PDA

View Full Version : Revani ...


Jana
17-09-09, 22:06
p.s
Ne disa postime kam lexu qe e permendin shpesh disa antar kete fjal...e kerkova dhe e gjeta...
http://www.telegrafi.com/fo/receta/f.0917020822239_m.jpg

Pėrbėrėsit:
* 10 vezė tė freskėta fshati
* 10 lugė sheqer
* 10 lugė miell
Sherbeti pasi tė fillojė tė vlojė, vazhdon zierjen edhe pesė min. nė zjarr tė ulėt.
* 1 kg sheqer
* 5 gota ujė,
* 1 qeskė sheqer vanilje
* 4 rrathė tė hollė limoni.
Pėrgatitja:
Tunden vezėt me sheqer gjersa tė krijohet njė shkumė e qėndrueshme dhe tė shtojnė vėllimin 4-5 herė. Shtohen tė verdhat e vezėve njė nga njė duke i tundur vazhdimisht. Hidhet mielli me lugė duke e pėrzier nga lartė-poshtė qė tė mos ulet brumi. Masa derdhet nė tepsi tė lyer me yndyrė e tė pėrmillur. Tepsia mbushet nė ¾ e lartėsisė,pasi qė gjatė pjekjes brumi rritė vėllimin. Futet nė furrė tė nxehtė me temperaturė 140 gradė C pėr t’u pjekur pėr afro 1 orė. Gjatė pjekjes furra nuk hapet. Pasi tė ftohet,hidhet sherbeti i vakėt. Pritet nė delima.