PDA

View Full Version : Prej muajit tė ardhshėm Kosova do tė paraqitet nė botė me njė imazh tė ri


Peja-Boy
14-09-09, 14:23
Pėrmes reklamės, e cila tashmė ėshtė nė pėrfundim dhe pėr tė cilėn ėshtė pėrkujdesur kompania izraelite pėr marrėdhėnie me publikun - Saatchi & Saatchi, bota do tė ketė mundėsi ta shohė njė imazh bashkėkohor tė popullit me moshėn mė tė re mesatare nė Evropė. Kosovarėt do tė paraqiten energjikė, bashkėkohorė, tė arsimuar dhe mbi tė gjitha, tė pavarur. Pėrmes reklamave televizive qė do tė jenė 60, 45 dhe 30 sekondash, e qė do tė transmetohen nė televizionet mė tė mėdha ndėrkombėtare, si p.sh. “CNN” rrėfimet pėr popullin dhe bukuritė e Kosovės pėr herė tė parė do pėrfaqėsohen edhe nga vetė kosovarėt.

“Qėllimi primar i kėsaj kampanje ėshtė qė ta vendosė Kosovėn pėrfundimisht nė familjen e popujve tė Evropės dhe mė gjerė”, thotė Shony Rivnay drejtor kreativ i kampanjės.

“Gjėja mė e bukur e Kosovės ėshtė popullata, e cila ėshtė shumė e re me moshė mesatare 25 vjet, ndėrsa nė vendet tjera ėshtė 40, dhe, kjo qė nė fillim ishim tė fascinuar me kėtė fakt, dhe pėr mua ky vend ėshtė njė “fontanė e rinisė”. Kur shikon njerėzit rrugės tė cilėt edhe pse shumica mund tė jenė tė papunė tek ta sheh njė lloj optimizmi e energjie qė pėr ne ėshtė fascinuese”, ka thėne Shony Rivnay.

Nė reklamėn, e cila ka pėr qėllim pėrmirėsimin e imazhit tė Kosovės nė tė gjitha aspektet, nė botė do tė shihen tė rinj kosovarė, bukuritė e qyteteve dhe tė natyrės sė Kosovės, por gjithashtu nuk do tė harrohet asnjė pjesė e hidhur e historisė sonė. Kompania Saatchi & Saatchi, nė fillim tė vitit ishte fituese e tenderit tė shpallur nga Qeveria e Kosovės nė vlerė prej 5.7 milionė euro pėr ta pėrmirėsuar imazhin e Kosovės nė botė.

Qėllimi i kėsaj kompanie ėshtė qė mė vonė, Kosovėn ta prezantojė si njė “simbol dashurie” term ky i njohur nė industrinė e reklamimit si – “Lovemark”, njė vend qė tė shihet dhe vlerėsohet si njė anėtar i vlefshėm i komunitetit ndėrkombėtar.

Kompania Saatchi & Saatchi ka rreth 150 zyra nė 86 shtete tė ndryshme tė botės. Ka afro 6 mijė punėtorė. Kompania Saatchi & Saatchi nė shtatė vitet e fundit ka fituar 3 mijė e 500 ēmime dhe mirėnjohje tė ndryshme pėr punėn e saj.

roadrunner
14-09-09, 14:39
Politikanet e tane jane shume te "nxene" duke politikuar me njeri tjetrin qe te mos iu humb balancimi i peshes ne karrige dhe te rrezohen, saqe ky fakt i ka "qorruar" ata dhe nuk shohin se ne vitin 2005 kane qene 87 kompani te cilat kane shprehur interesim te madh per investime ne Kosove, dhe krejt qka ata lypnin ishte qe qeveria t'i japin siguri kompanive te medha te cilat binin vetem profit ekonomik ne Shtetin tone. Ata lypnin infrastrukture e cila do te iu siguronte futjen e mallrave sipas ligjit Europian per tregti (Cito: Interesat e EULEX-it gjate misionit TU KOSOVES). Arabia tash e shfrytzon rastin t'i tregoje Botes se KUSH ne FAKT jemi NE, kurse nuk na'i njeh ende shtetin plotesisht, vetem pasaportat (dmth per BIZNES). E Qeveria jone nuk ka qene ne gjendje asnjeher te mbroje interesat e shtetit tone, keshtu pra tash Arabt bejn REKLAMA per MARKETING. Marketingu i ka anet e mira dhe ato te kqijat, e ne kete rast ne mund te lavderohemi pasi nuk mundemi me "REKLAMU VETIN" (perveq se Marigona Dragushes qe reklamohet neper bote), se opozita lobon, kurse Qeveria hibernon, e Arabi bon reklama per fitim te vetin. :D

Ajt provone ju reklamone Arabine :D

murrizi
14-09-09, 21:43
Inatin mbaja, hakun mos ja ha (jo haja....... n'mujsh)

Tema, e hapur shume e qelluar per kohen e qelluar por jo edhe ne vendin( te bartet te pavarsia e Kosoves) e qelluar.

Qorri
14-09-09, 21:44
Politikanet e tane jane shume te "nxene" duke politikuar me njeri tjetrin qe te mos iu humb balancimi i peshes ne karrige dhe te rrezohen, saqe ky fakt i ka "qorruar" ata dhe nuk shohin se ne vitin 2005 kane qene 87 kompani te cilat kane shprehur interesim te madh per investime ne Kosove, dhe krejt qka ata lypnin ishte qe qeveria t'i japin siguri kompanive te medha te cilat binin vetem profit ekonomik ne Shtetin tone. Ata lypnin infrastrukture e cila do te iu siguronte futjen e mallrave sipas ligjit Europian per tregti (Cito: Interesat e EULEX-it gjate misionit TU KOSOVES). Arabia tash e shfrytzon rastin t'i tregoje Botes se KUSH ne FAKT jemi NE, kurse nuk na'i njeh ende shtetin plotesisht, vetem pasaportat (dmth per BIZNES). E Qeveria jone nuk ka qene ne gjendje asnjeher te mbroje interesat e shtetit tone, keshtu pra tash Arabt bejn REKLAMA per MARKETING. Marketingu i ka anet e mira dhe ato te kqijat, e ne kete rast ne mund te lavderohemi pasi nuk mundemi me "REKLAMU VETIN" (perveq se Marigona Dragushes qe reklamohet neper bote), se opozita lobon, kurse Qeveria hibernon, e Arabi bon reklama per fitim te vetin. :D

Ajt provone ju reklamone Arabine :DE sa mire e ke then sikur te ishin te verteta... Po cilat compani do te invstonin ne nje vend me statusko sic ishte Kosova?! I pa sigurt ne cdo pikpamje dhe pa asnje marrveshje garantimi,sigurie me institucionet bankare nderkombatare?!!!!

Edhe pse po i takoje gjinise se tejdukshme po na thuaj se cilat jane anet e pozitive te reklamave dhe cilat jane negative?

murrizi
14-09-09, 22:06
Inatin mbaja, hakun mos ja ha (jo haja....... n'mujsh)

Tema, e hapur shume e qelluar per kohen e qelluar por jo edhe ne vendin( te bartet te pavarsia e Kosoves) e qelluar.
Hallall, kjo eshte dardania ime !

Edhe nji gjo njerz (ju flas nga vendi i ngjarjes) Kosova eshte kthyer ne nje punishte te vertete !

4peace
15-09-09, 04:38
*

Saatchi & Saatchi...

...n'perkthim i bje "Saēi dhe Saēi" (pėr flija...)

E gjitha i bie rekllame ne trajte prospekti turistik...

...per aranzhmane turistike, ne stilin "Hotel i bukur, me gjashte yje, detin afer, cmim i volitshem..." dhe, kur te arrish ne vendin qe ke paguar per te s'sheh asgje te hajrit.
Para se m'u rekllamue duhet me punue (dicka), sepse imazhi nuk permiresohet dot vetem me rekllama te shtrenjta per nje vend te varfer.

*

roadrunner
15-09-09, 08:49
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga roadrunner
Politikanet e tane jane shume te "nxene" duke politikuar me njeri tjetrin qe te mos iu humb balancimi i peshes ne karrige dhe te rrezohen, saqe ky fakt i ka "qorruar" ata dhe nuk shohin se ne vitin 2005 kane qene 87 kompani te cilat kane shprehur interesim te madh per investime ne Kosove, dhe krejt qka ata lypnin ishte qe qeveria t'i japin siguri kompanive te medha te cilat binin vetem profit ekonomik ne Shtetin tone. Ata lypnin infrastrukture e cila do te iu siguronte futjen e mallrave sipas ligjit Europian per tregti (Cito: Interesat e EULEX-it gjate misionit TU KOSOVES). Arabia tash e shfrytzon rastin t'i tregoje Botes se KUSH ne FAKT jemi NE, kurse nuk na'i njeh ende shtetin plotesisht, vetem pasaportat (dmth per BIZNES). E Qeveria jone nuk ka qene ne gjendje asnjeher te mbroje interesat e shtetit tone, keshtu pra tash Arabt bejn REKLAMA per MARKETING. Marketingu i ka anet e mira dhe ato te kqijat, e ne kete rast ne mund te lavderohemi pasi nuk mundemi me "REKLAMU VETIN" (perveq se Marigona Dragushes qe reklamohet neper bote), se opozita lobon, kurse Qeveria hibernon, e Arabi bon reklama per fitim te vetin. :D

Ajt provone ju reklamone Arabine :D

E sa mire e ke then sikur te ishin te verteta... Po cilat compani do te invstonin ne nje vend me statusko sic ishte Kosova?! I pa sigurt ne cdo pikpamje dhe pa asnje marrveshje garantimi,sigurie me institucionet bankare nderkombatare?!!!!

Edhe pse po i takoje gjinise se tejdukshme po na thuaj se cilat jane anet e pozitive te reklamave dhe cilat jane negative?Qorri, qy pergjigja me te kuqe....pse ato kompani nuk i ke ketu...sepse shteti yn nuk i garanton siguri...kurse interesimet jane te medhaja, por pse nuk jemi te Zot, nuk na ka faj askush bre :D. Askush nuk te investon miliona ne nje vend ku nuk je i sigurt se e ke biznesin aty kur te shkosh te nesermen ne mengjez.

Makresh
15-09-09, 16:48
E ēka pi bojna kti imazhit t'vjeter me t'cillin po rrnojm ?

Avdyl Gashi
08-10-09, 20:56
Politikanet e tane jane shume te "nxene" duke politikuar me njeri tjetrin qe te mos iu humb balancimi i peshes ne karrige dhe te rrezohen, saqe ky fakt i ka "qorruar" ata dhe nuk shohin se ne vitin 2005 kane qene 87 kompani te cilat kane shprehur interesim te madh per investime ne Kosove, dhe krejt qka ata lypnin ishte qe qeveria t'i japin siguri kompanive te medha te cilat binin vetem profit ekonomik ne Shtetin tone. Ata lypnin infrastrukture e cila do te iu siguronte futjen e mallrave sipas ligjit Europian per tregti (Cito: Interesat e EULEX-it gjate misionit TU KOSOVES). Arabia tash e shfrytzon rastin t'i tregoje Botes se KUSH ne FAKT jemi NE, kurse nuk na'i njeh ende shtetin plotesisht, vetem pasaportat (dmth per BIZNES). E Qeveria jone nuk ka qene ne gjendje asnjeher te mbroje interesat e shtetit tone, keshtu pra tash Arabt bejn REKLAMA per MARKETING. Marketingu i ka anet e mira dhe ato te kqijat, e ne kete rast ne mund te lavderohemi pasi nuk mundemi me "REKLAMU VETIN" (perveq se Marigona Dragushes qe reklamohet neper bote), se opozita lobon, kurse Qeveria hibernon, e Arabi bon reklama per fitim te vetin. :D

Ajt provone ju reklamone Arabine :D
po e shoh qe e paske keqkuptuar....
nuk eshte se arabia po e reklamon kosoven
mirepo kompania arabe e ka fituar te drejten nga qeveria kosoves per reklamim te kosoves
satchi satchi fiton 8 milion euro nga kjo...
sidhe arabia nuk po e njeh shtetin e kosoven,per arsye se po i mbron interesat e vetta...sepse po ta njoh kosoven i prish marrdhenjet e shkelqyeshme me russin,per arsye ekonomike...me saktesisht per arsye te naftes..
plus edhe qeveria nuk po hibernon..por po shtron rrug,po nderton shkolla,po permireson jeteen e qytetarit...tash po i rrit rrogat 100% ne te gjithe sektoret....
klm.

roadrunner
08-10-09, 22:35
Dmth kejt po u bojka biznes e interes, krejt qa po u folshum qetu te koka jo buka e kulaqi :D

po e shoh qe e paske keqkuptuar....
nuk eshte se arabia po e reklamon kosoven
mirepo kompania arabe e ka fituar te drejten nga qeveria kosoves per reklamim te kosoves
satchi satchi fiton 8 milion euro nga kjo...
sidhe arabia nuk po e njeh shtetin e kosoven,per arsye se po i mbron interesat e vetta...sepse po ta njoh kosoven i prish marrdhenjet e shkelqyeshme me russin,per arsye ekonomike...me saktesisht per arsye te naftes..
plus edhe qeveria nuk po hibernon..por po shtron rrug,po nderton shkolla,po permireson jeteen e qytetarit...tash po i rrit rrogat 100% ne te gjithe sektoret....
klm.

shfletuesi_
08-10-09, 23:02
Ehe... Mbetet te shohim por edhe goxha do para jan jap.

Peja-Boy
09-10-09, 15:22
Politikanet e tane jane shume te "nxene" duke politikuar me njeri tjetrin qe te mos iu humb balancimi i peshes ne karrige dhe te rrezohen, saqe ky fakt i ka "qorruar" ata dhe nuk shohin se ne vitin 2005 kane qene 87 kompani te cilat kane shprehur interesim te madh per investime ne Kosove, dhe krejt qka ata lypnin ishte qe qeveria t'i japin siguri kompanive te medha te cilat binin vetem profit ekonomik ne Shtetin tone. Ata lypnin infrastrukture e cila do te iu siguronte futjen e mallrave sipas ligjit Europian per tregti (Cito: Interesat e EULEX-it gjate misionit TU KOSOVES). Arabia tash e shfrytzon rastin t'i tregoje Botes se KUSH ne FAKT jemi NE, kurse nuk na'i njeh ende shtetin plotesisht, vetem pasaportat (dmth per BIZNES). E Qeveria jone nuk ka qene ne gjendje asnjeher te mbroje interesat e shtetit tone, keshtu pra tash Arabt bejn REKLAMA per MARKETING. Marketingu i ka anet e mira dhe ato te kqijat, e ne kete rast ne mund te lavderohemi pasi nuk mundemi me "REKLAMU VETIN" (perveq se Marigona Dragushes qe reklamohet neper bote), se opozita lobon, kurse Qeveria hibernon, e Arabi bon reklama per fitim te vetin. :D

Ajt provone ju reklamone Arabine :D

Shqiptaret as nuk jan te Zotet per kso gjerae po as nuk Lejojn tjeret mu perzi ...Pre inat berllog e lojn edhe tjetrit sja lshojn !!

roadrunner
09-10-09, 15:27
Nuk osht puna prej inatit, po prej mosdijes :D...ktyneher skemi guzu me livrit jemi kan te okupum pej shkjaut, e tash kemi lideret e tone te cilet sdijn ka t'ja majn sepse nuk kan sundu kurre :D


Shqiptaret as nuk jan te Zotet per kso gjerae po as nuk Lejojn tjeret mu perzi ...Pre inat berllog e lojn edhe tjetrit sja lshojn !!

Peja-Boy
05-11-09, 21:22
http://www.peshkupauje.com/files/imagecache/image_inpost/foto/pmusaraj/kosovaevropianterinj.jpg

Peja-Boy
05-11-09, 21:23
gqEUDeZJSCEKrijimi i njė imazhi tė ri pėr Kosovėn do tė jetė synimi i njė reklame 60 sekondėshe qė do tė fillojė tė transmetohet qė nga dita e sotme nė kanelet televizive mė tė mėdha botėrore.
Fushata mediatike ėshtė pėrgatitur nga konsorciumi “BBR Saatchi & Saatchi”, ndėrkohė qė promovimi i reklamės pritet tė bėhet sonte nga presidenti Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thaēi.

Personalitete tė shquara dhe zyrtarė ndėrkombėtarė do tė jenė tė ftuar nė kėtė ceremoni. Reklama televizive do tė fillojė tė transmetohet nė 6 kanale tė mėdha ndėrkombėtare, tė tillė si: CNN, BBC World News, Euronews, CNN Turk, Bloomberg dhe Eurosport.

Mė vonė reklamat do tė publikohen edhe nė revista ndėrkombėtare, tė tilla si: “The Economist” dhe “Newsweek”.

Konsorciumi “BBR Saatchi & Saatchi” ka fituar tenderin nė vlerė 5,7 milionė euro. Fushata do tė jetė shumė e gjerė dhe pritet tė zgjasė dy vjet.

“Ėshtė njė mundėsi e mirė qė Kosova e shfrytėzon pėr herė tė parė me miqtė e saj, pėr tė prezantuar hartėn e vjetėr tė Evropės, pėr tė prezantuar Evropėn e re, apo planin e ri, me kėtė energji tė Kosovės tė prezantojė shtetin e saj, tė prezantojmė ambiciet e saj, tė prezantojmė dėshirėn e saj qė tė ecė lirshėm dhe tė bashkėngjitet fuqishėm me bashkėsitė e vendeve tė botės demokratike”, tha me kėtė rast presidenti Sejdiu.

Kurse kryeministri Thaēi tha se me fillimin e kėsaj fushate mediatike bėhet promovimi ndėrkombėtar i Republikės sė Kosovės para rrjeteve mė tė shikuara televizive botėrore.

“Sot sė bashku me ju bėjmė promovimin ndėrkombėtar tė Republikės sė Kosovės. Sot ne prezantojmė para rrjeteve mė tė shikuara televizive, imazhin e ri tė Kosovės, imazhin e shtetit tė ri tė Kosovės, imazhin e Kosovės tė pavarur, sovrane, demokratike dhe multietnike”, tha kryeministri Thaēi.