PDA

View Full Version : Anton Qeta


Peja-Boy
08-08-09, 18:39
Anton Ēetta ishte njėri ndėr intelektualėt dhe folkloristėt mė tė shquar nė Kosovė.Kontributin mė tė madh e dha si profesor i Fakultetit Filozofik tė Univerzitetit tė Prishtinės dhe si punėtor shkencor i Institutit Albanologjik tė Prishtinės.Nga viti 1945 ai u mor intezivisht me mbledhjen e krijimtarisė letrare gojore shqiptare,qė u botuan nė disa vėllime e qė paraqet njė thesar tė paēmuar tė trashėgimisė sonė shpirtėrore.
Materialet e mbledhura dhe tė botuara me kritere shkencore-16 vėllime si autor dhe koautor-paraqesin bazė solide pėr themelimin e studimit tė problemeve tė letėrsisė gojore shqiptare,por edhe studimet e vetė A.Ēettės nė kėtė fushė janė dėshmi e kontributit tė tij tė pamohueshėm.Punėn e tij nė fushėn e folkloristikės shqiptare e kanė ēmuar lart studiues shqiptarė dhe tė huaj.
A.Ēetta lindi nė Gjakovė mė 1920.Shkollėn e mesme e kreu nė Tiranė dhe Korēė,ndėrsa tri vjetėt e fundit tė liceut-drejtimi klasik- nė Milano tė Italisė.Studimet-grupi i romanistikės- i mbaroi nė Univerzitetin e Beogradit mė 1950.Njė kohė punoi si asistent nė Seminarin (Katedrėn) e albanologjisė nė Beograd,ndėrsa me hapjen e Fakultetit Filozofik tė Prishtinės u emØrua ligjėrues pėr letėrsinė e vjetėr shqiptare.Prej vitit 1968 e derisa u pensionua punoi si punėtor shkencor nė Institutin Albanologjik tė Prishtinės ku ishte shef i Degės sė Folklorit dhe kryeredaktor shumė shumėvjeēar i revistės "Gjurmime albanologjike-folklor dhe etnologji"...

Peja-Boy
08-08-09, 18:39
http://www.rapsodet.com/Anton%20cetta/antoni%20001.jpg

Peja-Boy
08-08-09, 18:40
http://www.rapsodet.com/Anton%20cetta/antoni%20002.jpg

Peja-Boy
08-08-09, 18:41
http://www.rapsodet.com/Anton%20cetta/antoni%20003.jpg

Peja-Boy
08-08-09, 18:41
http://www.rapsodet.com/Anton%20cetta/antoni%20004.jpg

Peja-Boy
08-08-09, 18:42
http://www.rapsodet.com/Anton%20cetta/antoni%20005.jpg

Peja-Boy
08-08-09, 18:42
http://www.rapsodet.com/Anton%20cetta/antoni%20006.jpg

Peja-Boy
08-08-09, 18:43
http://www.rapsodet.com/Anton%20cetta/antoni%20007.jpg

Peja-Boy
08-08-09, 18:44
http://www.rapsodet.com/Anton%20cetta/antoni%20008.jpg

Peja-Boy
08-08-09, 18:44
http://www.rapsodet.com/Anton%20cetta/antoni%20009.jpg

Guri i madh
08-08-09, 21:36
ANTON QETA PINGAMERI SHQIPTARkur e permendim ket emer shum te madh duhet te lekundemi nga vendine shqiptart duhet lutjet me i bae nė emer tė ANTON QETES

Prishtinasja_
11-09-09, 15:27
Gjithmone kur permendet emri i tij, gjithmone e kujtoj kete foton te cilen e dij daja ime e kishte vendos ne banesen e tij ne mur ! Atehere isha femije dhe nuk e disha se kush eshte por me kohen babi tani me tregojke per te,punen dhe burrerin e tij! Duhet te mburremi per ta ! :smile:

http://web.peacelink.it/kossovo/campagna/rugova.gif

roadrunner
11-09-09, 15:44
Shume me vlere kjo teme, po si tbojn admin me e ndrru titullin prej Qeta ne Ēetta...po i rri si ma hjeshem. Respekt per Peja Boi