PDA

View Full Version : GILI: Puthja e parė... 17 vjeēe ...


Jana
13-08-09, 00:25
Pėr herė tė parė, burrin tim tė ardhshėm, e takova nė korin e qytetit dhe ishte nga ata djelmoshat e rrallė me flokė tė gjatė e sy tė kaltėr. Ishte solist i korit, i binte nga pak pianos dhe kėndonte edhe nė gjuhėn angleze, pra ishte njė djalė si unė e kisha ėndėrruar. Fati deshi qė tė takoheshim pėrsėri nė shkollėn e mesme tė mjekėsisė dhe nga atėherė mė nuk u ndamė. Ndoshta urtėsia ime mė dalloi nga shoqet tij tė shumta qė i viheshin pas. Janė takuar qė adoleshentė bashkė. Ishin 17 vjeē kur dhanė puthjen e parė dhe tashmė pas kaq vitesh, jetojnė martesėn e lumtur. Dashuria ėshtė motivi i tė dyve, dhe familja njėkohėsisht ėshtė mbretėria larg skenės. Gili, (Fevzije Berani) kėngėtarja e njohur nga Kosova, sot ėshtė nėna e dy djemve tė rritur, Robrtit 18 -vjeēar dhe Redonit 10 -vjeēar. Ėshtė bashkėshortja e pėrkushtuar, ndaj tekstshkruesit tė kėngėve tė saj, Ilir Berani e njėkohėsisht ėshtė artistja qė preferon tė jetė gjithnjė me kėmbėt nė tokė.

“Fėmijėt e mi nuk dinė se sa tė suksesshėm jemi ne prindėrit e tyre. Madje ēuditen kur njerėzit e mirė na bėjnė favore...”, tregon ajo. Kėto dhe tė tjera detaje nga jeta dhe familja e Gilit, i lexoni nė intervistė me shtojcėn “Unė gruaja”.
http://www.telegrafi.com/data/image/Gili3.jpg
Nėse riktheheni pas nė kohė dhe kujtoni rininė tuaj. Si ka qenė ajo...Si ka qenė Gili fėmijė, kur nisi tė kėndonte pėr tė parėn herė, kush e zbuloi talentin tuaj?
Nėna mė thoshte se jam mė e urta e fėmijėve. Kam kėnduar nė korin e shkollės dhe atė tė qytetit nė kohėn kur kriteret ishin shumė tė larta dhe kur nė garė kishim tė gjitha qytetet e ish- Jugosllavisė. Pėrvoja e fituar mė ka profesionalizuar nė kėtė lėmė. Si e rritur kam kėnduar nė trion “Rona” me tė cilėn kam sjellė rrymat e reja tė pop muzikės nė Kosovė prej l985. Si soliste fillova me l993 dhe qė atėherė kam punuar shumė kėngė, recitale, festivale, klipe...
Cila ėshtė rruga qė keni bėrė deri nė ngjitjen nė skenėn e vėrtetė?
Debutimi im ishte nė skenėn e madhe tė Akordeve tė Kosovės me orkestrėn e madhe simfonike si l8 -vjeēare nė garė me emrat mė tė mėdhenj tė muzikės zbavitėse. Kam performuar nė skenat mė tė mėdha tė festivale gjithandej qė mė kanė nderuar dhe frymėzuar me artin e tyre. Kam krijuar profilin tim artistik me njė numėr tė madh tė fansave, me tė cilėt bashkėjetojnė kėngėt e mia pėr dy dekada.
Mendoni se i keni realizuar planet tuaja? A keni bėrė pikėrisht atė qė keni dashur dhe ashtu si e keni dashur?
Unė kam njė karrierė tė ndėrtuar sipas qejfit tim. Momenti nkur unė kam kulmuar nė muzikė ishte shumė i favorshėm pėr njė kėngėtare. Ėshtė vetėm vendimi im qė tė mos kėndoj nė dasma e ahengje. Ishte vendimi im tė prezantohem nė festivale e nėpėr koncerte solistike me orkestėr e trupė baleti vetjake. Ishte vendimi im, eleganca e jo zhveshja skenike etj. Kam shėrbyer si shembull i drejtė pėr njė kėngėtare tė re dhe nuk i kam kontribuar shthurjes banale tė skenės muzikore sot. Komercialja nė kufi tė artit ishte motoja ime gjatė gjithė kėtyre viteve.
Kur jeni njohur me Ilirin. Rikthehuni nė kujtime. Ku jeni njohur, kur dhe si jeni njohur? Ē’gjė e veēantė ju tėrhoqi prej tij dhe ē’gjė tė veēantė pa ai tek ju?
Pėr herė tė parė e takova nė korin e qytetit dhe ishte nga ata djelmoshat e rrallė me flokė tė gjatė e sy tė kaltėr. Ishte solist i korit, i binte nga pak pianos dhe kėndonte edhe nė gjuhėn angleze, pra ishte njė djalė si unė e kisha ėndėrruar. Fati deshi qė tė takoheshim pėrsėri nė shkollėn e mesme tė mjekėsisė dhe nga atėherė mė nuk u ndamė. Ndoshta urtėsia ime mė dalloi nga shoqet e tij tė shumta qė i viheshin pas.
Kur ndodhi takimi i parė? Po puthja?
Ēdo gjė lidhet me shkollėn e mesme. Isha 17.
Si do ta pėrshkruanit rrugėn nga e dashuruar, mė pas e fejuar, martuar e tashmė qė keni njė familje... Ē’ndryshime hasen nė kėtė rrugė. Nga pėrvoja juaj ēdo tė veēonit?
Me tė gjitha fazat e jetės sime shkon fjala e dashuruar. Kemi pas njė rini pėr t’u lakmuar. Njė kulturė dhe ėndėrr evropiane. Mė vonė i pėrjetuam dy luftėra Ballkanike meqė jetuam edhe nė Sarajevė. Ishim refugjatė, u ballafaquam edhe me rrėnimin kulturor e ekonomik dhe nė situata tė tilla, nėse njė ēift nuk ndahet atėherė ata do tė jetojnė tė lumtur pėrgjithmonė.
http://www.telegrafi.com/data/image/Gili2.jpg
Kush ėshtė Iliri pėr ju? Pėrveēse njė bashkėshort, njė bashkėpunues nė karrierė...?
Ėshtė njė njeri qė e kam dėshiruar qė e vogėl. Ėshtė njė shok dhe bashkėshort. Njė baba shumė i mirė i dy djemve tanė. Njė njeri shumė spirituoz. Nė fund ėshtė njė bashkėpunėtor pėr mua. Muzika, sado qė e dua, vjen pas dashurisė dhe familjes sime.
Po ju pėr tė?
Unė jam gruaja e pėrzgjedhur e jetės sė tij. Jam nėna e fėmijėve tė tij dhe kjo ėshtė dėshmia mė e madhe qė i jep njė njeri i menēur dashurisė.
Koha e shuan pasionin? Ē’e zėvendėson atė me pas, njė element mė rezistues ndaj kohės?
Pasioni shuhet vetėm kur shuhet dashuria.
Njė femėr dhe njė mashkull duhet tė jenė tė ndryshėm qė tė funksionojė marrėdhėnia, apo pėrkundrazi, tė kenė pika kontakti tė pėrbashkėta? Ēfarė ofron pėrvoja juaj?
Ne jemi plusi e minusi. Kemi shumė pikėpamje tė kundėrta por kemi idenė e njėjtė pėr moralin, familjen, tė qenė njerėz tė mirė.
Nė familjen tuaj si janė tė pozicionuara dy gjysmat e tė tėrės: cilėt janė rolet tuaja nė familje?
Ne funksionojmė si njė tėrėsi nė tė gjitha obligimet e pėrditshmėrisė. Edhe nė familje si prind edhe nė muzikė gjithmonė funksionojmė si tėrėsi. Kemi shumė debate deri tė marrja e vendimeve por ēdo vendim mban emrin e tė dyve.
A mendoni se nė njė familje, dy bashkėshortėt duhen tė kenė pika pėrkimi profesional? Apo preferoni pikėrisht tė kundėrtėn?...Ka qė mendojnė se diskutimet e punės duhen lėnė jashtė derės sė shtėpisė…
Ne i diskutojmė vetėm nė shtėpi por mundėsisht jo para fėmijėve. Ata as nuk e kanė idenė sa tė suksesshėm jemi tė dy nė profesionin tonė. Nuk i kanė pėrjetuar shumė duartrokitjet as fotot me adhuruesit as kritikat e shkruara. Tani kur janė mė tė rritur ndonjėherė mbesin tė befasuar nga favoret qė na bėjnė njerėzit qė e duan punėn dhe kėngėn tonė.
Kėnga, ē’vend tė ditės zė tek ju?
Gjithė minutat kur nuk jemi pranė fėmijėve, familjarėve apo shokėve tanė; janė muzikė.
http://www.telegrafi.com/data/image/Gili4.jpg
Si ėshtė njė familje artistėsh?
Familja ime nuk e ka atė ndjesi pėrveē faktit, qė nuk janė me ne kur punojmė.
Si nis njė ditė pėr ju?
Fėmijėt i pėrcjellim nė shkollė nė 08:00 tė mėngjesit dhe pastaj pėrmbushen obligimet tona ditore. Ēdo fundjavė qė nuk punojmė ikim jashtė Kosovės aty ku nuk mė njohin nė ndonjė oazė tė qetė. Kafja me miqtė ėshtė e obliguar pothuajse ēdo ditė, siē janė edhe tė parit tė filmave me fėmijėt para se tė shkojnė nė gjumė.
Kur zgjoheni?
Gjithmonė para orės 08:00, edhe atėherė kur punoj.
Cila ėshtė marrėdhėnia juaj me shtypin? A i lexoni gazetat? Cilat janė rubrikat qė ju interesojnė?
I kam pasion gazetat edhe televizionin. Lexoj dhe shikoj tė gjitha. Ēdo informacion nga cilado sferė e jetės ėshtė e dėshiruar pėr mua.
Kafja e parė e ditės jashtė? Si e shijoni, ku e shijoni, nė shoqėrinė e kujt?
Gjithmonė me Ilirin dhe miqtė tanė nė disa nga kafeteritė e Prishtinės. Kur jemi jashtė zgjedhim vendet e njohura tė metropoleve gjithmonė pranė lumit apo liqenit sepse uji mė qetėson.
Dini tė gatuani?
Po edhe pse fėmijėt janė mė shumė ithtarė tė gatesave tė gjyshes.
Cila orė e pasdites ju gjen nė shtėpi?
Para orės l6:00.
Cili ėshtė argėtimi juaj i preferuar orareve tė pasdites apo i orėve tė para tė mbrėmjes?
Mundohem qė disa angazhime tė mia dhe tė fėmijėve t’i trajtoj si argėtim qė t’i shmangem stresit tė panevojshėm. Shumė herė organizojmė
kuize me pyetjet nga mėsimet e fundit tė djalit tė vogėl apo shpikim histori nga mėsimet e djalit tė madh.
Ē’ marrėdhėnie keni me shoping-un? Ē’kohė tė ditės apo ē’ ditė tė javės i kushtoni?
Mund tė them se vitet e fundit jam shėruar nga shopingu dhe e kam zėvendėsuar atė me qendrat “Spa & wellness” qė mė qetėsojnė dhe mė pėrmbushin me energjinė e nevojshme pėr jetėn.
Komentoheni pėr njė look tė veēantė nė skenė? Kush ju stilon, kush merret me makeupin tuaj?
Ata qė janė mė tė mirėt pėr momentin i angazhoj pėr flokun dhe make-up-in. Veshjen e kam profilizuar prej vitesh dhe mė shumė janė gjėra qė blej nėpėr Evropė. Kur vij nė Tiranė pėr mua pėrkujdeset Turi me tė cilin jam shumė e kėnaqur.
Cilat janė angazhimet tuaja tė para gjumit?
Tė zakonshmet, gjithmonė higjienike.
Nė ē’orė e fikni dritėn e abazhurit tė komodinės?
Mjaft vonė.

Tinky-Winky
13-08-09, 01:10
shife mara kit gilit deri dje knojke xixe xixellonje e me do fistona pa lidhje e tash kishe mile une veq metropoleve boj shoping neper luis vutona e ha buk neper restorana ngat lumit ose liqenit po kjo neper ato qenra ska shance as mi ra anejnaj se jo me hie e larg koft me ble najsen,le be shoq se jan tranu qikjo estrada e tu kosovs jon ka ja jepin vetit nolt ta mer mendja si kan zhdryp me muj top tenit te jukejs e qdo gjys ore tu emtivija tu dalan.jo paska pas qa me tregue kjo gili edhe koka puthen halo pa hi n katertin vit luja shoq luja nat vakt pun asht kon mu puthen qysh karxojn kta tmoqmit.shnetje

shfletuesi_
13-08-09, 06:50
Pėr herė tė parė, burrin tim tė ardhshėm, e takova nė korin e qytetit dhe ishte nga ata djelmoshat e rrallė me flokė tė gjatė e sy tė kaltėr. Ishte solist i korit, i binte nga pak pianos dhe kėndonte edhe nė gjuhėn angleze, pra ishte njė djalė si unė e kisha ėndėrruar. Fati deshi qė tė takoheshim pėrsėri nė shkollėn e mesme tė mjekėsisė dhe nga atėherė mė nuk u ndamė. Ndoshta urtėsia ime mė dalloi nga shoqet tij tė shumta qė i viheshin pas. Janė takuar qė adoleshentė bashkė. Ishin 17 vjeē kur dhanė puthjen e parė dhe tashmė pas kaq vitesh, jetojnė martesėn e lumtur. Dashuria ėshtė motivi i tė dyve, dhe familja njėkohėsisht ėshtė mbretėria larg skenės. Gili, (Fevzije Berani) kėngėtarja e njohur nga Kosova, sot ėshtė nėna e dy djemve tė rritur, Robrtit 18 -vjeēar dhe Redonit 10 -vjeēar. Ėshtė bashkėshortja e pėrkushtuar, ndaj tekstshkruesit tė kėngėve tė saj, Ilir Berani e njėkohėsisht ėshtė artistja qė preferon tė jetė gjithnjė me kėmbėt nė tokė.

“Fėmijėt e mi nuk dinė se sa tė suksesshėm jemi ne prindėrit e tyre. Madje ēuditen kur njerėzit e mirė na bėjnė favore...”, tregon ajo. Kėto dhe tė tjera detaje nga jeta dhe familja e Gilit, i lexoni nė intervistė me shtojcėn “Unė gruaja”.
http://www.telegrafi.com/data/image/Gili3.jpg
Nėse riktheheni pas nė kohė dhe kujtoni rininė tuaj. Si ka qenė ajo...Si ka qenė Gili fėmijė, kur nisi tė kėndonte pėr tė parėn herė, kush e zbuloi talentin tuaj?
Nėna mė thoshte se jam mė e urta e fėmijėve. Kam kėnduar nė korin e shkollės dhe atė tė qytetit nė kohėn kur kriteret ishin shumė tė larta dhe kur nė garė kishim tė gjitha qytetet e ish- Jugosllavisė. Pėrvoja e fituar mė ka profesionalizuar nė kėtė lėmė. Si e rritur kam kėnduar nė trion “Rona” me tė cilėn kam sjellė rrymat e reja tė pop muzikės nė Kosovė prej l985. Si soliste fillova me l993 dhe qė atėherė kam punuar shumė kėngė, recitale, festivale, klipe...
Cila ėshtė rruga qė keni bėrė deri nė ngjitjen nė skenėn e vėrtetė?
Debutimi im ishte nė skenėn e madhe tė Akordeve tė Kosovės me orkestrėn e madhe simfonike si l8 -vjeēare nė garė me emrat mė tė mėdhenj tė muzikės zbavitėse. Kam performuar nė skenat mė tė mėdha tė festivale gjithandej qė mė kanė nderuar dhe frymėzuar me artin e tyre. Kam krijuar profilin tim artistik me njė numėr tė madh tė fansave, me tė cilėt bashkėjetojnė kėngėt e mia pėr dy dekada.
Mendoni se i keni realizuar planet tuaja? A keni bėrė pikėrisht atė qė keni dashur dhe ashtu si e keni dashur?
Unė kam njė karrierė tė ndėrtuar sipas qejfit tim. Momenti nkur unė kam kulmuar nė muzikė ishte shumė i favorshėm pėr njė kėngėtare. Ėshtė vetėm vendimi im qė tė mos kėndoj nė dasma e ahengje. Ishte vendimi im tė prezantohem nė festivale e nėpėr koncerte solistike me orkestėr e trupė baleti vetjake. Ishte vendimi im, eleganca e jo zhveshja skenike etj. Kam shėrbyer si shembull i drejtė pėr njė kėngėtare tė re dhe nuk i kam kontribuar shthurjes banale tė skenės muzikore sot. Komercialja nė kufi tė artit ishte motoja ime gjatė gjithė kėtyre viteve.
Kur jeni njohur me Ilirin. Rikthehuni nė kujtime. Ku jeni njohur, kur dhe si jeni njohur? Ē’gjė e veēantė ju tėrhoqi prej tij dhe ē’gjė tė veēantė pa ai tek ju?
Pėr herė tė parė e takova nė korin e qytetit dhe ishte nga ata djelmoshat e rrallė me flokė tė gjatė e sy tė kaltėr. Ishte solist i korit, i binte nga pak pianos dhe kėndonte edhe nė gjuhėn angleze, pra ishte njė djalė si unė e kisha ėndėrruar. Fati deshi qė tė takoheshim pėrsėri nė shkollėn e mesme tė mjekėsisė dhe nga atėherė mė nuk u ndamė. Ndoshta urtėsia ime mė dalloi nga shoqet e tij tė shumta qė i viheshin pas.
Kur ndodhi takimi i parė? Po puthja?
Ēdo gjė lidhet me shkollėn e mesme. Isha 17.
Si do ta pėrshkruanit rrugėn nga e dashuruar, mė pas e fejuar, martuar e tashmė qė keni njė familje... Ē’ndryshime hasen nė kėtė rrugė. Nga pėrvoja juaj ēdo tė veēonit?
Me tė gjitha fazat e jetės sime shkon fjala e dashuruar. Kemi pas njė rini pėr t’u lakmuar. Njė kulturė dhe ėndėrr evropiane. Mė vonė i pėrjetuam dy luftėra Ballkanike meqė jetuam edhe nė Sarajevė. Ishim refugjatė, u ballafaquam edhe me rrėnimin kulturor e ekonomik dhe nė situata tė tilla, nėse njė ēift nuk ndahet atėherė ata do tė jetojnė tė lumtur pėrgjithmonė.
http://www.telegrafi.com/data/image/Gili2.jpg
Kush ėshtė Iliri pėr ju? Pėrveēse njė bashkėshort, njė bashkėpunues nė karrierė...?
Ėshtė njė njeri qė e kam dėshiruar qė e vogėl. Ėshtė njė shok dhe bashkėshort. Njė baba shumė i mirė i dy djemve tanė. Njė njeri shumė spirituoz. Nė fund ėshtė njė bashkėpunėtor pėr mua. Muzika, sado qė e dua, vjen pas dashurisė dhe familjes sime.
Po ju pėr tė?
Unė jam gruaja e pėrzgjedhur e jetės sė tij. Jam nėna e fėmijėve tė tij dhe kjo ėshtė dėshmia mė e madhe qė i jep njė njeri i menēur dashurisė.
Koha e shuan pasionin? Ē’e zėvendėson atė me pas, njė element mė rezistues ndaj kohės?
Pasioni shuhet vetėm kur shuhet dashuria.
Njė femėr dhe njė mashkull duhet tė jenė tė ndryshėm qė tė funksionojė marrėdhėnia, apo pėrkundrazi, tė kenė pika kontakti tė pėrbashkėta? Ēfarė ofron pėrvoja juaj?
Ne jemi plusi e minusi. Kemi shumė pikėpamje tė kundėrta por kemi idenė e njėjtė pėr moralin, familjen, tė qenė njerėz tė mirė.
Nė familjen tuaj si janė tė pozicionuara dy gjysmat e tė tėrės: cilėt janė rolet tuaja nė familje?
Ne funksionojmė si njė tėrėsi nė tė gjitha obligimet e pėrditshmėrisė. Edhe nė familje si prind edhe nė muzikė gjithmonė funksionojmė si tėrėsi. Kemi shumė debate deri tė marrja e vendimeve por ēdo vendim mban emrin e tė dyve.
A mendoni se nė njė familje, dy bashkėshortėt duhen tė kenė pika pėrkimi profesional? Apo preferoni pikėrisht tė kundėrtėn?...Ka qė mendojnė se diskutimet e punės duhen lėnė jashtė derės sė shtėpisė…
Ne i diskutojmė vetėm nė shtėpi por mundėsisht jo para fėmijėve. Ata as nuk e kanė idenė sa tė suksesshėm jemi tė dy nė profesionin tonė. Nuk i kanė pėrjetuar shumė duartrokitjet as fotot me adhuruesit as kritikat e shkruara. Tani kur janė mė tė rritur ndonjėherė mbesin tė befasuar nga favoret qė na bėjnė njerėzit qė e duan punėn dhe kėngėn tonė.
Kėnga, ē’vend tė ditės zė tek ju?
Gjithė minutat kur nuk jemi pranė fėmijėve, familjarėve apo shokėve tanė; janė muzikė.
http://www.telegrafi.com/data/image/Gili4.jpg
Si ėshtė njė familje artistėsh?
Familja ime nuk e ka atė ndjesi pėrveē faktit, qė nuk janė me ne kur punojmė.
Si nis njė ditė pėr ju?
Fėmijėt i pėrcjellim nė shkollė nė 08:00 tė mėngjesit dhe pastaj pėrmbushen obligimet tona ditore. Ēdo fundjavė qė nuk punojmė ikim jashtė Kosovės aty ku nuk mė njohin nė ndonjė oazė tė qetė. Kafja me miqtė ėshtė e obliguar pothuajse ēdo ditė, siē janė edhe tė parit tė filmave me fėmijėt para se tė shkojnė nė gjumė.
Kur zgjoheni?
Gjithmonė para orės 08:00, edhe atėherė kur punoj.
Cila ėshtė marrėdhėnia juaj me shtypin? A i lexoni gazetat? Cilat janė rubrikat qė ju interesojnė?
I kam pasion gazetat edhe televizionin. Lexoj dhe shikoj tė gjitha. Ēdo informacion nga cilado sferė e jetės ėshtė e dėshiruar pėr mua.
Kafja e parė e ditės jashtė? Si e shijoni, ku e shijoni, nė shoqėrinė e kujt?
Gjithmonė me Ilirin dhe miqtė tanė nė disa nga kafeteritė e Prishtinės. Kur jemi jashtė zgjedhim vendet e njohura tė metropoleve gjithmonė pranė lumit apo liqenit sepse uji mė qetėson.
Dini tė gatuani?
Po edhe pse fėmijėt janė mė shumė ithtarė tė gatesave tė gjyshes.
Cila orė e pasdites ju gjen nė shtėpi?
Para orės l6:00.
Cili ėshtė argėtimi juaj i preferuar orareve tė pasdites apo i orėve tė para tė mbrėmjes?
Mundohem qė disa angazhime tė mia dhe tė fėmijėve t’i trajtoj si argėtim qė t’i shmangem stresit tė panevojshėm. Shumė herė organizojmė
kuize me pyetjet nga mėsimet e fundit tė djalit tė vogėl apo shpikim histori nga mėsimet e djalit tė madh.
Ē’ marrėdhėnie keni me shoping-un? Ē’kohė tė ditės apo ē’ ditė tė javės i kushtoni?
Mund tė them se vitet e fundit jam shėruar nga shopingu dhe e kam zėvendėsuar atė me qendrat “Spa & wellness” qė mė qetėsojnė dhe mė pėrmbushin me energjinė e nevojshme pėr jetėn.
Komentoheni pėr njė look tė veēantė nė skenė? Kush ju stilon, kush merret me makeupin tuaj?
Ata qė janė mė tė mirėt pėr momentin i angazhoj pėr flokun dhe make-up-in. Veshjen e kam profilizuar prej vitesh dhe mė shumė janė gjėra qė blej nėpėr Evropė. Kur vij nė Tiranė pėr mua pėrkujdeset Turi me tė cilin jam shumė e kėnaqur.
Cilat janė angazhimet tuaja tė para gjumit?
Tė zakonshmet, gjithmonė higjienike.
Nė ē’orė e fikni dritėn e abazhurit tė komodinės?
Mjaft vonė.


O Gili edhe pse s'je sot me mua une prap I Love you ..... e mos i rrej njerzit se puthjen e dyte ja ke jap Ilirit jo t'paren:biggrin: :biggrin:

Prishtinasja_
13-08-09, 09:58
Frajeric eshte !!!! :wink:

Guri i madh
15-08-09, 12:40
ruje si syt e ballit se ta grabisin kto kėngtaret e reja