PDA

View Full Version : Kėshillat mė tė mira pėr depilim ..


Jana
16-09-09, 16:32
Brisku i rrojės apo kremi pėr depilim? Dyllė i ftohtė apo i ngrohtė? Nė shtėpi apo njė sallon bukurie? Ne ju japin kėshilla tė mira pėr ēdo shqetėsim nė lidhje me largimin e qimeve tė padėshiruara.

Mė sė miri
Depilimi me dyllė. Depilimi me dyllė ėshtė metoda mė e dhembje qė i largon qimet. Pa marrė parasysh a ėshtė i nxehtė apo i ftohtė dylli, vihet nė lėkurė dhe largohet me njė lėvizje nė anėn e kundėrt tė rritjes sė qimeve duke i hequr me rrėnjė. Pėr tė qenė depilimi i suksesshėm duhet qė qimet tė rritėn 3-5milimetra, por pasi qė tė largohen ėshtė e sigurt se nuk do tė lajmėrohen nė sipėrfaqen e lėkurės 3-javėt e ardhshme.
Pėr depilim nė shtėpi janė shumė praktike shiritat speciale ngjitėse qė mund t’i vendosim nė tė gjitha pjesėt e trupit.
http://www.telegrafi.com/data/image/dylli-depilim.jpg
Mė tė ndjeshme
Kremrat pėr depilim. Janė mė tė mirat dhe mė tė lehta pėr t’i larguar qimet nė mėnyrė efektive. Kjo metodė nuk ėshtė agresive. Kėto kremra depėrtojnė nė lėkurė nėpėrmes poreve dhe eliminojnė qimet nė rrėnjė. E mjaftueshme ėshtė qė ta vėni kremin nė cilėndo pjesė qė doni, e lėni pak minuta, pastaj e pastroni dhe do tė shihni se qimet kanė rėnė vetė. Para se tė pėrdorni kremin, bėni njė test nė lėkurė ngase te disa raste ky krem mund tė ketė reaksion alergjikė. Pas pėrdorimit tė kremit pėr depilim, qimet do tė dalin pas 7-10 ditėve.
http://www.telegrafi.com/data/image/kremi-depilim.jpg
Mė praktikėt.
Depilatorėt elektrik. Largojnė qimet nga rrėnja dhe lėkura mbetet e butė dhe e lėmuar deri nė 4-javė. Femrat me lėkurė tė ndjeshme, nė fillim mund tė ndjejnė dhimbje, porse lėkura shpejt adaptohet ndaj kėsaj ndjenjė jo aq tė kėndshme. Nėse keni lėkurė tė ndjeshme dhe tė irrituar, zgjidhni njėrin nga aparatet me sistem masazhi qė zvogėlon dhimbjet dhe qė e bėnė depilimin mė tė pranueshėm. Kjo metodė depilimi ka pėrparėsi ngase kėto aparate mundė tė largojnė edhe qimet prej gjysmė milimetri, para se tė vėrehen dukshėm nė lėkurė. Por, edhe nėse rritėn, qimet nuk janė tė forta, janė mė tė holla dhe tė buta nė prekje.
http://www.telegrafi.com/data/image/depilatori-depilim.jpg
Mė sė shpejti.
Rroja. Rroja ėshtė metoda mė e shpejtė dhe mė e lehta pėr t’i larguar qimet. Duke iu falėnderuar zgjedhjes, makinave tė ndryshme tė dizajnuara e tė pėrshtatshme pėr trup, rreziku nga prerja ėshtė shumė i vogėl . E mjaftueshme ėshtė qė vetėm ta lagni lėkurėn, vendosni gelin, apo shkumėn pėr rrojė dhe tėrhiqni makinėn e rrojės nė drejtim tė kundėrt tė rritjes sė qimeve. E meta e kėsaj metode ėshtė se qimet rritėn pas 3-dite dhe kur prekėn me dorė janė tė ashpra.
http://www.telegrafi.com/data/image/rroja2-depilim.jpg
Mė tė sigurtat
Makinat e rrojės. Pėr shkak tė pėrdorimit tė lehtė, pa rrezik nga lėndimi,e makinat e rrojės janė bėrė shumė tė popullarizuara pėr femrat. Kėto aparate largojnė qimet nga ēdo pjesė tė trupit edhe nga ato mė tė ndjeshmet. Para se ta pėrdorni, nuk ju duhet as geli, as shkuma, kėshtu qė nuk ju merr shumė kohė pėr t’i larguar qimet. Ndėrsa aparatet rezistuese nė ujė mund t’i pėrdorni edhe nėn dush. Efekti i lėkurės sė butė zgjatė sikur me aparate tė zakonshme.
http://www.telegrafi.com/data/image/aparati-sepilim.jpg
Afatgjate
Epilimi laserik. Ėshtė metoda mė efikase dhe mė moderne qė e praktikojnė kryesisht mjekėt nė ambulancat e tyre. Pėrmes kėsaj metode efikase largohen qimet e errėta, ėshtė e parrezikshme dhe shėrben si terapi pėr qime tė rritura dhe aknet. Me laser trajtohen tė gjitha pjesėt e trupit mė pėrjashtim tė rrathėve tė syve, ndėrsa pėr qimet e zbardhura dhe tė shndritshme mė e mirė ėshtė elektroliza.
Elektroliza ėshtė njė metodė qė dhembė ngase me njė rrymė elektrike tė dobėt digjen njė nga njė qimet me ndihmėn e gjilpėrės sė hollė, e cila ėshtė e lidhur me aparatin me frekuencė tė lartė. Kjo metodė ka ēmim mė tė lartė dhe kryhet vetėm nė disa pjesė tė vogla, rreth buzėve, zylyfeve dhe nė disa pjesė intime.
Se sa herė duhet pėrsėritur procedurėn dhe sa do tė zgjasė, varet nga trajtimi dhe ėshtė ēėshtje individuale se pas sa kohe sėrish mund t’ju paraqiten.
http://www.telegrafi.com/data/image/laser-depilim.jpg

emine
19-02-12, 15:25
me nukaq:tongue:

Elina
23-02-12, 18:08
me nukaq:tongue:


Oh,syte xixa t'qesin a :tongue:

emine
23-02-12, 20:02
Oh,syte xixa t'qesin a :tongue:

mos ma permen,se mpaten huazu qet nukaqken e provova meta as knej as anej,:biggrin:

Elina
23-02-12, 22:57
mos ma permen,se mpaten huazu qet nukaqken e provova meta as knej as anej,:biggrin:


Pervoje te hidhur kam pase dhe une :tongue:S'e ka provu djali i mire ket trip,se tybeeeeeeeeeeeeee,s'kish lype cka po lype.......nejse s'po e zgjas me shume :biggrin:

lovely
23-02-12, 22:58
Kapni zhiletat e leni nukaqat se kan me iu bo site ma kuq se leshi i Baces Musse hahahahahaha :P

emine
23-02-12, 23:01
Pervoje te hidhur kam pase dhe une :tongue:S'e ka provu djali i mire ket trip,se tybeeeeeeeeeeeeee,s'kish lype cka po lype.......nejse s'po e zgjas me shume :biggrin:
vec ner sjetlla me ja pas nu nukaqken krejt knaqsi i kish ardhe per jeten
Elina une pata pesu keq,nukaqka pe shkulka me rraj,met njana kam me e tjetra pa tan veren e gat,amo nje galje ma pak se vec njanen kam e trajtojsha :biggrin:

Virti
23-02-12, 23:02
alltanbash, dy gure qereqi... :cool:

e_martumja
23-02-12, 23:02
Kapni zhiletat e leni nukaqat se kan me iu bo site ma kuq se leshi i Baces Musse hahahahahaha :P
hahhahhhahaha


une kam kqyr ne kohen e fundit me bo qesi me lazer qe ti zhduk pergjithemone :cool:

lovely
23-02-12, 23:07
hahhahhhahaha


une kam kqyr ne kohen e fundit me bo qesi me lazer qe ti zhduk pergjithemone :cool:


Faleminderit shume per informaten:biggrin:

e_martumja
23-02-12, 23:11
Faleminderit shume per informaten:biggrin:
Vetem nese i ke te barrdha nuk ben ose nese je si zezake ahahhaha

jadore
23-02-12, 23:37
Kapni zhiletat e leni nukaqat se kan me iu bo site ma kuq se leshi i Baces Musse hahahahahaha :P

Ati im lart ne qiell , kuptoj dhe fali robi-inat tua poshte ne toke ...
kane derte..
Amin.

lovely
23-02-12, 23:43
Ati im lart ne qiell , kuptoj dhe fali robi-inat tua poshte ne toke ...
kane derte..
Amin.


Jadore, nuk ke veq ti Baca Mussa, edhe Lojetari e ngjeh njo, qe e ka leshin e kuq:biggrin:

Citoj Lojetarin;

.Ishte njė pasdite gushti ,dhe dielli po pėrshėndetej duke lėnė prapa njė ngjyrė tė kuqrremt si leshi i bacėc Musė( Jo i bacės sė jadorės) nė qiell