PDA

View Full Version : sahit muja miliarderi shqiptar bytyci company


lirik
17-09-09, 21:08
Sahit Muja, Miliarderi Shqiptar, Bytyci Company
Sahit Muja, lindur dhe rritur ne Tropoje, ne fshatin Vlad/Pac, pasuria e tij kalon shifren e $2 miliard, kto para te fituara pas viteve 90....Sahit Muja ka mabru universitetin per ekonomik ne Tirane, gjate vetive 90 ka qene nje nder te paret njerez qe i kundervieht rregjimit totalitar komunist....pastaj ai ka leviz ne Itali, per te shku ne Turqi ku behet pjese e Skuadrabe me presitjgoze te boksit Turk, po ashtu vazhdon bizneset e tij ne restorante dhe ne prona te pa lujtshme, behet nje nder aksioneret me te medhenj te nacionalistit Turk Alparslan Turkesh dhe partise se tij. Gjat qendrimit te tij ne Turqi ky kishte lidhje shum te forta me njerez me influence te pamatur ne jeten e biznesit dhe ate shoqerore te vendit ton mik.

Perfshirja e tij ne politik, dhe financimet e tij te disa organizatave ne Turqi, Bosnje, cojne tek nje atentat ku nje plumb i kap kryet por qe nuk rrezultoj fatal....gjat atentatit Zoti Muja, therret qe Zoti mua ma ka fale jeten dhe nje qen rrugesh nuk mund te ma merr ate...atentatori vritet nga bodigardet e Zotit Muja. Ky rast shnderohet ne nje legjende urbane ne Turqi, ku i lidhen edhe kenge.

Atentati ne fjale dhe kansoja kundrejt jetes se tij, e con Zotin Muja ne Amerike, tashme jo si nje rrefugjat i rendomte sic shkoj nga Shqiperia ne Itali ne fillim te viteve 90, por si nje milioner me biznese te konsoliduara.

Jeta e tij ne Amerike lidhet serisht me boten e biznesit, tashme ai vazhdon te nderoj perandorine e tij ekonike, ku pjese te pasurise se tij vijne nga Kompani mineralesh (te perqnedruara sidomos ne Tropoje dhe Kukes), kompani ndetrimi ne USA, kompani real estate, nje zinxhir restorantesh e shum e shum kompani te permasave te ndryshme.

Zoti Muja njifet si nje nder donatoret me te medhenj kjo ne baze te vleftes monetare te dhuruar Ushtrise Clirimtare te Kosoves, lidhjet e tij me boten e politikes dhe grupimet e ndryshme te lobizmit neper Amerike e bejne lehtesisht te mundhsme qe Zoti Muja te dhurija miliona dollare armatime ushtareve tan te UCKse.

Zoti Muja njifet ne qarqet e politikes Serbe si nje nder lobistat me te fuqishem per ceshtjen e Rrepublikes se Kosoves.

Zoti na i shtoft njerzit si ky Tropojani, Zoti Sahit Muja.....

mund te klikoni dhe te shikoni informacione per Zotin Muja ne shum shtype nderkombetare, vetem shkoni ke google apo edhe tek profili i tij ne Wikipedia.org.Eh pra popull, kshu njerzish na duhen ne Shqiptareve, njerez qe kur kapin boten e arte jasht atdheut nuk harrojne rrenjet se nga vijne.
__________________

lirik
17-09-09, 21:15
E verteta eshte se ne Shqiptaret jemi pake Xheloze Une kam 30 viet ne NY. Kame pase nderin ta takoj Zn Sahit Muja ne nje dasem, Ai jo vetem eshte biznesmeni me i madhe ne historine e kombit Shqiptare ,ai eshte burre i fort malsie i cili cdo dite mundohet per Kombin Shqiptar. Ai eshte koke ulur e puntor nuk shet mende fare djali i Axhes ka punuar per te ai thot me kujtohet kur Zn Sahit Muja erdhi isha duke ngrene buke me domate e djathe e u ule me mua e ngreni darke ne mbremye me ftoj tek nje restorant i tije ku Clinton ishte per darke. Zn Muja eshte shume trim e i zgjuar ai para shume viteve krioj nje kompani ne kine E quajtur Alibaba vizitoni ktu www.alibaba.com (http://www.alibaba.com/) sot kijo kompani eshte me e madhja ne Bote me 8 miljon biznese ne te.
Baba i Sahit Mujes esht Ali Sadria nga Vladi, Paci i Tropojes. Ai vendosi kete emer ne nder te babait . Ai e themeloj kete kompani me nje familje Kineze, Kijo kompani kur doli publik shiti miljarda dolare. Vetem imagjinoni nje Shqiptar se si krion kompanine me te madhe ne bote dhe vendose emrin e babait e ku ne Kine. Ne Turqi, Oman, Filipins, India, Amerika, Shqiperi, Kosove, Brazil. ai ka disa biznese, Ai vertet e filloj biznesin para 20 vjetve por ai eshte njeriu me i zgjuar i kohrave tona. Ai eshte i martuar me nje Amerikane Familja e gruas jane miljarder Amerikane dhe zotrojne 7 kanale televizive. Dhe shume pasuri, tani Zn Sahit Muja eshte drejtusi i bizneseve te Gruas shuma e parave te tyre kalon 10 miljard dollar. Ai ishte i pasur para se te martohej por martesa e forcoi me shume. Sahit Muja ka hise ne 500 kompany Amerikane dhe sic po shihet ai ka objektiv te madh. Ai kishte thene ne nje darke para ca ditesh djemet e Ilirve do te jene lideret e Amerikes. ai ka dy djeme e nje Vajze. Se si i beri parate shpejt? me zgjuarsi, i lidhur politikisht, trim, e nacionalist i mbaruar. Dikuj i jep Zoti. E Sahit Muja e ka hallall.
http://www.forumishqiptar.com/images/statusicon/user_offline.gif http://www.forumishqiptar.com/images/buttons/reputation.gif (http://www.forumishqiptar.com/reputation.php?p=2381414) vbrep_register("2381414") http://www.forumishqiptar.com/images/buttons/report.gif (http://www.forumishqiptar.com/report.php?p=2381414) http://www.forumishqiptar.com/images/buttons/quote.gif (http://www.forumishqiptar.com/newreply.php?do=newreply&p=2381414)

lirik
17-09-09, 21:17
Nje dit kur pava emrin E Sahit Muja dhe fotografine e tije ne gazeten me te madhe te biznesit ne bote Wall Street jurnal, me thane te drejten filova te qaje nga gezimi. Gazeta thoshte Shqiptari I fuqishem Miljarder O zot Jam 60 vjec E qajta si femi. Une tani mburrem me kete vella Shqiptare ai me te vertete eshte Shqiptari me i Zoti sot ne Bote i kjoft Hallall buka e Kombit Shqiptare. lexoni ketu per te ne mediat Botrore. http://www.google.com/search?hl=en&n...onaire&spell=1 (http://www.google.com/search?hl=en&num=100&ei=lPqVSu2zL4_WlAeTyqykDA&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=sahit+muja+billionaire&spell=1)
http://www.forumishqiptar.com/images/statusicon/user_offline.gif http://www.forumishqiptar.com/images/buttons/reputation.gif (http://www.forumishqiptar.com/reputation.php?p=2381417) vbrep_register("2381417") http://www.forumishqiptar.com/images/buttons/report.gif (http://www.forumishqiptar.com/report.php?p=2381417)


ja se si e spjegon nji patriot atdhetar ndjenjen per sahit mujen
http://www.forumishqiptar.com/images/buttons/quote.gif (http://www.forumishqiptar.com/newreply.php?do=newreply&p=2381417)

lirik
17-09-09, 21:30
Me qene se ke degjuar vetem ne forum per te lexo ketu ne mediat botrore http://www.google.com/search?hl=en&s...&aq=f&oq=&aqi= (http://www.google.com/search?hl=en&source=hp&q=sahit+muja&btnG=Google+Search&aq=f&oq=&aqi=). Sa di une ai ka bere per Shqiperine e Shqiptaret shume. ai ndihmoj luften e kosoves ti mund te lexosh nga media serbe pushka e gjetur te Adem jashari ishte dhurate nga Sahit Muja ne tropoje Vete ai me vellezer ishin ata te pret te furrnizonin UCK me Armatim. Ai dha shume para tek senatoret e kongresmenet amerikane per Kosoven. Ai solli Bushin ne Shqiperi, Shume shqiptare jane punsuar nga Sahit Muja ne Amerike, edhe nga familja ime, Ai po publikon artikuj ne medjat Amerikane pe Shqiperine, kerko dhe i lexon ato. Ai tani po investon ne Shqiperi ne Minerale dhe kompania e tije Bytyci eshte ne tregun botror. Ai po puneson njerz ne Kosove E Shqiperi.


--------------------------------------------

se sa krenarė duhet te jemi ne kosvarėt per shqiponjen legjendė e kombit skendeerbeu i dytė Adem Jashari


Adem jashari kishte lidhje me sahit mujen nga trpoja me shum oficera nga shqiperia e me lidhje tjera kishte lidhje me zahir pajazitin me sali qekun me shum tjer nga vende te ndryshme te atdheut gjakov prirren deqan me llap e me shalė e te gjitha zonat shqiptare
tamam sokol mali me sy shqipnje strenip i oso kukes
nga drenica e trimnive te pa numerta nga drenica keshtjella enurrnisė shqiptare -
sot disa kosovarė me shpirtė e me zemer te vogel nuk pranoj kti kolosi me ja ngrit permendoren mu ne mes te prishtines
per zahir pajazitin u gjet vendi ndersa per jasharajt thonė nuk ka vend prishtina por kjo i ftofė e i zvoglon zemrat e shqiptarve te kosoves
kosovarėt jan korit me adem jasharin me te cilin krenohet bota ndersa
shpirtat e vegjel me vetedjije fisnore eklanore nuk pranojn qe legjendes krenaris botrore qdemit dhe jasharajve te ju ngrisin permendore qe asnjė renje heroike nuk mundte krahasohet me rėnjen e tyre n e histori

lirik
23-09-09, 07:02
A jeni me te bazuar kur akuzoni Mr Sahit Muja per Exagjerime.
Une Jetoj ne NY ka 30 vjete.
E njohe personalisht Ate.
Ai kurre nuk ka thene kame personalisht miljarda.

Ose te mundohet te beje ze, familja e gruas se tije ka median Amerikane,
Po deshi ze bene kure te Done.
Mund te lexoni qindra artikuj nga ai ne fushen e biznesit botrore ku ai mundohet te perziej me kosoven, Shqiperine, qe te ndihmoje.

Ai eshte me origjine nga Paci,Tropojan dhe eshte njeriu me i pasur Shqiptar ne Bote.

Eshte dhender i nje familje miljardere Amerikane ne fushen e medjave e bizneseve globale.
Ai ka shume biznese Dhe Pallate ne NY ne te cilat punojne edhe Shqiptare.

Ai gjithashtu ka biznese ne fushen e mineraleve, ne disa vende te botes me partnere.
E verteta eshte se Ai esht Miljardere, Dhe patjeter miqet e tije e kane ndihmuar. Ai po ndihmon shume ne ceshtjen kombetare.

lirik
23-09-09, 07:05
Sahit Muja Duke Qenė Dhenderr I Nje Familje Amerikane Qe I Ka Ne Dorė Mediat Amerikane Ai Arrin Qe Ne Mediat Amerikane Ta Aktualizoj Koosoven Shqiperinė-
Pra Bij Si Ky Duhet Te Ket Kombi Shqiptarė-
Mediat Serbe Derdellisin Kunder Sahit Mujes -
Dhe Njerzve Te Till Patriot-
Shqiptarėt Duhet Te Bashkohen Rreth Kti Njeriu Rreth Sahit Mujes E Te Ja Japin Krahun Atdheut Vetvetes Dhe Biznesit -
Ruajeni Shqiptarin E Fortė Dhe Dijani Vleren O Shqiptarė

lirik
23-09-09, 07:07
Ai SAHIT MUJA padyshim po ben nje pune te mire me artikujt e tij, reklame dhe lobing per Shqiperine dhe Kosoven. Shpresoj te kete dhe te tjere te bejne te njejten gje, aq me teper qe ka nje fare vakumi shqiptar ne mediat anglishtfolese/internet ne kete aspekt.

P.sh. une rastesisht gjeta para disa ditesh nje video tip dokumentari turistik per Shqiperine (Discover Albania), qe mesa duket ka vite qe eshte bere, po fatkeqsisht as mediat shqitpare s'e promovojne. E kam hasur vetem tek faqja e Korrierit, nje version me te shkurter te kesaj. Kuptohet kjo eshte reklame, paraqet anen "roze" te Shqiperise, ashtu sic i duhet nje video te tille reklame qe synon audiencen e huaj, sic jane dhe video-reklamat e vendeve te tjera. Thashe po e sjell tek PPU meqe e gjeta si shkrim artikull te shkurter, thjesht per efekt promovimi. Ja qe s'e pa te arsyeshme ta botoje PPU-ja. Tongue

Keshtu qe ne kete kontekst, artikujt reklama dhe lobing si keto te Sahitit jane nje kontribut pozitiv, patjeter.
Une thjesht pyeta "kush eshte" dmth nese dinte dikush dicka me shume per te, meqe e kam lexuar kohet e fundit ne media po s'e kisha degjuar me pare

KY MENDIM ESHT I NJE KOMENTUESI SHQIPTARė PER SAHIT MUJEN
Sahit Muja dhe te gjith shqiptarėt dhe biznesmenet shqiptarė bashkohuni rreth shpetimit kombtarė

lirik
23-09-09, 09:17
Sahit Muja ėshtė njė bilioner Shqiptaro-Amerikan. Z. Sahit Muja ėshtė njė person shumė i pasur dhe i fuqishėm i nacionalitetit shqiptar nė SHBA. Qė nga viti 1992 Sahit Muja i mbiquajtur, Sam Muja ka qenė njė mbėshtetės i madh i lėvizjes anti serbe. Z. Sahit Muja ėshtė shumė mirė i arsimuar dhe jashtėzakonisht modest. Ai ėshtė i lidhur me shumė njerėz tė fuqishėm nė SHBA dhe nė botė. Z. Muja vetė ėshtė bėrė bilioner. Pasuria e tij ėshtė rreth 2 miliardė dollarė me bizneset e tij nė SHBA, Azi, Turqi dhe Shqipėri. Shumica e pasurisė sė tij ėshtė nė fushėn e Minierave, Mineraleve shqiptare, Real Estate, restorante, dhe ndėrmarrje tė tjera. Nė vitin 1992 Z. Sahit Muja investoi 60 milionė dollarė nė Stamboll pėr tė ndihmuar Bosnjėn. Z. Sahit Muja ishte mii i ngushte me Presidentin boshnjak Izetbegoviē. Nė SHBA ai ka punuar me politikanė dhe kundėr interesave serbe. Sahit Muja lindi nė Vlad, Pac, Tropojė, tė Shqipėrisė me prindėr nga njė klasė e mesme. Nė fillim tė viteve tė jetės sė tij ai binte nė sy pėr zgjuarsi dhe ishte i respektuar nga mėsuesit e tij, ai ishte njė student i shkėlqyer. Nė vitet e tij si student ai filloi lėvizjen e tij kundėr komunizmit me miqtė e tij nga Tropoja, Sali Berisha dhe Azem Hajdari. Pas rėnies sė komunizmit ai u largua nga Shqipėria dhe emigroi nė Itali. Nga atje nė Turqi. Ai e filloi karierėn me njė ekip boksi dhe nė mėnyrė tė shpejtė ariti tė bėhet njė mik i mirė me krerė tė tė fuqishėm tė nacionalitetit turk si me Z. Alparslan Turkesh, njė person i fuqishėm turk i kohėrave moderne. Nė Serbi gjatė konfliktit boshnjak Z. Muja mbėshteti boshnjakėt dhe lėvizjen e tyre. Mr Muja bėhet njė mik i mirė me Presidentin Izetbegoviē. Mr Sahit Muja e lidh me aftėsinė pėr tė bėrė vetė atė miliona dollarė nė partneritet me bilionerėt turq. Ai ka investuar paratė e tij kryesisht nė Real Estate, miniera dhe pasuri nėntokėsore. Z. Muja dhe grupi i tij nisėn njė aksion tė madh tė luftės kundėr mafias, drogės dhe prostitucionit. Suksesi i tij tė bėhet problem pėr tė cilin mafia turke urdhėroi vrasjen e tij nė Stamboll nė 1995. ai u sulmua me armė nga njė bandė turke. Z. Muja ishte qėlluar nė anėn e majtė tė tij kishte shpėtuar pa dėmtuar rrjetin e kockave. Nga persona tė armatosur mbeti i vrarė truproja i tij. Kjo u bė njė legjendė. Dhe kėngėn e bėrė pėr atė rast quhet “Qentė e rrugėve nuk vrasin njė ujk”. Nė fillim tė 1996 ai u akuzua pėr lidhje me kurdėt. Por ai theksoi se “Unė kurrė nuk do tė mbėshtesė njė Grup, njė Parti, njė komb, njė Fe e cila kėrkon tė nxisė dhunė kundėr civilėve. Dhe pas kėsaj nė vitin 1996 Z. Muja lėvizi nė SHBA. MR Sahit Muja nė 2001 ai ka publikuar njė libėr pėr luftėn nė Kosovė, duke e pėrshkruar regjimin tė Millosheviēit dhe ushtrisė serbe si vampirė. Nė vitet e tij nė SHBA. Nė kohėn e luftės nė Kosovė ai pėrdori lidhjen e tij dhe tė hollat qė tė vėrė SHBA kundėr Serbisė. Ai ka deklaruar se “Unė isha kundėr regjimit tė Millosheviēit jo kundėr popullit serb. Unė isha kundėr komunizmit nė Shqipėri jo kundėr popullit shqiptar. Unė jam kundėr ēdo forme tė terroristėve. Dua paqe dhe prosperitet pėr tė gjithė.”

lirik
23-09-09, 09:20
Kur forcat serbe e kan vra Adem Jasharin
flitet se pushka e Sahit Mujes dhuruar Adem Jasharit si kujtim esht gjetur-
ne kullen e Adem Jasharit dhe se Sahit Muja ka pas lidhje me Adem Jasharin

lirik
23-09-09, 09:25
Sahit Muja gjak malsori

porsi ylli e meteori
e ndihmoj qeshtjen kombtare
po e kish zemren argjentare
por si gurrė qe del prej mali
at kullim atdheut ia fali
kaloj shtete nderkombtare
tue ndjekė hijet ziliqare
kush me e gri e kush me e pre
veq pse i thonė shqiptarė me fe

lindė e rrit ė n 'male kreshnike
ne shqipninė e lashtė etnike
po i ka ndjenjat patriote
e don token kastriote
ku e kan lindur mėmė e at
prej tropoje e n' lazarat
prej kosove ne qameri
gjith ku i thonė vendit shqipni
i don te lira keto troje
sahit muja i zog tropoje
zog i shqipes si skyfteri
i rrnoft fama puna e nderi
i ka ndjenjat atdhetare

----------
ndihmoj luften qlirimtare

si sokol ai si zog zane
e ka ndihmue ushtrinė dardane

zemra e tij zemer malsore
gjith tue dasht token arbnore

fort i shkatht thonė si rrymė rrrfeje
gjaku shqip po i rrjedhė nder deje

e ka zemren shum bujare
e i ka hapė ato thesare

si e hapė dielli driten te arit
ashtu e qelė qehren t' dollarit

me i ndihmue prore shqiptarit

per biznes mjeshter i rrallė

vargu im yllė e ka shpallė

patriot me shenj t' simbolit

ky sternip i Mic sokolit

fort i njohur per suksese
i leht si zog flutron n biznese

ja hjeshon artin zanatit

por si zog shkon n' maja t' shpatit
lart e ma lart u njit sahiti

gjak shqiptari e zog petriti

mori famė e mori emer
plot me dritė ma kish at zemer

e ka zjarrė zemren shqiptare
pėrkushtue pėr troje te parve

shquhet ne punė por si vizllima
lindė n' malsi e u rrit me trima

vlera e mallit kapitale
ka shkue lart sa i bjeshk me male

depertues esht por si zhgjeta
lidhė me shpirt per troje t' veta

------------------------
Nga autori xhelal ferizi autori i dy miljon vargjeve shqiptare
ne mergim
kontakti me autorin
[email protected]
http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/user_online.gif

E mira e ka te miren -
ne qoftė se ky njeri ka ndihmuar kryenrgitjen shqiptare dhe ushtrinė qlirimitare dhe esht kaq patriot i madh-
le te kendohet kenga shqiptare nga kengtart shqiptar me vargje te kenges se kompunuar nga komponisti autori xhelal ferizi lirku ne mergim -

kengtarėt shqiptar e kan per borgj ti kendojn kti kontribuesi atdhetar shqiptar Sahit Mujes
http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/quote.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/newreply.php?do=newreply&p=1756561)