PDA

View Full Version : 8 vjet nga sulmi terrorist nė New York


Peja-Boy
11-09-09, 18:20
8 vjet nga sulmi terrorist nė New York (http://www.topfaqe.com/index.php?option=com_content&view=article&id=545:8-vjet-nga-sulmi-terrorist-ne-new-york&catid=38:lifestyle&Itemid=57)

http://www.topfaqe.com/uploads/11shtator.jpg11 Shtator 2009 – Mė 11 shtator, nė tė gjitha institucionet shtetėrore, flamuri kombėtar amerikan bie nė gjysmė shtizė. Ndėrsa, nė mėngjes fillojnė e mbahen edhe tre minuta zi, ndalet ēdo veprimtari gjatė ceremonisė sė pėrkujtimit dhe ndizen qirinjtė e vendosen buqeta me lule tė freskėta, nė afėrsi tė Qendrės Tregtare Botėrore.
.http://www.topfaqe.com/uploads/sulm.jpg
Fanfarat e anijeve, sirenat e trenave, sirenat e emergjencės, kambanat e kishave, bandat muzikore tė reparteve tė zjarrfikėsve e policisė janė duke luajtur marshe funebre. Mė pas me ekzekutimin e himnit kombėtar Amerikan dhe ngritja e flamurit amerikan, shėnojnė nė mėnyrėn mė solemne nė New York, tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, 7- vjetorin e sulmeve terroriste mbi simbolet amerikane atė tregtisė e mbrojtjes.
Sot, nė datėn 11 Shtator 2009, ashtu si ditėn e martė mė 11 Shtator 2001, ora 08:46 e mėngjesit, u mbushėn tetė vite, nga sulmet tragjike terroriste nė tokėn Amerikane. Sot, pikėrisht, kjo orė dhe data 11 shtator 2001, ėshtė dita, kur katėr avionė tė rrėmbyer nga njė grup terroristėsh, sulmuan dy qendrat simbol tė Amerikės, Qendrėn Tregtare Botėrore"World Trade Center" dhe Ndėrtesėn e Ministrisė sė Mbrojtės"Pentagonin", ndėrsa njė avion tjetėr, u rrėzua diku nė njė fshat nė Pensllvenia.

http://www.topfaqe.com/uploads/ata.jpg
Pesha e dhembjes mbi Nju Jorkun metropol
Tetė vjet pas kėsaj ngjarje gjithė Amerika dhe bota i ka sytė e mendjen tek 8 vjetori i pėrkujtimit tė kėsaj date e cila ėshtė shpallė dhe si Dita Kombėtare e Patriotėve. Dhe duke pėrkujtuar kėtė pėrvjetor, SHBA-s, do tė bėjnė qė tragjedi tė tilla tė mos ndodhin kurrė mė. Prandaj do tė dėshiroja qė me kėtė raste tė tregojė edhe arsyet se pse Amerika ėshtė duke e zhvilluar kėtė pėrkujtimin e njė vjetorit tė sulmit terroristė edhe me njė fushatė globale kundėr atyre qė qėllimisht vranė njerėzit e pafajshėm. Metropoli i botės Nju Jork-u ka mbi "shpatullat" e tij peshėn e dhimbjes, ka peshėn e dinjitetit kombėtar ka gjithė Amerikėn dhe gjithė botėn e qytetėruar. Procesioni memorativ ka filluar edhe ne tre familjet e tre viktimave shqiptare, si ēdo ritual gjatė kėtyre vjetėve vizitua kėtė zonė dhe vendosėn kurora lulesh.
Nė qytetin e Nju Jorkut, emrat e viktimave u lexuan me zė tė lartė nė vendin e quajtur “Ground Zero”, ku dikur ngriheshin dy kullat e Qendrės Botėrore tė Tregtisė. Tė afėrmit e viktimave qėndronin me sy tė pėrlotur dhe mbanin nė duar fotografitė e tė afėrmve. Ata hodhėn trėndafila nė njė basen tė ndėrtuar aty pranė. Njė urė e iprovizuar ėshtė ngritur nė vendin qė thirret kėtu "Ground Zero", dhe nė dy krahėt e urės valėviteshin flamujt e 70 shteteve, qė pėrfaqėsonin kombėsinė e tė gjithėve atyre qė humbėn jetėn atė ditė nė kėtė vend. Flamuri shqiptar dhe i Kosovės ėshtė i pari sipas radhės alfabetike, nė kujtim tė Mon Gjonbalaj, Simon Dedvukaj dhe Rrok Camaj. Nė kėtė ditė, dhe kombi ynė hyri nė historinė e heronjve amerikan, me tre emra simbol. Mon Gjonbalaj, Simon Dedvukaj dhe Rrok Camaj, janė emra, tė cilėt do tė kujtohen nė mote, nė kėtė vend, si dėshmi e gjallė, se ne jemi Shqiptarė nė rradh tė parė, por jemi edhe Amerikan.

Peja-Boy
11-09-09, 18:21
Nėse do tė pyesje ēdo qytetar tė kėsaj bote, se ēfarė ndodhi nė 11 shtator, ai do tė pėrgjigjet: "u krye akti mė terrorist qė pėrjetojė bota". 4 avionė kamikazė sulmuan, dy simbolet gjigande amerikane. Atė tė ekonomisė ku rrėzuan dy Kulla Binjake, dhe atė tė ndėrtesės sė Ministrisė sė Mbrojtjes - Pentagonin. Ndėrsa, po atė ditė nė tė njėjtėn kohė nė afėrsi tė njė fshati nė Pensilvani, u rrėzua njė avion, dhe kėshtu e marta e 11 shtatorit 2001, pa pritur e pakujtuar mori jetėn e 2900 njerėzve tė pafajshem." Pra, nė mėndjen e njerėzve tė thjeshtė, 11 shtatori ishte njė sulm terrorist, ishte njė moment i dhimbshėm nė histori, qė erdhi e tronditi zemrat e mendjet e qindramiliona njėrėzve. Ata avionė, e ata terroristė qė shkatėrruan dy Kullat Binjake nė Nju Jork, apo njė pjesė sė ndėrtesės sė Ministrisė sė Mbrojtjes - Pentagonin nė 11 shtator 2001, gjashtė vjet mė parė, nuk e bėnė kėtė pėr tė shkatėrruar thjesht dy kulla nga mė tė lartat nė botė, por, pėr tė shkatėrruar e sulmuar njė qytetėrim tė tėrė. Dhe jo mė kot terroristėt zgjodhėn e goditėn kullat e tregtisė botėrore, ato ndėrtesa qė mundėsonin prosperitetin dhe tregtinė e mbarė botės, jo mė kot u vu nė shėnjestėr Pentagoni dhe Shtėpia e Bardhė, institucionet mbi tė cilat ėshtė ndėrtuar dhe e garantuar siguria e botės sė lirė, paqe e demokraci. Ata qė i kryen kėto akte ishin tė motivuar nga urrejtja kundra vendit simbol tė demokracisė, paqes nė botė - Shteteve tė Bashkuar tė Amerikės zemren e qytetėrimit perendimor.

Terroristėt i kanė shpallur luftė mbarė botės sė lirė

Me tė tilla akte ata qė i kryen dhe ata fshihen pas tyre nuk i kanė shpallur luftė vetėm SHBA-sė, i kanė shpallur luftė tė gjithė atyre popujve e shteteve tė cilėve SHBA u garanton sigurinė e lirinė. Tė gjithė atyre shteteve aleate nė mbarė botėn, me tė cilat SHBA janė bėrė njė - duke ndarė kėshtu prosperitetin dhe zhvillimin. Kjo ėshtė njė prej pikave mė tė rėndėsishme qė edhe ne shqiptarėt nė Shqipėri, Kosovė, e viset shqiptare nė Ballkan, e nė diasporė, mbarė kombi shqiptarė arritėn tė tregojnė nė 11 shtator 2001, se ne jemi populli mė pro-amerikanė nė botė. Ne jemi pėrkrahė SHBA, ashtu siē janė SHBA pėrkrah nesh, me pavarėsinė e Kosovės dhe demokratizimin e Shqipėrisė .
Pėr kombin shqiptarė, terrorizmi nuk ėshtė vetėm njė kėrcėnim pėr SHBA dhe amerikanėt, por pėr Shqipėrinė dhe Kosovėn. Udhėheqėsit amerikanė u prononcuan nė media se 11 shtatori 2001, shėnon ditėn mė tė zezė nė historine e shtetit 300 vjeēar amerikan. Nėse Perl Harbor ishte njė tragjedi nė Paqėsor, 11 shtatori ishte sulmi i parė terrorist nė tokėn amerikane. Ishte sulmi i parė nė 300 vjet nė tokėn amerikane, qė nuk kish njohur luftė nga jashtė nė 300 vjet. SHBA e gjeti veten nė 11 shtator si superfuqia e vetme e botės e goditur nga njė kontigjent njerėzish tė cilėt i ushqente urrejtja e madhe ndaj SHBA-se. Ndaj SHBA u krye akti terroristė vepėr kjo jo e njė personi apo grupi, produkti i njė grumbulli njėrėzish reth njė organizate tė quajtur Al Qaida. Oragnizat, qė jo vetėm nuk i dėnon kėto akte, pėrkundrazi i mbėshtet ato nė masė e nė mėnyrė tė vetedijshme ane mbanė botės.
Kujtimi i tmerreve
Kanė kaluar 8 vjet qė nga sulmet terroriste tė 11 shtatorit 2001 kundėr Shteteve tė Bashkuara. Megjithatė vazhdojnė debatet rreth ritmit me tė cilin po bėhen rindėrtimet nė vendin ku ndodhej Qendra Botėrore e Tregėtisė dhe nėse njė numėr i madh njerėzish kanė mbetur tė sėmurė pėr shkak tė sulmeve.
Shumica e njujorkezėve e mbajnė mėnd fare mirė mėngjesin e pastėrt dhe paqėsor tė 11 shtatorit 2001, por ai imazh u trondit rėndė nė orėn 8:46 tė mėngjesit kur u godit kulla e parė e Qendrės Botėrore tė Tregėtisė. Anxhela Xhekson shikonte kullėn nga zyra e saj aty pranė.“Pashė njė tė ēarė tė madhe, njerėzit qė hidheshin nga ndėrtesa dhe tė gjithė ishin tė tmerruar. Pjesėtarė tė familjes time filluan tė mė telefononin”.Disa minuta mė vonė u godit kulla e dytė. Nėpėr rrugė kishte kaos.“Disa njerėz i zuri tmerri, tė tjerė qanin, ose pėrpiqeshin tė ndihmonin njerėzit e plagosur nga xhamat e thyer tė ndėrtesės”, thotė Anxhela.Pas pak orėsh pati zhvillime tė tjera tronditėse: Njėra prej kullave u shėmb e mė pas edhe tjetra.
Ato fotografi janė ngulitur nė mėndjen e shumicės sė njerzve. Kathlin Kros ishte nė apartamentin e saj nė lagjen Battery Park City.
“Ēdo gjė u mbulua me tė bardhė, i gjithė ky jeshillėk i bukur u mbulua nga pluhur i bardhė”.
Pėr t’u habitur, brėnda njė jave bursa e New Yorkut u rihap. Mė pas, u hapėn edhe biznese tė tjera. Megjithatė, punonjėsit, qė u kthyen thonė se edhe pas disa muajsh ajri kishte njė shije tė helmėt.“Ndjehesha sikur tė 5 shqisat mė ishin sulmuar. Shijen e helmėt mund ta ndjeje nė ēdo drejtim. Ishte e pabesueshme”, thotė banorja e Nju Jorkut, Kesėn Xhon.Kesėn iu krijuan probleme tė frymėmarrjes, madje sot ajo vuan nga astma.“Jam e bindur se qėndrimi im nė atė mjedis mė ka shkaktuar problemet shėndetsore qė kam tani”.Ky ėshtė shqetėsimi kryesor me tė cilin pėrballen tani autoritetet. Sa njerėz u sėmurėn nga tymi helmues pas rrėzimit tė dy kullave nė Nivelin Zero? Kller Kalladajn drejton grupin 9-11 Shėndeti Tani. Ky grup thonė se numri i tė sėmurve ėshtė dhjetra mijėra.
“Helmet e pranishme nė Qendrėn Botėrore tė Tregėtisė ishin shumė tė forta dhe prekėn gjithė trupin; pėrfshirė edhe sistemin nervor. Ekspozimi ndaj kėtyre elemtėve helmues ishin shumė serioz”.Megjithatė, shumė njerėz erdhėn tė banonin kėtu sepse u tha qė ēmimet e shtėpive ishin tė arsyeshme.Alison Kasillo erdhi pėr tė banuar nė lagjen Battery Park City, 7 muaj pas sulmeve, megjithėse kishte dėgjuar rreth ajrit tė helmėt.“Zakonisht njujorkezėve u pėlqen tė jetojnė nė apartament dhe unė e bleva apartamentin tim me ēmim shumė tė mirė”.Pas njė viti, ajo u diagnostikua me njė sėmundje tė mushkėrive, qė vėshtirėson frymėmarrjen.Nuk ka prova qė ajri i helmėt tė ketė shkaktuar gjendjen e saj apo azmėn tek Kaesun John, por nuk ka dyshim se sulmet e 11 shtatorit e kanė traumatizuar psikologjikisht kėtė qytet. Sidoqoftė tė gjithė mezi presin tė shikojnė ndėrtimin e kėtyre kullave, nė bazė tė kėtij plani zyrtar.“Ka arsye qė ne banojmė nė kėtė qytet: Ne jetojmė kėtu pėr kulturėn dhe pėr njerėzit e qytetit. Ekziston njė nivel i pranueshėm rreziku pėr tė qėnė pjesė e kėtij qyteti”. Rindėrtimet nė Nivelin Zero sapo kanė filluar, madje ato janė shumė mbrapa tė shoqėruara nga debate kontradiktore lidhur me koston dhe se kush do tė paguajė. Sidoqoftė nesėr, nė kėtė ditė tė caktuar si Dita Kombėtare e Shėrbimit dhe Kujtimit, kėtu do tė zhvillohet njė ceremoni pėrkujtimore pėr nder tė atyre qė humbėn jetėn.

Qorri
11-09-09, 22:04
Shume e dhembshme ishte ajo tragjedi te cilen e shkaktuan armiqte e njerzimit.Por nje me duket shume befasuese sot e 8 vite akoma nuk u gjenden
projektuesit,organizatoret e atij akti terrorist;ingjinieret e terorizmit nderkombetar vijuan; me nje seri sulmesh anembane Botes, dhe perseri ai qe quhet koka e ketyre projekteve antinjerzore akoma gjalleron dhe lanson mesazhe nga vrimat e tokes.

Sot viktimat e sulmeve teroriste perkujtohen me mall te pashuar, nga te dashurit e tyre, pushtetaret e administrates se re(Obama) thuajse me te njejten retorike sic ishte edhe administrata e vjeter(Bush)krekosen se kinse nuk jemi te mundur, jemi duke rezistuar kunder terorizmit, si nuk jeni te mundur pyt mendja e shendoshe;?! Kur dihet, se shkaktuat me shume viktima ,krijuat me shume pasiguri;

Kombetare dhe nderkombatare ndersa projektuesit e akteve, sulmeve teroriste akoma gjallerojne dhe perparojne ne luften kunder njerzimit, ndersa ju thurni elozhe vetknaqesie se kinse lufta kunder terrorit do te fitohet.
Per deri sa nuk zihet ose vritet babai,projektuesi i terrorit nderkombatar; lufta eshte ne favor te tij; dhe retorika e qeveritarve amerikan i ngjason retorikes te atyre qe vetem e kane humbur betejen,luften kunder terrorit,terrorizmit por disi duhet ngushlluar veten dhe ashtu jane duke vepruar qeveritaret amerikan...

sherri
12-09-09, 13:09
Shume e dhembshme ishte ajo tragjedi te cilen e shkaktuan armiqte e njerzimit.Por nje me duket shume befasuese sot e 8 vite akoma nuk u gjenden
projektuesit,organizatoret e atij akti terrorist;ingjinieret e terorizmit nderkombetar vijuan; me nje seri sulmesh anembane Botes, dhe perseri ai qe quhet koka e ketyre projekteve antinjerzore akoma gjalleron dhe lanson mesazhe nga vrimat e tokes.

Sot viktimat e sulmeve teroriste perkujtohen me mall te pashuar, nga te dashurit e tyre, pushtetaret e administrates se re(Obama) thuajse me te njejten retorike sic ishte edhe administrata e vjeter(Bush)krekosen se kinse nuk jemi te mundur, jemi duke rezistuar kunder terorizmit, si nuk jeni te mundur pyt mendja e shendoshe;?! Kur dihet, se shkaktuat me shume viktima ,krijuat me shume pasiguri;

Kombetare dhe nderkombatare ndersa projektuesit e akteve, sulmeve teroriste akoma gjallerojne dhe perparojne ne luften kunder njerzimit, ndersa ju thurni elozhe vetknaqesie se kinse lufta kunder terrorit do te fitohet.
Per deri sa nuk zihet ose vritet babai,projektuesi i terrorit nderkombatar; lufta eshte ne favor te tij; dhe retorika e qeveritarve amerikan i ngjason retorikes te atyre qe vetem e kane humbur betejen,luften kunder terrorit,terrorizmit por disi duhet ngushlluar veten dhe ashtu jane duke vepruar qeveritaret amerikan...
Po e njifka dikush ket baban e terorizmit nderkombtar a!? ta kisha njoft une me e denoncu n'milici,:Dkisha marr far shperblimi........mose ke mendu ne Bin Ladenin,z,Qorri? se ai nuk esht,nuk besoj as qe esht arab,as musliman hiq,keta jan veq marioneta,te dikujt tjeter,e si ahamaka qe jan luajn qoke tjeter kush me ta :P:P

Murgesha
12-09-09, 13:20
Me kujtohet si sot ajo ditė, isha nė shkollė pėr mėsimin e gjuhės daneze, kur na i sollėn TV-tė pėr tė parė si digjeshin kullat binjake.

Pas disa ditėve na e dha mėsuesi me e ba njė stil e pėr temė kish ku mund tė ishte Ben Ladeni?

Nė shtėpinė e bardhė duke pirė kafe me Bushin!

Kaq pata shėnuar nė fletėn time.

Tė nesėrmen mėsuesi po mė pyet:

Pse mendon ashtu??

Terrorret e mėdha i bajnė tė mėdhenjtė o Zotėri i thash.

Mė shiqoi dhe nuk e zgjati mė tepėr.

As unė nuk po e zgjati mė tepėr... :biggrin:

premium
12-09-09, 13:22
8 vite shumė shpejt kaluan .... po mė dhimen njerėzit pa gajet faji vdisen .
Ky akt terroriste ėshtė pė qudi ku ndodhej nė Amerikė pa viktima Amerikane !!
Kėte akt terroriste , pas disa vite , mediat Amerikane shėndrun me pyetje komike , nėpėr rrugė telespektatori pyetke kalimtarėt ''- kush mendoni se ka bėrė kėtė akt''? ku shumica pėrgjegjen''... nuk ishte plani (taktika, kamoflazha ) e mirė ... kėtu gjith Bota kuptuan se ishte njė lojė politike Amerikane.

shfletuesi_
12-09-09, 14:24
Ishin 2 agjent te involvuar ne 1 vrasje . Shefi policor i ati stacionit i ngarkoj keta 2 police qe te zbardhin fatin e vrasjes dhe ta kapin autorin.
Qfar te benin keta 2 kur vet ishin kryesit e veprave...!!!!

Marco
13-09-09, 03:46
Me kujtohet si sot ajo ditė, isha nė shkollė pėr mėsimin e gjuhės daneze, kur na i sollėn TV-tė pėr tė parė si digjeshin kullat binjake.

Pas disa ditėve na e dha mėsuesi me e ba njė stil e pėr temė kish ku mund tė ishte Ben Ladeni?

Nė shtėpinė e bardhė duke pirė kafe me Bushin!

Kaq pata shėnuar nė fletėn time.

Tė nesėrmen mėsuesi po mė pyet:

Pse mendon ashtu??

Terrorret e mėdha i bajnė tė mėdhenjtė o Zotėri i thash.

Mė shiqoi dhe nuk e zgjati mė tepėr.

As unė nuk po e zgjati mė tepėr... :biggrin:

A duhet per C`do 11 Shtator me majt zi Bota per Marrzirat qe i ka bo Bush_i me Dick Cheney_i???

-Familjarve te humburve ju kisha shpreh ngushllimet e mia ,
a Republikanve zoti jav qoft ashtu siq kan mendu , po denimin nga zoti e jo nga Njeriu..!

Marco
13-09-09, 03:51
Kohen e fundit Axhenda e hulumtive Amerikane jan perfundim sé Republikanet jan kan 100% te njoftuar per sulum, po pritet edhe zbardhja e involvimit ne ket marrzir Politike qe humben afer 3000 njerz!!!!

shfletuesi_
13-09-09, 08:44
Kohen e fundit Axhenda e hulumtive Amerikane jan perfundim sé Republikanet jan kan 100% te njoftuar per sulum, po pritet edhe zbardhja e involvimit ne ket marrzir Politike qe humben afer 3000 njerz!!!!

Qy te njoftuar jo te njoftuar o Marco po kan qen hartues te sulmit. :smile:

Llapjani_HH
13-09-09, 16:18
Bushi prapa 11 Shtatorit


Ylli i mirėnjohur nga Hollivudi Ēarli Shin po e akuzon administratėn e ish presidentit Amerikan Xhorxh Bush pėr bėrjen e sulmeve tė 11 Shtatorit 2001, duke thirrur pėr njė hetim tė pavarur.

"Njerėzit e SHBA-ve dhe tėrė botės e dėshirojnė tė vėrteten," tha Shin nė njė video mesazh drejtuar presidentit tė tanishėm Barak Obama.

"Komisioni pėr hulumtim tė kėtyre sulmeve thonė se janė gėnjyer, mashtruar dhe ndaluar nga kryerja e hulumtimeve tė vėrteta."

Shin gjithashtu i ka shkruar edhe mė herėt njė letėr presidentit Obama ku e akuzonte administratėn e Bush-it pėr mbulim tė kėtyre sulmeve.

Afėr 3000 veta u vranė kur dy aeroplanė goditen ndėrtesat e Qendrės Tregtare tė Botės nė vitin 2001.

Ky aktor nga Hollivudi kėrkoi nga administrata e Obamės pėr tė nisur njė hulumtim pėr kėto sulme.

"Zotėri president unė paraqitem para jush nė emėr tė familjarėve tė viktimave tė 11 Shtatorit e edhe nė emėr tė milionave vendasve tė mijė Amerikan."

Videoja qė zgjatė pėrmbi gjashtė minuta paraqet pamje nga sulmet me zėrin e aktorit nė tė.

"Zotėri Obama ti ke fuqinė dhe pėrgjegjėsinė pėr tė nisur njė hetim tė vėrtetė dhe tė pavarur pėr kėto sulme dhe pėr pasojat e tyre.

Ne presim nga ti zotėri President. Pra qėndro nė anėn e mirė tė historisė."

Disa teori kolapsin e ndėrtesave tė Qendrės Tregtare Botėrore e paraqesin si shembje tė kontrolluar.
Mesazhi.com

Kur vet ekspertėt amerikan i kundėrshtojn verzionet e administratės sė bushtit, nuk di qfar ka tė diskutohet ma tutje?!

Nė kėtė rast nuk ėshtė fjala pėr Charle Shean, mirpo nėse njeriu hulumton mė shumė atėher gjinden shumė fakte qė bien nė kundėrshtim me administratėn e xhorxh bushit dhe vėrtetojn teorin se ajo administrat vet i ka rrėzuar ato 2 kulla pėr qėllime tjera.

shfletuesi_
13-09-09, 16:23
Bushi prapa 11 Shtatorit
Ylli i mirėnjohur nga Hollivudi Ēarli Shin po e akuzon administratėn e ish presidentit Amerikan Xhorxh Bush pėr bėrjen e sulmeve tė 11 Shtatorit 2001, duke thirrur pėr njė hetim tė pavarur.

"Njerėzit e SHBA-ve dhe tėrė botės e dėshirojnė tė vėrteten," tha Shin nė njė video mesazh drejtuar presidentit tė tanishėm Barak Obama.

"Komisioni pėr hulumtim tė kėtyre sulmeve thonė se janė gėnjyer, mashtruar dhe ndaluar nga kryerja e hulumtimeve tė vėrteta."

Shin gjithashtu i ka shkruar edhe mė herėt njė letėr presidentit Obama ku e akuzonte administratėn e Bush-it pėr mbulim tė kėtyre sulmeve.

Afėr 3000 veta u vranė kur dy aeroplanė goditen ndėrtesat e Qendrės Tregtare tė Botės nė vitin 2001.

Ky aktor nga Hollivudi kėrkoi nga administrata e Obamės pėr tė nisur njė hulumtim pėr kėto sulme.

"Zotėri president unė paraqitem para jush nė emėr tė familjarėve tė viktimave tė 11 Shtatorit e edhe nė emėr tė milionave vendasve tė mijė Amerikan."

Videoja qė zgjatė pėrmbi gjashtė minuta paraqet pamje nga sulmet me zėrin e aktorit nė tė.

"Zotėri Obama ti ke fuqinė dhe pėrgjegjėsinė pėr tė nisur njė hetim tė vėrtetė dhe tė pavarur pėr kėto sulme dhe pėr pasojat e tyre.

Ne presim nga ti zotėri President. Pra qėndro nė anėn e mirė tė historisė."

Disa teori kolapsin e ndėrtesave tė Qendrės Tregtare Botėrore e paraqesin si shembje tė kontrolluar.
Mesazhi.com

Kur vet ekspertėt amerikan i kundėrshtojn verzionet e administratės sė bushtit, nuk di qfar ka tė diskutohet ma tutje?!

Nė kėtė rast nuk ėshtė fjala pėr Charle Shean, mirpo nėse njeriu hulumton mė shumė atėher gjinden shumė fakte qė bien nė kundėrshtim me administratėn e xhorxh bushit dhe vėrtetojn teorin se ajo administrat vet i ka rrėzuar ato 2 kulla pėr qėllime tjera.

Po more kete pune tash e din edhe femijet...

pirro
13-09-09, 17:21
Po more kete pune tash e din edhe femijet...

I njeva edhe une do femije tuj thon nje dite se Bushii bushi i ka organizu sulmet, heeej thash medet ku don me i dal duqi ksaj pune ahhahahaahahahahhahah

shfletuesi_
13-09-09, 17:25
I njeva edhe une do femije tuj thon nje dite se Bushii bushi i ka organizu sulmet, heeej thash medet ku don me i dal duqi ksaj pune ahhahahaahahahahhahah

Po a ne Afganistan je a ?

Marco
13-09-09, 20:17
Po a ne Afganistan je a ?

Ne Afganistan jo po do shok tina Shqip-foles qe lun me ta, po kurr rriten e marrin vesh edhe fėmiet edhe Pirra... !!!

Qorri
13-09-09, 22:02
Po e njifka dikush ket baban e terorizmit nderkombtar a!? ta kisha njoft une me e denoncu n'milici,:Dkisha marr far shperblimi........mose ke mendu ne Bin Ladenin,z,Qorri? se ai nuk esht,nuk besoj as qe esht arab,as musliman hiq,keta jan veq marioneta,te dikujt tjeter,e si ahamaka qe jan luajn qoke tjeter kush me ta :P:P
Zt. Sherri ,ai eshte arab dhe 'musliman' por a eshte ai babai i terrorizmit kete nuk kam aritur ta kuptoje ende; edhepse eshte perfolur deri tani kudo(po nje agjent i CIA si mund ta sulmoje Ameriken; veshtire ta kap mendja e shendeosh,arsyja apo-jo))...

Makresh
13-09-09, 22:38
Sivjet, nuk eshte folur edhe aq per sulmet e 11 shtatorit neper mediat evropjane sic eshte folur ne vitet e kaluara duke akuzuar "islamiket terrorist, separatist, fundamentalist, taliban.. etj, etj,,, jo ! Si vjet ka qen ndryshe nga vitet e kaluara. "Amerika perkujton vitin e 8, te shkatėrrimit te kullave binjake".......dhe kaq, as Bin Ladeni s'eshte permendur ! Me duket qe kan kuptuar te verteten, dhe te flasin edhe me shum per 11 shtatorin dhe Islamin, do te ishte hipokrizi nga ana e tyre dhe sidomos, kohe e humbur. Keshtu qe lajmi nuk ka zgjatur as 2min.

pirro
14-09-09, 08:59
Ne Afganistan jo po do shok tina Shqip-foles qe lun me ta, po kurr rriten e marrin vesh edhe fėmiet edhe Pirra... !!!

Ti a e pave qe sivjet sosht permend hiq puna e sulmeve te 11/09.

E ka kuptu realitetin edhe Amerika, nuk shkon gjithe me rrena.

Kercovari
15-09-09, 19:08
Ti a e pave qe sivjet sosht permend hiq puna e sulmeve te 11/09.

E ka kuptu realitetin edhe Amerika, nuk shkon gjithe me rrena.

Ehe pirro..jo me kesi fishekzjare se besa te na rezosh namin e luftes kunder teroristeve islamik te menduar,po edhe nese Bin Laden.Co kerkon nje kranist per mardhenje pune te perhershme dhe mso e rrezo kete oferte se sdihet ku mbaron deri neser...hahahaahah!