PDA

View Full Version : Radhėn e ka ARTI Shqiptar-Pėr hir tė syve pėr qetsimin e shpirtit


Pupi
08-08-09, 16:34
Edhe vetė nė kėtė nėnforum temat e hapura nuk "flisnin" kushedi pėr ēka, kushedi pėr kėndė. mė kotė u mundova tė gjeja diēka tė mirė pėr ta lexuar.
Thjesht njė zbrazti shpirti e artit nė gjuhėn Shqipe.
Kohėrave tė fundit ndodhė tė kem pak mė tepėr kohė si zakonisht (pushimet verore e kanė mundsue) dhe pėr t'mos ndenjur me orė tė gjata n'internet (pe dini ju kit viron qi asht si smuj ngjitse) ju ktheva prap Televizorit. Aty kėtu ndonjė DVD filmi tė mirė, dhe programet e panumėrta tė digjitalit . Pėrveq emisjoneve informative, njeriu mundė tė has edhe nė ndonjė filmė tė mirė vėrtetė. si qė janė kanalet televizive arte e disa tė tjera.
Por ajo qė mė mundonė mua ėshtė se tė dėrmohet shpirti tė shohėsh ndonjė film tė mirė Shqiptar, pėrveqė atyre pėr komercjalizėm tė llojit serialik brazilian, e turkian, e kushediēkajanė.

Filma Shqip nuk ka !
Nuk i ha kujt palla pėr njė filmė tė mirė Shqip, pėr njė mbrėmje tė mirė Shqipe.

Ka njė fjalė e urtė tek thotė: "mos u pjerdh n'sy t'budallės, sepse budallaji duke u munduar tė emitojė, ay dhihet".
Ngjashėm po ndodhė edhe me ARTIN Shqiptarė, e tėra ėshtė kthyer nė PaRa, e tėra ėshtė kthyer nė tallava (mish mash muzike sllave).
Derisa nė popuj tė botės ka "shtresa tė popullsis" ku ata dallojn mes veti nė Biznismen, Arsimtar, Shėndetsorė, Artist/Aktorė....... tek neve fitohet pėrshtypja tė jemi bėrė tė gjithė B........ ajo e para qė ceka.

4 PaqeAtėherė,
"Bukė kripė e zemėr" (Mikpritja),
"Besa e shqiptarit" dhe
"Bujaria"...


...paskan qenė...
...pėrralla tė moēme...
...legjenda e mite...
...ėndėrra gjat ditės...
...dhe fantazi e dėshirim i shqiptarėve.

Ja qė nuk e paskam ditur deri tash!

Unė gjithnjė mendoja (deri sot) se populli im posedom me ca virtyte, ja qė gabim e kisha pasur.
Dhe janė pikėrisht kėtu dukuri tė Shqiptarit qė duhen tė shtjellohen nė Filma.

4peace
09-08-09, 15:16
*

Ku e paske qellue e te me permendesh (citosh) pikerisht mua tek rubrika (nenforumi) i artit, se...?!

Aso filma cfare po kerkon ti, ka, por jane te vjeter, te thjeshte... sepse jane kryer (xhiruar) me mjete te vogla...

...Kerkoheshin kushte me te mira (materiale/financiare) dhe thoshin: "kur t'bajme pare me thes do t'i xhirojme filma te mirefillte".

Tash kane bere pare me thes, krejt t'fitu'me prej kiēit, sepse vetem kiēi sjell pare (me thes).
"Arti" me i madh i diteve te sotit eshte pikerisht "kiēi".
"Parja paren e sjell" (thuhet dikah). E perkthyer me gjuhen e artit: "Kiēi e sjell kiēin".

Kush eshte sot i interesuar te merret me art te vertete kur e din se ai nuk iu sjell gje pos humbje (materiale)?!

*

Pupi
09-08-09, 17:35
KIĒE,KIĒIN,KIĒA e tė tjrea versione tė KIĒLLĖQEVE nė fakt duan tė thojn kėshtu nė tė pėrkthyeme:

Prejardhja e kėtij kiēi!
Muzika tallava nė kuptimin etimologjik tė saj do tė thotė e ,,Perzime ,, qė “ sipas burimeve tė shumta daton qė nga vitet e 60-ta nė Kosovė dhe pretendohet se ėshtė sjellė nga kėngėtari rom “Tafa” i cili kishte migruar nga Maqedonia pėr nė Pejė, me ē’rast edhe bartė kėtė muzikė, megjithatė pretendohet se prejardhja e saj e vėrtet ėshtė nga romėt apo ciganėt e Spanjės . Andaj, kjo muzikė padyshim se ėshtė e kombinuar me elemente tė arabėve, grekėve, romėve, turqve, bullgarėve e tė tjerėve e cila mirė ėshtė pėrshtatur edhe shijes sė shqiptarėve.
Nga Ferdi Kamberi


P.s. duhet tė flasim butė, e pėr tė gjithė, nė mėnyrė qė poashtu tė gjithė edhe tė mundė tė pėrgjigjen.

Shkrimi ėshtė shumė kompetent dhe nė tėrsi gjindet nė kėtė nyje tė telegrafit.com

http://www.telegrafi.com/?id=26&a=1293

4peace
09-08-09, 23:36
*

Pupi,
kiēi ka ekzistu shume ma heret se kjo "tallava", keshtuqi s'mundemi me ja lanė fajet tallaves per kiē.
Kaq per marrdhaniet: tallava&kiē.
Kah ana tjeter, prap s'asht larg mendjes:
sod tek Shqiptarija (edhe ma gjanė) krejta jan ba t'perzieme. Kesaj meseleje pleqt i thonin "u pėrzi leshi". Tash po i themi "tallava".
Edhe, pėrnjimend, u perzie leshi (u ba tallava) n'tana anet: si n'art, ashtu edhe n'kulture, politike e n'jeten e perditshme sa qi qeni t'zo'in s'po e njef. S'po dihet hiq kush po pin e kush po pagu'n...
Zoti hajėr!


*