PDA

View Full Version : Femerat shqiptare- rekord per numrin e aborteve!


~AnnA~
01-10-09, 17:25
Femrat shqiptare mbajnė rekord nė tė gjithė botėn pėr numrin e lartė tė aborteve. Alarmi vjen nė Ditėn Ndėrkombėtare tė Kontraceptivėve. Shifrat edhe kėtė vit vazhdojnė tė flasin pėr njohuri fare tė pakta tė femrave shqiptare pėr parandalimin e shtatzėnive tė padėshiruara. Gjithēka vjen si shkak i mospėrdorimit tė metodave tė kontracepsionit apo pėrdorimit tė metodave tė pasigurta. Tė dhėnat e nxjerra nga Qendra pėr Popullsinė dhe Zhvillimin tregojnė se pėrafėrsisht 85 nga 100 gra me jetė seksuale aktive, tė cilat nuk pėrdorin ndonjė metodė kontraceptive, mund tė ngelen shtatzėna brenda njė viti. Ndėrsa nė botė, mė shumė se njė e katėrta e grave shtatzėna ose bėjnė aborte, ose kanė njė shtatzėni tė padėshiruar. Por pėr femrat shqiptare numri i lartė i aborteve tė padėshiruara qė ato bėjnė tregon se ato nuk kanė njė kulturė seksuale.

Alarmi
Eva Sahaēi, mjeke gjinekologe nė klinikėn “Marie Stopes” nė Tiranė shprehet: “Pėr disa femra nė vendin tonė, tė pėrdorėsh kontraceptivė mendohet ende si turp. Ndėrkohė qė nuk ka asgjė tė keqe ta bėsh njė gjė tė tillė pėr tė parandaluar njė shtatzėni tė padėshiruar, pasi ato duhet tė mendojnė se duhet ta jetojnė jetėn e tyre para se t’u japin jetė tė tjerėve”. Sipas mjekes gjinekologe, prezervativi ėshtė metoda mė e mirė pėr ta parandaluar njė shtatzėni tė padėshiruar, por edhe pėr t’u mbrojtur nga sėmundje seksualisht tė transmetueshme.

Vajzat e reja
Mė problematiket pėrsa u pėrket aborteve janė vajzat e reja, kryesisht adoleshentet, tė cilat shpesh kryejnė njė jetė seksuale tė pambrojtur dhe janė pak tė informuara. Dje, pėr prezantimin e Ditės Botėrore tė Kontracepsionit, Qendra Pėr Popullsinė dhe Zhvillimin ka organizuar njė takim me mjekė gjinekologė dhe specialistė tė kėsaj fushe pėr ndėrgjegjėsimin e popullatės pėr pėrdorimin e kontraceptivėve. Targeti i kėsaj qendre janė tė rinjtė dhe gratė, tė cilėt duhet tė jenė mė tė kujdesshėm pėr jetėn e tyre seksuale, pėr tė mos krijuar mė pas aborte apo sjellė nė jetė fėmijė tė padėshiruar.

Zonat rurale, mė tė painformuarat pėr metodat kontraceptive
Mungesa e informacionit pėr metodat kontraceptive dhe abortin ka bėrė qė zonat rurale tė jenė mė tė prekurat nga abortet e padėshiruara. Fushata ndėrgjegjėsuese pėr pėrdorimin e kontraceptivėve dhe planifikim familjar do tė pėrqendrohet mė shumė nė kėto zona pėr tė ulur numrin e aborteve tė padėshiruara, i cili rezulton tė jetė shumė i lartė. Sipas gjinekologes Eva Sahaēi, kjo vjen si pasojė se nė kėto zona nuk njihen metodat kontraceptive dhe ende veprohet me metodat e dikurshme tė abortit. “Nė zonat rurale metodat kontraceptive pėrdoren pak. Kjo pėr arsye se metodat moderne gratė fshatare i kanė pėr turp qė t’i pėrdorin. Pėrveē kėsaj, duke qenė se janė tė zėna me shumė punė, harrojnė t’i pėrdorin, harrojnė t’i pinė ēdo natė. Ndėrkohė qė mosmarrja nė mėnyrė tė rregullt shkakton probleme”, - ka pohuar mė tej gjinekologia. Por tė mėsosh tė jetosh jetėn tėnde para se t’u japėsh jetė tė tjerėve ėshtė shumė mė pak sesa t’i mohosh tė drejtėn e jetės njė krijese tė pafajshme./Panorama/

roadrunner
01-10-09, 18:38
Nuk di :S, diqka so ka me doket ne rregull

Oqeani
01-10-09, 19:32
Fatekeqesi !!!!!

Shtrohet pyetja : Sa ishim ba athua tash ?

AlbaSoft
01-10-09, 19:38
Me ne fund dhe ne me nje rekord.. per te ardh keq flitet qe n`kosov diku 40% abortojn femra t`pa martume.

Murgesha
01-10-09, 23:02
Duhet edhe nė Kosovė sa mė parė tė futet nė shkolla Edukimi Seksual.

Urata
02-10-09, 00:53
Pasha t'madhin Zot, dicka shume jame ligav....! Kete teme, ate te trafikimit te njerzve, Helmimet e nxensve sun po muj i lexoj....! Po m'liget trupi....!!!!!!

shfletuesi_
02-10-09, 08:48
Duhet edhe nė Kosovė sa mė parė tė futet nė shkolla Edukimi Seksual.

Shume e drejt por shtrohet pyetja.!! A ka kuadra per kete Edukim kur vet profesorat mesuesit mesueset jan te nivelit te till.

4peace
02-10-09, 10:55
*

Kerkoj ndjese per ata qe jane te ndjeshem per ate qo do ta them ne vijim.

Deri dje, si neper media ashtu edhe neper forume te ndryshme, flitej per te ardhmen tone te ndritshme, per te ardhmen ku koha eshte duke punuar per ne. E ky ishte nataliteti yne i madh. Ne, pra, apo nje shumice e madhe prej nesh, nga pamundesia per te bere dic me shume ne keto momente shume te disfavorshme per ne...mendonim se arme kryesore e kemi natalitetin. Arme kjo, me te cilen do ta tejkalonim numrin e fqinjeve tane gllaberues (greke, serbe, maqedone...).

Dhe je, nuk shkoi shume kohe e po na ndodh e kunderta: po vendosim rekorde ne aborte, qe, e perkthyer ne gjuhe politike i bie e kunderta e asaj cfare shresonim: me rekord ne abortime i ndihmojme pakesimit te popullsise shqiptare ne trojet tona. Molle qe nuk kaperdihet lehte per ne...


*

panta_rhei
02-10-09, 11:50
Pėrveq titullit, ky artikull nuk sjell asnjė fakt qė e vėrteton "rekordin".
Duke mos e mohuar seriozitetin dhe ndjeshmėrinė e temės qė prekė, lirisht mund tė them se gazeta Albania ia ka futė kot titullit pėr qėshtje tė tirazhit tė shitjes.
Pėr ata qė sot po tronditen nga ky titull: raporti nė gazetėn Albania ėshtė botuar nė fillim tė vitit 2007, dhe askush nuk e ka marrė si serioz.

roadrunner
02-10-09, 11:58
Une mund te shtoj vetem nje gje lidhje me ket artikull. Numri i aborteve ne vende me popullate te madhe mund te jete me i madh sesa numri i popullates Kosovare ne pergjithesi, dhe per ate nuk mund te mirret ky raport si rezultat statistikor

~AnnA~
02-10-09, 23:17
*Deri dje, si neper media ashtu edhe neper forume te ndryshme, flitej per te ardhmen tone te ndritshme, per te ardhmen ku koha eshte duke punuar per ne. E ky ishte nataliteti yne i madh. Ne, pra, apo nje shumice e madhe prej nesh, nga pamundesia per te bere dic me shume ne keto momente shume te disfavorshme per ne...mendonim se arme kryesore e kemi natalitetin. Arme kjo, me te cilen do ta tejkalonim numrin e fqinjeve tane gllaberues (greke, serbe, maqedone...).*

4peace, s'jam fare e ketij mendimi!!
Nuk arrihet sukses ne ceshtjen kombetare vetem po te jemi nje turme e madhe bagatishe, duke menduar se te kemi nga 12 femije, vetem per t'ja kaluar sllavit me popullsi....
Se di si mund te krahasoni ecjen e nje populli perpara me shtim te races!!!Zhvillimi ekonomik nuk bazohet ne shtimin e popullates, por ne edukimin e tij. Sot shqiptaret kan nevoje te arsimohen dhe t'u bucase zeri neper ambiente intelektuale dhe jo neper metarnitete..
Dhe ky rekord aborti eshte si rezultat i mosdijes, mosinformimit...

4peace
03-10-09, 08:33
4peace, s'jam fare e ketij mendimi!!
Nuk arrihet sukses ne ceshtjen kombetare vetem po te jemi nje turme e madhe bagatishe, duke menduar se te kemi nga 12 femije, vetem per t'ja kaluar sllavit me popullsi....
Se di si mund te krahasoni ecjen e nje populli perpara me shtim te races!!!Zhvillimi ekonomik nuk bazohet ne shtimin e popullates, por ne edukimin e tij. Sot shqiptaret kan nevoje te arsimohen dhe t'u bucase zeri neper ambiente intelektuale dhe jo neper metarnitete..
Dhe ky rekord aborti eshte si rezultat i mosdijes, mosinformimit...

Anna,
s'eshte ketu ceshtje mendimi, para se gjithash ceshtje e asaj se cfare po mendoj une. Fjala ishte per cka eshte shkruar deri para dy-tri viteve e me heret neper media e forume te ndryshme, ne te cilat kam marre pjese edhe une...

Une, pra, vetem e permenda ate cfare ka ndodhur (cfare eshte perfolur, perllogaritur...)me heret dhe kjo qe po/ka ndodhe qe eshte me se tragjike.

Kush me njeh pak me afer e din se une jam per kualitet e jo per kuantitet ku shpeshhere e perdori theninen "pak e hasėll n'tepsi t'madhe".

Per disa qe s'po ditkan t'i lexojne shifrat.

Nese thuhet se shqiptaret kane thyer rekord boteror ne abortim, ky rekord llogaritet sipas perqindjes per koke banori te nje vendi.

P.sh.
Kina ka me shume te burgosur ne bote. Mirepo, nese llogaritet per koke banori, atehere Amerika (SHBA-te) ia kalon Kines, sepse per koke banori (me perqindje [100] apo promile [1000]) ka me shume te burgosur.


***

emine
07-03-12, 20:45
Noni kapuqat he dreqen,se qut veten dam

Oqeani
07-03-12, 20:53
Duhet edhe nė Kosovė sa mė parė tė futet nė shkolla Edukimi Seksual.

Po don me thene : Me u seksovate me kulture a !!! ( Ani po e propozojme - Edukata morale !) !

Murgesha
07-03-12, 21:17
Po don me thene : Me u seksovate me kulture a !!! ( Ani po e propozojme - Edukata morale !) !

Nashta i ka ra qe kam dasht me thon qashtu qysh po thua ti, edhe pse unė ndryshe e kam mendu!

Oqeani
07-03-12, 21:20
Nashta i ka ra qe kam dasht me thon qashtu qysh po thua ti, edhe pse unė ndryshe e kam mendu!Ishin vetem shkronja, te menduarit e dime ende pa u shprehur !

halla e madhe
07-03-12, 22:00
..ishalla po mushem mend!:confused:

Oqeani
07-03-12, 22:07
..ishalla po mushem mend!:confused:Mos po moshen me shume se !