PDA

View Full Version : Tragjedi ne nje dasme ne Kuvajt


pirro
16-08-09, 20:19
Tragjedi nė njė dasmė nė Kuvajt

Nga Express mė 16.08.2009 nė ora 16:46
Sė paku 41 persona, kryesisht gra dhe fėmijė, kanė humbur jetėn pas shpėrthimit tė njė zjarri nė njė dasmė nė Kuvajti, duke provokuar kėshtu shpėrthimin e panikut mes mysafirėve pjesėmarrės, kanė njoftuar sot zyrtarėt.

“Numri i tė vdekurve ėshtė ngritur nė 41”, deklaroi zyrtari Jassem Mansuri. Ministri i shėndetėsisė, Hilal al Sajer, theksoi se 76 persona tjerė janė lėnduar, tė cilėt kanė pėsuar shkallė tė ndryshme tė djegieve.

Zjarri shpėrtheu nė njė tendė, tė rezervuar pėr femra nė njė dasmė nė Jahra, qytet ky nė perėndim tė kryeqytetit Kuwait City.

Dy zyrtarėt lanė tė kuptojnė se numri i tė vdekurve mund tė ngritėt. Autoritetet menjėherė kanė filluar hetimet, pėr tė zbuluar shkaqet e shpėrthimit tė zjarrit, por zyrtarėt theksuan se pjesa mė e madhe e viktimave janė shkelur pėr vdekje, pas panikut qė shpėrtheu nė tendė.

Nė mesin e viktimave kishte shumė gra dhe fėmijė. “Numri i tė vdekurve mund tė ngritėt, duke pasur parasysh numrin e madh tė te lėnduarve”, theksoi Mansuri. Dasmat nė Kuvajt nė tė shumtėn e rasteve zhvillohen nė dy objekte tė ndara, njė pėr meshkuj dhe njė pėr femra, siē e kėrkojnė traditat islamike nė pjesėn mė tė madhe tė shteteve arabe dhe myslimane.

Lijanna
16-08-09, 22:11
Tragjedi nė njė dasmė nė Kuvajt

Nga Express mė 16.08.2009 nė ora 16:46
Sė paku 41 persona, kryesisht gra dhe fėmijė, kanė humbur jetėn pas shpėrthimit tė njė zjarri nė njė dasmė nė Kuvajti, duke provokuar kėshtu shpėrthimin e panikut mes mysafirėve pjesėmarrės, kanė njoftuar sot zyrtarėt.

“Numri i tė vdekurve ėshtė ngritur nė 41”, deklaroi zyrtari Jassem Mansuri. Ministri i shėndetėsisė, Hilal al Sajer, theksoi se 76 persona tjerė janė lėnduar, tė cilėt kanė pėsuar shkallė tė ndryshme tė djegieve.

Zjarri shpėrtheu nė njė tendė, tė rezervuar pėr femra nė njė dasmė nė Jahra, qytet ky nė perėndim tė kryeqytetit Kuwait City.

Dy zyrtarėt lanė tė kuptojnė se numri i tė vdekurve mund tė ngritėt. Autoritetet menjėherė kanė filluar hetimet, pėr tė zbuluar shkaqet e shpėrthimit tė zjarrit, por zyrtarėt theksuan se pjesa mė e madhe e viktimave janė shkelur pėr vdekje, pas panikut qė shpėrtheu nė tendė.

Nė mesin e viktimave kishte shumė gra dhe fėmijė. “Numri i tė vdekurve mund tė ngritėt, duke pasur parasysh numrin e madh tė te lėnduarve”, theksoi Mansuri. Dasmat nė Kuvajt nė tė shumtėn e rasteve zhvillohen nė dy objekte tė ndara, njė pėr meshkuj dhe njė pėr femra, siē e kėrkojnė traditat islamike nė pjesėn mė tė madhe tė shteteve arabe dhe myslimane.

........:frown:

Te pakten inshallah te lenduarit shpetojne!

Murgesha
16-08-09, 23:38
Gjynaf me perfundu nje gazmend siq eshte dasma ne ket menyre...

Zoti i ngushellofte te afermit e viktimav.