PDA

View Full Version : Bangladeshi (hamendet) ta njoh Kosovėn


murrizi
23-08-09, 16:04
Miqtė tanė nuk i kan pushuar sė rėndituri aktivitetet pėr njohjen e kosovės (derisa ne jemi tė "nxėnė") dhe paten ftuar para sa ditėsh Bangladeshin qė ta njohė Kosovėn.

Nė vijim ja se si deklarohen ata:

Bangladeshi nuk e njeh Kosovėn “pėr momentin”


Bangladeshi nuk do ta njohė Kosovėn pėr momentin, ka deklaruar sekretari i Jashtėm Mohamed Mijarul Quayes. “Ne nuk e ndjejmė nevojėn qė ta njohim Kosovėn nė kėtė moment”, ka thėnė ai, duke shtuar se qeveria e tij do t’i marrė parasysh “shumė faktorė” pėrpara se tė marrė njė vendim. “Nėse e njohim Kosovėn. Ne sigurisht qė do tė mbajmė anė. Por nėse jo, atėherė nuk i mbajmė anėn askujt”, ka thėnė Kuajes.
Ky zyrtar tha se Bangladeshi dėshiron qė t’i ruajė marrėdhėniet miqėsore si me Shtetet e Bashkuara, ashtu edhe me Rusinė.
Tė mėrkurėn, ambasadori i Shteteve tė Bashkuara nė Bangladesh James F. Moriarty u takua me ministrin e Jashtėm Dipu Moni, tė cilit i kėrkoi qė Daka ta njohė pavarėsinė e Kosovės. /REL/


Ndėrsa edhe ODA Kosovaro-Arabe ėshtė skeptike tashmė duke dalur me kėto opinjone pėr publikun:

Pak shpresa pėr njohje gjatė Ramazanit
Shkruar nga Arben Ahmeti e diel . 23 gusht 2009 http://74.52.64.18/~wwkoha08/images/stories/arberi/arb23gush1.jpg

Paralajmėrimet pėr njohje nga vendet myslimane gjatė muajit tė Ramazanit zor tė realizohen

Ndonėse ishte paralajmėruar qė muaji i Ramazanit tė sillte njohje nga shtete me shumicė myslimane, njė gjė e tillė ka pak gjasa qė tė ndodhė. Oda Kosovaro-Arabe thotė se nga vendet me shumicė myslimane vetėm Kuvajti, Katari, Omani dhe eventualisht Jemeni mund ta njohin pavarėsinė e Kosovės para pėrfundimit tė procesit nė GjND nga mesi i vitit 2010

pirro
23-08-09, 20:49
Une mendoj qe para Bajramit ka me pas shume njohje nga vendet Islamike

Guri i madh
24-08-09, 13:01
joooo na e ka kput nė cung JOOOOOOOOOOOOO ka than