PDA

View Full Version : Revani ...


Jana
20-09-09, 16:55
Pėrbėrėsit:
* 10 vezė tė freskėta fshati
* 10 lugė sheqer
* 10 lugė miell
Sherbeti pasi tė fillojė tė vlojė, vazhdon zierjen edhe pesė min. nė zjarr tė ulėt.
* 1 kg sheqer
* 5 gota ujė,
* 1 qeskė sheqer vanilje
* 4 rrathė tė hollė limoni.
Pėrgatitja:
Tunden vezėt me sheqer gjersa tė krijohet njė shkumė e qėndrueshme dhe tė shtojnė vėllimin 4-5 herė. Shtohen tė verdhat e vezėve njė nga njė duke i tundur vazhdimisht. Hidhet mielli me lugė duke e pėrzier nga lartė-poshtė qė tė mos ulet brumi. Masa derdhet nė tepsi tė lyer me yndyrė e tė pėrmillur. Tepsia mbushet nė ¾ e lartėsisė,pasi qė gjatė pjekjes brumi rritė vėllimin. Futet nė furrė tė nxehtė me temperaturė 140 gradė C pėr t’u pjekur pėr afro 1 orė. Gjatė pjekjes furra nuk hapet. Pasi tė ftohet,hidhet sherbeti i vakėt. Pritet nė delima.

uliksi31
20-09-09, 21:18
Pėrbėrėsit:
* 10 vezė tė freskėta fshati
* 10 lugė sheqer
* 10 lugė miell
Sherbeti pasi tė fillojė tė vlojė, vazhdon zierjen edhe pesė min. nė zjarr tė ulėt.
* 1 kg sheqer
* 5 gota ujė,
* 1 qeskė sheqer vanilje
* 4 rrathė tė hollė limoni.
Pėrgatitja:
Tunden vezėt me sheqer gjersa tė krijohet njė shkumė e qėndrueshme dhe tė shtojnė vėllimin 4-5 herė. Shtohen tė verdhat e vezėve njė nga njė duke i tundur vazhdimisht. Hidhet mielli me lugė duke e pėrzier nga lartė-poshtė qė tė mos ulet brumi. Masa derdhet nė tepsi tė lyer me yndyrė e tė pėrmillur. Tepsia mbushet nė ¾ e lartėsisė,pasi qė gjatė pjekjes brumi rritė vėllimin. Futet nė furrė tė nxehtė me temperaturė 140 gradė C pėr t’u pjekur pėr afro 1 orė. Gjatė pjekjes furra nuk hapet. Pasi tė ftohet,hidhet sherbeti i vakėt. Pritet nė delima.

Falemderit Jana per ingredients, (perbersit) prej sabahit ja kame nis ksaj emebelsire. Tash pe shoh pse vendi vend spom nxen. Ani edhe 1 kg. sheqer per sherbet.:biggrin: Kjo quhet recipe for suicide.Ahhahahahahaha

P.S. Perhejr barami...

Jana
20-09-09, 21:24
Falemderit Jana per ingredients, (perbersit) prej sabahit ja kame nis ksaj emebelsire. Tash pe shoh pse vendi vend spom nxen. Ani edhe 1 kg. sheqer per sherbet.:biggrin: Kjo quhet recipe for suicide.Ahhahahahahaha

P.S. Perhejr barami...

Ska perse....ktu en FD e kam msu ket fjal per her te par...edhe besom ka koh qe e kam kerku ket recept e me ne fund e gjeta...mua mu duk shum e rond...

p.s Faleminderit per urim...
Urime edhe juve....

Diana007
20-09-09, 21:29
Falemderit Jana per ingredients, (perbersit) prej sabahit ja kame nis ksaj emebelsire. Tash pe shoh pse vendi vend spom nxen. Ani edhe 1 kg. sheqer per sherbet.:biggrin: Kjo quhet recipe for suicide.Ahhahahahahaha

P.S. Perhejr barami...

Hm provoje me 1/3 te kg ose edhe pak me pak se 1/3 sheqer kam me qen edhe shum ma e mir :smile:

Dallandyshja_718
22-09-09, 03:39
Falemderit Jana per ingredients, (perbersit) prej sabahit ja kame nis ksaj emebelsire. Tash pe shoh pse vendi vend spom nxen. Ani edhe 1 kg. sheqer per sherbet.:biggrin: Kjo quhet recipe for suicide.Ahhahahahahaha

P.S. Perhejr barami...


Qyre ky, paj ata chi jane t'amel nuk i qesen sheqerr edhe gji'chka u vjen t'amel...


P.S. Bubareq Bajrami, se edhe n'shpi t'jam kje e shyqyr kishe pa dale n'shetije:biggrin:

Estella
22-09-09, 09:44
Falemderit Jana per ingredients, (perbersit) prej sabahit ja kame nis ksaj emebelsire. Tash pe shoh pse vendi vend spom nxen. Ani edhe 1 kg. sheqer per sherbet.:biggrin: Kjo quhet recipe for suicide.Ahhahahahahaha

P.S. Perhejr barami...


Shume intresant edhe mua me ka ra ne sy te cdo embelire kaq shume sheqer mi qit... nuk muj me dit arsyn pse ?