PDA

View Full Version : Shkencėtarėt nė Shtetet e Bashkuara e kanė dekoduar strukturėn e pėrgjithshme gjeneti


pirro
07-08-09, 07:33
SHBA, 7 gusht - Njė studim i publikuar sot njofton se shkencėtarėt nė Shtetet e Bashkuara e kanė dekoduar strukturėn e pėrgjithshme gjenetike tė virusit HIV, qė te njerėzit shkakton sėmundjen AIDS. Shkencėtarėt thonė se ky dekodim mund tė ndihmoj nė zhvillimin e strategjive pėr luftimin e virusit me barnat e reja antivirale. Autori kryesor i studimit, Kevin Viks, thotė se kjo ndihmon, qė tė kuptohet se si virusi i shmanget detektimit nga organizmi njerėzor. (Foto: Reuters)

pirro
07-08-09, 07:34
SHBA, 7 gusht - Njė studim i publikuar sot njofton se shkencėtarėt nė Shtetet e Bashkuara e kanė dekoduar strukturėn e pėrgjithshme gjenetike tė virusit HIV, qė te njerėzit shkakton sėmundjen AIDS. Shkencėtarėt thonė se ky dekodim mund tė ndihmoj nė zhvillimin e strategjive pėr luftimin e virusit me barnat e reja antivirale. Autori kryesor i studimit, Kevin Viks, thotė se kjo ndihmon, qė tė kuptohet se si virusi i shmanget detektimit nga organizmi njerėzor. (Foto: Reuters)

Ju kom thon qe ka me u bo mire

~AnnA~
13-08-09, 18:12
SHBA, 7 gusht - Njė studim i publikuar sot njofton se shkencėtarėt nė Shtetet e Bashkuara e kanė dekoduar strukturėn e pėrgjithshme gjenetike tė virusit HIV, qė te njerėzit shkakton sėmundjen AIDS. Shkencėtarėt thonė se ky dekodim mund tė ndihmoj nė zhvillimin e strategjive pėr luftimin e virusit me barnat e reja antivirale. Autori kryesor i studimit, Kevin Viks, thotė se kjo ndihmon, qė tė kuptohet se si virusi i shmanget detektimit nga organizmi njerėzor. (Foto: Reuters)

Eshte ky nje Stop-Codon,qe per here te pare u dekodua ne Gjermani nga nje Profesor ne Universitetin e Jenes(perpara nje viti),por qe ende nuk eshte praktikuar ne individe...
Mendohet,qe pas 8 vieteve do mund te bejne dhe testimin me njerezit qe jan te prekur nga kjo semundje vdekjepruese...