PDA

View Full Version : Surroi dhe Miqt tanė Spanjoll


murrizi
19-08-09, 15:52
Surroi ?
a bash nuk patėm asnjė tjetėr, veq Surroit ?
Apo ėshtė n't'drejtė bashksia ndėrkombėtare "kur thotė" duhen edhe dy a tre decenie derisa tė pėrgaditen gjeneratat e para pėr udhėheqjen e Shtet-sis-it tė Kosovės.

Ishin mendimet e para derisa shfletoja sot lajmin qė Veton Surroi do tė pėrfaqsoj Kosovėn nė Spanjė, me rastin e "JAVĖS SĖ KULTURAVE MIJĖVJEQARE" qė mbahet pėrvjetė nė Vitoria tė Spanjės.

Guri i madh
22-08-09, 00:36
Surroi ?
a bash nuk patėm asnjė tjetėr, veq Surroit ?
Apo ėshtė n't'drejtė bashksia ndėrkombėtare "kur thotė" duhen edhe dy a tre decenie derisa tė pėrgaditen gjeneratat e para pėr udhėheqjen e Shtet-sis-it tė Kosovės.

Ishin mendimet e para derisa shfletoja sot lajmin qė Veton Surroi do tė pėrfaqsoj Kosovėn nė Spanjė, me rastin e "JAVĖS SĖ KULTURAVE MIJĖVJEQARE" qė mbahet pėrvjetė nė Vitoria tė Spanjės.surroj esht politikan ,din me dredh e me qdredh , i pat ber disa gabime gjat luftes po edhe pas luftes duke mendue se hashimi e jakupi i ftojn elektoratin e tyre me votue syrrojn , qe te njejtin gabim e kan bae edhe qosja e shum te tjer


po per politik i qet ne gjum kta politikanat tjer te kosoves , nese esht mbush men mundet me dhan kontribut te madh

Kercovari
22-08-09, 11:53
E ka baballek politiken na pelqen ne apo jo,e kurse spanjollet i ka edhe shoke shkolle sepse sa di une goxha nje kohe shume te gjate ka kalu ne spanje,mos e past edhe spanjolishten te dyten gjuhe nene:biggrin:

murrizi
22-08-09, 18:45
E ka baballek politiken na pelqen ne apo jo,e kurse spanjollet i ka edhe shoke shkolle sepse sa di une goxha nje kohe shume te gjate ka kalu ne spanje,mos e past edhe spanjolishten te dyten gjuhe nene:biggrin:
Unė me padashje i dhash temės njė kahje jo tė mirė ndoshta, duke e parė atė me pesimizėm, por ngjashėm me mua duket tė kenė menduar edhe shumė tė tjerė.

Ja si e ka komentuar dhe me sa pak fjalė fjalimin e Surroit nė Spanjė Radio Televizioni i Kosovės: Paralelet mes Spanjės dhe Kosovės janė artificiale, thotė Surroi Kryetari i Bordit tė Klubit pėr Politikė tė Jashtme, Veton Surroi, tha se ēfarėdo paraleleje ndėrmjet problemeve tė brendshme tė Spanjės dhe procesit tė pavarėsimit tė Kosovės, ėshtė artificiale. "Spanja e cila ėshtė manifestur si njė shtet i fort evropian, nė rastin e Kosovės po tregon njė politikė e cila nuk i ndihmon as Bashkimit Evropian nė krijimin e njė politike unike, por ē’ėshtė mė me rėndėsi nuk i ndihmon as nė krijimin e njė perspektive evropiane pėr Ballkanin perėndimor”, tha Surroi.
Surroi i bėri komentet gjatė ligjėratės, nė kuadėr tė Javės sė Kulturave Mijėvjeēare, nė kryeqendrėn e rajonit bask tė Spanjės, Vitoria.

Dhe ja si e ka qenė fjalimi nė tėrsi:

<H1>Surroi: Paralelet mes problemeve nė Spanjė dhe Kosovė janė artificiale

"Spanja e cila ėshtė manifestur si njė shtet i fort evropian, nė rastin e Kosovės po tregon njė politikė e cila nuk i ndihmon as Bashkimit Evropian nė krijimin e njė politike unike, por ē'ėshtė mė me rendėsi nuk i ndihmon as nė krijimin e njė perspektive evropiane pėr Ballkanin perėndimor", ka thėnė Veton Surroi

http://rtv21online.com/home/images/content/news/vendi/VETON%20SURROI-1.jpgKryetari i Bordit tė Klubit pėr Politikė tė Jashtme, Veton Surroi, ka theksuar se ēfarėdo paralele ne mes problemeve te brendshme ne Spanje dhe procesit te pavarėsimit te Kosovės ėshtė paralele artificiale. Ai kėto komente i ka bėrė nė Javėn e Kulturave Mijėvjeēare, ne kryeqendrėn e rajonit bask tė Spanjės, ku ėshtė ftuar te ligjėrojė pėr procesin e pavarėsimit te Kosovės.
Pas njė analize tė ngjarjeve qe kane sjellė tek pavarėsimi i Kosovės, ne ligjėratėn e tij, Veton Surroi ėshtė pėrqendruar te roli i Spanjės, sidomos pas shpalljes se pavarėsisė sė Kosovės.
"Te gjithė ne kemi qenė tė habitur me qėndrimin e Spanjės kundėr pavarėsisė sė Kosovės sepse sinjalet qė i ka dhėnė Spanja gjatė procesit negociator, por edhe me herėt gjatė mandatit tė OKB-sė nė Kosovė dhe pėrmes pjesėmarrjes sė forcave tė saj nė KFOR, ishin sinjale pro njė politike unike evropiane pėr Kosovėn" ka thėnė Surroi .
Ai ka nėnvizuar se nuk mund te ngrihet njė paralele nė mes procesit tė pavarėsimit tė Kosovės dhe cilitdo problem tė brendshėm nė Spanjė.
"Qėndrimi negativ i Spanjės i interpretuar nga kėndi i problemeve tė brendshme ėshtė njė paralele artificiale, sepse Kosova ka lindur si shtet i pavarur brenda procesit dezintegrues tė Jugosllavisė. Ky ka qenė njė tranzicion negativ i Jugosllavisė socialiste drejt ēintegrimit, nė kuadėr tė tė cilit ėshtė zhvilluar njė luftė e pėrgjakshme. Kosova e pavarur ka lindur pas njė ndėrhyrje ushtarake ndėrkombėtare dhe pas njė mandati ndėrkombėtar tė Kombeve tė Bashkuara tė destinuar pėr ndėrtimin e institucioneve vetėqeverisėse dhe pėr tė krijuar njė perspektivė tė zgjidhjes sė statusit" ka argumentuar Surroi.
"Problemet nė Spanjė janė probleme qė po zgjidhen me sukses brenda njė tranzicioni pozitiv, prej diktaturės nė demokraci, dhe Spanja ka dėshmuar se mund tė trajtoj edhe problemet mė tė ndėrlikuara brenda njė procesi tė negociimit tė brendshėm. Pra nuk ekziston ndonjė lidhshmėri mes problemeve tė brendshme Spanjolle dhe pavarėsisė sė Kosovės" ka nėnvizuar Veton Surroi.
Ai ka theksuar se nė muajt qė vijnė qėndrimi i Spanjės mund tė jetė pėrcaktues pėr tė ardhmen evropiane tė Kosovės dhe Ballkanit perėndimor.
"Nga ana tjetėr Spanja e cila ėshtė manifestur si njė shtet i fort evropian, nė rastin e Kosovės po tregon njė politikė e cila nuk i ndihmon as Bashkimit Evropian nė krijimin e njė politike unike, por ē'ėshtė mė me rendėsi nuk i ndihmon as nė krijimin e njė perspektive evropiane pėr Ballkanin perėndimor. Spanja duke e mbajtur peng Kosovėn nė procesin e integrimeve evropiane nė fakt po e mban peng edhe tėrė Ballkanin perėndimor. Ballkani nuk mund tė integrohet me njė Kosovė tė izoluar pa pasur frytet e transformimit ēfarė kanė pasur shtete tjera, e nė radhė tė parė pa i gėzuar frytet e transformimit ēfarė i ka gėzuar Spanja" ka theksuar Surroi.
"Nė muajt qė vijnė Spanja mund tė luaj njė rol tė jashtėzakonshėm edhe pozitiv por edhe negativ. Pozitiv, nė rastin e njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės, ndėrsa negativ, nėse vazhdon bllokimin e Kosovės duke mos e njohur vetė, si shtet ekzemplar i Bashkimit Evropian".</H1>

Kercovari
23-08-09, 10:34
Murriz,Vetoni ka pervoje politike,e sa i perket kecovarit...

Une I shikoj ndryshe nga ju…

Ne shqiptaret i shikojme njerzit nga prizma e partise,kurse partite kan ne koke vetem teorine e sundimtarit.Partite shqiptare jane be shpata e “Sulltanit” dhe vetem presin kokat e kundershtarit politike,kurse simpatizante te partive hidhen rreth e rrotull nje popull i ndare ne shume tabore partish dhe lideresh te gatshem dikujt te i hjekin koken nese qesh e perqesh liderin e tyre.Perditshmeri shqiptare,sikur nuk na mjafton ndarja ne copa copa ne shtete qe jetojne me armiqsine ndaj shqiptareve.
Te diskriminuar,te burgosur,te vrare me skenare te pregatitur mire nga keto shtete,tashti na vjen ai diktati i partive brenda shqiptare,”Beje si them une” e kam forcen dhe pushtetin.Shqiptari i mjere qe i eshte nxot nje vend pune nga lideri i partise qe i perket,kete tjetrin qe partia e tije ja ka dhene vendin e punes kur e kishte forcen e shikon si thike ne mish..bile armik se ja ka mare vendin e punes dhe nuk e leshon me gjithe kerkesat e “Etabilishmentit”partiak.Po ne kemi forcen dhe pushojme nga puna ke te duam se jemi ne pushtet, dhe vi une se kam brohorit”Rrnofte filani e fallani”po edhe urata qe i kerkojme Zotit te na e ruaje kete soj trimi se tybe pa te behet kijameti.Kijamet dje Ekuilips sote.
Dhe paremendoni,Frojdi zbuloj vendin e kenaqsise te grave(Klitorin),ne fakte ai ishte i zbuluar po burrat athere kan qene aq dembele sa qe nuk kan dite se si ta quajne.Frojdi ja futi me gishte nje emer qe politikaneve tane sote vetem aty u ri mendja,me “K” ne “K”kurse punet tjera i ben alamet kabineti qe nuk mendon me shume se kreu i kabinetit.
U ngrit e gjith bota ne kembe dhe mrojten Frojdin nga akuzat e renda kishtare me te cilat u ndesh ai.Frojdi u be baba i” klitorit”,bile me large se nje psikolog i kohes ngase kish qene dylberi edhe mjek ne Austri.Ky Frojdi na kish qene jude me kombesi,austrijak me mjekesi kurse me “Klitorin” u be baba i internacionales”Frojdoklitoria”.
Po pyes une do simpatzante te partive te djathta dhe te majta cka kan zbulu keto politikanet tane dhe lideret partiak, qe aq shume i mbrojme ne sa qe jemi te gatshem te vrasim vellane te na rroje lideri?!
Po s`din ore!E dine si jo..reketaret qe maltretojne afaristet ne emer te haraqit qe duhet paguar,altoparlantet e partive”Gazetare Profesional”qe nuk pushojne duke i servu popullit genjeshtrat me te kulluara se partia e filanit kore suksese ne eliminim te krimit te organizuar..krim ku vete jan ne krye te krimit,me pastaj, suksese te medha ne politiken e jashtme..lume ne,te mjele nga vendasit tashti edhe nga nderkombetaret..te ru dhe te qeth kapela kurkundi,me pastaje,infrastrukture moderne..Rrnofte Usajdi,me shume vjedh se sa qe jep,kisha te reja dhe xhami..xhamit rrnofte populli i jep ca lek..kishat valla i nderton shteti nga taksapaguesit te xhamive,po ketu aty edhe ca ndihma nga jashte sepse kisha na qenka mrekullia qe do te ndodhe neser..me pastaj e dine edhe televizionet,cdo lider partie ose premiera sic u thone ka nje televezion bagatelle te vetin.Ketu gjithcka eshte ne rregull,pasuri,jete e lumtur,punesime marramendese,politike te korinduar per brenda, me barkun zbrazte te pupollit,politike te jashteme..jashtqitje sa te duash kur nga jashte ushqehemi me ushqim te skaduar..kemi pule Texasi qe as qeni atje nuk i ka dashte ne sofer..e shume e shume te tjera.Pra te na rrojne politikanet,se me ate “K”gati ja gjeten fundin klitorit po kam frike me ate “K” jan ka dhunojne kombin edhe ate pa hile te gjithe ne mase te njejte,dhe mu per ate ne brohorisim”Rrnofshi”,se me brohorit”Rrofshi”,edhe pelen do te kishin dhunu.
Nese kam haru dicka shtoni ju se jam demokrate ne shpirte,me ndjenja..djathtiste megjith qe nuk merem me politike se kam frike keto me “K” me dhunojne edhe mua.