PDA

View Full Version : Fėmija njėvjeēar bart fėmijė nė bark


roadrunner
09-09-09, 14:21
Vajza nga Kina ka befasuar shumė shkencėtarė nė mbarė botėn. Nė fakt, edhe pse ka vetėm njė vjet jetė, vajza nė barkun e saj bart njė foshnje. Kinezja e vogėl Kang Mengru ka hutuar mjekėt me barkun e saj tė madh. Vajza njėvjeēare i ėshtė nėnshtruara rrezatimit CT pėr tė zbuluar pse i ishte rritur barku.

Rezultatet e CT-sė kanė shokuar mjekėt tė cilėt e kanė parė se nė barkun e saj po rritej njė fetus. Ata besojnė se bėhet fjalė pėr binjakun e saj parazit. Ky fenomen paraqitet kur vjen deri tek ndarja e qelizave vezė (nė dy qeliza identike nga tė cilat zhvillohen fetuset) me bineq monozigot. Megjithatė, procesi nuk pėrfundon dhe njėri prej binjakėve nė mitėr nuk arrin tė zhvillohet tėrėsisht.

Vajzėn e pret njė operacion me tė cilin mjekėt do t’i largojnė fetusin nga barku i saj.

Jana
10-09-09, 00:36
...shum inetersant,,,s'kam degju asnjeher diqka te till...

roadrunner
10-09-09, 08:35
Kijameti se ka ndryshe :S

Makresh
10-09-09, 23:04
Kijameti se ka ndryshe :S


Mos thuaj ate qe s'eshte e vertet, gajret pakes se s'ka asgje te bej me kiamet kjo pune.

panta_rhei
11-09-09, 15:12
Mos thuaj ate qe s'eshte e vertet, gajret pakes se s'ka asgje te bej me kiamet kjo pune.
o Makresh e dij qe je kah tutesh, po badihava e ki se kiameti veq sa ska mbrri... ma mir e ki merre seriozisht kit sen edhe merr masa mbrojtese... psh rezervo shum miell edhe sheqer ne podrum

PS. edhe po thojn qe kishe ai femija ne bark i kish permi 50 vjet... meniher mka shku menja te jakupi jon :biggrin:

roadrunner
11-09-09, 15:38
Hajt pra bindem qe nuk osht, a ki fakte apo veq po flet mem dhan gajret se un po tutna :D
Mos thuaj ate qe s'eshte e vertet, gajret pakes se s'ka asgje te bej me kiamet kjo pune.

Peja-Boy
11-09-09, 15:41
http://www.telegrafi.com/fo/fun/f.0909125127418_m.jpg

N“Dore t“Zotit ....

Makresh
13-09-09, 00:16
o Makresh e dij qe je kah tutesh, po badihava e ki se kiameti veq sa ska mbrri... ma mir e ki merre seriozisht kit sen edhe merr masa mbrojtese... psh rezervo shum miell edhe sheqer ne podrum

PS. edhe po thojn qe kishe ai femija ne bark i kish permi 50 vjet... meniher mka shku menja te jakupi jon :biggrin:


Qysh more s'tutna, vec budalla s'tutet thojn ka na :biggrin:
Jo po, nimi kille mill dhe dhet thasa kryp i palova n'podrum larg mive dhe lagshtimit, !

Makresh
13-09-09, 00:17
Hajt pra bindem qe nuk osht, a ki fakte apo veq po flet mem dhan gajret se un po tutna :D


Ani qe po t'bindi.

Bindu qe osht, po menoj bindu qe sosht kiameti ?

A t'binda ?