PDA

View Full Version : Nxėnėsja e diskriminuar nga Gruevski, merr bursė studimi nga qeveria shqiptare


Tomori
21-08-09, 21:59
Nxėnėsja e diskriminuar nga Gruevski, merr bursė studimi nga qeveria shqiptare (http://www.noa.al/index.php/ballkan/93-ballkan/6141-nxenesja-e-diskriminuar-nga-gruevski-merr-burse-studimi-nga-qeveria-shqiptare)

E Premte, 21 Gusht 2009 19:38 BALLKAN
http://www.noa.al/templates/ja_teline_ii/images/emailButton.png (http://www.noa.al/index.php/component/mailto/?tmpl=component&link=aHR0cDovL3d3dy5ub2EuYWwvaW5kZXgucGhwL2JhbGxrY W4vNjE0MS1ueGVuZXNqYS1lLWRpc2tyaW1pbnVhci1uZ2EtZ3J 1ZXZza2ktbWVyci1idXJzZS1zdHVkaW1pLW5nYS1xZXZlcmlhL XNocWlwdGFyZQ%3D%3D) http://www.noa.al/templates/ja_teline_ii/images/printButton.png (http://www.noa.al/index.php/ballkan/93-ballkan/6141-nxenesja-e-diskriminuar-nga-gruevski-merr-burse-studimi-nga-qeveria-shqiptare?tmpl=component&print=1&page=) http://www.noa.al/templates/ja_teline_ii/images/pdf_button.png (http://www.noa.al/index.php/ballkan/93-ballkan/6141-nxenesja-e-diskriminuar-nga-gruevski-merr-burse-studimi-nga-qeveria-shqiptare?format=pdf)

http://www.noa.al/images/stories/arjeta_alili.jpg Arjeta Alili

Njė bashkėpunim i agjencive NOA dhe INA
Shkup, 21 Gusht NOA/INA - Pas publikimit tė historisė sė Arjeta Alilit sė cilkės iu mohua e drejta e studimit nė vendin fqinjė, qeveria shqiptare ka reaguar duke akorduar pėr adoleshenten shqiptare njė bursė studimi.
Sensibilizimi nisi nga gazeta nė Shkup “24 orė” dhe mė tej nė agjencitė e lajmeve INA dhe NOA duke u pėrcjellė gjerėsisht nė mediat e dy vendeve.
Ata shprehėn shqetėsimin pėr fatin e nxėnėses sė shkėlqyer shqiptare nga Shkupi, Arjeta Alili, tė cilės iu refuzua dhėnia e bursės sė shkollimit nga ana e Ministrisė sė Arsimit tė Maqedonisė.
Si “kundėrpėrgjigje”, kabineti i kryeministrit shqiptar Sali Berisha i ka ofruar njė bursė studimi maturantes shqiptare.
Por si u arrit kurorėzimi i kėtij misioni qė demaskoi diskriminimin institucional nė Maqedoni ndaj talenteve shqiptare dhe nė anėn tjetėr ndėrhyrjen urgjente tė Qeverisė shqiptare pėr t’i dalė nė ndihmė talentes shqiptare nga Shkupi.
Ardian Mehmeti: "Kėrkojmė ndihmė nga Tirana zyrtare dhe kryeministri Sali Berisha. Nuk na ka mbetur rrugė tjetėr. Nuk e ndjejmė veten si shtetas tė kėtij vendi ku jetojmė si kafshė, pa asnjė tė drejtė tė vetme".
Kėto fjalė tė talentes dhe nxėnėses sė shkėlqyeshme nga Shkupi, Arjeta Alili dhe babait tė saj Fatmirit, kanė sjellė lajmin mė tė gėzuar pėr familjen Alili, kur nga Tirana zyrtare, gjegjėsisht kabineti i kryeministrit Sali Berisha na u kumtua se do t`i jepet bursė shkollimi, nxėnėses sė shkėlqyer nga Shkupi.
Tafaj: Nė emėr tė Berishės, keni bursėn e siguruar
Myqerem Tafaj, kėshilltar i kryeministrit tė Shqipėrisė, Sali Berisha pohoi se qeveria shqiptare ka vendosur tė marrė masa pėr tė mos lėnė pa studime vajzėn nga Maqedonia qė kėrkoi nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė, bursė studimi nga Sali Berisha.
Arjeta Alili nga Shkupi, njė nxėnėse e talentuar dhe e shkėlqyer me dhjetėra certifikata dhe diploma, mbi tetė muaj qė lufton pėr tė kėrkuar tė drejtėn e njė burse nė Ministrinė e Arsimit tė Maqedonisė. 15 vjeēarja kėtė vit pėrfundoi shkollėn e mesme dhe i`u refuzua bursa nga institucionet maqedonase.
Arjeta: Kurrė nuk kemi qenė mė tė gėzuar
Familja Alili thotė se kurrė nė jetė nuk ka qenė aq e gėzuar, kur ka mėsuar lajmin nga redaksia e “24 orė” se do tė sigurohet bursa nga shteti shqiptar. “O Zot, jemi shumė tė emocionuar dhe kjo ėshtė njė ditė e veēantė nė jetėn tonė familjare. Kryeministrin Berisha nuk dimė se si ta falėnderojmė pėr kėtė vepėr aq tė madhe kombėtare dhe humane pėr ne”, - janė rrėfimet e pėrshkruara me lot nė sy tek Arjeta dhe babai i saj, i cili thotė se ėshtė kontaktuar nga kryeministria shqiptare dhe i ka dorėzuar tė gjitha tė dhėnat e kėrkuara. Ai ėshtė kėmbėngulės qė vajza e tij tė realizojė dėshirėn e saj pėr t`u shkolluar nė Tiranė. “Le ta shohin turpėrisht kėtė vepėr zyrtarėt tanė injorantė dhe poshtėruar pranė institucioneve nė Shkup. Na diskriminuan rėndė njerėzit e Gruevskit dhe shėrbėtorėt aktual shqiptar, por shyqyr qė kemi tani ku tė ankohemi”, - ka theksuar Fatmir Alili.
Si i pėrjetoi Arjeta, pritjet nėn ankth
Arjeta nė deklaratėn e parė pėr “24 orė” sqaroi se nė konkursin pėr bursa tė shpallur nga Ministria e Arsimit e Maqedonisė kishte aplikuar pėrmes internetit dhe i kishte plotėsuar kushtet duke i`u pranuar edhe aplikacioni.
“Mirėpo kur doli rezultati u befasova, emri im nuk figuronte nė listė. Vetė zyrtarė tė ministrisė mė thanė se ėshtė absurde dhe se mua mė takon bursa. Por ndodhi e kundėrta, edhe pas disa kėrkesave dhe lutjeve me shkrim nuk mora pėrgjigjen e premtuar", rrėfen e Arjeta, e cila e jeton nė familjen e saj tetė anėtarėshe nė kushte tejet tė vėshtira ekonomike. Pėrjetimi mė i keq pėr 15 vjeēaren ka qenė dita kur babai i saj arrestohet nė ambientet e Ministrisė sė Arsimit, me urdhėr tė disa zyrtarėve, vetėm pėr shkak se, siē thotė ajo, babai i saj kishte kėrcėnuar se do tė hyjė ne grevė urie nė hapėsirat e kėsaj ministrie pėr tė kėrkuar drejtėsinė. "Nuk e di kė pėrfaqėsojnė kėta shqiptar tė punėsuar nė kėtė ministri, fjalėt e tė cilėve i merr era. Ēka ėshtė me e keqja ata nė vend se tė na ndihmonin ata e arrestuan prindin tim dhe e dėrguan nė polici, ku pas njė bisede informative e liruan", ka rrėfyer nxėnėsja shkupjane, e cila thotė se janė detyruar tė kėrkojnė ndihmė nga shteti shqiptar pėr t’i dalē ballė halleve tė tyre pėr shkollim.
Mediat shqiptare i kanė dhėnė jehonė tė madhe lajmit qė kishte tė bėnte me fatin e nxėnėses shkupjane, e cila ishte shpallur nxėnėse e vitit pranė shkollės sė mesme”. Misioni ėshtė realizuar edhe me ndihmėn e gazetės “Koha jonė. Mediat shqiptare nė tėrėsi kanė pohuar se Qeveria e Shkupit e Nikolla

elsaaa08
22-08-09, 19:00
bravooo te mira jena na femrat kur e ngrisim zerin

murrizi
22-08-09, 20:08
bravooo te mira jena na femrat kur e ngrisim zerin

Jo veq te mira, por ju shtehet edhe bukuria kur ngrisni zerin.
forca zonj-usha.......perpara