PDA

View Full Version : Toleranca


Zero Cool
18-08-09, 10:59
Ashtu si qe eshte tani em e njohhtur, personalisht nuk kam tendenca fetare mes Shqiptareve, por thjesht me intereson mendimi i juaj. Ne pergjithesi ne mediat elektronike(forume te dnryshme etj), kush eshte me tolerant:
1. Shqiptaret te konfesionit islam.
2. Shqiptaret te krishtere.

Gjithashtu edhe nje koment i shkurter do te ishte i mireseardhur.

Ju falenderoj.

BACALOKU
18-08-09, 11:36
Ashtu si qe eshte tani em e njohhtur, personalisht nuk kam tendenca fetare mes Shqiptareve, por thjesht me intereson mendimi i juaj. Ne pergjithesi ne mediat elektronike(forume te dnryshme etj), kush eshte me tolerant:
1. Shqiptaret te konfesionit islam.
2. Shqiptaret te krishtere.

Gjithashtu edhe nje koment i shkurter do te ishte i mireseardhur.

Ju falenderoj.

shqiptaret e dy-tri besimeve jan tolerant por pasi qe jemi shumica musliman edhe rahmetin e kemi me shumice e keta pasi qe jan nje pakice e vogel edhe rahmetin e kan sipas takatit.

Makresh
18-08-09, 12:04
Un them qe toleranca fetare eshte frut i besimtareve musliman qe asnjeher gjat historis kombetare nuk keqtrajtuan besimtaret e krishter. Meritat sigurisht qe i takojn besimit Islam pasiqe perbejn mbi-mazhorancen e popullsis an e mban shqiptare. Me kete, konkludoj qe ēelsin e tolerancės e posedojn te fuqishmit qe kan mundesin e "ndryshimeve".

pirro
18-08-09, 16:12
Toleranca e besimeve fetare ne Kosove dhe ne te gjitha vendet Shqiptare me shume ka te beje me formimin nder shekuj te nje tradite qe eshte shume per tu lavderuar. Kjo tradite jam i bindur qe vazhdon ende dhe patjeter qe do te vazhdoj edhe ne te ardhmen.

Ceshtja e tolerances fetare dhe zhvillimi i saj ne masen me te madhe ka te beje me ate se populli Shqiptar dhe i Kosoves ka qene ne gjendje gjithmone gjate historise qe te heq diqka nga vetja ne sherbim ne kombit, kjo dmth se ne shumicen e vendeve ku punohet ( sepse aty vrehet me se miri toleranca fetare), punohet me nje laicitet te plot dhe pa indoktrinime mbi personat qe i takojne nje konfesioni tjeter.

E drejta e shprehjes eshte e drejte e se cilit ( kete te drejt e jep demokracia ne te cilen jetojme), mirepo perveq atyre qe dojne me deshire te hane M.. se mardhaniet ne mes BIK-ut ( si fe shumice ) dhe konfesioneve tjera perfshi ketu Ipeshkvine e Koosves kane mardhanie shume te mira, ashtu siq kane mardhanie shume te mira edhe populli ndermjet vete i cili eshte totalisht kunder cdo perqarje fetare.

Toleranca e popullit tone vrehet me se miri se pas luftes hyren organizata te ndryshme Protesante, dhe e verteta ne kete rast eshte se ketije religjioni ju kane bashkangjite edhe besimtar qe kane qe te besim musliman po ashtu edhe besimtar qe kane qe katolik, mirepo as ne keto rast nuk u verejt ndonje konflkt te kete ndodhur.

Perndryshe tema eshte shume e mire perderisa dikush nuk e ben berllog.

Zero Cool
18-08-09, 17:42
I nderuari pirro, sondazhi ka te beje me mediat e shkrara elektronike dhe jo me jeten e pergjithshme ne Kosove apo mjediset ku jetojne Shqiptaret.

Ju kisha lute te gjitheve te mos jashte temes!

Une per vete mendoj qe Shqpitaret musliman jane ma tolerant (shume ma tolerant).

Pse?

Po e marr nje shembull: Ne nje nga web faqet apo forumet ku dominojne te krishteret Shqiptare, per nje shkrim i cili e madheshton fene tjeter, anetari prejashtohet pa asnje argument, perveq me fjalet si " ky eshte forum katolik dhe ketu feja juje..." .
Apo per nje shkrim te ketille ne mesazhet private (MP), si qe eshte ne foton e bashkangjitur(ku ofendohet dhe shahet nje anetare e nderuar muslimane), do te prejashtohej pa asnje spjegim pjestari i cili nuk i perkete konfesionit te krishtere.

E kunderta eshte ne webfaqet apo forumet e Shqiptareve musliman, ku anetaret qe i perkasin fese se krishtere, kane te drejta shuuuuuuuuuuuume te medha. Si psh te shkraujn per fene e vet, te diskutojne per fete tjera (shpesh here edhe ofendojne), te behen moderatore etj. madje, madje edhe me fy fene islame edhepse jane ne dijeni se pronari i asaj web faqe eshte musliman.

Me nje fjale, me perqindje te madhe muslimanet jane me tolerant .

Arb
18-08-09, 17:53
Paj, cka me thone, te njerezit normal, qe i kane shenjat e njerit, tybe nuk e kan dert se cfare besimi fffetar ka dikush.

Nese dikush eshte koleg i mire, kojshi i mire, e pergjithesisht qytetar i mire, as qe i shkon kuj mendja te toleranca, e si te jete tolerante.

Toleranca u duhet atyre qe ushqejne urrejtje ndaj njeri tjetrit (ne aspektin fetar). Ata mjellin urrejtjen, ata duhet te mesojne si te behen tolerante.

Lijanna
18-08-09, 20:54
Shqiptaret muslim te ky forum jane me tolerant. (Per faktin se ktu me shume ka tema ku fyhet feja Islame, dhe muslimant zakonisht jemi vec ne rolin ku mbrojme fene tone.
E shume jane te rralla temat ose postimet nga ana e muslimve qe kan fy fene krishtere, krishtin etj kjo shume rralle nga ndodh ose edhe hic.)

Nana e percarjes ne kete forum eshte Psikologu.

(Ndersa krishteret tjerer ne pergjithsi kane sjella te mira ktu, bile disa jane shume te mire)

murrizi
18-08-09, 21:01
Unė nuk dua tė "prononcohem" nė kėtė sondazh sepse ky ėshtė i paraprogramuar gabimisht. Dmth. ktu ke tė zgjedhėsh vetėm nė mes tė keqes dhe tė keqes.
Do tė duhej tė ishte:

Tė gjitha besimet Shqiptare:
Islami
Ortodoksizmi
Katolicizmi
Bektashizmi
Tė tjerėt..... (me tė tjerėt ėshtė fjala pėr ata qė nuk besojn fare, apo nuk duan tė deklarohen publikisht).

Zero Cool
18-08-09, 21:25
Unė nuk dua tė "prononcohem" nė kėtė sondazh sepse ky ėshtė i paraprogramuar gabimisht. Dmth. ktu ke tė zgjedhėsh vetėm nė mes tė keqes dhe tė keqes.
Do tė duhej tė ishte:

Tė gjitha besimet Shqiptare:
Islami
Ortodoksizmi
Katolicizmi
Bektashizmi
Tė tjerėt..... (me tė tjerėt ėshtė fjala pėr ata qė nuk besojn fare, apo nuk duan tė deklarohen publikisht).

Nese don apo nuk don te "prononcohesh" eshte qeshtje e jotja, por sa per dijeni: bektashizmi eshte "sekte" e fese islame, kurse ortodoksizmi dhe katolicizmi jane fe (sekte) te krishtera.
E ju te tjeret kqyrni yzit (dmth mos votoni apo mos votoni publikisht)...

murrizi
18-08-09, 21:28
Nese don apo nuk don te "prononcohesh" eshte qeshtje e jotja, por sa per dijeni: bektashizmi eshte "sekte" e fese islame, kurse ortodoksizmi dhe katolicizmi jane fe (sekte) te krishtera.
E ju te tjeret kqyrni yzit (dmth mos votoni apo mos votoni publikisht)...
Pak din ti pėr kto qė thua, ta thotė Pupi tya.
Ndėrkohė qė ka edhe tjera besime nė shqiptari :wink:

Makresh
18-08-09, 21:44
Pak din ti pėr kto qė thua, ta thotė Pupi tya.
Ndėrkohė qė ka edhe tjera besime nė shqiptari :wink:

Morriz, per sa mban mend historia : Budizmi, nudizmi, raelizmi, pupizmi, nuk ishin fet qe kontribuan per harmonin fetare ne trojet ballkanike.

murrizi
18-08-09, 21:49
Morriz, per sa mban mend historia : Budizmi, nudizmi, raelizmi, pupizmi, nuk ishin fet qe kontribuan per harmonin fetare ne trojet ballkanike.
A ndryshon Krishterizmi i Vatikanit me at AngloAmerikan Makresh ?
Besimi i ardhshėm n'shqiptari, pa n'ēoft edhe ([email protected]) pėrmes AHMADIS :wink:

Amina
18-08-09, 21:59
Une nuk besoj se Toleranca ka te bej me at se cfare feje apo besimi ke.
Varet nga vet edukimi dhe menyra se si kuptohet shoqeria dhe aftesia per te "sjelle vehten ne pozite te tjeter kujt"!. Kur kete aftesi ne fitojm atehere lind edhe toleranca.

Tomori
20-08-09, 14:02
Qėndrimi i muslimanėve ndaj popujve tė mundur ka qenė tejet tolerant: u ėshtė lejuar themelimi i kėshillave kishtare dhe shkencore nė Sevilje dhe Kordobė, nė vitin 852.
Shumė kisha, tė ndėrtuara nė kohėn e pushtetit islam, tregojnė se muslimanėt i kanė respektuar fetė e tjera.
Shumė tė krishterė e kanė pranuar Islamin, ndonėse pėr kėtė nuk ka pasur ndonjė arsye tė posaēme.
Edhe hebrenjtė, edhe tė krishterėt, i kanė pasur tė drejtat si muslimanėt.
Ata kanė mundur tė kenė pozita tė larta nė pushtet.”

Mos u ēuditni sepse kjo ėshtė toleranca Islame, drejtėsia e Zotit nė tokė.