PDA

View Full Version : Arbri dhe Marsida, me ‘ethet’ e njė bashkėjetese...


Jana
10-09-09, 01:16
http://www.telegrafi.com/fo/intervista/f.0907144105394_m.jpg

Kanė dalė tė dy nga "Ethet...", programi televiziv pėr zbulimin dhe promovimin e talenteve tė reja nė fushėn e kėngės. Arbėr Arapi dhe Marsida Saraēi, janė tė dy kėngėtarė dhe pėr profesion kanė diēka tjetėr, larg nga muzika.

Arbri mjek dhe Marsida, sapo ka pėrfunduar Shkencat Sociale. I bashkoi kėnga dhe vazhdon t'i mbajė tė lidhur sot e kėsaj dite. Nė njė intervistė pėr SH2-shin, ēifti simpatik, Arapi- Saraēi, rrėfejnė jetėn e tyre, planet pėr tė ardhmen dhe lumturinė qė kanė pranė njėri-tjetrit.

Duket se tė dy janė tipa racionalė, qė i masin dhe i peshojnė mirė gjėrat para se tė marrin njė vendim pėr ēdo gjė qė ka tė bėjė me ta. Gjithēka nė lidhjen e tyre ka ardhur nė mėnyrė harmonike dhe kanė pranuar tė jetojnė spontanisht me njėri-tjetrin. Ndėrsa tani duket se po hedhin njė hap tjetėr, tė jetojnė pėrgjithmonė bashkė.

E kemi fjalėn pėr njė bashkėjetesė, pasi pohojnė se janė duke pėrgatitur pėr tė ndarė tė dy tė njėjtėn ēati dhe jo vetėm. Ky vendim ka ardhur pasi, nė njė lidhje tė konsoliduar si kjo e tyrja, nuk kishte se si tė ndodhte ndryshe.
Si po i kaloni kėto ditė, jeni tė angazhuar me aktivitet apo me pushime totale?
Marsida: Kėto janė ditė nė lėvizje, pasi jemi duke u pėrgatitur pėr tė jetuar bashkė. Pushimet ishin shumė tė shkurtra dhe u mbyllėn me gushtin.
Ēfarė po bėhet me anėn tuaj profesionale? Arbri e mbaroi mjekėsinė?
Arbri: Nė korrik u diplomova dhe tani kam filluar punė (stazhin) nė njė qendėr mjekėsore nė TR, si mjek i pėrgjithshėm. Kjo sa pėr momentin.
Marsida ka mbaruar Shkenca Sociale, punoni diku, apo jeni ende nė kėrkim tė punės?
Marsida: Nė fakt jam nė pritje tė punės, pasi dua tė ushtroj profesionin tim, edhe pse situata momentalisht ėshtė e vėshtirė. Nuk do doja tė bėja diēka qė nuk mė pėlqen.
Jeni shkolluar tė dy nė drejtime tė ndryshme dhe paralelisht keni tė dy pasion kėngėn, ēfarė e lidh profesionin tuaj me pasionin?
Arbri: Besoj se nuk ėshtė domosdoshmėri qė profesioni dhe talenti tė kenė lidhje me njėri-tjetrin, si pėr mua dhe pėr Marsidėn. Pėrkundrazi, do ishte mė mirė qė tė mos kenė lidhje.
Nga tregoni pak pėrkatėsisht, pse Marsidės i ra nė sy Arbri tek "Ethet" dhe pse Arbrit, Marsida?
Marsida: Asnjėrit prej nesh nuk i ra nė sy qė nė fillim pėr tjetrin. U desh tė kalonte rreth njė vit qė t'i binim nė sy njėri-tjetrit pas njė lidhjeje shoqėrore. Pra, nuk ka qenė dashuri me shikim tė parė.
Pas sa kohėsh qė ishit njohur, i keni shprehur njėri-tjetrit interesin e pėrbashkėt qė kishit?
Arbri: Siē e tha dhe Marsida, kaloi rreth njė vit njohjeje qė tė mendonim ndryshe pėr njėri-tjetrin.
Kush e ka marrė hapin i pari, Arbri apo Marsida?
Arbri: Po normalisht unė, por duke qenė i sigurt se nga ana tjetėr nuk do kisha njė reagim tė kundėrt.
Jeni tipa tė njėjtė, apo jeni nga ata tė kundėrtit dhe qė plotėsoni njėri-tjetrin?
Marsida: Jemi tipa qė plotėsojmė njėri-tjetrin, por kurrsesi tė kundėrt.
Ziheni shpesh, dhe pėr ēfarė?
Arbri: Arsyet e zėnkave, nė shumicėn e rasteve janė aq tė parėndėsishme, saqė i harrojmė pas 5 minutave. Personalisht, ndonjėherė mė pėlqen.
Cila ėshtė mėria mė e gjatė qė i keni mbajtur njėri-tjetrit?
Marsida: Ajo e para disa ditėve qė zgjati 2 orė. Thyem rekord.
Kush vjen i pari pėr t'u pajtuar?
Arbri: Alternohemi.
Sa orė nė ditė kaloni me njėri-tjetrin?
Arbri: Varet nga aktiviteti i ditės pėr secilin prej nesh. Megjithatė, nėse jemi tė lirė tė dy, gjithė ditėn.
Kur diskutoni diēka, njė temė tė caktuar, kush ėshtė ai qė ka dhe sjell argumentet mė tė forta?
Marsida: Varet nga tema dhe njohuritė e secilit prej nesh rreth asaj pėr ēfarė flasim.
Arbri: Megjithatė, secili prej nesh di dhe ta dėgjojė tjetrin.
Udhėtoni shpesh bashkė, cili ėshtė vendi mė i bukur qė keni vizituar?
Marsida: Pothuajse qė kur jemi njohur udhėtimet i bėjmė bashkė. Vendi ynė i preferuar ėshtė bregdeti jonian.
Ju ka shkuar ndonjėherė nė mend t'i jepni fund kėsaj lidhje?
Arbri: Absolutisht jo.
Mbani kontakte me ish-miqtė tuaj tė etheve, apo gjithsekush nė punė tė vet?
Marsida: Normalisht qė secili prej nesh ka aktivitetin e tij gjatė ditės, por ka dhe raste qė takohemi ndonjėherė pėr tė konsumuar tė rejat e fundit qė kanė ndodhur me ne.