PDA

View Full Version : Meshkujt qė gėrhasin jetojnė mė pak....


Jana
23-08-09, 01:43
Meshkujt tė cilėt gėrhasin me zė gjatė fjetjes, kanė jetėgjatėsi mė tė shkurtėr nė krahasim me ata tė cilėn flenė tė qetė.


Shkencėtarėt pranė Universitetit John Hopkinn nė Baltimoore, pohojnė se meshkujt me moshė mesatare tė cilėt gėrhasin nė gjumė, janė dyfish mė tė rrezikuar qė tė vdesin papritmas dhe nė moshė mė tė re.

Megjithatė, ata nuk kanė arritur tė zbulojnė nėse gėrhitja shkaktohet nga gjendja jo e mirė shėndetėsore ose nga ndonjė problem tjetėr

Studimi i realizuar te mė shumė se 6.000 participantė, ka treguar se femrat tė cilat gėrhasin janė dukshėm mė pak tė rrezikuara sesa meshkujt pėr tė vdekur nė moshė tė re, megjithatė autoret e studimit nuk e pėrjashtojnė mundėsinė qė edhe femrat qė gėrhasin nė gjumė mund tė jenė tė rrezikuara nga vdekja e hershme apo e papritur.

emine
23-08-09, 08:54
e mire,tash e tutje kam me kerku nje qe gerrhat :biggrin:

shfletuesi_
23-08-09, 09:32
More tregomeni nese ka ndonje mundesi qe me ndal gerhamzen se s/muj flej kur vjen 1 daj ne katin e dyte degjohet hahah...

E femrat qe gerhazin ju shtohet jeta a po

emine
23-08-09, 09:34
More tregomeni nese ka ndonje mundesi qe me ndal gerhamzen se s/muj flej kur vjen 1 daj ne katin e dyte degjohet hahah...

E femrat qe gerhazin ju shtohet jeta a po

lidhja per kame nje litar edhe shkunde nganjiher,oshe fishlloi tri here ;)

shfletuesi_
23-08-09, 09:40
lidhja per kame nje litar edhe shkunde nganjiher,oshe fishlloi tri here ;)

Oo kot veq me nejt tu ja perkund gishtin :biggrin:

emine
23-08-09, 19:39
Oo kot veq me nejt tu ja perkund gishtin :biggrin:

kapi nja 6 pale papuqe:biggrin: ose sgjidhje e perhershme vnoja jastekun sipri(vetes sate mendova) se teper po ngux edhe ti:tongue:

Peja-Boy
24-08-09, 19:53
Duhet me marr diken me Flejt me mua mem tregu a Gerrhati naten se spo di a gerrhati a jo ?? Euuuu Brahim Bulli qka paske me jetu Gjat i lumi aj ..