PDA

View Full Version : Evropa e ndarė nė: EVROPĖ dhe Spanjė, Sllovaki, Rumani, e Greqi


murrizi
22-08-09, 18:53
D.m.th po tė vėrej njeriu se pėrse kėto shtete janė tė aq tė "ndryshme" mes veti, mėnjeher tė lindė edhe njė pyetje tjetėr. Ku qėndron arsyeja ?
Njėrėn ndėr arsyet pėrse sllovakia nuk e ka njohur ende Kosovėn besoj qė mund ta gjejė njeriu kėtu :

http://rtv21online.com/home/themes/21webx/img/Lajmet.jpgSllovakėt i ndalojnė hyrjen presidentit hungarez

Autoritetet e shtetit sllovak deklaruan se presidenti i Hungarisė ėshtė penguar qė tė zhvillojė vizitėn e tij nė njė zonė tė Sllovakisė, e banuar me popullatė etnike hungareze

http://rtv21online.com/home/images/content/news/Bota/SLOVAKIA.gifRaportet mes Sllovakisė dhe Hungarisė janė tė tensionuara kohėn e fundit pėr shkak tė mospajtimeve mbi tė drejtat e rreth 520 mijė hungarezėve, qė jetojnė nė Sllovaki.
Kjo ka bėrė qė autoritetet e shtetit sllovak te pengojnė presidentin e Hungarisė qė tė zhvillojė vizitėn e tij nė njė zonė tė Sllovakisė, e banuar me popullatė etnike hungareze.
Kryeministri sllovak, Robert Fico tha se ambasada hungareze ėshtė informuar se presidentit, Lazlo Solyom nuk do ti lejohet tė vizitojė qytetin kufitar tė Komanos, ku do tė zbulonte statujėn e mbretit tė parė hungarez, Shėn Stefanit.
Liderėt sllovakė e kanė quajtur udhėtimin e presidentit Solyom njė ?provokim?, sepse tė premten ka qenė edhe 41 vjetori i invazionit sovjetik nė Ēekosllovakinė e atėhershme.Publikuar mė:
03:13:21 22.08.2009 rtv21

Makresh
22-08-09, 19:01
Shtetet qe s'kan probleme te tilla, tashme e kan njohur sovranitetin e Kosoves.

4peace
23-08-09, 04:19
*

Europa (BE)eshte e themeluar ne rend te pare per interesa ekonomike. Deri sa te kete leverdi (hesap) punet jane mire. Ate dite kur kjo situate ndryshon...

...mbaron puna sikur kur nje ekip i futbollit ka humbur nje ndeshje (ka perjetuar debakėl) ku sejcili e shpallin fajtor njeri-tjetrin.

Ne kete menyre (me se shpeshti) vjen deri te perjashtimi i trejnerit, anetareve tjere te ekipit...renia ne lige te dyte, trete...shkaterrimi i plote...
...dhe "m'rrove t'rrova...brisku i..."


*

4peace
23-08-09, 21:47
[update]*

Europa (BE)eshte e themeluar ne rend te pare per interesa ekonomike. Deri sa te kete leverdi (hesap) punet jane mire. Ate dite kur kjo situate ndryshon...

...mbaron puna sikur kur nje ekip i futbollit ka humbur nje ndeshje (ka perjetuar debakėl) ku sejcili e shpallin fajtor njeri-tjetrin.

Ne kete menyre (me se shpeshti) vjen deri te perjashtimi i trejnerit, anetareve tjere te ekipit...renia ne lige te dyte, trete...shkaterrimi i plote...
...dhe "m'rrove t'rrova...brisku i..."
*

[shtesė...]
...meqė harrova ta pėmendi atė mė kryesoren pėrsa na pėrket neve lidhje me kėtė temė.

Te gjitha partite shqiptare qe marrin pjese ne zgjedhje, nga te gjitha viset shqiptare...Pra, te gjitha partite kane lozur me nje karte te vetme: Premtimi per t'u pranuar ne BE dhe NATO. Sipas tyre, anetaresimi ne to eshte shpetimi i Shqiptarise. Medemek, me pranimin tone ne BE dhe NATO - ēėshtja shqiptare u zgjidh.
Ja shembulli:
Kosova u pranua nė BE dhe NATO. Puna u krye... Niset Hashimi (apo Fatmiri) per ne Presheve... Ēohet Tadiqi e i thot: "Ku je nisė o Hashim? Allahile, ēka je tuj kėrkue nė Preshevė, kur Presheva ėshtė Sėrbi".(kjo ishte menyra me e bute se ma ndryshe ido t'i kishte thene...)

Sikur ky ēeku si ia bėri hungarezit de...po e dini ma?!


Aq politikuaj "vizionarė" kemi ne!!!


***

murrizi
23-08-09, 21:56
Sa u g'zova qe t'pash ktupari se tybe pata met veq me gra, jo qe e pata keq, po nuk jam m'su fort me nejt me gra burrė, e ai qė rrin me gra m'son veq fjalė grash (nuk isha besa edhe fort keq).
Nejse,

Edhepse askush nuk flet pėr Shantazhime, e kushtėzime haptazi, nė fakt tė gjithė shantazhojn e kushtozojn, e edhe nė politik e mardhėnje shtetėsh, ja kemi rastin e "maqedonis" qė kushtzon Kosovėn edhepse nuk ėshtė kėrkushja.

Mirė , e me ēka tė "kushtėzojm" ne dikė ?