte dy konkurrentė pėr dominim: Washington dhe Mexico City. Pas pushtimit amerikan tė Meksikės veriore nė vitet 1840, Washington e dominoi Amerikėn Veriore dhe Mexico City sundonte njė vend tė dobėt dhe tė pėrēarė. Mbeti kėshtu pėr 150 vjet. Nuk do tė mbesė kėshtu edhe pėr 100 vite tė tjera. Sot Meksika ėshtė ekonomie e 13-tė mė e madhe e botės. Ajo ėshtė e paqėndrueshme pėr shkak tė luftėrave tė drogės tė saj, por ėshtė e vėshtirė tė imagjinohen qė kėto luftėra tė vazhdojnė pėr pjesėn tjetėr tė shekullit. Trashėgimtarėt e gangsterėve tė sotėm shumė shpejt do tė jenė nė bordet e muzeumeve tė artit.
Meksika ėshtė bėrė njė vend me mė shumė se 100 milionė banorė, me njė ekonomi miliarda dollarėshe. Kur shikoni nė njė hartė ndėrkufitare midis Shteteve tė Bashkuara dhe Meksikės, shikoni njė fluks tė madh parash droge drejt jugut dhe fluksin e popullsisė drejt veriut. Shumė zona tė Meksikės veriore qė pushtuan Shtetet e Bashkuara tani po ripopullohen nga meksikanė qė lėvizin drejt veriut – shtetas amerikane, tė huaj tė ligjshėm apo tė huaj tė paligjshėm. Kufiri politik dhe kufiri kulturor janė duke divergjuar.
Deri pas mesit tė shekullit, Shtetet e Bashkuara nuk do tė pėrgjigjen. Ato kanė preokupime tjetėrkund dhe ndryshimet demografike nė Shtetet e Bashkuara do tė vendosin njė premio nė inkurajimin e emigracionit meksikan drejt veriut. Do tė jetė pas luftės sistemike tė mesit tė shekullit qė do tė shfaqet realiteti i ri. Meksika do tė jetė njė vend i begatė, i fuqishėm me njė pjesė tė konsiderueshme tė popullsisė sė saj qė jeton nė jugperėndimin amerikan, nė territor qė meksikanėt e konsiderojnė si tė tyrin.
500 vitet e dominimit evropian tė sistemit ndėrkombėtar nuk garantuan se cila do tė ishte fuqia dominuese evropiane. As nuk ka ndonjė garanci se cila do tė jetė fuqia dominuese nė Amerikėn Veriore. Dikush mund tė imagjinojė skenarė nė tė cilat Shtetet e Bashkuara copėzohen, nė tė cilat Meksika bėhet njė fuqi e barabartė me tė ose nė tė cilat Shtetet e Bashkuara e ruajnė parėsinė pėr shekuj ose njė fuqi e jashtme bėn njė lėvizje. Amerika Veriore ėshtė trofeu.
Nė momentin e duhur, rendi gjeopolitik do tė ndryshoje sėrish dhe epoka amerikane do tė pėrfundojė. Ndoshta edhe mė shpejt, fuqia e Shteteve tė Bashkuara do tė darovitet. Ama jo akoma dhe jo nė kėtė shekull.

Peja-Boy
26-12-09, 23:29
10 qytetet mė tė mira pėr jetesė (http://zemra.org/10-qytetet-me-te-mira-per-jetese/)


1. Zurich, Switzerland
2. Copenhagen, Denmark
3. Tokyo, Japan
4. Munich, Germany
5. Helsinki, Finland
6. Stockholm, Sweden
7. Vienna, Austria
8. Paris, France
9. Melbourne, Australia
10. Berlin, Germany

Peja-Boy
26-12-09, 23:34
Kuriozitete – A e dini se?! (http://zemra.org/a-e-dini-se/)
Gjuhė e njė balenė blu ėshtė po aq e gjatė sa njė elefant.
Sytė tona janė gjithmonė tė njėjtėn madhėsi nga lindja.
Toka nuk ėshtė e rrumbullakėt, ėshtė pak si dardhė.
Mesatarisht, njerėzit ndėrrojnė shtėpinė ēdo 7 vjet.
Cdo dite dergohen 160 miliardė e-maile, 97% e tyre janė spam/reklama.
9 nga 1.000 kompjuterė janė te infektuar me spam.
Prej 12 milion emaila, spammeret marin 1 pėrgjigje (por perseri edhe ajo ben nje profit te vogel).
Ne bote ka reth 1 miliard kompjuterta ne perdorim.
Ne bote ka reth 2 miliard TV ne perdorim.
Ne bote ka reth 3 miliard celulare ne perdorim, dhe reth 3 milion shiten cdo dite.
Virusi i pare per celular, Cabir.A, u shfaq nė vitin 2004.
Rreth 1.6 miliard njerėz lidhen me internetin, 450 milionė prej tyre flasin Anglisht.
Me 25 Korrik 2008, Google e regjistroi Trilionin e pare te URL-ve qe eshte 20% nga te gjitha webfaqet tjera se bashku.
Google trajton rreth 1 miliard kėrkime(search), duke liruar rreth 200 ton CO2 nė ditė.
Mesatarisht Familje amerikane pėrdor 10,6 megavat-orė (MWh) energji elektrike nė vit.
Google pėrdor rreth 15 miliard kWh energji elektrike nė vit, mė shumė se shumica e vendeve. Megjithatė, google gjeneron njė shumė me panele diellore.
Celulari i pare u bė publik mė 3 Prill 1973 nga Martin Cooper.
Sony Ericsson 8000X ishte telefoni i parė qe u shit nė SHBA, filloi mė 11 prill, 1984, ai ishte projektuar nga Rudi Krolopp dhe peshonte 900 gram.
Rreth 20% e videove nė YouTube kane te bejne me muziken.
Njerėzit shohin 15 miliard Video Online ēdo muaj.
Flickr ka rreth 3 miliardė fotografi, Facebook ka mė shumė se 10 miliard.
Cdo 5 sekonda 5 njerez lindin dhe 2 vdesin, qe do te thote se cdo 40 vjet popullsia do dyfishohet.
92 bomba bėrthamore jane humbur nė det.
Ne bote fliten 2 700 gjuhe.
Domatja eshte pema me e popullarizuar ne bote.
Ne bote ka me teper se 20.000 lloje te birrės (alkohol).
Diamanti thehet nese i mshon me cekan.
Ende nuk dihet se kush i ka shpikur syzat.
A e dini se 11% e njerėzve janė pa shtepi?
A e dini se muaji Gusht ka pėrqindje mė tė lartė tė lindjeve?
A e dini se mesatarisht personi bie nė gjumė pėr 7 minuta?
A e dini se arusha ka 42 dhėmbė?
A e dini se syri i strucit ėshtė mė i madh se truri i tij?
A e dini se ka dy kokra misri nuk duken te njejta?
A e dini se limon pėrmban mė shumė sheqer se luleshtrydhe?
A e dini se 8% e njerėzve kanė njė brinjė ekstra?
A e dini se emri origjinal i Ralph Lauren ishte Ralf Lifshitz?
A e dini se alfabetin Hawaiian ka 12 shkronja?
A e dini se fluturimit me i gjate i regjistruar tė njė pulė ishte 13 sekonda?
A e dini se shkronja mė e zakonshėm qė pėrdoret nė alfabet ėshtė E?
A e dini se shkronja qe me se paku perdoret ne alfabet eshte Q?
A e dini se 3 gjuhėt mė tė zakonshme nė botė janė gjuha kineze, spanjisht dhe anglisht?
A e dini se njė mace ka 32 muskuj ne cdo vesh?
A e dini se Perth i Australise eshte qytet me mė teper erė.
A e dini se emri i mesme i Elvis Prisley ishte Aron?
A e dini se kockat mė tė voga nė trupin e njeriut janė gjet nė vesh?
A e dini se macet shpenzojnė 66% tė jetės sė tyre nė gjumė?
A e dini se mesatarja ne Zvicer qe hane ēokollatė eshte 10 kg pėr person nė vit?
A e dini se paret jane problemi numer 1 qe bur e grua polemizojne?

Peja-Boy
26-12-09, 23:57
Deshironi femije si Brad Pitt? (http://zemra.org/deshironi-femije-si-brad-pitt/)Banka pėr dhurues ka meshkujt tė cilėt ngjajnė me ndonjė person tė famshėm. Klientėve u janė ofruar nė dispozicion katalogėt ku afėr emri tė dhuruesit qėndron fotografia e yllit nė tė cilin ngjan.
Njė bankė e spermės nė California tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės u ofron klientėve tė saj mundėsinė qė fėmija i tyre tė pėrngjajė nė ndonjė person tė famshėm. Pranė emrit tė dhuruesit gjendet fotografia e personit tė famshėm nė tė cilin pėrngjanė.
Nė Los Angeles gjatė disa ditėve tė fundit ėshtė bėrė modė qė tė kesh fėmijė i cili i ngjan dikujt tė famshėm. Grave kėtė gjė ua mundėson banka e re e spermės “California Cryobank”. Banka pėr dhurues ka meshkujt tė cilėt ngjajnė me ndonjė person tė famshėm. Klientėve u janė ofruar nė dispozicion katalogėt ku afėr emri tė dhuruesit qėndron fotografia e yllit nė tė cilin ngjan.
“E kemi bėrė kėtė gjė sepse klientėt tonė gjithmonė na pyesin se kujt i ngjanė dhuruesi i spermės, prandaj me kėtė mėnyrė vetėm sa i kemi lehtėsuar shumė gjėra. Shumė prej tyre kanė dashur qė fėmija i tyre tė ngjajė me Brad Pittin apo George Clooneyn”, ka thėnė Scott Brown pėrfaqėsues nga banka e spermės.
Nė bankė thonė se zgjedhin shumė dhe marrin vetėm njė pėr qind tė dhuruesve tė cilėt paraqiten, mirėpo pėrkundėr kėsaj nė bankė ka spermė tė mjaftueshme. Klientėt e bankės mund tė insistojnė tė dinė pėr gjatėsinė e dhuruesit, ngjyrėn e syve, ngjyrėn e flokėve, e nė bazėn e tė dhėnave do tė radhiten menjėherė dhuruesit tė cilėt kanė ngjashmėri me njė apo mė shumė persona tė famshėm.

Peja-Boy
27-12-09, 15:03
Delfinat ushtarak (http://zemra.org/delfinat-ushtarak/)

Edhe delfinat i kane stervitur per qellime ushtarake. SHBA dhe Rusia kane stervitur delfinat per disa qellime. Disa prej tyre jane te stervitur per ti shpetuar zhytesit ose per te locuar mina nen uje.
SHBA ushtron delfinat dhe luanet e detit nen Programen “Mammal” me qender ne San Diego, California. Delfinat ushtarak jane perdorur nga SHBA gjate luftes se Pare dhe te Dyte ne Afganistan, Iran dhe Irak. Te inkuadruar kane qene 75 delfina.
Thuhet se Rusia e ka mbyll kete program ne fillim te vitit 1990. Me vitin 2000 gazetat raportuan se disa delfina qe jane te ushtruar te vrasin nga Ruset, jane shitur ne Iran.
Pėr shkak tė sekretit tė praktikės sė tillė, thashethemet e delfinėve ushtarak pėrfshijnė trajnimin e tyre pėr tė hedhur mina nėnujore, tė luftėtarėve tė vrarė armikut, ose pėr tė kėrkuar dhe shkatėrruar duke pėrdorur metoda tė nėndetėseve kamikaze. Ka qenė edhe spekulime rreth zhvillimit tė mundshėm tė pajisjeve tė sofistikuar, tė tilla si shigjetat me helm, pajisjet zhurma hidrolokator dhe kėshtu me radhė pėr tė delfinėve dhe pėr tė luftuar nė mes tė dy superfuqive. Marina e SHBA mohon qė ka stėrvitur ndonjėherė gjitarėt e tij detare tė dėmtojė apo plagosin njerėzit nė ndonjė mėnyrė ose tė mbajnė armė pėr tė shkatėrruar anijet.

Peja-Boy
27-12-09, 15:08
Facebook per te vdekur (http://zemra.org/facebook-per-te-vdekur/)

Faqja e internetit ofron email nga varri *
Frikė pėr tė vdekur se papritmas, pa mundėsi tė ndreqin gabimet apo thonė lamtumirė, ka bėrė qė njė sipėrmarrės australian pėr tė filluar njė faqe interneti ku njerėzit mund tė kontaktojnė me tė dashurit e pėrtej varrit. Peter Ingram, programuese e njė sistemeve te sigurisė ,pa se vetėm pas dy javė qė u diagnostifikua me njė tumor tė trurit, ajofilloi te humb aftėsinė e saj pėr tė folur, shkruar, apo edhe buzėqeshje. Ajo ishte 100 pėr qind tė vetėdijshėm dhe e aftė pėr tė kuptuar se ēfarė po ndodhte pėrreth saj, por mbeti e heshtur deri nė vdekjen e saj, duke marrė sekretet e saj, falė dhe keqardhje pėr varr. “Unė e kam njohur ate pėr 20 vjet dhe pėr mua kjo ishte shkatėrruese”, tha Ingram.
Ingram kohėt e fundit filloi hera e parė virtuale Australisė-site capsule, FromBeyond2u.com, ku jetojnė mund tė lėrė video, fotografi dhe dokumente pėr tė dėrguar jashtė pėr tė dashurit e tyre pas vdekjes. Pėr $ 1 njė javė pėrdoruesit mund tė ruajė kujtime isha i vogėl tė tyre dixhitale ‘dhe mesazhet program lamtumirės pėr kohėn e vdekjes sė tyre dhe nė data tė caktuara tė tilla si ditėlindje apo jubileve nė tė ardhmen. “Kjo nuk ėshtė njė koncept i ri, duke i lėnė gjėrat, letra pėr njerėzit, video, mesazhet, por interneti e ka ndryshuar atė qė ne mund tė bėjmė me atė,” tha Ingram AFP. “Ju mund tė mbani nė kontakt sot, nesėr dhe mė gjerė.”
Subscribers mund tė shkruani lavdėri e tyre dhe tė krijojnė njė haraē multimedial pėr pėrdorim nė funeralin e tyre, dhe lė trashėgim foto dhe video files.
Pėrderisa gjallė, ata mund tė pėrdorin vend si njė vend pėr tė ruajtur dhe ndani dosjet e tyre me shokėt dhe familjen e gjithė bota. Njė vėrtetim me kodin e aktivizimit nė rast tė vdekjes i jepet ēdo pėrdorues qė tė lėnė me vullnetin e tyre ose tė afėrmit.
Pjesa e social-qendėr e rrjeteve, biografi pjesė e projektit, FromBeyond2u ėshtė njė nga vetėm njė pjesė tė vogėl tė vendeve tė tilla nė mbarė botėn, dhe thirrjen e tij qėndron nė krijimin e “dashuri e pėrjetshme” pėr brezat qė vijnė, tha Ingram.

Peja-Boy
27-12-09, 15:12
Fundi eshte Afer ....


Pas tre vjetėsh, nė Tokė do tė jetojnė plot 7 miliardė banorė. Ishte fundi i vitit 1999 kur festuam, me pak frikė, lindjen e “fėmijės sė fundshekullit”, banorit numėr 6 miliardė.
Nė vitin 1960 kishte lindur babai i atij fėmije, banori numėr 3 miliardė. Nė mė pak se gjysmė shekulli, numri i banorėve tė Tokės ėshtė dyfishuar, pėr shkak tė lindjeve tė shumta (9 mijė lindje nė orė, 220 mijė ēdo ditė). Sipas raportit tė ri tė Institutit Kombėtar tė Studimeve Demografike, shumė prej ndryshimeve sociale me tė cilat duhet tė pėrballemi dhjetė vitet e ardhshme janė tė paparashikueshme, si pėr shembull qė do tė vazhdojmė tė plakemi mė shumė dhe do tė jemi mė tė shėndetshėm. Jetėgjatėsia do tė rritet edhe mė shumė falė pėrmirėsimit tė kushteve materiale dhe progresit tė mjekėsisė qė do tė pėrhapet edhe nė vendet mė tė varfra. Aksidentet do tė bėhen njė prej shkaqeve kryesore tė vdekjes, pas atakut kardiak dhe kancerit nė mushkėri. Por nė kėmbim do tė kemi njė botė ku, pėr herė tė parė nė historinė e njerėzimit, tė moshuarit do tė jenė mė shumė nė numėr se tė rinjtė. Nė 1950-ėn, nė vendet e zhvilluara popullsia nėn moshėn 15-vjeēare ishte 16 pėr qind mė e lartė se 60-vjeēarėt. Sipas llogaritjeve tė Institutit Kombėtar tė Studimeve Demografike, brenda vitit 2019 kurba e fėmijėve nėn moshėn 5-vjeēare do tė zbresė nėn atė tė tė rriturve.
Ndryshimi i “piramidės demografike” duket i pashmangshėm. Femrat e shekullit XX kanė filluar tė bėjnė mė pak fėmijė, fillimisht nė Perėndim, ndėrsa tani edhe nė Lindje, si nė Kinė, Indi apo disa shtete afrikane. “Nė ēdo vend tė botės numri i lindjeve ėshtė zvogėluar dhe plakja demografike procedon shumė shpejt”, thotė Gilles Pison, autor i studimit francez. Ēdo muaj, 870 mijė persona mbushin 65 vjeē, pra hyjnė nė tė ashtuquajturėn “moshėn e tretė” dhe shpresojnė qė tė arrijnė edhe tė katėrtėn. Nė vitin 2040, numri i 65-vjeēarėve do tė dyfishohet, nga 7 pėr qind do tė arrijė nė 14 pėr qind. E dhėna mė interesante ėshtė ajo e 80-vjeēarėve, qė gjatė 30 viteve tė ardhshme do tė rritet 233 pėr qind. Nė tė njėjtėn periudhė, numri i tė rinjve nėn moshėn 15-vjeēare do tė rritet 6%.
Fėmijėt tanė do tė jetojnė nė njė botė pa vėllezėr dhe kushėrinj, vetėm me katėr gjyshėrit dhe ndonjė stėrgjysh. Nėse do tė vazhdojnė tė rrinė pa punė deri nė moshėn 30-vjeēare dhe tė dalin nė pension 60 vjeē, do tė jenė brezi i parė nė historinė e njerėzimit qė ka kaluar mė shumė kohė duke pushuar, sesa duke punuar. Ndoshta qytetet do tė kenė mė pak shkolla dhe mė shumė qendra kushtuar akomodimit tė tė moshuarve. Ky ndryshim social do tė ketė pasoja ekonomike pėr qeveritė. Nė vendet perėndimore, 45 pėr qind e burimeve publike, ku pėrfshihen pensionet, asistenca dhe ilaēet, shkojnė pėr mė tė moshuarit e popullsisė. Ky transferim ėshtė i destinuar tė rritet, duke vėnė nė njė provė tė fortė solidaritetin mes brezave.
Nė mėnyrė tė pashmangshme, familja horizontale do tė zėvendėsohet nga ajo vertikale, ku tė moshuarit do tė shpenzojnė para dhe kohė tė lirė pėr t‘u kujdesur pėr nipėrit, dhe shpesh pėr tė ndihmuar fėmijėt nė punė.
Por jo gjithēka mund tė parashikohet. Demografia nuk ėshtė njė shkencė ekzakte. Mjafton tė kujtosh njoftimin e bėrė nė vitet ‘80, qė numri i banorėve nė Tokė nė vitin 2050 do tė arrinte nė 15 miliardė, ndėrkohė qė sot parashikimet e instituteve tė mėdha thonė se numri do tė jetė 9 miliardė. “Revolucioni demografik qė ka ndryshuar pamjen e planetit, ka nisur nė fillim tė shekullit XX, thotė demografi francez Pison. Ndryshimi ka filluar gjatė viteve 1965-‘70, kur popullsia rritej 2 pėr qind nė vit. Sot kemi rėnė nė 1,33% dhe nė vitin 2050 rritja demografike botėrore do tė ndalė nė 0,3%, pikė, nga ku mund tė fillojė tė zbresė”.
Fakti qė popullsia do tė arrijė nė 9 miliardė nė vitin 2050, tė ngjall frikė. “Sigurisht qė janė tė dhėna tė cilat tė bėjnė pėrshtypje, por jo pėr faktin ekologjik, sepse Toka ėshtė njė planet i pasur dhe teknologjitė na ndihmojnė tė krijojmė mirėqenien. Ajo qė na shqetėson mė tepėr ėshtė shpėrndarja e burimeve, e cila duhet tė ndryshojė medoemos”, thekson njė studiuese. Ajo qė do tė shohim ne, fėmijėt dhe me siguri nipėrit tanė, ėshtė njė botė e pėrmbysur edhe nga njė pikėpamje gjeopolitike. Nė fillim tė shekullit XXI, raporti europianė-afrikanė ishte dy me njė, ndėrsa nė vitin 2050 do tė jenė tre afrikanė me njė europian. Eritra do tė ketė mė shumė banorė se Rusia. Numri i amerikanėve do tė arrijė nė 440 milionė, por do tė jenė shumė pak para 1,74 miliardė banorėve tė Indisė, qė ndėrkaq do t‘ia ketė kaluar edhe Kinės (1,43 miliardė). Nga pikėpamja demografike, numri i europianėve do tė jetė gjithnjė e mė i vogėl. “Kemi vėnė re njė rritje tė numrit tė lindjeve. Kjo ėshtė njė surprizė e vėrtetė”, thotė studiuesi. Gjatė dy viteve tė fundit, mesatarja e lindjeve nė Europė ėshtė rritur nga 1,5 nė 1,6 pėr qind dhe nė vende si Britania e Madhe, Spanja dhe Greqia, ka pasur njė rritje tė konsiderueshme tė numrit tė lindjeve. Mes viteve 2015-2020, demografėt parashikojnė njė rėnie tė vogėl tė numrit tė lindjeve nė vendet perėndimore. Nė fakt ky ėshtė momenti kur do tė vdesin pjesa mė e madhe e brezit qė ka lindur nė vitet 1946-1964.

Peja-Boy
27-12-09, 15:25
Femija mi i forte ne bote (http://zemra.org/femija-mi-i-forte-ne-bote/)Www.richardsandrak.com (http://Www.richardsandrak.com)

http://www.richardsandrak.com/new%20pic%20005.jpg


Nderkohe qe fėmijėt e moshės sė tij luajnė me topa dhe automjete plastike, ai merret me gjimnastikė dhe ngrit pesha. I lindur nė Itali, ky rumun i vogėl ėshtė bėrė i famshėm pėr aftėsitė e tij profesionale nė gjimnastikė dhe si rrjedhojė e ka fituar pseudonimin Hulku i Vogėl.
Vargun e shumė tentimeve tė tij e ka kurorėzuar me hyrjen nė Librin e Rekordeve duke ecur nė duar.
Tė gjitha ato tentime janė dokumentuar me video incizime tė shumta nga ana e babait tė Giulianos, i cili nė tė njėjtėn kohė ėshtė edhe trajneri i ti. Ish bodybuilderi krenohet me tė arriturat e birit tė tij tė cilin nė mėnyrė tė palodhshme e promovon nė kanalin e tij personal nė YouTube.
Mirėpo, derisa shumė njerėz janė tė impresionuar me gjithė kėto gjėra qė Giuliano mund tė bėj, disa tjerė pyesin se ēfarė ndikimesh mund tė kanė kėto trajnime nė zhvillimin normal tė tij dhe shprehin brengėn pėr shėndetin e djaloshit.

Estella
11-01-10, 01:05
Mendoj se kuriozitetet sjan thashetheme dhe smeritojn kete rubrik...:)

Peja-Boy
26-11-10, 20:29
Ka 11 fėmijė, punon 12 orė nė ditė nė 11 vende tė ndryshme

Dave Jones me familjen


41 vjeēari, Dave Jones, ėshtė njė baba i cili ka 11 femi dhe punon 12 orė nė ditė pėr tė mbeshtetur gruan dhe fėmijėt e tij. Dave Jones, 41 vjeēar dhe gruaja e tij Jackie poashtu 41 vjeēare kanė 11 fėmijė dhe jetojnė nė njė shtėpi me shtatė dhoma gjumi. Fėmija i tyre mė i madh ėshtė 16 vjeē, ndėrsa emrat e tyre janė: Callum 16 vjeē, Hayleym 15 vjeē, Melissa 14 vjeē, Stephanie 13 vjeē, Chelsie 12 vjeē, Charlotte 11 vjeē, Bradley 8 vjeē, Liam 6 vjeē, Jayden 5 vjeē, Lydia 3 vjeē dhe Shay 8 muajsh.

Brenda njė viti, familja fiton 38 mijė dollarė nga pagat e Dave pėr punėn e tij nė fabrika dhe nė gazeta. Dave dhe Jackie thonė se ata pėr ēdo fėmijė kanė planifikuar ushqimin, rritjen, shkollimin dhe martesen me shumė kujdes.

Dave thotė: "Unė kam 11 fėmijė mirėpo nuk i kam lejuar vetes si disa familje tė tjera tė cilėt jetojnė nga dhuratat e shtetit."

Ēifti janė tė pėrkushtuar pėr tė edukuar mė sė miri 11 fėmijėt e tyre. Djali i madh Callum, 16 vjeē, tashmė punon fundjavave nė njė bar. Vajzat Hayley dhe Stephanie gjithashtu punojnė nė njė bar lokal, ndėrsa edhe Melisa gjithashtu ka pasur njė punė.

Njė ditė e zakonshme pėr Dave fillon nė orėn 04:15, kur ai merr rrugėn pėr nė punė. Pas njė kalimi tė mbi 12 orėve, ai merr rrugėn pėr nė shtėpi pėr tu kthyer rreth orės 06:00.

Peja-Boy
26-11-10, 20:32
Mbyllet nė banjo pėr tri javė
Njė grua 69 vjeēare ėshtė mbyllur nė banjo pėr tri javė rresht deri sa ėshtė shpėtuar nga policia. Ajo kishte shembur njėrėn anė tė murit mė kėpucėt e saj por e gjithė zhurma qė bėnte nuk ishte dėgjuar nga askush.

Gruaja, emri i tė cilės nuk ėshtė bėrė publik, ka jetuar nė banjė tri javė vetėm duke pirė ujė dhe poashtu nuk kishte harruar as higjenėn e saj, ajo ka bėrė dush disa herė nė ditė dhe ka larė dhėmbėt disa herė nė ditė.

Policia tha se: ′′Gruaja ishte e kequshqyer, por uji e ka mbajtur gjallė atė dhe tani ajo ėshtė shėruar tėrėsisht, nė banjon ku ajo ka jetuar pėr tri javė nuk kishte asnjė dritare qė zėri tė depėrtonte jashtė dhe ta dėgjonte dikush, poashtu ajo ishte shumė mirė edhe nė mendje sepse po tė jetosh tri javė nė banjė mund tė ēmendesh lehtė, por ajo ishte njė grua e fortė′′

Gruaja, tė afėrmėve tė saj u kishte thėnė se ka qenė me pushime, nuk ka treguar asgjė rreth asaj qė i ndodhi nė banjė

Peja-Boy
26-11-10, 20:35
Lizi, vajza me metabolizmin misterioz Teksania Lizi Velaskuez, 21 vjeēe, ėshtė mė e hollė nga sa ēdokush prej nesh mund ta imagjinojė. Ajo e kalon kohėn duke gėlltitur sasi tė jashtėzakonshme ushqimi: hamburgerė, patate tė skuqura, ėmbėlsira. Me fjalė tė tjera konsumon trefishin e kalorive tė njė personi normal. E me gjithė kėrkimet e vazhdueshme mjekėt nuk arrijnė dot qė tė zbulojnė mekanizmin qė e mban atė nė njė peshė shumė tė ulėt trupore.

***

Ajo e nis ditėn e saj me njė tas tė madh me qumėsht dhe drithėra. Njė orė mė vonė, 21-vjeēarja Lizi ka nisur qė tė hajė patatina, biskota dhe ēdo gjė tjetėr qė i del pėrpara. Nuk kalon shumė kohė nga ky konsumim kur ajo fillon ngrėnien e pulave tė pjekura me patate tė skuqura dhe me “Cola”. Kėto gjithsesi janė vakte qė i konsumon para drekės, sepse dreka ėshtė njė histori mė vete.

Nė kėtė vakt ajo konsumon gjithsej 4000 kalori, ose tė njėjtėn sasi kalorish qė njė minator apo punėtor ndėrtimi konsumon gjatė gjithė ditės sė punės. E njėjta mesele vazhdon edhe gjatė orėve tė tjera tė ditės. Lizi ka vetėm njė dėshirė, qė tė shohė pėrpara saj pjata tė mbushura me ushqim, madje njė tryezė nuk do tė ishte keq. Preferenca e saj janė djathėrat e llojeve tė ndryshme. Kur vjen koha pėr tė shkuar nė shtrat Lizi pa frikė mund tė ketė konsumuar gjatė gjithė ditės sė saj 8000 kalori. E njėjta procedurė pėrsėritet vit pas viti, e njėjta dietė, e njėjta sasi jashtėzakonisht e madhe ushqimi e konsumuar. Nėse njė grua e zakonshme do tė konsumonte njė dietė tė tillė, do tė ishte jashtėzakonisht e shėndoshė, ndėrsa pėr Lizin ndodh e kundėrta.

Sa mė shumė gėlltit, aq mė e dobėt bėhet. Ajo ėshtė kaq e dobėt dhe peshon kaq pak, sa shpesh e sheh tė irrituar tek troket nė derėn e shtėpisė sė prindėrve pėr t’iu ankuar qė ata ta ushqejnė siē duhet, sepse ajo ka raste qė vdes urie. Sigurisht ndėrkohė Lizi ka konsumuar njė sasi shumė tė madhe ushqimi, madje mė tė madhe se tė gjithė pjesėtarėt e familjes sė marrė sė bashku. E megjithatė Lizi nuk ka asnjė gram yndyrė nė trupin e saj. Madje edhe ata qė merren me stėrvitje intensive dhe qė shquhen pėr trupa tė lidhur dhe pa dhjamė kanė 8% yndyrė. Ndėrkohė Lizi nuk ka asnjė lloj muskuli apo mase muskulore. Kjo duket menjėherė sapo e sheh. Lėkurėn e ka vėrtet tė ngjitur pas kockave dhe tė duket si njė skelet lėvizės. Ajo nuk ecėn, por fluturon, sepse pesha trupore e bėn shumė tė lehtė dhe thuajse tė tejdukshme. Pesha e saj trupore ėshtė 28 kilogramė dhe gjatėsia 157 centimetra. Edhe me kėto parametra tepėr tė rralla Lizi duket se ia kalon mirė dhe pėr tė ky ndryshim nuk ėshtė aspak fatal.

Ajo njė gjė e ka tė sigurt, qė situata e saj nuk do tė pėrkeqėsohet pėr sa kohė qė tryeza dhe stomaku do t’i qėndrojė plot. Metabolizmi i saj ėshtė njė mister i vėrtetė jo vetėm pėr tė dhe njerėzit e zakonshėm, por edhe pėr specialistėt e vėrtetė. Ēfarė i ndodh gjithė energjisė qė ajo konsumon pėrmes ushqimeve tė saj? Mjekėt nuk dinė tė thonė asgjė. Gjithēka qė ata dinė ėshtė se Lizi ėshtė pjesė e njė pakice njerėzish nė planet, tė njė grushti njerėzish, tė cilėt kanė fatin qė tė hanė sa tė duan, pa shtuar asnjė gram nė peshė. Po njė situatė e tillė ēfarė ėshtė nė tė vėrtetė? Njė anomali? Njė sėmundje? Njė defekt gjenetik, apo njė dhunti? Ka nga ata qė madje spekulojnė, duke thėnė se trupi i kėsaj gruaje nga Teksasi mund tė mbartė njė formulė magjike pėr djegien e kalorive dhe si pasojė pėr gjendjen e zgjidhjes sė ruajtjes sė formės trupore, pavarėsisht nga sasia e ushqimit tė konsumuar. Ata mendojnė se ajo fsheh gjenin e “dobėsimit”.

Metabolizmi i trupit njerėzor ėshtė studiuar shumė prej kohėsh dhe shkenca e tė ushqyerit nxjerr javė pas jave zbulime tė reja. Janė zbulime tė cilat mbushin faqet e revistave femėrore nė formėn e shkrimeve qė rekomandojnė dieta dobėsimi, apo dieta qė kanė tė bėjnė me njė trup dhe mendje tė shėndetshme. E megjithatė deri mė tani ekspertėt nuk dinė t’i japin pėrgjigje pyetjes se pėrse disa persona kanė njė metabolizėm tė mirė dhe disa tė tjerė nuk e kanė njė tė tillė. Lizi ka disa shoqe, tė cilat e kanė zili pėr mėnyrėn sesi funksionon trupi i saj. Ajo mund tė konsumojė tre hamburgerė tė mėdhenj menjėherė dhe tė mos i ndodhė asgjė, e madje pas njė ore ėshtė e gatshme qė ta pėrsėrisė edhe njėherė kėtė mėnyrė tė ngrėni pa asnjė pasojė.

Nga ana tjetėr, ka shumė edhe nga ata qė e tallin pikėrisht pėr kėtė veēanti dhe kryesisht pėr pamjen e saj tė jashtme qė i ngjan shpesh njė fantazme. Me njė mėnyrė tė tillė kundėrshtie ajo ka aplikuar njė qėndrim tė caktuar ndaj problemit tė saj. Kėshtu ėshtė e bindur qė asnjė kurė nuk do tė mundet qė t’ia ndryshojė situatėn dhe mbi tė gjitha ajo vetė nuk ka dėshirė ta ndryshojė kėtė situatė. “Nuk dua qė tė dukem si gjithė dynjaja. Jam mėsuar me tė qenėt ndryshe dhe nuk do t’i ushtrohesha asnjė mjekimi pėr tė ndryshuar”, deklaron Lizi. Nė familjen e saj, brez pas brezi, si nga ana e mamasė ashtu edhe nga ana e tė atit, nuk ka pasur kurrė njė person me njė veti tė tillė.

Vėllai i saj Kris dhe motra Matia janė fėmijė tė zhvilluar normalisht. Prindėrit e saj, qė janė shumė besimtarė, i kanė thėnė qė nė fėmijėri se Zoti e ka veēuar nga tė tjerėt pėr njė plan tė tijin dhe se ajo nuk duhet qė tė hidhėrohet pėr njė gjė tė tillė, sepse nė fund tė fundit ėshtė nė njėfarė mėnyre e pėrzgjedhur. Ky kėndvėshtrim duket edhe nė njė libėr qė ajo ka shkruar: “Lizi bukuroshja”. Dhe ishte pikėrisht ky libėr qė tėrhoqi vėmendjen e mediave dhe tė mjekėve ndaj kėsaj gruaje me kėtė dhunti e trup tė veēantė.

Nė rininė e hershme, Lizi shfaqej nė disa programe televizive brenda dhe jashtė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Pėr audiencėn ajo ishte vajza super e dobėt, qė mund tė hante sasi tė mėdha ushqimi pa u shėndoshur. Lizi ishte si njė kuriozitet lėvizės qė shkaktonte habi dhe kureshtje te njerėzit e thjeshtė dhe te mjekėt. Nė fakt ajo ka tėrhequr vėmendjen e tė tjerėve qė nė ēastin qė erdhi nė jetė.

Ajo peshonte nė atė moment vetėm 1900 gramė dhe ishte vetėm 40 centimetra e gjatė. Ishte e vogėl sa pėr t’u futur nė njė kuti kėpucėsh. Shqetėsues pėr mjekėt nė atė kohė ishte fakti se bebja nuk kishte yndyrė nė trup. Arteriet e saj ishin qartėsisht tė dukshme poshtė lėkurės sė saj dhe vajza i ngjante gjithnjė e mė tepėr njė kukulle prej druri. Mjekėt ishin tė gjithė tė mendjes se vajza nuk do tė ishte e aftė qė tė mbijetonte, por mė pas doli se tė gjitha organet e saj tė brendshme ishin tėrėsisht funksionale. Lizi ishte tepėr e fortė pėr tė vdekur.

Atėherė pėr rastin e saj nisi njė ndėrmarrje e vėrtetė kėrkimesh dhe analizash shkencore, por prej tyre nuk doli asgjė e veēantė nė dritė. Doktorėt, me gjithė pėrpjekjet e tyre tė mėdha, nuk arritėn qė tė zbulonin kurrė se ēfarė i mungonte vajzės dhe se si funksiononte metabolizmi i saj shumė i ndėrlikuar dhe i veēantė. Me kalimin e kohės mjekėt zbuluan se ajo ishte e verbėr nė syrin e djathtė dhe kur ishte e vogėl u thanė prindėrve tė vajzės se ajo nuk do tė ishte nė gjendje qė tė fliste dhe tė komunikonte, madje as tė ecte. Kur Lizi mbushi 4 vjeēe, nisi qė jo vetėm tė ecte, por edhe tė fliste dhe interesant ishte fakti se ajo po rritej. I vetmi problem qė kishte, ishte se nuk po arrinte qė tė fitonte peshė. Gjithēka e saj ishte e ēuditshme dhe mė i ēuditshėm ishte fakti i mbijetesės sė saj nė kushtet e njė trupi me shumė probleme.

Kur Lizi ishte 13 vjeēe, e ėma e bėri tė ditur situatėn e sė bijės edhe nė media dhe tėrhoqi vėmendjen e disa studiuesve tė Universitetit tė Teksasit. Ata ishin mjaft tė interesuar qė tė studionin mekanizmin e metabolizmit tė Lizit dhe i bėnė tė gjitha llojet e analizave, si dhe vėzhguan rrjedhėn e jetės sė saj pėr njė periudhė relativisht tė gjatė kohore. Si pėrfundim doli se organizmi i saj ishte jashtėzakonisht i shėndetshėm pėr njė grua qė teorikisht nuk mund tė jetonte me parametrat e peshės trupore.

Megjithatė mjekėt dolėn nė njė teori nė lidhje me njė sindromė shumė tė rrallė, qė kishte tė bėnte me gjenin e personit qė e kishte. Por njerėzit qė e kishin kėtė sindromė nuk kishin shėndetin e Lizit dhe zakonisht nuk jetonin shumė. Bėhet fjalė pėr raste tė rralla, qė nė tė gjithė botėn mund tė numėrohen me gishta. Edhe pse mjekėt mendojnė se ėshtė njė sindromė gjenetike, ėshtė e vėshtirė pėr ta qė tė pėrcaktojnė se cili ėshtė gjeni i pėrfshirė nė kėtė rast.

Disa prej tyre besojnė se situata mund edhe tė kurohet, ndėrkohė qė tė tjerė mendojnė se ai ėshtė njė rast i pashpresė. Ndėrsa pėr vetė Lizin opsioni i vetėm pėr tė mbetur gjallė ėshtė qė tė ushqehet nė mėnyrė tė vazhdueshme. Ushqimi ėshtė e vetmja gjė pėr tė cilėn ajo ka nevojė pėr tė pasur njė jetė normale. Lizi thotė se preferon disa ushqime tė caktuara, si ushqimet pikante, mishrat dhe nuk preferon sallatat, apo edhe frutat. Tė parapėlqyera ka edhe ushqimet e fastfudit. Dhe veēanėrisht parapėlqen pėr tė pirė “Coca Cola”.

Pėr tė, tė ushqyerit ėshtė momenti mė i bukur i ditės dhe pse rrėfen se ndonjėherė ėshtė e lodhshme qė tė rrish vazhdimisht duke pėrtypur. Askush nuk ėshtė nė gjendje qė tė shpjegojė se ēfarė u ndodh ushqimeve kur futen nė trupin e Lizit. Nė organizmat normalė ēdo tepricė shndėrrohet nė depozitė yndyrash, ndėrsa tek ajo yndyra e ushqimeve “avullon”.

Vetė Lizi ėshtė e kėnaqur me idenė se pėrbėn njė rast tė rrallė mjekėsor dhe se do tė mbahet mend nė historinė mjekėsore si njė mrekulli e gjallė, madje ajo e di edhe se mjekėt e shohin si njė kavie eksperimentale, apo si njė shans tė tyren pėr tė pasur sukses. Por kjo nuk e pengon aspak qė tė ndihet mirė me veten dhe me jetėn, duke pasur tė njėjtin oreks jashtėzakonisht tė madh pėr ushqimin

Peja-Boy
26-11-10, 20:39
Syri i Observatorit (SDO) tė NASA, qė u hodh nė hapėsirė nė shkurt tė 2010-tės, ka regjistruar imazhe nga shpėrthimi nė Diell. Kėto imazhe do tu shėrbejnė astronomėve nga e gjithė bota pėr tė kuptuar mė mirė fenomenet qė ndodhin nė diell.

Nė fotografitė mė poshtė do tė mund tė shihni disa nga imazhet e regjistrura nga NASA gjatė momentit tė shpėrthimit nė Diell.

http://galeria.albeu.com/images/4209.jpg

http://galeria.albeu.com/images/4211.jpg

Peja-Boy
26-11-10, 20:40
Tifozi katalanas kėrkon ndihmė!


Jimmy Jump, ndoshta tifozi mė i njohur i Barcelonės, ėshtė nė vėshtirėsi. Pėr shkak tė dinakėrive tė mėparshme, duhet tė paguajė gjobėn prej 100 mijė euro. Pėr kėtė ka lutur tė gjithė fansat e tij qė t’i ndihmojnė nė mbledhjen e parave pėr tė vazhduar karrierėn e tij dhe tė bėjė njė skeē me Jose Mourinhon, transmetojnė agjencitė.

Jimmy Jump, i cili ka ndėrprerė ngjarje tė ndryshme qė nga Kampionati Botėror nė futboll e deri te Eurosongu, po kėrkon i dėshpėruar ndihmė dhe mjete financiare pėr tė mbetur nė liri dhe tė realizojė dėshirėn e tij tė madhe – qė trajnerit tė Real Madridit, Jose Mourinhos, t’ia vė kapelėn e tij tė famshme.

Peja-Boy
26-11-10, 20:43
Ja si ndėrtohet hoteli 15 katėsh pėr gjashtė ditė

Njė ekip ndėrtuesish nė qytetin Changsha nė jug tė Kinės ka arritur qė pėr vetėm gjashtė ditė tė ndėrtojė njė hotel prej hiq mė pak se 15 kateve. Hoteli ėshtė ndėrtuar nė atė mėnyrė qė t’i rezistojė tėrmetit deri nė nėntė ballė sipas shkallės Rihter, ndėrsa janė pėrdorur materiale tė pėrgatitura qė mė parė.

Me fjalė tė tjera, njė ekip ndėrtuesish ka ndėrtuar pjesė tė hotelit nė vende tė tjera, ndėrsa tė gjitha ato pjesė janė bėrė bashkė nė punishten e ndėrtimtarisė. Me gjithė ritmin e pabesueshėm tė punės, nuk ėshtė lėnduar asnjė punėtor, ndėrsa pėr shkak tė procesit tė parapėrgatitur pak material ka shkuar dėm, shkruajnė mediat kineze.

Ps0DSihggio

Peja-Boy
26-11-10, 20:46
Dasma speciale me buldozerė Njė dhėndėr kinez, qė punon pėr njė kompani tė makinerive tė rėnda, ka shfrytėzuar njė kolonė buldozerėsh, nė vend tė veturave, pėr ta marrė nusen e tij, duke u munduar qė nė kėtė mėnyrė tė kursente para.

Dhėndri, Zhang Zongquiang, punon nė njė firmė ku prodhohen makina pune. Ai e shfrytėzoi kėtė mundėsi dhe angazhoi gjashtė buldozerė pėr ta marrė nusen. Nė kėtė mėnyrė dhėndri kurseu goxha para.

Edhe pse e dashura e tij fillimisht ishte kundėr kėsaj ideje, nė fund pranoi dhe u befasua vėrtet. Buldozerėt me balona dhe fjongo me lara u bėnė atraksion nėpėr rrugėt e qytetit Pingdingshan.

Martesa e tyre mori njė bukuri tė veēantė dhe ishte krejt ndryshe prej dasmave tė tjera, e kjo i pėlqeu shumė nuses. Kolonėn e pazakontė tė dasmės e pėrcillte edhe policia.

http://www.albeu.com/dokumenta/foto/dasma_buldozere.jpg

Peja-Boy
26-11-10, 20:48
Zi botėrore: Ndėrron jetė oktapodi Paul

Njė lajm qė do tė mėrzisė tė gjithė tė apasionuarit e futbollit e sidomos ata tė basteve sportive. Ka ngordhur oktapodi Paul. Oktapodi qė kishte fituar njė famė botėrore i ka gjetur tė gjitha ndeshjet qė i janė kėrkuar nė botėrorin e Afrikės sė Jugut 2010. Ai ėshtė gjendur i pajetė nė Gjermani, e ka bėrė tė ditur akuariumi Sea Life nė Oberhausen qė kujdesej pėr oktapodin. Paul ishte shumė i dashur nga njerėzit dhe pas botėrorit ai u bė njė orakull i vėrtetė pėr futbollin. (albeu.com)

Paul kishte arritur moshėn 2 ½ vjet dhe ngordhi nė akuariumin e tij "Sea Life" nė qytetin gjerman tė Oberhausen. Paul parashikoi pėrfundimin e saktė tė gjitha shtatė lojrave tė Gjermanisė. Ai i bėnte parashikimet e tij duke hapur kapakun e njė prej dy kutive plastike tė vendosura ne akuarium, ku secila prej tyre pėrmbante njė midhje dhe duke dhe njė flamur ekipi.

Gjatė kontrolleve nga mjekėt ditėn e hėnė, rezultoi qė Paul nuk kishte asnje problem, por siē duket nuk ja ka dalė dot gjatė natės. Ai ka ngordhur nga shkaqe natyrale.

Pas ngritjes nė rėndėsi globale gjatė Kupės sė Botės nė Afrikėn e Jugut nė qershor dhe korrik, Paul doli nė pension nga biznesi i parashikimeve, menjėherė pas finaleve midis Spanjės dhe Hollandės, ku si fitues zgjodhi Spanjėn, rezultat i saktė. Pas daljes nė pension, ai u kthye nė rolin e tij primar, argėtimin e fėmijėve qė e shikonin nga akuariumi.


http://www.albeu.com/dokumenta/foto/polpo.jpg

Peja-Boy
26-11-10, 20:49
Gjoba pėr veshje minifundi, 500 euro Kryebashkiaku i qytetit italian Castelmare di Stabia ka kėrkuar qė grave t′u ndalohet tė mbajnė minifunde dhe veshje tė tjera, tė cilat "zbulojnė paksa mė shumė" trupin, nė mėnyrė qė tė pėrmirėsohen standardet e mirėsjelljes nė atė qytet afėr Napolit.

Nėse krerėt e qytetit e mbėshtesin propozimin e tij, popullatės lokale po ashtu do t’u ndalohen sharjet, por edhe rrezitja dhe loja e futbollit nė lulishte.

Kryebashkiaku Luigi Bobio ėshtė i bindur se kėto masa, kundėr “njerėzve tė paedukuar dhe tė pasjellshėm”, do tė pėrmirėsojė imazhin e qytetit dhe do tė pakėsojė sjelljet anti-sociale.

Sipas mediave italiane, pėr shkelėsit e ligjit parashihen ndėshkime nga 25 deri nė 500 euro.

http://www.albeu.com/dokumenta/foto/minifund.jpg

Peja-Boy
26-11-10, 20:59
Apokalipsi i 2012, teori e vėrtetė?

Shpėrthimi i madh i energjisė diellore, e ashtuquajtura “Stuhi diellore” do tė mund tė paralizonte Tokėn nė njė periudhė trevjeēare, ka paralajmėruar njė ekip i shkencėtarėve britanikė, shkruan Zėri.
Sipas tyre, “stuhia” qė pritet rreth viteve 2012-2013 do tė shkaktonte dėm tė rrjeteve elektrike, kolaps tė sistemeve komunikuese, rrėzime tė aeroplanėve, ndėrsa interneti sipas tė gjitha gjasave do tė ndėrpriste funksionimin. Kjo stuhi e Diellit nė Tokė do mund tė interpretohej si stuhia gjeomagnetike

Njė dukuri e tillė pėr herė tė parė nė Tokė ėshtė regjistruar nė vitin 1859, kur stuhia diellore pati shkatėrruar rrjetin telegrafik nė Evropė dhe SHBA, por atėbotė nuk ekzistonte ende rrjeti i zhvilluar elektrik e as bota nuk ishte e varur nga energjia elektrike nė atė masė sa ėshtė sot.

Katastrofa e re do tė mund t’i ngjante nga pak skenave tė filmit “2012”, paralajmėroi sekretari nė ministrinė e Mbrojtjes sė Britanisė, Liam Fox, duke shtuar se stuhia e diellit si ajo e vitit 1859 nė botėn moderne do tė shkaktonte kaos tė plotė.

Pėr arsye tė pėrsėritjes sė mundshme tė stuhisė diellore, Fox ka thirrur njė konferencė urgjente nė Londėr dhe ka ftuar shkencėtarėt qė tė hartojnė strategjinė me tė cilėn do tė zbuteshin efektet e katastrofės.

Ai ka thėnė se mė 1898 ka ndodhur njė “stuhi diellore” e vogėl, e cila ka paralizuar rrjetin elektrik nė Kebek tė Kanadasė.

Ish-kėshilltari amerikan pėr Mbrojtje, Avi Scher ka paralajmėruar botėn se nuk bėn tė presė katastrofėn dhe se duhet menjėherė tė fillojė aksionin.

Shkencėtarėt presin qė duke nisur nga viti 2012 stuhia diellore tė prekė dhe Tokėn me fuqinė e 100 milionė bombave me hidrogjen. Stuhi tė ngjashme nė vitin 1859 dhe vitin 1921 ku u shkatėrruan shkrime telegrafime nė mėnyrė masive, por stuhia nė vitin 2012 pritet tė jetė me pėrmasa edhe mė shqetėsuese.

Peja-Boy
01-12-10, 17:44
Ja qendra e Wikileaks

http://galeria.albeu.com/images/4313.jpg

http://www.albeu.com/dokumenta/foto/wikileaks-qendra.jpg

http://galeria.albeu.com/images/4314.jpg


http://galeria.albeu.com/images/4316.jpg


Edhe pse Wikileaks.com nuk ka njė qendėr tė deklaruar, nė mediat evropiane janė publikuar fotografi, tė cilat supozohen tė jenė tė qendrės nga ku publikohen dhe ruhen dokumentacionet.

Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kanė filluar njė fushatė anit-Wikileas dhe po tentojnė me ēdo kusht ta mbyllin.

Peja-Boy
01-12-10, 17:48
Lindja e nėnės, live nė Google "Street View"

Njė nga mrekullitė qė bėri platforma mė tė re e Google "Street View". Pikėrisht telekamerat e shėrbimit tė hartave "live" tė Google kanė kapur sot nė Wimersdorf tė Gjermanisė njė grua qė ka sjellė nė dritė njė fėmijė nė rrugė.

Fakti qė gjithēka ėshtė kapur direkt ka bėrė menjėherė bujė, duke u shfaqur nėpėr tė gjithė faqet e internetit tė mbarė botės. Ndonėse shumica e lexuesve janė shfaqur mosbesuese, duke thėnė se ka qenė e gjitha njė montazh.

Kjo edhe pėr faktin se nė Gjermani, “Street View” ka hasur rezistencat mė tė mėdha: qindra mijėra gjermanė kanė kėrkuar tė zhduken banesat e tyre nga imazhet e hartave tė Google, ndėrsa njė qytet i tėrė ka kėrkuar tė mos shfaqet fare

Peja-Boy
01-12-10, 17:49
Nga paniku kalon 5 muaj nė makinė

Njė britanike ka kaluar 5 muaj duke fjetur nė veturėn e saj. Por, Lynsey Church, nuk ishte e pastrehė e detyruar nė kėtė mėnyrė tė jetės, por nga paniku frikėsohej tė kthehej nė shtėpi.

Lynsey 30-vjeēare, nuk dėshironte tė largohej nga spitali i sigurt “Wishaw General”, duke jetuar nė parkingun e tyre. Nė veturė hante, pinte e flinte. Gjatė kėtyre pesė muajve nuk shkoi asnjėherė nė shtėpi. Nė maj tė kėtij viti, Lunsey filloi mė fund psikoterapinė, pas sė cilės u kthye nė shtėpinė, tė cilėn e ndanė me tė dashurin e saj 40-vjeēar, Scott Paterson.

Peja-Boy
26-03-11, 19:47
Shtyhet pėr nė 2116-ėn, fundi i botės

http://www.albeu.com/dokumenta/foto/Fundi_i_botes.jpg

Viti 2012 po afrohet dhe po zvogėlohen gjithmonė e mė shumė mundėsitė se fundi i njerėzimit do tė jetė nė vitin qė ka parashikuar fisi Maya. Sipas vėllezėrve Bohumil dhe Vladimir Bohm, njėri matematicien dhe tjetri profesor i Historisė dhe kulturės Maya, planetit tonė do t′i vijė fundi nė vitin 2116. Problemi me parashikimin ėshtė se fisi Maya ishte i fiksuar pas numrave dhe pėrdornin disa kalendarė.

Kalendari fetar kishte 260 ditė ndėrsa ai bujqėsor kishte 365 ditė. Gjithashtu, javėt e tyre zgjasnin 9 ditė. Lidhja mes kalendarėve tė tyre dhe kalendarit qė pėrdorim ne ėshtė komplekse dhe pas shumė llogaritjesh dhe kėrkimesh, vėllezėrit Bohm kanė gjetur gabimin e Eric Sidney Thompson (arkeologu qė bėri paralelizmin e parė mes dy kalendarėve).

Thompson nuk kishte llogaritur njė ndėrprerje tė gjatė nė kalendarin Maya qė ndodhi pėr shkak tė njė lufte. Pasi kanė bėrė llogaritjet e tyre, Bohm kanė dalė nė pėrfundim se Apokalipsi do tė ndodhė mė 2116.

Por, shkencėtarė tė tjerė mendojnė se jeta nė Tokė ėshtė e pamundur tė shuhet, vetėm njė luftė bėrthamore mund tė shuajė njerėzimin, por jo ēdo formė jete.

Peja-Boy
26-03-11, 19:51
Zbulohet se per qfar mendojn burrat veq seksit

Pas shumė e shumė vitesh kėrkimesh mė nė fund u "zbulua" se ēfarė kėrkojnė burrat veē seksit. Zbulimi "interesant" ėshtė bėrė nė Angli, nga "profesori" Sheridan Simove, i cili ka publikuar rezultatet e tij nė librin "Ēfarė mendon njė burrė pėrveē seksit".

Libri ka arritur tė ketė sukses tek studentėt britanik, jo pėr argumentet, por pėr njė arsye mė tė thjeshtė. Pas titullit kurioz dhe njė kapaku serioz, lexuesit gjejnė 200 faqe, tė gjitha tė bardha.

E megjithatė, autori thotė se pėrgjigja gjendet nė fletėt bosh, pasi siē thotė ai, ėshtė provuar shkencėrisht qė burrat nuk mendojnė gjė tjetėr pėrveē seksit.

Profesori Sheridane Simove nuk ėshtė njė profesor, por njė autor programesh televizivė dhe komedianė nė Angli. Ky libėr ėshtė rezultat i punės sime dhe jetės time 39-vjeēare. Kam bėrė kėrkime dhe eksperimente shumė tė kujdesshme nė kėtė fushė. Pas shumė vitesh punė arrita nė pėrfundimin se burrat nuk mendojnė absolutisht asgjė tjetėr veē seksit, thotė ai.

Nė lidhje me librin ai shprehet se ata qė do e blejnė kanė mundėsi tė tjera veē leximit. Mund ta pėrdorin atė edhe pėr bllok thotė Simove

Peja-Boy
26-03-11, 19:53
http://www.albeu.com/dokumenta/foto/dallas-wiens.jpg


Nė njė spital tė Bostonit, njė 25 vjeēar amerikan ka kryer pėr herė tė parė transplantin e plotė tė fytyrės. Nė operacionin qė zgjati mbi 15 orė, punoi njė ekip prej 30 mjekėsh. I riu ishte dėmtuar gjatė punės.

Pacienti ka dalė nga narkoza dhe ėshtė nė gjendje tė bisedojė, por shikimi i tij nuk ka qenė i mundur tė riparohet.

Departamenti amerikan i Mbrojtjes si pjesė e kėrkimeve pėr tė ndihmuar personelin ushtarak tė plagosur rėndė ka marrė pėrsipėr koston prej 300 mijė dollarėsh tė operacionit
25 vjeēari amerikan Dallas Wiens, bėhet personi i dytė i cili i nėnshtrohet njė transplanti tė plotė tė fytyrės. Operacioni i kryer nga njė staf prej 30 kirurgėsh nė spitalin e Masacusets, pėrfundoi me sukses pas plot 15 orėsh.

Ky ishte transplanti i dytė total i fytyrės, ndėrsa rasti i parė u regjistrua vitin e shkuar nė Barcelonė.

Nė 2005 nė Francė u regjistrua transplanti i parė i kėtij tipi, por me ndėrhyrjen e mjekėve vetėm nė disa pjesė tė fytyrės, duke arritur para 2010 deri nė masėn 80 pėrqind tė fytyrės.

Jana
27-03-11, 13:20
http://www.albeu.com/dokumenta/foto/dallas-wiens.jpg


Nė njė spital tė Bostonit, njė 25 vjeēar amerikan ka kryer pėr herė tė parė transplantin e plotė tė fytyrės. Nė operacionin qė zgjati mbi 15 orė, punoi njė ekip prej 30 mjekėsh. I riu ishte dėmtuar gjatė punės.

Pacienti ka dalė nga narkoza dhe ėshtė nė gjendje tė bisedojė, por shikimi i tij nuk ka qenė i mundur tė riparohet.

Departamenti amerikan i Mbrojtjes si pjesė e kėrkimeve pėr tė ndihmuar personelin ushtarak tė plagosur rėndė ka marrė pėrsipėr koston prej 300 mijė dollarėsh tė operacionit
25 vjeēari amerikan Dallas Wiens, bėhet personi i dytė i cili i nėnshtrohet njė transplanti tė plotė tė fytyrės. Operacioni i kryer nga njė staf prej 30 kirurgėsh nė spitalin e Masacusets, pėrfundoi me sukses pas plot 15 orėsh.

Ky ishte transplanti i dytė total i fytyrės, ndėrsa rasti i parė u regjistrua vitin e shkuar nė Barcelonė.

Nė 2005 nė Francė u regjistrua transplanti i parė i kėtij tipi, por me ndėrhyrjen e mjekėve vetėm nė disa pjesė tė fytyrės, duke arritur para 2010 deri nė masėn 80 pėrqind tė fytyrės.


Pramendo ... mbas disa viteve ku ka me arrit mjeksia....

Peja-Boy
02-04-11, 19:09
Pesė tė pavėrteta pėr tėrmetet

Tėrmeti dhe tsunami shkatėrrues qė goditi Japoninė u shoqėrua nė media me shumė informacione shpjeguese pėr vetė tsunamet, njė fenomen natyror i cili pėr shumė njerėz ėshtė ende i paqartė se si formohet.

Megjithatė, nė kėtė bombardim informacioni, njė prej gjėrave mė tė dukshme ishin keqkuptimet dhe dhėniet e lajmeve tė pavėrteta. Njė revistė italiane pėrmblodhi sot gabimet mė tė zakonshme qė janė bėrė nė lidhje me lėkundjet e tokės.

Ngatėrimi i fuqisė  Nė momentin e parė tė tėrmetit, fuqia e tij nuk ishte e qartė, ndėrsa nė media mund tė lexoje pėr njė tėrmet 6 ballė, 8 ballė apo 9 ballė. E vėrteta ėshtė se ekzistojnė disa shkallė tė ndryshme pėr tė matur forcėn e tėrmeteve.

Mė e pėrdorura ėshtė ajo Riechter. Nė bazė tė saj, tėrmeti shkatėrrues i 11 marsit kishte njė fuqi goditėse tė magnitudės 9. Nga ana tjetėr, njė njėsi matėse si Mercalli, e pėrdorur shumė pėrpara Riechter-it dhe ende si referencė nė vende europiane, do ta pasqyronte tėrmetin si tė shkallės sė gjashtė, nė referencėn e saj mbi fuqinė e tėrmeteve.

Parashikimi i tėrmeteve  Ėshtė thėnė qė njohja gjeologjike dhe ajo e lėvizjeve tė pllakave, sė bashku me hartėn ku ndodhin goditjet, lejon qė tė parashikohen tėrmetet. Thuhet edhe se nė zonat ku bie njė tėrmet i fortė, ka pak gjasa tė pėrsėritet njė i tillė.

Kėto janė bestytėni tė gabuara, pasi me teknologjinė e sotme tėrmetet janė absolutisht tė paparashikueshėm. Nga ana tjetėr, ndonėse ėshtė shumė e rrallė qė epiqėndra tė jetė ekzaktėsisht e njėjta, njė zonė ku bie njė tėrmet i fuqishėm ka mė shumė probabilitet qė tė goditet pėrsėri.

Centralet bėrthamore  Ėshtė shkruar se nė momentin kur ishte ndėrtuar centrali bėrthamor i Fukushimės, nuk mund tė dihej se zona ishte e rrezikuar prej tėrmeteve.

Kjo ėshtė gjithashtu e pavėrtetė. Kjo zonė ėshtė e njohur pėr aktivitetin e saj sizmik. Nė fakt, nė vitin 1923, ndodhi njė tėrmet i tillė qė shkatėrroi njė pjesė tė madhe tė Tokios dhe epiqėndra atėherė ishte pikėrisht nė Fukushima.

Tėrmeti mė shkatėrrues  Nė pėrpjekje pėr tė sensocionalizuar ngjarjen, shumė media e kanė cilėsuar tėrmetin e Japonisė si mė shkatėrruesin e historisė.

E vėrteta ėshtė qė ky tėrmet nuk ėshtė as mė i forti, as mė i fuqishmi. Kili njohu nė vitin 1960 njė tėrmet 9,5 tė shkallės Riechter, ndėrsa tsunami shkatėrrimtar i vitit 2004 u provokua nga njė tėrmet me magnitudė 9,1 nė det. Ndėrsa mė vdekjeprurėsi ndonjėherė ėshtė ai i vitit 1556 nė provincėn kineze tė Shanxit, i cili shkaktoi sipas burimeve tė kohės 830 mijė viktima ose mė shumė.

Smund tė ndodhte nė Japoni  Ndonėse Japonia ėshtė vendi mė i prekur nė botė nga tėrmetet, ekziston njė besim se tėrmetet nė kėtė vend janė tė fortė ose mesatarė, por jo katastrofikė.

Ky ėshtė pėrsėri njė mit i gabuar. Nė rastin e tėrmetit mė tė fortė nė botė, nė vitin 1960, u vlerėsua se pllakat tektonike pranė Kilit po lėviznin me shpejtėsi 8 centimetra nė vit. Kjo ėshtė e njėjta shpejtėsi qė lėvizin drejt njėra-tjetrės dhe pllakat nė Japoninė qėndore.

Peja-Boy
06-04-11, 17:52
Gjyshi 29 vjeqar

Vetėm 29 vjeē dhe ėshtė babai i njė vajzė 14 vjeēare dhe do tė bėhet gjyshi mė i ri i Anglisė. "Eshtė njė histori qė pėrsėritet" thotė ai, emri i tė cilit nuk bėhet i ditur pėr tė ruajtur identitetin e vajzės e cila pas pak muajsh do tė bėhet nėnė.

"E di mirė sa e vėshtirė ėshtė tė jesh prind nė njė moshė tė re dhe tani i takon asaj. Vajza ime ėshtė shumė e re, por shumė e vendosur, pavarėsisht moshės, ajo ka vendosur ta mbajė fėmijėn. Nuk do ta detyrojmė tė bėjė atė qė nuk do, nuk duam qė tė na urrejė" ka thėnė gjyshi i ardhshėm.

Edhe ai e di se ēdo tė thotė tė bėsh njė zgjedhje tė tillė, si e bija edhe ai ėshtė bėrė baba nė moshėn 14 vjeēare. Ai theksoi se nė familje janė tė gjithė tė gėzuar, veēanėrisht e ėma e cila ėshtė e lumtur qė sė shpejti do tė bėhet stėrgjyshe

Peja-Boy
06-04-11, 17:53
Te Pavdekshem ?!

Nė 2050 do tė arrihet tė shkarkohet e gjithė kujtesa e njė personi nė njė kompjuter, duke na dhėnė kėshtu pavdekėsinė. Doktor Ian Pearson pėrgjegjės i departametit tė British Telecom shprehet se nė 39 vitet e ardhshme, fuqia e kompjuterit do tė jetė e tillė qė tė arrijė tė "magazinojė" dhe pėrpunojė informacione tė tilla qė vetėm truri i njeriut ėshtė nė gjendje tė bėjė.

Nė 2050 do mund tė shkarkohet e gjithė pėrmbajtja e trurit njerėzor duke pėrfituar nė njėfarė mėnyre pavdekesinė, falė ruajtjes sė tė gjitha kujtimeve, mendimeve dhe ndjesive qė pėrpunohen dhe memorizohen pėrgjatė ciklit jetėsor

Peja-Boy
06-04-11, 17:56
Lojtaret sulmohen nga Bletet gjate ndeshjes

Njė video interesante dhe e habitshme pėr nga natyra se si ka ndodhur qarkullon ne rrjetin Youtube... E ēfarė ėshtė do thoni ju?! Njė ndeshje qė po luhej ne fushė, ndalon pasi me mijėra bletė sulmojnė lojtarėt, e ata tė frikėsuar shtrihen tė gjithė pėr tokė pėr tė shmangur pickimet.

F45IpbjbPpk&feature=player_embedded

Peja-Boy
06-04-11, 17:57
15 Vjeqarja qe kaleron me Lopė

Prindėrit e 15- vjeēares Regina Mayer nga Gjermania, i mohuan vajzės, mundėsinė e blerjes sė njė kali. Pėr tė mos hequr dorė nga ėndrra e saj pėr tė kalėruar, ajo gjeti zgjidhjen nė njė tjetėr mėnyrė, duke kalėruar me lopė.

Hyn nė fermėn e saj, merr Lunėn, lopėn dhe nis tė stėrvitet, duke arritur nė kėtė mėnyrė tė realizojė qėllimin qė i kishte vėnė vetes.

Lopa ėshtė kthyer tanimė nė njė kalė perfekt dhe ėshtė nė gjendje tė kalojė tė gjithė pengesat me shpejtėsinė qė mund ta bėnte njė kalė.


http://www.albeu.com/dokumenta/foto/Luna.jpg

Peja-Boy
06-04-11, 17:59
Berluskoni tallet me Gjykaten

Edhe pse mes skandaleve dhe njė gjyqi qė ka nė kurriz pėr marrėdhėnie me tė mitur, kryeministri i shtetit fqinj, Silvio Berlusconi nuk i lė shakatė. Si shpesh herė, edhe kėtė radhė batuta ka pasur lidhje me seksin.

Ai ka deklaruar se shumė gra kanė fjetur mė tė, ndėrkohė qė shumė tė tjera janė tė dėshiruara ta bėjnė.

"Sipas njė sondazhi nė tė cilin ėshtė parashtruar pyetja nėse do tė flinin me mua, 30% e grave tė anketuara janė pėrgjigjur pozitivisht, ndėrsa 70% tė tjera kanė pyetur "Ēfarė? Pėrsėri?" ka thėnė Berlusconi

Peja-Boy
06-04-11, 18:01
Maradona i Vogel mahnit Boten

Njė fėmijė 9 vjeē nga Japonia ka mahnitur botėn me mėnyrėn e triblimit tė topit, aq sa kanė filluar qė ta quajnė Maradona i vogėl. Video e regjistruar me triblimet e djalit tė vogėl japonez po bėn xhiron nėpėr botė.


8buiWrzTEIU&feature=player_embedded#at=25

Guri i madh
06-04-11, 18:24
Lojtaret sulmohen nga Bletet gjate ndeshjes

Njė video interesante dhe e habitshme pėr nga natyra se si ka ndodhur qarkullon ne rrjetin Youtube... E ēfarė ėshtė do thoni ju?! Njė ndeshje qė po luhej ne fushė, ndalon pasi me mijėra bletė sulmojnė lojtarėt, e ata tė frikėsuar shtrihen tė gjithė pėr tokė pėr tė shmangur pickimet.

F45IpbjbPpk&feature=player_embedded


e kafe dynja kesh duke mendue .me pas kan gjall halla dud e kish marr nji harren te kuq


e i kish njell bletet


mat mat mate e but hiq prej nanes mos me u tut krejt i kish shtie ne koshiqe


e me siguri e kish marr naj qmim nga FIFA