PDA

View Full Version : Tullumba


Arita
17-09-09, 17:28
Do te isha shum falnderuse nese dikush mundet me ma tregu ndoj recept per Tullumba

hajt kush din me qit tullumba tregona receptin ??

Jana
17-09-09, 22:16
Pėr 25 copė duhen:
Pėr brumin:
Miell 1 gotė, vaj ose gjalpė 2-3 lugė gjelle, vezė 3-4 kokrra, pak krypė e sheqer, ujė treēerek gote.
Pėr sherbet:
Sheqer 2 gota, ujė 2 gota, vaj pėr skuqje.

Brumi pėr tullumba pėrgatitet duke zier nė uje miell sė bashku me gjalpė ose yndyrė tjetėr dhe pas zierjes ky brumė pėrzihet me sasi tė madhe vezėsh, Pėr ti dhėnė formėn tullumbave pėrdoret njė vegėl e dhėmbėzuar. Forma mbushet me brumė dhe vihen tė piqen nga tė dyja anėt nė zjarr tė nxehtė. Pas skuqjes hiqen nga zjarri dhe hidhen nė shėrbet tė ftohtė ku mbahen 1-2 ninuta. Pastaj hiqen dhe rreshtohen nė pjatė.

Arita
19-09-09, 22:10
Jana flm shum per recept oo jon ba te shijshmeee qe po te knaqin
kush don me bo tullumba merrene kete recept me te knaqq

Triangle
28-08-10, 02:23
Pėr 25 copė duhen:
Pėr brumin:
Miell 1 gotė, vaj ose gjalpė 2-3 lugė gjelle, vezė 3-4 kokrra, pak krypė e sheqer, ujė treēerek gote.
Pėr sherbet:
Sheqer 2 gota, ujė 2 gota, vaj pėr skuqje.

Brumi pėr tullumba pėrgatitet duke zier nė uje miell sė bashku me gjalpė ose yndyrė tjetėr dhe pas zierjes ky brumė pėrzihet me sasi tė madhe vezėsh, Pėr ti dhėnė formėn tullumbave pėrdoret njė vegėl e dhėmbėzuar. Forma mbushet me brumė dhe vihen tė piqen nga tė dyja anėt nė zjarr tė nxehtė. Pas skuqjes hiqen nga zjarri dhe hidhen nė shėrbet tė ftohtė ku mbahen 1-2 ninuta. Pastaj hiqen dhe rreshtohen nė pjatė.
Eshte mire qe brumi te vritet mire me dore.. pastaj vezet ia hedh simbas nevojes.. nje nga nje , jo krejte menjehere.. sepse nuk grafulojne ( shtojne ).. ;)

Elina
20-05-11, 14:57
Eh,puna e tullumbave ish mesele :tongue:....kam provu nja dy here me i maru..nuk m'kan dale ashtu si kam pas qef...edhe ma nuk i kam hy atij muhabeti. :D

emine
20-05-11, 18:37
mu kujtu roadrunner ,,,kure e thirrke dikond tullum hahahhahahahhahhahahahhah

Zero Cool
22-05-11, 12:23
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTVGZNJCckbcNaxmwU5uMPkbHmZAgMfM XaZwXI5jpFC6odjAeBzig

emine
22-05-11, 12:38
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTVGZNJCckbcNaxmwU5uMPkbHmZAgMfM XaZwXI5jpFC6odjAeBzigmos thuj se je msu me ndreq tulluma hahhahahhahhahah

Zero Cool
22-05-11, 18:26
mos thuj se je msu me ndreq tulluma hahhahahhahhahah

qysh jo ;)
receptin ma ka dhan jana ;)