PDA

View Full Version : Si do te vepronim po u takuam rastesisht me TE VERTETEN !?


GURI SYLAJ
10-09-09, 04:25
Diskutues te nderuar,nisur nga debetet tona ,qe shpesh kalojn ne dialogje kafeneshe,shtrova kere pyetje(dileme ) dhe do te deshiroja te njoh edhe mendimin tuaj !!
Nuk e kam fjalen te Vdekja dhe Zoti !
Mundesisht per te verteten ne perditeshmerin tone ,ne biseden tone dhe ne te drejten tone per te qendru mbas nje te "vertete" apo"mashtrimi " te momentit!!

Murgesha
10-09-09, 09:47
Do t`a bėnim edhe ate bisedė kafenesh!

Domira
10-09-09, 10:50
Edhepse i perballoj situatave te pa parashikushme, megjithate ndaj te vertetes se hidhur nuk do te kisha force te jem e ''embel''. Ne rastin me te mire do te rrija neutrale. Sidoqofte do te isha e lumtur per takimin.

GURI SYLAJ
10-09-09, 18:43
Nese jeta eshte shkreteteire cfar do te ishte e verteta , OAZĖ apo FATAMORGANĖ ??

shfletuesi_
10-09-09, 18:48
Nese jeta eshte shkreteteire cfar do te ishte e verteta , OAZĖ apo FATAMORGANĖ ??


FATAMORGANE

murrizi
10-09-09, 19:40
Ndoshta nuk do ja qėlloj, qėllimit qė ka dashur Guri Sylaj pėrmes kėsaj Teme, por Tema vėrtetė mė ėshtė gjetur nė kohė tė duhur, pėr vend tė duhur.

Njeriun si njeri,
Shumėherė jam interesuar tė dijė pėr tė deri nė maxim, ėshtė e pamundur thujase ta studjosh njė njeri deri nė skajshmėri, andaj edhe thėnja jonė e vjetėr, duhėt harxhuar thas me krip pėr tu njohur si duhet.
Gjithmonė kur imagjinoj dikė, mundohem ti shfaqem param sysh, qė tė mė shoh tė tėrin, mua dhe mimikėn time, mundohem ti shfaq atijė njė personazh qė edhe vetė tė mos zhgėnjehet. Tė mos zhgėnjehet, e edhe atėher poqėse di ti vinte tė takonte edhe tė "VĖRTETĖN RASTĖSORE" !

4peace
10-09-09, 21:08
*

E verteta eshte armikja me e madhe e njeriut qe jeton ne iluzione. Kurse shumica prej nesh jetojme ne te (iluzion). Ne kete menyre, reagimi me i shpeshte eshte sikur ai reagimi i gomarit te cilin posa ka filluar ta haje ujku "O Zot, ishalla jom n'ondėrr".

Edhe nje gelltitje me shume e pilulės se idhtė“.

*

Makresh
10-09-09, 22:14
Se pari si ēdo njeri normal, do isha befasuar.

Se dyti s'besoj qe e kisha pranuar para se ta ri-vertetoj edhe nje here vet.

Se treti, do e kisha ndier veten si ne peshore ; mes mėrzis dhe gezimit.

Urata
11-09-09, 02:45
*

E verteta eshte armikja me e madhe e njeriut qe jeton ne iluzione. Kurse shumica prej nesh jetojme ne te (iluzion). Ne kete menyre, reagimi me i shpeshte eshte sikur ai reagimi i gomarit te cilin posa ka filluar ta haje ujku "O Zot, ishalla jom n'ondėrr".

Edhe nje gelltitje me shume e pilulės se idhtė“.

*...perzete pipule e idhet PELIM!

shfletuesi_
11-09-09, 09:20
Do ja jepja nja dy shuplaka dhe do i hidhesha ne perqafim, ti thosha ku oren e lige je kan dej tash qe u banem marak. :)

sherri
11-09-09, 10:20
Si do te vepronim po u takuam rastesisht me TE VERTETEN !?
....cka kuptojm "me te verteten"?..me te verteten jetojm,krejt cka shofim esht e vertet,krejt cka degjojm esht e vertet......edhe nese shofim tmerr,edhe nese degjom genjeshter prap jane e verteta,e verteta se po i shofim po i degjojm!

......nese rastesisht! jemi lajthitur,kemi kriju besim per nje ceshtje te pa vertet,rastesisht e mesojm te verteten....qe te dya ishin te verteta!e verete se ishim te lajthitur,mashtruar,e vertet edhe qe e mesuam te verteten!?

Me te vereten jemi takuar ne momentin qe kemi lind!?,do ta kuptojm qe ase gje nuk esht e vertet ne momentin qe vdesim.....pshtjellt tybe s'po di :rolleyes: e nime prap rastesisht me u ringjall,me na u kujtu qe kemi jetu,e vertet paska qen,nime kam pas jetu nje kohe dikure!!

emine
11-09-09, 10:30
e kisha pershendet dhe then e dija se do vije nje dite,po fatkesisht u perplasa per fajin tende dhe me eshte ber shpirti copa,nganjeher kure e shofim te verteten na duket monotone pastai koha qe humbem duke e dite se skemi qka humbim kohen cdo gje nje dite del ne pah,,,,

instruktori
11-09-09, 13:34
Te Verteten duhet ta pranojm edhe si dhurat e Perendis

Skyfter
12-09-09, 20:47
Diskutues te nderuar,nisur nga debetet tona ,qe shpesh kalojn ne dialogje kafeneshe,shtrova kere pyetje(dileme ) dhe do te deshiroja te njoh edhe mendimin tuaj !!
Nuk e kam fjalen te Vdekja dhe Zoti !
Mundesisht per te verteten ne perditeshmerin tone ,ne biseden tone dhe ne te drejten tone per te qendru mbas nje te "vertete" apo"mashtrimi " te momentit!!


Mendoj se e verteta eshte Absolute...keshtu qe nese e takojm ateher nuk na mbet tjeter pervec se te s'kuqemi!

DEA
12-09-09, 20:51
Ku je moj i kisha thene, qe sa jam ka te pres....

Ł ć νD ī ĵ ä
17-09-09, 17:18
I kisha than Me vjen mire qe u Takuam.........Edhe a mundem me te pershendet:biggrin:

Peja-Boy
17-09-09, 19:18
Do te zgjidhej nje problem ...Nje e pa vertet !!

tipi engjellor
31-05-10, 17:02
Se pari kur askujt ose shumeve sju dhuroj te vertetat nga te pres qe te me vije ku nuk ju pri ketyre gjerave ose nga mendoj qe do gjeje mire kur vrapoj mbas gjerave te keqija skaane nga me ardhe,e te verteten se di do isha befasu shume po jam me friken se kur do e takoje sdo te jete ne kohen e duhur qe une kam kerku e kam frike se nuk do te mundem me ja dite se sa kam shetit me gjet te verteten,por te veprojme te gjithe ate qe dime qka ehste e drejte mos te rrejem te tjeret se rrejm veten normal ska kah na shkon e verteta se jemi vet e verteta.

Kalimtare
19-06-10, 18:07
ballafaqohem..

emine
19-08-12, 09:39
E Verteta te Clirone,,,,

Ne duhemi te jemi separi te sinqert me veten,te mos jetojne ne botra fantazmash,mos te ndertojme qytete mashtrimesh ne mbrendesit tona,dhe atyre qe jan rreth nesh ,me ne duhemi tju falim sinqeritet dhe tu themi gjithmone at te vertet qe dime,,,,,,