PDA

View Full Version : Ballkani mund tė goditet nga njė tėrmet


pirro
09-09-09, 10:46
Ballkani mund tė goditet nga njė tėrmet i madh


Nga Express mė 08.09.2009 nė ora 17:40

Tėrmetet qė po ndodhin kohėve tė fundit mund tė pėrfundojnė me njė tėrmet dukshėm mė tė fuqishėm nė zonėn tokėsore tė Mesdheut verior, tėrheqin vėrejtjen sizmologėt.
Drejtori i Entit Sizmik tė Malit tė Zi, Branislav Glavatovic, ka deklaruar pėr shtypin malazez se, megjithėse tėrmetet nuk mund tė parashikohen, ekziston mundėsia e ndodhjes sė njė tėrmeti mė tė madh nė rajon.

Sipas tij, tėrmeti i fundit nė afėrsi tė Dibrės, nė Shqipėri, me njė magnitudė prej 5.4 shkallėsh tė Richterit, kishte njė fuqi goxha tė madhe, plotė 8 shkallė tė Merkalit.

"Prandaj, ėshtė reale tė pritet qė nė kėtė zonė epiqendrore tė ketė edhe shkatėrrime tė konsiderueshme, megjithėse shpresojmė tė mos ketė edhe viktima, sepse kjo ishte njė dridhje mesatarisht e fortė, dhe pėrkundėr faktit se tėrmetet me fuqi prej 8 shkallėsh shkaktojnė dėmtimin e rreth 25 pėrqind tė objekteve, varėsisht nga kategoria dhe kualiteti i ndėrtimit”, sqaroi Glavatovic.

Aktiviteti sizmik ėshtė rritur jo vetėm nė zonėn e Mesdheut dhe Ballkanit, por edhe nė gjithė Evropėn, tėrhoqi vėrejtjen ai nė vazhdim. "Gjatė 30 deri nė 40 ditėt e kaluara kemi pasur disa tėrmete tė fuqishėm, prej tė cilėve nė Mal tė Zi veēanėrisht ėshtė ndier ky i fundit nė Shqipėri, dhe ai i 21 gushtit, nė afėrsi tė Ulqinit. Tėrmeti nė Ulqin madje pėr pasojė pati edhe disa dėme nė objektet pėrgjatė gjithė bregdetit malazez”, tha Glavatovic.

Sipas tij, periudhat e zvogėlimit dhe tė rritjes sė aktiviteteve sizmike vijnė tė paparalajmėruara, sepse janė rrjedhojė e tėrmeteve qė ndodhin nė thellėsi prej disa qindra kilometrash brenda tokės.

"Kėso periudhash gjatė historisė kishte shumė dhe sigurisht se kėshtu do tė ndodhė edhe nė tė ardhmen, duke marrė parasysh faktin se proceset gjeologjike zgjasin nga disa miliona vjet”, sqaroi Glavatovic.

Por, ai tėrhoqi vėrejtjen se ekziston lidhja ndėrmjet numrit tė njollave nė Diell, brenda tė cilave zhvillohet aktivitetit i tij kryesor, dhe aktiviteteve sizmike nė tokė.

"Shkenca e sizmologjisė ende nuk ka arritur deri nė atė nivel pėr tė mundur tė parashikojė se pėr ē’shkak sot po ndodhė rritja e sizmicitetit, krahasuar me periudhėn e kaluar disamujore, e ndoshta edhe disavjeēare, po shfaqet nė formėn e intensifikimit tė aktivitetit sizmik”, shtoi Glavatovic, raporton Srna.

Tėrmetet tronditin Evropėn

Duket se njė valė tėrmetesh ka pėrfshirė njė pjesė tė mirė tė vendeve tė Evropės Lindore dhe disa lėkundje tė lehta janė regjistruar edhe nė ishullin italian tė Sicilisė.

Kėshtu lėkundje tė forta tė tokės janė njoftuar nga autoritetet gjeorgjiane nė Tbilisi, ndėrsa italianėt njoftojnė lėkundje tė lehta nė Sicili.

Tėrmeti nė Gjeorgji, sipas Institutit Sizmologjik Evropian, ka qenė me magnitudė 6.3 ballė tė shkalles Richter, ndėrsa lėkundjet e ndjera nė Palermo tė vendit fqinj, Itali kanė qenė tė lehta me njė magnitudė qė nuk shkonte mė shume se 4.0 ballė e shkallės Richter, transmeton Top Channel.

Ndėrkohe deri me tani nė asnjė prej dy rasteve nuk ėshtė raportuar pėr viktima ndėrsa nė Tbilisi autoritetet gjeorgjiane njoftojnė pėr dėme materiale.

shfletuesi_
09-09-09, 10:55
Ballkani mund tė goditet nga njė tėrmet i madh


Nga Express mė 08.09.2009 nė ora 17:40

Tėrmetet qė po ndodhin kohėve tė fundit mund tė pėrfundojnė me njė tėrmet dukshėm mė tė fuqishėm nė zonėn tokėsore tė Mesdheut verior, tėrheqin vėrejtjen sizmologėt.
Drejtori i Entit Sizmik tė Malit tė Zi, Branislav Glavatovic, ka deklaruar pėr shtypin malazez se, megjithėse tėrmetet nuk mund tė parashikohen, ekziston mundėsia e ndodhjes sė njė tėrmeti mė tė madh nė rajon.

Sipas tij, tėrmeti i fundit nė afėrsi tė Dibrės, nė Shqipėri, me njė magnitudė prej 5.4 shkallėsh tė Richterit, kishte njė fuqi goxha tė madhe, plotė 8 shkallė tė Merkalit.

"Prandaj, ėshtė reale tė pritet qė nė kėtė zonė epiqendrore tė ketė edhe shkatėrrime tė konsiderueshme, megjithėse shpresojmė tė mos ketė edhe viktima, sepse kjo ishte njė dridhje mesatarisht e fortė, dhe pėrkundėr faktit se tėrmetet me fuqi prej 8 shkallėsh shkaktojnė dėmtimin e rreth 25 pėrqind tė objekteve, varėsisht nga kategoria dhe kualiteti i ndėrtimit”, sqaroi Glavatovic.

Aktiviteti sizmik ėshtė rritur jo vetėm nė zonėn e Mesdheut dhe Ballkanit, por edhe nė gjithė Evropėn, tėrhoqi vėrejtjen ai nė vazhdim. "Gjatė 30 deri nė 40 ditėt e kaluara kemi pasur disa tėrmete tė fuqishėm, prej tė cilėve nė Mal tė Zi veēanėrisht ėshtė ndier ky i fundit nė Shqipėri, dhe ai i 21 gushtit, nė afėrsi tė Ulqinit. Tėrmeti nė Ulqin madje pėr pasojė pati edhe disa dėme nė objektet pėrgjatė gjithė bregdetit malazez”, tha Glavatovic.

Sipas tij, periudhat e zvogėlimit dhe tė rritjes sė aktiviteteve sizmike vijnė tė paparalajmėruara, sepse janė rrjedhojė e tėrmeteve qė ndodhin nė thellėsi prej disa qindra kilometrash brenda tokės.

"Kėso periudhash gjatė historisė kishte shumė dhe sigurisht se kėshtu do tė ndodhė edhe nė tė ardhmen, duke marrė parasysh faktin se proceset gjeologjike zgjasin nga disa miliona vjet”, sqaroi Glavatovic.

Por, ai tėrhoqi vėrejtjen se ekziston lidhja ndėrmjet numrit tė njollave nė Diell, brenda tė cilave zhvillohet aktivitetit i tij kryesor, dhe aktiviteteve sizmike nė tokė.

"Shkenca e sizmologjisė ende nuk ka arritur deri nė atė nivel pėr tė mundur tė parashikojė se pėr ē’shkak sot po ndodhė rritja e sizmicitetit, krahasuar me periudhėn e kaluar disamujore, e ndoshta edhe disavjeēare, po shfaqet nė formėn e intensifikimit tė aktivitetit sizmik”, shtoi Glavatovic, raporton Srna.

Tėrmetet tronditin Evropėn

Duket se njė valė tėrmetesh ka pėrfshirė njė pjesė tė mirė tė vendeve tė Evropės Lindore dhe disa lėkundje tė lehta janė regjistruar edhe nė ishullin italian tė Sicilisė.

Kėshtu lėkundje tė forta tė tokės janė njoftuar nga autoritetet gjeorgjiane nė Tbilisi, ndėrsa italianėt njoftojnė lėkundje tė lehta nė Sicili.

Tėrmeti nė Gjeorgji, sipas Institutit Sizmologjik Evropian, ka qenė me magnitudė 6.3 ballė tė shkalles Richter, ndėrsa lėkundjet e ndjera nė Palermo tė vendit fqinj, Itali kanė qenė tė lehta me njė magnitudė qė nuk shkonte mė shume se 4.0 ballė e shkallės Richter, transmeton Top Channel.

Ndėrkohe deri me tani nė asnjė prej dy rasteve nuk ėshtė raportuar pėr viktima ndėrsa nė Tbilisi autoritetet gjeorgjiane njoftojnė pėr dėme materiale.

Tash mund te ndodh ajo qe u perfolke shume - Qe gjysma e italis apo e tera te perpihet nga Oqeani dhe te Zhduket krejt.

panta_rhei
09-09-09, 12:02
Mund edhe tė mos goditet.

Skyfter
12-09-09, 20:13
"Mundet" dhe "s'mundet"!

Programi Kėrkues Auroreal i Frekuencave tė Larta Aktive

(ang. (http://sq.wikipedia.org/wiki/Anglishtja) High Frequency Active Auroral Research Program, shkurt HAARP) apo PKALA nė gjuhėn shqipe, ėshtė njė projekt i programit kėrkues civil dhe ushtarak amerikan (http://sq.wikipedia.org/wiki/SHBA) "pėr kuptimin, nxitjen dhe kontrollin e proceseve jonosferike (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Jonosfera&action=edit&redlink=1) qė mund tė ndryshojnė efektshmėrinė e sistemeve komunikuese dhe vėzhguese". PKALA ėshtė njė pėrpjekje shkencore qė synon studimin e veēorive dhe sjelljes sė jonosferės, me theks tė veēantė kuptimin dhe pėrdorimin e saj nė pėrmirėsimin e sistemeve komunikuese dhe vėzhguese pėr qėllime qytetare dhe mbrojtėse.
Projekti nisi nė vitin 1993 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1993) dhe ėshtė paramenduar tė zgjasė njėzet vjet.
Projekti financohet nga Forcat Ajrore tė Shteteve tė Bashkuara Amerikane (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Forcat_Ajrore_t%C3%AB_Shteteve_t%C 3%AB_Bashkuara_Amerikane&action=edit&redlink=1), Forcat Detare tė SHBA-ve (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Forcat_Detare_t%C3%AB_Shteteve_t%C 3%AB_Bashkuara_Amerikane&action=edit&redlink=1), Universiteti i Alaskės (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Universiteti_i_Alask%C3%ABs&action=edit&redlink=1), Agjencia e Projekteve tė Kėrkimeve tė Mbrojtjes sė Pėrparuar (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Agjencia_e_Projekteve_t%C3%AB_K%C3 %ABrkimeve_t%C3%AB_Mbrojtjes_s%C3%AB_P%C3%ABrparua r&action=edit&redlink=1) (APKMP) (nė anglisht Defense Advanced Research Projects Agency; DARPA). Pėrveē aftėsisė sė lartė tė fuqisė, thuhet se projekti ėshtė i ngjashėm me shumė ngrohėsa jonosferikė (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Ngroh%C3%ABsi_jonosferik&action=edit&redlink=1) nė botė, dhe ka njė numėr tė madh mjetesh diagnostikuese qė lehtėsojnė pėrdorimin e tij pėr rritjen e njohjes shkencore tė fuqive jonosferike. Megjithatė shpesh herė ėshtė shprehur frika se PKALA mund tė pėrdoret si njė armė e mbrapshtė globale (http://www.haarp.net/), shkencėtarėt qė merren me aeronomi (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Aeronomia&action=edit&redlink=1), apo plazmė (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Fizika_e_plazm%C3%ABs&action=edit&redlink=1) thonė se kjo frikė ėshtė e pabazė.----Disa njerėz qė besojnė nė teoritė komplotiste mendojnė se funksioni i PKALA-s ka tė bėjė me katastrofat natyrore nė mbarė botėn, si pėrmbytjet, ndėrprerja e rrymės elektrike, tėrmetet, dhe shpėrthimet e vullkaneve, nganjėherė dyshohet edhe nė manipulimin e mendimeve me anė tė Valėve frekuencore tejet tė shkurtra (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Val%C3%ABt_frekuencore_tejet_t%C3% AB_shkurtra&action=edit&redlink=1) si edhe pėrdorimin e PKALA-s si armė gjeofizikale----http://sq.wikipedia.org/wiki/Programi_K%C3%ABrkues_Auroreal_i_Frekuencave_t%C3% AB_Larta_Aktive

4peace
13-09-09, 04:45
*

Sa per goditje...


...goditje jemi tuj lypė moti na ballkanasit, vecanerisht na shqiptaret.

Se e do t'jet goditje e goditur termeti apo goditje e goditur me grusht a ndonjesend tjeter - s'eshte me rendesi.

Kemi nevoje per nje goditje. Vec ishalla e hajme nje goditje per aq sa na mjafton me u zgjuar nga gjumi (kendelle) dhe pa deme te shumta kolaterale!!!


*