PDA

View Full Version : Berisha lobon pėr pavarėsinė e Kosovės


Tomori
30-09-09, 20:32
Berisha lobon pėr pavarėsinė e Kosovės, Meta pėr vizat

http://images.mt.net.mk/images/saliberisha.jpgNju-Jork, 24 shtator (MIA) - Lobingu pėr liberalizimin e vizave pėr Shqipėrine dhe njohja e pavarėsisė sė Kosovės nga vendet tė cilat akoma nuk e kanė ndėrmarrė njė hap tė tillė ishte qėllimi kryesor i delegacionit shqiptar gjatė vizitės nė SHBA.

Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha i cili po merr pjesė nė samitin vjetor tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, ka pasur takime zyrtare me krerė tė ndryshėm tė botės.

Shefi i diplomacisė shqiptare, Ilir Meta, ka marre garancinė nga homologėt e tij pėr liberalizimin e vizave pėr shqiptarėt.

Ministri i Jashtem belg, Yves Leterne, per sa i pėrket liberalizimit tė vizave, u shpreh se Shqipėria ka bėrė pėrparime tė dukshme nė plotėsimin e kushteve tė udhėrrėfyesit tė Komisionit Europian dhe shprehu besimin nė pėrmbushjen e shpejtė tė tyre nga pala shqiptare, ēka do tė sillte njė reagim pozitiv pėr kėtė qėllim.

Meta mori pjesė nė darkėn Trans-Atlantike e cila u shtrua nga Sekretarja e Shtetit tė SHBA Hillari Klinton.

Klintoni i konfirmoi Metės vullnetin e SHBA-sė pėr njė bashkepunim tė ngushtė mes dy vendeve nė tė gjitha nivelet dhe i theksoi atij besimin e plote tek roli tepėr konstruktiv dhe i rėndėsishėm qė Shqipėria ka luajtur dhe do luajė si njė partnere e afėrt e SHBA-sė pėr mbarėvajtjen e sigurisė, paqes dhe stabilitetit rajonal.

murrizi
30-09-09, 20:44
Se ē'mu kujtua njė mik i madhė kėtu.
I nderuari ....... gjithmonė kur kishte njohje tė Kosovės nga ndonjė shtet, ai thoshte faliminderit Amerik.

uck_aksh
01-10-09, 02:58
Edhe kryeministri Berisha sesht kerka ky ne ven se me kerku qe politikanet e kosoves ata te vdekurit e keta te gjallet ti denoj qe ne token e Shqipris kan krijuar shtet ky i ndimon per njohje te ketij shteti

murrizi
05-10-09, 17:14
http://www.xenini.com/Sali-Berisha-mjekragji.jpg

cana91
07-10-09, 12:19
edhe ne takimin e djeshme me thacin aj i ka perseritur se do te loboj per kosoven dhe ajo do te ket edhe te drejten te zhvillohet ekonomikisht me nje port ne shqiperie

ATEIST
08-10-09, 11:12
Kisha nje pyetje.

Kur lobonte berisha per pavaresine e kosoves??
1. Kur i shiste nafte Milloshevicit ne 93 ( e pranuar nga vete berisha)
2. Kur arrestonte ushtaret e ardhshem te UCK me pretendimin se do destabilizonin rajonin??
3. Kur dilte kundra rambujese dhe nuk donte te firmosej marreveshja??
4. kur i deklaroi tadicit se kosova ska per te qene problemi qe do pengoje marrdhenjet shqiptaro-serbe
5 kur berri rrugen durres kukes nish ( e theksoj nish per ata qe nuik e dine destinacionin e vertete te rruges) dhe la plotesisht pa bere rrugen e arbrit??
6. kur mikun e tij me te madh deklaroi se kishte Dmir Fazllic?? (kete deklarate e ka bere ne parlamentin e shqiperise)

tani shtroj perseri pyetjen kur loboi berisha per kosoven??
kosovare, vellezerit e mi. te shkuara keni rene perseri ne doren e krimineleve qe ju vrane tere keto shekuj. kesaj rradhe jo drejt perdrejt po me ane te agjenteve te tyre

ATEIST
08-10-09, 18:03
edhe ne takimin e djeshme me thacin aj i ka perseritur se do te loboj per kosoven dhe ajo do te ket edhe te drejten te zhvillohet ekonomikisht me nje port ne shqiperie

Politikanet e tiranes jane ca servile dhe asgje tjeter. as berisha as nano e as rama tani skane cbejne se njelloj si politikanet e kosoves varen nga dikush tjeter. shkurt muhabeti jane kukulla ne dore te te huajve. ne tirane pak me fshehtaz ne kosove pak me hapur. keshtu qe te gjitha premtimet qe behen per kosoven nga tirana jane ajo cfare u kane dhene urdher padronet e tyre. por sali berisha ne vecanti dallohet si politikani qe ben gjithmone te kunderten e asaj cfar thote. dhe akuzon gjithmone te tjeret per ate qe ben vete. njelloj sikur te jete dhenderr sllav ( per ata qe se dine)