PDA

View Full Version : Tė mėrkurėn fillon Polifesti ...


Jana
16-09-09, 16:39
Me 16, 19 dhe 20 shtator nė sallėn "1 Tetori" nė Prishtinė, do tė mbahet pėr tė nėntėn herė me radhė, festivalin i kėngės "Polifest 2009".

Ky festival, i cili organizohet tradicionalisht nga RTV21 dhe "Polifonia", do tė zhvillohet nė tri net: natėn e fėmijėve, natėn e kėngės popullore dhe natėn e kėngės zbavitėse.

Nata e parė e festivalit do tė jetė nata e fėmijėve, e cila sivjet, krahasuar me edicionet e kaluara, do tė ketė disa ndryshime.

Ndėrkaq, dy netėt tjera tė festivalit, nata e kėngės popullore dhe zbavitėse, nuk do tė ndryshojnė shumė nė koncept.

Sipas drejtorit artistik Naim Krasniqi, edhe sivjet "Polifesti", sikurse viteve tė kaluara, do tė sjellė kėngėtarė tė rinj qė premtojnė nė tė ardhmen.